..WERK IN MUSEUM HOUDT MIJ FIT" PLAN VOOR AFSLUITING PARALLELWEG HOFCAMPWEG In Wassenaar: Chef-wapenkamer Atkins: Expositie van Voorhoutse tegels bouwen bakken en braden pagina 4 LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 MAART 1976 WASSENAAR De eerstvolgende openbare vergadering van het Verkeers- en Welzijnsoverleg zal gehouden worden op maandag avond 22 maart a.s. te 19.30 uur in het raadhuis. Op de agenda staan o.m. de volgende onderwerpen: verkeerssituatie parallelweg Starrenburglaan, aanwijzing van de Van Zuylen van Nijveltstraat als voorrangsweg, het fietspadenplan, Jagerslaan, Noordelijke Randweg, Rijksstraatweg, problemen op de Buurtweg e.o. en de Groot Haesebroekseweg. Wat de situatie op de Starrenburglaan betreft schrijven burgemees ter en wethouders dat de aanlsuiting van de parallelweg van de Starrenburglaan op de Hofcampweg, vlak naast het kruispunt van de Hofcampweg met de hoofdrijbaan van de Starrenburglaan aanleiding geeft tot onverwachte verkeersmanoeuvres. Dat wordt te meer geaccentueerd nu het verkeer op de Hofcampweg voorrang moet geven aan het verkeer op de Starrenburglaan en de Johan de Wittstraat Verder wordt het verkeer op de parallelweg steeds drukker als gevolg van het feit, dat aan die parallelweg het kantoorgebouw van de RABO-bank en een tweetal garagebedrijven gevestigd zijn Er is in deze omgeving al gebrek aan parkeerruimte. De ambtelijke verkeerscommissie heeft als haar oordeel uitgespro ken dat de aansluiting van de parallelweg op de Hofcampweg afgesloten zou moeten worden en dat er langs de parallelweg insteek-parkeerhavens aangelegd zouden moeten worden. De kos ten daarvan worden op globaal ƒ32.000,- geraamd. Ook bij het garagebedrijf Van der Gun zou een 7-tal insteekparkeerhavens aangelegd moeten worden. De kosten daarvan bedragen ongeveer 7150,-. Burgemeester en wethouders zullen alvorens dit plan aan de raad voor te leggen het oordeel vragen van het Verkeers- en Welzijnsoverleg. Over de Van Zuylen van Nijeveltstraat zeggen burgemeester en wethouders in een brief aan het Verkeers- en Welzijnsoverleg dat zij evenals het vorige college van mening zijn dat de Van Zuylen van Nijeveltstraat niet behoort te worden aangewezen als voor rangsweg. Een deel van deze straat, namelijk het deel tussen de brug over de Zijlwatering en de Storm van 's-Gravesandeweg, is in de jaren van 1955 tot 1968 aangewezen geweest als voorrangsweg. Deze maatregel werd in 1968 ongedaan gemaakt toen er op enkele kruispunten in de Van Zuylen van Nijeveltstraat verkeerslichten werden geplaatst en in een groot aantal zijstraten eenrichtingsver keer werd ingevoerd. LAATSTE LOODJES IN Van onze handbalmedewerker LEIDEN In de zaalhandbal- competitie is de strijd zo goed als gestreden. Morgen is de laat ste competitiezondag en volgen de week staan nog een aantal beslissingswedstrijden, inhaal wedstrijden en promotiewed strijden op het programma. Bax/Foreholte krijgt in de Groe- noordhal bezoek van het Win- terswijkse WWV, een ploeg uit de onderste regionen, waartegen de Voorhoutse formatie het in de uitwedstrijd niet gemakkelijk heeft gehad. De Winterswijksen zijn nog niet bevrijd van degra- datiezorgen, zodat een spannen de strijd kan worden verwacht In de derde klas heeft HVS tegen Ancora het lot in handen over Northa. De Noordwijker- houtsen rekenen op een beslis singswedstrijd maar wij zien HVS in staat de Rotterdamsen hiervan af te houden. In de afdeling gaat MMO waar schijnlijk een probleemloze overwinning behalen op HEC zonder dat voor een van beiden meer dan de eer op spel staat De dames van San/Saturrius kunnen hun kleine theoretische kans op behoud van de tweede klas alleen behouden wanneer zij in Den Haag van HMSH winnen. Dat lijkt een te zware opgave evenals voor Warmunda in de uitwedtrijd tegen West- landia 2. Bij de heren gaat het Noord- wijkse MSV proberen toch een puntje te halen in Den Haag bij Hellas 3. Wij vrezen echter dat de Noordwijkers zonder punten afscheid gaan nemen van de eerste klas. Een interessante derby in de derde klas is die tussen Olympia en MMO al is hij voor de eindklassering niet meer van belang. PROGRAMMA DAMES: lande!. Ie kl.: 13.00 uur Bax/Foreholte-WWV; Afd. Ie kl. 13.20 uur HEC—MMO; Afd. 2e kl. 12.20 uur HMSH 1-San/- Saturnus 1; Afd. 3e kl. B 12.10 uur Westlandia 2—Warmunda 1. HEREN: Afd. Ie kl. 11.50 uur Idem/- Hellas—MSV; Afd. 3e kl. B 11.40 uur Olympia 1—MMO 1. (Van onze sportredaktie) HILLEGOM De zater dag-tweedeklasser SIZO zit met smacht te wach ten op een frituurpan. Het niet kunnen bakken en serveren van bitter ballen, croquetten, pata- tes-frites frites en soort gelijke produkten ligt si- ZO-voorzitter Roel Art- manni en secretaris Piet Bouwman momenteel zwaar op de maag. De „pan" in de nieuwe keuken van de nog te voltooien nieyw- bouw van SIZO moet bij het aanbreken van het voetbalsei zoen 1976-'77 het begin van de vette jaren voor SIZO vormen. Anders gezegd: dan moet in fi nancieel opzicht de vlam maar eens in de pan slaan. Of zoals Roel Artmanni het zelf uitdrukt: „Als we kunnen gaan bakken en braden, zal alles veel beter gaan. Dan zullen wij voor allerlei zaken meer geld kunnen uittrekken en misschien ook weer gaan denken aan het aan trekken van een trainer voor het eerste elftal". Al bijna twee seizoenen weer moet het eerste elftal van de Hillegomse tweedeklasser het zonder trainer stellen. De reden: er is gewoon geen geld. Het geldbedrag dat momenteel over blijft uit de gewone exploitatie wordt in zijn geheel gestoken in het nog te realiseren nieuw bouwproject, waarvan de totale kosten voorlopig op 160.000 gul den begroot zijn. Roel Artmanni („Onze jongens trainen niet, maar trimmen") over het trai- nerloze tijdperk van SIZO; „Een drukking komen bij de bouw van de nieuwe kantine en de grote inzet van de spelers van het eerste' elftal. „Een echte vriendenclub", meent Roel Art manni. Die zelfwerkzaamheid is histo risch gegroeid. Secretaris Piet Bouwman: „Vele zaterdagclubs hadden bestuursleden, die reeds vanaf de oprichting lid van de vereniging waren en dus uit de tijd stamden, dat men voor de wedstrijd nog zelf de koeien- plaggen van het veld moest ver wijderen. Die 'mensen hebben zeker bij ons de zelfwerkzaam heid vanaf het begin gepropa geerd". Aan de andere kant werd het een noodzakelijk gege ven, omdat het gemeentebestuur van Hillegom categorisch de ogen sloot voor de belangen van de sportverenigingen. Roel Artmanni: „Hillegom is een van de armste gemeenten en het gemeentebestuur zegt voortdurend: sorry, mensen er is geen geld. Je moet dus alles uit eigen middelen betalen. Maar buiten dat tonen burge meester en wethouders al dertig jaar geen belangstelling voor de sport Ik denk, dat onze burge meester niet eens het SIZO-ter- rein weet te vinden. We krijgen van de gemeente 30.000 gulden subsidie voor de bouw van de kleedkamers, maar met de kan tine bemoeit het zich niet. We moeten dus beknibbelen op de inkoopkosten van de bouwmate rialen en veel geld besparen door zelfwerkzaamheid". Uiteraard stellen Artmanni en Bouwman momenteel: „Onze grootste zorg is de nieuwe kanti ne en dat heeft ook de hoogste prioriteit", maar desondanks verliezen zij de belangen van het eerste elftal niet uit het oog: „Het zou toch een domper op de feestvreugde zijn, als wij het nieuwe clubhuis openen en het eerste elftal is gedegradeerd". Beide heren over de prestaties van het eerste elftal, dat mo menteel in de hoek vertoeft, waar aan het einde van het seizoen de klappen gaan vallen. „Wij zijn optimistisch wat be treft het eerste elftal. Er strijden zeven clubs voor de twee onder ste plaatsen en je zult dus geluk moeten hebben om niet te de graderen. Als je gewoon de zak- ste zwaste bent in een afdeling, dan zullen wij geen pijn in ons hoofd hebben als we degrade ren. Maar dat is niet zo en dan vind je het ook niet leuk als het eerste elftal degradeert En ook al zitten wij in degradatienood, toch zullen wij geen defensief voetbal spelen. Dat heeft SIZO nooit gelegen. Een echte voet balliefhebber heeft ook liever dat je met 2—0 verliest, als je maar een goede wedstrijd hebt gespeeld". Secretaris Piet Bouwman over een eventuele sponsor („waar zouden we die vandaan moeten halen, het zijn hier allemaal boilejongens"): „Wij zouden het best leuk vinden een sponsor, maar ik weet zeker dat we het geld dan niet alleen aan het eerste elftal zouden besteden. Nee, ik geloof eerder dat het vooral aan de jeugd ten goede zou komen. Wij willen de gei den van de vereniging gelijke lijk over alle leden verdelen. Daarom ook de nieuwe accom modatie. Wij willen alle spelers een gezellig home geven". PIET VAN DAM Van een onzer verslaggevers LEIDEN Willem Duys, in zijn maandelijkse Vuist ge Atkins een interview had met Nederlands rapste steeds luchtig strooiend met markante Nederlanders, garnalenpelster en zelf ook wat van die vettige beest- werd tijdens zijn laatste tv-optreden ten aanschouwe jes tussen zijn vingers liet doorglippen, werd door van miljoenen tv-kijkers bestraffend toegesproken Atkins resoluut tot de orde geroepen toen hij een van door de chef-wapenkamer van het Leidse Legermu- de miniatuur kanonnetjes wilde oppakken om van seum Hagenaar Hendrik Atkins, die voor de camera's dichtbij te bewonderen. „Blijf er met je garnalenhan- enthousiast uit de doeken deed over zijn nogal explo- den van af", riep de 73-jarige, „aanst krijg ik roes- sieve hobby; het vervaardigen van miniatuur-kanon- taanslag op mijn kanon". Duys, toch wel wat gewend, nen. Willem, die vlak voor het gesprek met de 73-jari- haalde bakzeil en mompelde een verontschuldiging. Dit kleine incidentje maakte duidelijk hoezeer de 73-jarige aan zijn kanonnen is verslin gerd en ook van anderen ver wacht dat ze een zekere eerbied voor zijn millimeter nauwkeurig nagebouwde „oorlogstuig" in acht nemen. Willem Duys heeft ervan geleerd. Hendrik Atkins („ik word op straat nog veel herkend") is weer overgegaan tot de orde van de dag en is nu weer te vinden in de werkplaats van het museum waar hij bezig is aan zijn zoveelste kanon, dat onget wijfeld ook weer een plaatsje gaat krijgen in de vitrine in de filmzaal van het museum, een museumpje apart Sinds de chef-wapenkamer in 1922 als dienstplichtig sergeant in dienst trad bij het korps pantserfordartillerie heeft het omgaan met precisie-appara- tuur hem nooit meer losgelaten. „Om de een of andere reden is het kanon me sindsdien enorm blijven aanspreken", zegt hij. „Het klinkt misschien wat vreemd in deze tijd van ontwa pening maar ik kan er nu een maal niet genoeg van krijgen. Al moet ik daar wel aan toevoe gen dat het voor mij een bij komstigheid is dat het hier een apparaat betreft dat ten doel heeft mensen te dóden of sche pen te laten zinken. Primair is een kanon voor mij een stuk techniek met als uitdaging de perfectie ervan. En ik zeg maar altijd zo „als wij ons geschut niet verbeteren dan doet de vij and dat wel." De miniatuur-kanonnen, schaal 1 op 10 of 1 op 20, maakt Atkins van brons en eikenhout waarbij oude tekeningen en platen-atlas sen als voorbeeld dienst doen. Hoofdzakelijk werpt hij zich op stukken geschut die nu niet meer bestaan maar waarvan hij verwacht dat het publiek geïnte resseerd is te weten hoe die er vroeger hebben uitgezien. Zo ontwierp hij bijvoorbeeld de „15 lang 24", de „15 kort", diverse „Twaalf- en zesponders en licht veldgeschut uit 1848." Zo is zijn arsenaal in de loop der jaren aardig uitgebreid en trekt zijn collectie steeds veel bekijks. Maar hij maakte zijn kanonnen niet alleen voor de show. Het spul zit zo degelijk in elkaar dat er zelfs mee gescho ten kan worden, zei het dan slechts met buskruit. „Als ik vuur dan doe ik dat alleen on der het auspiciën van het mu seum", vertelde hij, „thuis zou ik zoiets nooit in mijn hoofd Hendrik Atkins: „Waar kan je als liefhebber van alles wat met de artillerie te maken heeft beter terecht dan in een legermuseum?" halen. Dan krijg ik gegaran deerd last met de buren." Niet alle werkstukjes van Hen drik Atkins staan nu te pronken in het legermuseum. Hij heeft er in de afgelopen jaren ook wel een paar weggegeven als relatie geschenk. Zo deed hij prins te diep op in", zegt hij, „de prins Bernhard een Zesponder (licht heeft de laatste tijd al zoveel te veldgeschut) cadeau ter gelegen- verduren." heid van diens 25-jarig jubileum als inspecteur van de Neder landse veldstrijdkrachten. „Maar daar ga ik liever niet al „Ik ben nu 73 en sommigen vinden het vreemd dat ik nog steeds werk", zegt Atkins, „maar ze praten maar. Het werk in het museum houdt mij fit Thuis zitten kan ik niet Ik moet nu eenmaal iets om handen heb ben. En waar kan je als liefheb ber van alles wat met de artille rie te maken heeft beter terecht dan in een legermuseum?" Hans Kerkvliet toont een set tegels uit eigen collectie Van een onzer verslaggevers Voorhout Als alles goed gaat, en dat is nog maar de vraag, dan wordt vanaf 12 maart in de slijterij in de Herenstraat tegenover restaurant „Boerhaave" een expositie gehouden van in Voorhout ge vonden tegels. De grote mannen achter deze plannen zijn de 30-jarige Hans Kerk vliet en Joop Warmenhoven, allebei uit Voorhout broer, eigenaar van de slijterij, aan de overkant en regelt met hem dat de ten toonstelling maar op 12 maart geopend moet worden. Hans Kerkvliet is al zo'nvijf jaar verwoed verzamelaar van tegels. Daartoe stroopt hij de hele streek af. Gedurende die vijf jaar heeft hij een kleine 160 verschillende tegels verzameld. De muurstenen dateren van de zeventiende eeuw en Hans heeft er zelfs twee die stammen uit het einde Vein de zestiende eeuw. Hans: „Ik kijk in deze omgeving vooral uit naar huizen en boerderijen die in de 16de en 17de eeuw zijn gebouwd". Het verzamelen van tegels is een vrij dure en arbeidsintensieve hobby. „Je betaalt al tijd voor de tegels en die zijn flink aan de prijs. Buiten dat moet je ze meestal zelf van de muur halen. Ooit dat is een karwei dat erg precies moët gebeuren, aldus de Voorhoutse verzamelaar. Hans Kerkvliet heeft het grote voordeel dat hij veelal tips van zijn klanten, die het café-restaurant „Boerhaave" bezoe ken, krijgt. Hij is ervan overtuigd dat er nog meer mensen zijn die tegels hebben gevonden in Voorhout. Met hen wil hij een tentoonstelling inrich ten van de in Voorhout gevonden tegels. Voorhouters die daaraan deel willen ne men kunnen zich wenden tot Joop War menhoven, Julianalaan 1, Voorhout, tel. 13265. Als genoeg deelnemers zich melden, dan gaat de expositie ongetwijfeld door. trainer is echt wel noodzakelijk, maar je moet er wel het geld voor hebben. Een trainer met de voor ons gewenste licentie kost al gauw zo'n 12.000 gulden. Waar zouden wij dat geld mo menteel vandaan moeten halen? Van de entreegelden? Bij ons is de publieke belangstelling ge ring. Hillegom is nu eenmaal geen sportminded dorp". Secretaris Piet Bouwman, het verhaal over het chronisch geld tekort en de noodzaak van de „pan" vervolgend: „Alle vereni gingen hebben zorgen. Er zijn de laatste jaren voor de vereni gingen echter twee pluspunten: de inkomsten uit de lotto en toto en de kantine-opbrengst. Nou, met de lottogelden kan en mag je een begroting niet kloppend maken en onze kantine stelt nog niks voor en de opbrengsten daaruit dus ook niet. Een eigen kantine met de mogelijkheid om te bakken is financieel gezien de redding van een vereniging. Wij zullen nu eerst de nieuwe ac commodatie moeten financieren om er later de revenuen van te gaan zien. Andere verenigingen met een goed lopende kantine hebben gewoon geld over en weten soms niet eens wat ze er mee moeten doen. Wij moeten ons nu nog bedruipen met de inkomsten uit de contributies van onze eigen leden. Zou je nu dus een dure trainer in dienst willen nemen, dan moet je de contributie verhogen. Maar de vraag is of je dat aan de spelers uit de lagere elftallen kan verkopen. Je moet niet ten koste van alles een trainer in dienst willen nemen. De leden moeten nu al veel geld voor hun sport uitgpven. Als je dan ook nog een forse contributieverho ging gaat invoeren, wordt het gewoon een elitesport. Een ama teurclub kan die hoge salarissen van de trainers echt niet beta len. Je zult gewoon een goedlo pende kantine moeten hebben". SIZO is de ploeg van de een voud, van de zelfwerkzaamheid ook. Eigenschappen van de Hil- legommers die vooral tot uit De bouwcommissieleden van SIZO tegen een „muur" van witte bouwstenen. V.l.n.r.: Dick Treur, Piet Bouwman, Roel Artmanni en Harko Reyneveld.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 4