G G G Leiden-Noord wil geen werklozenadviescentrum G Beraad over werksituatie bij het AZL Parochiehuis wordt opgeknapt Nieuw tehuis voor zwaar gehandicapten Gedistingeerdeaf en toe quasi-diepzinnige liefdesfilosofie van Schnitzler Glascom Van Dam B.V. Oude Sinqel 174-182 Leiden Van Dam b.v. Gedenkboek 750 jaar Kasteel Duivenvoorde ZATÜKLIAU b MAAKTiavb LaLiLior, l^uunAiNT PAGINA 3 Leiden aktüeel Van een onzer verslaggevers de commissie arbeidsmarktoverleg en aan bijzonder gunstige ontwikkeling door een LEIDEN Het wijkcomité van Leiden- het bestuur van de stichting Welzijnsraad. groeiend aantal activiteiten dat in de reno- Noord, de planbegeleidingsgToep in deze Leiden-Noord spreekt er zijn verbazing vatiewinkel wordt gevoerd. Naar hun me- wijk en de onderwijswinkel protesteren over uit dat de vestiging op proef van het ning dreigt de vestiging van het werkloze- tegen de vestiging van een stedelijk ad- adviescentrum is geschied zonder dat er nadviescentrum hier een ongewenste wig viescentrum voor werklozen in de renova- ook maar enige vorm van overleg is ge- te drijven. Zij verzoeken de secretaris van tiewinkel voor het Noorderkwartier aan weest met de van de renovatiewinkel ge- de commissie, mr. J. Kessen van de afde- de Prinsenstraat. bruik makende groepen. ling welzijn van het stadhuis dan ook uit Zij doen dat in een brief die is gericht aan Bovendien wijzen de briefschrijvers op de te zien naar een andere bestigingsruimte. -■««, - 11 Leerlingen van de Bonaventura-scholengemeenschap hebben gisteren en eergisteren een sportdag gehad In de Groenoordhal. Er werden wedstrijden gehouden In basketbal, lljnbal, voetbal, handbal, volleybal en badminton. De voetbalteams, die kampioen werden, speelden een wedstrijdje tegen het docententeam. De tweede klassérs verloren met 4-1 van hun docenten, de vierde klassers behaalden een overwinning van 4-2. In totaal namen ongeveer dertienhonderd leerlingen aan de sportdag deel. Donderdag streden de leerlingen van de brugklassen en de tweede klassen tegen elkaar. Gisteren was het de beurt aan de derde, vierde en vijfde klassers. De leerlingen van de eindexamen klassen (5 havo en 6 gymnasium en atheneum) verschenen niet In de Groenoordhal omdat zij een schoolonderzoek hadden. BIJ de brugklassen werden de |ongens van 1] kampioen en de meisjes van 1h. De meisjes van gymnasium 2b waren hun mede-leerlingen de baas, evenals de Jongens van atheneum 2b. Winnaars van de derde klassen werden de meisjes van atheneum 3 en de Jongens van havo 3c. De meisjes van vwo 4 en de Jongens van gymnasium 4 haalden de eerste prijs In de poule voor de vierde klassers (waarin ook de leerlingen van atheneum en gymnasium 5 deelnamen). Bomen weg van Herengracht Van een onzer verslaggevers LEIDEN Volgende week begint de plantsoenendienst met het verwijderen van de 8 bomen die momenteel langs de Herengracht tussen de Kerkpleinbrug en de Ldurisbrug staan. Deze operatie is noodzakelijk in verband met de spoedige aanvang voor de reconstructie van de walmuren in het gebied Herengracht - Zijlsin gel. Mogelijkerwijs kan in het najaar van 1976 met het werk aan de Herengracht worden begonnen, en wel op een tijdstip dat het seizoen voor het overplanten van bomen nog niet gunstig is, of misschien al voorbij is. Daarom is, om in ieder geval de bomen te kunnen behouden en naar elders over te planten, besloten om ze nu al te verwijderen. De Herengracht zal te zijner tijd, als het herstel van de walmuren voltooid is, weer opnieuw in oude bomenluister worden hersteld. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Woensdag aanstaande gaat een groep werkers en geïnteresseerden bij het Academisch Ziekenhuis van Leiden zich beraden op wat zij noemen „de aantasting van gezondheidsvoor zieningen in Leiden en de aanslag op de positie van de werkne mers bij het AZL". Voor dit beraad hebben zij de vakbonden, een aantal jeugdorganisaties, alsmede de directie en personeels- raad van het Leidse academisch Ziekenhuis uitgenodigd. Hun ongerustheid betreft d° algemene personeels- en werksituatie binnen de Nederlandse zie:"" huizen in het algemeen en die binnen het AZL in het bijzonder. Vooral het personeelstekort heeft naar hun mening onhoudbare vormen aangenomen zowel voor de ge bruikers van de gezondheidsvoorzieningen Ganger wordende wacht lijsten) als voor het personeel dat momenteel hierin werkzaam is (taakverzwaring). Onder meer wordt aangedrongen op verbetering van dienstroosters, het uitbannen van gebroken diensten en het verlengen van de rusttijden. De wens van staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) om de beddencapaciteit terug te brengen naar 4 promille (4 bedden per 1000 inwoners) wordt resoluut van de hand gewezen. Hoewel de Leidse regio naar de mening van de verontrusten onder deze norm zit vinden zij dat er ook bij het hanteren hiervan al van een- tekort aan bedden is. Naar hun mening zal dit door de sluiting van de reuma-kliniek Sole Mio in Noordwijk alleen nog maar erger worden. Bovendien brengen zij de opschorting door staatssecretaris Klein van de nieuwbouw van het AZL in herinnering die ook reden tot pessimisme zou scheppen. Vandaar de wens om woensdag om de tafel te gaan zitten vanaf 20.00 uur in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. LEIDERDORP De eucharis tievieringen in de „Menswor ding" in Leiderdorp hebben vanaf aanstaande zondag op an dere tijdstippen plaats. De H. Missen beginnen voortaan om 8.30,10.00 en 11.30 uur. Grof vuil Leiden De grofvuilwagen van de ge meentelijke reinigingsdienst komt maan dag langs de volgende straten in Leiden: Hoge Morsweg (ook de woonschepen); Morsweg (van Lage Morsweg tot Hoge Morsweg); Morslaan; dr. Lelvlaan; Granaa thof; Diamantlaan; Onyxhof, Amethisthof; Smaragdlaan, Robijnstraat; Parelstraat; Topaaslaan; Aquamarijnstraat; Botha- straat; Herman Costerstraat; Morskade; Rhiinhofweg; Agaatlaan; Saffierstraat; Turkoislaan; Berylstraat; Cameoolstraat; Bamsteenpad; Kristalstraat; Lage Mors weg; P. C. Hooftlaan; Jacob Catslaan; Gerard Brandstraat; Coornhertstraat; Con- Huygenslaan; Brederodestraat; Spieg- helstraat; Roemer Visscherstraat; Tessel- schadestraat; Leeghwaterstraat; Storm Buysingstraat; Calandstraat; Leeman straat, Conradstraat; Dijkstraat; Stuw- straat; Sluisstraat; Duikerstraat; Damlaan; Haagsestraatweg; Muiderkring; Cruquius- Grootste en kleinste muis ter wereld De grootste en kleinste muis ter wereld leven in Dierenpark Was senaar- vredelievend naast elkaar. Het Dierenpark kreeg pas deze week de beschikking over de grote muis, een zgn. bonte Schorsmuis. Het diertje, dat Ka pitein Hood wordt genoemd, komt van de Philippijnen. Het is vijftig centimeter lang. Het Die renpark probeert binnenkort een paar vrouwelijke exemplaren aan te kopen, want Kapitein Hood is IN LEIDERDORP: IN VOORHOUT: (Van een onzer verslaggevers) VOORHOUT Het Parochiehuis in Voorhout wordtbinnen afzien bare tijd voor 150.000 gulden opgeknapt. De werkzaamheden zullen in de periode van 23 maart tot en met 20 april worden uitgevoerd. Het parochiehuis is gedurende deze periode in ieder geval overdag gesloten. Mogelijk kunnen de kleinere clubs 's avondis wel gebruik maken van het centrum. Het bestuur van het parochiehuis, dat eigendom is van de r.k. Bartholomeüskerk, heeft bij de gemeente een subsidie aangevraagd voor 50.000 gulden. Het resterende bedrag zal uit eigen middelen worden betrokken. De Voorhoutse gemeenteraad zal waarschijnlijk tijdens de half maart te houden raadsvergadering over deze subsidieaanvraag beslissen. Met deze 50.000 gulden zullen extra voorzieningen als decors voor het toneel worden aangelegd. „Een zaak die elke inwoner van Voorhout apngaat", zo meent het bestuur. Vandaar dat hiervoor gemeente subsidie is aangevraagd. Met het resterende bedrag zal gepoogd worden de akoestiek te verbeteren, onder meer door het aanbrengen van een parketvloer en het plaatsen van een wandbetimmering. Ook aan het plafond zullen werkzaamheden worden verricht. Het ontwerp is van archi tectenbureau Warmenhoven uit Voorhout. Het project wordt uitge voerd door aannemer J. A. Uljee, eveneens uit Voorhout. Het parochiehuis bevat de grootste zaal van Voorhout. Deze zaal biedt plaats aan 250 mensen. De werkzaamheden in eigen beheer zijn al begonnen. Van onze correspondent LEIDERDORP De Stichting Philadelphia Tehuizen wil in Leider dorp een tehuis voor meervoudig gehandicapten. Het tehuis krijgt vijftig bedden en komt op een terrein dat ligt tussen het Elisabeth Ziekenhuis en de Hoogmadeseweg, (eerder al kocht de stichting medisch kleuterdagverblijf Margriet in hetzelfde gebied een terrein voor de bouw van een nieuw centrum). Deze nieuwbouw voor de meer voudig gehandicapten kelijk omdat het tehuis „Buiten zorg" aan de Hoge Rijndijk niet meer geschikt is voor de opvang en verzorging van deze gehandi capte mensen. Voor verbetering of uitbreiding van Buitenzorg krijgt men geen goedkeuring meer. Voor de nieuwbouw heeft men een terrein nodig van 13.000 m2. De commissie ruimte lijke ordening zal b en w maan dag advies uitbrengen over de verkoop van dit stuk grond waarvoor het college 90 per m2 wil vragen. Voetgangersbruggen De commissie zal in zijn verga dering van maandag 8 maart ook het voorstel van het college bespreken om in Voorhof Zuid vijf voetgangersbruggen en een gecombineerde voetrijwielbrug te bouwen. Dat zullen dan hou ten bruggen moeten worden die vooral dienst gaan doen als di recte verbinding tussen de ver schillende woonblokken. Het college wil nu ook het laatste stuk van de Touwbaan gaan asfalteren. Dat kan, zo meent het, omdat vrijwel alle grond van het industrieterrein nu ver kocht is. De commissie ruimte lijk ordening zal er eveneens advies over uitbrengen. IBeschoeiingswerkzaamheden Oude Wetering van start Van onze kunstredactie) LEIDEN „Alles over lief de...", vijf éénacters van Art hur Schnitzler, werd gister avond in het Rijnlands Lyceum opgevoerd door een ad hoe ge zelschap bestaande uit Paul Steenbergen, Ina van Faassen, Johan de Meester, Jaap Wierin- ga, Agaath Meulenbroek, Dolf de Vries en Rudolf Damsté. Alle vijf de éénacters gaan inder daad over liefde, over ontrouw, over de echtheid, over het spele lement van het leven en geven eigenlijk een waardebepaling. Omdat in vier van de vijf stuk ken de lichte toets, de ironie, de humor, het spel overheerst lijkt het alsof Schnitzler in de echt- Hoeveel koude winters moeten er nog komen voordat u uw huis isoleert? ISOLEER NU UW HUIS MET (T.N.O.-RAPPORT NR. 502252) 2-GLAS THERMOPANE POLYGLAStfe# 1 SUBSIDIE 33 1/3 (V/H LEIDSE GLASHANDEL VAN DAM) Laat u vrijblijvend adviseren door uw plaatselijk schilder- of aanverwant bedrijf. Woningbouw- en coöperatieve verenigingen. Informeert ook U Alles met 10 jaar schriftelijke garantie. TEL. 071 -142541 TEL. 071-146433 NA 18.00 UUR heid niet gelooft Maar juist door de ironie wordt ook de onechtheid te kijk gezet. Zo blijft er niet veel over. Behalve dat er hier en daar een figuur rondloopt, dat nog lijkt te gelo ven in de dingen: „zij" in ,','Gee- xalteerd wezen", „Prof. Pil gram" in „De levensgezellin" tot hij achter de echte waarheid komt dit is de enige ernstige, meer dramatische éénacter en „Sophie Herbot" in „De grote scène". Waarschijnlijk redden ook zij het niet; prof. Pilgram lijdt trouwens de nederlaag. Op die manier levert Schnitzler een tamelijk hard commentaar op zijn tijd en zijn wereld: de Weense'van rond de eeuwwisse- ling. Maar er komt geen keuze. Schnitzler stapt niet uit deze wereld, die hij zo scherp tekent. Hij filosofeert over de zaken, die hem in deze wereld tegelij kertijd steken en essentieel lij ken: steken doet hem de manier waarop mensen met liefde en erotiek omgaan, welke juist de essentialia zijn. Voor ons doen die filosofieën toch vaak aan als vanuit een andere wereld en neigen ze wel eens naar quasi- diepzinnigheid. Zodoende werd het een gedis tingeerde avond met een vleugje decadentie. Fraaie kleding en decor; dit laatste, pour épaté, werd gewisseld bij open doek. Maar het was toch wel een bee tje oppervlakkig, ook in het spel; iets te kolderiek en in de ernstige éénacter, hoewel deze zeker kon boeien, met een te stereotiep gebarenspel. Ander zijds professioneel aanwenden van bepaalde middelen om spanning ed. op te roepen kon Schnitzler wel. En op die ma nier lukte het hem lichte tot zwaarder wordende verschui vingen in menselijke relaties aan te geven. U kunt dat zelf vanavond nog gaan constateren. Paul van der Plank Met het slaan van de officiële plank van de damwand van de nieuwe beschoeiing in Oude We tering door de hoofdingenieur-di recteur van de provinciale water staat van Zuid Holland, ing. Tjal- ma, is gisteren het startschot gegeven voor dit 2.5 miljoen gul den kostende project. Het ging ingenieur Tjalma overi gens in het gezelschap van raad sleden, B en W van Alkemade en collega's van de provinciale wa terstaat niet zo gemakkelijk af, om de plank de zachte bodem van de Wetering in te slaan. Tweemaal dreigde de heistelling om te rollen, zodat de derde maal een groot deel van het gezelschap Tjalma's aktiviteiten op afstand gade sloeg. Totaal gaat het project voor 86% door de dienst voor de werkloos heidsbestrijding betaald worden. Daarnaast betalen ook de provin cie en het hoogheemraadschap Rijnland een deel. Het overige bedrag komt voor rekening van de gemeente Alkemade. Van een onzer verslaggevers Voorschoten Het kasteel Duivenvoorde in Voorschoten bestaat 750 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt momenteel een gedenk boek samengesteld dat waarschijnlijk half mei zal verschijnen. Dat boek draagt de titel „Het vermakelijk Duivenvoorde" en is samen gesteld en geschreven door Th. Laurentius. Het boek is vooral een kijkboek, de mogelijke koper wordt niet lastig gevallen met zwaar wichtige historische beschouwingen. De meeste aandacht wordt geschonken aan de afgelopen 150 jaar. In het boek zal een lijst van intekenaren worden opgenomen. Men kan op deze wijze zijn naam voor eeuwig verbinden aan die van Duivenvoorde. Het boek kost 21 gulden, als het voor 15 maart wordt besteld bij Kasteel Duivenvoorde. Daarna kost het 24 gulden. Ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan organiseert het bestuur van de stichting Duivenvoorde een aantal concerten. Op 1 april: Kleinkunstensemble ,,'t Voetlicht"; donderdag 8 april: Concert met onder andere Hen Brier; donderdag 22 april: Residentie strijkkwar tet; donderdag 13 mei: Marie-Cécile Moerdijk; donderdag 3 juni: Wybo van Biemen en Elizabeth van Malde; 17 juni Toos Onderden- wijngaard; 9 september: Margreet van Gunsteren en op donderdag 23 september Edward Witsenburg. Burgerlijke stand Leiden Ge bore Christiaan zn. v. J. van A. Prachb Geertruida den Berg der Putten Mana dr. v. N. R M. N. R Roeland, Sandra Elisabeth Johanna dr. v. C F. Hulsebosch en E. M. A. Koot, Heintje dr v. K. A. van der Linden en H. huwd geweest met: J. Scheffers, C. M. n Berlo geb. 15 jul 1906 gehuwd geweest it: J. D de Koning, F. M Reijneveld geb. Soest, I eeb. 19 jul 1891 1884 gehuwd g< N. J. Westerbeek geb. J. E. PAUW, geb 26 feb Ondertrouwd: H. A. van den Ber J. Stuffken, P. M. Bodiin, en J. C. H. J. Boom en H. J. Manjt, M. C. Cadee en S. de Reus, M. den Hollander en B. Ravensbergen, S. van Hoogstraten en L M. van Embden Andres, L A P van W. E. de Jong, T Overdijk en m: Houdt mi M. J .P. Kokkedee, A. J. P. Raat Santen. R. W. de la Rie en Steen en J Baars, M. R M. J. van Es, E. R. H. Tamminga e C. A. M. van Teijlingen er H. J. H. Tieken en I. M. Boon van Osta G.C. Tuck en S. Klomp, A. R. Visscher fors, T. van Westbr bure, A. A. Zonrtevylit H. Zuidijk en M. J. van A. F. Werner en A. Per- J. P. Nieuwcn- C. E. Heyning, Van der Hek verdediger kabinetsbeleid Tweede Kamerlid Van der Hek heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Het Witte Huis m Oegstgeest het beleid van het kabinet-Den Uyl hartstochtelijk verdedigd. Hij hield zijn partijgenoten voor de komende jaren met wat minder genoegen te nemen, zodat er meer kan worden gedaan voor de zwakkeren in onze samenle ving. Van der Hek nam met name de KVP op de hak. Hij noemde deze partij „erg oppor tunistisch. Ze realiseert zich dat het NKV voor haar een verloren zaak is en richt zich daarom nu helemaal op de kleine zelfstan digen." Van der Hek noemde de ARP onder Aantjes daarente gen „loyaal en constructief". De Harmonie in nieuw uniform Van onze correspondent WOUBRUGGE Hoogtepunt van de viering van het 70-jarig bestaan van het fanfarekorps De Harmonie gisteravond in Het Oude Raedthuys was het mo ment, dat burgemeester Brou wer de Koning voorzitter Mole naar Als eerste een nieuw uni form overhandigde. De Harmo nie heeft nieuwe uniformen kunnen aanschaffen, mede dank zij een grote gift van het Anjerfonds. De nieuwe unifor men bestaan uit blauwe jassen met rode epauletten, zwarte broeken en dito kolbakken met rode veer. Ter gelegenheid van het jubileum gaven het muziek korps De Heerlijkheid uit H oog made onder leiding vah de heer J. Kleijn, de drumband van de Harmonie onder leiding van de heer H. Slingerland en de fanfa re van de Harmonie een buiten gewoon geslaagd concert Lisse zoekt oplossing voor lokalennood Van een onzer verslaggevers Lisse De Lissese raad beslist tijdens zijn vergadering van aanstaande woensdag wat ge daan zal worden aan de lokalen- nood die aan het begin het vol gend schpoljaar ontstaat bij de openbare'lagere school „de Wil- deling" en bij de r.k. Klarinet school. De oorzaak van de nood is een grote toename van het aantal leerlingen op beide scho len. In de openbare school „De Poeleway" komt als gevolg van het dalend aantal leerlingen een lokaal vrij. Het college stelt de raad voor te kiezen uit de vol gende mogelijkheden: het bou wen van een verplaatsbaar lo kaal bij „de Wildeling" of bij „de Klarinet", of bij beide scho len een verplaatsbaar lokaal te bouwen en het vrijkomende lo kaal in „de Poelaway" in te richten als documentatiecen trum of de gemeenschapsruimte van „de Klarinet" als leslokaal in te richten en het na de vakan tie vrijkomende lokaal in „de Poelaway" af te staan aan „de Wildering". Deze laatste moge lijkheid stuit overigens op ern stige bezwaren van het bestuur van „de Klarinet", omdat, vol gens het bestuur, deze ruimte al dagelijks in gebruik is voor on derwijsdoeleinden. De kosten van het plaatsen van een nood- lokaal worden, inclusief inrich ting, geraamd op 100.000 gulden. NOORDWIJK - De fancy-fair in Huize St. Jeroen is een enorm succes geworden. De Noord- wijkse bevolking toonde grote belangstelling voor dit evene ment en alleen al uit de grabbel ton werden bijna 2000 prijsjes gevist. De opbrengst bedroeg ruim 12.000,-. Het bedrag zal worden besteed aan filmappara tuur voor het bejaardencentrum en aan verfraaiing van de ach tertuin. Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel showroom van CIEBA en doe het daarna thuis nog 's dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dat maar gerust dubbeldik. Want u krijgt na uw bezoek de 64 pagina's tellende vierkleuren ClEBA-katalogus mee. Kom ook 's naar de 750 m' grote toonzalen als u niet direct kan toormeubelen nodig heeft. Dan blijft u mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken zolang als u wilt. Op werkdagen van 9-5 uur in het ClEBA-gebouw. hv Industrieterrein "De Waard" Willem Barentszstraat 35 LEIDEN, telefoon 071/149044 RUIM 25 JAAR EEN BEGRIP VOOR KANTOOR-EFFICIENCY.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3