£eidóe@omant Ruim zeven pet. meer voor boeren Bilderberg-conferentie afgelast wegens Lockheed-zaak MOBILOFOONS HAAGSE TAXI'S PRIMAIR ZAAK GEMEENTE Onderzoek naar bijbaantjes van burgemeesters e.a. Verdachte van moord op taxi-chauffeur meldt zich bij politie 1 99 Alcohol opnieuw volksvijand nummer één" AKKOORD EUROPESE LANDBOUWPRIJZEN LIJDENSMEDITATIES Britse Pond goedkoper DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND zaterdag 6 maart 1976, 66e jaargang no. 20368 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:* Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149.15; losse nummers: 50 cent Pleisterkade Deel 5 van Pleisterkade 17 op Ned. II om 21.30. Om 19.20 uur Q Q en om 20.25 uur Ellery Queen. Ned. I om 20.25 uur André van, Duin en om 21.50 uur Pepper. Zondag Ned. I om 19.30 urn- Licht klassiek, om 20.30 uur Joey en om 21.40 uur Gilels speelt Beethoven. Ned. II om 21.35 uur Prof. Ten- haeff in Markant. WOLKENVELDEN Droog weer met wolkenvelden. Matige tot krachtige oostelijke wind. Max. temperaturen om streeks 5 gr. DEN HAAG De Bilderberg-conferentie, die van 22 tot en met 25 april in Hot Springs in de Ameri kaanse staat Virginia gehouden zou worden, is afge last, omdat prins Bernhard, die voorzitter is van de conferentie, zich ter beschikking wil houden van de- ■commissie-Donner. De commissie-Donnerstelt een onderzoek in naar de eventuele betrokkenheid van de prins bij de Lockheedsteekpenningenaffaire. De Bilderbergconferentie is een bijeenkomst van Euro pese en Amerikaanse vooraanstaande intellectuelen, politici, industriëlen en bankiers, die eens per jaar wordt gehouden. De conferentie in Hot Springs zou gaan over de Noordamerikaanse en Europese hou ding tegenover de gemengde economie en de vraag in hoeverre staatsinvloed op de economie wenselijk is. Eerder deze week heeft de Rijksvoorlichtingsdienst officieel bekend gemaakt, dat prins Bernhard heeft afgezien van zijn plan in april een reis naar vier Zuidamerikaanse landen te maken. Dit eveneens om zich beschikbaar te houden voor de commissie-Don- ner, aldus de RVD. Prins Bernhard zou naar Zuid- Amerika gaan in zijn functie van voorzitter van het Wereld Natuur fonds. Die reis zou aansluiten bij de Bilderbergconferentie. De Bilderbergconferentie is genoemd naar het gelijk namige hotel in Oosterbeek, waar de eerste conferen tie in 1954 werd gehouden. Belangrijkste doel van de conferentie was de versterking van het Atlantisch bondgenootschap. De conferenties hebben een ver trouwelijk karakter. De Bilderbergconferentie heeft een Europese secretaris, de Nederlander prof. dr. Ernst H. van der Beugel, en een Amerikaanse, Joseph H. Johnson Premier den Uyl deelde gisteravond mee dat de commissie intensief aan het werk is. Hij zei dat de heer Holtrop naar Washington gereisd is. Het oordeel dat het driemanschap hard werkt is afgeleid uit de mededelingen, dat in de afgelopen dagen twintig personen, onder wie bewindslieden en oud-bewindsheden, gehoord zijn. Drs. Den Uyl kon niet zeggen, welke personen gehoord zijn. Premier den Uyl zei niet te weten, wanneer het driemanschap zijn rapport aan de regering zal uit brengen. De regering geeft steeds medewerking, aIs daarom gevraagd wordt, maar heeft verder geen bemoeienissen met het werk. De medewerking is nodig, als de commissie inlichtingen wil hebben, waarbij Nederlandse ambassades moeten worden in geschakeld. Premier Tindemans van België heeft gisteren bekend gemaakt dat een onderzoek zal worden ingesteld naar beweringen dat Lockheed geschenken en steekpen ningen zou hebben aangeboden aan Belgische func tionarissen. De vliegtuigfabrikant Boeing heeft in de afgelopen vijf jaar commissies voor een totaalbedrag van 70 miljoen dollar uitbetaald in hqt buitenland. Dit heeft 'het bedrijf gisteren bekendgemaakt Een woordvoer der zei dat de betalingen aan verkoopagenten en toeleveringsbedrijven op wettige wijze plaats vonden. James E. Prince, de vice-president en secretaris van Boeing, verklaarde echter dat „bij het bekijken van de afgelopen 15 jaar is duidelijk geworden dat wij een aantal dingen gedaan, hebben die we nu heel anders zouden hebben aangepakt." De activiteiten van Boeing worden onderzocht door de Amerikaanse beurscommisie, die wil proberen te ontdekken of in het buitenland onwettige betalingen zijn gedaan door de vliegtuigfabrikant. BRUSSEL Het gemiddeld prijspeil voor de produkten die de Nederlandse boer voortbrengt zal in het seizoen 1976/77 met ongeveer 7 tot 7,5 pet netto stijgen. Dit is het resultaat van een besluit dat de landbouwministers van de Europese Gemeenschap vanochtend, tegen drie uur, na een marathonverga dering die dinsdagochtend begon, be reikten. Volgens de Nederlandse land bouwminister, mr van der Stee, zullen de kosten van levensonderhoud in ons land daardoor, over een jaar, met niet meer dan 0,3 pet stijgen. De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap had eind december vorig jaar, voorstel len ingediend die uitkwamen op een gemiddelde prijsverhoging met 7,5 pet Voor de Beneluxlanden betekenden die voorstellen in de praktijk slechts een verhoging met ongeveer 5,4 pet. Dat de boeren in de Beneluxlanden minder zouden ontvangen dan hun collega's in de rest van de gemeenschap lag aan het feit dat Europees commissaris Lardi- nois de zogeheten monetaire compensa ties voor de Benelux geheel wilde afbre ken en bijvoorbeeld voor Duitsland slechts voor een klein deel. Als gevolg van het pakket waarover de ministers tot overeenstemming kwamen is er ook een eind gekomen aan de wijnoorlog tussen Frankrijk en Italië. Frankrijk zal per 1 april de extra belas ting die het op de import van Italiaanse wijn heeft gelegd, afschaffen. Voorts werden er in Brussel belangrijke beslui ten genomen om de melkpoederberg in Europa (1,4 miljoen ton) af te breken. Minister van der Stee heeft, zo verklaar de hij vanmorgen, slechts met grote tegenzin zijn stem aan het compromis over de prijzen gegeven. Niet omdat hij het resultaat onbevredigend vond, maar vanwege de houding van de Italiaanse minister Marcoral die een voordeel van 35 miljoen gulden wilde halen. Alleen omwille van het gemeenschappelijk landbouwbeleid, maar met bitterheid gaf minister van der Stee zijn stem, nadat hij zich eerst van stemming had onthouden. wmhmmhmmim Dodelijk Op Rijksweg E-3 botste gister middag ter hoogte van Veldhoven bij Eindhoven een personenauto met volle snel heid op een stil staande vrach tauto. Drie inzit tenden waren op slag dood. De vierde over leed in het zie kenhuis. De vrachtwagen chauffeur was gestopt om een botsing met een andere perso nenauto op te nemen en de politie te bellen. lichte stijging grieppatiénten UTRECHT Het aantal griep gevallen in Nederland is deze week opnieuw wat gestegen. De laatste week van februari zijn er per 10.000 Nederlanders 34 grieppatiënten geregistreerd en - volgens voorlopige cijfers van het ministerie van volksgezond heid - in de eerste week van maart 40. Vorig jaar daalde het aantal griepgevallen van 31 in de laatste week van februari tot 19 in de eerste week van maart. Toen was eind januari een top bereikt van 90 grieppa tiënten op elke 10.000 Nederlan ders. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In de eerste plaats is het een zaak voor het lokale bestuur in Den Haag om er aan mee te werken, dat de taxi's in Den Haag worden uitgerust met mobilofoons. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond gezegd op zijn wekelijkse pers conferentie. in de vergadering van de ministerraad bracht minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat verslag uit van zijn gesprek met afgevaardigden van de Haagse taxichauf feurs. „Het is begrijpelijk, dat de chauffeurs na de recente moord op een collega in Rijswjk verontwaardigd en verontrust zijn, aldus de premier. Hij wees er op, dat in Amsterdam 480 van de 600 taxi's een mobi lofoon hebben en in Rotterdam en Utrecht bijna alle taxi's. Het is de opvatting van de regering, dat zij niet de eerst- aangewezene is om tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde verlan gens van (je Haagse taxi-chauffeurs. „Pri mair moet de gemeente Den Haag ervoor zorgen, dat in Den Haag de achterstand wordt ingelopen", zei drs. Den Uyl. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De regering gaat op korte termijn een onderzoek instellen naar nevenfuncties van politieke ambtsdragers als com missarissen van de koningin, burgemeesters, leden van de Raad van State en anderen. Premier Den Uyl heeft dit medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Schuyt. Volgens de KVP-senator oefent een aantal door de overheid bezoldigde ambtsdragers nevenfuncties uit als adviseur of commis saris. Hij vreest dat daardoor hun vereiste onpartijdigheid in gevaar kan komen. De heer Schuyt vindt ook dat nevenfuncties niet uitgeoefend mogen worden „in de tijd van de baas", omdat dit ten koste zou gaan van een goede uitoefening van de hoofdbetrekking. Minister-presi dent Den Uyl zegt dat hij het daarmee niet zonder meer eens is. MASSALE PROTESTDEMONSTRATIE De begrafenis van de drie jonge arbeiders die woensdagavond tijdens ongeregeldheden in de Baskische stad Vitoria om het leven kwamen is gisteren uitgegroeid tot een massale protestdemonstratie zonder incidenten. Een menigte van naar schatting meer dan 50.000 mensen volgde de drie kisten van de slachtoffers naar de begraafplaats. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Alle Nederland se politiekorpsen en in het bij zonder die van Den Haag en Rijswijk zijn massale speurak- ties begonnen naar de 19-jarige woonwagenbewoner, die behal ve van de moord op de 40-jarige Rijswijkse rechercheur W. J. de Krijger nu ook wordt verdacht van de moord op de 32-jarige Haagse taxichauffeur Gerard Hofstede. Bij de sektie op de vermoorde rechercheur is na melijk gebleken dat hij evenals de taxichauffeur met kogels van 9 mm om het leven is gebracht. Volgens deskundigen moeten deze kogels uit één pis tool van het kaliber '38 zijn afgevuurd. Behalve de twee 9 mm kogels is er in het hoofd van de heer Krijger nog een kogel van het kaliber '22 gevonden, die ver moedelijk vanaf zeer korte af stand precies in het rechteroor van de politieman terecht kwam. Bij de Rijswijkse recher che, die zoals bekend, wordt geassisteerd door het bijstand steam van de Haagse recherche, is men er vrijwel van overtuigd dat er bij de beide moorden meerdere personen betrokken zijn geweest. Op het Rijswijkse hoofdbureau van politie heeft zich gister avond een 19-jarige woonwagen bewoner gemeld, die er door de politie van wordt verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op de taxi-chauffeur. Hij gaf zichzelf aan, nadat hij had vernomen dat hij werd gezocht Hij is ingesloten en zal dit week einde nader aan de tand worden gevoeld. Deze verdachte is niet de 19-jarige man, waar alle Ne derlandse politiekorpsen op dit moment naar uitkijken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Alcohol is in ons land opnieuw Volksvijand Num mer Eén geworden. Het bedreigt de samenleving onderhand in de zelfde mate als aan het eind van de vorige eeuw het geval was. Tussen het begin van de jaren vijftig en het eind van de zestiger jaren is het drankgebruik met 110% toegenomen. Tussen 1969 en 1974 met 57%. Per hoofd van de bevolking, dat wil dus zeggen baby's en geheel onthouders meegerekend, drinken we nu gemiddeld acht liter zui vere alcohol per jaar. Als de hui dige tendens doorzet, wordt over enige tijd in Nederland gemiddeld méér alcohol gebruikt dan in welk land ter wereld ook". Dat is de alarmerende boodschap van één van de zeer weinige alco hol-experts die ons land kent, de kolonel-psychiater D. Mulder van de sectie geestelijke gezondheids zorg van de landmacht. Voor het eerst vraagt hij daarvoor in het openbaar met zoveel klem de aan dacht. Volgens Mulder, die lande lijke bekendheid kreeg door zijn bemiddeling bij de gijzelingsacties in Amsterdam en Scheveningen, is het hoog en hoog tijd dat tegen de alcohol-vloed die ons dreigt de overspoelen een tegenstroom in beweging wordt gezet. ee Zijn uitlatingen zijn een reactie op de recente waarschuwingen van een aantal legerofficieren die zich zeer verontrust hebben ge- toond over het alcoholgebruik on- der dienstplichtige militairen. Zie verder pagina 7 ADVERTENTIE In de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden worden gehouden door Rector Drs. A.M.E.Th. Vreeburg, pr. De meditaties worden musikaal omlijst en besloten met een kort lof. u is van harte welkom. ZAANDAM Op 63-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte in Amsterdam overleden de heer Simon de Wit, die in Westzaan woonde. Hij maakte tot 1964 deel uit van de directie van het toen nog zelfstandige grootwinkelbedrijf Simon de Wit N.V. te Zaandam. Wijlen de heer De Wit genoot zeer grote bekendheid in sport kringen. In 1936 maakte hij deel uit van de roeiploeg „vier met stuurman", die op de Olympi sche Spelen in Berlijn als vierde eindigde. In 1937 werd met deze ploeg een tweede plaats bereikt op de Eu ropese kampioenschappen. Ook als zeiler behaalde de heer De Wit succes. Voornamelijk op in ternationale zeezeil-wedstrijden. LONDEN De koers van het pond sterling is gisteren op de wisselmarkt in Londen voor het eerst in de geschiedenis tot onder de twee dollar gedaald. Aan het einde van de dag werd gehandeld op 1,9805 dollar. Volgens de handelaren heeft de Britse centrale bank weinig of niets gedaan om de koersdaling van het pond af te remmen. De waardevermindering van de Britse valuta ten opzichte van de gemiddelde koers van tien van de voornaamste valuta's be draagt nu in vergelijking met een jaar of vier geleden 31,5 procent Tot nu toe was het verschil nog niet zo groot ge weest Visite Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1