Vakbonden zetten Palme met de rug tegen de muur André Vertinden DEMOCRATISERINGSPLAN VOOR INDUSTRIE „Door moordende concurrentie zijn vakantiereizen nu te goedkoop" Christoffel maakt Nederlanders rijp voor trip naar Verre Oosten de concurrenten opnieuw, „Nederland is nog lang niet rijp voor een massale vlucht naar het Verre Oosten. We hebben grote bewondering voor zijn moed, maar ditmaal stinkt Verlinden er onherroe pelijk in". Achter zijn oud-Hollands bu reau seint André Verlinden te rug: „Ik zal ze bewijzen, dat het mi] wél lukt. in deze we reld is nu eenmaal niets meer onmogelijk. Waarom wel naar de maan en niet naar Bang kok? Voor de prijs hoef je het in elk geval niet te laten: 17 dagen op basis van half pen sion vanaf 1550 gulden. Als dat geen vorstelijk aanbod is weet ik het niet meer". Uit eigen zak „En waar betaalt meneer die krankzinnig dure advertentie campagne van?", vragen de concurrenten zich af, „pagi na's in_kleur, de één na de ander, 't Kan niet op. Ieder een bezuinigt, beknibbelt. Ie dereen weet, dat het verrekte slecht gaat in de reisbusiness. Maar Verlinden dramt lustig door. Die heeft zeker een privé spaarpotje van de paus ge had". „Verlinden betaalt alles uit zijn eigen zak", wordt achter het directiebureau doorgege ven, „en nogmaals: het zal luk ken. Mijn eigen pompbediende riep laatst: „Meneer Verlinden, wat begint u nu? Het lijkt wel, of de kolder in uw kop is geslagen". Ik zeg: „Jij hebt die advertenties dus ook gelezen. En daar gaat het om. Iedereen in Nederland weet nu, dat er naast buitenlandse jongens als Neckermann en Sunair ook nog Nederlanders zijn, die agressief zijn, die graag in de slag gaan en bereid zijn met de blote vuisten te knokken. Straks zijn er hooguit nog vier grote touroperators over en daar wil ik toevallig bij zijn. Ik wil overleven. Niet sneven. Ik ben het er overigens mee eens, dat het vakantieprodukt momenteel te goedkoop wordt aangeboden. Dat is een kei hard en bedroevend feit. Die prijs had 5 procent hoger moe ten liggen. Tenminste. Nu zit ten we met alle touroperators in drijfzand en proberen som migen met unfaire prijsdum- ping de rest van de markt te vegen. Ze kruipen in de be staande accommodaties van anderen en bieden die voor fancy-bedragen aan. Ik vind dat een afschuwelijke manier van handel drijven, maar als je niet het risico wilt lopen, dat ze je onderspitten zul je mee moeten stunten, agressief op het vinkentouw moeten blijven zitten". Eigen inkoop Volgens de ijzersterke vuistre gel, dat het oog van de mees ter het paard vet maakt, ver zorgt Verlinden ook de inkoop van zijn reizen. Hij is per jaar 140 dagen onderweg in een gehuurde Cessna 421, die hem en zijn vrouw in adembene mend tempo van de ene va kantie-oase naar de andere brengt. Hij is niet het type van de gezellige gelegenheidsdrin ker, de slemper, die na gedane zaken op kosten van de ho teleigenaar nog even gauw een kreeft je leegpulkt, „Mijn tijd is daarvoor te kostbaar", meent hij, „als ik in één dag mijn zaken in Benidorm en Malaga kan afhandelen door een vlieg tuig te huren, vind ik dat aan trekkelijker dan een nacht doorzakken. Het gaat mij om de knikkers. Het spel is bij zaak". Prognose Voor de komende zomer tipt Verlinden Spanje toch weer als de grote vakantiemagneet „Daar komen we domweg niet omheen. Momenteel wordt er weer normaal geboekt. Dat verwondert me niet eens, want er is in heel Europa geen land, dat zoveel biedt voor een zo lage prijs als Spanje. Nergens anders kun je voor 500 gulden zon, gezelligheid en een mo dern hotel krijgen". Verlinden tipt ook Grieken land en Portugal als vakantie landen in snelle opmars. „Ita lië zie ik persoonlijk minder zitten. Zolang ze daar door gaan met de douche pal boven de toiletpot te monteren en de service van het bedienend per soneel beperkt blijft tot het in de benen knijpen van je vrouw of vriendin, hoeft het voor mij niet". (Van onze correspondent Mark Gold smith) STOCKHOLM - Nu in Zweden de ver kiezingen nog maar 7 maanden verwij derd zijn, beginnen de Sociaal-Democra ten, die nu aan de macht zijn, zich op te maken voor wat waarschijnlijk hun zwaarste politieke strijd zal gaan wor den sinds zij meer dan veertig jaar geleden aan de macht kwamen. Als de verkiezingen nu gehouden zouden worden, dan zou, volgens een opiniepei ling,' de gezamenlijke oppositie van de drie niet-sfjmalistische partijen het met een neuslengte halen. De kwetsbare posi tie van deminderheidsregering wordt nog verzwakt door een mogelijk explosie ve kwestie die in de lucht hangt: een controversieel voorstel van de vakbon den, die willen dat een deel van de bruto winsten van vennootschappen ter be schikking wordt gesteld van de vakbon den die daar dan aandelen in de industrie voor zullen kopen. Dat plan zou, althans op papier, de vakbonden in staat stellen om een gegeven bedrijf in een periode van tien jaar onder beheer te krijgen. De voorzitter van het 1.800.000 leden tellende Congres van Vakverenigingen, Gunnar Nilsson, heeft zich onlangs ten gunste van dit plan uitgesproken, en de definitieve stemming over het plan wordt de komende zomer verwacht - juist drie maanden voor de verkiezingen op 19 september. Daar zij de grootste steunpi laar van de Sociaal-Democratische Partij zijn, zien de vakbonden ernaar uit om te ontdekken wat de houding van pre mier Olof Palme in deze kwestie zal zijn. Tot nog toe heeft Palme het raadzaam geoordeeld de gevoelige politieke balans niet uit zijn evenwicht te halen door zich al uit te spreken. Maar het dilemma van Palme is de oppo sitie-partijen niet ontgaan. Die zijn, na 44 jaar te hebben moeten toezien, maar al te graag bereid om de regering openlijk aan de kaak te stellen. Vooral de Conser vatieven schijnen vastbesloten om de kwestie aan het publiek voor te leggen als een duidelijke keuze tussen het socia- Olof Palme: Slechts een deel van de industrie lisme en een gemengd economisch stelsel Nillson stelde dat het mede-eigendom in de industrie de enige manier is om de Zweedse economie, waarin het eigendom sterk geconcentreerd is in een klein aan tal handen, te democratiseren. Maar hij stelt ook dat hij niet een volledig einde wil maken aan de vrije onderneming. Hij ziet het zo dat, als het plan alleen maar die ondernemingen betreft die meer dan 50 medewerkers hebben, 98 procent van de Zweedse ondernemingen toch nog bui ten het nieuwe collectieve eigendomsstel sel zouden blijven. Palme redeneert dat het plan tekort schiet in het opzicht dat het slechts een deel van de industrie democratiseert en de arbeiders in de kleine ondernemingen uitsluit. De meest vooraanstaande indus trieel van Zweden, Volvo-direkteur Pehr Gyllenhammar, stelt dat het plan, dat een collectieve vakbondsleiding eist, slechts „een nieuwe establishment zal creëren waarin de macht nog veel meer gecon centreerd is." Terwijl het debat over het collectieve eigendom nog voortduurt, zal de minder heidsregering waarschijnlijk intussen proberen de vakbonden tevreden te hou den met minder controversiële hervor mingsvoorstellen, zoals kortere werktij den voor ouders met kleine kinderen en betere gezondheidsvoorzieningen voor de bejaarden. Sommige politieke waarne mers hebben het gevoel dat, ondanks het beeld van een nek-aan-nek race dat de opniniepeilingen vertonen, de Sociaal-De mocraten in een betere positie verkeren dan in 1973 toen de beide blokken met ieder 175 zetels uit de strijd tevoorschijn kwamen. De uiteindelijke telling gaf de Sociaal-Democraten 156 zetels, en met de 19 zetels van de communisten kon Palme net aan de macht blijven. Over de afgelopen drie jaar heeft de regering een reeks populaire hervor mingsmaatregelen ingevoerd, waaronder betere pensioenregelingen, vijf weken be taalde vakantie voor full-time werkne mers, met ingang van volgend jaar, de oprichting van een speciaal bedrijfsfonds om verbetering van de werkomstandighe den in de fabrieken te financieren, en een democratiseringsplan voor de industrie dat garanties geeft voor arbeidersverte genwoordiging in de bedrijfsleiding. Hoe wel de Zweedse economie ernstig te lij den heeft gehad van de oliecrisis en de Industrie in Zweden: eigendom van kapitaal of arbeid? recessie, heeft ze het toch beter gedaan dan de meeste andere industrielanden. Tussen dit ogenblik en de verkiezingen zal de regering zich vooral bezig houden met de bestrijding van de werkloosheid, die voortkomt uit èen afname van de vraag naar Zweedse exportprodukten, en met het binnen de perken houden van de belastingen en de inflatie. Er is niets wat de Sociaal-Democratische politici zoveel schrik bezorgt als een mo gelijke plotselinge stijging van de werk loosheid. Op het ogenblik bedraagt die 2 1/2 procent - wat hoog is voor Zweden. Gebruik makend van de gelegenheid heeft, de leider van de Centrumpartij, Thorbjoern Faelldin, bij het begin van zijn campagne in het vooruitzicht gesteld dat hij 400.000 nieuwe arbeidsplaatsen zal creëren als hij gekozen wordt. Maar de 49-jarige rondborstige boer Faelldin, de enige mogelijke keuze voor het premier schap in het geval van een socialistische nederlaag, heeft niet erg overtuigend kunnen verklaren hoe hij van plan is die belofte na te komen. Omdat de Centrum partij de meeste kritiek heeft op het ambitieuze kernenergieprogramma van de Zweedse regering, is het juist voor hen erg moeilijk om de kiezers duidelijk te maken hoe er meer arbeidsplaatsen ge creëerd kunnen worden in een maat schappij met een te laag energiepeil. Het staat echter vast dat de verkiezingen van dit jaar een overwinnaar zullen ople veren. Men is namelijk overeengekomen dat het nieuwe parlement 349 zetels zal gaan tellen in plaats van de huidige 350. Omdat het huidige parlement, dat slechts uit één kamer bestaat, al drie jaar een exacte fifty-fifty stemverhouding heeft, is bij gelijke stemming de volslagen bela chelijke oplossing gehanteerd om de be slissing te bepalen doorlootjes te trekken. Alle partijen zijn het erover eens dat er een eind gemaakt moet worden aan wat vele Zweden nu hun Bingo-parlement Er wordt dit jaar aan de verkiezingen een nieuwe en belangrijke dimensie toege voegd, doordat de ongeveer 500.000 18-ja- rigen voor het eerst stemrecht gekregen hebben. Aangezien zij bijna 10 procent van de kiesgerechtigden uitmaken, zullen deze nieuwe kiezers waarschijnlijk een beslissende rol gaan spelen in het uitein-. delijke resultaat. Volgens de opiniepei lingen mogen de Sociaal-Democraten op meer dan de helft van deze jeugdige stemmen rekenen. Maar daar staat tegenover dat de So ciaal-Democraten een andere ontwikke ling nauwkeurig in de gaten moeten hou den. De Copimunistische Partij verliest namelijk onrustbarend veel stemmen, vooral bij de jongeren, en begint nu gevaar te lopen niet meer toe te komen aan de verplichte kiesdrempel van 4 pro cent die ze nodig heeft om in het parle ment te blijven. o Christoffel-directeur An dré Verlinden: ,,lk wens geen „ja"broer te worden van semi-overheidsinstel- lingen". In een gewezen fabriek aan één van Rotterdams binnen wateren goochelt André Ver linden met miljoenen. Zijn vluchtig signalement; 36-jari- ge, leep ogende, in ijzersterk burgerpak met vest en gouden horlogeketting gestoken door douwer, die vanuit zijn mas sieve monnikszetel een onbe lemmerd uitzicht heeft op het huis, waar hij met vier broers is opgegroeid. Zijn vader, le gendarisch innemer, Braban der van huis uit en klusjes man, begon daar in 1952 met het organiseren van dagtrip jes. Zeven jaar later had zijn reiswinkel al 1800 klanten en achtte hij de tijd rijp om een toeristisch geschoolde heilige als schutspatroon bij zijn zaak in te lijven. Het werd Sint Christoffel, een royale weldoener, wiens authentieke geur van heiligheid genoeg zaam was doorgedrongen tot de neusgaten van het ka tholieke volksdeel. Dat het aantrekken van deze heilige de nieuwbakken touro perator Verlinden geen windeieren heeft gelegd bewij zen de statistieken, die de ra zendsnelle groei van het Rot terdamse reisbureau in "beeld brengen: 1969/'70: 16.800 passagiers 1970/.71: 30.000 passagiers 1971/72: 54.000 passagiers 1972/73: 96.000 passagiers 1973/74: 90.000 passagiers 1974/75: 112.000 passagiers Prognose voor '76: 130.000 pas sagiers Het zijn spectaculaire cijfers, die er niet om liegen en de concurrentie voortdurend ver leiden tot uitspraken, die va riëren van „kleine André speelt te hoog spel": „Als Ver-- linden op deze wijze doorgaat, valt ie gegarandeerd op zijn bek". Commentaar van André Ver linden: „Ze roepen maar. Ze gaan hun gang maar met het rondstrooien van geruchten. Als hun vermoedens waar zou den zijn was ik al royaal tien keer failliet geweest. Maar neem van mij rustig aan, dat hier sinds 1952 geen rood cij fer op het bureau heeft gele gen. Ik kan me als particulier niet veroorloven om, zoals Holland International, het boekjaar af te sluiten met een verlies van 6 miljoen. Als ik dat presteer moet ik mijn tent sluiten en de 94 medewerkers de straat opsturen. Dat zijn keiharde feiten. Holland Inter national is voor het belangrijk ste deel eigendom van KLM en Martinair. Die kunnen met prijzen goochelen, omdat het toch een kwestie is van „vest zak-broekzak". Maar als ik bij de KLM aanklop moet ik op mijn knieën liggen voor een gunstig contract en dat vertik ik. Dat ligt niet in de aard van een Verlinden. En dan kunnen ze bij hoog en bij laag bewe ren, dat ze mij dezelfde prijzen vragen als aan de Holland In ternational-groep, maar daar geloof ik niets van. Daarom alleen ben ik begon nen met T.E.A., mijn eigen luchtvaartmaatschappij. Het is natuurlijk een afschuwelijke gok om een Airbus van vele tientallen miljoenen aan te schaffen, maar als onafhanke lijke touroperator is er voor mij geen andere keus. Ik wens geen „ja-broer" te worden van semi-overheidsbedrijven, die hun beslissingen slaafs slikt. Ik heb mijn vrijheid boven alles lief en daar heb ik graag mijn eigen kapitaal voor over. En laten ze nu maar weer voor de zoveelste maal schreeuwer dat Verlinden met die Airbus zijn doodvonnis heeft gete kend. Ik kan daar alleen maar op antwoorden: „Ga naar het Rotterdams kadaster en infor meer of Christoffel schulden heeft. Of iemand mijn faillis sement heeft aangevraagd". André Verlinden, die inmid dels eigenhandig het lichtend aureool van zijn schutspatroon heeft gesloopt en Christoffel nu zonder de zaligmakende toevoeging „Sint" laat opere ren („Ja, luister eens hier, ik moet ook met mijn tijd mee") heeft volk en vaderland eind 1975 verbijsterd met zijn pe perdure reclamecampagne, waarin hij het Verre Oosten aan de man probeert te bren gen. Hij heeft er 2 1/2 jaar aan gesleuteld en in die tijd een netwerk van eigen medewer kers opgebouwd. In pagina grote advertenties en via tele visiespots van één minuut lengte roept hij nu, dat een droomtrip naar Bangkok niet meer hoeft te kosten dan de prijs van zestig sloffen sigaret ten. „Een verloren zaak", menen In een gewezen fabriek aan één van Rotterdams binnenwateren goochelt André Verlinden met miljoenen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15