Wil Hartog wil in Daytona Beach sof van vorig jaar doen vergeten Ruimtevrees in witte wereld van Mjösameer r Wil Hartog stijlvol in actie op zijn zware mach (Van onze speciale verslaggever) DAYTON A BEACH Dit weekeinde wordt in Daytona in de staat Florida de 200 mijls race van Daytona Beach gehouden. Deze klassieker is een zeer belangrijke wedstrijd, want de motorfabrieken kun nen immers met de overwinning van hun produkt een zeer goede reklamecampagne opzetten omdat Daytona over de gehele wereld een grote bekendheid geniet. Het uithoudingsvermogen van mens en ma chine wordt in deze twee uur durende snelheidsme ting op de proef gesteld. Onder de uit vijf rijders bestaande Nederlandse Daytonaploeg bevindt zich de 27-jarige Wil Hartog uit Abbekerk. Samen met zijn hoofdmonteur Karei Zegers hoopt hij het deba cle van vorig jaar in het spektakel naar de .vergetel heid te rijden. Wil Hartog: „De race van vorig jaar was een enorme afknapper. Zowel voor mij als voor de monteur. Maandenlange voorbereidingen gaan er aan dit even ement vooraf. Tijdens de trainingen, was er helemaal niets aan de hand met de machine. Enkele uren voor de race kreeg de motor een vastloper. Met een razendsnel tempo werd het euvel verholpen, maar de oorzaak konden we niet meer vinden. Na een ronde in de wedstrijd te hebben gereden gebeurde het voor de tweede maal." Het vorige seizoen behaalde Wil Hartog drie kapioen- schappen. Dat succes in de motorsport betrekkelijk is bewijst wel de pech die hij in 1974 had. Telkens bij de kopgroep rijdend kreeg hij een paar ronden voor de finish een defect aan de machine, zodat er dat jaar in het geheel geen kampioenschap werd veroverd. Wil Hartog behoort volgens zijn monteur Karei Zegers tot de absolute top. Dat wordt wel aangetoond door de twaalf kampioenschappen in de klassen van 125 cc. en van 500 cc. in de negen seizoenen die hij nu gereden heeft. Karei Zegers: „Wil is kwalitafief even goed als Giacomo Agostini of bijvoorbeeld Phil Read. Misschien wel beter. Er zijn vijf motorcoureurs die echt veel geld hebben verdiend in de racerij. Wanneer zij bepaalde onderdelen nodig hebben behoeven zij maar een seintje te geven en van de desbetreffende motorfabriek worden ze vlie gensvlug toegestuurd. Ook hebben zij de beschikking over full time monteurs die op elk gewenst ogenblik voor hen klaar staan. Van het merk waarvoor deze topcoureurs rijden krijgen ze het neusje van de zalm wat betreft de nieuwe snufjes die zijn ontwikkeld." Karei Zegers is één van de beste tuners, dat is iemand die een motor startklaar maakt voor een race. Al dit werk doet hij naast zijn eigenlijke werk: handelaar in motorfietsen. Dit tunen is voor hem een hobby net zoals racen dat is voor Wil Hartog. Neemt men dit in ogenschouw dan is het bijzonder knap dat zij zich kunnen meten met de top van de wereld. Toch moet er dit jaar een kentering komen op internatio naal gebied. Door verandering van merk hebben zij de beschikking gekregen over een 750 cc motor waarvan er maar vijftien zijn gemaakt. De geschatte waarde van dit racemonster is 50,000 gulden. De motor is geheel met de hand gemaakt. Karei Zegers: „De machine heb ik anderhalve week kunnen testen. In de testkamer voldeed hij. Maar ja door een kleinigheidje kan de heleboel de lucht in gaan. Het is daarom alles of niets". Bij de 200 mijls race van Daytona gaan er ongeveer 80 deelnemers van start. De statistieken wijzen uit dat van deze 80 er twintig kans hebben op de overwinning. Van deze kanshebbers vallen er tien uit als gevolg van pech. De helft daarvan wordt gehal veerd door verkeerde ritstops, zodat er uiteindelijk nog vijf rijders overblijven. Wil Hartog: „Dan gaat de factor geluk meespreken. Wie heeft zijn dag, welke motor staat het meest scherp afgesteld en ga zo maar door. Favorieten heeft men voor de wedstrijd niet Met voetbal is dat veel makkelijker. Omdat men daar geen rekening behoeft te houden met de mechanische kant van de sport. De snelheid van de motor blijkt niet het belangrijkste te zijn coor succes, maar de handelbaarheid en de betrouwbaarheid van de machi ne." Karei Zegers: „Dat is begrijpelijk. Een motor opvoeren is geen moeilijke opgave, mar er is een grote kans op mechnische storingen. Je moet als het ware de kruising weten te vinden tussen handelbaar heid een snelheid. Dan is het zaak om deze twee lijnen elkaar zoveel mogelijk te laten kruisen. Je vraagt je af waar het ophoudt." Snelheden van 300 kilometer zijn normaal. Vraagdat niet te veel van een coureur? Wil Hartog: .Natuurlijk moet je zo'n hele race geconcentreerd zijn. Vooral in de 200 mijls race van Daytona. Twee uur achter elkaar rijden betekent een enorme slijtageslag zowel voor mezelf als voor de machine. Je moet voor zo'n wedstrijd niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk goed voorbereid zijn." Lichamelijke training doet hij thuis op de hometrainer. Ook begeeft hij zich wel eens naar een fitheids centrum. „Qua voorbereiding is deze race in Daytona ideaal. Het is namelijk de opening van het nieuwe motorseizoen. Tijdens de winterpauze heeft men genoeg tijd om zich voor te bereiden. Wanneer het resultaat van de wedstrijd een sof wordt is Daytona verre van ideaal. Voordat we eindelijk weer thuis zijn blijft die afknapper lang aan ons knagen." Voor Karei Zegers is het een enorm voordeel geweest, dat hij zelf ook motorraces heeft gereden. Karei Zegers: „Het overbrengen van mankementen van coureur naar monteur is een groot probleem, daar ik echter zelf gereden heb voel ik precies aan wat Wil bedoelt als hij na een training bepaalde storingen dacht te hebben gevonden. Als een monteur geen rijervaring heeft, begint hij misschien verkeerde on derdelen te demonteren. Alhoewel ik dit zelf nog vaak genoeg meemaak." Wil Hartog: „Een beheerste rijder die alleen risico's neemt wanneer het noodzakelijk is, zal ongetwijfeld weer hoge ogen gaan gooien in de internationale motorwereld". Wil Hartog hoopt op een goede klassering in Daytona. Na vorig jaar vooral. s Wil Hartog, de bekende grasdroger uit Abbekerk, na één van zijn triomfen. Het rijden van een marathon op natuurijs kan nogal eens uitmonden ip onzachte aanrakingen met de ijsvloer. Kruithof is daarvan het levende bewijs. Noteer bij de radio EREDIVISIE NEC—MW (6/3) I Go Ahead Eagles—Eindhoven (6/3) Feyenoord—FC Twente FC Amsterdam—Telstar FC Utrecht—Ajax AZ '67—Sparta De Graafschap—Excelsior I I PSV-FC Den Haag Roda JC—NAC EERSTE DIVISIE 9 Wageingen—Heerenveen Willem II—Helmond Sport FC Vlaardingen—FC Groningen FC WV—Volendam Haarlem—SC Amsersfoort Veendam—Fortuna SC Heracles—FC Dordrecht PEC/Zwolle/Vitesse De wedstrijden aangeduid met komen voor op het totoformulier. Weer invasie schaatscracks in Lillehammer er ijs naar him gading. Natuur lijk mag er over een dergelijke afstand geen ideale situatie wor den verwacht, van allemaal glij- ijs. Er is door de wisseling van nacht- en dagtemperatuur vol doende ijs ontstaan, dat op schuurpapier lijkt Enige Nederlanders hebben de afgelopen week de route gere den en kwamen tot de conclusie dat de vloer voor „elk wat wils" biedt. Niet alleen de „prima bal lerina's", ook het werkvolk kan vooruit. Werkijs zoals vedetten als elfstedencrack Jeen van den Berg, Jan van der Hoorn en Appie Weijs dat graag hebben. Maar ook nieuwe kanshebbers als werelduurrecordhouder Jan Roelof Kruithof (Havelte) en een Sint Bekkema (Boornbergum) vinden er ijs waarop ze zich kunnen uitleven. Die wisseling van uitstekend naar erg matig ijs maakt dat de, naar verwach ting zeven uur vergende strijd, er een gaat wórden van een keiharde inzet. De onmetelijke oppervlakte en witte wereld van het Mjösameer zal „ruimtevrees" met zich mee brengen. En in die omgeving gaat niet alieen de sterkste maar wel de „man-van-het-mo- ment" zegevieren. Het Noorse weerbericht voor spelt daarnaast voor morgen sneeuwval. Een reden temeer om niet aan prognoses te den ken, want iedereen die ruim vijf uren vergende vlieg- en bus tocht naar Lillehammer heeft ondernomen, kwam om voorin te rijden. De 20.000 inwoners van Lille hammer maken zich niet zo druk om die Nederlandse inva sie. Al heeft de tocht van twee jaar terug ook bij hen een aan zet tot verwondering gegeven. Daarom wordt de Hollandse ko lonie toch anders bekeken dan toen. De „gekken" van 1974 zijn, mede ook door de in Noorwegen alom aansprekende verrichtin gen van Piet Kleine en Hans van Helden, als sportlieden gea dopteerd. REINDER BOSMA LILLEHAMMER Lilleham mer is klaar voor de Nederland se invasie. Op het Mjösameer ligt voldoende ijs voor de schaatsers om er een alternatie ve elfstedentocht te rijden, op de bergen rondom voldoende sneeuw voor de Nederlandse langlauf-kampioenschappen, die dit weekeinde ook plaats meter noordelijker gelegen Lil lehammer nog volop in de greep van koning winter. Over dag mag de maartse zonne schijn superieur zijn en voor enkele graden dooi zorgen, de afgelopen nacht zakte het kwik tot min zes graden. Dat ver- blijf-onder-nul duurt nu al maanden. Voor de vandaag gearriveerde superlange afstandschaatsers betekent dat een ideale ijsvloer. Op het Mjösameer, met zijn 120 km lengte het grootste meer in Noorwegen dat zich vanaf Lille hammer in zuidelijke richtingen uitstrekt tot Edsvöll bevindt zich een ijsvloer die varieert van 70 centimeter dikte tot 30 centi meter. Voldoende om de ruim 200 Nederlanders en een hon derdtal Noren (Kees Verkerk moest helaas afzien van deelna me met een ploeg Zweden, om dat hij op de gouden schaats wedstrijden in Inzeil aanwezig moet zijn) te torsen. Voor diversen zal het teleurstel lend zijn dat de ijsclub Lille hammer er niet in is geslaagd een baan van tweemaal 90 kilo meter aan te leggen. De organi satie moest gistermiddag tot haar teleurstelling vernemen dat het ijs zo sterk is, dat hal verwege over het meer een ech te ijsweg werd aangelegd voor motorisch verkeer. Dat betekent zaterdag 180 kilo meter in drie lussen van 60 kilo meter niet alleen de toerrijders, die kunnen kiezen uit 90 of 180 kilometer, maar ook de toekom stige elfstedencoryfeën vinden Jan Roelof Kruithof toonde zich in i ste. Hij geldt weer als favoriet. vorige editie van de alternatieve elfstedentocht op het Mjösameer de sterk-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11