WEER GEWELD IN BASKENLAND £aidóe<3oma/nt Vara's drugmarkt niet uit ether Zuinig zijn met water Vorster: optreden Mozambique leidt tot verscherping „MISDADEN TEGEN VROUWEN: ONDERWERP CONFERENTIE BRUSSEL Toestand slachtoffers nog kritiek Noorwegen goedkoper bij offerte scheeps bouw Indonesië VRIJDAG 5 MAART 1976 LEIDSE COURANT, PAGINA 9 Betogers duwen in een straat in het Baskische Vitoria een auto naar het midden van de weg om deze te blokkeren. In Vitoria is het tot bloedige botsingen tussen politie en betogers gekomen, die tot doden en gewonden geleid hebben. MADRID In Baskenland is het gisteren en vandaag weer tot vechtpartijen gekomen tus sen de politie en stakende arbeiders die beto gingen hielden uit protest tegen het optreden van de politie in de stad Vitoria waarbij woensdagavond drie doden vielen. Vechtpar tijen worden gemeld uit Bilbao, Pamplona en Vitoria, een stad met 90.000 inwoners. Volgens de Spaanse regering zijn er woensdag avond drie mensen om het leven gekomen. De illegale Spaanse vakbonden en de Psoe, de socialistische arbeiderspartij van Spanje, ver klaarden echter dat er vijf doden en vele gewonden zijn gevallen. Van regeringszijde is opgemerkt dat de toe stand in het noorden van Spanje na het overlij den van Franco, nu 3,5 maand geleden, nog niet zo gespannen is geweest als nu. De illegale arbeiderscomités hebben opgeroe pen tot een algemene staking in Baskenland uit protest tegen wat zij „de moord op arbei ders" noemen. In Pamplona, dat op rond 50 km. ten oosten van Vitoria ligt, hebben 30.000 industriearbeiders het werk neergelegd. De meeste winkels zijn gesloten. TWEEDE KAMER: (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De Tweede Ka mer heeft gisteravond een plei dooi gehouden om zuinig met water om te springen. Dat ge beurde bij de behandeling van het structuurschema 1972 voor de toekomstige watervoorzie ning. Minister Vorrink (Volks gezondheid en Milieuhygiëne) wilde aandacht voor de actie „Wees wijs met water". Zij acht het gewenst dat minder drink water wordt aangewend als koelwater. In het structuurschema wordt geraamd dat in het jaar 2.000 in totaal meer dan vier miljard kubieke meter water per jaar voor huishoudelijk gebruik, in dustrie enz. nodig zal zijn. Al leen voor huishoudelijk gebruik is dan per persoon per dag 200 liter water gewenst. In het begin van de jaren 70 was het ver bruik in totaal 1700 miljoen ku bieke meter. Er zal dan ook tot 2000 een belangrijke uitbreiding van de watervoorziening moeten plaatshebben. Nieuwe werken zijn nodig voor de produktie van 2100 miljoen kubieke meter. Waarmee, op prijspeil 1972, een bedrag van meer dan 5 miljard gulden gemoeid is. In het structuurschema zijn 23 spaarbekkens over het gehele land opgenomen. Sommige ge bieden zullen voor de water voorziening in reserve worden gehouden. Dat houdt echter wel in, dat op die gebieden een claim rust. Het structuurschema dateert van 1972. Volgend jaar zal de regering een nieuw structuur schema produceren, waarin dan de allerlaatste verwachtingen ten aanzien van de toekomstige behoefte zijn verwerkt. Explosieramp Vlaardingen: VLAARDINGEN (ANP) De toestand van de twee slachtof fers van de explosie in Vlaar dingen is nog kritiek. Buiten deze twee slachtoffers zijn en kele tientallen mensen gewond geraakt door rondvliegende glasscherven, aldus burgemees ter W. A. Kieboom gistermid dag. De schade aan de drie flatge bouwen schat de burgemeester op 700.000 gulden. De schade aan de drie zwaar beschadigde woonhuizen bedraagt 300.000 gulden. De echtparen die naast het ramphuis wonen hebben van de gemeente vervangende woonruimte aangeboden gekre gen. De oorzaak van de ramp ligt bij een koppelingsstuk tussen de binnen- en buitengasleiding. Al vorens zijn conclusies te trek ken wil de burgemeester eerst het rapport van het gasinstituut afwachten. Inspraak bij herbouw gevangenis GRONINGEN (ANP) - Met de. wederopbouw van het Huis van Bewaring in Groningen wordt pas begonnen nadat er een in spraakprocedure is geweest. De gevangenis werd in augustus '74 ernstig beschadigd bij een gevangenenopstand. Staatssecretaris Zeevalking van Justitie heeft gisteren de Twee de Kamer voorgehouden, dat bij de inspraakprocedure personen en instanties worden betrokken, die functionele betrekkingen met het Huis van Bewaring on derhouden. Hij noemde daarbij de reclassering en voorts overi ge belangstellenden. ,,Molukkers recht op smartegeld" AMSTERDAM (ANP) - „Het Ambonese volk heeft recht op smartegeld voor de wonden die het heeft opgelopen onder het dekolonisatiebeleid. Het zal, wanneer het dit geld krijgt, het beschikbaar stellen om de lij dende en hongerende mensheid te dienen". Aldus gisteravond ds. A. A. Leenhouts, directeur van de Stichting Getuigenis en Een heid, tijdens het eerste Zuid-Mo- lukken Tribunaal in Amster dam. Ds. Leenhouts uitte felle kritiek op de paus, de Verenigde Na ties, de Wereldraad van Kerken en minister Pronk. „De gijzelin gen in Beilen en Amsterdam waren, naast aandacht vragen voor de Zuidmoluksezaak, ook bedoeld om de verrotting van de Nederlandse samenleving aan te tonen", aldus ds. Leenhouts. On der de circa 900 toehoorders bevonden zich ds. Metiary, ir. Manusama en mevrouw Somoe- kil. DEN HAAG - „Mits de goede relaties op verscheidene terrei nen niet zullen worden ge stoord door RMS-activiteiten, mag worden verwacht, dat in de toekomst mogelijkheden openblijven om Indonesische orders in Nederland te plaat sen". Dit zegt de Indonesische ambassade in Den Haag in een verklaring naar aanleiding van het niet-doorgaan van een scheepsbouworder voor Neder land. Deze order gaat naar Noorwegen. De Indonesische regering heeft hiertoe besloten, staat in de ver klaring, omdat Noorwegen een voordeliger offerte had ge maakt. Het gaat hier om de bouw van 20 passagiers- en vrachtschepen en 10 sleepboten ter waarde van 235 miljoen. „Aanvankelijk bestond het voornemen om het Nederlandse aanbod in overweging te nemen, waarvoor van Nederlandse zijde een delegatie naar Indonesië werd gezonden om de order te bespreken. Helaas had tezelfder tijd het gijzelingsdrame in het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam plaats, zodat Ja karta het besluit nam om de kwestie van het Nederlandse aanbod uit te stellen", zo staat in de verklaring van de Indone sische ambassade. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Labour behoudt meerderheid COVENTRY - De Britse La- bour-regering heeft haar meer derheid van slechts een zetel in het Lagerhuis behouden door een zege in de tussentijdse ver kiezing voor het district Coven try Noord-West. Deze gisteren na een felle ver kiezingsstrijd bevochten zetel viel toe aan Labour-kandidaat Geoffrey Robinson die 17.118 stemmen op zich verenigde. Met 4000 stemmen minder was de conservatief Jonathan Quiness tweede, daarna volgde de libera le kandidaat en enkele exponen ten van plaatselijke belangen groepen. Hoewel Coventry voor Labour behouden bleef boekten de con servatieven een relatieve stem menwinst van vier procent. Te weinig vrije tijd Naar schatting 150 sol daten uit de Oranjeka zerne bij Schaarsber- gen hebben gisteren tijdens de lunchpauze betoogd tegen de com- pensatievoorstellen voor overmatige werk tijd van het Ministerie van Defensie. De mili tairen vinden de vrije tijd, die als compensa tie gegeven wordt, te weinig; een vergoeding van lang werken in geld, wijzen zij af. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll KAAPSTAD(Reuter-UPI-AFP) Premier John per spoor via de havensteden Beira en Maputo Vorster van Zuid-Afrika heeft gisteren verklaard, (het voormalige Lourenco Marques) worden ge- dat het besluit van Mozambique om zijn grenzen transporteerd. met Rhodesië te sluiten en de door de Verenigde In Rhodesië, waar benzine al jarenlang op de bon Naties vastgestelde economische sancties tegen dit is, is de kraan met ingang van vandaag met 20 land volledig toe te passen, „de vonk kan zijn die procent verder dichtgedraaid. Dit is het eerste kan leiden tot het oplaaien van het smeulende tastbare gevolg van het feit dat Mozambique de vuur als gevolg van de wrijvingen in Zuidelijk grens met Rhodesië heeft gesloten, om zich bij de Afrika". internationale economische boycot tegen het re- In een rede in het parlement zei de eerste-minister giem Ian Smith. dat het optreden van Mozambique kan leiden tot Het ministerie van handel kondigde aan dat per „escalatie tot iets veel ernstigers". Hij gaf overi- bon-eenheid voortaan niet meer vijf, maar vier gens niet aan of Zuid-Arika bereid is de goederen liter benzine wordt verstrekt. De maatregel geldt uit Rhodesië die nu niet meer via Mozambique ook voor andere aardolieprodukten en ook voor kunnen worden uitgevoerd, via zijn grondgebied de grote verbruikers. Een uitzondering is de lever- te laten passeren. Naar verluidt zou tot dusver ing van dieselbrandstof aan boeren, de mijnbou- ongeveer een kwart van de Rhodesische uitvoer windustrie en het openbaar vervoer. Kabinet moet toch blijven DEN HAAG (ANP) - Het kabinet-Den Uyl moet toch maar blijven en liever geen nieuwe verkiezingen. Deze conclusie trekt het NIPO uit een enquête on der 1983 personen. Van de ondervraagden vond 48 procent dat het kabinet moest blijven, 38 procent dat het spoedig moet aftre den en veertien procent heeft geen mening. Spoedig nieuwe verkiezin gen was de wens vein 30 procent; 59 procent wacht liever tot 1977. Een meerderheid voor het aftreden van het kabinet vond het NIPO onder KVP- ARP-, CHU- en WD- stemmers. Alleen onder WD-stemmers was een meerderheid te vinden voor nieuwe verkiezingen, die mogelijk de consequentie zijn van het een aftreden van het kabinet-Den Uyl, aldus het NIPO. Zuinig met energie BLAKEND VAN ENERGIE heeft onze wereld blijkens allerlei onderzoekingen al heel wat brandstof verbruikt. Te veel, volgens vele wetenschappers. Nu deze wereld wat ouder begint te worden, raakt de energie langzamerhand ook op. Het is precies als met het menselijk leven: jarenlang buit men zijn energie uit, totdat met de last der jaren de lichamelijke krachtbron verzwakt en men de raad krijgt er wat voorzichtiger mee om te springen. Anders raakt men, zoals de huisarts dat zo plastisch weet uit te drukken, te snel opgebrand. GAAT HET MET DE WERELD ook deze kant op? Volgens minister Lubbers van Economische Zaken wel. Met het vriendelijke gezicht van de medicus, die zijn diagnose gaat stellen, rekende hij ons dezer dagen voor, dat de energie bronnen van deze wereld binnen honderd jaar al aardig opgebrand zijn. We zullen daarom, aldus zijn dringende raad, heel wat voorzichtiger met deze energie moeten omgaan: wat vlugger het lichtknopje uitknippen, de verwar ming wat lager zetten, de auto wat zuiniger berijden en dergelijke bezuinigingen. DAT BESPAART KEEL WAT energie, aldus de minister en bovendien scheelt het ons financieel ook heel wat. Dat laatste nemen we onmiddellijk aan, want wanneer de diverse overheden de energietarieven nog een of twee keer verhogen, dan moeten we, omwille van de financiële kant van ons leven, wel zuiniger worden met licht, gas en benzine. Maar die zuinigheid zal de minister zeker niet bedoelen bij de campagne, die hij thans heeft opgezet, om Nederland wat energiebewuster te maken. INTUSSEN GAAN DE STUDIES over zogenaamde alterna tieve energiebronnen ongestoord verder. Hoewel wij Neder land voorlopig nog niet overdekt zien met wind en/of watermolens, in plaats van met energiebedrijven. Natuurlijk vinden we er wel weer wat op. Het houtvuurtje en het vetpotje maakten immers plaats voor de kaars, het gas volgde de kaars op en daarna kwam de elektriciteit. Nu is er weer het aardgas, dat voorlopig nog vele mogelijk heden biedt. Of daarna kernenergie de oplossing zal bieden, is nog de zeer grote vraag. Want welke reakties voor de aarde roept deze toekomstige energie op? HOEWELtoen onze voorouders de eerste lokomotief en de eerste auto zagen rijden, sloegen ze ook op de vlucht, zich verbergend voor (wat velen toen dachten) het einde van deze zelfde aarde. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat we met de bestaande energie kunnen blijven doen, wat wij willen. Onze goede aarde zou anders, om met de huisarts te spreken, wel eens te snel opgebrand kunnen zijn, voordat nieuwe of zo men wil alternatieve krachtbronnen ontwikkeld zijn. Weeroverzicht De Bilt Het voorjaar is niet de tijd van snelle wisselingen in het weer, zeker niet als de wind al enige tijd uit het noordoosten Amsterdam of oosten heeft gewaaid. Stand- De Biit vastige luchtdruksystemen drukken lange tijd hun stempel Eindhoven op het weertype. In deze toe- gffjSup stand zijn we tijdens de eerste Twente dagen van maart terecht geko- Y^mbur* men en het ziet er niet naar uit Aberdeen dat daarin spoedig iets zal ver- Athene anderen. Droog, zonnig en schraal weer kunnen we ook Bordeaux voor het weekeinde verwachten Brussel en waarschijnlijk ook nog voor Genève° een deel van de komende week. Helsinki Het zal in de nacht op de meeste Kopenhagen dagen enkele graden vriezen Lissabon terwijl de temperatuur overdag weer oploopt tot ongeveer 10 Luxemburg Vooruitzichten voor zondag. Weinig verandering in het heer sende weertype. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 3 tot 11 Min. temp.: omstreeks -1 graad Max. temp.: omstreeks 7 graden Kans op een droge periode van ist^boe"" minstens 12 uur: 95 procent Las Palm: Kans op een geheel droog et- ^"ax maal: 90 procent Tunis >lm w York (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Op de eerste dag van het internationaal tribu naal over misdaden tegen de vrouw dat tot en met maandag in Brussel wordt gehouden en waarop geen enkele man wordt toegelaten, hebben ver schillende vrouwen de abor tuswetgeving in België aange vallen en daarnaast getuigenis afgelegd over hun belevenis sen bij gynaecologen en psy chiaters, die ronduit van het plegen van onbehoorlijk optre den werden beschuldigd. De bedoeling van het tribu naal achter gesloten deuren is alle misdaden die in welke vorm dan ook tegen de vrouw worden gepleegd aan de kaak te stellen. Het ligt niet in de bedoeling van de organisato ren van dit internationaal vrouwentribunaal, waaraan door honderden vrouwen uit 29 landen wordt deelgenomen, om tot een veroordeling van bepaalde personen te komen, maar wel om de gangbare praktijken aan het licht te brengen. Zo zal er gesproken worden over economische misdaden in het gezin waaronder wordt verstaan het onbetaald werk van de huisvrouw, de dubbele taak van de vrouw die buitens huis werkt, de onderdrukking van de vrouw binnenshuis, de overgrote vertegenwoordiging van vrouwen onder behoefti- gen, discriminatie tegen vrou- Speciale aandacht zal het tri bunaal besteden aan geweld tegen vrouwen, meer bepaald verkrachting, vrouwenmoord en wrede behandeling van vrouwen. Verder wordt aan dacht besteed aan de prostitu tie, vervolging van homofielen, geweld tegen vrouwelijke ge vangenen en gedwongen op sluiting van vrouwen in psy chiatrische inrichtingen. Over deze en andere misdaden die zij zelf aan den lijve hebben ondervonden zullen tientallen vrouwen tijdens het tribunaal getuigenis afleggen. Brandweerlieden in verschillende delen van Frankrijk gaven, zoals hier in Parijs, op deze wijze blijk van hun ongenoegen over de te lage salarissen en de slechte arbeidsvoorwaarden. Geen aparte vervoers-cao voorWestland UTRECHT (ANP) - Er komt geen afzonderlijke cao voor vervoersbedrijven die groenten van de vervoerders in het West en fruit uit het Westland tran- land in te gaan. In de VCOA sporteren. Zestien Westlandse zijn de vier landelijke werkge- transportondernemers hadden versorganisaties en de vervoers- daar met ingang van 1 april om bonden vertegenwoordigd, gevraagd, omdat zij problemen hebben met het uitvoeren van De Westlandse ondernemers de landelijke cao voor het be- hebben steeds verklaard, dat roepsgoederenvervoer over de het rijtijdenbesluit en de tacho- weg. graaf hen voor te zware lasten. Maar in de vaste commissie plaatsen. Ze hebben vooral be- voor overleg arbeidsvoorwaar- zwaar tegen het als werktijd den (VCOA) is gisteren na een honoreren van de rust- en negen uur durende, .roerige en wachttijden van de bijrijders. DEN HAAG De VVD krijgt geen kans om de „beursberich ten", die zaterdag in het VARA- radioprogramma „In de Rooie Haan" worden uitgezonden, uit. de ether te krijgen. Dat werd gisteren tijdens het voortgezet te debat in de Tweede Kamer over de wijzigingen in het drug beleid wel duidelijk. De WD had op de regerings voorstellen tot vernieuwing van de opiumwet een wijzigings voorstel ingediend om elke openbaarmaking, die er kenne lijk op gericht is de verkoop, aflevering of verstrekking van hennepprodukten te bevorde ren, te verbieden. Hoewel dit er niet bij gezegd werd had het WD-voorstel kennelijk betrek king op de beursberichten die zaterdag 's middags via de VA- RA-microfoon worden uitgezon den Minister Van Agt ontraadde de Kamer aanneming van dit amendement. Hij wees er daar bij meteen op dat als zo'n ver bod in de opiumwet zou worden opgenomen, het niet zou kunnen gelden voor de genoemde „beursberichten".^ Want in het betrokken radioprogramma wordt voorlichting en informa tie gegeven zonder dat de ver koop bevorderd wordt door bij voorbeeld het noemen van ver koopadressen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Aruba De leider van de MEP- partij die de onafhankelijkheid van Aruba nastreeft, Betico Croes, heeft koningin Juliana in een telegram gevraagd gouver neur Leito van de Nederlandse Antillen terug te trekken. Reden is, dat de gouverneur de Staten voor een buitengewone vergade ring bijeen heeft geroepen voor de behandeling van zijn voorstel drie PPA-ministers te benoe men. Die komen in plaats van de drie MEP-ministers, die de gouverneur heeft ontslagen naar aanleiding van hun reizen vorig jaar voor de MEP naar Latijnsamerikaanse landen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kunstige zonnewijzer

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9