Minister verwacht ontzettend veel" van open school Persoonlijke aanval van Reagan op partijgenoot Ford Nascholing deel taak in onderwijs Zware bewaking voor proces tegen Zuidmolukkers Hersenchirurgie kan uitkomst brengen aan psychopaten FRANSE TOVENAAR GEDOOD DOOR ZIJN BEHEKSTE Jaarlijkse collecte voor Reumafonds 17.000 patiënten VRIJDAG 5 MAART 1976 LEIDSE COURANr PAGINA 7 (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs Een „tovenaar", die ervan beschuldigd werd men sen en dieren „te beheksen" is op ongeveer twee uren ten westen van Parijs door een van zijn vermeende slachtof fers, die echter ook een con current was, doodgeschoten. De vermoorde, Camus gehe ten, had in de landelijke omge ving de reputatie een wonder dokter te zijn, terwijl hij be weerde eveneens over occulte gaven te beschikken. Michel Herisson, de moorde naar, beweerde eveneens in staat te zijn mensen en dieren te kunnen beheksen. Tussen beide tovenaars had zich in de loop der jaren een bittere con currentie en haat ontwikkeld en Herisson leek in de rivali teit het onderspit te delven. Op zijn hoeve werden dieren ziek en stierven, een van zijn familieleden kwam om, er de den zich steeds meer ongeluk ken voor, machines raakten regelmatig defect, zijn hond vertoonde sedert enige weken een merkwaardig gedrag door 's nachts rechtovereind op zijn achterpoten luid jankend over de binnenplaats te wandelen, de bewoners van de boerderij hadden mysterieuze pijnaan- vallen en zijn vrouw beweer de, dat Camus degenen die hij niet kon hebben „kanker stuurde". Enkele dagen geleden vertoon de de Franse televisie een film rond de tovenarij die in 1976 nog steeds beoefend wordt, met name in de landstreek Berri (midden-Frankrijk) en Herisson en zijn gezin werden door deze film sterk aangegre pen. Er word een familieraad geor ganiseerd en daarop werd be sloten dat hij met zijn broer de concurrent die hem „behek ste" te vermoorden. Met een jachtgeweer werd Camus doodgeschoten. De moorde naar en zijn broer zijn gear resteerd. Het geloof in tovenaars in be paalde plattelandsstreken van Frankrijk wordt toegeschre ven aan de landelijke ontker stening en het gebrek aan art sen of een diep wantrouwen voor de medische wetenschap. (van een onzer verslaggeefsters) De Haag Het Nationaal Reu ma Fonds (NRF) zal volgende week haar jaarlijkse collecte houden voor de 170.000 Neder landse reumapatiënten.De op brengst is bestemd voor reuma- onderzoek en steun aan reuma patiënten. Vorig jaar bood het Fonds indi viduele hulp aan 1600 patiënten, waarmee een bedrag van 700.000 gulden gemoeid was. De ze hulpverlening is gericht op concrete behoeften van de pa tiënt, variërend van aangepaste huishoudelijke apparaten tot een aangepaste woning. Andere activiteiten van het NRF zijn: organisatie van creatieve dagen in ziekenhuizen en sociëteiten voor gehandicapten, voorlich ting aan verenigingen en clubs door middel van lezingen en de vertoning van de film „Leven in Sinds enige jaren beschikt het NRF over een aantal bungalows waar reumapatiënten en hun g zinnen de vakantie doorbrengen (in 1975 maakten ruim 1000 pa tiënten hiervan gebruik). Tevens worden er ieder jaar vliegreizen naar Engeland en bootreizen naar Duitsland georganiseerd. In Den Haag, Delft, Leiden, Leidschendam en Oegstgeest zal geen huis-aan-huis collecte ge houden worden. Bewoners van deze plaats krijgen een giro kaart in de brievenbus. Explosie in trein De bomaanslag die gistermorgen een trein in Londen heeft getroffen, heeft het vermoeden versterkt dat de IRA van plan is een niets en niemand ontziende terreurcampagne te gaan voeren. Niemand werd gewaarscuwd voor de explosie. De trein reed op dat moment leeg, na juist 1200 passagiers uit Kent in de City te hebben afgeleverd. Toch werden acht mensen gewond. Het waren passagiers van een juist passerende trein. De Londense politie vreest vroeg of laat aanslagen op metrotreinen. Gisteravond ontploften in Londen twee bomen: een bij Covent Garden en een in Bloomsbury, dicht bij het ministerie van defensie. Daarbij viel een gewonde. Carvalho vrij LISSABON (AFP) Majoor Otelo Saraiva de Carvalho is vrijgelaten, zo is uit betrouwba re kringen vernomen. Volgens een bewaker van de militaire gevangenis van Santarem heeft de ex-commandant van de Por tugese veiligheidstroepen (Cop- con) gisternacht de gevangenis verlaten. Carvalho was op 25 januari jl. gearresteerd omdat hij een aan deel zou hebben gehad in de militaire opstand van 25 novem ber vorig jaar. Weer gevechten in Libanon BEIROET (AP) In het noord en van Libanon is gisteren de hele dag gevochten tussen christenen en moslims, die daarbij gebruik maakten van raketten en mortieren. Libane se en Palestijnse militairen ver mochten niet die strijd te doen staken, aldus werd door de (christelijke) Falange-partij meegedeeld. De strijd zou zijn veroorzaakt doordat christenen uit het dorp Kobajjat hadden getracht het doodschieten van een hunner burgers, door moslims te wre ken. De Syrische eenheden in Libanon zijn weer versterkt. Mansfield verlaat Senaat WASHINGTON (UPI) De fractieleider van de Democra ten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mansfield, heeft bekend gemaakt dat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. De senator uit Montana, die op 16 maart 73 jaar wordt, heeft sinds 1953 in de Senaatgezeten en was sinds 1961 leider van de Democratische fractie. Voor zijn Senaatsperiode had Mansfield vijf ambtstermijnen in het Huis van Afgevaardigden vol ge maakt. Een belangrijke kandidaat voor de invloedrijke positie die Mans- field nalaat, is senator Robert Byrd van West Virginia, die in januari 1971 Edward M. Kenne dy versloeg in de race om het managerschap van het Demo cratische blok in de Senaat. Als Byrd tegenstand ontmoet komt at waarschijnlijk van pro gressieve fractieleden die hem te conservatief zouden kunnen vinden. AMSTERDAM (ANP) Onderwijs-minister dr. J. van Kemenade verwacht ontzettend veel van de open school, die eind van dit jaar start met drie proeven, waarvan een in Leiden. Hij ziet de open school (onder wijs voor iedereen via televisie, radio, sohriftelijk onderwijs, vormingsinstituten enz.) als de belangrijkste maatschappelijke ontwikkeling op onderwijsgebied. Minister Van Kemenade verwacht dat een paar hon derdduizend mensen er aan mee zullen doen. Hij zegt dit in een interview met „Inzicht", het ouderblad van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO). „Als de open school er komt - en dat staat vast - is er in Nederland echt wat gebeurd De open school moet bestaand aanbod' coor dineren, de behoeften aftasten en de kwali teit controleren. De bestaande deskundig heid moet in de open school worden gebun deld. Het is een ontzettend belangrijke ont wikkeling, die vlak voor de deur staat, maar nog onvoldoende wordt onderkend, aldus de minister. De minister geeft in het interview voorts te kennen dat hij jong genoeg is om nog jaren aan te blijven, mits de politieke samenstel ling van het kabinet dat mogelijk maakt. „Ik zou me rot vervelen als ik geen minister meer was". Over zijn contourennota, het onderwijsplan tot het jaar 2000, zegt hij: „Het is nu al een bestseller, want van de nota en de samenvat ting zijn ruim 100.000 exemplaren verkocht. Er is in Nederland nog nooit op zo'n schaal over het onderwijs gesproken. Daarmee heeft de nota al voor de helft aan haar functie beantwoord." Minister van Kemanade noemt de verzuiling van het onderwijs een heel kwetsbaar onder werp, ook in het parlement. Het zou volgens hem beter bespreekbaar gemaakt moeten worden, ter bevordering van doelmatig in vesteren in het onderwijs. DEN HAAG (ANP) De nascholing is een onderdeel van de taak van elke onderwijsgevende. Her- en bijscholingscur sussen kunnen in werktijd worden gevolgd. Met nascholing wordt in feite een proces van zelf-doen bedoeld, aldus de nota die minister Van Kemenade van Onderwijs Weten schappen hierover gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Voor het opstellen van een meerjarenplan voor vor nascho ling komen er adviescommissies: een voor het kleuter- en lager-onderwijs en een voor het voortgezet onderwijs. Ze moeten raad geven over de vastestelling van volgorde, om vang en samenhang van de nascholingsactiviteiten. De uitvoe ring zal worden opgedragen aan de instellingen die de onderwijsgevenden opleiden. Her- en bijscholing is gericht op het blijvend goed uitoefenen van de al verworven functie. De kosten kan de overheid voor een belangrijk deel voor haar rekening nemen. Na de scholing ontvangt de onderwijsgevende een nieuwe bevoegd heid en daarmee de mogelijkheid van een hoger salaris. Volgens de minister spreekt het vanzelf dat de nascholing wordt opgezet in goede samenhang met het,,onderwijsveld", temeer omdat de behoefte aan nascholing zeer geschakeerd is en voortdurend onderhevig aan veranderingen. AMSTERDAM (ANP) Psychochirurgische technieken, waarbij door middel van in de hersenen geplaatste elektroden bepaalde hersendelen kunnen worden uitgeschakeld, worden in Nederland en elders in Europa, zij het nog uiterst zelden, in Nederland hooguit tien per jaar) toegepast, zo heeft prof. dr J. de Lange, hoogleraar in de neurochirurgie in Amsterdam, verklaard naar aanleiding van bezwaren die een Britse patiëntenorganisatie heeft uitgebracht tegen deze operatiemethode. Psychochirurgie wordt alleen toegepast, indien de patiënt dit zelf wil, c.q. daarom vraagt. Het betreft patiënten met een geweldige vernietigingsdrang ten aanzien van zichzelf en anderen. In hun heldere momenten, aldus prof. De Lange, laten deze patiënten blijken er alles voor over te hebben om weer baas over zichzelf te zijn. Naar de mening van prof. De Lange zitten deze patiënten ten onrechte in inrichtingen, namelijk alleen ter bescherming van zichzelf en van de maatschappij. Psychochirurgie zou dus uitkomst kunnen brengen, zeker als alle andere therapieën gefaald hebben. Ongelukken en mislukkingen zijn naar mening van prof. De Lange uitzonderingen. Niettemin is de strikte toestemming van de patiënt een vereiste en hij mag zich te allen tijde terugtrekken, ooi al zijn de voorbereidingen in volle gang. Een van de bezwaren, die de Britse patiëntenorganisatie te berde heeft gebracht is, dat ingrepen van deze soort diepgaande karakter veranderingen te weeg kunnen brengen. Volgens de Britse psychiater, prof. Rawnsley is deze gedachtengang afkomstig van ervaringen met een andere, oudere methode, waarbij de vezels van de voorhoofdslob van de grote hersenen worden doorgesneden (lobotomie) en een veel groter hersendeel beschadigd wordt. Dan kunnen inderdaad karakterveranderingen optreden. Volgens prof. Rawnsley is de kans op vèranderingen in de persoon lij kheidsstruktuur uiterst gering bij toepassing van de moderne technieken. ORLANDO, Florida (Rtr) De Amerikaanse Reagan stelde vast dat Kissinger leiding op buiten- Republikeinse presidentskandidaat Ronald Rea- landse zaken is samengevallen met het verlies van gan heeft president Ford en minister Kissinger de Amerikaanse suprematie en dat Ford ondanks gisteren het heftige verwijt gemaakt dat zij de zijn onmiskenbare fatsoen, eer en vaderlandslief- Verenigde Staten leiden naar de „vrede van het de, de visie en de leiderskwaliteiten ontbreken die graf". Reagan voerde het woord in Orlando in nodig zijn om een halt toe te roepen aan het Florida, de staat waar volgende week een voor- diplomatieke en militaire verval van de Verenigde verkiezing wordt gehouden die als het tot nu toe Staten." belangrijkste strijdperk wordt beschouwd tussen De democratische kandidaat Birch Bayh, senator de beide tegenstanders Ford en Reagan. uit Indiana, heeft afgezien van de race om het presidentschap, na in Massachusetts niet meer dan De ex-gouverneur van Californië, die een kleine 5 procent van de Democratische stemmen te heb- nederlaag in New Hampshire zag gevolgd door een ben verworven. Massachusetts, bekend als liberale gevoeliger verlies in Massachusetts deze week, viel staat van de Kennedy's en in 1972 de enige staat het regeringsbeleid van zijn partijgenoten feller die zich achter McGovern schaarde, heeft in de aan dan ooit toen hij zei dat hij zich „zeer grote voorverkiezingen veel minder liberaal gestemd. Of zorgen" maakte over de détente-politiek jegens de deze tendens zich voortzet moet volgende week in Sovjet-Unie. „Onder Kissinger en Ford is ons land Florida blijken, waar de dinsdag verslagen Jimmy in militaire macht op de tweede plaats terecht Carter een enorme actie heeft gevoerd om gouver- q - gekomen in een wereld waarin het gevaarlijk, neur Wallace - winnaar in 1972 - achter zich te DUSOnQGlUK zoals niet fataal is, op één na de beste te zijn", laten. De winnaar van dinsdag, senator Jackson, aldus Reagan, die Ford en Kissinger daarvoor heeft weinig actie gevoerd in Florida, maar zich Bij een busongeluk in de Joegoslavische stad Cacak zijn gisteren verantwoordelijk gesteld wil zien. Met zijn aanval vooral gericht op New York, waar op 6 april elf mensen om het leven gekomen en verscheidene zwaar gewond, heeft Reagan het principe verlaten (in Amerika voorverkiezingen worden gehouden. De liberale De bus was op een onbewaakte overweg in botsing gekomen met het „zevende gebod" genoemd) geen persoonlijke Democraat Morris Udall mijdt het conservatieve een trein en was daarbij op een gebouw gesmakt. aanvallen op partijgenoten te doen. Florida. (van onze correspondent) Assen Het paleis van justi tie in Assen waar komende week woensdag, donderdag en vrijdag de 7 Zuid-Molukse treinkapers terecht zullen staan, zal gedurende deze da gen alleen op vertoon van spe ciale uitgegeven pasjes te be treden zijn. In de grote zit tingzaal die tijdens het proces hermetisch dichtblijft, zullen alleen de rechtbank, de ver dachten, de ouders van de verdachten en een zestigtal binnen- en buitenlandse (Amerikaanse, Britse, West- duitse en Franse) journalisten mogen komen. Voor ze de zaal binnenkomen worden ze ge fouilleerd op onder andere verboden wapenbezit. Bij de ingang wordt dan nog eens het speciale pasje met blauw stempel gecontroleerd. In de zittingzaal staan video camera's opgesteld waardoor het gehele proces op film zal worden vastgelegd. De beel den uit de zittingzaal worden „doorgegeven" naar een nabij gelegen zaal waar plaats is voor „publiek". Dat publiek ex- gegijzelden. Ook voor deze personen, die zich van tevoren moesten aanmelden, zijn be zoekerspasjes uitgegeven. Rondom het paleis van justi tie zal een uitgebreid veilig heidscordon worden getrok ken. Hoewel de plaatselijke politie geen enkele medede ling wil doen ontrent de aard van de veiligheidsmaatrege len, is het duidelijk dat het gebouw en de mensen die zich tijdens het proces erin bevin den onder extra zware bewa king staan. Bezoekers van pa leis van justitie, maar ook de ambtenaren' die er werken moeten aan de agenten die de ring rond het gebouw vormen reeds hun pasjes laten zien. De Haagse advocaat mr. H. Droe- sen zal de zeven Zuidmolukkers die de treinkaping in Wijster uit voerden volgende week verdedi gen. De rechtzaal in het paleis van justitie te Assen. R^dkrant Steekpenningen zijn volgens de staatssecretaris van Finan cien aftrekbaar voor de belas tingen. Ook de penninkjes voor het omkopen van de be lastingambtenaar? Hoofdpijn Interessante kwestie. Waarom krijgt een specht geen hoofd pijn, terwijl dat beestje toch dagelijks duizenden malen met zijn snavel in boomschors hakt Deskundigen in Califor- mië zijn dat eéns nagegaan. Het blijkt, dat het beenderstel van de schedel van de vogel sponsachtig is en dat daardoor hersenschuddingen worden vermeden. Ideetje voor een valhelm. Eng Dieven hebben in een fa brieksgebouw in Milaan een aantal kantoormachines ge roofd plus drie geoefende waakhonden. Het schijnt dat de beestjes, die elk zo'n twee duizend gulden hebben gekost, hun plicht grondig verzaakten, geen alarm sloegen en vermoe delijk zelfs zonder veel proble men rustig met de nieuwe „ba zen" zijn meegegaan. „Als je nu behalve mensen zelfs geen honden meer kunt vertrou wen", zei een politieman, „be gint het toch wel eng te wor den". Minister Lubbers heeft Neder land gewogen en te licht be vonden. Dure vliegers Tijdens de vier dagen durende feesten rond de Japanse jaar wisseling zijn de vliegers van naar schatting 92.000 kinderen verward geraakt in elektrici teitsdraden, waardoor kort sluitingen ontstonden. Dat heeft een schade van bijna vier miljoen gulden veroor zaakt. Bij pogingen om de vlie gers weer los te krijgen zijn vijf mensen door de stroom gedood en 21 anderen gewond. Japan is er wat dit betreft ditmaal op vooruit gegaan. Tijdens de feesten vorig jaar raakten slechts 19.000 vliegers verward. De elektriciteits maatschappijen willen nu een verkoopverbod van vliegers waarin alluminiumfolie of me taaldraad is verwerkt Arie Groenevelt heeft er zich over beklaagd, dat hij niet meer serieus wordt genomen. Moet hij zich maar meer aan de Pravda houden. Den Haag ziet er toch maar van af enkele duizenden hout duiven af te schieten. Dat bee tje vuil kan er nog wel bij. Hygiëne wordt duurder. Om er schoon genoeg van te krij gen. De Haagse politie heeft voor de verkeersdienst het oog la ten vallen op het gebouw van het kantongerecht. Kunnen ze eigen rechtertje gaan spelen. Buurman Aan Anthonie West zevenjari ge oorlog tegen zijn buren is deze week - althans voor een jaar- een einde gekomen. West had de oorlog aan Joseph en Monica Fisher verklaard op hun eerste kerstmis in hun nieuwe, aan het zijne grenzen de huis in het Engelse Coven try. Hij bracht de eerste kerst dag van dat jaar door met het afbreken van een schoorsteen mantel, wat de hele dag hame ren betekende. West wendde zijn kennis van de elektrotechniek aan om het beeld op de televisie van de Fishers weg te vagen wanneer hun geliefde programma's, sport en film aan de beurt waren. Verder schroefde hij stereo- boxen aan de gemeenschappe lijke muur en maakte Joseph en Monica Fisher en hun vier kinderen en 83-jarige tante tot zenuwlijders door hoge fluitto nen uit te zenden. Alsof dat nog niet genoeg was, bracht hij luidsprekers onder hun vloer aan en zette ze op volle sterkte. Wests laatste snufje betekende zijn val. Hij boorde gaten in een slaapkamermuur en een klerenkast, stak er een slang door en liet er gas door in huize Fisher stromen. Gelukkig werd de tante er bij tijds wakker van en kon zij alarm slaan. De officier van justitie op het proces tegen West vertelde. dat de gasconcentratie in de woning van de Fishers zo groot was geweest, dat de reuk er ruim twaalf uur was blijven hangen. Had men er een vlam metje bijgehouden, dan zou een heelrijtje huizen de lucht zijn ingevlogen. De 33-jarige West kreeg een jaar gevangenisstraf. De Fis hers hebben in ieder geval een tijdje rust.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7