LANGS OMWEGEN Herman heeft Nico een flinke hak gezet Wat zou het Paddegat zijn zonder het bootje van Kinkel? Schoenlapper Labrujère stapt uit het fiscale drijfzand EMMANUELLE 2, DE ANTIMAAGD LEIDSE BIOSCOPEN Prolongaties Liftend door Frankrijk Reprises Tweede Kamer voelt weinig voor alternatief tracé Schiphollijn VRIJDAG 5 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Niet één lijkt op de an der, al kom ie uit het zelfde nest. Als kinderen van één vader (en moe der) kun je het onder ling soms vrij bont ma ken, maar wat Herman flikte bij Nico, nou dat is me wat fraais. Ik wist niet wat ik hoorde van Nico, toen-ie me vertelde wat Herman hem heeft aangedaan. Nico Lange- rak (43) is notabel en bekkentrekker van de VVD-fractie in de Leidse gemeenteraad. Hij zit ook in de sociale commissie en zo. Daar van heeft broer Herman (57 en met Langerak- trekken) op een snode manier geprofiteerd. Ik kende Nico al een bee tje, maar hij zit nu toch wel goed m z'n rats, want wat „maakte" Her man' „Nou, heel gewoon; bij een of andere winkelier kocht hij als Nico Langerak-van-de-ge- meenteraad apparaten, was machines en van die dingen. Sociale Zaken zou wel betalen, zei hij. De rekening was 9000 gulden. Goeie jongen eigenlijk, die Herman. Op eenzelfde ma nier heeft hij via mijn identi teit aan iedereen huizen be loofd. Dan schakelde hij Huis vesting in. Allemaal voor an dere mensen, bij wie hij zich sociaal betrokken voelt. Als je maar jeremieert dat je het zo moeilijk hebt, zieke vrouw, moeilijke kinderen, dan gaat- ie voor je kletsen bij winke liers. Die noem ik óók gek, hoor, want wie geeft er nou op zo'n manier spullen mee?" „Zo heeft hij ook een paar mensen wat laten bezorgen, die mij later opbelden om me te bedanken. Ik zei: dan moet u m'n broer bedanken. Dat zijn die goeie kanten van Her-' man, maar ik mag de rekening betalen". Nico legt me uit, dat Herman destijds een van de oprichters van een Progressie ve Partij („het was iets met twee p's erin) was. „In wijkco- mité Noord zat-ie ook. Hij lijkt op me, maar je ziet het ver schil als we naast elkaar staan. Daarom heb ik zo graag een foto in de krant Dan ziet men dat ik Herman niet ben, als hij zegt dat hij Nico is. Snap je? Herman kan veel be ter praten dan ik. Hij heeft vroeger voor priester geleerd en hij praat als Brugman het Dit is Nico, beslist niet Herman. laatste dubbeltje uit je zak. Dat kan ik helemaal niet. Zo heeft hij menigeen om zeep gekletst Wethouder Dick Tes- selaar hoorde van de affaire. Hij zei: snotver, of zoiets, wét een rotstreek; daar moet je wat aan doen. Maar wat? Her mans motief is, dat hij wat wil zijn, laten zien dat hij toch wat kan: bluffen. Dat-ie daarbij mij in dé wielen rijdt, maakt hem geen barst uit. Zoiets doet mij geen goed, zie je. Neem nou die jongens in de raad. Als er straks een nieuwe wet houder moet komen, moeten ze mij niet hebben door dit soort dingen. Ik moet straks naar een ander huis, in de Merenwijk, maar waar krijg ik mijn inrichting? Mijn naam is in het geding, denk daar wel aan. Ik zou een goeie wethou der zijn, maar niemand die me hebben wil op deze manier". Nico móékt het een beetje, maar goed, hij zit nou zo wat ie hele dag thuis op rekenin gen te wachten. Hij heeft geen drogisterij in Den Haag meer en probeert nu aan de slag te komen. Dat lukte tot nog toe niet, ook niet via uitzendbu reaus. Nico Langerak (die per se Herman niet is): „Als ik nou PvdA-er was, was ik direct directeur van Sociale Dienst geworden, of gemeente-secre taris. Nico trekkebekt weer. Herman is heel anders- DOOR 0p mi,r' omwe9en door stad en land kom ik 9raa9 mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie 'ON u graag jn deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Ze zijn met zo uitzonder lijk meer, de aankondi gingsstroken op winkel ruiten: Opheffingsuit verkoop. Kleine en gro tere middenstanders voelen zich in ons Ne derlandse fiscale kli maat maar al te vaak in het drijfzand wegzinken. Nu hangen weer van die overduidelijke pamflet ten in de Vrouwenkerk- koorstraat, op de ruiten van Cor Labrujère, een van de weinige schoen lappers die Leiden nog rijk is. „Gediplomeerd schoenmaker of duvelstoejager, je gaat er allemaal aan", hoorde ik giste ren uit de mond van Cor, die nog twee dagen in z'n blauwe werkjas wilde lopen. „Eigen lijk had ik er vandaag mee moeten ophouden, maar ik wil de zaak tot zaterdag zien open te houden want m'n laatste laarzen moeten nog weg. Hetis moeilijk dat voorraadje op te ruimen." De stem van Cor La brujère (61) klinkt niet zo vast. „Ik heb ook nog goeie voetbal schoenen, maar die zijn alle maal voor jongens." Nee, er blijven niet veel schoenmakers over. Een maand of wat geleden kocht Cor nog spullen op van Kees van Halderen, ook zo'n ouder wetse lapper die er niet meer is. „Cor", vroeg Kees, niet zo lang voor zijn overlijden, „Cor, kun je m'n rommel over nemen?" Daar waren zeker 200 papie ren zakken bij voor zo'n 200 gulden. Cor houdt er nu zelf Cor Labrujère: „De belastingen nekken je en de schoenen zijn ook niet meer wat ze waren." mee op, na 48 jaar schoenma kerij. „Ik heb altijd veel ple zier in m'n werk gehad", ver telt hij, terwijl zijn vrouw de etalage inklimt om nog wat zolen te kunnen slijten; „maar door de belastingen kan ik het niet meer kroppen. Ik moest 4000 gulden lenen om die be lasting te kunnen betalen en nou is er die premieheffing weer. M'n boekhouder vroeg niet zolang geleden nog 750 gulden, dat is nu 1300 gewor den, voor effe een balansie opmaken." Er komt een belangstellende binnen: „Ik hoorde dat meneer hier ging fluiten en nou wilde ik vragen of-ie nog oud schoenmakersgereedschap had. Dat wil ik gaan verzame len, als orthopedisch maat schoenmaker van huisuit zijn de". Cor voelt daar niet voor: „Zolang m'n handen goed zijn gebruik ik dat gereedschap nog, want m'n vrouw en kin deren hebben nog schoenen aan hun voeten". „Dat is de zoveelste schoenma ker die weggaat", constateert de orthopedische belangstel lende. „Ja", zegt Cor, „kom nog maar eens vrijblijvend langs". Niet zozeer om Cor op te vro lijken waag ik op te merken, dat er in elk geval nog wat snelschoenmakerijen ter stede zijn. „Ja, dat wel", reageert zijn vrouw, „maar daar heb je niets aan". Cor beaamt van harte: „Jazeker, binnen 5 mi nuten slaan die je schoenen helemaal rot Schoenen? An me hoela. Moet je hier 'ns kijken." Cor pakt een op het oog ordentelijke voetbal schoen: een paar voor 95 gul den. „Kijk eens achter die bin nenzool: allemaal papier. De zolen worden eronder gespo ten. Dat lijkt toch nergens meer op,Cor Labrujère lijkt opgelucht nu hij z'n neus voor de moderne schoen kan ophalen. „Geef mij maar een baantje in loondienst, kranten inpakken of zoiets. Kan me niet schelen. We leven toch wel sober, voor die 1350 gulden die ik per maand ga krijgen als de boel is opgedoekt Ik blijf niet doormartelen. Nee, toch ze ker? Het is jammer, maar het kén niet meer..." Bijna dertig jaar zetten Jacob Kinkel en Johanna Kinkel-Van der Lip over. Een jaar na de bevrijding begon Jacob be roepsmatig zich met zijn roeis panen op de al dan niet woelige 'baren af te zetten teneinde een vrachtje op zijn boot aan de overkant van het Paddegat te krijgen. Vrouw Johanna bleef niet achter, maar dat overzetten met een roeiboot zit bij haar in de familie. De Van der Lips overbrugden de 120 meter vice versa, van Woubrugge naar het belendende Roelofarendsveen, al honderd jaar totdat ook Jacob Kinkel het boerenleven eraan gaf en zich ging wijden aan het roeien van mensen en fietsen naar een verte die bekroond Jacob Kinkel en zijn vrouw in hun vertrouwde roeiboot. wordt door kassen en schoorsteentjes. Ik was op theevisite bij moeder Kinkel, die sokken zat te stoppen voor het raam: „ik zit gewoon te genieten in die zon achter het glas". „U zit hier prachtig", bekende ik opge togen. „Ja, vindt u? Ik weet niet beter, maar dat landelijke daar genieten de mensen van. Maar elk moment kan ik van mijn stopwerk worden afgehaald. Dan staat er weer iemand te wachten. Als mijn man niet over zet doe ik het, of een zoon van 20, maar dat gebeurt niet zo vaak. Dertig cent per fiets, lopend is een kwartje, maar dat houden we meestal op drie dubbeltjes in de tegenwoordige dure tijd; een brommer vraagt 35 cent, een wat zwaardere even meer". Bij de Kinkels houdt de Boddes Honsangweg op, alleen het roeibootje van Kinkel biedt dan nog uitkomst als je over de „grens" wil, naar de Veen. Jacob Kinkel begint door de week elke ochtend met de eerste klant om kwart over 6, een kwartier later komt de tweede. Zomer en winter. Dat zijn de werklui. Tegen half acht komen de eerste schoolkinderea ,,'s Zondags hou ik het op 8 uur. In een maand als maart vaar ik, dacht ik, zowat 20 keer heen en weer, in de zomer blijf je soms roeien, al die mensen met groene boek jes die een fijne fietstocht willen ma ken. Het hele jaar door vaar ik tot half elf 's avonds. Vóór elven lig ik in bed, daar is het lekker warm en waarom zou ik blijven zitten als ik ook liggen kan? Eén van ons tweeën moet altij^ present zijn. Mijn vrouw laat ik rustig in het donker met een vreemde man over gaan". „Och", mengt Johanna zich er tussen, „daar geef ik niets om, hoor; mijn man is niet zo'n uitgaanstype, die is er meestal 's avonds en dan gaat-ie ook wel met een vreemde vrouw naar de overkant. Het gaat best zo". Elke week zeven dagen van 15 uur, gesubsidieerd door Woubrugge, Alke made en de provincie; anders konden de Kinkels wel inpakken. Storm maakt ze niets, alleen bij een orkaan kan je geen boot boven houden, dan zetten ze niet over. „Maar voor windkracht 8 of 9 draaien we onze hand niet om. Het ligt er ook aan hoe de windrichting is; recht ertegen in geeft wel een natte rug, maar je zakt niet weg, hè", vertelt Jacob rustig, terwijl hij de Veense oever van het Paddegat, de verbinding tussen Wijde Aa en de Brasem, in de gaten houdt. Zijn vrouw zegt me: „Je bent erop getraind. Dat scheelt ook nog. Ik vind het wel eens lastig dat je nooit weg kunt, nooit met vakantie, je bent altijd Als er iemand bij het bootje komt staan, heeft een van de Kinkels maar op te staan; of het nou regent, stormt, of ze zitten te eten of als ze met bezoek achter de borrel zitten. Johanna Kinkel: „De mensen kijken niet eerst of je jarig bent. Je kunt niet zeggen: kom over een uurtje maar terug. Maar het geeft z'n plezier ook wel, hoor. Het is niet alleen heen en weer varen, je treft ook allerlei mensen". Er passeert een jacht Van de zomer komen er tientallen langs, heel dure en volgens de Kinkels veel te veel: de luxe vaartuigen van de jongens met dikke portefeuilles. Jacob Kinkel: „Dat zegt ons niets. We zijn er niet jaloers op. We kijken liever naar die roerdomp, die soms naast ons huis in het riet staat met de snavel recht omhoog". Luxor: Emmanuelle 2 (18) met Sylvia Kristel, Umberto Orsini, Catherine Rivet en Caroline Laurence. Regie Fran cis Giacobetti. Voor producent Yves Rousset- Rouard betekende „Emmanuel le" een kip, die gouden eieren legde. Voor onze Sylvia Kristel een internationale filmcarrière. Gelukkig had Emmanuelle Ar- san nog wat meer avonturen opgetekend en dus zien we Em manuelle alias Sylvia weer te rug op het witte doek in „Em manuelle 2, de antimaagd", waarin onze gulzige heldin Bangkok verlaat om zich in Hongkong bij haar man te voe gen. Omdat Just Jaeckin Emmanuel le ontrouw was geworden om met het meisje O te flirten, werd Francis Giacobetti met de regie belast en al schiet hij niet zulke mooie erotische plaatjes,' hij kan er ook wat van. Alleen als sce narioschrijver heeft hij proble men en hij komt dan ook niet verder dan een aantal los van elkaar staande anecdotes zoals: Emmanuelle en de lesbienne, aan boord, Emmanuelle thuis, Emmanuelle ende tekenfilmpjes van de dansleraar, Emmanuelle en de getatoueerde popspeler enz. enz. Alleen de jonge piloot Christopher komt schromelijk te kort. Als Giacobetti's fantasie hele maal uitgeput is, laat hij het gezelschap uitgebreid met een jong meisje, dat nog veel van Emmanuelle kan leren wisseling tussen het grote aantal een toeristisch uitstapje naar 'bijna voorspelbare avontuurtjes Bali maken.door. Het schilderachtige straatbeeld van Hongkong en de Balinese folklore vormen 'n welkome af- En wat Sylvia Kristel betreft, ze mag dan nu per film steeds grotere bedragen gaan verdie nen, het zou geen kwaad kun nen als zij daarvan eens acteer lessen zou nemen. Want met dat zwoel in de camera kijken komt ze in haar carrière op den duur geen steek verder. MILO Rex: Mooi en beregoed in bed (18) met Danie Danyel, Nadine Perles, Alain Saury. Regie Jack Angle. Twee liftende Franse meisjes hebben een ervaring, die doet denken aan het begin van Pim de la Parra's „Mijn nachten met Susan, enz. enz; vluchten in een villa, waarvan de bewoners tot het weekend niet thuis zijn en worden verrast door de zoon des huizes, die meteen voor de brave Julie valt, maar zich laat verleiden door de minder brave Martine. En laat nu ook nog de stiefvader van zoon Patrick de onbekende aanrander blijken te zijn, die helemaal niet dood is.... Een zekere Jack Angel zette als regisseur zijn handtekening onder dit werkje, dat de op niets slaande Nederlandse titel „Mooi en beregoed in bed" meekreeg en dat misschien nog een aardig thrillertje had kunnen worden als regisseur en medespelenden niet zoveel belangstelling voor andere zaken hadden getoond. Trianon: Dodenrit met de duivel (18) met Peter Fonda en Warrem Oates. Regie Jack Starlett. Lido: Veel liefs uit Moskou met Sean Connery als Ja mes Bond. Regie Terence Young. Studio: Scenes uit een hu welijk (18) met Liv Ullmann, Erland Josephson en Bibi Anderson. Regie Ingmar Bergman. Camera: Lawrence of Arabia (14) met Peter O'Toole Reaie David Lean. (Van een onzer verslaggevers) DENhaag/WARMOND/LEIDEN - Het is zo goed als zeker dat bij de definitievevaststelling van het tracé Schiphollijn gekozen zal worden voor het tracé 2, de hart-op-hart spoorwegverbinding van Amster dam Centrum via de luchthaven Schiphol met Den Haag Centrum boven tracé 7, een nieuwe spoor wegverbinding tussen Amsterram en Rotterdam. Hoewel de Tweede Kamer gistermiddag besloot pas volgende week dinsdag te stemmen over de motie van PPR-Kamerlid Van Kuyen tracé 2 te vervangen door tracé 7, sloeg het debat over de Schiphollijn duidelijk uit in het voordeel van het door minister Westerterp voorgestelde en verde digde tracé 2. Tracé 7, via inspraakprocedures twee jaar geleden aangekaart door de werkgroep Mi lieubeheer aan de Rijksuniversiteit Leiden, de Vereniging tot behoud van het Open Karakter van de Meerlanden, de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag en het actie comité Schipholspoorlijn Warmond, kreeg geen been om op te staan. Minister Wester terp wenste zelfs geen water in de wijn te doen. Het debat in de Kamer spitste zich toe op het toekomstige traject Schiphol—Leiden. Het door de minister van verkeer en water staat voor dit gedeelte voorgestelde gestelde tracé loopt door de Haarlemmermeer langs Hoofddorp en Nieuw Vennep, gaat langs Sassenheim en voegt zich in Warmond bij de spoorlijn Amsterdam—Leiden. Tracé 7 loopt ook door de Haarlemmermeer maar is gepland langs rijksweg 4 en later afbuigen naar rijksweg 44 om dan via Leiderdorp richting Den Haag Centraal te gaan. Het in Warmond woonachtige Kamerlid Van Kuyen kreeg weinig steun bij zijn pogingen minister Westerterp wat betreft de tface- keuze tot andere gedachten te brengen. Zijn motie werd wel gedeeltelijk ondersteund door de beide WD-Kamerleden mevrouw Groensmit-van der Kallen en Koning, die de minister vroegen na te gaan waar het tracé 7 beter zou kunnen voldoen dan tracé 2 en zonodig aan te passen. Al voegden ze daar wel aan toe dat daardoor geen vertraging zou mogen ontstaan in de afbouw van de Schiphollijn. En juist daar had de minister een hard hoofd in. „Er is al genoeg gestudeerd", zei hij, „alle mogelijkheden zijn bekeken, zowel wat be treft de planologische, verkeersdeskundige als kosten-baten-aspecten. aspecten. Ik móet mij wel aan tracé 2 vasthouden anders ben ik genoodzaakt bepaalde werkzaamheden nu stop te leggen. Als er in dit stadium onzekerheid zou gaan bestaan over het toe komstige tracé dan kan een groot deel van de aanbesteding niet doorgaan. Komt deze zaak opnieuw in studie dan gaat er gegaran deerd weer een jaar of vijf overheen voordat we weer verder kunnen". Steun kreeg de minister van het Kamerlid v.d. Doef (PvdA) die vond dat op eerder genomen beslissingen niet terug gekomen moest worden. „De meningen mogen dan verdeeld zijn over de vraag of de inspraak helemaal gladjes is verlopen, duidelijk is in ieder geval dat onder meer de meerkosten van het alternatieve traject tracé 7 onge schikt maakt voor uitvoering. Bovendien vraag ik me in dit geval ook af of we niet teveel bezig zijn ons te verantwoorden ten opzichte van actiegroepen, hoe nuttig werk die soms ook mogen leveren, zo zei hij. SGP'er Van Rossum had geen goed woord over voor tracé 7. „Deze alternatieve spoor lijn zou een veelvoudig verlies inhouden", zei hi]. „Verlies van geld, verlies van tijd, verlies van openheid in het hart van Holland en verlies aan gezag. Het is onwaardig dat de minister zo door actiegroepen wordt aan gevallen. Tracé 2 zit goed in elkaar. Ik zet de minister op winst". Hoewel Van Kuyken ook in tweede instantie de minister met zijn argumenten trachtte te vermurwen stond de Warmonder aan het slot van het debat toch duidelijk op punten achter". Niemand heeft mij kunnen overtui gen", zei de minister. Nuchtere feiten wijzen uit dat door de actiegroepen voorgestelde spoorlijn niet alleen een paar honderd mil joen meer moet gaan kosten maar boven dien ook nog heel wat minder reizigers zal opleveren. Zoiets is moeilijk te verkopen". Tijdens het debat heeft Kamerlid v.d. Doef zijn vrees uitgesproken dat sommige ge meentebesturen langs de geprojecteerde Schiphollijn alle moeite zullen doen om via de wettelijke mogelijkheden de aanleg van de lijn .op te houden. Met name noemde hij Warmond, dat nu tóch met de Schiphollijn opgescheept komt te zitten. „Ik hoop dat ze zich reëel opstellen", zei hij. Gemeente-secretaris Zoetemelk van Warmond toonde zich gisteravond niet al te verrast over de gang van zaken bij de Kamerdebatten. „Dit lag min of meer in de lijn van de verwachtingen. En wat de opmer kingen van het Kamerlid betreft: natuurlijk zullen we ons kritisch opstellen maar hoofdzakelijk met het doel consessies los te krijgen over gedegen aanpak van mogelijke geluidsoverlast. Dat is toch wel het minste dat we kunnen eisen in dit geval", aldus de gemeente-secreta ris.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5