VROUW MOTIEF LEIDSE MOORD Gemeente Leiden bestudeert vestiging uitgaanscentrum Restauratie Leidse monumenten gaat 36.7 miljoen kosten ROND MORSSINGEL OF LBF-TERREIN Lustrumentmakersschool viert vandaag jubileum Verandering in Leidse politieke situatie bepleit Wapen gevonden op speelwei Volslagen mislukt concert The Trammps VRIJDAG 5 MAART 1976 LEIDSE COURANT min Van een onzer verslaggevers LEIDEN Op het stadhuis van Leiden wordt de mogelijkheid bestudeerd om aan de rand van de binnenstad een aantal horecagelegenheden te gaan concentreren, waardoor een uitgaans centrum zou kunnen ontstaan zonder zonder al te veel overlast voor de omgeving. Voor de vestiging van een aantal ontspanningsgelegenheden (ca fés, bistro's, dancings etc.) wordt voor al gedacht aan de Morssingel, achter het Stationsplein, op de plaats waar thans nog een aantal krotwoningen het voormalige Motorhuis staat. Als mogelijk alternatief wordt gedacht aan het terrein van de Leidse Broodfa brieken (LBF) nabij Molen de Valk. Deze suggestie werd gisteren in de raadscommissie voor ruimtelijke orde ning gedaan door de heren Van Zijp (CDA) en Van der Horst (PvdA). Dat gebeurde tijdens de behandeling van de toekomstige bestemming van dit terrein na het ontruimen door de LBF. Zoals bekend heeft de ontwikkelings maatschappij Kavel BV uit Wateringen het LBF-complex aangekocht, toen de gemeente er niet voldoende geld voor over bleek te hebben. Kavel BV lukte het toen ook nog eens om net voordat de gemeente een zogenaamd voorberei- dingsbesluit voor het terrein had afge kondigd een bouwaanvrage in te dienen voor een aantal huizen en winkels. De gemeente wilde met dat voorberei- dingsbesluit een dergelijke ontwikke ling juist tegen gaan. Vooral de mogelij ke komst van een cash and carrybedrijf wordt op het stadhuis als uiterst onge wenst ervaren gezien het toch al overbe- winkelde stadscentrum. Kavel BV was echter net iets vlugger en het gevolg is nu dat de aanvrage voor de bouwver gunning zal moeten worden behandeld als ware er geen voorbereidingsbesluit. De gemeente heeft de aanvrage intus sen afgewezen, en de ontwikkelings maatschappij is nu een beroepsproce dure gestart. Als dit allemaal zo door gaat en het zit een beetje tegen kan het een slopende kwestie worden met het gevolg, dat er voorlopig helemaal niets op het LBF- terrein gebeurt. Om dit te voorkomen bogen de raadsleden zich gisteren over mogelijke alternatieven voor het door Kavel BV ingediende plan. Vanuit de economische hoek werd er op gehamerd uitvoering te geven aan een door de raad aangenomen motie- Van Baaren (PvdA) waarin er voor wordt gepleit in dit soort gevallen zo veel mogelijk de economische bestem ming te handhaven. Dat zou betekenen een of andere vorm van bedrijvigheid waarbij gedacht kan worden aan een auto- en garagebedrijf met een services tation, of het scheppen van extra-par- keergelegenheid ten behoeve van het winkelgebied, te meer omdat n aa de uitvoering van het bestemmingsplan De Camp achter de Haarlemmerstraat zo'n 100 parkeerplaatsen komen te verval len. Aan de andere kant werd ook de reeds genoemde suggestie gedaan van een uitgaanscentrum ten behoeve van de jeugd. Tenslotte is er dan nog de wens van Kavel BV om huizen en winkels te bouwen. Met deze wens zal ernstig reke ning moeten worden gehouden temeer omdat de troeven van de ontwikkelings maatschappij nogal sterk zijn. Daarom voelde wethouder Waal van ruimtelijke ordening er wel voor om met Kavel BV te praten over een mogelijke andere vorm van bouwen op het LBF-terrein. Uit een gesprek dat hij met vertegen woordigers van de ontwikkelingsmaat schappij had gehad was het hem duide lijk geworden dat het de BV alleen maar om bouwen ging en dat de vorm van het plan er eigenlijk niet zoveel toe doet. Het ziet er echter wel naar uit, dat de gemeentelijke wens van een flinke groenvoorziening gecombineerd met parkeermogelijkheden niet haalbaar is bij Kavel BV. Mede daarom is ir. Piret van de ge meentelijke afdeling standsontwikke ling aan het werk gegaan om te kijken of er niet een ander bouwplan voor huizen gecombineerd met een strook groen van minstens 10 meter langs de Rijnsburgersingel te maken is. Daarbij zou dan Kavel BV kunnen wor den ingeschakeld. "Want", zo stelde wethouder Waal, "we moeten een slijta geslag met deze maatschappij zien te voorkomen, omdat er dan voorlopig helemaal niets gebeurt". Alle genoemde suggesties zullen op het stadhuis nog eens op hun haalbaarheid worden bekeken. De mogelijkheid van een uitgaanscentrum op het LBF-ter- rein zal worden bestudeerd door de afdeling sociografie, al ziet het er naar uit dat wat dit betreft de gedachten toch eerder naar de Morssingel uitgaan. Daarna zal de commissie zich opnieuw over de bestemming beraden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De restauratie van de gemeentelijke monumenten en bruggen in de binnenstad gaat 36.7 miljoen giilden kosten. Rijk en provincie dragen waarschijnlijk 28.6 miljoen gulden in deze kosten bij. Binnenkort zal aan de Leidse gemeenteraad een restauratieprogramma worden aangeboden, waarin tevens een urgentievolgorde is opgenomen. De minister van CRM zal drin- Dit is een van de punten die worden aangekaart in het gis teren verschenen „Plan van Actie voor de Binnenstad", dat is samengesteld door wethou der C. Waal van ruimtelijke ordening openbare werken en verkeer, ir. K. Post van de dienst gemeentewerken en Ch. van der Weijden van de ge meentesecretarie. Het plan beoogt een systematische en schematische ordening te ge ven van zaken in de binnen stad die op korte of lange termijn moeten worden aange pakt. Monumenten Dit jaar nog zal een plan wor den gemaakt voor de restaura tie van de bovenbouw van de Koombrug en van de kelders onder de Hoogstraat. De kel ders krijgen mogelijk een re creatieve/toeristische bestem ming. Het restant-krediet van 90.000,— voor restauratie van het Burchtcomplex wordt binnenkort aangewend voor herstel van de Burchtpoort. De gemeente wil monumenten gaan afstoten. Onderhandelin gen zijn gaande over de La tijnse School, de Boerhaaveza- len, de Zijlpoort en het Pest huis. Het herstel van de Nonnen- brug 590.000,—) en de Doe- lenbrug 800.000,—) wordt opgenomen in het investe ringsschema 1977-1980. Wan neer er na planning blijkt, dat er nog financiële armslag is, zal in het investeringsschema ook het herstel van de Turf- marktbrug, de Scheluwbrug worden opgenomen, evenals de aanleg van een nieuwe Valkburg (nabij molen „De Valk"). Met behulp van een verhoging van de subsidie van CRM met 5,5 miljoen gulden kan de restauratie van de Hooglandse Kerk in september 1978 vol tooid zijn. Volgens het restau ratieschema zouden de werk zaamheden nog acht jaar in beslag nemen. Op advies van de rijksdienst voor Monumen tenzorg heeft het ministerie de Verkeer Ten van het verkeer in de binnenstad stelt het binnen stadsteam (C. Waal c.s.) zich op het standpunt: Het door gaande autoverkeer moet uit de binnenstad worden ge weerd; 2. Het zware vrachtver keer moet worden beperkt; 3. Het voetgangers-, fiets- en bromfietsverkeer krijgt de grootst mogelijke voorrang. Voor het treffen van voorzie ningen voor voetgangers- en (brom)fietsers wil het binnen stadsteam jaarlijks 450.000,— beschikbaar ge steld zien (tot nog toe was dat 150.000,—). Op korte termijn zal er een fietsrouteplan wor den gerealiseerd. Aantrekkelij ke fietsroutes door de binnen stad worden gecreëerd door straten aan één zijde voor alle verkeer, behalve fietsers, af te sluiten. Tevens komt er finan ciële ruimte om tunnels en bruggen aan te leggen voor het langzame verkeer. Parkeren Het parkeren in de binnenstad wordt aan strengere normen gevonden. Wanneer de tarie ven zijn bijgesteld zal een aan tal nieuwe parkeermeters wor den aangekocht. De extra-op brengst van de tariefsverho ging wordt gebruikt om enkele nieuwe parkeercontroleurs aan te trekken. Ook tijdens de koopavonden zullen de par keermeters in de toekomst moeten worden gebruikt. De pasjesregeling voor bewo ners van de binnenstad komt te vervallen. In de plaats daar van zal worden onderzocht of er geen parkeerplaatsen kun nen worden onderzocht of er geen parkeerplaatsen kunnen worden gereserveerd voor be paalde „belanghebbenden". Dit tegen vergoeding van par- keergeld. Dit is een tijdelijke regeling. In de toekomst moe ten de auto's van de binnen stadsbewoners worden „opge borgen" in parkeergarages. Breestraat De reconstructie van de Bree straat zal op korte termijn worden aangepakt. In 1975 werd reeds op de begroting hiervoor 1.470.000,— gereser veerd. De reconstructie van de walmuren in de marktroute komt in het investeringssche ma 1977-1980 aan bod. In nauw verband met de re constructie van de walburen staat een mogelijke verplaat sing van de warenmarkt. Overwogen wordt in nauw overleg met de Centrale Ver eniging voor de Ambulante Handel te zoeken naar een an der terrein in de binnenstad als definitieve plaats voor de markt. Terrasje Gehoor gevend aan het rap port Veldkamp, waaruit bleek dat de Leidenaar ontevreden is over het beperkt aantal ter rasjes in de binnenstad, stelt het Binnenstadsteam dat de totstandkoming van dergelijke uitspanningen zoveel mogelijk moet worden gestimuleerd.; Ook zal het in de toekomst aan winkeliers zijn toegestaan hun waren op bescheiden ma nier op straat uit te stallen. Inspraak Het „Plan van Actie voor de binnenstad" is te krijgen bij Bureau Voorlichting in de hal van het Stadhuis. Leidenaars die op- of aanmerkingen en aanvullingen op het plan heb ben, kunnen tussen negen en tien uur 's morgens terecht bij de heer J. J. Stroomberg, tel. 145344, toestel 254. Bij de in spraak zal tevens de binnen kort aan te stellen consulent stadsvernieuwing worden be trokken. Behalve van vertegenwoordi gers van buurt- en wijkvereni- gingen en van leden van de Adviesraad voor de binnen stad wordt er van iedere Lei denaar verwacht dat hij zijn zegje over het plan doet. De reacties zullen zoveel mogelijk in het plan van actie worden verwerkt Na de zomervakan tie kan het plan dan zijn defi nitieve vorm krijgen. Felicitatie van burgemeester Burgemeester Vis van Leiden feliciteert hier de heer P. Zwaan dit Voorschoten met de ontvangst van een koninklijke onderscheiding. De heer Zwaan kreeg gisteren de ere-medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau Nassau uitgereikt, omdat hij deze week precies veertig jaar werkzaam is bij tuinbouwbedrijf G. Kooi aan de Rijndijk. In het midden mevr. Zwaan. i Een van de foto's die op de tentoonstelling geëxposeerd wordt. I Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidse Instrumentmakersschool bestaat vandaag precies vijfenzeventig jaar. Dit j jubileum wordt gevoerd met onder meer een I reünie en een tentoonstelling van werkstukken van leerlingen en oud-leerlingen. I Sinds de oprichting is de school gehuisvest in I het Kamerlingh Onnes Laboratoium. Een ideale I plaats, aangezien de leerlingen speciaal voor het vervaardigen van laboratoiumapparatuur wor- j den opgeleid. De Leidse instrumentmakersschool I is enig in zijn soort in Nederland. De leerlingen I (thans 100) komen uit het gehele land. Zij worden bij toelating onderworpen aan een strenge selec- tie-procedure, waardoor het aantal „afzwaaiers" I gering blijft. Hoewel op laboratoriumwerk toegespitst, is de opleiding toch zo all-round dat oud-leerlingen ook gemakkelijk werk kunnen krijgen in het bedrijfsleven. Vandaag zijn vele oud-leerlingen in hun oude school te vinden. Vanmorgen was er een rondlei ding door het laboratorium, dat de laatste tien jaar aanzienlijk werd uitgebreid. Vanmiddag werden er lezingen gehouden over „75 "jaar Leidse instrumentmakersschool" „Toekomstvisie op het instrumentenmaken" en „Dehuidige oplei ding aan de Instrumentmakersschool". Van avond wordt de jubileumviering besloten met een' feest in verschillende zalen van het laboratorium. De jubileumtentoonstelling geeft een fraai beeld van wat er in de 75 jaar op de school zoal werd vervaardigd. De collectie bestaat zowel uit inge nieuze instrumenten als uit eenvoudige appara tuur voor het dagelijks gebruik in het laborato rium. Behalve werkstukken van leerlingen en oud-leerlingen zijn er produkten uit andere labo ratoria in Nederland te zien. Tevens is er een tentoonstelling van foto's waarop men leerlingen van vroeeer en nu aan het werk kan zien. -illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliH Door directeur Welzijnsraad Van een onzer verslaggevers LEIDEN De 19-jarige Turk die heeft toegegeven zijn landgenoot Memis Tank tijdens het weekeinde te hebben doodgeschoten, heeft nu ook bekend waar hij het moordwapen, een pistool, verborgen heeft. De Leidse politie vond het moordwapen op de speelweide in Leiden-Noord. De verdachte had het daar in een plastic zak begraven. In de houder zaten nog 8 patronen. De 19-jarige verdachte is overi gens met zijn 15-jarig broertje gisteren voorgeleid voor de offi cier van justitie in Den Haag. Het broertje wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij de voorbereiding van de moord. Volgens hoofdinspecteur Verzijden is in dit geval sprake van doodslag met voorbedachte rade, en dat zal de 19-jarige verdachte ook ten laste worden gelegd. Het motief van de moord zou wraak zijn. Memis Tank probeerde een relatie aan te knopen met de gehuwde zus ter van de jongens toen zij tijde lijk in Nederland verbleef. Zij is voordat de moord plaatsvond vertrokken naar Turkije. De va der van de aangehouden kinde ren is in de loop van de dag vrijgelaten. De politie trof bij hem thuis een pistool aan dat illegaal was ingevoerd vanuit turkije. De herkomst van het moordwapen is overigens nog niet bekend. De Leidse recher che houdt zich hier nog mee bezig. In deze zaak is opnieuw een aanhouding verricht van een 39-jarige Turk die ten tijde van de moord in de woning aan de Joubertstraat aanwezig was. Volgens de hoofdinspecteur Verzijden wijkt de verklaring die deze man heeft afgelegd dui delijk af van de verklaringen van de andere aanwezigen. De verklaringen van de 39-jarige Turk zullen aan een nader on derzoek worden onderworpen. Leiden The Trammps, soulgroep, speciaal overgekomen uit de U.S.A., traden gisteravond op voor een lang niet volle stadsgehoor zaal met in het voorprogramma de Chaplin Band. Deze laatste groep mocht drie kwartier vullen met simpele recht op en neer muziek. De meeste nummers waren niet van haarzelf, maar werden toch zeker met enige verve gebracht Alleen het soleren tegen eind van hun optreden had achterwege moeten blijven. Toen dan de show. Al snel bleek dat het geluid niet in orde was, de zang kwam niet door. De Tramms deden een dappere poging om er nog iets van te maken; probeerden hun pasjes en loopjes nog uit, maar het was duidelijk dat de zaak niet liep. De zaal werd wel, op tamelijk goedkope wijze, bij het geheel betrok ken, maar het tempo en de sfeer waren weg. Er volgde nog een tweede gedeelte. De pauze evenwel duurde zolang reparatie aan de apparatuur dat ik dat gedeelte niet meer meegemaakt heb. Temeer daar verdere interesse ontbrak. De muziek, die ik gehoord heb, was zo voortdurend hard, zonder enige variatie op groot volume en stereotiep, dat er van het andere deel niet veel meer te verwachten was. Het enige verschil leek me de andere kleur pakken: i.p.v. de geel-zwarte nu violet-beige. Echte popmuziek is voor een groot gedeelte electriciteitsmuziek, afhankelijk van de techniek Faalt de techniek dan blijft er niet veel over. Maar waarom faalt de techniek zo vaak? Paul van der Plank Burgerlijke stand J. Noort, Elisabeth Anrue Barbara d.v. L. Welmers en E. de Jong, Michiel z.v. R. Kemp en C. Mirande, Jasna Josephine d.v. F. Ireeuw en C. Kooij. Overleden: I. A. Zonneveld, geb. 7 okt. 1930, man; W M. M. Noordman. geb 20 juli 1913, man; T. P. Kortekaas, geb. 19 sept 1910, man. Gehuwd: A Blikman en C. C M. Copier, W J Francke en M. C. I'Atni, J. J. C van Voorthuijzen en C. Ravensbergen, I. Nie- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN In het kader van de cyclus „Anders op de Zondag middag" zal de schrijver Hans Plomp a.s. zondag acte de'pre sence geven in De Twee Spieg- hels aan de Nieuwstraat. Aan vang 15 uur. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers LEIDEN „Leiden bevindt zich min of meer in dezelfde situatie ten opzichte van andere delen van Nederland als de Derde Wereld ten opzichte van de rijke geïndustrialiseerde landen". Zo ongeveer karakteriseerde dr. J. H. Kamphuis, hoofd van de Leidse Welzijns raad, de sociale positie van Leiden in Nederland Hij deed dat gisteravond op de eerste van een door de Vor mingswerkcommissie „Doctri- na" (onderdeel van de studen tenvereniging Minerva) georga niseerde „Leiden-cyclus" die de verschillende facetten van Lei den op een aantal avonden in maart zal belichten. Leiden heeft een kwantitatieve en kwa litatieve achterstand ten opzich te van andere delen van Neder land, zoals de Derde Wereld dat heeft ten opzichte van de rijke landen; er is sprake van sociale onrechtvaardigheid, zo meende de heer Kamphuis. Hij consta teerde de achterstand van Lei den onder meer met betrekking tot de onderwijssituatie, de ge brekkige woonsituatie, de onvol doende bejaardenzorg („een maatschappij is pas volwaardig wanneer er van een goede be jaardenzorg sprake is") en de slechte geestelijke gezondheids zorg. De heer Kamphuis meen de verder dat er een andere politieke situatie moet komen, met het accent op sociale aspec ten in plaats van op partijpoli tieke en bestuursaspecten. Als lichtpunt zag hij het bewust wordingsproces van de bevol king, zich uitend in wijkcomité's en actiegroepen. Toch krijgen de initiatieven van de bevolking nog te weinig kansen, vond hij. Degenen die bij hun geboorte de voorsprong van een hogere in telligentie hebben meegekregen zouden dergelijke initiatieven moeten ondersteunen. „Die bij drage zou de Universiteit aan Leiden moeten leveren", zo luid de de slotconclusie van de heer Kamphuis. JULI BREEN 1 MET VERVROEGD PENSIOEN Van een onzer verslaggevers LEIMUIDEN Burgemeester H. Breen gaat wegens gezond heidsredenen per 1 juni met ver vroegd pensioen. De heer Breen is tien jaar burgemeester ge weest van Leimuiden, Rijnsater- woude en Nieuwveen. Veilingen Katwijk. 4 mrt, groenten Waspeon p. kist: AI 6,60-11,80, A II 3,20-9 60, BI 6 00-12,20, B II 4,60-6,30, Cl 3 80-5.00, CII 1.30-4.70. Breekpeen 2,80-10 70. Bo Installatie deken Alkemade (Van een onzer verslaggevers) RIJPWETERING Pastor drs. H. F. van Zoelen wordt morgen avond geïnstalleerd als deken van het dekenaat Alkemade. De heer W. A. Juffermans wordt tijdens dezelfde concelebratie, die om 19.00 uur begint in de Onze Lieve Vrouw Geboorte kerk in Rijpwetering, geïnstal leerd als pastoor van deze paro chie. De heren Van Zoelen en Juffermans worden geïnstal leerd door monseigneur drs. R. Ph. Bar, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam. Stuurgroep Endegeest telt 10 man Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Stuurgroep „Endegeest" zal uit negen le den en een voorzitter bestaan. Deze groep, zal zoals bekend, het voorbereidende werk ver richten om te komen tot een commissie-ex artikel 61, die het college moet adviseren over een nieuwe beheersstruc tuur van het psychiatrisch ziekenhuis „Endegeest". De raadscommissie voor socia le zorg, maatschappelijke aan gelegenheden. gezondheids zorg en cultuur nam gister avond het voorstel van wet houder Oosterman over in de structuur groep drie raadsle den, drie personeelsleden van „Endegeest" en drie externe deskundigen te benoemen. Aan de waarnemend genees heer ^directeur van „Ende geest", dr. Mojet zal worden verzocht in overleg met zijn personeel drie leden aan te wijzen, die het volledige ver trouwen van het personeel hebben. De externe deskundi gen zouden een psychiater, een jurist en een organisatie socioloog moeten zijn.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3