Unieke poppencollectie in het Drentse Roden Kortsluiting tussen verkondiging en gelovigen mogelijke oorzaak van vermindering kerkbezoek Vleeseter moet weten wat hij op zijn bord krijgt Borstvoeding: de beste kant- en klaarvoeding KERK EN WERELD LEIDSE COURANT PAGINA 9 Nostalgie uit vorige eeuw in intiem museum DONDERDAG 4 MAART 1976 fraaiste en intiemste musea. Het is het museum „Kinder wereld" aan de Brink in het Pietershuys. Een haast onuit puttelijke verzameling van kleinoden vertelt de bezoeker hoe de jeugd zich in vroeger dagen vermaakte. Befaamd is de poppencollectie van bet museum. Maar niet minder in teressant zijn de serviesjes, fornuisjes en poppenhuizen. Voor papa en de oudere jeugd zijn de „vliegende hollan- ders", de tinnen soldaatjes en de stoommachines „machtig" interessant. De komende maanden tot 19 april toont „Kinderwereld" een grote antieke poppencol lectie. In totaal zijn er onge veer zeventig poppen. De meeste poppen hiervan zijn van Bob en Irma Leenart uit Den Haag, een echtpaar dat zich terecht verwoede verza melaars van antiek speelgoed mag noemen. Uniek ook is de inzending van mevrouw S. Bekkema - Huisman uit Sur- huisterveen. Het zijn oude poppen uit diverse wereldde len onder meer een negerpop je en een Japanse bruid en bruidegom (1890). Zeer zeld zaam is het exemplaar van een pop met drie gezichten. Het is een fabrikaat van Carl Berg- ner en dateert van rond de eeuwwisseling. Door middel van een trekmechaniekje kan men de pop laten slapen, hui len of lachen. Overigens vertoont de boven verdieping nog vele andere in teressante vitrines. Beheerder en conservator R. Valentijn heeft geprobeerd de poppen zoveel mogelijk „te laten le ven", waardoor het publiek ook min of meer bij de exposi tie wordt betrokken. „Deze op zet loopt als een rode draad door het hele museum heen", aldus de heer Valentijn - en hij is daar bijzonder goed in ge slaagd. Niet het minst is dat te danken aan de inzet van de inzenders zelf die ook mee hebben geholpen. te gek. Druk pratend en gesticulerend voert hij de bezoekers kundig langs de vitrines. „Kijk deze school eens. Als je die non haar kap zou afzetten dan nog is het een non, het is een typische karakterkop." In de schoolbank zitten nog twee ka rakterpoppen: Simon en Hal- big, die Max en Moritz voor stellen uit de voor de insiders welbekende verhalen van de Duitse cartoonist Busch. Het is een schoolklasje uit 1850. „En moet je dit eens zien, 't is te gek eigenlijk..." Achter het glas een voorstelling van een complete theevisite met tantes, Op de dag waarop de kraam zorg werd beëindigd (ongeveer de tiende dag) kreeg in 1973 nog maar 42 procent van de zuigelingen in Noord-Brabant volledige borstvoeding. In 1945 was dat percentage nog 94. Van alle bij het consultatiebu reau yoor zuigelingen inge schreven kinderen liep het percentage dat na drie maan den nog borstvoeding kreeg, de afgelopen 40 jaar terug van 63 naar 7. De arts dr. A. J. Swaak noemt deze cijfers in een nabeschou wing in „Huisarts en Weten schap" waarin hij de voor- en nadelen van borstvoeding ver gelijkt met die van kunstvoe ding. Terwijl de lichamelijke gezondheidstoestand van de vrouw in onze maatschappij steeds beter wordt, aldus dr. Swaak, daalt haar bereidheid om haar zuigeling de meest natuurlijke voeding te bieden. Hij noemt het opvallend, dat aan dit vanuit biologisch standpunt gezien revolutionai re gebeuren in de literatuur en, in de praktijk weinig aandacht wordt geschonken. Uit die geringe belangstelling zou kunnen worden afgeleid, dat flesvoeding de pasgebore ne dezelfde mogelijkheden voor een gezonde lichamelijke en geestelijke ontwikkeling kan bieden als de borstvoe ding. Maar dr. Swaak denkt er kennelijk niet zo over, want hij somt een groot aantal pun ten op in het voordeel van de borstvoeding. Borstvoeding, aldus dr. Swaak, garandeert wat folu- me, aard en verhouding van de bestanddelen betreft een uitstekende algemene groei en ontwikkeling. Bovendien is de. kans op overgewicht en het ontstaan van vetzucht kleiner dan bij flesvoeding. Moeder melk bevat volgens dr. Swaak overvloedig de voedingsstof fen die nodig zijn voor de groei en ontwikkeling van het centrale zenuwstelsel en ze be schermt tegen het ontstaan van een te laag kalkgehalte in het bloed. Ook kan via moe dermelk de periode worden overbrugd tot de baby zelf an tistoffen gaat produceren te gen bepaalde bacillen en vi russen. Bij flesvoeding kan een baby volstaan met lichte slik- en zuigbeweging, bij borstvoe ding moet hij een zestig keer zo grote „arbeidsprestatie" le veren. Volgens dr. Swaak be vordert dat de groei van de kaken (waardoor de kans op scheefstaande tanden kleiner wordt), terwijl de inspanning „een gunstige slaapduur en -diepte garandeert". Tenslotte noemt dr. Swaak de gunstige gevolgen van borst voeding voor de ontwikkeling van het gevoelsleven en voor de contacten tussen moeder en kind. Het Konsumenten Kontakt en de Bond voor Wetenschappe lijke Arbeiders (werkgroep Voeding) willen, dat er voor de vleesverbruiker maatrege len, zowel in de gezondheids- sfeer als op het gebied van de informatie van de consument worden genomen. Zij vinden ondermeer, dat er te weinig aandacht wordt besteed aan de bestrijding van salmonello- se en andere bacteriële voed selvergiftigingen, als gevolg van vleesconsumptie. Deze veel voorkomende vormen van voedselvergiftiging zou den sterk kunnen worden te ruggedrongen indien speciale behandelingen voor het vee voer zouden kunnen worden voorgeschreven, en wanneer een betere hygiëne in slacht huizen en slagerijen zou wor gden bewerkstelligd, aldus een van de conclusies in Koop kracht, het blad van het Kon sumenten Kontakt. Bedenkelijk vinden het KK en de BWA het, dat vlees vaak kunstmatig wordt bijge kleurd om het de schijn van vers te geven. Dat gebeurt nogal eens met de voor vleesbereiders overigens ver boden stof sulfiet, een stof die in een bepaalde dosis niet onschadelijk is voor de ge zondheid. Het KK en de BWA menen, dat de hoogte van de boetes bij sulfiet-gebruik ken nelijk niet opweegt tegen de verkoopvoordelen, die uit de toepassing van sulfiet worden gehaald. Ook het veelvuldig gebruik van kunstmatige smaakstoffen wordt door KK en BWA bekritiseerd. Die smaakstoffen moeten de ver werking van zetmeel, zwoerd, gemalen maag, gemalen been deren en dergelijke in diverse vleesprodukten zoveel moge lijk verdoezelen, zo menen zij. De twee organisaties vinden dat de consument niet behoor lijk wordt geïnformeerd door de bereiders van vlees en vleeswaren. Ze pleiten daarom voor een wettelijk verplichte vermelding van alle ingrediën ten, waaruit vlees en vleeswa ren worden opgebouwd. Ook een aanduiding van het vetge halte wordt gezien als een be langrijke informatiebron, waarop de vleeseter recht heeft. De vrolijke keuken is één van de meest aardige vitrines. Het dienstmeisje is een creatie uit 1910 (Coiffe Limoges). Hier „speelden" de jongedames uit de gegoe de kringen mee. Het speelgoed is met een me chaniekje tot leven te brengen, maakt dan loopbewegingen en geeft handkusjes weg... De poppen krijgen deze maand en volgende maand ex tra aandacht en niet ten on rechte, maar er is veel meer in het museum: oude treinen, stoommachines, letterbakken, speelkaarten, blikken speel goed, leermiddelen en vele an dere zaken herinneren aan de speelse tijden van de vroegere jeugd. „Het haakt wel aan", aldus de heer Valentijn. En dat klopt, omdat het speelgoed boeit. Wie herinnert zich niet ooit met een keukentje of een winkeltje te hebben gespeeld. De Ameri kanen brachten in de negen tiende eeuw keukenkachels op de markt met echte branders. „Levensgevaarlijk", aldus con servator Valentijn. „Het spelen gebeurde dan ook vaak onder leiding van moeder. Was de oude stoommachine - er zijn enkele pracht exemplaren - niet even gevaarlijk? Zeer ze ker maar zelfs vader vergat dat wel eens in zijn enthou siasme. De stichting museum Kinder wereld is nu vijf jaar oud en men is blij met de vele voor werpen. „En toch moet er nog veel op zolder staan. Kinder wereld houdt zich aanbevo len." Vele deelnemers en deel neemsters aan excursies van plattelandsvrouwen, vrouwen verenigingen en noem maar op herinneren zich yaak na een bezoek aan het museum nog wel een stukje speelgoed op zolder. Op deze manier is de collectie uitgegroeid tot dui zenden artikelen. Er zijn zelfs scholieren die scripties willen maken over het oude speel goed. Binnenkort komt er van De zwarte pop is een makelij van Armand Marseille (1894). Kop met borststuk zijn geplaatst op zeemleren lichaam. De middelste pop is ook van Marseille. De meest rechtse is van onbekende Franse makelij. de kant van het museum meer literatuur, maar het is een hele operatie geweest om dat bij elkaar te krijgen. Er zijn een Frans en een Engels stan daardwerk over poppen en speelgoed en het blijkt dat Ne derland ook overspoeld is ge weest met speelgoedmakelij van die landen. „Nu hebben we dus de poppen tot medio april (19), straks krijgen we „bouwdozen" als lokkertje", aldus de heer Va lentijn. Misschien is er hier of daar nog wel iemand die zijn dinkeytoy collectie wil ten toonstellen. Dat zou ook kun nen." Voor dit jaar staat er misschien nog wel een heel bijzondere expositie op het, programma, namelijk het speelgoed van het koninklijk huis. „Het is echter nog niet in kannen en kruiken", zegt de heer Valentijn heel voorzich tig. „Maar dat zou natuurlijk prachtig zijn..." „Theevisite" is een beeld uit rond 1900. Tantes, kinderen en verder bezoek keuvelen gezellig met elkaar. Theekopjes, taartjes en meubeltjes ontbreken niet. Veel kleingoed zou nu niet misstaan in de letterkast. Wie de komende zondag niet weet op wat voor uitstapje hij zijn gezin of zich zelf moet verrassen, moet eens denken aan Roden. Het fraaie dorp in Noord-Drente - vanuit Leeu warden nog geen uur rijden - herbergt een van Neerlands kinderen en verdere visite. Het is een getrouwe kopie van een dergelijk gebeuren in de ge goede stand rond het jaar 1900. Theekopjes, taartjes en meubeltjes zijn met een grote precisie gemaakt. De kopjes en schoteltjes zijn van tin. He lemaal knots is de pop bij een piano in een andere vitrine. c Ook dit is in Roden te zien: een Franse kanona- de. De pop van Franse kant is geplakt met papier maché. De pop dateert uit 1915. Verhoging huren marktkramen Van een onzer verslaggevers LEIDEN De huur van marktkramen is door de gemeente verhoogd; Voor kramen met verlichting en zonder bovenzeil wordt 26,15 per maand berekend en 7,45 per marktdag. De huur van kramen met verlichting en bovenzeil bedraagt 33,85 per maand en 9,35 per marktdag. Gevonden voorwerpen in Leiden Leiden Bij de Leidse politie zijn in januari de volgende gevonden voorwerpen bezorgd: sleutels, bankbiljetten, damesportemonnee, meetstokken, damespolshorloge, herenbril, vierwielig wagentje, sjaal, herenpolshorloge, stetoscoop, tas met kleding, schakelarm band, vloerkleed, etui met pennen en potloden, autowieldop, akte tas, rijwieltas, teddybeer, ring, tas met gereedschap, herenporte monnee, gehoorapparaat, muts, handschoenen, jack, zitting en zeiltje, jagershoed, jurk, teddyjas, damesparaplu, koffertje met boeken en tasje met toiletartikelen. Terug te bekomen en inlichtin gen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen Nieuwsteeg 8, ingang poort op woensdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt. Verhuur voormalig Van Wijkcomplex Van een onzer verslaggevers LEIDEN De ruimte op de begane grond van het voormalige Van Wijkcomplex aan de Vestestraat wordt door de gemeente verhuurd aan de firma J. Habold. De oppervlakte is circa zestig vierkante meter. De huurprijs is 900,-- per jaar. Leiden verkoopt brandspuithuisje Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het voormalig brandspuithuisje aan de Maredijk wordt door de gemeente verkocht aan de Exploitatiemaatschappij Facto tum n.v. in Naarden. Het huisje heeft een oppervlakte van 7 m2. De koopprijs bedraagt 225,-. Nieuwe expositie bij Van der Vlist Van een onzer verslaggevers Leiden Tot en met 3 april exposeren Peter Satijn en Baps van Elsdingen resp. schilderijen en keramiek bij Galerie Van der Vlist, Botermarkt 3 in Leiden. Dinsdag tot en met zaterdag is de expositie geopend van 10 tot 5 uur en donderdag tot 's avonds 9 uur. Veel katholieken, of zij nog naar de kerk gaan of niet, zijn bezig met vragen, die betrek king hebben op godsdienst en op de zin van het leven. Zij kijken eigenlijk wat verwij tend naar de kerk. Zij ver wachten iets van de kerk dat deze niet blijkt te kunnen ge ven. Dit is een van de conclusies, die het Katholiek Sociaal Ker kelijk Instituut (Kaski) in Den Haag trekt uit een verkennend onderzoek naar de beweegre denen, waarom katholieken naar de kerk gaan of niet. Het Kaski heeft dit onderzoek ver richt in opdracht van de bis schoppen, die zich zorgen ma ken over de snelle daling van het kerkbezoek. De cijfers spreken in dit op zicht een duidelijke taal. In 1966 bezocht 64.4 procent van de Nederlandse katholieken geregeld de weekeindliturgie. Acht jaar later was dit nog De Raad van Kerken in Ne derland is voornemens zich binnenkort tot de regering te richten met een brief, waarin bijzondere en dringende aan dacht zal worden gevraagd voor de drie Duitse oorlogs misdadigers, die nog in de gevangenis van Breda verblij ven. De kerken zelf vinden het niet Wenselijk, dat de sy- slechts 35.1 procent. Hiermee zijn de Nederlandse katholie ken op ongeveer gelijk niveau aangeland als de katholieken in West-Duitsland (32.4 pro cent) en België (34.2 procent). Bij de Nederlandse hervorm den constateerde men de laat ste jaren een daling van vijftig tot twintig procent kerkgan gers. Bij de gereformeerden liep het kerkbezoek terug van 95 tot 60 procent. Om aan zijn gegevens te ko men verspreidde het Kaski op gerichte wijze tweeduizend en quêteformulieren. Duizend on der geregelde misbezoekers, duizend onder niet-kerkenden. Het onderzoek werd verricht in een veertigtal parochies in zeven plattelandsgemeenten, acht verstedelijkte plattelands gemeenten en eenentwintig stedelijke gemeenten, waarvan tien boven honderdduizend in woners. Van de kerkgangers kwamen 950 antwoorden terug, van de niet-kerkenden 679. Onder de- KORTE METTEN nodes en bisschoppenconfe rentie apart uitspraken doen over de drie van Breda. Het recht om op gewetens- gronden militaire dienst te genen, die hun medewerking gaven, zijn opvallend meer mannen dan vrouwen (946 mannen tegenover 683 vrou wen). Het Kaski vraagt zich af of dit soms een weerspiegeling is van de positie van de vrouw in de. kerk, of dat de vrouwen het moeilijker vonden te ant woorden en het daarom lieten afweten. Het Kaski constateert, dat bij de beweegredenen, die kath olieken vermelden om in het weekeinde naar de kerk te gaan, niet één maal de kerke lijke zondagsverplichting wordt genoemd. Het meent dan ook, dat het aanscherpen van de kerkelijke zondags plicht weinig of geen effect zal hebben. Van de beweegredenen blijkt verder veertig procent weinig of niets met godsdienst te ma ken te hebben, zoals gewoonte of dwang. Wanneer de jongste generatie over een plicht spreekt, dan bedoelt zij de ver plichting, die door ouders weigeren moet in elk land wet telijk worden vastgelegd. Al dus een verklaring van het internationale bestuur van de katholieke vredesbeweging Pax Christi, dat in Zeist bijeen was onder voorzitterschap van kardinaal Alfrink. Volgens Pax Christi vloeit het recht om op gewetensgronden dienst te weigeren voort uit de vrijheid wordt opgelegd en die zij als negatief ervaart. Een veel ge hoorde opmerking van nog niet zelfstandige jongeren, luidt: „Als ik eenmaal op eigen benen sta, zal ik niet of veel minder gaan". De deelneming aan jongerenmissen gebeurt menigmaal vanwege het gezel ligheidskarakter, niet om godsdienstige motieven. Zestig procent van de bewee gredenen is godsdienstig van karakter, soms strikt persoon lijk, maar dikwijls ook vanuit een kerkbeleving als gemeen- schapsgebeuren. Andere mo tieven: de zondagsmis helpt om door de week goed te le ven, of: de verkondiging be moedigt en geeft kracht. Een enkele maal: de viering in de eucharistie van de dood en de verrijzenis van de Heer. Maar hoe moeilijk het is voor de ondervraagden om hun motie ven te verantwoorden, blijkt uit een antwoord, waarin wordt gezegd: „Fijn 's zondags na de mis samen koffie drin- van geweten, een grondrecht van ieder mens. Hiermee rea geert het bestuur op het feit, dat in Barcelona al maanden zes leden van de Spaanse af deling van Pax Christi gevan gen worden gehouden, omdat zij gewetensbezwaren hebben tegen het vervullen van mili taire dienst. Aartsbisschop Hilarion Ca- ken". Het Kaski heeft ook nagegaan hoe sterk de opgegeven bewee gredenen wegen. Het consta teert dan dat ongeveer de helft van de thans nog trouwe kerk gangers twijfelt of ze in de toekomst nog wel geregeld zul len blijven gaan. Gewoonte, dwang en andere niet-gods- dienstige motieven worden zeer vaak naar voren ge bracht. Het is te voorzien - aldus het Kaski - dat deze motieven in de toekomst steeds minder doorslaggevend zullen zijn. Het aantal geregelde kerkgan gers zal in de komende jaren nog scherp dalen. Als het ge zegde waar is, dat wie de jeugd heeft, ook de toekomst heeft, dan ziet het volgens het Kaski er voor de kerk somber uit. De liturgische vormgeving of het experimenteren met nieu we vormen van liturgieviering blijken niet doorslaggevend voor het kerkbezoek. Zelfs een pucci (53), patriarchaal vica ris van Jeruzalem, is opgehou den met zijn hongerstaking. Mgr. Capucci werd in septem ber 1974 tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens wapensmokkel ten gun ste van de Palestijnen. Hij verblijft in de gevangenis van Ramlah in Israël. Het was zijn derde hongerstaking. Vol- zeer gedifferentieerd liturgisch aanbod zal waarschijnlijk ver dere daling van het kerkbe zoek niet kunnen stuiten, al dus het Kaski. Het voegt eraan toe, dat voor de soms gehoor de stelling, dat de liturgiever nieuwing de mensen de kerk zou uitjagen, geen enkele grond te vinden is. Het Kaski meent wel in alle antwoorden een duidelijke on dertoon te beluisteren, name lijk de wens om aangesproken te worden in de kerk. Het Kaski komt op basis hiervan tot de vraag: moet de vermin dering van het kerkbezoek niet worden toegeschreven aan een steeds groeiende af stand tussen datgene wat kerk en kerkdienst als waardevol voorhouden en datgene wat de 1 gelovige zelf waardevol vindt? Nog duidelijker dan bij de geregelde kerkbezoekers meent het Kaski een bevesti ging van zijn vraag te beluis teren in de antwoorden der niet-kerkenden. Het voor- gens het Palestijnse persbu reau „Wafa" is Capucci ge stopt op verzoek van vele Pa lestijnse persoonlijkheden, die in brieven bij hem erop had den aangedrongen, dat hij zijn leven en gezondheid niet in gevaar zou brengen. De bisschop van Rotterdam heeft drs. H. F. van Zoelen benoemd tot deken van het naamste motief, dat de niet- kerkenden voor hun afzijdig heid opgeven is, dat zij zich door de kerk niet aangespro ken voelen. Hun belangstel ling - zo constateert Kaski - ligt op een heel ander terrein dan de dingen, die in de kerk aan bod komen. Zij herkennen daarin hun eigen vragen niet. De antwoorden van kerkgan gers en van niet-kerkenden wettigen volgens het Kaski de vraag of pastores en predikan ten wel weten wat er in de hoofden en harten van hun gelovigen omgaat. Het lijkt er vaak op, dat prediking en pas toraat van de veronderstelling uitgaan, dat alle gelovigen voor honderd procent geenga- geerde christenen zijn. In feite zijn van de 5,5 miljoen katholieken er maximaal 3,5 miljoen min of meer kerkbe trokken, terwijl nog niet de helft van die kerkbetrokkenen in het weekeinde de eucharis tie viert, en dikwijls niet elke zondag. De verwachtingen van dekenaat Alkemade met be houd van zijn functie als me dewerker aan het Kaski te Den Haag. De bisschop van Roermond heeft eervol ontslag verleend aan mgr. P. J. Boy mans als rector van de basi liek van O.L. Vrouw te Sittard in verband met diens werk zaamheden als nationaal spor- tadviseur. de gelovigen ten aanzien van de kerk zijn zeer verschillend, maar de verwachtingen van dè pastores ten aanzien van de gelovigen zijn volgens Kaski wat eenzijdig en ongenuan ceerd. Het Kaski 'komt tot de slot som: waar een plaatselijke kerk werkelijk gemeenschap is, waar de leden zich voor elkaar interesseren en met el kaar contact hebben, waar die kerk zich buigt over de vra gen. die de gelovigen recht streeks raken en waar deze kerk ook in daden bewijst, dat ze dicht bij het leven van haar leden staat, daar blijkt zo'n lokale kerk in hoge mate te boeien en worden haar bijeen komsten druk bezocht door jong en oud. Het Kaski heeft er voorbeelden van gevonden in parochies in steden en dor pen. Ook de aantrekkings kracht van een aantal kriti sche gemeenten en jongeren- kerken is er volgens het Kaski het bewijs vein.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9