deTijd Carter nog geen winnaar, Ford nog niet verslagen HP Enig uitstel verkiezingen in Portugal Coventry kan meerderheid Labour kosten Geheim rapport over verleden prins Bernhard Vorige week zondag pakte weer iemand het half miljoen in de Lotto. Voor 7 kwartjes kuntuóókrijk worden. Deze zondag al. DONDERDAG 4 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In het district Noord-West Coventry vindt vandaag een tussentijdse verkiezing plaats, die van bijzonder belang is voor de drie grote Britse politieke partijen. In die industriestad van centraal Engeland kunnen de socialisten hun lagerhuismeer derheid van 1 zetel verliezen, wat Labour echter niet zal beletten aan het bewind te blijven, met de steun van de Schotse nationalis ten en de Noord-Ierse SDLP. Noord-west Coventry is sinds de oorlog een socialistische burcht. In de algemene verkiezingen van oktober 1974 behaalde La bour er een meerderheid van 7488 stemmen. Sindsdien beleeft de industrie van Coventry een bijzonder slechte tijd. Er zijn hu bijna 9000 werklozen. Labour's populariteit kreeg een flinke druk toen de regering Wilson kortgeleden het besluit nam de assemblagefabriek van Chrys lers „Avenger" in zuid-west Co ventry over te plaatsen naar Schotland, een maatregel die kennelijk tot doel had Schotse stemmen te winnen. Precies 3 dagen na de bekend making van Chryslers verhui zing stierf Maurice Edelman, die 30 jaar lagerhuisafgevaardigde van noord-west Coventry ge weest was en veel trouwe, per soonlijke aanhangers had. Zijn dood betekende, dat de regering haar controversiële maatregel maar zelf moest uitleggen aan Coventry. Oppervlakkig gezien zou de con servatieve partij een goede kans moeten maken in noord-west Coventry. Een Tory-overwin- ning in die industriestad zou het prestige van Margaret Thatcher, die nu een jaar leidster is van de conservatieven, aanzienlijk versterken. Haar partij heeft trouwens een hart onder de riem nodig om meer zelfvertrou wen te krijgen. Sinds haar alge mene verkiezingsnederlaag van oktober 1974 is zij er nog niet in geslaagd de socialisten echt het vuur na aan de schenen te leggen in het parlement De conservatieven zouden kun nen profiteren van het ontslag van lord George Brown, gewe zen minister van economische en buitenlandse zaken, uit de socialistische partij, waarvan hij 45 jaar lid is geweest. Toch is het onwaarschijnlijk dat Browns ontslag Labour veel .stemmen zal kosten. Labour heeft bovendien een schitterende kandidaat in Geof frey Robinson (36), een char mante en zeer energieke be drijfsleider, die veel vrienden telt onder de arbeiders. Tot af gelopen mei stond hij in Coven try aan het hoofd van de Ja guar-fabriek. Zijn Conservatieve tegenstander is de bankier Jonathan Guin ness (45), die niet veel vat heeft op arbeiders. De liberale kandi daat is de wat excentrieke maar in de stad zeer bekende Alan Leighton (44) die veel op radio en televisie komt. De liberatèn hebben hun campagne gevoerd in carnavalsstijl, met een twee dekkerbus en veel schetterende muziek. VRIJ NEDERLAND Vrij Nederland (evenals trou wens De Nieuwe Linie) put deze week uit een geheim rapport van de Amerikaanse OSS, voor loper van de CIA, gedateerd op 15 maart 1945, maar pas vorige week vrijgegeven door het na tionaal archief in Washington. Het stuk citeert een „zeer vader landslievende Nederlander die herhaaldelijk betrokken was in gevaarlijke ondergrondse activi teiten voor zijn regering, die verder „een1 ongewoon nuchter man" wordt genoemd en die „persoonlijk niets te winnen heeft, ongeacht degenen die aan de macht zijn". Deze bron vertelde in 1945 aan de Amerikanen „dat prins Bern- hard een rechtse staatsgreep heeft beproefd en daarin niet is geslaagd; mogelijk wordt hij op reis gestuurd naar Australië. Ook andere Nederlandse krin gen hebben vernomen over Bernhards pogingen om autori taire macht over de Nederland se politiek te verkrijgen. Konin gin Wilhelmina is zo mogelijk nog meer autoritair en heeft onlangs veranderingen in de re gering aangebracht zonder dat ze de minister daarover raad pleegde. Betrokken regering is de zwakste en minst representa tieve van alle die er geweest zijn. De meeste ministers zijn werktuigen van de grote econo mische trusts: Philips, Unilever, enzovoort. Gerbrandy was dat zelfs al voor de oorlog. Uit het nationaal archief te Was hington komt volgens beide weekbladen op dit moment tal van interessant materiaal los over de Amerikaanse visie op prins Bernhard. De Amerikanen voorzagen in die jaren dat hij „indirect de positie van de mo narchie in gevaar zou brengen", zowel door overschatting van zijn eigen populariteit als door de keuze van verkeerde raad slieden. De meerderheid Van de ministers protesteerde tegen de activiteiten van de prins en zij waren van mening „dat prins Bernhard niet de persoonlijke eigenschappen had die nodig zijn voor het uitoefenen van in telligent staatsmanschap". Ronduit verbijsterend is volgens beide weekbladen de in het Amerikaanse rapport genoemde relatie tussen prins Bernhard en de verrader van Arnhem, Cor- nelis Lindemans, alias King Kong. Deze werd door de prins als vertrouwensadviseur aan vaard, hoewel hij later, naar het schijnt, een nazi-agent bleek te zijn. „Hoewel de loyaliteit van de prins in de zaak nooit ter discussie is gesteld, is deze be noeming tekenend voor Bern hards klaarblijkelijke onbe kwaamheid om betrouwbare en loyale assistenten te kiezen". tlSf&KS Elsevier signaleert dat de ou ders van de Molukse treinka pers woedend zijn op Neder land. Van hun zoons krijgen ze brieven met de inhoud: „Onze strijdlust is nog even sterk als voor de acties". Een vader: „De vernederingen, de beledigingen die door de Nederlandse rege ring zijn aangedaan, ik heb meer voor Nederland gedaan dan u ooit gedaan heeft". Het omslagartikel vindt „Hilver sum 4 om te huilen". Mede-op- richter Theo Olof: „Wat ons in de allereerste plaats had voorge staan, en nu nog staat, is de Jevende muziek, de muziek-life de ether in. Het muziekleven zoals dat in ons land reilt en zeilt, daarvan moest men heet van de naald kennis kunnen nemen. Dat te rugvallen op oude voorraad is natuurlijk een zwaktebod". Voorts een interview met de ge wipte oud-staatssecretaris van justitie Glastra van Loon. „De organisatiestructuur op het de partement is veel te hiërarchi sch. Zo sterk zelfs dat de struc tuur een eeuw geleden nog wel als goed kon worden be schouwd, maar nu in haar. tota liteit is achterhaald". Bij de affaire Bernhard brengt De Tijd dit commentaar: „Een deel van het publiek reageert verontwaardigd op het doen van onthullingen in de pers over de rol die prins Bernhard gespeeld zou hebben in de omkopingsza ken. Het is een reactie die erop wijst dat het koningschap voor dit deel van het publiek geen rationeel beredeneerd instituut is, maar iets van een hogere orde. En dat mag een monar chie in deze tijd niet meer zijn. In een democratie moet je het voor en tegen kunnen afwegen". In de Haagse Post valt een in terview met Tito op. Onder werp: Hoe kunnen er in een socialistisch land zoveel miljo nairs rondlopen? „Er zijn tien tallen mensen gearresteerd en ze zullen terecht moeten staan, want ze hebben veel schade aangericht aan onze samenle ving. Die schade loopt in de miljarden. Kijk, als er een wet is aangenomen en als die wet wordt toegepast, zijn er van die onbetrouwbare personen die maar één doel hebben: zo snel mogelijk lacunes ontdekken en die gebruiken om zoveel moge lijk naar zichzelf toe te trek ken". Het omslagartikel gaat over het provo van tien jaar geleden. „Ie mand wist dat politiepaarden op hol slaan als ze leeuwenstront ruiken, toen is er een naar Artis gegaan om leeuwenstront te ver sieren. Dat bleek dus helemaal niet te werken". Wat provo heeft opgeleverd? „Er is een soort tolerantie ont staan. Gezag uitoefenen heeft iets verdachts gekregen, en te recht. Dait is een aanwijsbaar resultaat Maar echte ingrijpen de veranderingen? Nieuw Links en D'66, het waren handige pro fiteurs van de beweging, maar ze willen op precies dezelfde oude manier doorgaan". Hervormd Nederland heeft een interview met dr. Sicco Mans- holt, die zegt: „Ik dacht vroeger: de ontwikkelingen kunnen we naar onze hand zetten. Nu denk ik dat niet meer, vooral omdat de maatschappij bezig is vast te lopen. Ik ben somber geworden, maar ook radicaler. We staan voor radicale veranderingen, dus hebben we een radicale po-, litiek nodig". Minister Van Kemenade vindt in een vraaggesprek niet, dat hij onderwijs moet maken, waarbij mensen een bepaalde maat schappijvisie krijgen opgedron gen. „Dat zou ik volstrekt ver keerd vinden en dat zou in te genspraak zijn met mijn uit gangspunt de mensen mondiger te maken". Schietmethode uit Amerika voor politie UTRECHT (ANP) Binnen kort zullen de Nederlandse poli tiekorpsen door 35 regionale in structeurs worden onderwezen in een nieuwe schietmethode uit Amerika, het zogenaamde Combat-Shooting'. Deze tech niek zal de politieagent leren sneller te reageren met zijn wa pen in moeilijke situaties, aldus een woordvoerder van het mi nisterie van justitie. Vier maal per jaar krijgt de agent nu onderricht in het ,roos- jesmelken', een techniek waar bij hij in een lichte spreidstand staand, het wapen recht vooruit in één hand op een roos schiet. Bij Combat-Shooting' zakt de agent lichtjes door de knieën, houdt het pistool met één of meer handen ter hoogte van de navel en kan op deze wijze een tegenstander sneller uitschake len. Vliegreizen naar N-Amerika goedkoper SCHIPHOL (ANP) - De tarie ven van vliegreizen van Neder land naar Noord-Amerika wor den per 1 mei a.s. in de econo my klasse, afhankelijk van het soort vliegbiljet en tijdstip van de reis, ca. 30 tot 110 gulden goedkoper. De KLM heeft dit meegedeeld in tegenstelling tot anders luidende berichten. We liswaar, aldus de KLM, hebben de IATA-maatschappijen, die diensten op de Noord-Atlanti sche routes onderhouden, beslo ten de tarieven op deze routes gemiddeld 6 pet te verhogen, i.v.m. algemene kostenstijgin gen, maar deze verhoging is ge baseerd op de IATA-standaard rekeneenheden. Aangezien de gulden tot de zo genaamde „harde" valuta's wordt gerekend, worden voor internationale vliegtarieven, uit gedrukt in guldens, reducties ten opzichte van de IATA-stan daard rekeneenheid toegepast. Senator Jackson en zijn vrouw Helen maken het overwinningsgebaar na het bekend worden van de uitslag in de staat Massachusetts. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De voorverkiezingen in de Amerikaanse staat Massachusetts hebben duide lijk gemaakt dat president Ford zich niet kan-' sloos hoeft te wanen tegenover zijn Republikeinse rivaal Ronald Reagan en dat de Democratische nummer één van de laatste weken, Jimmy Carter, er nog lang niet is. Carter, oud-gouverneur van de zuidelijke staat Georgia, leed een gevoelige nederlaag en moest senator Henry Jackson, afge vaardigde Morris Udall en gouverneur Wallace voor laten gaan. Vooral het succes van de gematigd conservatieve Jackson in het als liberale staat bekend staande Massachusetts was opvallend. Massachusetts, en 'met name de hoofdstad Boston, hebben echter het beeld te zien gegeven van ernstige rellen als gevolg van het gedwongen schoolbusvervoer, een maatre gel die bedoeld is om zwart en blank op de scholen te mengen maar die veel Amerikanen in het verkeerde keelgat is geschoten. Alleen Morris Udall kon zich als progressieve kandidaatovereind houden. De andere progressieven, Sargent Shriver, Birch Bayh en Fred Harris, kwamen er nauwelijks' aan te pas, en het lijkt waarschijnlijk dat ze de race zullen opgeven om zich achter Udall te scharen. Voor Carter, die met zijn uitspraken vaak zowel de conservatieven als de progressieven naar de ogen lijkt te zien, komt de nederlaag hard aan. De man die vorige week nog een ruime overwin ning behaalde in New Hampshire, moet nu volgen de week in Florida zijn kandidatuur zien te red den. President Ford heeft het goed gedaan in Massa chusetts. Hij hield e ex-gouverneur van Californië, in de strijd om de Republikeinse kandidatuur ver achter zich, een beeld dat zich bij de onbelangrijke voorverkiezingen in de kleine staat Vermont her haalde. Maar ook voor de Republikeinen geldt de verkiezing in Florida op 9 maart als het eerste grote wapenfeit. Een week later volgt de noordelij ke industriestaat Illinois, een staat die zeer veel afgevaardigden levert voor de nationale partij con venties. De verkiezingen in Massachusetts hebben evenals' die in New Hampshire het beeld gegeven van een zich afzetten tegen Washington en tegen de centra le regering. Was het bij vorige verkiezingen voor namelijk Wallace die hiermee stemmen behaalde, nu proberen het ook Carter en Reagan. Het heb ben van een jarenlange ervaring in het regerings centrum lijkt geen punt in het voordeel van de kandidaten meer. Carter noemt de situatie in de hoofdstad „een troep", Reagan heeft het over het „gekonkel" van Congresleden en ambtenaren die elkaar het balletje toespelen, de Watergate-affaire heeft veel vertrouwen ondermijnd, de boeren zien geen voordeel in de graantransacties met de Sov jet-Unie en de inflatie heeft Washington de reputa tie bezorgd de economie niet aan te kunnen. Zelfs president Ford kan in dit koor niet achterblijven. Hij hekelt het Congres dat dringende maatregelen verhindert. Of dit in de volgende voorverkiezingen van invloed zal zijn op de kansen van een typische Washington-man als senator Jackson, moet wor den afgewacht. LISSABON (Rtr) De verkiezingen voor de eerste vrij-ge- kozen wetgevende vergadering van Portugal in een halve eeuw zullen om technische redenen waarschijnlijk niet op 25 april plaatshebben, maar een week of twee later, zo heeft minister van buitenlandse zaken Vasco Almeida Costa in Lissabon meegedeeld. Tegen Amerikaanse zakenlieden zei Almeida dat de nieuwe grondwet, in het kader waarvan de verkiezingen zullen worden gehouden, niet op tijd klaar zou kunnen zijn. In de staatscourant van gisteren stond het decreet van president Francisco da Costa Gomes dat de verkiezingsda tum bepaalt op 25 april. Als inderdaad uitstel plaatsheeft, zal het decreet moeten worden veranderd. Het Portugese ministerie van arbeid publiceerde gisteren voorstellen voor nieuwe, vrijerë stakingswetten, klaarblijke lijk gericht op het stoom-afblazen van de industriële spannin gen voor de verkiezingen. 'Krachtens de nieuwe voorstellen zullen directies geen arbei ders meer mogen buitensluiten, zullen stakingen om politieke en religieuze redenen toegestaan zijn en zullen arbeiders niet van tevoren aanzegging van een staking hoeven te geven. Senaat keurt benoeming van Scranton goed WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse Senaat heeft nz een kort debat de benoemini van William Scranton tot am bassadeur bij de Verenigde Na ties goedgekeurd. Scranton, eer voormalige gouverneur van de staat Pennsylvania, die in 1964 gegadigde was voor de Republi keinse kandidatuur bij de presi dentsverkiezingen, volgt Daniel Moynihan op die als hoogleraar terugkeert naar de Harvard-uri- versiteit. De leider van de De mocratische fractie, Mike Mans- field, noemde de nieuwe ambas sadeur „een bekwaam, onkreuk baar en gedistingeerd man die de VS bekwaam en goed zal vertegenwoordigen". D. van Balluseck overleden DEN HAAG (ANP) Op 80-jarige leeftijd is zondag, naar eerst nu bekend is-geworden, overleden de heer D. J. van Balluseck, voormalig hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad en am bassadeur van Nederland bij de Verenigde Naties, in Moskou en in Ottawa. De begrafenis heeft gisteren in stilte plaatsgevonden. De heer Van Balluseck werd in 1929 hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad. Tijdens de bezetting namen de Duitsers hem gevangen. Na de oorlog zette hij zijn werk voor het Algemeen Handelsblad voort tot 1950, toen hij Nederlands permanente verte genwoordiger bij de Verenigde Naties werd. In 1955 werd hij benoemd tot ambassadeur in Moskou. In 1957 werd hij in dezelfde functie overgeplaatst naar Ottawa. In 1960 ging hij met pensioen. Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Romer" (10 maart): Aus tralië ms „Sydney Express" (10 maart); Brazilië ms „Romer" (10 maart); Cana da ms „C. P. Voyageur" (9 maart); Israël ms „Hope" (11 maart); Japan ms „Liverpool Bay" (10 maart); Kenya, Oe ganda, Tanzanië ms „Batjan" (9 maart); Ned. Antillen ms „Hermes" (8 maart); Nieuw-Zeeland ms „leuve Lloyd" (10 maart); Verenigde Staten van Amerika ms „S. L. Galloway" (10 maart); Z.-Afri- ka (Rep.) ms „Forbin" (10 maart). Indianen- opperhoofd overleden CORPUS CHRISTI - R«d Fox, Rode Vos, een Sioux- opperhoofd, is maandag in Corpus Christi in Texas op 105-jarige leeftijd overle den. Volgens zijn zeggen is hij, toen hij nog een kind was, getuige geweest van de slag bij Little Big Hom in 1876. Een gecombineerde strijd macht van Sioux, Cheyen- nes en Arapahoes onder leiding van het Sioux-op- perhoofd Gall en medicijn man Sitting Bull vernietig den toen een Amerikaanse cavaleriebrigade onder ge neraal Custer. Red Fox zou ook getuige zijn geweest van de massamoord op de Indianen door Amerikaan se troepen in 1890 bij Wounded Knee. I lit 7iin olomont Dit bootje is zijn element kwijt. Sinds eind januari de uil iijn ciciiieiii gibe bij Hamburg buiten zijn oevers liep, ligt het hoog en droog aan de zanderige kant van een autoweg. Over een parkeerverbod wordt maar niet gerept. Den Helder zet natuurgebieden in een atlas DEN HELDER (ANP) - In Den Helder weet men nu hoe waar devol de natuurterreinen op het gebied van de gemeente zijn. De waarde is namelijk vastge legd in een atlas van de natuur gebieden. Deze is uitgegeven in opdracht van het gemeentebe stuur: 82 pagina's met foto's en. teksten. Voor zover bekend is het voor het eerst dat een plaatselijke overheid opdracht geeft tot een inventarisatie om deze gebieden in de toekomst te beschermen. Dat het de gemeente ernst is met deze atlas blijkt uit het feit dat alle directeuren van de ge meentediensten een brief heb ben gehad waarin zij nadrukke lijk worden verzocht de natuur terreinen te mijden. Vragen over plaatsing van pleegkinderen DEN HAAG (ANP) - Het KVP- kamerlid mevrouw Cornelissen wil van staatssecretaris Zeeval- king (justitie) weten, of de plaat sing van pleegkinderen in alter natieve samenlevingsvormen verantwoord is. In schriftelijke vragen wijst zij er op, dat in het algemeen die kinderen een ver hoogde moeilijkheidsgraad in de opvoeding met zich brengen en dus in de meest optimale gezinssituatie zouden moeten verblijven. Aanleiding tot deze vragen aan de staatssecretaris is het jaarverslag 1975 van de Cen trale voor Pleeggezinnen, waar in gesteld wordt dat ook ande ren dan getrouwde paren in' aanmerking komen voor de plaatsing van een pleegkind. Kamerlid wil ook melk in schoolkantines DEN HAAG (ANP) - Het ka- merldid Beekmans (D '66) meent, dat de melk-acties juist ook in schoolkantines in prak tijk moeten worden gebracht. In schriftelijke vragen zegt hij, dat aan het assortiment dranken in schoolkantines extra aandacht moet worden gegeven, zeker wat betreft de voedingswaarde en het gehalte aan schadelijke en/of minder gewenste stoffen. In een toelichting op deze vra gen zegt het kamerlid, dat in kantines, alleen onsmakelijke koffie, frisdrank en soep uit au tomaten verkrijgbaar blijken te zijn. Aan de Technische Hogeschool Delft worden benoemd: dr. ir. A. Verruijt, op 17 maart tot gewoon hoogleraar. Dr. ir. F. A. Bilsen, op 19 maart tot lector in de afdeling der technische natuurkun de. Ing. K. A. G. Muller, op 3 maart tot doctor in de technische weten schappen. ADVERTENTIE Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7