LANGS OMWEGEN Jouck Duker verkondigt in de Waag de glorie der wollen strengen Riet Captein geeft alle luxe eraan voor melaatsen en stervenden in India Dagopvangcentram helpt gehandicapten uit isolement Laten we Thaise suikerboeren aan coöperatie helpen Van Gerven Sport en Beach Club in finale van de Northgo-cup Groen SC wipt DAC uit bekerstrijd DONDERDAG 4 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR miin omwe9en door stad en 'and kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie TON u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn PIETERS geduldige telefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. Het is 's winters om te vernikkelen van de kou, in de Leidse Waag. Maar toen ik er gistermiddag even binnenliep, kwam een soort warmte me te gemoet. Aan de wanden, tegen de pilaren alle maal wol. Kleurige wol, in balen, knotten en strengen, in wandkleden en in andere fantasti sche en artistieke sa menstellingen. Ook ber gen wol op tafels, met daartussen speelse waarschuwingen: „Niet plukke, pluize en... ruk- ke"; en ook „Zit s.v.p. niet aan de Wol...." Als „middenstuk" zat daar een jongeman te spinnen. Niet zo zeer als een kater, maar trap pend en plukkend aan een zeer nieuw uitziend spinne wiel. „Wat vindt u van m'n zoon, die zit te spinnen?", vroeg me Jouck Duker met klem. „Joost gaat blindelings met dat wiel om. Spinnen moet iets rustgevends zijn. Dat heeft Joost ook nodig, want als student criminologie ziet hij het niet meer zo best zitten: de wereld wordt steeds crimi- neler, meent hij". Jouck Duker is een in een paarse cape (zelf gemaakt en gesponnen, charmant als de draagster) gehulde vrolijke en levensblije Leiderdorpse. Ze is ook blij, geloof ik, omdat de Waag ondergeschikt aan de wol is gemaakt. Veertien wandkledenmaaksters hebben er voor ruim 50.000 gulden aan wollen kunstwerken bijeenge bracht (tot 26 maart en gratis te zien). Maar als Jouck er niet was geweest had er waar schijnlijk niets van de dames gehangen. Wolartieste Marijke Barnhoorn trekt me aan de mouw: „Dèt is het geheim van Jouck: strengen samenstellen, de kunst van het fijn combine ren van kleuren. Wij wand kleedmaaksters worden vaak geïnspireerd door een mooie draad. Kijk, ik vis er nu één uit; ik zie het al helemaal vóór me. Het is een dure handel en Jouck doet zo ontzettend haar best". Jouck Duker gooit er voor mij graag een volle schep boven op: „Ik spin, ben bezeten van spinnen, of het rammelt of niet. Ik ben gewoon gek...: 550 kleuren, minstens, mijn kleu ren zijn „einmalig". Tweedui zend knotten en knotjes han gen hier, ik heb ze allemaal voor de verzekering moeten tellen. Zal ik u eens wat vertel len van mijn exposities? Vindt u dat leuk? Ik krijg mensen die elkaar met knotten om de oren slaan. Of mensen (vaak mannen) die in wenen uitbar sten bij het zien van mijn kleu renpracht. Die zich van emotie geen raad meer weten. Vindt u dat leuk, ja? Nou, dan schrijft u het maar op. Of mensen die mijn strengen ste len. Joost zegt dan: is het niet een verrukking dat ze uw wol stelen? Wijven en vrouwen in massa die in Amsterdam lie pen te stelen en de knotten in hun broek stopten. Dat ge- beurt allemaal bij mij. Er wordt meer gestolen dan ge kocht, want ik ben erg duur. Elke kleur betekent 34 be werkingen. Een wolfabrikant wees eens op zijn voorhoofd: mevrouw, u heeft een gaatje in uw hoofd. U verdient niets..." Jouck Duker is voor mij nau welijks bij te houden in haar getuigenissen. Dat is een vrouw die door de wol is ge verfd, maar ze schijnt er geen garen bij te spinnen. „Ik ben een draadjesmevrouw, die voor een tientje per dag draadjes levert aan de draad jesdames. Ik hoop, dat u het mooi vindt". Ik weet werkelijk niet wat ik het mooiste moet vinden, de muts van Jouck, haar opgeruimdheid, haar wol, haar kleuren. „Ik heb inder daad mijn geheim, dat geef ik niet prijs, na 30 jaar eraan gewerkt te hebben". Thuis zit Jouck (die met haar leeftijd aan komt zetten, maar daar trap ik niet in) van 9 urn 's ochtends tot 5 uur 's mid dags te spinnen. Later blaast ze uit bij de t.v., terwijl ze met d'r wol aan het breien is. 's Zomers in badpak in de tuin: de hele dag pluizen; ze komt nooit in het buitenland. „Ziet u m'n kleuren? Ik ben een blij mens. Niet zoals die straatarme vrouw die die grijze wol composities daar aan die muur heeft gemaakt; daar druipt de miserie vanaf. Vindt u het wer kelijk leuk, wat ik ver tel? Die malle Jouck to ch, vakvrouw bij de gra tie van de wol. Ik vind, dat een wolbaai haar troon moet zijn. Jouck Duker: bezeten van wol Riet Captein, 26 jaar, een oprechte bu.- tenmeid met vóór de ouderlijke boerderij uitzicht op de Oude Rijn en achter op de koeien in de vette wei, stapt uit haar Leidse "praktijk" als kinderverzorgster. Ze neemt een ticket naar Calcutta en vindt haar bestemming tussen geestelijk en lichamelijk gehandicapten, tussen me laatsen en bij ondervoede kinderen, bij oude vrouwtjes die door de een of ander op straat zijn gezet. Dat gebeurde ruim een half jaar geleden. Een maand terug kwam Riet terug op de boerderij. Ze verveelt zich, vertelde ze me gisteren in de buurt van de hooimijt. Riet Captein gaat terug. Waar schijnlijk over een jaar, weer in dienst bij Mother Theresia, de Joegoslavische non die rond 1936 de rijke Indiase kindertjes en het welvoorziene klooster in Calcutta vaarwel zei, omdat ze om zich heen op straat alleen maar ellende zag. Calcutta, een fascinerende opeenstapeling van 13 miljoen mensen, bamboehuisjes, honger, ziekte, ar moe. "Ik ontmoette Mother Theresia in '74 in Am sterdam. Ik wilde aan ontwikkelingshulp doen en had toen al twee kinderen in India geadopteerd: 360 gulden per jaar per kind maakte ik over." Je bent van harte welkom", zei Theresia en Riet was toen met haar hart al in de slumps van Calcutta. Riet sprak met me over stervende mensen op straat, ze vertelde het in alle eenvoud: "Je ziet ze daar omkomen. Ik was in een melaatsendorp waar 8000 lepralijders samenwonen. Ik reed ook met een mobiele polikliniek mee. De mensen zijn zo arm, dat ze soms proberen de gekregen medicijnen te verkopen. Je ziet mensen die tussen de vuilnishopen zoeken naar plastic. Ik kan de verspilling en de luxe hier in Nederland eigenlijk niet meer zién. Voor mij was de schok bij m'n terugkomst groter dan bij aankomst in India. Ik weet nü, dat ik daar van die mensen méér heb geleerd dan zij van mij". "Waarom ga je terug, Riet?", vroeg ik haar, terwijl buiten gepoetste wagens over de Rijndijk raasden, want de dag is maar kort en de economie veelei send. "Ik kan niet zeggën, dat ik alleen m'n hart aan India en de mensen daar heb verpand. Ik geloof ook, dat ik op die manier het meest gelukkig ben. Je doet het in feite ook voorjezelf; eigenlijk een beetje egoïstisch. Ik hou van avontuur, van emotie ook. Ik wil nu twee auto's bij elkaar sparen om straks mee te nemen. Daar heb ik precies een jaar voor. Want wat ze daar bij Mother Theresia over die zandwegen hebben rijden is maar een gammele bende. Ik had destijds in Nederland een filmcamera gekocht om in India het een en ander vast te leggen. Ik heb 'm niet gebruikt. Daar schaamde ik me te veel voor." Riet Captain voor de ouderlijke boerderij aan de Hazerswoudse Rijndijk Het lijkt me pas een maand geleden, maar het is alweer een vol jaar terug, dat we met elkaar in de parochies van het dekenaat Leiden (Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar) ruim 90 mille bijeen kregen voor de ontwikkeling van de krottenwijk Tondo in de Philippijnse hoofdstad Manüa. Een beste beurt was me dat. Ook de dekenale werkgroep was in de wolken over dat recordbedrag. Een werkgroep ook, die nu zo'n beetje haar roomse pappenheimers lijkt te kennen, want zij meent dat we dit jaar wel een ton uit onze mond kunnen sparen voor een nieuw prachtig doel: een land bouwproject in Chom Bung, een gebied in Thailand ten westen van Bangkok. Daar wil men een suikerriet-coöperatie van arme boeren opbouwen en nog wat andere kleine projec ten helpen. Ach, ik hoef eigenlijk niet te vertellen dat ook in Thailand de zaken er niet zo florissant voorstaan: schrijnende tegen stelling tussen arm en rijk, ouderwetse landbouwmetho den, slechte seizoenen, grote schulden tegen hoge rente. Ons dekenale geld blijft in Thailand als renteloze lening, want de boeren daar willen na een paar jaar de som terugbe talen. Het geld komt dan op nieuw ter beschikking van een ander ontwikkelingsproject. Het wordt dus een actie met een sneeuwbaleffect. We vas ten niet meer, laten we daar om maar die goedwillende be zitloze boeren een rijke hand toesteken. Dan hebben we in elk geval wét gedaan, niet- MR. VROLIJK VERRICHT DINSDAG OFFICIËLE OPENING wordt er vorming gegeven. Dit geschiedt door middel van stu die, begeleiding, maar evengoed door het organiseren van ge spreksgroepen. Een van die groepen heeft onlangs nog een brief aan het gemeentebestuur gestuurd. De gehandicapten vroegen hierin of de gemeente rekening wilde houden met hun gebrek bij het realiseren van openbare gebouwen. „Iets dergelijks willen we in de toekomst meer bereiken", aldus de heer Benard. „Vanuit ons centrum moeten de gehandicap ten uit hun isolement raken. Het is van het grootste belang dat ze in dit streven niet gehinderd worden door obstakels van bui tenaf, zoals stoepraden en trap pen. Een ideaal van ons is bij voorbeeld dat er in de toekomst door de deelnemers zelf bood schappen kunnen worden ge daan, waardoor zij gewend ra ken zich in de maatschappij te bewegen". Om dit te bereiken is er rond het centrum een zogenaamd „hindernissenpad" aangelegd. Hier kunnen de gehandicapten naar hartelust oefenen hoe ze met hun rolstoel een stoep kun nen nemen of hoe ze een brug over kunnen gaan. Het Activiteiten-Centrum is be doeld voor lichamelijk gehandi capten van achttien jaar en ou der uit de Leidse regio. Het is tot nog toe het derde dagop vangcentrum voor lichamelijk gehandicapten in Nederland. Liesbeth Vogels dan ook de gang van het cen trum. Het fraaiste staaltje van gezamenlijke creatieve arbeid hangt evenwel in de gemeen schapsruimte. Het is een afbeel ding van het dagverblijf voor ouderen aan de Prins Hendri klaan 2 in Oegstgeest (eveneens een huis van de-stichting), waar de eerste acht „dagverblijvers" die het Activiteiten-Centrum be zoeken, aanvankelijk werden opgevangen. „Het dagverblijf aan de Prins Hendriklaan was eigenlijk niet geschikt voor onze deelnemers" aldus de heer Benard. „Het is voor geestelijk gehandicapten en daardoor niet aangepast. Bo vendien groeide het verblijf uit zijn jasje". „Vaak zijn mensen geneigd de twee soorten gehandicapten over één kam te scheren. In feite onderkent men een licha melijke handicap nauwelijks als bijzonder gebrek. Voor onze deelnemers zijn er dan ook veel moeilijkheden te overwinnen. Zij zijn meestal opgegroeid in een beschermd milieu, waar door ze van de maatschappij vervreemd zijn geraakt". Ook hieraan wordt in het Acti viteiten-Centrum gewerkt. Voor minder-validen die, zoals een van de deelneemsters, Tineke, ons ver^lde, „leergierig zijn", Jan van Duin schiet door de benen van een Van Gerven-verdediger op het doel van deze club. (Van onze sportredactie) NOORDWIJK - Van Gerven Sport uit Lisse en het Noordwijkse Beach Club hebben zich gisteravond geplaatst voor de op woensdag 24 maart a.s. te verspelen finale van de Noordwijk se Northgo-Cup. Van Gerven deed dat door fa voriet Zwaanvogels (Lei den) in „de beste wed strijd van het toernooi" naar een 5-3 nederlaag te spelen. Beach Club hield het Katwijkse Cleyn Duin - dat Oud-Feye- noord eerder zo knap uit schakelde - met 2-1 op afstand. Van Gerven port speelde zowel technisch als tactisch een sterke partij zaalvoetbal tegen de kop loper in de Leidse hoofdklasse, Zwaanvogels. De Lissenaren namen via André van der Klaauw en Dorus van der Voort al spoedig een 2-0 voorsprong. Wim Ouwehand (voor rust) en Pim van der Meer (direct na de hervatting) brachten weer even de hoop terug in de Zwaanvo gels-harten, maar twee treffers van uitblinker Gerard van Beek voerden Van Gerven Sport toch weer naar een duidelijke voor sprong: 4-2. Pim van der Meer (4-3) en Dorus van der Voort bepaalden vervolgens de eind stand op 5-3. Beach Club (leider in de Noord wijkse derde klasse) en Cleyn Duin wogen in hun duel goed tegen elkaar op. Pas in de voor laatste minuut slaagden de Noordwijkers er op gelukkige wijze in hun zege veilig te stel len. Bij een 1-1 stand werkte Katwijker Stef Groeneweg de bal na een hoekschop in eigen doel". Cees van der Niet had Beach Club in de eerste helft aan een voorsprong geholpen door een straf schop te benutten. Een tweede strafschop - kort in de tweede helft wegens hands van Jaap van Res teren - bracht Cleyn Duin weer langszij. Huig Schaap knalde in. (Van een onzer verslagge vers) LEIDERDORP De Stichting Voorzieningen Gehandicapten Noorde lijk Zuid-Holland opent aanstaande dinsdag haar eerste dagopvangcen trum voor lichamelijk gehandicapten aan de Hoogmadeseweg 70 in Leiderdorp. De officiële handeling wordt verricht door de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk. Sinds mei vorig jaar bezoeken lichamelijk gehandicapten het „Activiteiten-Centrum". Er zijn" er thans zestien maar er is plaats voor tweeëndertig min- dervaliden. Dagelijks worden zij met een speciaal aan hen aangepaste bus naar het „Activiteiten-Cen trum" gebracht. Om vier uur gaan zij weer naar huis. Dit heeft het voordeel dat de licha melijk gehandicapte niet volle dig. uit zijn eigen omgeving wordt gehaald. In het centrum leert de mindervalide zijn tijd nuttig te besteden. Van onze volleybalmedewerker LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN - De heren vanGroen SC moesten de afgelopen week in Alphen aantreden voor de beker wedstrijd tegen DAC. Het een klasse hoger spelende Groen SC had weinig moeite met zijn Alphense opponent. In een niet al te beste wedstrijd wist de Leidse vereniging dan ook een gemakkelijke 0-3 overwinning te behalen (setstanden: 8-15, 11-15 en 7-15). In de eerste klasse dames stond de topper Groen SC-4—Orion-1 op het programma. Orion begon sterk aanvallend en overdon derde Groen SC twee sets lang (4-15 en 6-15). De Leidse dames wisten toen echter het initiatief naar zich toe te trekken en brach ten de laatste twee sets op hun naam, (15-7 en 15-11). Door deze uitslag is de strijd aan de kop van de ranglijst tussen Orion, LUSV en Groen SC nog lang niet beslist. Gemini Kangeroes-3 kon koploper LUSV geen strobreed in de weg leggen. Via een 3-0 overwinning nam LUSV de beide winst punten mee naar huis. Leski W-2 heeft een knappe 0-3 overwinning behaald op mede degradatie kandidaat DAC-2. (setstanden: 13-15, 7-15 en 12-15). Door een 3-1 overwinning op WVC uit Wa- rond blijft Groen SC-2 goed meedraaien in de race voor het kampioenschap. De eerste set ging gemakkelijk naar de Leidenaren: 15-9. Nadat ook de tweede set naar Groen SC was gegaan (15-13), liep WVC in de derde set uit naar een 7-10 voorsprong. Groen SC kwam terug tot 12-11, maar kon toch niet verhinderen dat WVC de set met 13-15 op zijn naam schreef. Meer stond Groen SC echter niet toe. Het won de vierde set (15-7) en wist zo twee belangrijke punten toe te voegen aan zijn totaal. Koploper Leski W moest het bezoekende Orion een puntendeling toe staan. Leski, dat het moest stellen zonder enkele spelers en coach P. Kapteyn, mocht zelfs nog blij zijn met het behaalde resultaat, (setstanden: 14- 16, 15-7, 11-15 en 15-4). Door dit puntenver lies van Leski is Groen SC tot op een punt genaderd van de koploper. Hunner up Gemini Kangeroes-3 behaalde een teleurstellend resultaat tegen DVO. Ge- mini kwam niet verder dan een 2-2 gelijk spel tegen het goed spelende DVC. De reserves van LUSV behaalden een ge makkelijke 3-0 overwinning op hekkesluiter De Valken. Er kan een keuze gemaakt wor den uit verschillende activitei ten, die worden begeleid door een groepsleider (het centrum heeft er thans zes). Een keer in de week gaat een groepje van deelnemers aan het werk in de keuken. Dat betekent dan vaak dat de andere deelnemers een heerlijk maal voorgeschoteld krijgen. In de voor hen speciaal aangepaste keuken kennen „de rolstoelers" al goed de weg. Voor culinair minder geïnteres seerden is er een hobby-ruimte, waar naar hartelust kan worden geschilderd, getekend en geë mailleerd. „Tot nog toe zijn veel activiteiten erop gericht het cen trum te verfraaien", zo vertelt Peter Benard, leider van het opvangcentrum. De werkstuk ken *van de deelnemers sieren

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5