Hele stadskern tot beschermd gebied verklaren PPR wil bundeling binnenstadsscholen Sprankelende stoffenshow van Gronheid Merenwijk vraagt Leidse raad onderzoek in te stellen naar rol Van Aken in kwestie kabel-tv Vogelwijk tegen woningbouw in tuin Annakliniek Onttrekken panden aan woonbestemming gaat bedrijfsleven 150 per m2 kosten Ontroerend mooi Theater Triangel DONULKlJAtj wiArt.ni itnu PAGINA i WENS VAN GEMEENTE LEIDEN: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De hele Leidse binnenstad, dat wil zeggen het gebied tussen de singels, zou moeten worden aangemerkt als een „beschermd stadsgezicht". Deze wens wordt door het college van burgemeester en wethouders van Leiden uitgespro ken in een vanmiddag verschenen „nota te beschermen stadsge zichten"; een pennevrucht, die geplaatst moeten worden in het kader van het plan van de actie voor de binnenstad. Dit plan behelst op zijn beurt tot een integrale aanpak van Leidse stadskern te komen. In onze krant van morgen komen wij daar nader op terug. Blijkens de vanmiddag ver schenen nota willen b en w de Leidse binnenstad ingeschre ven zien als een beschermd stadsgezicht als eerste stap in de richting van de totstandko ming van een bestemmings plan voor de binnenstad. Dat zou officieel binnen twee jaar moeten gebeuren. Is een stadskern eenmaal be schermd stadsgezicht, dan biedt dat via allerlei regelin gen extra financiële armslag voor de'betrokken gemeente. Zo bestaat de mogelijkheid een aandeel vergoed te krijgen van de gemaakte kosten voor het ontwerpen van plannen. Ook de kosten van de inventa risatie die vereist is alvorens een aanvrage voor het stempel „beschermd stadsgezicht" kan worden gehonoreerd kunnen voor een belangrijk deel wor den vergoed. Het zijn van beschermd stads gezicht heeft voor de binnen stad en haar bewoners echter nog meer gevolgen. Zolang er nog geen bestemmingsplan is vindt er een zogenaamde inte rimbescherming plaats die in houdt, dat burgemeester en wethouders aanvragen voor een bouwvergunning bijvoor beeld moeten aanhouden, als er vanuit de gebruikelijke toet sing geen aanleiding tot weige ring is. Hiervan moet aan de minister van CRM mededeling worden gedaan en hij bekijkt of er geen bezwaren bestaan tegen het afgeven van de ver gunning. Als hij bezwaren heeft dan pleegt hij overleg met zijn ambtgenoot van Ruimtelijke Ordening en als ook deze bezwaren heeft dan wordt de vergunning niet ver leend, totdat het bestemmings plan voor de binnenstad klaar De Leidse binnenstad moet beschermd stadsgezicht worden, vinden burgemeester en wethouders van Leiden. Een lofwaardig streven, want alleen daardoor is het mogelijk de laatste rustieke plaatsjes in onze stad te bewaren, zoals dit prachtige stukje gracht, dat nog over is gebleven van de Vliet. is. De praktijk leert echter dat de meeste aanhoudingen door een verklaring van geen be zwaar van de minister worden Deze plicht tot aanhouding maakt het mogelijk na de in schrijving van een beschermd stadsgezicht (in het monumen- tenregister) ten aanzien van de met bescherming beoogde doe len vooruit te lopen op het toekomstige bestemmingsplan. De monumentenwet verstaat onder „beschermd stadsge zicht" groepen van onroerende zaken, waaronder bomen, stra ten, pleinen en bruggen, grachten vaarten en sloten welke met één of meer tot de groep behorende monumenten een beeld vormen, dat van al gemeen belang is wegens de schoonheid of het karakter van het geheel. De bescher ming is gericht op de totaliteit, de samenhang en de waarde van het geheel. De monumentenwet gaat er overigens niet vanuit, dat het de bedoeling is dergelijke stadsgezichten door bescher ming te bevriezen in de toe stand waarin zij zijn bevon den. Het streven is er slechts op gericht de wenselijke of noodzakelijke veranderingen te laten geschieden op een zo danige wijze dat het totaal beeld zo weinig mogelijk scha de lijdt. De reden waarom b en w het hele gebied binnen de singels als beschermd stadsgezicht willen zien aangemerkt is gele gen in het feit dat dit gebied historisch structureel als een heid wordt beschouwd, en wel zo sterk, dat een nauwere om grenzing „zeer bezwaarlijk" zou zijn, zo stellen b en w. LEIDEN Frits van Oosten, gemeenteraadslid voor de PPR, heeft een plan ontworpen om tot een zekere bundeling te komen .van de lagere- en kleuterscholen in de Leidse binnenstad. Het plan moet als alternatief dienen voor de suggestie van onderwijs wethouder Tesselaar om tot één binnenstadsschool te komen, die gevestigd zou moeten worden aan de Kaasmarkt. Van Oosten kwam in de fractie vergadering van PPR/D'66 met een plan dat er van uitgaat dat de vijf scholen die de binnen stad nu nog telt, zullen worden samengevoegd tot drie. De prof. Chr. Prins Berhardschool aan het Noordeinde en de rooms- katholieke Barbaraschool aan het Levendaal zouden in het PPR-plan gaan verdwijnen. Daarvoor in de plaats zou nieuwbouw moeten worden toe gestaan aan de r.k. Hartebrug- school aan de Haarlemmer-- straat, waarvoor al een aanvra ge is ingediend. Het PPR-plan is ingegeven door het feit dat de binnenstadsscho len met een tamelijk grote te rugloop van het aantal leerlin gen te maken hebben, die de verschillende scholen in be- staansmoeilijkheden brengt. Aan de andere kant vindt de PPR, dat er wel voldoende voor zieningen in de binnenstad op onderwijsgebied moeten blijven zeker waar het beleid erop ge richt is de woonfunctie van de binnenstad te bevofderen. Verder heeft het plan als uit gangspunt, dat de school zo dicht mogelijk bij de gebruikers moet liggen en dat massaliteit en schaalvergroting in verband met de vele immateriële nadelen zo veel mogelijk moet worden tegengegaan. PPR/D'66 wil meer inspraak in het college (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De fractie van PPR/D'66 wil meer te vertellen krijgen in de vergaderingen van het college van burgemees ter en wethouders. Dat bleek gisteravond tijdens de fractie vergadering van deze partijen. Van de kant van D'66 Freddy. Bischoff werden vraagtekens gezet achter de stemprocedure in de vergadering van b en w. Volgens hem berust dit te vaak alleen maar op „koppen tellen".. Hij stelde voor om ten aanzien van een aantal belangrijke kwesties een soort vetorecht ge combineerd met een terugkop peling naar de fractiein het le ven te roepen. De wethouder van PPR/D'66, Bert Oosterman, zou de mogelijkheid moeten krijgen een beslissing in b en w aan te houden, vervolgens in de fractie te bespreken en wanneer 2/3 van de fractie bezwaren heeft een veto moeten hebben in b. en w. Het zou hier moeten gaan om zaken als stadsuitbreiding, hoogbouw boven 12 meter, het afgeven van sloopvergunningen, onttrekkingen aan de woon ruimte ten behoeve van be drijfsruimte en maatregelen waarbij de faciliteiten van het openbaar vervoer, de fietser en de voetganger in het geding zijn. Voorts zou ook het inspraakbe- leid van het college van dit rijtje deel uit moeten maken. Laurens Beijen, fractievoorzit ter van de PPR/D'66 gaat samen met Bischoff deze zaak bestude ren en een voorstel aan de ge meenschappelijke fractieverga dering met de PvdA voorberei ding. Volgens het plan moet de inte gratie van basis- en kleuteron derwijs zo veel mogelijk worden bevorderd door samenwerking dan wel samenvoeging en zal nieuwbouw pas gerealiseerd mogen worden als de bestaande voorzieningen ontoereikend blij ken. Bij het plannen van veran deringen zal verder rekening ge houden moeten worden met de aan de rand van de stad gelegen scholen. De overblijvende scholen zullen volgens het plan gesitueerd wor den in drie stadsdelen, te weten Camp/Maredorp, Academie/Pie- terswijk en Pancras/Levendaal. De Prins Bernhardschool kan volgens de PPR verdwijnen, omdat op deze school nog geen kwart van alle leerlingen in de binnenstad les krijgen, de school geen duidelijke relatie heeft met het kleuteronderwijs en verder nogal exentrisch ligt. Daarom lijkt samenvoeging met de school aan de Haarlemmer straat mogelijk. Gezien de slechte toestand van de gemeentelijke school aan de Aalmarkt zou hiervoor een nieu we behuizing moeten worden gevonden. PPR-raadslid Van Oosten dacht daarbij aan het pand Rapenburg 48 waar thans nog de LOM-school is gevestigd, die echter aan het einde van dit jaar het pand ontruimt. De Barbaraschool ligt volgens de PPR ook te exentrisch en heeft bovendien een zeer snel teruglopend aantal leerlingen. De mogelijkheid van verplaat sing van de bijbehorende kleu terschool zou moeten worden onderzocht. De Chr. School aan de Hoog landse Kerkgracht zou moeten worden gehandhaafd en onder zocht zou moeten worden of een samenvoeging met de kleuter school aan de Oude Rijn moge lijk is. Van Oosten zal zijn plan, dat gisteren bij de aanwezigen alle steun kreeg, dezer dagen in de onderwijscommissie van de Leidse raad aan de orde stellen als de nieuwbouw van de Har- tenbrugschool aan de Haarlem merstraat aan de orde komt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De bewoners van de Vogelwijk hebben zich tijdens de onlangs gehouden jaarvergadering van de wijkvereniging ge keerd tegen plannen van de gemeente woningen te bouwen in de tuin van de Annakliniek. Zoals bekend wordt de kliniek aan het einde van dit jaar gesloten. De bewoners willen de gemeente voorstellen een ander stukje grond op het terrein van de Annakli niek te bestemmen voor woningbouw. Over het plan van de gemeente de Blauwe Vogelweg af te sluiten, was ruim tachtig procent van de aanwezig bewoners enthousiast Velen wilde nog verder gaan: de gehele wijk aanmelden als woonerf, wat inhoudt dat voetgangers voorrang hebben. De vernieuwing van de riolering is op twee stukjes na gerealiseerd. Het zal nog een jaar duren voordat de rolering geheel vernieuwd is. Aangezien de bewoners zelf mee betalen aan het project dreigen de nog niet aangeslotenen door de steeds stijgende prijzen op hogere kosten te worden gedreven. Mogelijk kan aanspraak worden gemaakt op renovatie-subsidie. Ketelorder van 45 min. voor Leids bedrijf LEIDEN Nederlandsche Electrolasch Maatschappij bv (NEM) te Leiden heeft van Weir Westgarth Ltd., Glasgow, op dracht ontvangen voor de bouw van vier opdracht voor levering van afgassenketels dubbele met bijstookinrichting uitgeruste en hulpketels voor hetzelfde project met afgassenketels en twee. „Steamrack" hulp- een omvang van circa f 15 miljoen, zodat ketels met bijbehorende ontgassingsinstal- de totale levering nu circa f 60 miljoen laties en leidingsystemen. De ketels zijn bedraagt De ketels zullen in 1976 en 1977 bestemd voor de Ras Abu Fontas Power worden opgeleverd. NEM maakt als doch- and Water Plant te Doha, Qatar aan de termaatschappij van Hollandse Construc- Arabische Golf. Met deze opdracht is voor tie Groep bv deel uit van Hollandsche NEM een bedrag van circa f 45 miljoen Beton Groep nv (HBG). (foto: Loek de gemoeid. NEM ontving reeds eerder een Groot). LEIDEN Gronheid, zo'n 25 jaar stof f en- specialist aan de Botermarkt, startte gister middag en -avond in de Stadsgehoorzaal het nieuwe zomerseizoen met een spranke lende stoff en-modeshow. Van de gangbare en vooral draagbare modellen, die over het algemeen eenvoudig na te maken zijn uit de collecties van Burda, Knip, Simplicity en Neue Mode in de maten 34 tot en met 50, zijn alle patronen in de zaak verkrijg baar. De stoffen worden bovendien vanuit de hele wereld geïmporteerd en met name het luchtige en „feestelijke" katoenen krimpel materiaal (zogenaamde cloqué) uit de Ver. Staten, die dit jaar hun 200-jarig bestaan vieren, wordt deze zomer erg favo riet, verwerkt in saloon- en folkoristische stijl. Ook de overall van spijkerstof maakt dit jaar zijn entree en dan nog het liefst wat aan de wijde kant, met natuurlijk hierbij een fleurig hoofddoekje. Hoe men dit het beste kan dragen werd op een charmante manier „uit de doeken" gedaan. De ro- klengte is voorlopig nog een stuk over de knie en ook doorgestikte vestjes e.d. al dan niet gewatteerd, blijven „in", zoals we za gen op een apart jurkje met opgestikte motiefjes. De witte safaripakken, pof- en harembroeken zien er al lekker zomers uit, evenals het schortjurkje en overgooiertje van matras-ruit (ingeweven) materiaal. Door op vernuftige wijze vier doeken aan elkaar te stikken een ontwerp van de Amsterdamse Simon Honingh krijgt men een bijzonder opvallend zonnejurkje, waarvan de rok in lange punten valt. Voor naar het strand ziet men er heel leuk uit in een badjasje met capuchon, van donker bruin gebreide badstof, afgezet met het zelfde materiaal als de eronder te dragen bikini; voor 's avonds is er dan een lange jurk van zalm-rose katoenen krimpel. Ideeën te over, lijkt me zo, na het zien van deze verzorgde stoffenshow. Annet Pieters Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente overweegt een geldelijke bijdrage te vragen aan bedrijven die panden aan de woonbestemming willen onttrekken. De bijdrage zal worden gesteld op 150,- per m2 per vloeroppervlakte van de woon- en slaapvertrekken. De hiermee ontvangen bijdragen zullen worden gestort in een fonds financiële bijdragen bij woningonttrekking. De baten zullen, in overleg met de adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk, worden aangewend voor het scheppen of verbeteren van woongele genheid voor lagere inkomensgroepen. Degene die de aanvraag voor onttrekking van woonbestemming indient, hoeft de bijdrage niet te betalen, wanneer hij in staat is woonruimte die aan het bestaande woningbestand kan worden toegevoegd, te creëren. Aanstaande maandag zal de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden zich over dit plan van de gemeente buigen. De adviescommissie inzake het huisvestingsvraagstuk en de raadscommissies voor economische aangelegenheden en interne organisatie en beheer hebben al met het plan ingestemd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft overwegende bezwaren tegen de compensatieregeling. Hij meent dat hiermee weer een extra financiële last op de schouders van het bedrijfsleven wordt gelegd. LEIDEN Henk en Ans Boerwinkel, samen het figuren theater Triangel uit Meppel, hielden gisterenavond een afgeladen LAK- theater in de ban van het kleine lichtvlak van hun speelkast Met, bij en rond marionetten, handpoppen, stokpoppen van schitterend en mysterieus uiterlijk hadden ze een twaalftal, veelal korte, beelden gemaakt. Doorgaans waren deze scènetjes humoristisch, met een bepaalde, onverwachte en daardoor flitsende wending Tegelijkertijd hadden ze iets mystieks en geheimzinnig, gaven ze meer dan alleen maar humor en wekten ontroering. Ik denk aan de dood (ook als marionet) van Pulchinella, aan de Speeltuin met het dodelijk eind, aan Leven en Dood. RG Droombeelden; kort en on grijpbaar, onbestemd in een va ge ruimte, met geheimzinnige belichting. Als het zaallicht uit is en het speellicht aan, dan zijn we in een andere wereld, waarin Van een onzer verslaggevers LEIDEN De stichting Kabelnet Merenwijk is het goed zat. In een brief, die binnenkort wordt verzon den, eist zij van de Leidse raadsle den, dat er een diepgaand onderzoek zal worden gedaan naar de verwik kelingen rond de totstandkoming van kabeltelevisie in Leiden. In bij zonder wenst zij de rol van wethou der Van Aken in deze onderzocht te zien. De brief aan de raadsleden zal wor den ondersteund door handtekenin gen van Merenwijkbewoners, die im mers al twee jaar betalen voor ka beltelevisie zonder één signaal meer op hun beeldbuis te ontvangen dan de overige Leidenaars. De SKM eist van de gemeente op korte termijn de bouwvergunning voor het plaatsen van een t.v.-mast met ontvangststa tion (head end) op het toekomstige industrieterrein (in de Merenwijk Gangs de spoorlijn). „De maat is voor ons vol", aldus de heer De Jong voorzitter van het stichtingsbestuur. „We laten ons niet meer koeieneren. Het gemeentebe stuur heeft ons lang genoeg aan het lijntje gehouden." Wat aanvankelijk begon als een luchtig blijspel, lijkt zo langzamer hand te veranderen in een drama. In 1973 staken enkele particulieren de koppen bij elkaar om de Meren wijk aan kabeltelevisie te helpen. Er werd een aanvraag ingediend om op de schoorsteen van de vuilverbran ding een ontvangststation te plaat sen. Hier werd, volgens de SKM, een stokje voor gestoken door wethouder Van Aken, die de zaak liever door de gemeente beklonken zag. „Op alle mogelijke manieren tracht hij de beslissing over de plaatsing van de t.v.-mast in de Merenwijk uit te stel len om zijn zin te kunnen doordrij ven." Een andere rol in het drama speelt de Rotterdamse firma Multivisie, die tracht via de gemeente Oegstgeest „haar mast" aan de Leidse regio te slijten. Nadat wethouder Van Aken eind 1974 met het plan kwam een mast met head end voor de gehele Leidse regio te plaatsen, was name lijk afgesproken, dat de SKM het ontvangststation zou leveren, die im mers al geruime tijd in haar bezit was, en Multivisie de mast. De stich ting Kabelnet Merenwijk had even wel overwegende bezwaren tegen de kwaliteit van de Multi visie-mast. De door de SKM ingeschakelde deskun digen kwamen tot dezelfde conclu sie. Een en ander werd er niet beter op toen de Rotterdamse firma wei gerde de volledige technische gege vens te verschaffen aan de SKM. De vraag van de SKM om meer gegevens werd in augustus 1975 door Multivisie beantwoord met een or derbevestiging. „Toen was voor ons de boot aan. We zouden nooit een opdracht hebben gegeven met de summiere gegevens over de kwaliteit die we toen hadden." Het gevolg was wel dat de gemeente Oegstgeest ver klaarde niets meer met de SKM te maken te willen hebben, omdat deze stichting onbetrouwbaar zou zija Een bemiddelingspoging, van wet houder Van Aken liep op niets uit evenals die van gedeputeerde En- „Het komt er gewoon op neer dat Multivisie de gemeente Oegstgeest volkomen onder druk heeft gezet. Dat zouden ze met zijn tweeën maar moeten uitvechten, ware het niet dat er nog andere partners in het geza menlijk overleg zijn", aldus de heer De Jong. Het volgende bedrijf van het drama start in december 1975, wanneer de aanzet wordt gegeven tot de Stich ting Mast i.o. Door de ruzie tussen de gemeente Oegstgeest en de SKM zag wethouder Van Aken zijn kans schoon de SKM als partner uit te schakelen. „We hebben in de rol van leverancier van de head end alleen maar toege stemd op voorwaarde dat Van Aken zich zal inzetten voor onze belangen. Tot nog toe merken we daar winig van. Het is zelfs zo dat onze belan gen worden geschaad. Het verlies dat wij tot nog toe hebben geleden door het uitstel is opgelopen tot rond vijftigduizend gulden." Toen de SKM haar medewerking toezegde aan de Stichting Mast i.o., verwachtte zij wel dat er een regel matig overleg zou zijn tussen de wethouder en haar „Wij hadden in die twee jaar dat we bezig waren immers de nodige technische erva ring op gedaan?". Ook hierin werd zij teleurgesteld. Van een vertrouwe lijke relatie was geen sprake. Dat bleek uit het verzoek van de advi seur van de Stichting Mast i.o. de heer Jelgersma, om de boekhouding van de SKM te mogen nazien. Dat bleek ook uit de houding van de wethouder tijdens een vorige week gehouden gesprek. „Bij onze binnen komst zetten ze - Van Aken en Cre- mers, secretaris van de Stichting Mast i.o. - red. - de bandrecorder aan. We hebben toen geweigerd te spreken voordat dat ding zou wor den uitgezet en een notulist bij het gesprek aanwezig zou zijn." De voorzitter van de SKM begrijpt best waarom de beslissing over wie de t.v. mast moet plaatsen zolang uitblijft. De stichting Mast i.o. zou deze beslissing aanvankelijk 6 fe bruari nemen. Dit werd uitgesteld tot 1 maart. Maar ook afgelopen maandag is de beslissing niet geval len. „De Stichting Mast i.o. heeft natuurlijk ook allang in de gaten dat de kwaliteit van Multivisie ver bene den de norm ligt Het is nu de vraag wat Oegstgeest gaat doen. Zal zij als een loyale partner willen meewerken aan een andere mast, of blijft ze als een hondje achter Multivisie aanlo pen? Het laatste is waarschijnlijk het ge val. Nou, dan zijn we even ver als waar we in 1974 zijn begonnen. Maar we geven het niet op. We laten ons desnoods failliet verklaren. Als we tenonder gaan zal het strijdend zijn", aldus de heldhaftige woorden van de voorzitter. allerlei soorten verhoudinge: kunnen bestaan (Reus ei Dwerg), allerlei vreemde wezen: leven, die van alle kanten kun nen ontstaan, desnoods van o. uit een ander wezen (Metamor fose). Een echt mens of de pro porties van een echt mens ver anderen in de kast naar die a en toe surrealistische wereld to< (De Droom en Het Ontwaken i: voor de toeschouwer trouwen: ondanks het ontwaken, wee: een droombeeld) en nemen on: mee die wereld in. Maar de kast is geen voorwaar de om te kunnen boeien. Evei treden Henk en Ans naar buitei en laten zien dat het ook opei en bloot kan. Dit figurentheater is zo precie. en doordacht en tegelijkertijr doorleefd. Nauwkeurige pop penbewegingen om het effect t bereiken; slechts de noodzakelij ke geluiden, soms imitatief, ii de kast gemaakt. Prachtige be lichting en fraaie fantasieën waarbij alle mogelijkheden wor den uitgebuit. Van mij mag Triangel terugko men. Dat doen ze gelukkig ook Mei of juni weer in Leiden Naar toe gaan. Paul van der Plank Burgerlijke stand LEIDEN - geboren: Eefje Helecn dr. C. J. M. Jonkman en I. J. van den Eci wegh, Jelle Martijn zn. v. P J. H. Harinc en A. A. van de Voorde, Michiel zn. v. I Kemp en C. Mirande, Eduard Ronald P trick zn. v. K. Griffioen en B. S. M. vr Duinen. Miranda dr. v. D. Plug en J. c Jong, Yvonne dr. v. D. Plug en J. de Jon Marijke dr. v. T. van der Nagel en P. Zwaan, Martine dr. v. W. J. Peschier t J. A. Verra. Gehuwd: P. G. Schouten en M. Hombor Overleden: M. Tank geb. 21 maart 19- man. L. Verboom geb. 14 feb. 1903 ma D. den Hertog geb. 29 aug. 1904 man, Geertse geb. 4 juni 1889 gehuwd gewee met J. de Voogt, A. Schlagweyi geb. nov 1917 man, J Koeman geb. 2l dec. 19

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3