Bromfietshelm helpt alstublieft, Haagse taxichauffeurs dreigen met harde akties Veertien gewonden bij ontploffing in Vlaardingen 5 gewonden Knokken op de tribunes: Mozambique: oorlog aan blank Rhodesié CUP Beatrix en Claus openen nieuwe delen Centraal Station DUURDER: Spijkerbroek sigaar glazenwasser schoonmaker TRAMMPS £cidóe@ou4a/nt Kort Rapenburg 2 leiden postbus 11. tel 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur. J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 1900 uur) - Abonnementen, kwartaal 38.27; jaar I -149.15; losse nummers: 50 cent Donderdag 4 maart 1976,66e jaargang no. 2 De aarde Russische speelfilm „De aarde" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.55 uur All in the family, om 20.20 uur Het nagerecht en om 21.00 uur Herenleed. Ned. II om 20.40 uur De Palis- sers, om 22.00 uur Ieder zijn deel en om 22.25 uur Achter het nieuws o.m. met Marokkanen in Nederland. Weinig verandering. Droog en zonnig weer met mati- ge tot vrij krachtige wind uit oost tot zuidoost Morgen: Zon: 07.17-18.27. Maan: 08.37-23.32. Schev. hoogw. 5.37-17.49. Laagw: 1.25-13.46. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De bromfietshelm heeft duidelijk effect De daling van het aantal verkeersdoden het afgelopen jaar (van 2.546 naar 2.360) kan voor bijna drie-vierde worden toegeschreven aan een daling van het aantal overleden bromfietsers. Vorig jaar vielen er 346 doden onder de bromfiet sers, tegen 483 in 1974. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1973 en 1972 bedroeg het aantal verkeersdoden respectievelijk nog 3.092 en 3.264. Er is dus sprake van een geleidelijke daling. Vorig jaar werd ook een daling waargenomen in het dodental onder voetgangers (van 424 tot 385) en bij de inzittenden van vrachtvoertuigen (van 64 tot 39). Het aantal omgekomen inzittenden van personenauto's vertoonde een lichte stijging (van 986 tot 1.005). Het aantal overleden fietsers bleef constant op 460. De daling van het aantal overleden verkeersslach toffers voltrok zich voornamelijk binnen de be bouwde kom. In totaal werden vorig jaar 57.347 verkeersonge vallen geregistreerd met dodelijke afloop en met persoonlijk letsel. Ten opzichte van 1974 een da ling met 8.6%. De onveiligste maanden (waarin sprake was van een stijging van het dodental) waren januari, maart, mei en november. De „veiligste" provincies waren Noord-Brabant, Zuid-HoUand en Utrecht. De daling van het aantal ongevaUen voltrok zich vorig jaar geheel in de eerste tien maanden. LONDEN (DPA) Het aantal doden als gevolg van de griepepidemie in Groot-Brittannië stijgt onrustbarend. Volgens gegevens van het ministerie van volksgezondheid zijn in de week van 21 tot en met 27 februari 1.283 mensen aan de griep of aan een bijkomende longontsteking overleden. Dat betekent dat het aantal ziektegevallen met dodelijke afloop de afgelopen vier weken voortdurend is toegenomen. Bij de vorige griepepidemie stierven alleen in de maand december van 1969 'ruim 3.100 Britten. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Bij een gasontploffing in een woning in Vlaardingen vannacht om streeks twee uur zijn veertien mensen gewond geraakt. Vier van hen, van wie twee met zeer ernstige brandwonden, moesten in een Rotterdams ziekenhuis worden opgeno men. De tien anderen konden Massaal trekken de taxichauffeurs in hun auto's naar het ministerie van verkeer en waterstaat om daar een betere beveiliging te eisen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen twee maan den moeten alle Haagse taxi's zijn uitgerust met een mobilofoonin stallatie. Gebeurt dat niet dan zul len binnenkort in Den Haag en andere delen van ons land keihar de acties worden georganiseerd. ter Westerterp tijdens een onderhoud dat de chauffeurs met de bewindsman zouden heb ben op het ministerie van Verkeer en Water staat Het gesprek zou plaatsvinden naar aanleiding van de moord op een Haagse taxichauffeur in Rijswijk. Direct na het ontdekken van de moord hielden de taxi chauffeurs gisteren een demonstratie op het Binnenhof. Ook reden ze massaal naar het ministerie van Verkeer en Waterstaat waar een gesprek werd gevoerd met secretaris-ge neraal De Man, die het onderhoud vanmid dag met de minister toezegde. Uit het recherche-onderzoek naar de moord op taxi-chauffeur Gerard Hofstede is inmid dels komen vast te staan dat de man niet met een mes maar door schoten om het leven is gebracht. Over de achtergronden en de dader van het misdrijf heeft de politie geen enkel houvast. Alleen is gebleken dat de heer Hofstede rond half twee dinsdag nacht zijn laatste rit in Den Haag heeft gemaakt vanaf de Grote Marktstraat. Roofmoord wordt door de Rijswijkse politie niet uitgesloten geacht, omdat op het stoffe lijk overschot geen geld werd aangetroffen. De explosie vannacht in Vlaardingen richtte een enorme schade aan. Drie woningen werden vernield, van andere huizen sprongen de ruiten. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Terwijl FC Den Haag bezig was aan zijn triomf van 4-2 op West Ham United (hattrick Mansveld!) woedde op de tribunes van Het Zuiderpark een oorlog. Britse supporters maakten zich eerst kwaad over de achterstand van 4-0 en vierden later de doelpun ten op de hun bekende wijze. Vijf toeschouwers beland den met hoofdletsel in het ziekenhuis. Aan de golf van vernielingen de reden waarom de wedstrijd ook vijf minuten later dan gepland begon kwam pas een eind toen de Mobiele Eenheid van de Haagse politie met veertig man plaats nam op de tribunes. De Engelse suppoosten die waren meegereisd om de bekende verhitte gemoederen van „hun" suppor ters in bedwang te houden, hadden niet veel meer gedaan dan vriendelijk glimlachen. Een van hen, terwijl een Nederlander werd afgeranseld: „Er is nog niets aan de hand. Dit zijn voor ons vreedzame acties". Vreedzame acties waarvan 'smiddags al een voorproefje wasgege- ven. Zeven Engelse supporters kwamen op het politiebu reau terecht, nadat de ruiten van een café waren ingeslagen en een winkelier die zijn kassa wilde meege ven een hoofdwond was bezorgd. Alles over FC Den Haag—West Ham United en het overige Europa Cupvoetbal op de sportpagina's. Een triomferende Mansveld Veel doden door griep in Engeland ter plaatse worden behandeld. Omtrent de oorzaken van die ontplof fing die zich voordeed in de verwar- mingsinstaUatie van het huis, tast de Vlaardingse politie nog in het duister. De klap was echter zo hevig, dat behalve dit huis nog twee eengezins woningen totaal werden verwoest. Na de ontploffing brak brand uit Van huizen in de omgeving sprongen de ruiten. ^HeT VRLT misschien t RepflRERErt 5 P.S.V. is niet zonder kleerscheuren uit Joegoslavië teruggekeerd 3^ TUSSEN AL\ (T>IE SIERsukjej L ttj) &UJFT MAAP PIE «3 ^^IsTjriTrrt STIP, 'WIJZEN Het verschil had veel meer kunnen zijn. maar na een fortuinlijke eer ste helft. Een „blijmaker" van formaat, deze halfautomatische heren- parapluie. U krijgt dit regenscherm kado als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. ...bezweek men bijna voor het Brit se geweld. SALISBURY/LONDEN (AFP/UPI) De president van Mozambique, Samora Ma- chel, heeft zijn land op voet van oorlog met Rhodesië gebracht. Deze zet volgt op een intensivering van de guerrilla-ac tiviteit in de Rhodesische grensstreken, waar de zwarte nationalisten drie jaar geleden hun strijd tegen het blanke min derheidsbewind in Rhodesië begonnen. spraak vanuit zijn residentie in de Mo- zambikaanse hoofdstad Mapoeto, vroeger Lourenco Marques, kondigde Machel voorts de sluiting van de grenzen met het geheel door land ingesloten Rhodesië aan. De president zei dat Mozambique werd aangevallen door „Rhodesische troepen die mannen, vrouwen en kinde ren hebben gedood en verminkt." In een door de radio uitgezonden toe- Een woordvoerder van het Rhodesische ministerie van transport heeft verklaard dat de actie van Machel als „een volledi- ge verrassing" was gekomen voor de Rhodesische autoriteiten vanwege de hui dige economische moeilijkheden van Mo zambique en omdat het land dinsdag nog om maisleveranties had gevraagd. Verder gaf de woordvoerder aan dat 40 pet van de Rhodesische im- en export via Mozam bique ging, wat dat land jaarlijks 30 miljoen dollar opleverde. De Britse regering heeft haar tevreden heid uitgesproken over het besluit van Mozambique voüedige economische sanc ties tegen Rhodesië toe te passen. „Deze stap onderstreept de ernst van de situatie waarin Rhodesië zich bevindt en ver sterkt het argument van de Britse minis ter Callaghan, die de blanke Rhodesiërs heeft gevraagd de feiten onder ogen te zien", aldus de woordvoerder. DEN HAAG Prinses Beatrix en Prins Claus zullen vrijdag 28 mei aanwezig zijn bij de officiële opening van het nieuwe openbaar vervoerscomplex bij het Cen traal Station in Den Haag. Bij die gelegenheid zuUen de spoorlijn tussen het station HoUands Spoor en het Centraal Station voor de verbinding naar Rotterdam, de spoorlijn richting Leiden en het tramplatform van de H.T.M. bij het Centraal Station in gebruik genomen wor den. De feestelijke viering van de uitbreiding van dit Haagse openbaar vervoersknoop punt is overigens twee dagen voor de daadwerkelijke ingebruikneming ervan. Voor het publiek zuUen de nieuwe verbin dingen met ingang van zondag 30 mei, bij het in werking treden van de nieuwe dien stregeling van de Nederlandse Spoorwe gen, gebruikt kunnen worden. gestegen loon- en bedrijfskosten. Op wat langere termijn zullen waarschijnlijk ook spijker broeken een flinke prijsverhoging ondergaan. Er bestaat namelijk ^n tekort aan de blauwe chemische verfstof indigo Ook is er te weinig denim voorhanden. Dat is het materiaal waarvan de spijkerbroek wordt gemaakt. Deze tekorten vinden hun oorzaak in de steeds groeiende vraag naar spijkerbroeken. De algemeen directeur W. Scheeren van Levi Straus Benelux b.v. meent dat „blue jeans" dit jaar ongeveer acht tien procent duurder zullen worden. DEN HAAG (ANP) De tarie ven van glazen wassers en schoonmakers en de prijzen van si garen gaan be hoorlijk omhoog. Sigaren van drie gram of meer worden met in gang van 29 maart drie cent duurder en sigaren van minder dan drie gram één cent. Schoonmakers en glazenwassers mo gen hun tarieven respectievelijk met 5,5 en 5 pro cent verhogen. Een en ander houdt verband met Ierland - Het parlement in Du blin heeft gisteren een wet aan genomen die stelt dat van terro risme verdachte personen over al in Ierland gearresteerd kun nen worden. Hierdoor zal Ier land niet langer de wijkplaats zijn voor terroristen van de "voorlopige" IRA, die in Noord- Ierland terreurdaden hebben gedreven. Cl A-namen - Het "Rode Week blad" heeft gisteren in Londen de namen bekend gemaakt van 56 personen, verbonden aan de Amerikaanse ambassade in En geland, die voor de CIA zouden werken. Van de 56 genoemde personen (waarbij voor het eerst ook de adressen werden gepu bliceerd) komen er acht ook voor op de officiële lijst van diplomaten. VANDAAG soulformatie van 12 personen Stadsgehoorzaal Leiden Voorverkoop: Gé Hofenk, Haarlemmerstraat Kaarten 12,50 15.— aan de zaal.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1