Hajduk Split zette offensieve van PSV de voet dwars opzet Messteken en stokslagen reactie teleurstelling RIJVERS: „WE KWAMEN TERUG IN TWEEDE HELFT" Blosjin betwijfelt verder succes Kiev Droom Borussia door Real wreed verstoord Bayern München dankte gelijkspel aan Sepp Maier DONDERDAG 4 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Na de moeilijkheden die zich tussen Engelse en Haagse sup porters hadden voorgedaan gaf de Mobiele Eenheid van de Haagse politie buiten het sta dion geen enkele kans om de ongeregeldheden daar op nieuw de kop op te laten ste ken. Rond tien uur gister avond leek het er bij de hoofd ingang van het Zuiderpark even op dat er tussen een groepje van circa tien West Ham supporters en een taxi wat moeilijkheden zouden ont staan. Van verschillende kan ten stovenechter jeeps met agenten van de Mobile Een heid toe die de rust zeer snel herstelden. Beroofd Inmiddels waren de vechtpar tijen zodanig uitgebreid, dat een bier-en-frisdrankenverko- per zijn boeltje erbij neer wil de gooien. Engelse supporters hadden dozen vol snoepgoed van hem geroofd. Bovendien haalden zij twee kratten met volle colaflesjes weg, die ver volgens op de grond kapot gegooid werden. De drankverkoper moest lijd zaam en met tranen in de ogen toekijken. Hij was mach teloos. Politie was in geen velden of wegen te zien. „Dit is verschrikkelijk", reageerde de man emotioneel. „Ik heb zoiets nog nooit meegemaakt. Ik probeer hier een paar cen ten bij te verdienen, maar al les wat kapot gesmeten wordt moet ik zelf betalen. Ik kan helemaal niets beginnen. Ze breken mijn kraam volledig af'. Het duurde een kwartier, voordat zes politie-agenten een kijkje kwamen nemen. Zij stonden echter ook machte loos tegenover de honderden, geheel verdwaasde Engelse supporters. Sommigen van hen waren zelfs zo dronken, dat ze tegen de vlakte sloegen en in h?lfbewusteloze toe stand bleven liggen. Uiteindelijk kwam de Mobiele Eenheid er dan toch aan te pas. Onder applaus van de Nederlandse toeschouwers na men veertig man met helm en wapenstok plaats tussen de honderden supporters. De rust was snel weergekeerd. Politievoorlichter Hans Kazi- mier was tevreden over het optreden van de Mobiele Een heid, maar betreurde het dat op dat ogenblik al vijf gewon den waren gevallen. „We kwa men in actie, toen ons bekend werd dat er gewonden waren. Buiten de 29-jarige Hagenaar zijn met een hoofdwond naar het ziekenhuis Leyenburg ge bracht een 19-jarige man uit Voorburg en een 17-jarige En gelsman uit Essex. Een 52-ja- rige Hagenaar werd met snij- wonden aan de handen naar het ziekenhuis vervoerd en bovendien werd een 24-jarige Engelsman voor behandeling in het Oogziekenhuis opgeno men. De dader van het laatste slachtoffer is echter aange houden". Vernieling De Engelse supporters hadden voor hun komst naar het sta dion in de Haagse binnenstad al een spoor van vernieling achter gelaten. Zeven Engelsen werden na een vechtpartij in een café aan de Grote Markt gearres teerd. Zij hadden de ruiten van de zaak ingegooid. Drie Engelsen werden onmiddel lijk vrijgelaten; twee anderen mochten vlak voor het begin van de wedstrijd het politie bureau verlaten. De twee overigen werden vastgehou den, omdat zij eerder op de dag hadden getracht een kas sa uit een winkel in de Raam straat te stelen. In de Queens' Pub aan de Hoogstraat werd gistermiddag door Engelse supporters het wisselgeld weggenomen. De schade be droeg ongeveer tweehonderd gulden. in slaagde de voorsprong verder uit te bouwen. De manier waar op PSV toen de wedstrijd con troleerde, sterkte Rijvers in zijn overtuiging dat nog niet beslist is welke ploeg de halve finale zal halen. Na de confrontatie in het met 30.000 toeschouwers tot de laatste plaats bezette, en voor de sloop geschikte, Plinara-sta- dion in de buurt klommen velen op balkons, muren en da ken om niets van het toch recht streeks door de tv uitgezonden duel te missen oordeelde de oefenmeester: „Als je zo snel met 2—0 achterkomt en je bent in staat in de tweede helft zo terug te komen als wij hier ge daan hebben, hoef je de moed niet op te geven. We waren veel in balbezit, we hebben het spel na de rust volle dig in handen gehad. Ik had de indruk dat Hajduk in de laatste drie kwartier veel nerveuzer was dan wij. Dat moet genoeg zijn voor de return, al zal het dan wel zaak zijn vroeg een doelpunt te maken". Zijn collega Torhistav Iviv liet doorschemeren toch niet geheel content te zijn. „PSV heeft ge merkt dat wij in verdedigend opzicht gauw in paniek raken. Dat zal ik zeker niet vergeten zijn als wij hen over veertien dagen weer zien". Scoreverloop: 8. Mijac 1—0, 30. Sur- jak 2-0. Scheidsrechter: Sanchez-Ibanez (Sp.). Toeschouwers: 30.000 (uitver kocht). Hajduk: Muskovic; Buljan, Peruso- vic, Rosic, Boljat; Mijac, Zungul (Jo- vanic), Musinic; Djordjevic, Jerko- vic, Surjak. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Krijgh, Van Kraay, Strik (Dahlqvist); W. v.d. Kerkhof, Quaars, Lubse (Deykers); R. v.d. Kerkhof, Edström, v.d. Kuijlen. WILLEM PFEIFFER DEN HAAG Nauwelijks was het gejuich van het pu bliek na het eerste doelpunt van FC Den Haag verstomd, toen woedende en stomdron ken Engelse supporters zich met vlaggestokken en messen op de Haagse aanhang wier pen. Op de staantribune aan de lange zijde ontstonden vechtpartijen tussen tiental len Engelsen en Nederlanders. Zes Engelse suppoosten, die met West Ham waren meege reisd, slaagden er niet in de bezoekers tot kalmte te ma nen. Pas na twintig minuten, toen twee secties van de Mo biele Eenheid van de Haagse politie optraden, keerde de rust enigszins terug. Op dat ogenblik waren al vijf gewon den gevallen. De Engelse supporters rea geerden him teleurstelling over het eerste doelpunt af met messteken en stokslagen. Een 29-jarige Haagse inwoner moest ogenblikkelijk met een hoofdwond naar het zieken huis Leyenburg worden afge voerd. Op dat moment viel er nog geen politieman te be speuren; alleen de Engelse suppooosten probeerden met vriendelijke woorden de rust te doen terugkeren. „Er is ei genlijk nog niets aan de hand", vertelde een van die suppoosten terwijl een Neder lander met een vlaggestok werd bewerkt, „dit zijn voor ons nog vreedzame acties. Dat men in Nederland door derge lijke gebeurtenissen is ge schokt, kan ik me nauwelijks voorstellen. In Engeland ge beuren dit soort dingen aan de lopende band". Ook in het werpen van bierflessen zag de Engelsman niets kwaadaar digs. Op een moment dat alles weer rustig was in het vak van de Engelse supporters. Kort voor de mobiele eenheid arriveerde waren er rake klappen uitgedeeld. Pleun Strik en Adri van Kraay kijken ontzet toe nadat Mijac (nummer vier die de eerste treffer voor zijn rekening nam na acht minuten.) Hajduk immers had in de eerste drie kwartier tal van verdedi- gingsfouten bij PSV blootge legd. Vooral de absolute uitblin ker Borislav Djordjévic was een voortdurend gevaar voor de Eindhovenaren die defensief de zaken organisatorisch ronduit zwak voor elkaar hadden. Er heerste in het centrum voortdu rend kortsluiting tussen Pleun Strik en Adrie van Kraay en omdat Cees Krijgh erg veel moeite had om Ivan Surjak in bedwang te houden en Gorgevic even vaak Jan Poortvliet pas seerde als hij nodig achtte, was het niet verwonderlijk dat Haj duk Split snel afstand nam. Na acht minuten even daar voor had Harry Lubse te zacht ingeschoten om PSV de leiding te kunnen bezorgen liep Gor gevic dóódsimpel Poortvliet voorbij. Zijn voorzet belandde precies op het hoofd van de opkomende Mijac, die geen duimbreed in de weg werd ge legd. De centrale verdediger kopte fraai "in, waarbij Jan van Beveren geen enkele poging deed om de bal nog uit de be dreigde linkerhoek te houden. Van Beveren later: „Dat had geen enkele zin. Die bal kwam zo ideaal bij hem dat hij de hoek kon uitzoeken". PSV bleef verdedigen, al was Willy van de Kerkhof dichtbij succes. Eerst stelde hij de sterk- spelende Muskovic op de proef na een misser van Boljat en daarna probeerde hij het nog eens toen hij de bal beter aan de vrijstaande Edström had kunnen geven. Ook een poging van René van de Kerkhof was tot mislukken gedoemd, omdat sterspeler en aanvoerder Jerkovic hem met een slechts met een vrije trap bestrafte overtreding van een doorbraak had weerhouden. Pal daarop ging Jercovic opnieuw in de fout door Willy van de Kerkhof een elleboog in het gezicht te drukken. Afgekeurd PSV leek toch, onverwacht, op gelijke hoogte te komen. Ralf Edström, speelbal voor bewaker Ivan Bul jan, liet Muskovic met een droog schot kansloos. Scheidsrechter Sanchez-Ibanez, die het niet moeilijk had, keurde de treffer van de overigens apa- tisch voetballende Zweed echter af op advies van de grensrech ter. Kees Rijvers na afloop: „Bij ons is iedereen er van overtuigd dat we een geldig doelpunt scoorden. Edström kan nooit buitenspel gestaan hebben". Dat deed echter wel Harry Lubse in de ogen van de grensrechter. Lubse: „Ik weet niet precies waar ik stond. Ik kwam wel teruglopen uit buitenspelpositie, maar ik dacht niet dat ik dat nog stond toen de bal werd gespeeld". SPLIT Tussen plannen maken en ze uitvoeren ligt een wereld van verschil. Kees Rijvers, de coach van PSV, had zijn manschappen geïnstrueerd in de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen tegen Hajduk Split het offensief te kiezen. Hij had zelfs het voornemen om na de rust de amper herstelde en daarom buiten de ploeg gelaten Gerrie Deykers als een soort linksbuiten aan zijn aanval toe te voegen als het voor een uitwedstrijd opvallende streven voor de pauze redelijk succesvol zou zijn. Deykers kwam wel in het veld, maar bepaald niet als spits. Hij moest na de hervatting voor snelheid zorgen bij de opbouw en rust aandragen die in de defensie hard nodig bleek. Het feit dat hij niet nadrukke lijk bij de Spaanse scheidsrech ter protesteerde gaf wel aan dat hij ook zelf aan de juistheid van zijn visie twijfelde. Inplaats van 1—1 werd het 2—0. Djordjevic speelde zich op rechts fraai vrij en bediende Zungul die op zijn beurt Ivan Surjak bereikte. De in de lucht zeer sterke Joegoslaaf onder streepte dat door koppend Van Beveren te verschalken. De vol tallige Eindhovense verdedi ging werd daarbij uit zijn voe gen gerukt. Rijvers: „Wij hebben het daar de hele week over gehad. Vooral de mensen die de voorzetten mochten verwachten, moesten goed op hun man letten. Dat er een fout wordt gemaakt, moet je incalculeren maar twee fou ten in het centrum hadden ver meden moeten worden". Om een herhaling te voorkomen zette Rijvers in de tweede helft Deykers in voor Harry Lubse. Deykers' komst betekende dat Krijgh weer op zijn gebruikelij ke positie naast Van Kraay kon spelen en dat Pleun Strik kon opschuiven naar het midden veld. De omzettingen hadden tot ge volg dat PSV kalmer te werk ging, niet meer ontredderd was als Hajduk de richting van het Eindhovense doel zocht en zelf meer aan aanvallen toekwam. Vooral Willy van der Kuijlen Kees Krijgh komt te laat om Majic van zijn treffer af te houden die de Joegoslaaf met het hoofd achter doelman van Beveren plaatst. slaagde er in enige lijn in het Eindhovense spel te brengen. De constructieve acties van PSV werden talrijker in aantal nadat in de 69ste minuut Peter Dahl- quist de plaats van Pleun Strik was komen innemen. De Zweed was nog maar vijf minuten in het elftal toen hij na een sterke actie Willy van de Kerkhof lanceerde. Alleen voor doelman Muskovic slaag de deze er echter niet in te scoren. Zijn schot verdween twee meter naast het doel, waardoor PSV's beste kans ver loren ging. De laatste (kleine) mogelijkhe den waren daarna voor Hajduk dat er echter na de rust ook niet SIMFEROPOL Geholpen door een doelpunt van de Europese voetballer van het jaar Oleg Blosjin heeft Dynamo Kiev op het besneeuwde veld van Simperopol (Krim) de eerste wedstrijd voor de kwartfinales van de Europa Cup tegen St. Etienne afgesloten met een overwinning van 2-0. De winnaar van Europa Cup twee heeft vorig seizoen de kans laten liggen om zich definitief veilig te stellen. De overweldigende veldmeerderheid leverde slechts twee treffers op: een van Anatoly Konkov in de 23ste minuut en een van Oleg Blosjin, zodat St. Etienne, dat op eigen terrein noal eens sterk voor de dag komt, niet bij voorbaat kansloos is voor de return op 17 maart. Aan het spel van Dynamo Kiev was niet te merken, dat het de eerste wedstrijd voor de Zuidrussische ploeg was van dit jaar. De combinaties liepen vlot tot aan het Franse strafschopgebied. In de 23ste minuut werd een schot van Konkov uit een hoekschop op links door een Franse verdediger zodanig van richting veran derd, dat Cuekovic, de doelman van St. Etienne kansloos was. Dezelfde doelman zorgde met spectaculaire reddingen dat Blosjin, de Russische topscorer van de laatste vier seizoenen, pas negen minuten na rust de stand op 2-0 kon brengen. Jensen heeft zich ontdaan van Pirri (nummer vier en gaat scoren voor Borussia Monchengladbach.) Hoewel de Duitsers daarna tegen Real Madrid nog eenmaal scoorde werd het toch 2-2. MÖNCHENGLADBACH De droom van Borussia Monchenglad bach om voor het eerst de halve finales te bereiken van het toernooi on de Europese beker voor landskampioenen zal dit seizoen hoogstwaarschijnlijk geen werkelijkheid worden. In de eerste wedstrijd voor de kwartfinales tegen de Spaanse titelhou der Real Madrid bereikte de Duitse kampioen in het Rheinstadion van Düsseldorf slechts een onbeslist (2-2) en moet met dit magere resultaat vrezen voor de tweede ontmoeting over veertien dagen in de met 125.000 toeschouwers gevulde heksenketel van het Bernabeustadion van Madrid. Voor 70.000 geestdriftige toeschouwers begon Monchengladbach volgens plan. Reeds na twee minuten had Henning Jensen de Borussen op 1-0 gezet en na 27 minuten stond het zelfs 2-0 door libero Jürgen Wittkamp. De naar alle waarschijnlijkheid beslissen de tegenslag kreeg de Duitse kampioen kort voor de rust te verwerken. Wolfgang Kleff beging bij het kopduel tegen de lange Roberto Martinez een ove» treding, maar dat belette de Spanjaard niet 2-1 te scoren. Na de pauze vonden de Duitsers hun ritme niet meer terug. Een prachtig afstand schot van Jose Pirri in de 60ste minuut bracht de partijen op gelijke voet: 2-2. LISSABON Met een doelpuntloos gelijkspel tegen de Portugese voetbalkampioen Benfica heeft de tweevoudige Europa Cup win naar Bayern München zich gisteravond een redelijke uitgangsposi tie geschapen voor het bereiken van de halve finales. De verdienste van het handhaven van de nul in het met 70.000 toeschouwers uitverkochte Estadio da Luz kwam voor een belang rijk deel op naam van de nationale Duitse doelman Sepp Maier en de verdediging van Bayern, die in Franz Beckenbauer opnieuw een bekwaam organisator had. Vooral na rust bestormde Benfica, dat in 1961 en 1962 met sterspeler Eusebio Real Madrid als Europacupwinnaar afloste, vrijwel zonder ophouden het doel van Bayern. Maar vond nimmer het beslissende gat. In de 79ste minuut trof Nene slechts de lat. Na de successen tegen Jeunesse Esch en Malmö FF speelde Bayern in Portugal een vooral in taktisch opzicht sterke wedstrijd. Vooral de tegenaanvallen van het elftal van Cramer waren zeer gevaarlijk. Als gevolg daarvan kreeg Uli Höness halverwege de eerste helft een goede kans. Hij ging alleen op het Portugese doel af, maar werd op het laatste nippertje door doelman Henrique geblokkeerd.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 17