Het ging zo gemakkelijk, dat West Ham werd onderschat „Ik dacht waarom niet" LEX SCHOENMAKER: Winst FC Den Haag onnodig gehalveerd DONDERDAG 4 MAART 1976 LEIDSE COURANT PA*,. DEN HAAG De nogal eens verfoeide laksheid van Lex Schoenmaker veranderde plotseling. Hij dook achter de rug van de Oostduitse scheidsrechter Rudi Glöckner op én liet alle verbouwereerde Britten als versteend achter zich staan. De scheidsrechtersbal was voor West Ham United bedoeld maar er was geen speler, die een voet uitstak. Secondenlang bleef de bal onberoerd op het mulle plekje zand bij de middenstip liggen. Toen schoot Lex Schoenmaker ineens als een flits naar voren en weg was hij. Een doodeenvoudig een-tweetje met Henk van Leeuwen en een strak schot, waar de Engelse doelman Marvin Day over heen dook, tekende voor de ongelooflijke tussenscore van 4—0 in de eerste speelhelft. Ongelooflijk, zegt dat wel. Lex Schoen maker glunderde later, na zijn stunt, van trots. Het doelpunt was een triomf op zichzelf. Zijn laksheid was vergeten. „Mij was de situatie helemaal duide lijk. De scheidsrechter had de wed strijd moeten onderbreken om voor het laatst te waarschuwen, dat elk op het veld geworpen bierflesje het onherroe pelijke einde van het treffen beteken de. Die scheidsrechtersbal was dan ook juist. Glöckner keerde me nog zijn rug toe om West Ham United te bevoorde len. Maar de Britten deden niets, onbe grijpelijk gewoon voor profs en ik keek een fractie van een seconde werkelijk waar mijn ogen helemaal uit. Toen dacht ik: Waarom niet? Het spel is toch hervat. Ik neem de bal over, en zo waar...." Evenals Lex Schoenmaker toonde ook Aad Mansveld, de verwachte uitblin ker van de match, zich een en al uit bundigheid. Hij was de man, die het bomvolle Zuiderpark in extase bracht met zijn, in een serieuze wedstrijd nog nooit gerealiseerde hattrick. Een on vervalste en nog wel in één speelhelft verricht. Vooral in het tweede doel- Aad Mansveld niet uit concentratie door handdruktruc punt, ontstaan uit een strafschop, her kende iedereen Nederlands meest pro ductieve centrum-verdediger van nü. De jonge, Engelse doelman Marvin Day paste de proftruc van de afleiding toe. Hij stapte met de bal onder de arm naar de Haagse aanvoerder en drukte hem met bravoure en zeer demonstra tief de hand. Een gerichte en doelbe wuste poging om de concentratie van Mansveld te breken. Vijf jaar geleden zou hij door een dergelijk raffinement van zijn stuk zijn gebracht, maar giste ren niet. Mansveld ontweek de Engelse geste, pakte de bal rustig aan, legde hem op de elfmeterstip en schoot, koel en zuiver. Precies in de hoek waar Day de bal niet verwachtte. Mansveld, de zielsblije artiest, realiseerde zich het hoogtepunt en herhaalde de „omge keerde" show. Hij liep nu op de gepij nigde en van schaamte in elkaar gedo ken doelman toe en bedankte hem. Oók met een handdruk. „Ik had er plezier in. Die doelman stond voor schut" De rust en de kalmte was geen seconde verdwenen; Mansveld had zichzelf he lemaal in bedwang. Een staaltje inter nationale routine, dat FC Den Haag in het resterende Europa cupavontuur no dig zal hebben. Trainer Boskov had schik in zijn aanvoerder en vernederde doelman Day. „Hij moet dit niet doen. De jonge keeper is er nog te jong voor." Voldoening Vreerad genoeg was de keiharde reali teit niet terug te vinden in de stem ming, die FC Den Haag kenmerkte. Dé voldoening over het gemak in de eerste speelhelft domineerde. Tja, een Henk van Leeuwen riep nog wel: „Stom ei genlijk hè. Wij stonden met de rust al in de halve finales. Nu moeten we er in Engeland nog voor knokken." En trainer Boskov memoreerde aan de te leurstelling, toen de score toch nog 4—2 werd. „Dom, dom en nog eens dom. Jennings was af te stoppen geweest maar niemand deed het. Iedereen sliep." Maar ondanks deze punten van kritiek bleef de algemene veronderstelling, dat FC Den Haags kansen om over veertien dagen in Londen de volgende ronde te bereiken zeer hoog moeten worden aan geslagen. Trainer Boskov benadrukte dat optimisme. „Wij kunnen er tegen West Ham United rustig doorkomen. Wij zitten nog altijd twee goals in de plus." Aad Mansveld volgde Boskovs visie bijna blindelings. „Scoren was in Den Haag simpel, tegen deze defensie. Waarom zou dat dür anders zijn. Onze verdediging houdt het wél, die garantie geef ik." Grootspraak? Henk van Leeuwen vond van niet. Hij herineerde aan, bijvoor beeld de uitwedstrijd tegen RC de Lens, toen het vertrekpunt zeer scha mel was (3—2). En ook tegen Sparta, Telstar en FC Utrecht voor de competi tie werd „uit" vlot gescoord. De Haag se aanval profiteerde op een gegeven moment van de overschatting van de tegenpartij. Henk van Leeuwen: „Een sterk punt dit seizoen van ons. Wij kunnen scoren, als het moet. Mijn ver trouwen in de return is en blijft groot. „Als", vulde een nu voorzichtiger ge worden Mansveld aan, „wij in Londen de fysieke kracht van West Ham Uni ted hier bezitten, winnen wij onherroe pelijk. Speltechnisch en tactisch steken we boven onze tegenstander uit." Dat fysiek sterker zijn van de Engel sen, tijdens die totaal andere tweede helft, verraste de Haagse aanvoerder toch wel. „Ik heb er de vorige week, toen ik met Boskov in Londen was niets van gemerkt. Volgens mij komt dat omdat West Ham toen binnen drie dagen twee wedstrijden achter elkaar speelde. Prestaties leveren zo kort na elkaar is erg zwaar." HANS DE BRUYN Lex Schoenmaker, Henk van Leeuwen en Aad Mansveld „complimenteren" doelman Day na de tweede treffer. MANSVELD 2-0 DEN HAAG Er trok een donkere schaduw over de zonnige eerste helft. Het bijna losbandig spelend FC Den Haag, dat op zo verbluffend eenvoudige wijze een voorsprong van 40 op West Ham United had genomen, dat het publiek er nauwelijks dolent housiast om kon worden, zakte .op voor velen onver klaarbare wijze eensklaps sterk terug na de rust. Niet voor trainer Vujadin Boskov, die weliswaar content was met de zege die tenslotte 4—2 bedroeg, maar ook met enige bitterheid opmerkte: „Ze hebben West Ham in de tweede helft onderschat. Ik had in de rust nog zo gezegd, dat ze moesten blijven aanval len, even geconcentreerd als in de eerste helft verder moesten spelen. Toen viel dat eerste tegenpunt en ontstond er paniek". Het gevolg was, dat FC Den Haag in de kwartfinales van het toernooi om Europa Cup II een uiterst riante voorsprong zag gehalveerd en dat de tweede confrontatie over veertien dagen niet geheel en al met gerustheid tegemoet kan wor den gezien. Ron Greenwood, die met zijn volgelingen ijlings hotelwaarts trok, zei op de valreep grimmig: „Glöckner was een pure home referee. Die 4—2? MANSVELD 1-0 Niets aan de hand. We winnen in Londen als we kunnen beschikken over de spelers die nu gebles seerd waren". Dat sloeg dan op de „onmisba re" Trevor Brooking, die ziek in Londen moest blijven en op Pat Holland, die met een spierbles sure kampte. Voorts bleef John McDowell aan de kant maar Greenwood kan daarom nauwe lijks rouwig zijn, want vervan ger Billy Jennings scoorde beide doelpunten voor West Ham. Zonder méér een forse streep door de rekening van FC Den Haag dat zo voortvarend, zo ge makkelijk en zo boordevol strijdlust de opponent aanpakte dat er niets meer van overbleef. Met afschuw moeten de, voor een groot deel onopgevoede, fans voorzover zij nog alles konden zien; oorzaak: drank van West Ham hebben ervaren, dat hun met veel vroeg gezang en gelal gevoede optimisme to taal misplaats was. West Ham had een wankele defensie met een compleet falende Mick Mc- Given, geen vaste basiskeuze, die dan ook na de rust eruit werd gehaald voor Coleman. West Ham bezat geen midden veld zodat Aad Mansveld en Simon van Vliet op hun gemak naar het vijandelijke doel kon den optrekken, en de eenzame spits Alan Taylor kon alleen op wat steun rekenen als zijn ploeg zich enigszins aan de constante Haagse druk kon ontworstelen. Want FC Den Haag stond op scherp. Het ontketende aanval na aanval omdat het zo geïnspi reerd was, dat er maar één doel bestond: schieten, scoren, West Ham simpelweg omverkegelen. En dat gebeurde dan ook. Een in die periode voor de rust briljant en heersend spelende Aad Mansveld, die al een vrije trap zo scherp had genomen, dat Mervyn Day de bal uit de hoek moest duiken, begon aan zijn doelpuntentrilogie. Op rechts zette De Caluwé, ver op gerukt, de aanval op en tenslot te joeg Mansveld voor de eerste keer de bal achter Day (1—0). Zo'n prikkel gaf dat de ploeg nog bovendien dat West Ham helemaal nergens meer was. Stuntelig voetballend, fout op fout stapelend, geen kans ziend de druk te ontmantelen, werden de Britten opgerold. Niet met opzienbarend briljant spel, wel door de gedrevenheid en de totale inzet van FC Den Haag, dat zeker de Oostduitse scheidsrechter Rudi Glöckner niet tegen had. Hij bestrafte de enigszins ongelukkige handsbal van McGiven resoluut met een strafschop. Aad Mansveld ach ter de bal: 2—0. Gemengd Rudi Glöckner, een hoofdstuk apart in dit duel. Hij staat te boek als een van de beste scheidsrechters ter wereld, floot magnifieke wedstrijden, maar liet gisteravond een zeer ge mengde indruk achter. Boskov stak de loftrompet over hem. „Nog nooit hebben we zo'n goe de scheidsrechter gehad. Hij was consequent in zijn fluiten, hij was objectief. Dit is een schoolvoorbeeld van een UEFA- scheidsrechter". Een totaal te genovergestelde mening had Neerlands ex-topscheidsrechter Leo Hom. Met enige woorden hij zat naast de officiële UEFA- vertegenwoordiger, de Belg Ro ger Petit die aandachtig naar Hom luisterde kraakte hij Glöckner finaal af. „Hij heeft gefloten als een kind. Zo ziet men maar weer, dat ook een grote volledig kan falen". Met neergetrokken mondhoeken haalde Hom het feit aan, dat Glöckner enige malen opdracht gaf aan Engelse spelers om hun MANSVELD 3-0 kousen op te halen. „Wat is dat nou", aldus Hom. „Mag een spe ler misschien zijn kousen laten afzakken als hij dat wil? Er staat alleen dat hij kousen moet dragen in de reglementen maar nergens dat hij ze tot onder de knie moet dragen". Hoe dan ook, Glöckner liet zich in elk geval niet van zijn stuk brengen. Hij floot strak, maar correct, al deed hij enige vreem de dingen. Niet met gele kaar ten, want dat hij die toonde aan Keith Robson (weggooien van de bal), Alan Taylor (aanmer kingen op de leiding) en Leo de Caluwé (te harde charge) was geheel volgens de regels. Ook niet zijn tweede strafschop die hij gaf omdat Simon van Vliet door het niemandsland in het Engelse midden kon trekken en toen onvervaard onderuit werd gehaald. Mansveld weer achter de bal: 30, een onvervalste hattrick in een Europa Cuptoernooi, wat zelden voorkomt. Maar wat te zeggen van de wijze waarop FC Den Haag aan de vierde treffer kwam. Er was achter het doel van Day met drinkgerei gegooid. Glöckner liet, nadat hij vóór de wedstrijd al had gewaarschuwd dat het ontsteken van vuurwerk moest worden gestaakt, weten dat hij onmiddellijk zou affluiten als er weer zou worden gegooid. Toen gaf hij een scheidsrechtersbal. De Britten hadden er om welke reden ook, geen „trek" in, Lex Schoenmaker pikte de bal wel op, stormde naar Day en scoor de: 4-0. Het is niet zo onbegrijpelijk, dat zich met zo'n ruststand een ge voel van opperst welbehagen meester maakt van een ploeg. Temeer omdat het zo simpel was gegaan en niets erop leek, dat West Ham zich zou kunnen herstellen. Maar dan vergist men zich in Engelse ploegen. Laat de omknelling wat ont spannen en ze slaan terug. „Een grote fout van mijn ploeg", merkte Boskov op. „In de eerste helft speelde FC Den Haag, in de tweede West Ham United. Mijn spelers hebben die Engel sen onderschat". Feit was dat de rollen volkomen werden om gedraaid. De opkomende Cole man voor McGiven ingezet stichtte al dra verwarring. De combinaties bij West Ham Uni ted vlotten beter, er werd snel ler en geraffineerder gespeeld en FC Den Haag moest twee, precies op dezelfde wijze ge maakte treffers toestaan. De bij FC Den Haag verdwenen spirit leidde de malaise in. Leo de Caluwé had eensklaps de grootste moeite met Graham Paddon, te veel zelfs. Hij werd door de Brit uitgespeeld en diens voorzet was een prooi voor Billy Jennings, losgelaten door de onzeker optredende Joop Korevaar: 41. Nog geen tien minuten nadien een iden tieke situatie: Paddon niet af gestopt door De Caluwé, een SCHOENMAKER 4-0 voorzet en met een magnifieke kopbal, het fraaiste doelpunt van de zes, zorgde (weer) Jen nings voor 4—2. Herrijzen Wat FC Den Haag voor de rust in een kwartier had gepresteerd, deed West Ham erna. Het was bijna zelfs nog tot een derde Britse treffer gekomen maar het lichaam van Thie bevond zich op de juiste plaats. Trouwens, FC Den Haag was nog dichter bij een doelpunt toen Korevaar tegen het eind tot een inzet kwam, nadat Day had misgegre- pen. Met een razende sprint ach terhaalde Tommy Taylor de bal en werkte hem met een omhaal uit het doel. Dat vijfde doelpunt had FC Den Haag nog best kunnen gebrui ken. De marge is nog zeer be hoorlijk maar West Ham thuis, mèt Brooking en Holland, met een waanzinnig te keer gaand publiek, moet tot grotere daden in staat worden geacht dan het gisteravond in het Zuiderpark liet zien. Toen de push bij FC Den Haag eruit was kwestie ook van onervarenheid om West Ham „los te laten" toen Aad Kila niet meer de grote heerser op het middenveld was, die een ijzersterke eerste helft speelde, toen de onzekerheid na de eer ste Britse treffer in de Haagse gelederen was geslopen, kon West Ham herrijzen. FC Den Haag, spelend als in de eerste drie kwartier, heeft ech ter ongetwijfeld kansen. Voor Boskov is dat zekerheid. „We ■hebben twee doelpunten voor sprong, we halen de halve fina le". Er was een spoortje van onzekerheid op zijn „niet ge heel tevreden maar toch...." gezicht te bekennen, na de ui terst verdienstelijke zege die evenwel op door Boskov onmis kenbaar duidelijke wijze ook werd gekenschetst als „een on nodig gehalveerde". HERMAN VAN BERGEM llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! Scoreverloop: 13. Mansveld 1-0; 15 Mansveld (strafschop) 2-0; 38. Mansveld (strafschop) 3-0; 44. Schoenmaker 4-0; 50. Jennings 4-1; 59. Jennings 4-2. Scheidsrechter: Rudi Glöckner (O.D.ld). Toeschouwers: 25.000. FC DEN HAAG: Thie; De Calu wé, Mansveld, Van Vliet, Kore vaar; Kila, Perazic, Ouwehand;. Schoenmaker, Van Leeuwen, Swanenburg. WEST HAM UNITED: Day; Mc Given (Coleman), Lock, Tommy Taylor, Lampard; Paddon, Cur- bishley, Bonds: Jennings, Alan Taylor, Robson. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15