75; Zware straffen moeten drughandel afschrikken DRIE DODEN BIJ RELLEN IN BASKEN LAND „Verstandig met energie" Hommage a Marcel Dupre Deel van werk BP-raffinaderij Rozenburg „besmet" SeidóeSouAcmt Weer 3 man uit Lockheedtop Verslag Kosygi 11 n goedge keurd DONDERDAG 4 MAART 1976 LEIDSE COURANT PACINA 13 BOTTERDAM (ANP) - Een groot gedeelte van het werk op de raffinaderij van BP in Rozenburg (bij Rotterdam) is door de industrie bond NW „besmet" verklaard. Volgens de bond wordt er momenteel in Rozenburg zo'n duizend kubieke meter ruwe olie per uur verwerkt ten behoeve van de zustermaat schappij SIBP in Antwerpen, waar al enige weken een staking aan de gang is. Districtsbestuurder P. Scheele van de industriebond zegt van kaderleden bij BP te hebben gehoord, dat sinds de staking in België is begonnen, in Rozenburg aanzienlijk meer olie verwerkt wordt: van 1500 tot 2400 2500 kubieke meter per uur. De extra produktie zou per tankauto en lichter naar Antwerpen gebracht worden en op die manier fungeren als middel om de staking te breken. De industriebond NW heeft al haar leden bij BP-Rozenburg opgeroepen om zolang de staking in België voortduurt, geen werk voor SIBP te verrichten. President-directeur E. Brouwer van BP in Nederland wilde de beweringen van de industriebond niet ontkennen. Hij wees erop dat BP-Rozenburg een zg. balancing-refinery is, die voor circa tachtig procent werkt voor het buitenland. „Wij leveren dus ook wel aan BP in Belgie". Het is best mogelijk dat wij sinds het uitbreken van de staking meer zijn gaan leveren", aldus de heer Brouwer. In België is een nieuwe poging om een einde te maken aan de stakingen in de Antwerpse raffinaderijen mislukt. De staking in de oliesector is alleen volledig bij de raffinaderij SIPB, maar bij de andere raffinaderijen werken de arbeiders die zijn aangesloten bij het A.O.V. wel. MINISTERS IN DERDE DAG KAMERDEBAT: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op de derde dag van het debat in de Tweede Kamer over wijzigingen in het drugbeleid, heeft minister Van Agt (Justitie) een waarschuwing laten horen aan het adres van de rechtse fracties die willen stemmen tegen versoepeling van het beleid inzake het gebruik van hennepprodukten. „Wie tegen de wetsvoorstellen stemt", aldus de minister, „moet goed beseffen dat hij zijn stem ook uitbrengt tegen de grote strafverzwaring voor de handel in hard drugs". Om deze handel krachtiger aan te pakken worden de straffen belangrijk vergroot. Gehoopt wordt dat daarvan een afschrikwekkende werking zal uitgaan. De minister betwijfelde of ge dwongen hulpverlening aan ver slaafden veel resultaat zal ople veren. Er is echter geen reëel alternatief. Minister Vorrink (Volksgezond heid en Milieuhygiëne) verklaar de dat een legalisering van hen nepprodukten, waarom in een motie van Van der Lek (PSP) en Coppes (PPR) was gevraagd, nu niet aan de orde is. Legalise ring is niet als beleidsvoorne men van de regering aangege ven, aldus de minister. Daarom dient er nu geen principiële uit spraak hierover te worden ge daan. Het gebruik van kleine hoeveelheden hennepprodukten wordt alleen tot niet strafbaar feit verklaard, wat iets anders dan legalisering is. Mevrouw Vorrink verzekerde dat de hulpverlening aan ver slaafden bijzonder grote aan dacht zal krijgen. Het hulpverle ningsplan, waarom in een motie van mevrouw Van Leeuwen (AR) is gevraagd, zal worden opgesteld. Na deze toezegging deelde mevrouw Van Leeuwen mee te overwegen haar motie in te trekken. Minister Vorrink kondigde aan dat de Emiliehoeve in Loosdui nen waar verslaafden worden opgevangen, zal worden uitge breid. Dinsdag zal worden gestemd over de wijzigingen in de opiumwet zoals de regering die heeft voorgesteld en over de voorstellen die vanuit de Twee de Kamer hierover zijn inge diend. (Van onze verslaggevers) Los Angeles Drie topmensen van Lockheed zullen met pen sioen gestuurd worden. De in ternationale operaties van het bedrijf worden bij een direc teur internationale marketing ondergebracht. Tot de mensen die nu met pensioen zijn ge stuurd behoord de 64-jarige John Clutter, die verantwoor delijk was voor de Lockheed- activiteiten in het Oosten, on der meer Japan. Senator W. Proxmire, voorzitter van de commissie voor het ban kwezen, heeft gisteren op voor stel van senator Helms gezegd, dat hij minister Kissinger zou kunnen verzoeken bekend te maken of het ministerie al lang afwist van de steekpenningen die door Lockheed in het bui tenland waren betaald. Senator Proxmire had eerder tijdens hoorzittingen gezegd, dat het Amerikaanse ministerie van De fensie de „betalingen had goed gevonden en zelfs aangemoe digd". Senator Helms zei over de rol van Kissinger: „Ik heb genoeg van de geheime regelin gen waar de minister achter zit". Inmiddels hebben enkele nieu we firma's bekend gemaakt, dat zij steekpenningen hebben be taald. Onder die firma's is de Goodyear Tyre en Rubber Com pany, een bedrijf met vestigin gen in 50 landen, onder meer in Nederland. VITORIA Bij gevechten tus sen demonstranten en de politie in de stad Vitoria in Basken land zijn gisteren drie betogers ter goedkeuring van constitutio nele hervormingen, zoals het in stellen van een uit twee kamers bestaand parlement. om hét leven gekomen. Vijf ge- Volgens deze hervormingen zou wonde Basken zijn er ernstig ook een eind komen aan het 37 aan toe. De slachtoffers bevon- jaar oude verbod op politieke den zich in of buiten een kerk waar vijfduizend stakers waren bijeengekomen om te vergade ren. De politie greep in op het moment dat nog een aantal sta kers de kerk wilden binnen gaan. De Baskische afscheidingsbewe ging Eta heeft gisteren de ver antwoordelijkheid voor de moord op een busconducteur, die twee dagen geleden werd gepleegd in de buurt van de badplaats San Sebastian, voor zich opgeëist. Inmiddels hebben Spaanse rege ringswoordvoerders gemeld dat de autoriteiten een referendum voorbereiden voor mei of juni, partijen, behalve dan de com munistische, anarchistische en separistische. In Madrid dreigt een tekort aan levensmiddelen als gevolg van de staking van vrachtwagen chauffeurs die nu een week duurt. Vandaag waren de voor raden fruit, groenten en vis op de Madrileense markten nog maar een derde van hetgeen normaal het geval is. Dinsdagavond zijn bakkers in heel Spanje een langzaamaanac- tie begonnen ter ondersteuning van looneisen, waardoor men nu ook een tekort aan brood vreest. Verwrongen stalen muren en tralies geven een beeld van de kracht van de explosie in oe gevangenis van Point Pleasant. Koffer vol dynamiet in eel geëxplodeerd POINT PLEASANT (UPD - Een klaar blijkelijk door emotie overmande Ameri kaanse echtgenoot heeft gisteren in een gevangeniscel de ontploffing van een kof fer vol dynamiet veroorzaakt, waardoor hij zelf, zijn vrouw, het hoofd van de plaatse lijke politie en een zijner agenten om het leven zijn gekomen. De politie van Point Pleasant in West-Vir ginia deelde mee dat de vrouw van de man vastzat wegens moord op hun dochtertje. De doden zijn sheriff Elvin Wedge, (48) agent Kenneth Dale Love, (38), de echtge noot, de 19-jarige Bruce Sisk, en zijn 18-ja- rige vrouw, Harriet. Door de ontploffing zijn elf mensen gewond, van wie twee levensgevaarlijk. De politie vertelde dat Sisk onder bedrei ging met een karabijn de gevangenis was binnengedrongen met een koffer vol dyna miet en dat hij had geëist dat hij in de cel bij zijn vrouw zou worden onderge bracht. De politie deed wat hem gevraagd werd. „Sisk heeft waarschijnlijk op de koffer geschoten", aldus de politie De man en zijn vrouw waren alleen in de cel en de politiemannen zaten achter een stalen deur in een aangrenzend bureau. Bloedbad in Amerikaans hotel DETROIT Manager Henry Cartarian van het Addison otel in Detroit zag gisteren op de zesde etage het raam van een vrije ka mer openstaan. Hij ging naar boven om te kijken hoe dat zat en dat was het sein voor een bloedbad. Cartarian klopte, kreeg geen antwoord en ging met zijn moedersleutel naar binnen. Toen hij de deur opende werd hij begroet met een kogel die hem in de borst trof. Toen de politie arriveerde had de onbekende schutter zich in het trappenhuis verschanst. De geestelijke die hem wilde overreden werd neergeschoten. De politieman die de gewonde naar zich toe trachtte te trekken onderging hetzelf de lot. Daarop rende de schutter naar het dak waar hij door een politieman werd dood geschoten. Hardleers in het verkeer VOLGENS EEN RAPPORT VAN de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveiligheid trekt het publiek zich weinig aan van verkeersmaatregelen die het onredelijk acht en bestaat er bij verkeersdeelnemers een geringe bereidwil ligheid om voor eigen veiligheid te zorgen als zij daar het directe nut niet van inzien. Als voorbeeld van een verkeers maatregel die weinig wordt nageleefd, noemt de Stichting de draagplicht van de autogordel. HET IS ALGEMEEN BEKEND dat het merendeel van de automobilisten de gordel laat voor wat zij is. En dat komt niet alleen, doordat controle op de draagplicht verre van eenvoudig is. Het blijken vooral de jongere en de zeer ervaren automobilisten te zijn die de gordel functieloos in de wagen laten hangen. Zeer opvallend, zo op het eerste fezicht Met name voor wat de laatste categorie betreft Inquêtes indertijd hebben namelijk aangetoond, dat het juist de ervaren rijders waren die reeds autogordels droe gen, van de noodzaak ervan overtuigd waren, toen er van een verplichting nog lang geen sprake was. DE OORZAAK HIERVAN MOETEN WE ongetwijfeld zoe ken op het psychologische vlak. De verkeersdeelnemer is door toedoen van de voortvarende verkeersminister Wester terp op vrij korte termijn geconfronteerd met een aantal wettelijke maatregelen, zoals de maximum snelheid, de helmdraagplicht, de beperking van het alcoholgebruik en het verbod om kinderen op de voorbank in de auto te laten zitten. Voeg daarbij nog de vele beperkingen die de automo bilist zijn opgelegd, dan is het psychologisch zeer verklaar baar dat er een zekere aversie ontstaat tegen al deze dwangmatigheid. Hoe reëel al die maatregelen op zich ook mogen zijn. HET IS ONZES INZIENS DAN OOK NIET zozeer een kwestie van „onredelijk achten" dat het publiek doet beslui ten bepaalde maatregelen aan de laars te lappen, dan wel een „het beu zijn" van een opeenvolging van steeds weer nieuwe verplichtingen. Het is een verschijnsel dat niet mag worden onderschat. Weeroverzicht De Bilt Er komt maar weinig verandering in het huidige weerbeeld. Een krachtig hoge- drukgebied, waarvan het cen trum vanmorgen boven zuid- Zweden lag, trekt weliswaar iets naar het oosten maar blijft zijn invloed onverminderd op het weer bij ons uitoefenen. De lucht die met een straffe ooste lijke wind wordt aangevoerd is bijzonder droog waardoor het weer nogal schraal aandoet. In deze droge lucht is mistvorming vrijwel uitgesloten. De wind zorgt ervoor dat bij ons de mini mumtemperaturen slechts even onder het vriespunt kunnen ko men. In midden-Skandinavië vroor het vanmorgen 5 tot 10 graden en in Finland op veel plaatsen zelfs meer dan 20 gra den. Industriebond NKV moet stoppen met uitkeringen AMSTERDAM (ANP) De in dustriebond NKV mag zijn le den geen uitkeringen doen die worden betaald uit financiële middelen welke komen uit de bijdragen van de leden van de Federatie van Metaalwerkge vers F.M.E. Dit heeft het gerechtshof in Am sterdam gisteren bepaald in zijn uitspraak in hoger beroep van het geding dat de F.M.E. tegen het NKV had aangespannen. De F.M.E. had stopzetting geëist van de uitkeringen aan leden van het NKV als tegemoetko ming in de contributie, omdat dit in strijd zou zijn met de CAO-bepalingen. Volgens deze bepalingen mogen de bijdragen van de werkgevers niet gebruikt worden voor storting in de weerstandskas en ook niet voor directe en indirecte restitutie van de contributie van vakbond- sleden. De eis van de F.M.E. was vorig jaar door de president van de rechtbank in Utrecht afgewe zen. MOSKOU De afgevaardigden naar het 25e congres van de Russische Communistische Par tij hebben gisteren na twee da gen discussie eenstemming hun goedkeuring gehecht aan het verslag van premier Alexei Ko- sygin over de richtlijnen van het tiende vijfjarenplan (voor 1976—1980). Tijdens de debatten werd, onder meer kritiek gele verd op de minister voor lichte industrie, Nikolai Tarassov. Dit naar aanleiding van het feit dat het consumptiegoederenpakket zowel kwalitatief als kwantita tief onvoldoende is. De ongeveer 5.000 gedelegeer den hebben vandaag tijdens een besloten zitting een nieuw cen traal comité gekozen. Dit nieu we comité bepaalt vervolgens de samenstelling van het Politburo. Een zware sneeuwstorm heeft in de nacht van dinsdag op woensdag gewoed in het gebied van de Amerikaanse stad Buffalo in de staat New York. Duizenden woningen kwamen zonder stroom te zitten. DEN HAAG (ANP) Vandaag begint een landelijke voorlichtingscampagne, die on der het motto „Verstandig met energie" de verbruikers zal manen zuiniger met energie om te springen. De opzet van de campagne, die deel uit maakt van minister Lubbers beleid tot beperking van het energieverbruik, is tweeledig: alle energieverbruikers moeten worden gestimuleerd tot een zuiniger ener gie verbruik in huishoudens en bedrijven mogelijk maken. De Gasunie, de gasbe drijven en de electriciteitsbedrijven wer ken met het ministerie van economische zaken samen in deze campagne. De olie-in dustrie doet met eigen publiciteit mee. Het centrale thema van de campagne is: „Energie is een te kostbaar en te kostelijk goed om er onachtzaam mee om te gaan". Overigens neemt de hoeveelheid aardgas die Nederland aan het buitenland levert nog steeds toe. Uit recente statistische gege vens blijkt dat ons land het afgelopen jaar 49 procent van het in de Europse Gemeen schap verbruikte gas heeft geleverd. In 1974 was dat 48 procent en in 1973 46 procent DRIE ORGELCONCERTEN IN DE HOUTRUSTKERK Orgelbouwer Silbermann en componist Bach hebben voor het gegeven van de zelden voorko- nageslacht de hoogste maatstaven aangegeven waaraan de orgel- mende combinatie orgel en pia- kunst van de Duitse barok gemeten dient te worden. Eenzelfde no, die Dupré enkele malen duo was er in de tweede helft van de vorige eeuw in Frankrijk heeft toegepast aktief, toen voor de weelderige, romantische, symfonische orgel- Wel is het goed gezien dat Du- kunst Orgelbouwer Cavaillé Coll en componist Widor vervol-' pré niet alleen en dus alleen als maakten instrument en musiceerstijl die uiteraard nauw samen-' componist wordt gepresenteerd, hingen. Tournemire zorgde er voor dat de stijl niet te werelds Hij was de meester van de geïm- werd en aan liturgie en religie gebonden bleef. Uit hun school proviseerde dubbelfuga, wat stamt een man die als vertolker en improvisator zijn weerga niet men niet meer kan laten horen, kende en tijdens zijn leven al een legende werd: Marcel Dupré, maar men duidt wel aan dat de in 1971 op 85-jarige leeftijd gestorven, op Pinsterzondag nadat fschrijver van de „Trainté d'Im- hij in de stampvolle St Suplice in Parijs als elke week aan de provisation" een groot pedagoog eucharistieviering had meegewerkt Dupré is niet vergeten en zal Christus die zonder boosheid en niet gauw vergeten worden zonder hoogmoed buiten en bo- want wie kon uit het hoofd het ven het gebeuren blijft Bij de hele orgelwerk van Bach voor- kruisafname gaat het om de hei- dragen? Drie organisten van melijkheid en de haast waarmee drie nationaliteiten zullen op te werk wordt gegaan en die drie achtereenvolgende vrijda- wonderlijk verbleekt bij de gen hem en zijn kunst eren. smart van Maria, die in de vier- Helaas kunnen zij niet de be- de statie werd uitgebeeld en schikking krijgen over een in- hier wordt herhaald, strument dat deze kunst in volle De cyclus wordt geopend op 12 glorie kan verklanken want het maart door Suzanne Chaismar- K1 ais-orgel in de Houtrustkerk tin, die acht jaar leerling was aan de Beeklaan mag drie ma- van Dupré. Het is een goed idee nualen hebben, het is beperkt dat elk van de aan de serie en het pedaal is nogal lui. Dat deelnemende organisten een neemt niet weg dat men stellig preludium en fuga uit Dupré's een indruk zal krijgen van Du- opus 7 zal spelen omdat de com- pré's meesterschap, ook al be- ponist in deze vorm beide delen denkt men dat de componist nie thematisch verbond. De Parijse zo belangrijk is geweest dan de organiste speelt het eerste stuk vertolker, de improvisator en de uit de bundel, en verder de con- pedagoog. trast- en effectrijke variaties op Als de Haagse organist Ben van 'een kerstlied en de Vespers op Oosten op 19 maart vijf delen het feest van de Heilige Maagd, zal spelen uit Dupré's Kruisweg, Om de universaliteit van Dupré moet men bedenken dat die te accentueren, krijgt deze Pa- composities uit improvisaties rijse bijdrage op 26 maart een zijn ontstaan. Toen Paul Clau- tegenhanger in het optreden van del het betrokken bijbelfrag- de Berlijnse organist Ludger ment las, speelde Dupré al im- Mai met een reeks kleinere stuk- proviserend veertien overpeizin- ken. Natuurlijk kon men niet gen na de staties. Programma- volledig zijn maar het is wel muziek dus, vaak illustratief jammer dat is voorbij gegaan maar soms ook bedoeld a's indi- aan „Le Tombeau de Titelouze", reet overpeinzing. Bij de ontkle- de opmerkelijke contrapunti- ding bijvoorbeeld geeft Dupré sche bewerkingen van liturgi- de spot van de omstanders en sche thema's, en dat ook niet daarna de sereniteit van de een enkel voorbeeld kon worden is geweest en dat zijn theoreti sche en praktische „orgelmetho de" meesters als Alain, Lan glais, Litaize, Guillou, Messiaen en anderen de weg heeft gewe zen zichzelf te vinden. Van de genoemde leerlingen zullen op elk van de drie Dupré-concerten terecht een paar composities ten gehoren worden gebracht. J. KASANDER MENEER STERBAND WEEKAANBIEDING (GcldiR lot en me» 12 nuart) IS Auto ui vier vóelen STERBANDTS-BANDENSEKVICE Leiden. Zoeterwoudse weg 7. Tel. 071-769302. Alphen a/d Rijn. Prinses Margrietlaan 12. Tel. 01720-92844. Nieuwveen voert onroerendgoedbe- lasting in Van onze correspondente Nieuwveen De gemeenteraad van Nieuwveen heeft besloten om de onroerendgoedbelasting te berekenen over de economi sche waarde van het goed. In de vorige vergadering werd door de heer H. Pijlman (Gemeente belangen) een pleidooi gehou den voor de berekening van de belasting over de oppervlakte van het goed, ook nu weer trachtte hij te benadrukken dat op langere termijn de „opper vlaktegrondslag" meerdere voordelen zou opleveren. Behal ve bij zijn eigen fraktie, kreeg hij gehoor bij de heer J. E. M Spekman (CDA), die vooral veel bezwaren ziet in het feit dat' wanneer de economische waar de is vastgesteld door een com missie van beëdigde taxateurs, hiertegen geen protest meer kan worden aangetekend. Het voor stel om de oppervlaktegrond slag te prefereren boven de eco nomische waarde werd met 7 tegen 3 stemmen verworpen. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LANGERAAR Voor de leden van de Ter Aarse afdeling van het NKV en de Katholieke Vrouwenbeweging is er vrijdag avond een contactbijeenkomst in het Parochiehuis. Aanvang 20.00 uur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Frankfort Locamo Londen Luxemburg Helikopters van Valkenburg naar Den Helder VALKENBURG Twee eenhe den helikopters van de vliegba sis Valkenburg zullen te zijner tijd naar Den Helder (vliegveld De Kooy) overgeplaatst wor den- Dit gebeurt in het kader van de marineconcentratie in de kop van Noord-Holland. Volgens een provinciaal voor ontwerp-streekplan voor de kop van Noord-Holland zullen in Den Helder eveneens het oor logshoofdkwartier van de mari ne en een reperatiedok moeten komen. Voor het oorlogshoofd kwartier is een zenderpark no dig, terwijl tussen Noordwijk en Den Helder een straalverbin ding tot stand gebracht moet worden. Als gevolg van de marinecon centratie in Den Helder zal een groot aantal nieuwe woningen gebouwd moeten worden voor een groter contingent marine personeel. Samenwerking Franse linkse partijen gaat voort PARIJS De Franse socialis tenleider Francois Mitterrand heeft gisteren gezegd dat zijn partij het oppositionele bondge nootschap met de communisten zal handhaven, of dat Washing ton nu bevalt of niet De Amerikaanse regering heeft de laatste tijd waarschuwend de vinger geheven tegen de moge lijkheid dat er in het zuiden van Europa, met name in Frankrijk en Italië, linkse volksfrontrege ringen (met de communisten) aan de macht zouden kunnen komen. In Frankrijk is daarover een storm van verontwaardiging op gestoken, waarop Mitterrand gisteren voor het eerst commen taar leverde. De Franse socialisten", zei Mit- terand, „hebben gekozen voor een strategie van verenigd links. Zij zijn van plan om (als links de verkiezingen zou winnen) binnen dit kader te regeren".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13