Omroepen moeten commercie weren Kamermeerderheid tegen fluoridering drinkwater VS-ambassadeur wil Marseille niet bezoeken KING SIZE Fiscus in de vorig jaar 52 miljard meer Komeet West in volle glorie aan oostelijke hemel de beste tabak voor geld te koop WOENSDAG 3 MAART 1976 pagina 9 MINISTER DREIGT MET INTREKKEN VAN ZENDTIJD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM gaat hard optreden tegen omroepverenigingen die bij hun le denwerving de commercie betrek ken. Hij verklaarde gisteren in de Eerste Kamer, dat omroeporganisa ties die zich hieraan schuldig maken intrekking van zendtijd en zelfs vol ledige verbanning uit de ether riske ren. De bewindsman doelt vooral op de tendens bij de omroepen om tegen gereduceerde prij zen boeken, grammofoonplaten, reizen en der gelijke aan te bieden teneinde in de gunst van het publiek te komen. De commercie rukt hierdoor steeds verder op in de ether. Minister Van Doorn zei, dat hij in de afgelo pen tijd reeds enkele omroepverenigingen in formeel hiervoor op de vingers heeft getikt, maar dit heeft kennelijk weinig uitgehaald. „Indien ik op grond van concrete aanwijzin gen tot de overtuiging kom dat een omroepor ganisatie zich dienstbaar maakt aan het ma ken van winst door derden, zal ik niet aarze len formele stappen te ondernemen", aldus de minister. De bewindsman wil ook dat de omroepvereni gingen het maken van reclame voor zichzelf, aan banden leggen. Hij kondigde aan dat hij zeer binnenkort een beschikking zal uitvaardi gen die het maken van „eigen reclame" aan een maximum bindt. „Dat zal belangrijk lager liggen dan in de huidige praktijk het geval is", aldus Van Doorn. Illllllllllllllllllllllllllllllllll ZOMER Maison Kuiper uit Zeist toonde giste ren in Amsterdam de nieuwe zomer collectie. Hiertoe hoort dit ensemble in rood-wit-blauw, dat door Yves St. Laurent speciaal voor dit modehuis is ontworpen. Illllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) In 1975 heeft het rijk voor een bedrag van ruim 51,7 miljard gulden aan belastingen opgestreken. In 1974 kwam via de staatskas bijna 50,4 miljard binnen. Dat betekent een toename in 1975 ten opzichte van 1974 van 6,8 miljard, ofwel 13,5 procent. Een en ander blijkt uit een dinsdag door het ministerie van financiën verstrekt overzicht. Van die stijging van 6,8 miljard namen de indirecte belastingen zoals omzetbelastingen, accijnzen en dergelijke bijna 2,5 miljard voor hun rekening. De directe belastingen zoals loon- en inkomsten belasting, vennootschapsbelasting en dergelijke stegen met 4,3 miljard. De in absolute getallen sterkste groei deed zich voor bij de omzetbelasting met een stijging van 1974 op 1975 met 1,7 miljard, bij de loonbelasting (2,2 miljard meer) en de vennootschapsbelas ting (1,7 miljard meer). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Erfenis van ex-nazi voor Israël bleek TEL AVIV (AFP) - Een bericht dat in alle Israëli sche kranten verschenen is over een legaat van 20 mil joen dollar (ruim 50 mil joen gulden) dat een oud- nazi-agent aan de staat Is raël had vermaakt berust op een „misplaatste grap". De hele Israëlische pers pu bliceert vandaag de tegen spraak van de consul-gene raal van Israël in Chicago, Ehud Avriel, die bevestigd heeft „het slachtoffer te zijn geworden van een mis plaatste grap". PARIJS (UPI-Reuter) De Amerikaanse ambas sadeur in Frankrijk, Kenneth Rush, heeft een officieel bezoek aan de socialistische burgemees ter Gaston Defferre van Marseille voor onbepaal de tijd uitgesteld, nadat de Franse socialisten en communisten zijn land hadden beschuldigd van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Frankrijk. Maar volgens ambassade- functionarissen lijdt Rush sinds vrijdag aan griep en moet hij op doktersadvies binnenblijven. „Hij probeert het be zoek zo spoedig mogelijk te laten doorgaan, maar dat kan wel enkele weken duren", zo werd er aan toegevoegd. In Franse nieuwsmedia wordt echter aangenomen dat het uitstel van het bezoek verband houdt met de linkse kritiek op de Verenigde Staten. Aanvan kelijk zou Rush vrijdag naar Marseille zijn gegaan. Zondag verklaarde burgemeester Defferre dat de Amerikaanse ambassaderaad Herman J. Cohen in januari tegenover hem uiting had gegeven aan de bezorgdheid van zijn land, dat socialistische partij en in West-Europa samengaan met de ten om aan de macht te komen. Hierdoor komen communisten in de regering van de betrokken landen. Cohen had hem in dit verband aangeraden zeer voorzichtig te zijn met de communisten. Def ferre zei zo verrast te zijn over deze uitlating, dat hij Cohen vroeg zijn woorden te herhalen. Daarop had hij verklaard dat dit inmenging in de Franse binnenlandse aangelegenheid betekende. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Dank zij een vrijwel wolkloze zonsopgang was de komeet West (zo genoemd naar zijn ontdekker) vanmorgen tussen kwart over zes en half zeven in volle glorie te zien, laag boven de oostelijke horizon, precies daar, waar de zon opgaat. De komeet heeft een fraaie brede staart en een heldere kop. Met het blote oog is dat al goed te zien, maar met een veldkijker of, nog mooier, met een telescoop komen deze eigenschappen nog beter uit. Hij is deze hele week nog met het blote oog zichtbaar, maar de helderheid neemt af naar mate hij hoger naar het zenit stijgt. De komeet West werd in september 1975 door Richard West in Chili ontdekt. Hij was eerst alleen te zien op het zuidelijk halfrond maar men verwachtte toen al dat hij een helder verschijnsel zou worden aan onze ochtendhemel en deze verwachting is geheel uitgekomen: hij is helderder dan men gedacht had. Kometen komen van de uiterste grenzen van ons zonnestelsel. De kop bestaat uit stof- en steengruis, ijs en bevroren gassen. De staart bestaat uit door de zon verwarmde gasdeeltjes, die door de zonnewind van de kop worden weggeblazen. De staart is dan ook altijd van de zon afgekeerd. De staart kan zo zeer lang worden; soms zelfs miljoenen kilometers; de kop is doorgaans maar enkele kilometers groot. Illllllllllllllllllllllllilllllll MILJOEN Hoe ziet een mil joen er uit? Een in trigerende vraag voor kinderen. De schooljeugd van het Deense voor stadje Gentofte vond er iets op en spaarde verwoed een miljoen kroon- kurken op. En nu kunnen ze, als Da- gobert Duck, zwem men in hun miljoen. Illllllllllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma van sociale zaken wil gaan onderzoeken, of het moge lijk is binnen het bedrijfsleven een zogenaamde sociale sector van de grond te krijgen, die bestaat uit bedrijven met arbei derszelfbestuur. Hij kondigde dit gisteren in de Eerste Kamer aan tijdens het beleidsdebat over zijn begroting. De bewindsman zou het gezcnd vinden als er een aantal van deze bedrijven zouden komen. In die bedrijven zouden de pro- duktiemiddelen eigendom moe ten zijn van de werknemers. De Boersma wil bedrijven met arbeiders- zelfbestuur Hij verwees hierbij naar Tur kije, waar arbeiders coöperatie ve bedrijven hebben gesticht. Het geld hiervoor is onder meer bijeengebracht door arbeiders, die eerst enige tijd in West-Eu ropa hebben gewerkt en later naar Turkije zijn teruggekeerd. onderneming zou verder geheel Ook andere mensen hebben door de werknemers moeten vaak betrekkelijk kleine bedra- worden bestuurd, of de werkne- gen in de fabrieken gestoken, mers zouden alle bestuurders ook al werken zij er zelf niet. Vragen over „zwartwerkers" in België (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het KVP-Ka- merlid Cornelissen heeft minis ter Boersma verzocht een on derzoek in te stellen naar de juistheid van berichten dat dui zenden Nederlanders zwart werken in België. Het Kamerlid had mede in onze krant gelezen, dat het Belgische ministerie van Arbeid meent, dat „zeker 5000, maar wel tien duizend of meer Nederlanders zwart werken in België, terwijl zij in Nederland als ziek of werkloos sociale uitkeringen ontvangen". Deze aantallen zijn door Nederlands „overdreven" genoemd, maar volgens het Ka merlid zal toch duidelijk moeten worden of hier al dan niet spra ke is van een omvangrijke so ciale fraude. Benzine-markt blijft groeien Den Haag (ANP) - De Neder landse benzinemarkt blijft groeien. In de tweede helft van het afgelopen jaar bedroeg de groei van de afzet van alle olie maatschappijen tezamen in ons land vergeleken met de tweede helft van 1974, zes zeven pro cent. Dat heeft de Shell giste ren medegedeeld. Voor het overige is er tot nog toe, alt hans voor wat de Shell betreft, geen enkele opleving van de vraag naar olieprodukten te be speuren. Als er al een opleving van de industriële bedrijvig heid is, dan komt die in ieder geval niet tot uiting in een grotere vraag' naar olieproduk ten. aldus de Shell. Minister Vorrink wacht nederlaag DEN HAAG Minister Vorrink van Volks gezondheid wacht morgen in de Tweede Kamer een nederlaag bij de behandeling van het „fluorwetje". Zoals de stemverhou dingen nu liggen wijst een meerderheid van de Kamer fluoridering van het drinkwater af. Tegen het „fluorwetje" zijn zowel staats rechtelijke als ethische bezwaren gerezen. Staatsrechtelijk schijnt het wetje nogal zwak in elkaar te zitten. De Raad van State, die over wetten advies aan de regering uit brengt, heeft het fluorwetje gekraakt. Allesoverheersende bezwaar blijkt te zijn, dat mensen gedwongen worden geneesmid delen te slikken door het drinken van ge fluorideerd water. Met de tandartsen is mi nister Vorrink een groot voorstander van het fluorideren, om tandbederf massaal te kunnen tegengaan. Maar als fluor in het drinkwater wordt toegestaan, wordt in prin cipe de deur opengezet voor het toevoegen van andere medicijnen. Ethisch achten veel politici dit zonder meer ontoelaatbaar. Het innemen van geneesmiddelen dient een zaak van vrije keuze te zijn, zo stellen zij. Vanuit de PvdA wordt nog geprobeerd via wijzigingen het wetsvoorstel toch wat aan vaardbaar te maken, zodat partijgenoot mi nister Vorrink een duidelijke afgang kan worden bespaard. Het ziet er echter niet naar uit, dat men daarin zal slagen. Van het alternatief, om ongefluorideerd drinkwater in winkels beschikbaar te stellen voor be zwaarden, wordt in de praktijk niet zo veel verwacht. Amsterdam (ANP) Tijdens een bliksemactie, heeft de Am sterdamse politie gisteravond in een automatenhal in Amster dam zeventien speelautomaten in beslag genomen. Het betreft hier een centrum van in Neder land verblijvende Marokkanen en Turken. De circa 40 klanten werden door de politie gelast naar bui ten te gaan. De in de zaak aan wezige monteurs leegden de au tomaten, het geld werd door de politie in beslag genomen. De automaten werden naar buiten gesleept. Gokautomaten uit speelhol verwijderd Vorige week lieten B. en W. van Amsterdam al bekend maken dat er voor speelautomaten geen nieuwe vergunningen meer zouden worden uitgereikt. Niet werd gezegd dat de reeds in gebruik zijnde automaten in be slag genomen konden worden. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De Decom, de samenwerkingscommissie van werknemersbonden in de de tailhandel, bestrijdt de uit komst van de gisteren bekend geworden enquête van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf over de wenselijkheid van win kelsluiting op zaterdagmiddag. Uit de enquête van het Groot winkelbedrijf blijkt, dat slechts 10% van het winkelpersoneel te gen openstelling van de winkels op zaterdagmiddag is; de De com zegt bij een eigen steek proef in 1974 geconstateerd te hebben dat 53% een vrije zater dag wil. Tegenstrijdige enquêtes over winkelsluiting Volgens de Decom zouden er zoveel onduidelijke stellingen in het onderzoek van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf zitten dat er nauwelijks conclusies uit te trekken zijn. Rechter sloot circuit niet Haarlem De rechtbank in Haarlem heeft gisteren de eis van 14 Zandvoortse bewoners om de autorensport op het Zandvoortse circuit te staken, afgewezen. De eisers hadden hierover een proces tegen de gemeente Zand- voort en de CENAV B.V. (Cir cuit Exploitatie Nederlandse Autorensport Vereniging) aan gespannen. Ook de vordering van de bewoners om bij afwij zing van hun eis geluidwering in de huizen van de gedupeerde omwonenden aan te brengen heeft de rechtbank afgewezen. Onthullend IN HET WEEKBLAD WIK van de industriebond NW wordt deze week erg „onthullend" gedaan over een, zoals de redactie schrijft „span van 200 bekende keiharde heren, die in het geheim timmeren aan het behoud van hun rechtse wereld". Tweehonderd mensen uit West-Europa, Japan en de Verenigde Staten zouden zich opwerpen als behoeders van „Westerse Waarden", die door alles; wat „links" is worden aangetast. Volgens WIK zouden deze mensen rege ringen en publieke opinie proberen te beïnvloeden en daarvoor tonnen uittrekken. De groep zou in 1973 zijn opgericht om, zoals WIK het uitdrukt „de basis te verstevi gen waarop de huidige machtsverdeling in de wereld is opgebouwd". WIK HEEFT UITERAARD GEEN GOED WOORD over voor dit rechtse machtsblok. Het meest onthullende en waarschijnlijk niet alleen voor WIK ïs echter, dat de industriebond NW er achter is gekomen, dat oud-NW- voorzitter en thans VARA-voorzitter W. Kloos twee jaar lang deel heeft uitgemaakt van deze door WIK zo verfoeide zakenclub. Kloos, met deze ontdekking geconfronteerd, heeft intussen per kerende post ontslag genomen, omdat hij, zoals hij zegt, niet langer als vlag wil dienen die een onfrisse lading dekt. Als we WIK moeten geloven zou Kloos nooit op de hoogte zijn geweest van doel en werkwijze van de club. Hij zou ook nooit een vergadering hebben bijge woond. WIJ ZIJN BEREID KLOOS op zijn woord te geloven. Blijft dan wel de wat ironische constatering, dat sommige mensen en zeker niet de eersten de besten zich voor organisa ties laten strikken die zo moet ze na twee jaar door derden worden verteld in het geheel niet stroken met hun eigen maatschappijvisie en politieke opvattingen. Weeroverzicht Een krachtig hogedrukgebied, waarvan het centrum vanmor gen even ten westen van Dene marken lag, -beheerst het weer in grote delen van West-Europa. Boven onze omgeving wordt met meest matige wind tussen oost en zuid vrij droge continen tale lucht aangevoerd waarin vrijwel geen bewolking voor komt. In deze lucht kan gedurende de nacht de temperatuur flink da len. Zo melden enkele stations in het noorden van ons land vanmorgen een minimumtempe ratuur van min 4 graden. Het hogedrukgebied trekt wat naar het oosten, maar blijft het weer bij ons beheersen. In het huidige weer komt het komende etmaal dan ook weinig verande ring. Vooruitzichten voor vrijdag. Overwegend zonnig en in de middag vrij zacht. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 3 tot 11. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Ma- x.temp.: omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Eindhoven Den Helder Luchth R'dan Z -Limburg Aberdeen Athene

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9