Steeds meer verzet binnen EEG tegen Euro verkiezin gen ÖÖÊWEIK CALLAGHER: IK ZOU HERREMA HEBBEN DOODGESCHOTEN cd BESLISSING NAAR EUROTOP NIEUWE TWEESPALT IN PORTUGESE MILITAIRE LEIDING Vingerafdruk: het onvervalste portret van de misdadiger Groot tekort aan pleeggezinnen voor oudere kinderen Drie dagen laag: 'nWeek lang laag: Extra laag: "ss&asss 75 jaar als middel van herkenning PAGINA 6 9 Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De ministers van buitenlandse zaken van de negen EEG- landen zijn het gisteren in Brussel niet eens kunnen wor den over de definitieve datum voor de eerste Europese verkiezingen, (die in princi pe reeds was bepaald op mei 1978) noch over de zetelverdeling. Nadat reeds eerder Denemarken en Engeland bezwaren hadden aangevoerd tegen de verkiezingen op dat tijdstip, heeft gisteren ook Frankrijk bij monde van de minister van buitenlandse zaken in Brussel te verstaan gegeven mei 1978 te vroeg te vinden en dat vooral wegens organisatorische bezwaren. Frankrijk heeft de EEG-partners nu laten weten dat de Franse grondwet het houden van dergelijke verkiezingen voor het Euro pese parlement niet toelaat. Daarvoor dient eerst een grondwetswijziging in Frankrijk te worden doorgevoerd via een referendum of via een beslissing van de beide kamers van het parlement. Dat is binnen twee jaar niet te verwezenlijken, aldus de Fraanse minister •in Brussel. Verder speelt een groéiende onenigheid over de zetelverdeling voor het Europese parle ment een grote rol bij diverse landen. Met name de Fransen wensen dat de vier grote EEG-landen 83 procent van de zetels krijgen en de vijf kleine de rest. Dat zou, volgens het Franse plan, in de praktijk betekenen dat de vijf kleine EEG-landen samen minder zetels zouden beschikken dan Frankrijk al leen al. De meerderheid van de negen EEG- landen gaat intussen accoord met een zetel verdeling die is uitgewerkt door het Europe se parlement zelf (het voorstel Patijn), ter wijl ook nog een Italiaans voorstel ter tafel ligt. Minister Van der Stoel toonde zich gisteren in Brussel dan ook zeer teleurgesteld over deze onenigheid en besluiteloosheid van zijn collega's. Alle hoop is nu gevestigd op de topconferentie van de regeringsleiders en staatshoofden van de Europese gemeen schap op 1 en 2 april aanstaande in Luxem burg. De verkiezingen voor het Europese Parlement vormen nummer een van hun agenda. De Europese topconferentie zal ver der het rapport Tindemans bespreken over wat er met Europa moet gebeuren, als ook over een gemeenschappelijke aanpak van de structurele werkloosheid in de negen EEG- landen. Afscheid en val Lord George Brown, voormalig Labour-minister van buitenlandse zaken en voormalig plaatsvervangend leider van de partij, is gisteren uit de partij getreden. De 61-jarige lord, die nooit goed heeft kunnen opschieten met premier Wilson en onlangs nog protesteerde tegen de toenemende invloed van de linkervleugel van de partij, zegt dat de partij niet langer de vrijheid van het individu verdedigt. Hij zal zich aansluiten bij het 'leger van mensen die pal staan voor de vrijheid'. Na zijn bekendmaking verliet hij Westminster Hall, struikelde en viel. Omstanders hielpen hem weer op de been. Goedkeuring voor rapport van Kosygin MOSKOU (UPI/Rtr/AFP) - Op de zevende dag van het commu nistische partijcongres in Mos kou is gediscussieerd over het economisch rapport van pre mier Kosygin, waarin het tien de vijfjarenplan voor de perio de 1976-1980 werd besproken. Verwacht wordt dat alle spre kers op het congres het rapport van de premier zullen aanvaar- Intussen wijst alles er op dat partijleider Brezjnev vrijdag, voor de sluiting van het congres, zal worden herkozen, zoals ook de andere veertien leden van het Politburo. Verwacht wordt ook dat het congres een nieuwe man zal benoemen voor cultuur en media, een post die vakant is sedert eind 1974 staatssecreta ris voor cultuur en media De- mitsjev de opvolger werd van de overleden minister van cul tuur, mevrouw Foertseva. Nu is de naam genoemd van Pjotr Masjerov (58), partijleider van Wit-Rusland en al eens gedood- geverfd als een komende topfi guur. De 61-jarige staatssecreta ris voor ideologie Ivan Kapito- nov zou in aanmerking kunnen komen voor de functie van staatsvakbondleider, een positie die vakant is sedert het ontslag van Alaxander Sjelepin, een te genstander van Brezjnev, in april '75. Voor de overleden mi nister Foertseva komt misschien een andere vrouw in de hogere partijregionen: de ex-kosmonau- te Valentina Teresjkova, die mo gelijk kandidaat-lid van het Po litburo wordt. De zoon van Eddie Callagher en Rose Dugdale op de armei verzorgster, mevrouw Betty O'Neill, bij het gerechtsgebouw i (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Eddy Callagher (28) een van de twee hoofdbeklaagden in het proces over de kidnap- ping van dr. Tiede Herrema, dat sinds afgelopen week aan de gang is voor een speciale rechtbank van de Ierse hoofdstad Dublin, heeft in november na afloop van de belegering van het huis in Monasterevin tegen de politie gezegd: „Als jullie die woning bestormd hadden, zou ik Herrema doodgeschoten hebben." Callagher onthulde toen ook, dat hij in een derge lijk geval zelfmoord had willen plegen. Op die manier hoopte hij Marian Coyle (21) een kans te geven om veilig te-ontsnappen. Achteraf voelde hij zich opgelucht, dat dit alles niet gebeurd was, „want ik zou mij niet overgegeven hebben", zei de kidnapper. „Toch ben ik blij, dat ik dr. Herre- Ivan zijn ma niet neergekogeld heb, want we konden goed Dublin, met elkaar opschieten." De aanklager las gistermorgen een verklaring voor, waarin Callagher deze onthullingen gedaan had na afloop van de 18-daagse belegering. Callag her loofde toen de politie voor haar verstandig optreden. Bij die gelegenheid verklapte Callagher ook aan de politie, dat hij de vader was van het zoontje van dr. Rose Dugdale. het Engelse lid van de voorlopige IRA. waarmee hij destijds een grote kunstdiefstal en enkele bomaanslagen, waarvan een per helikopter, heeft gepleegd. Dr. Dugdale zit nu in de gevangenis van Limerick. Dr. Herrema werd door Eddy Callagher en zijn handlangers gekidnapt, om de vrijlating af te dwingen van dr. Rose Dugdale en twee andere leden van de voorlo pige IRA. Gistermiddag zag beklaagde Eddy Callagher voor het eerst sinds de kidnapping zijn zoontje Ruary weer. Kort voor het begin van de middagzitting werd het kind, dat 14 maanden oud is en krulhaar heeft, op de openbare galerij gebracht. LISSABON (AFP/Rtr) Een ernstige tweespalt in de mili taire leiding van Portugal is gisteren aan het licht gekomen, toen enige conservatief gezinde bladen de tekst publiceerden van een rede van de stafchef van de luchtmacht, generaal Jo sé Morais. e Silva (34). Deze opperofficier oefende in een toespraak tot pas beëdigde re- cruten op de luchtmachtbasis Ota; op 50 km ten noorden van Lissabon, vrijdag j.l. ernstige kritiek uit op het staatshoofd, generaal Francisco da Costa Gomes, en de minister van bui tenlandse zaken, majoor Ernes to Melo Antunes, die be schouwd worden als de twee leidende linkse figuren in de militaire Raad van de Revolu tie. Volgens de stafchef van de luchtmacht zijn er aanwijzingen dat „krachten die tegen de vesti ging van een democratisch be wind zijn gekant, met geduldig zullen afwachten totdat zij via de stembus zullen worden ver slagen". Wellicht zouden deze krachten een „wanhopige ma noeuvre" voorbereiden om de verkiezingen voor het parle ment, die voor 25 april op het program staan, uit te stellen of af te gelasten. Dit zou kunnen gebeuren door een zwakke staatsgreep van rechts uit te lokken, die dan direct door de linkse krachten zou worden neergeslagen. Hoewel de generaal minister Antunes niet -met name noemde, was het duidelijk dat hij deze bewindsman op het oog had, die voorstander is van een blijvende krachtige rol van de strijd krachten in het politieke bestel. Zo zei hij dat het niet waar was - zoals Melo Antunes destijds had gezegd - dat de Raad van de Revolutie unaniem de erken ning van de volksrepubliek An gola onder leiding van de MPLA-president Agostinho Ne- to had gesteund. De Portugese luchtmacht vormt het kleinste en conservatiefste onderdeel van de strijdkrach ten. Wil een militaire staats greep succes hebben, dan is éch ter de steun of tenminste de neutraliteit van de luchtmacht van doorslaggevende betekenis, zoals gebleken is bij de mislukte rechtse staatsgreep in maart 1975 en de eveneens niet gelukte linkse coup van 25 november j.l. Vorige zomer kwam generaal Morais e Silva ook in het nieuws, toen hij in een openbare verklaring pleitte voor het on middellijke aftreden van de voormalige pro-communistische premier, generaal Vasco Gon Calves. LONDEN Op 3 maart is het 75 jaar geleden, dat de Engels man Edward Henry, een ge wezen inspecteur-generaal van de politie in Bengalen (India), Scotland Yard in Lon den in kennis stelde van een nieuwe wetenschap, de dacty loscopie; het onderzoek en de leer van de vingertoplijnen. Dank zij zijn inspanningen kreeg de Yard het eerste com plete vingerafdrukkenbureau van de wereld. Het „Henry"-systeem wordt nu in heel de wereld gebruikt door criminologen en detecti ves. Het eerste vingerafdruk kenbureau van het Ameri kaanse FBI werd in 1924 geo pend in Washington. Rond 1958 bestond de indrukwek kende verzameling van dit bu reau uit niet minder dan 150 miljoen „dabs" of vingeraf drukken. Sinds 1950 kunnen vingerafdrukken door middel van een speciale apparatuur telefonisch overgeseind wor den. Het gebruik van vingerafdruk ken is veel ouder dan men op het eerste gezicht zou vermoe den. De apostel Paulus besluit één van zijn epistels aldus: „De groeten van Paulus met mijn eigen hand, wat het teken is in elk epistel: zo schrijf ik". Uit die woorden wordt door sommigen afgeleid, dat de apostel zijn vingerafdrukken gebruikte als kenmerkende handtekening. Duizenden jaren geleden al drukten de Chinezen hun vin gertoplijnen af in zegels. In) 1686 maakte Marcello Malpig- hi gebruik van een nieuwe uit vinding, de microscoop. Hij noteerde in zijn tractaten, dat op het uiteinde van iedere vin ger „bepaalde verhoogde randjes" merkbaar waren, die uitliepen in „lussen en spira- len'1. Nog twee eeuwen gingen voor bij voor sir William James Herschel, de Britse hoofdad ministrateur van een district van Bengalen op grote schaal het eerste bekende officiële ge bruik van vingerafdrukken be gon te maken. Hij gaf de in boorlingen opdracht hun vin gerafdrukken aan te brengen op huii contracten. Hun vinge rafdrukken fungeerden als handtekening. Sir William bracht geen enkele andere administrateur op de hoogte van zijn systeem, dat daardoor onbekend bleef tot in de winter van 1880. Toen schreef de onderzoeker Henry Faulds van uit Japan naar het wetenschappelijke tijdschrift „Nature" in Londen: „Ik heb een groot aantal natuuraf- drukken gemaakt van de vin gers van mensen m Japan. Die kunnen leiden tot de weten schappelijke identificatie van misdadigers. Ik heb al erva ring met twee zulke gevallen en vond nuttig bewijsmate riaal in die vlekken. De schul digen werden ontmaskerd aan de hand van de vingerafdruk ken, die zij achtergelaten had den". Sir William Herschel, inmid dels gepensioneerd, antwoord de in november aan Faulds: „Ik maak al meer dan 20 jaar gebruik van vingervlekken. Ik ben ermee begonnen in de ge vangenis. Wanneer iemand in de gevangenis gestopt werd, moest elke gevangene tekenen met zijn vinger. Daarna kon om het even welke officiële bezoeker zich ervan overtui gen, dat de cipiers hem de juiste gevangene brachten. Een ander gezicht niaar dezelfde vingerafdruk, dus dezelfde man. Sir Edward Henry Het duurde nog 21 jaar voor Edward Henry vingerafdruk ken van misdadigers en ver dachten begon te klasseren, waardoor de mogelijkheid van vergelijking ontstond met af drukken, achtergelaten op de plaats waar een misdrijf ge pleegd was. Zijn systeem ver ving al gauw de oude „Bertil- lonage"-techniek, uitgevonden door Alphonse Bertillon. Deze ontwierp de eerste fysische methode om mensen te identi ficeren. Hij verdeelde het men selijke lichaam in elf sleutelaf metingen: van de breedte van het hoofd tot de lengte van de pink. De „Bertillonnage-techniek" verdween dan ook geleidelijk, nadat Edward Richard Henry de dactyloscopie geintrodu- ceerd had. Vandaag de dag is het onder zoek van de vingertoplijnen meestal de eerste stap in de criminilogie. Misdadigers zijn zelfs niet meer veilig wanneer ze handschoenen dragen. Een recente nieuwe techniek, ont wikkeld door specialisten van Scotland Yard in Londen, maakt het mogelijk afdrukken van gehandschoende vingers té ontdekken, te fotograferen en te vergelijken. Rqger Simons UTRECHT (ANP) Nederland heeft een groot tekort aan pleegge zinnen voor kinderen van 14 tot 21 jaar. Voor slechts 181 kinderen werd in 1975 een pleeggezin gevonden, terwijl de totale behoefte daaraan 577 bedroeg. Dit blijkt uit de totaalcijfers over 1975, samengesteld door de vijf centrales voor pleeggezinnen in Neder land. De centrales zijn gevestigd in Groningen, Amsterdam, Deventer, Den Bosch en Rotterdam. De kinderen waarvoor de centrales pleeggezinnen zoeken hebben eigen ouders en zijn dus niet adoptief. De ouders zijn op de een of andere manier niet meer in staat (geweest) hun kinderen op de juiste wijze te begeleiden. Op grond van klachten en na een deskundig onderzoek door een maatschappelijk werker beslist de rechter of de kinderen aan het ouderlijk gezag worden onttrokken. Als dat het geval is. worden de kinderen in een tehuis geplaatst en neemt een voogdij-instelling de verantwoordelijkheid voor de kinderen op zich. Als na een tijdje blijkt dat de kinderen terug kunnen naar de eigen ouders gebeurt dat. Zo niet, dan gaat de instelling uitkijken naar een pleeggezin. Voor het geplaatste kind is het vaak niet gemakkelijk de pleegou ders te accepteren, omdat het soms moeilijk de eigen ouders kan vergeten. De voogdij-instelling helpt de pleegouders bij de begelei ding van hun „nieuwe" kind. Een bijkomend probleem voor het oudere kind is, dat het vaak geen nieuwe vader of moeder zoekt) maar een eigen leefruimte om zichzelf te kunnen zijn. Het kind zoekt mensen met wie het dat onmisbare, dagelijkse kontakt kan hebben en die achter je blijft staan, ook als je op de een of andere manier „in de fout springt", aldus de heer Van Reenen, voorlichter van de centrales. Niet alleen echtparen, maar ook vriendenparen komen in aanmer king voor het pleegouderschap. De centrales zijn er een beetje vanaf gestapt dat alleen echtparen in aanmerking komen. In eerste instantie gaat de voorkeur uit naar echtparen met kinderen. Toch komen ook niet getrouwde paren in aanmerking. Ook homofiele paren worden niet per definitie afgewezen. ADVERTENTIE Hamlappen 500 gram MS 6.24 kiloverpakking JS-40 Varkensschnitzel 100 gram Uit de afdeling «arm brood: j. Volkorenbrood grat.s gesneden ^9 800 gram-oft» Uit de afd.delicatessen:|egeman|3if Schouderjr,candear,. 100gram. - Malse kassla .4*7 per krop.gQO TulpenApeldoorn |Y° bos 7 stuks -4 1 m woensdag 10 mnart W Nieuw! AH Choc, pastilles melk, 1^0 puur of extra bitter, rol 100 AH Champignonsoep Qu blik 0.46 literXAV AH Mandarijntjes gebroken *7Q partjes, blik 310 gr^m-89 AH Cornflakes 149 pak 350 gramJU Korstloze kaas blank of gekruid 10ft 400 gram Gebraden gehakt l7iQ vacuum verpakt 100 gram-95' Macleans tandpasta grote tube2&5 Uit de diepvries: Groko gesneden 1^0 J sperziebonen, pak 450 gram zolang de voorraad strekt. Zolang de voorraad strekt TjovaeieSsGhtosti-^ze1' |p reinigen, Kema-geKeuiu ,500 W. 1 jaar fabnel«S»ant,c- Adviesprijs fj AH-prijs

Leidse Courant | 1976 | | pagina 6