Economisch belang telt in gemeentebeleid onvoldoende mee' Ook banketbakkerij LBF uit Leiden weg Optimisme over sport in Leidse begroting Lesko op dreef met Stravinsky Leidenaar verongelukt Ophalen van huisvuil wordt te duur VVD-RAADSLID VAN DUYN: IN ZOETERWOUDE: STRAKS MISSCHIEN ÉÉNMAAL PER WEEK Ongecontroleerde economische macht leidt tot corruptie" WOENSDAG 3 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Van Aken (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Het is weliswaar mooi om maar bestemmings plannen te wijzigen waar dat nodig lijkt, maar wij moeten rekening houden met de werk gelegenheid. We kunnen in Leiden niet zo gemakkelijk met arbeidsplaatsen omsprin gen. In deze commissie probe ren wij zoveel mogelijk het economisch belang deel uit te laten maken van het gemeen telijk beleid, maar we zitten vol frustraties en worden steeds tegen onze schenen ge schopt. In het eollegebeleid wordt dat economisch belang te veel onder de tafel gescho ven: het is een onvolwassen factor bij de beléidsafwe- ging". Dit zei het gemeenteraadslid voor de WD. K. van Duyn, gisteravond in de vergadering mische zaken. Hij verwoordde daarmee eigenlijk de algeme ne kritiek van de meerderheid der aanwezigen. Een en ander gebeurde bij de behandeling van de economische aspecten van het ontwerpbestemmings- plan De Camp, dat enige tijd geleden werd gepresenteerd. In dit stuk binnenstadsgebied zullen nog al wat zogenaamde marginale bedrijven moeten verdwijnen, wanneer het be-, stemmingsplan wordt uitge voerd. Marginale bedrijven zijn onder meer handelaren in lompen en oude metalen, die in De Camp ook nogal wat pakhuizen hebben staan die gesloopt zullen moeten wor den. Ook voor andere onder nemers heeft het bestem mingsplan echter gevolgen, en De raadscommissie voor economische zaken. Midden, achteraan de tafel de heren Van Duyn (VVD), in gesprek met Bleijie (CDA) bovendien zijn er repercussies voor het aantal parkeerplaat sen in de wijk. Van de kant van het CDA vroeg drs. Bleijie naar het ge meentelijk beleid in zake de bedrijfsondersteuning, waar door het de ondernemers in De Camp mogelijk zou wor den gemaakt hun werk elders voort te zetten. Bleijie vond het bieden van een alternatie ve vestigingsmogelijkheid een absolute voorwaarde om tot uitvoering van het bestem mingsplan te komen. Hij vreesde dat de aanwezige be drijven zonder dat hun mede werking niet zouden verlenen. Ook de socialist Van Baaren schaarde zich achter de op merkingen van Van Duyn en Bleijie. Hij verwoordde uiteindelijk het gevoelen van de commissie door wethouder Van Aken erop te wijzen, dat de commis sie pas bereid is een definitie ve uitspraak over het ontwerp- bestemmingsplan De Camp te doen, wanneer kan worden beoordeeld hoe het deelplan De Camp wat betreft het eco nomisch facet past in het plan van actie voor de hele binnen stad dat over enkele dagen verschijnt. Daarbij zal de com missie inzicht moeten hebben in het aantal niet te handha ven bedrijven de omvang van eventuele verplaatsingen, mo gelijke nieuwe vcstigingspun- ten, de financiële armslag voor de bedrijven en het parkeer probleem. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Leidsche Broodfabriek stopt half mei met de productie van banket in Leiden. De banketfabriek wordt overgeplaatst naar Carels n.v. in Amsterdam. De huidige werknemers van de Leidsche Brood Fabriek kunnen in Amsterdam aan het werk. Zoals bekend werd in oktober vorig jaar de broodbakkerij van de LBF gesloten. De broodpro ductie werd overgenomen door het in Rijswijk gevëstigde bedrijf Hus-Lensvelt. De oudere werk nemers gingen met vervroegd pensioen. Voor de jongeren werd een plaatsje ingeruimd bij Hus- Lensvelt. De brood- en banketbezorging blijft in Leiden. Hiertoe is het voormalige pand van De Gruyter aan de Gabriel Metzustraat aangekocht. Het bezor gingsapparaat zal in de toekomst worden uitge breid De half mei leegkomende banketbakkerij zal mo gelijk worden verhuurd aan het bedrijf in sanitair en loodgietermateriaal Ico-Athibu. dat thans „de buur" is van de LBF aan de Lammermarkt. Illllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllll Cabaret Honoloeloe in LAK-theater LEIDEN Op woensdag 10 maart geeft het Cabaret Hono loeloe, bestaande uit Hessel van der Wal, Rob van de Meeberg en Nico van der Lmden, piano, in het theater van het Leids Academisch Kunstcentrum, Le vendaal 150, derde verdieping, een voorstelling van zijn pro gramma „Leuke vent". De toe gangsprijs voor de voorstelling, die om kwart over acht begint, bedraagt zeven gulden vijftig, voor leden van K O. zes gulden en voor houders van een cultureel jongerenpaspoort en vijfenzestig-plussers drie gulden vijfenzeventig. Kaarten zijn van maandag tot en met vrijdag van negen tot drie uur en zaterdags van negen tot twaalf uur verkrijgbaar op het bureau van K O., Oude Vest 45, Leiden, alsook 's avonds aan de zaal. Telefonisch kan men tussen negen en vijf uur kaarten bestellen op de nummers 071-141200 en 071- 131841. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse begroting voor dit jaar die deze week werd gepresenteerd en die vol gende maand waarschijnlijk in de gemeenteraad aan de orde gaat komen laat zich optimis tisch uit over het Leidse sport gebeuren. Dit ondanks het feit, dat er op de begroting geen noemenswaardige investerings ruimte kan worden vrijge maakt. Zaken die de sportbalans voor 1976 desondanks naar de posi tieve kant doen doorslaan zijn Van onze kunstredactie Leiden Gisteren speelde het Lesko (Leids Studenten Kame rorkest) onder leiding van Ben jamin Ashkenazy in het LAK- theater zijn eerste concert van dit jaar. Zes jaar bestaat dit orkest nu al, dat zich erop toe legt eigentijdse muziek te spelen en hierdoor weinig uitgevoerde werken wat meer bekendheid te geven. Het begrip „eigentijds" is nogal ruim, want de composities van Hindemith. Martinen Stravins ky, die op het programma ston den, zijn wel van deze eeuw, maar zeker niet erg modern: naar de vorm behoren ze meer tot het neo-classicistische werk. Maar dat neemt niet wèg dat ze vrij weinig gespeeld worden en daarom alleen al was deze avond van belang. Het eerste stuk was Hindemith 's Kleine Kammermusik für Blöser', gekomponeerd in 1922. Dit spirituele, ritmisch niet een voudig in elkaar zittende werk, werd door de vijf vertolkers koelbloedig aangepakt, maar kwam nog niet goed uit de verf. Die gedeelten, die in goed sa menspel te horen waren, toen- t den echter overtuigend aan dat Hindemith vaak ten onre hte als een koele componist be schouwd wordt. Daarna kwam het meest interes sante stuk van de avond aan bod: het „Concertino voor cello en orkest" van Bohuslav Marti- nü, geschreven in 1924. De diri gent Ashkenazy, een Bulgaar die momenteel in Nederland woont, werkt en studeeii, gaf op een leuke manier uitleg aan dit werk, waarin hij wees op de grote van de volksmuziek als inspiratiebron, die gevolgen had voor de instrumentatie, en daar naast voor een zeer wisselend ritme zorgde. De uitvoering van het Concertino was een bijzon der boeiende aangelegenheid, een krachttoer zowel voor het orkest met de solist, als voor de dirigent. Ulrich Schulze is ie mand die op de cello heel wat kan, en hij demonstreerde dat door de voortreffelijke manier waarop hij de moeilijkste passa ges speelde en daarbij nergens uit de pas raakte met het orkest, dat ook steeds meer op dreef kwam. Deze opgaande lijn zette zich na de pauze voort. Met „Eight Instrumental Miniatures" en Danses Concertantes" van Stravinsky toonde het orkest, versterkt met strijkers, zowel in de pittige, snelle gedeeltes als in de langzamer, lyrische zijn ma ximale mogelijkheden. Mis schien is het de grotere ver trouwdheid met deze componist, die het voor het publiek makke lijker maakt de muziek te be grijpen (en voor het orkest om te spelen). In dat geval heeft het Lesko met deze avond een goe de poging gedaan ons ver trouwd te maken met andere muzikale kost dan de bekende. Aan enthousiasme was er bij het publiek geen gebrek. Donderdag 4 maart speelt het Lesko hetzelfde programma weer in het LAK, en zondag 7 maart in het gebouw van Au- gustinus op het Rapenburg. Zeer de moeite waard dus. Paula Koning volgens de nota van aanbieding onder meer het gereed komen van het zwembad De Zijl, de sportzaal aan het Broekplein die gebruikt zal gaan worden voor gymnastiekonderwijs en kleine binnensport en de spoedig te verwachten aanleg van sportvel den in het Morskwartier. De nota van aanbieding wijst voorts op de lofwaardige initia tieven in de particuliere sector, waarbij de tot standkoming van een Sportmedisch Adviescen trum en de toekomstige ijsbaan van Tom Menken worden ge noemd. Voor de slepende ac commodatieproblemen van de roeivereniging Die Leythe wordt een oplossing bepleit in het ka der van de aanvullende werkge legenheid. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat de mogelijkheid wordt be studeerd om voor de sport geld vrij te maken uit het fonds bo- venwijkse voorzieningen. Dat is een pot ter grootte van 20 mil joen die is gevuld met bijdragen van de burgerij betaald in de vorm van 12,50 opslag per vier kante meter op de grondprijs. Dit geld is bestemd voor boven- wijkse projecten, waarbij in de eerste plaats moet worden ge dacht aan de recreatieve sfeer. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Izaak Anne n H D Meulenbclt en A M de Bn Brenda d v. A J Mensink en R M Kuf L W. Piesens en S. F I. liaan Hendrik z.v J S.Dc- Schniedewind. Melissa Elisa- E J. Marinussen en E C I C Lee en S M Clier Dit bleef over van de wagen van het slachtoffer. (Van onze correspondent) LEIDEN/ZOETERWQUDE - De heer-P. M. du Prie (56). directeur van de B V. Aannemingsbe drijf du Prie te Leiden is gistermiddag bij een verkeersongeval m Zoeterwoude om het leven gekomen. Het slachtoffer reed om 15.20 uur op de provinciale weg in de richting Stompwijk en geraakte op de plaats waar de weg een flauwe bocht maakt over de asstreep van de weg. Zijn Mercedes raakte een Daf waarin twee dames zaten, een daar achter rijdende auto kon de Mercedes ontwijken door in de berm te sturen. De uit het spoor geraakte Mercedes vloog vervolgens gedeeltelijk onder een vrachtauto die als derde uit de tegenovergestelde richting kwam en die bestuurd werd door de 26-jarige J v. W. uit Oegstgeest. De heer Du P. moet vrijwel op slag dood zijn geweest. De geraakte Daf maakte een draai van 360 graden en kwam aan de andere zijde van de weg naast het fietspad tot stilstand. De twee ingezetenen wer den ter observatie naar een Leids ziekenhuis vervoerd, maar konden later naar huis terugke ren. Met behulp van het materiaal van een van de omwonenden en van de Leidse brandweer moest het dodelijke slachtoffer uit het auto wrak worden gehaald. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het ophalen van huisvuil in de gemeente Leiden wordt te duur. Het college van b en w denkt erover om in de toekomst het huisvuil nhg maar éénmaal per week op te laten halen in plaats van de gebruikelijke twee maal per week. Dat zou met name moeten gaan gebeuren in de buitenwijken van Leiden, zoals de Mcrenwijk en de stadsdelen buiten de singels. Een en ander valt op te maken uit de toelichting van het college op de onlangs gepresen teerde gemeentelijke begroting.. De gemeente kan niet ontkomen aan een voortdurende kostenstijging, zeker met een uitbreiding van het aantal ophaalploegen in het vooruitzicht. Thans werkt de reinigingsdienst nog met zes ploegen van drie man en een van 2 man. In de loop van dit jaar zal voor de bediening van de Merenwijk (die dan 5400 inwoners zal tellen) een extra ploeg van drie man moeten worden ingezet. De gemeente is ook nog eens voor extra kosten komen te staan na de ingebruikname van de derde vuilver brandingsoven. Mede daarom zijn de reinigingsrechten onlangs drastisch opgetrokken. De gemeente overweegt een afzonderlijke regeling in het leven te roepen voor met name winkelbedrijven in het centrum, die gebruik maken van de nu nog gratis mogélijkheid om hun bedrijfsvuil aan te bieden dat via de. grofvuilschaar tot kleine delen voor de verbrandingsoven wordt ver werkt Verder wordt er over nagedacht of er niet een gedeelte lijke vergoeding van de burgerij zal moeten worden gevraagd voor de kostenverhogende service van de grofvuilophaaldienst, die in hoge mate door de bevol king blijkt te worden gewaardeerd. Mevr Mathijsen LBF gaat jubilaresse huldigen Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Ondanks het feit dat ook de banketfabriek bin nenkort uit Leiden gaat ver dwijnen, viert de Leidsche Broodfabriek op 16 maart een feestje. Aanleiding is het veer tig-jarig dienstjubileum van mevrouw A. Mathijsen-Visser, die op 25 maart met vervroegd pensioen gaat. Zij trad op 15 maart 1936 in dienst van de LBF. Enkele jaren later kreeg zij een groot deel van de admi nistratie onder haar hoede. Te vens was zij de steun en toever laat van de toen nog vele slijters, die de LBF had, en de medewerkers. Wanneer er moei lijkheden waren, ging ieder naar mevrouw Mathijsen, die altijd bereid was, hulp te bie den. Om haar te bedanken voor de nimmer aflatende ijver in haar werk en het medegevoel dat zij toonde ten aanzien van haar collega's geeft de LBF op 16 maart een receptie, waarvoor ook veel oud-medewerkers van de LBF zijn uitgenodigd. De receptie wordt gehouden in „In den vergulden Turk" aan de Steenstraat van vier uur tot half Langezaal grotendeels weg van de Stille Rijn Van een onzer verslaggevers LEIDEN De firma Langezaal wil een groot deel van haar afdelingen aan de Stille Rijn afstoten. Eind deze maand zal alleen de winkel in baby-artike len nog over zijn. Sinds enkele weken houdt de firma Langezaal totale uitver koop van haar' huishoudelijke artikelen en meubels. De vijf werknemers hebben allen elders werk gevonden. Mevrouw A. Langezaal-Plezier zal samen met haar oudste medewerkster de winkel in baby-artikelen aan de Stille Rijn 8 en 9, drijven. De door de opheffing van de afde lingen huishoudelijke artikelen en woninginrichting leegkomen de panden Stille Rijn 1-4 zullen worden verhuurd aan een firma die onder meer meubels en cam pingartikelen verkoopt. Swift organiseert toerfietstochten Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wielerclub Swift- Leiden start op zondag 7 maart met het organiseren van toer fietstochten. Iedere zondag worden tochten van dertig of vijfenvijftig kilometer uitgezet voor trimfietsers. Belangstellenden kunnen zich opgeven in het clubhuis van Swift" aan het einde van de Trompstraat. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ1,50 per rit en voor tourfietsers tot 14 jaar: 1 Voor de beter getrainde trim fietsers stippelt „Swifttoer" ook lange afstandsritten uit tot zelfs 360 kilometer of een klimtoer door de Ardennen. Het secreta riaat van „Swifttoer" berust bij G. Hekker in Katwijk, telefoon 01718-71588. Studenten-ekklesia brengt. ,,De zaak Giessen/Nieuw kerk" LEIDEN Op zaterdaf 6 maart houdt de Leidse Studenten-ek- klesia in haar trefcentrum, Ra penburg 100, weer een voor alle belangstellenden gratis toegan kelijke filmavond. Op deze avond, die om half tien begint, wordt het televisieprogramma „De zaak Giessen/Nieuwkerk" vertoont, een reconstructie van een proces, dat leidde tot de vrijlating van twee .onschuldig tot vijftien jaar veroordeelde mannen. Pier van Gorkum in Leiden: Van een onzer medewerkers LEIDEN „Ongecontroleerde economische macht leidt tot corrup tie en uitbuiting van de werknemers". Deze stelling poneerde dr. Pier v. Gorcum van het Informatiecentrum Ondernemingsraden (en voormalig P.P.R.-kamerlid) gisteravond op een door de Studen tenvereniging SSR georganiseerde discussie tussen de heer Van Gorcum en de heer Van der Meulen, secretaris van het C.N.V. Volgens de heer Van Gorcum moet deze ongecontroleerde eco nomische macht, waarbij de on dernemer beslist zonder daarbij verantwoording te hoeven afleg gen, uiteindelijk altijd tot moei lijkheden leiden. Deze macht moet gedemocratiseerd worden, en de ondernemingsraad gaat niet ver genoeg, heeft eigenlijk nog steeds slechts een advise rende functie. De leiding van een bedrijf moet democratise^ gekozen worden, aldus de heer Van Gorcum. De heer Van der Meulen is ook van mening dat de voorstelling van de ondernemingsraad, zoals die door het kabinet wordt gege ven. weinig inhoudelijk is en dat economische macht gevaar met zich meebrengt. Maar hij meent eveneens, dat vanuit de christe lijke steilingname het „machts denken" beter in „verantwoor- delijksdenken" kan worden ver anderd. Bij een verregaande participatie van de werknemers in de ondernemingen kan er onmogelijk meer sprake van zijn dat alleen de werkgever verantwoordelijk is; ook de werknemers zijn verantwoorde lijk. De heer Van der Meulen en met hem het CNV. staat een raad van commissarissen voor, die voor de ene helft door de werk nemers, en voor de andere helft door werkelijk bij het bedrijf betrokken mensen (dus geen aandeelhouders) gekozen wordt. Het topbestuur (de directeuren) dat dan boven de onderneming komt zou aan deze raad woording moeten afleg' De heer Van der Me„ jt geen heil in het bedrijf ^parle ment, zoals de heer Van Gor cum zich dat voorstelt. Als af schrikwekkend voorbeeld hier van greep hij het in de discussie ter sprake gekomen arbeiders- zelfbestuurssysteem in Joego slavië aan, waar de banken, die niet genationaliseerd waren, de macht in handen kregen en toch genationaliseerd moesten wor den.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3