Hardleers in verkeer Veel informatie voor Donner c. Ford slaat Reagan zeer duidelijk Kinderbijslag studerenden beperken J Nederland is internationaal centrum voor hard drugs ONDERZOEK SWOV WIJST UIT: ADVIES SOCIALE VERZEKERINGSRAAD Turk (19) bekent moord op landgenoot Vuurgevecht in Amsterdam eist leven Chinees BOMFABRIEK IN BOOREILAND OP LONDEN ONTDEKT ZEE IN BRAND £eidóe 6ouAa/nt Woensdag 3 maart 1976, 66e jaargang no. 5 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent FC Den Haag FC Den Haag West Ham United op Ned. I om 19.58 uur. Om 22.45 uur Studio Sport met o.m. andere cup-kwartfinales. Ned. I om 19.05 uur Jouw beurt (slot) en om 21.50 uur Suiker ziekte, doe. WEINIG VERANDERING Vannacht lichte vorst met mini ma van 0 tot 4 gr. Morgen droog en zonnig weer en max. temp. van 8 tot 13 graden. Meest mati ge oostelijke wind. Morgen zon: 7.19-18.25. Schev. hoogw.: 5.07 en 17.18. Laagw.: 0.55 en 13.18. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG De commissie Donner, die een onderzoek in stelt naar de vraag of prins Bernhard geld ontvangen zou hebben van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, heeft inmiddels gesprekken ge voerd met Fred Meuser, ex- Lockheed directeur voor Euro pa, dr. H. Weisbrod, de 71-jarige Zwitserse advocaat via wie de Lockheed-betaiingen liepen en met ir. S. Visser, oud-minister van Defensie die in 1960 besloot tot aanschaf van de Starfighter, het gevechtsvliegtuig van Lock heed. Wat de heren Meuser en Weis brod, twee van de sleutelfiguren in de Lockheed-affaire aan de commissie hebben meegedeeld, blijft voorlopig geheim. Ook over het gesprek met oud-minis ter Visser dat gisteren plaats vond, zijn geen mededelingen gedaan. Inmiddels heeft de com missie wel een enorme hoeveel heid gegevens binnen gekregen over de gang van zaken bij de aankoop van de Starfighter. Men heeft ook kunnen putten uit de persoonlijke archieven van prins Bernhard die alle me dewerking aan het onderzoek heeft toegezegd. De commissie zal waarschijnlijk deze week nog meerdere personen die be trokken waren bij de aanschaf van het gevechtsvliegtuig verho- De Amerikaanse Senaatscom missie die de Lockheed-affaire onderzoekt houdt donderdag en vrijdag nog twee hoorzittingen, die vooral geconcentreerd zijn op eventuele steekpenningen die in de Duitse Bondsrepubliek zouden zijn betaald. Ook andere Westeuropese landen als Neder land komen wellicht aan de or de. De Canadese regering heeft in middels VS-regeringsgaranties gevraagd voor een miljarden contract met Lockheed voor de aanschaf van 18 Orion-vliegtui- gen, hetzelfde type dat een van de kandidaten is voor de opvol ging van het Nederlandse lange afstandsvliegtuig Neptune. De Canadese regering vreest, dat Lockheed door de omkoopaffai res in financiële problemen komt en het contract niet zou kunnen nakomen. Ex-minister Visser CARNAVAL Gisteren werden overal ter wereld de laatste restjes energie uit de carnavalslijven geperst om dit fes tijn tot een zo vrolijk en luidruchtig mogelijk einde te brengen. Want vandaag, Aswoensdag is de tijd van veertig dagen vasten, boete doening en bezinning weer aange broken. In Rome gooiden jongelui elkaar vol met meel en iedere willekeurige voorbijganger kon een tik krijgen van een (lichte) plastic knuppel (foto boven). In Rio de Janeiro, het mekka der carnavals vierders, won deze „vuurvogel" de eerste prijs bij de strijd om het mooiste costuum (foto onder). Maar in deze Braziliaanse stad vielen ook dit jaar vele doden te betreuren. 104 mensen verloren het leven, voornamelijk ten gevol ge van verkeersongevallen of over matig drankgebruik. DEN HAAG Het publiek trekt zich maar weinig aan van verkeersmaatregelen die het onredelijk acht. Alge mene voorlichting en de gebruikelijke politiecontroles veranderen daar weinig aan; alleen bij het toezicht van een permanent aanwezige grote politiemacht is er enige kans om de betreffende maatregelen nageleefd te krijgen. Tot die conclusie komt de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). De SWOV zegt in een rapport waarin binnen- en buiten landse kennis op het gebied van de verkeersveiligheid is gebundeld, dat bijvoorbeeld oudere voetgangers vaak zeer hardleers zijn bij het maken van overtredingen bij het oversteken. Over automobilisten merkt de SWOV op, dat deze categorie weggebruikers duidelijk minder brokken maakt als er veel politie in de buurt is. Het rapport is wat de SOV-onderziekers menen, „een leerzaam beeld van de geringe bereidheid van de gemid delde verkeersdeelnemer om voor zijn eigen verkeersvei ligheid te zorgen, als hij daar het directe nut niet van inziet." Als voorbeeld van een verkeersmaatregel die weinig wordt nagevolgd noemt de SWOV de draagplicht van de autogor del. Toen de draagplicht van kracht was geworden, werd de maatregel betrekkelijk weinig overtreden, maar mo menteel is het dragen sterk teruggelopen. Om dit te verbeteren adviseert de SWOV autoverkopers en rijin- structeurs bij de voorlichting in te schakelen. MÊÊ WASHINGTON (Reuter-UPI-AP) Hoewel de uitslagen nog niet volledig zijn, is het duidelijk, dat president Ford in republikeinse voerverkiezingen voor de presi dentskandidatuur in de staten Vermont en Massachusetts ruime afstand heeft genomen van zijn rivaal Reagan. Bij de democraten zorgde de als ietwat conservatief bekend staande senator Henry Jackson (24 pet) voor een verrassing door zijn riva len Wallace (18 pet), Udall (18 pet) en Carter (14 pet) achter zich te laten. Ford zal in Vermont uitkomen op 84 pel Vcui de stemmen. Hij was dan ook de enige ingeschreven re publikeinse kandidaat. Maar onge veer 16 pet van de kiezers zette de naam Reagan op de plaats voor niet ingeschreven kandidaten. Bij de democraten won in Vermont Carter (plm 45 pet), gevolgd door Shriver (30 pet) en Harris (16 pet). De voorzitter van de Senaatscom missie, die de kwestie van de gehei me diensten en van de omkoopaf faires onderzoekt, Frank Church, zal op 18 maart formeel bekend maken, dat hij zich kandidaat stelt voor de democraten. Hij heeft al een hoofdkwartier in Washington ingericht. Kamervragen over beloften aan gegijzelden Wijster DEN HAAG (ANP) Mevr. Van Veenendaal- van Meggelen (DS'70) wil van staatssecretaris Hendriks horen welke toezeggingen zijn gedaan aan de slachtoffers van de treinkaping in Wij ster ten aanzien van opvang en begeleiding. In schriftelijke vragen informeert zij naar even tuele beloften die er toe zouden hebben moeten leiden dat twee vertegenwoordigers van de gegij zelden in de projectgroep, cq. begeleidingsgroep zouden worden opgenomen. Blijkens mededelin gen is deze belofte niet ingelost en mevr. Van Veenendaal is benieuwd naar de reden daarvan. In interviews met gegijzelden o.a. in onze krant, kwam volgens haar naar voren dat niets terecht is gekomen van de gedane belofte omtrent na zorg en begeleiding. Steun Uitgedost met Engelse vlaggen, spandoeken, hoeden, ijspetten, toe ters en gestoken in kos tuums in de kleuren van West Ham United arri veerden vanmorgen de eerste Engelse suppor ters, volledig overtuigd van de overwinning die West Ham United naar hun zeggen vanavond op FC Den Haag gaat behalen. Met twaalf bus sen, waarvan er zes in de binnenstad verdwaal den maar dankzij onze fotograaf uiteindelijk toch in het Zuiderpark belandden, kwamen de eerste zeshonderd nog een tikkeltje slaperige aanhangers van West •Ham aan om een eerste kennismaking met het stadion de Haagse bin nenstad binnen te trek ken. Vanmiddag arriveer den nog eens negenhon derd Engelsen, waardoor de Londense ploeg zich vanavond weet gesteund door ongeveer vijftien honderd uitermate fer vente aanhangers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kinderen van zestien jaar en ouder dienen alleen voor kinder bijslag in aanmerking te komen, wan neer die bijslag nodig is voor het levens onderhoud of de studie van het betrok ken kind. Dit stelt de Sociale Verzeke ringsraad in een advies aan staatssecre taris Mertens (sociale Zaken) in een deel rapport over het oneigenlijk gebruik van de kinderbijslagwetten. Kinderen van 16 jaar en ouder kunnen, wanneer zij studeren of invalide zijn, in aanmerking komen voor dubbele kinder bijslag wanneer zij ten laste van de ou ders of voogden komen. Driedubbele kin derbijslag wordt gegeven voor studeren de kinderen die elders wonen maar door de ouders worden onderhouden. Het kan voorkomen dat ouders de kin derbijslag niet nodig hebben om in het onderhoud van het studerende kind te voorzien, maar die kinderbijslag op een spaarrekening zetten. Volgens de Sociale Verzekeringsraad is dat dan duidelijk een oneigenlijk gebruik van de kinderbij slagwetten. De raad adviseert geen kinderbijslag voor kinderen ouder dan 16 jaar te ver strekken, als die kinderen over een eigen inkomen (studie toelagen, inkomen uit vermogen, pensioen e.d.) beschikken. Kinderbijslag aan studerenden dient al leen te worden gegeven, als het geld wordt aangewend voor het levensonder houd van de studerende. Geadviseerd wordt het begrip „inkomen" in dit ver band in de wet te omschrijven. Van een onzer verslaggever^ LEIDEN De 19-jarige Turk, die reeds enkele dagen geleden was gearresteerd op verdenking van moord op zijn 36-jarige landgenoot Memis Tank, heeft bekend. De jongeman vuurde in koele bloede vijf kogels in het hoofd en onderlichaam van zijn slachtoffer. Behalve de schutter zijn ook zijn vader en zijn 15-jarig broer tje aangehouden. Welke rol de laatste twee in het drama dat zich in de nacht van zaterdag op zondag in de Joubertstraat afspeelde, hebben gehad, is nog niet bekend. Ook het moordwa pen is nog niet boven water. Doodgeschoten In de Spaan se Baskische stad Lezo is giste ren een controleur van het stadsbusbedrijf doodgeschoten, waarschijnlijk door Baskische terroristen, zo heeft het persa gentschap Europa Press be kendgemaakt. Beroep De violist Yehudi Me- nuhin, de voormalige voorzitter van het Britse Hogerhuis Lord Gardiner en de acteur Paul Sco- field hebben een beroep op de Sovjet-Unie gedaan de negenja rige stiefzoon van de Russische dissident Victor Fainberg naar Engeland te laten gaan. Fain berg woont thans in Engeland. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. naam: adres: woonplaats: .t STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een vuurgevecht tussen leden van de Chinese onderwereld in Amsterdam heeft gisteren aan een 46-jarige Chinees het leven ge kost terwijl een 30-jarige landgenoot van hem met een schot door de longen in het ziekenhuis is opgenomen. De schietpartij had gisteravond plaats in de Bin nen-Bantammerstraat, het brandpunt van Chinese criminele activiteiten. Van de toedracht is de politie nog weinig bekend. Uit het feit dat er inmiddels 16 lege patroonhulzen zijn gevonden wordt afgeleid, dat de twee zijn neergeschoten door een vrij grote groep belagers. De politie vermoedt dat de achtergrond van het vuurgevecht gezocht moet worden in de heroïne-handel in de hoofdstad. Lente Hoewel 's mor gens hier en daar het ijs nog van de autorui- 1 ten moet wor- UVC 5( den geschapt, al, loopt gedurende de dag het kwik zo op dat van een aangename fpfiy lentetempera- tuur gesproken mag worden. Enkele vroege- |||§fp! zonaanbidders hebben dan ook spoorslags de schepjes en em mertjes van zol der gehaald om r te genieten van de eerste zonne stralen aan het Scheveningse strand. LONDEN (Reuter) De politie heeft in Zuid- Londen een bomfabriek gevonden die naar zij aanneemt explosieven kan hebben opgeleverd voor recente aanvallen van het verboden Ierse republikeinse leger in Londen. Rechercheurs van Scotland Yard deden gister avond een inval in een appartement in een groot huis waai1 zij 18 kg explosieven, ontstekingen en tijdmechanismen vonden. Er waren geen bewoners aanwezig. De springladingen waren van hetzelfde type als die welke bij acht bomaanslagen in Londen werd gebruikt sedert de hongerstaker Frank Stagg van het IRA vorige maand stierf. OSLO (UPI) Op het Noorse booreiland „Deep Sea Saga" in de Noordzee is gisteren door onbe kende oorzaak brand uitgebroken. Helicopters hebben 43 personeelsleden naar de wal overge bracht, 20 man zijn achtergebleven voor de blus werkzaamheden. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers. De brand op het booreiland van de Noorse maat schappij Od Fjell en liggend in het Ekofisk-olie- veld, was het derde ongeluk in vier maanden tijd in dat deel van het continentale plat. Od Fjell is ook eigenaar van het booreiland dat maandag tijdens het transport in zware zeegang kapseisde. Daarbij kwamen zes ,leden van de 51-koppige bemanning om het leven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland is een internationaal centrum voor de handel in hard drugs geworden. Dat verklaarde minister Van Agt (justitie) gistermiddag in de Tweede Kamer bij de voortgezette bespreking van het drugbeleid. De minister deelde mee, dat de politie van jaar op jaar meer heroine in beslag neemt; in 1973 was dat 29 kg, vorig jaar al 60 kg, en in de eerste twee maanden van dit jaar al meer dan 20 kg. Naar schattingen van de politie wordt slechts 10 procent van de hard drugs opgespoord. Een krachtiger bestrijding is dringend geboden. De minister handhaafde het standpunt van de regering dat het bezit en gebruik van hennepprodukten een strafbaar feit moet blijven, ook al zullen de rokers van een „stickie" niet worden vervolgd. Ingevolge internationale verdragsafspraken kan Neder land de strafbaarstelling echter niet opheffen. Dat het bezit van minder dan 30 gram hasj niet wordt gestraft, betekent geen legalisering van het bezit van hennepprodukten. De constatering van het strafbare feit leidt echter niet tot een strafvervolging. Staatssecretaris Meijer (CRM) kondigde aan dat nog dit jaar een rijkssubsidieregeling voor de hulpverlening aan jongeren van kracht zal worden. Een samenhangend netwerk van hulpverlenings instanties zal worden ingesteld, waarvoor het rijk gelden beschik baar zal stellen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1