Democraat Carter krijgt het moeilijk in Massachusetts BOOREILAND GEKANTELD: ZES DODEN Ikvos-werk: begrip kweken voor arm-rijk probleem in de wereld Verschraling in kerkelijk leven oud katholieken VOORVERKIEZING IN KENNEDY-STAAT Terroristen in Ulster verliezen hun voorrechten Waterleiding ziekenhuizen eist meer controle Nieuw experiment: Australië gevangenen thuis KERK EN WERELD DINSDAG 2 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Henry Jackson (r) heeft de laatste dagen bij zijn campagne in Massachusetts steun gekregen van Daniel Moynihan, die zojuist afscheid heeft genomen als Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Naties in New York, en die na zijn geruchtmakende ambassadeurstijd terug keert naar de universiteit van Harvard. Van onze redactie buitenland BOSTON Na de eerste voorverkiezing voor het Amerikaanse presidentschap in New Hampshire is vandaag de staat Massachusetts aan de beurt om kandida ten hun plaatsen te wijzen. Ging het vorige week vooral om de strijd bij de Republikeinen tussen president Ford en- zijn uitdager Reagan, vandaag zijn voor al de Democraten aan de beurt om te laten zien wat ze waard zijn. Ford en Reagan hebben weinig tijd aan Massa chusetts besteed en houden hun kruit droog tot volgende week, in Florida. Vorige week in New Hampshire bleek de democraat Jimmy Carter, oud-gouver neur van Georgia, de voornaamste stem- mentrekker. Hij kreeg er 30 procent. Maar thans heeft hij te maken met meer concurrentie. Er zijn twee niet onbelang rijke kandidaten bijgekomen: senator Henry Jackson, die bekend staat om zijn anti-Russische houding, en gouverneur George Wallace van Alabama, welbekend als woordvoerder van de gevoelens van het diepe zuiden. Hoewel beiden niet in staat worden geacht de uiteindelijke De mocratische kandidatuur te verwerven, moeten zij toch in staat zijn heel wat conservatieve stemmen van Carter af te snoepen. In New Hampshire was Carter de enige conservatieve Democraat van belang, tegenover een aantal meer libera le kandidaten: Udall, Shriver, Birch Bayh en Frank Harris. Nu hij in de Kennedy- staat zijn stemmen moet delen met ande ren, is het nog maar de vraag of hij zijn positie als de politieke ontdekking van het jaar kan volhouden. Zondagavond werd trouwens een lande lijk opinie-onderzoek gepubliceerd waar uit bleek dat Carter momenteel op steun van 17 procent van de kiezers kan reke nen, tegen 16 procent voor Wallace. De meeste stemmen gingen evenwel naar een man die zich (nog) niet kandidaat heeft gesteld: oud vice-president Hubert Humphrey (21 procent). En daarmee lijkt de stelling onderstreept dat de kandida ten om wie het vandaag gaat, toch niet de uiteindelijke keuze van de Democra ten zullen vormen, maar dat op de natio nale partijconventie een beroep zal wor den gedaan op een grote naam die buiten de voorverkiezingen is gebleven. Humph rey is er zo een, maar ook Edward Kennedy, die geweigerd heeft zelfs in zijn eigen staat Massachusetts zijn zwager Sargent Shriver openlijke steun te geven. Andere namen zijn die van senator Frank Church, die evenwel eerst zijn grote onderzoek tegen de CIA en de multinationals wil afronden, en gouver neur Brown van Californië. Mocht Carter er niet in slagen de meeste Democratische stemmen op zich te ver enigen, dan maakt de liberale Morris Udall een goede kans. Udall behaalde in New Hampshire de tweede plaats achter Carter met 24 procent van de stemmen, en hij lijkt daarmee de enige belangrijke progressieve democraat; hij heeft zijn campagne vooral gericht op een herstel van eerlijkheid (hij weet zich gesteund door Watergate-aanklager Archibald Cox) en heeft progressieve ideeën op het terrein van de werkgelegenheid, bezuini ging op energieverbruik en sociale voor zieningen. Voor de andere Democratische kandida ten die al in New Hampshire hebben meegedongen, lijken weinig kans meer weggelegd. Toch wil Sargent Shriver blij ven vechten, zeker tot 16 maart, wanneer in de grote staat Illinios voorverkiezingen worden gehouden. Alle Democratische kandidaten geven in hun hart toe dat de uiterst conservatieve gouverneur van Alabama, de deels ver lamde George Wallace, de te kloppen man is. Hij zal veel aanhang krijgen om zijn duidelijk afwijzende stellingname te genover zaken als abortus (Massachusetts is sterk katholiek) en het verplichte bus vervoer van schoolkinderen, dat met na me in veel arbeiderswijken in Boston veel kwaad bloed zet. Het busvervoer is een middel om kinderen van verschillen de huidskleur op alle scholen te krijgen en daarmee de rassenongelijkheid tegen te gaan. Mocht Wallace erin slagen Massachusetts voor zich te winnen, dan ligt Florida voor hem open. In 1972 heeft hij daar ook de voorverkiezing gewonnen, en een vroeg tijdige winst in het noordelijke Boston zou hem zeker een enorme steun geven in het zuiden. Maar, zoals al gezegd, met zoveel kandidaten in de race, lijken de Democraten nog lang niet aan een beslis sing toe. Brandweer op Veluwe wil af van brandtorens ARNHEM (ANP) - De viei brandweercommandanten (Apeldoorn, Arnhem, Ede en Harderwijk) die binnen het Ve- luw se bosbrandweer comité de zorg hebben over de bestrijding en voorkoming van bos- en hei debranden op de Veluwe, wil len af van de zestien brandto rens in him gebied. Zij hebben voorgesteld het signaleren van beginnende branden te laten doen door een beroepsvlieger- waarnemer in een Cessna. Vo rig jaar gehouden proeven heb ben uitgewezen dat waarne ming vanuit de lucht effectie ver en zelfs goedkoper is. Aan het bewaken van het Ve- luwse natuurgebied door waar nemers in brandtorens kleven er volgens de brandweercom mandanten nogal wat bezwaren. Het grootste probleem de laatste tijd is het vinden van geschikl personeel. „Het is geen lolletje om op mooie weekeindedager de hele dag in zo'n toren te zitten als iedereen van hel mooie weer geniet Het wordt ook steeds moeilijker om waar nemers te krijgen, die het ge bied kennen en weten waar ze over praten." Een ander be zwaar van torens is dat bij een zicht van minder dan vijf kilo meter niet het gehele gebied wordt bestreken. Portier kreeg geen fooi: 5 gewonden EINDHOVEN (ANP) De poli tie te Eindhoven heeft de 21-ja- rige D van de Z uit Eindhoven en de 25-jarige H van de B uit Veldhoven aangehouden omdat zij vijf Eindhovenaren zwaar hebben mishandeld. Dat gebeur de omdat het vijftal, drie broers en twee vrienden, zaterdag avond tijdens het carnaval aan D van de Z, portier in een Eind- hovens horecabedrijf, geen fooi wilde geven. Daarop pakte Van de Z een ijzeren staaf, waarmee hij het vijftal aftuigde. Hij werd bijgestaan door zijn vriend H van de B, die met een mes om zich heen stak. Van de vijf Eind hovenaren moesten er drie naar het ziekenhuis worden gebracht. Eén van hen was zo ernstig gewond, dat een van zijn nieren operatief is verwijderd. BERGEN (UPI) Een 19000 ton metend booreiland in de Noord zee, dé „Diepzeeboorder" genaamd, is gisteren losgebroken toen het naar het Noorse Bergen gesleept werd voor herstelwerkzaam heden. Het booreiland liep aan de grond en kantelde in zware zee, waardoor zes van de 51 bemanningsleden om het leven kwamen. Een woordvoerder van de eigenaar, de Od Fjell boormaatschappij in Bergen, zei dat minstens 17 anderen zijn gewond. Hij zei dat een van de twee sleepboten aan de grond was gelopen, waardoor het booreiland naar de kust dreef en daar verongelukte. Op de zes doden na zijn alle bemanningsleden met hefschroefvlieg- tuigen uit de reddingsboten gehaald. Velen werden naar ziekenhui zen gebracht met wonden aan armen en benen. Het booreiland is een jaar geleden gebouwd en was naar schatting 90 miljoen gulden waard. De bovenbouw is nu vernield en een van de pijlers is beschadigd. Het booreiland hangt scheef in de golven ten westen van de Noorse kust. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Het naderende einde van de Noordierse con ventie en de afschaffing van het speciale gevangenisstatuut van veroordeelde terroristen geven in Ulster aanleiding tot nieuw geweld. De ineenstorting van de conventie, die een poli tieke oplossing moest zoeken voor samenwerking tussen de protestantse meerderheid en de katholieken, wordt woensdag verwacht, wanneer de door Londen vastgestelde tijdslimiet verstrijkt. De para-militaire organisaties beginnen zich al in te spannen om het politieke vacuum te vul len dat zal ontstaan wanneer de conventie definitief verdwijnt Inmiddels roeren zij zich ook uit protest tegen het feit dat sinds zondagnacht geen speciale voor rechten meer geschonken wor den aan nieuwe veroordeelde republikeinse of loyale (dit wil zeggen protestantse) gevange nen. Volgens de overheid zijn alle boeven nu weer gelijk voor de wet. Kringen van de voorlopige IRA en de protestantse para-militai re groepen zeggen, dat ze zich niet zomaar zullen neerleggen bij die nieuwe maatregel, waar mee de Britse overheid de situa tie in Ulster tracht te normalise ren. Sinds 1972 genoten de „gevange nen van de speciale categorie" talrijke voordelen. Voor de bui tenwereld betekende dit, dat ze officieel erkend werden als poli tieke gevangenen, hetgeen hun veel aanzien schonk als goede patriotten. Bovendien werden ze niet afgezonderd in cellen. Poli tieke gevangenen mochten hun eigen kleren dragen en geregeld voedselpakketten ontvangen. Ze kregen ook veel meer bezoek dan gewone gevangenen. Ulster telt momenteel 2.250 ver oordeelde gevangenen. 1500 daarvan zijn veroordeelden van de speciale categorie: 900 repu blikeinen en 600 leden van pro testantse para-militaire organi saties. Deze 1500 blijven hun oude voordelen genieten. Die worden slechts afgeschaft voor nieuwe veroordeelden. ROTTERDAM (ANP) De waterleidingsystemen in ziekenhuizen kunnen uit het oogpunt van hygiëne gevaar opleveren. De inspecteur van de volksgezondheid, ir. J. G. Fikken, is dan ook van mening, dat er een intensieve controle moet wor den uitgevoerd op de installaties en leidingsyste men voor de opslag en distributie van drink- en bedrijfswater in ziekenhuizen en andere inrichtin gen van gezondheidszorg. Vele ziekenhuizen beschikken over min of meer omvangrijke waterleidingsystemen. Hierop kun nen tal van toestellen zijn aangesloten, die volgens de heer Fikken voor wat de hygiëne betreft als „gevaarlijk" moeten worden aangemerkt Als der gelijke toestellen in onvoldoende mate zijn bevei ligd, bestaat de kans dat bij storingen - bijvoor beeld het wegvallen van de druk - voor de gezond heid schadelijke stoffen in het leidingnet terecht komen. De meeste inrichtingen betrekken het water van een openbare drinkwatervoorziening. De overige ziekenhuizen beschikken over een eigen water voorziening. Sommige van deze systemen dateren nog uit de tijd, dat ter plaatse geen openbare drinkwatervoorziening aanwezig was of dat deze niet voldoende water voor een grote inrichting kon leveren. SYDNEY (Rtr.) De gevangënisauto- riteiten van Nieuw-Zuid-Wales (Aus tralië) hebben bij wijze van proef besloten een nieuw gevangenisregime in te voeren, waardoor de gevangenen thuis mogen blijven wonen en een gedeelte van de dag in de gevangenis moeten werken. Het nieuwe regime verschilt van een vorig experiment krachtens welk de gevangenen buiten de gevangenis gingen werken maar 's avonds naar de strafinrichting moe ten terugkeren. Het nieuwe gevangenisregime, aldus staatssecretaris Peter Coleman, gaat uit van het beginsel dat de straf toege spitst moet worden op de delinquent en niet op zijn gezin zoals dat momen teel het geval kan zijn. Het nieuwe experiment zal betrekking hebben op een eerste groep van vijftig gevange nen, zowel mannen als vrouwen. Om van deze groep deel uit te maken moeten de gevangenen aan een aantal criteria voldoen: zij zullen gekozen worden uit de personen die voor de eerste maal veroordeeld zijn, zij moe ten deel uitmaken van een gezin, ge trouwd zijn en kinderen hebben. Al leen zij die veroordeeld werden we-' gens niet-gewelddadige misdaden en van wie wordt aangenomen, dat zij geen gewelddadige neigingen hebben kunnen in aanmerking komen. De gevangenen zullen elke dag met een speciale bus thuis worden afge haald en na^r hun werk gebracht, in casu de wasserij van de gevangenis van Parramatta, een twintigtal km ten westen van Sydney. Het is een zeer moderne wasserij die tien miljoen dol lar gekost heeft. Aan de gevangenen zal een volledig salaris uitbetaald wor den. Coleman zei verder dat de gevan genen acht uur per dag werken, van drie tot elf. Dat is de periode van de dag dat de meeste misdaden gepleegd worden. De gevangenen zullen een machtiging krijgen waarmee ze buiten de werkuren hun huis mogen verlaten. Zij mogen niet naar hotels, renbanen en goklokalen gaan. Met het vorig experiment, waarbij de gevangenen buiten de gevangenis mochten gaan werken, werd in 1969 gestart Het is voor 77 procent ge slaagd.- Dit resultaat steekt schril af tegen dat van de gewone vorm van opsluiting die 80 procent mislukkingen te zien geeft Ruim drie jaar werkt nu in Nederland „Interkerkelijk Vormingswerk inzake Ontwikkelingssamenwerking". Ingewij den kennen het als „Ikvos"-werk. Hun aantal is echter betrekkelijk dun gezaaid in dit deel van het land, maar dat kan veranderen, althans in dit deel van Zuid- Holland nu, zoals gemeld, zaterdag tij dens een regionale dag in Delft, de Ik- vos-werker Govert van Oord min of meer officieel zijn werk in de wijde regio rondom Den Haag en het Westland zal beginnen. Hij is overigens toch al de dertiende in het land, die via het Ikvos, groepen bin nen de kerken bewust wil gaan maken voor de ontwikkelingssamenwerking, hen stimuleren en begeleiden. De behoefte aan deze vorm van activiteit is indertijd ontstaan binnen het Interker kelijk Vredesberaad, dat het werk in de jaarlijkse Vredesweek wel enthousiast behartigd zag, maar het zag stranden gedurende de rest van het jaar, hetzij door weerstanden, gebrek aan ervaring dan wel teveel aan verwachtingen. In dezelfde tijd ontstond ook de Nationa le Commissie Ontwikkelingsstrategie, in middels omgedoopt in Nationale Com missie Voorlichting en Bewustwording Ontwikkelingssamenwerking en deze „commissie Claus" bood ook de mogelijk heid tot subsidie. Een mogelijkheid, die het I.K.V. met succes kon benutten toen het zijn Ikvos-plan voorlegde. Op 14 juni 1972 werd dit goedgekeurd en in november kwam de subsidie. Het Interkerkelijk Vormingswerk voor Ont wikkelingssamenwerking kon beginnen, aanvankelijk drijvend op volledige subsi diëring van het N.C.O., nu deels (veertig procent) ook op die van de kerken. Uitgaande van het I.K.V., waarin negen kerken samenwerken werd het werk ook interkerkelijk opgezet en uitgevoerd. In het Ikvos-bestuur zijn behalve het I.K.V., ook organisaties, instituten en organen van de grote en enkele kleinere kerken vertegenwoordigd. Ook de werkers van het Ikvos worden geworven uit alle ker ken. En in hun gebied werken zij ook binnen de groepen van alle kerken, mits deze maar bezig zijn met het vraagstuk „arm-rijk" in de wereldsamenleving of daarmee rechtstreeks geconfronteerd worden. Het zijn er bij elkaar nogal wat: specifie ke groepen op het gebied van de ontwik kelingssamenwerking, vastenactiegroe- pen, groepen van missie en zending, werkgroepen Nieuwe Levensstijl, vredes- weekgroepen, groepen voor buitenlandse arbeiders en van wie verder nog op dit gebied aan het werk zijn. Werk genoeg dus voor de Ikvos-werker, die bovendien over afwisseling niet te klagen heeft Want zijn werk past zich aan bij het karakter en de behoeften van de groepen, die zijn medewerking vragen. Dat kan gaan om voorlichting, begelei ding en stimulering, het leggen van con tacten tussen de groepen of met instan ties, het nemen of steunen van initiatie ven, het helpen bij theologische bezin ning, of het geven van trainingen. Kortom, de Ikvos werker is een „service- man", die van menige markt thuis moet zijn en weet moet hebben van vormings methodieken, betrokken moet zijn bij wat er leeft in de kerken en op de hoogte van de maatschappelijke situatie in de streek, waarin hij werkt Hij moet ook een man zijn, met wie in vele opzichten „te praten" valt Govert van Oord, wiens komst in dit deel van Zuid-Holland mede wordt mogelijk gemaakt door bijdragen van kerken en kerkelijke instellingen uit Den Haag, Zoe- termeer en het Westland, is gedurende zijn studie aan de T.H. te Delft door zijn nevenactiviteiten op het Stuk van kerk en derde wereld, toegegroeid naar de taak, die hij nu ter hand gaat nemen. Zijn motivatie blijkt uit het feit, dat hij dit werk voorrang geeft boven de techni sche richting, waarin hij is afgestudeerd. Het arm-rijk probleem zo meent hij, is niet vooreerst een technische kwestie, maar een van mentaliteit Een kerkelijke steungroep in de regio zal hem helpen zijn weg te vinden. In hun vastenbrief 1976 constateren de oud- katholieke bisschoppen van Utrecht, Haarlem en Deventer een duide lijke verschraling van het kerkelijke leven binnen de oud-katholie ke kerk van Nederland. Er wordt onregelmati ger aan de eucharistie viering deelgenomen, terwijl ook de belang stelling voor de vespers vermindert. De bisschoppen dringen erop aan, dat onderzocht wordt waarom de eucharistievierin gen, „soms het tegenoverge stelde van hartverwarmend zijn en in welk opzicht wij onszelf of anderen of de me thode dienen te veranderen". Tegenover die verminderde belangstelling voor de officiële liturgieën zien de bisschoppen andere vormen, minder offi ciële, groeien vooral onder de jongeren. De bisschoppen vol gen deze ontwikkeling met veel aandacht en belangstel ling, niet het minst omdat juist ook jongeren, die van de offi ciële eredienst vervreemd zijn, zich in die andere vormen van samenzijn vaak beter thuis- voelen. De bisschoppen achten het voorwaarde voor al deze groepen, dat zij aanvullend en niet vervangend zijn voor de officiële liturgie der kerk. De oud-katholieke bisschop pen verwijzen in hun vasten brief tenslotte naar hun plan voor de pastorale verzorging, dat zij in 1975 aan de synode hebben voorgelegd. Daarin spreken zij de verwachting uit, dat de kerk meer zal gaan functioneren als gemeenschap van alle gelovigen, nu het aan tal priesters vermindert De jezuïet Roberts, die van 1937 tot 1950 aartsbisschop van Bombay is geweest, is op 82-jarige leeftijd in Londen overleden. Hij werd vooral bekend door zijn afwijzing van de atoombewapening en door zijn kritsche houding te genover de officiële kerkelij ke leer inzake geboorterege ling, welke laatste leidde tot een indringende discussie over dit onderwerp binnen de rooms-katholieke kerk van Engeland. Hij heeft er jaren lang voor geijverd om zijn hulpbisschop, nu kardinaal Gracias, tot zijn opvolger be noemd te krijgen, hetgeen in 1950 geschiedde. KORTE METTEN In Rome is op 87-jarige leeftijd overleden kardinaal Efrem Forni, voormalig Vaticaans di plomaat en onder meer apos tolisch nuntius in België. Door de dood van kardinaal Forni is het aantal kardinalen nu gedaald tot 118, van wie er negentien ouder zijn dan tach tig jaar en dus niet meer in aanmerking komen voor deel neming aan een conclaaf ter verkiezing van een nieuwe De Poolse kardinaal Karol Wojtyla heeft in de Osservato- re Romano kritiek geleverd op de onderdrukking van het ge loof in zijn land. Het gaat niet aan, aldus de kardinaal, dat een groep mensen een heel volk een ideologie oplegt, een mening, die ingaat tegen de overtuiging van de meerder heid. Hij herinnert eraan, dat vrijheid van geweten en gods dienst wordt geëist in het handvest van de Verenigde Naties voor de mensenrechten en het slotdocument van de conferentie van Helsinki Voor de zeventiende maal or ganiseert de Stichting Pax- Christi-voettochten de algeme ne voettocht in Twente. De tocht wordt gehouden van 27 mei (Hemelvaartsdag) tot en met 29 mei. Almelo is het be gin- en het eindpunt Deelne ming staat open voor iedereen van zeventien jaar af. De orga nisatoren hopen, dat er dit jaar ook van de ouderen veel belangstelling voor de voet tocht is. Het thema van de tocht is: „Grond onder je voe ten", gericht op het spreken over de diepere waarden van het leven. Het secretariaat van de Pax-Christi-voettocht is Postbus 444 te Den Bosch.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7