Eigenaar Leidse sexbar veroordeeld LONDEN VERRUKTE LEIDSE OUDERS OP HERHALING Regionaal damesvoetbal: Waar is het De menigte rond Babs en Teun deed Boer Bosma versteld staan wachten nog op? Pannekoeken voor jeugd die het Nieuweroord-bos zuiverde DINSDAG 2 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOOR TON PIETERS Op mijn omwegen door stad en land kom ik. graag mensen tegen. Elke morgen tussen negen en tien uur kunt u mij telefonisch vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldige télefoon is 071 —12 22 44; u kunt dan naar toestel 19 vragen. De jeugd van de Vogelwijk aan de welverdiende pannekoek In het bos achter Nieuweroord het „zusterhuis" aan de Rijnsburgerweg, waar behalve grote aantallen „zus ters" ook broeders in de sfeer van menslievende verpleegzorg een onder dak vinden is de zaak weer opge knapt. Het bos is schoon, mag ik wel zeggen. Het grootste deel van het jaar schijnt het een beestenbende te zijn, maar als eenmaal de kinderen van wijk vereniging De Vogelwijk er zorg zaam doorheen zijn getrokken, zuive rend en sprokkelend, kun je het bos weer door een ringetje halen. „Dat doen we nu al voor de vijfde keer", vertelde me gisteren mevrouw P. v.d. Steen („maar ik doe alles in nauwe samenwerking met mevrouw A. G. de Vink", zei ze erbij), „en j steeds weer trekt deze schoonmaakactie tiental- len kinderen. Gisteren waren het er zo ongeveer i 60 en een paar moeders erbij. En dan zijn er I altijd een paar andere dames die pannekoeken i komen bakken. Nou ja, en dan is het rond het middaguur smullen geblazen hè, dat hoef ik u niet te vertellen. Na gedane arbeid i Het zuiveren van het Nieuweroord-„bos" trekt i al al een paar jaar een talrijke jeugd. Er zijn i kinderen bij uit alle delen van de stad die bij hun vriendjes en vriendinnetjes van de Vogel- wijk komen logeren alleen al om het bos te i „ontruimen". Die worden vdan als ik me- vrouw Van der Steen mag citeren de rimboe ingejaagd. Dat is dan een vrucht van wijkver- i eniging De Vogelwijk, die volgend jaar 5 jaar bestaat. Inderdaad: Vogelwijk ontstond uit een zucht tot schoonmaken. „Daar was vandalisme, huttenbouw, bomen vernielen. Dat gebeurde toen gewoon; er was geen toezicht", weet me vrouw Van der Steen, wier man voorzitter van de vereniging is en zelf maakt ze deel uit van „Verkeer en Groen", zich nog te herinneren. „De kinderen zijn nu opgevoed. Ze beseffen al heel goed, dat we op dat groen zuinig moeten zijn; zóveel hebben we er niet van. Het geeft een psychologisch effect, door zelf de troep op te ruimen". Kind en natuur. Achter Nieuweroord weet men er elk jaar van mee te praten. „Die kinderen werken niet voor niks", vindt mevrouw V.d. Steen; „we hebben een paar keer een storm over het bos gehad en dan waait er weieens een houtje uit, zal ik maar zeggen". Een en ander betekent wel: twee hectare „cleanen", zo heb ik me laten voorrekenen. Hulde aan de jeugd, één pannekoeken. Over de Leidse Plant soenendienst is onze zegsvrouw van Verkeer en Groen (en zij niet alleen) best te spreken. Die dienst komt vandaag het grove vuil ophalen dat achter is gebleven, de „rest". „Dat is een beste dienst, die altijd erg prettig met ons meewerkt". Eigenlijk was het pannekoeken eten gisteren wel hét hoogtepunt van de operatie-Nieuwe- roord. Een beetje vertederd vindt mevrouw V.d. Steen: met zoveel honger in het land. En dan zomaar in het bos, die pannekoeken. Dat spreekt de kinderen wel aan. Enfin, de boel is weer schoon. Maar doe me één plezier en laat de mensen weten, dat als men er komt wandelen men de bloemen laat staan en de takken niet afrukt. Uiteindelijk hebben we er allemaal lol van Londen zit ze in de benen, in het hoofd, in de bagage, maar vooral in de herinnering. Vrijdag avond gingen 22 „Engelse" cursisten van Ouders op Herhaling vanuit Leiden-Noord naar het trotse Albion voor een onvergetelijk weekend, met drie „man" doorgewinterde begeleiders erbij. Elke week Engels leren spreken; die vaders en moeders waren er nou eindelijk weieens aan toe. Ik hoor het die gebaarde cursist vorige week nóg zeggen: „Op die nachtboot zak ik de hele vroege ochtend dóór'1. Hij heeft voet bij stuk gehouden. Sodemirakels, wat was dat allemaal prachtig: een kalme zee op de heenreis, een grootse stemming aan boord. En na twee dagen Engelands hoofdstad, op huis aan, nog geen centje pijn. Terug helemaal in de carnavals stemming en in de scneepsbar tot aan Vlissingen hossen en eens helemaal uit de sleur zijn. Hanneke Lagerberg, die aan de doorzettende ouders Engels bijbrengt: „Het was werkelijk een onvergetelijk weekend. Vrijdag was het wel overal lang wachten en we waren erg moe, toen we in Engeland aan kwamen. Maar die vermoeid heid was iedereen al gauw ver geten, toen men eenmaal op Piccadilly Circus stond. Daar hebben we elkaar voor enige tijd goeiedag gezwaaid voor dat we in kleine groepjes ver der gingen. Maar wèl allemaal naar de Portobello-markt, een antiekmarkt van zo'n tweeën half uur lang en dan was je nog niet aan het eind. We heb ben ons daar kapot gelopen", vertelde Hanneke me, toen ze gisteravond een beetje op ver haal was gekomen. „Iedereen kocht er ontzettend veel ca deautjes aan antiek, sieraden, kleren, groenten en fruit zelfs. Portobello begint met mooie dure dingen, maar wordt gaandeweg armer, totdat je bij wat groezelige Portoricanen of zoiets komt. Wel eindeloos, hoor..." Hanneke vertelde me in een „nut shell" van de losse stem ming, van het soepele Engels der Ouders op Herhaling („ze diirfden tenminste en dat ging best"), van de blaren onder de voeten, van het enthousiasme ■lil en van de verhalen die zich aaneenregen. „We aten zater dagavond in een restaurant, met help-your-self-vlees en -sa- lades, groenten en dat soort dingen. Taart en kostelijke puddingen toe. Daarna gingen we naar een Japanse musical, waar geen woord Japans bij was: The Black Mikado, de zwarte Mikado. Een fijne mu sical met veel show van 12 negers. Onze mensen waren dolgeestdriftig en het verhaal tje eromheen snapten ze ook wel. Nou ja, en toen zijn we in ons hotel nog wat aan de bar gaan hangen; uitgelaten stemming. Engelsen kwamen bij ons zitten en we hebben leuk met elkaar zitten klet sen." Leidse ouders „op herhaling" zaten zondagmorgen in de dubbeldeks bus, op weg naar Trafalgar Square, naar de dui ven en naar Nelson op z'n zuil: honderden foto's, dia's; een film werd verschoten. Ook bij The Horse Guards ging Lei den-Noord op de kiek en het was zowaar dringen bij 10, Downingstreet, waar prime minister Wilson officieel ge huisvest isi daar kreeg een „Bobby" zowat een paar „Leidsen op schoot" en dan de „tube" (de „ondergrondse"), de Tower (een grote „trek ker"), Madame Tussaud's, de parlementsgebouwen en dan nog een beetje „Lonon in the rain". Want toen de tijd van scheiden was gekomen begon het te regenen. Zondagavond: terug op de boot in Sheerness, op de „lage landen" aan. Moe, maar toch weer in de bar en het carnaval omhelzen. Ik vind dit een beetje te veel van het goede, maar Ouders op Herha ling zijn voor geen kleintje vervaard. Drie uur slaap, hooguit, voor de meesten. Een uur later dan verwacht in Lei den, maandagochtend. Om tien uur ging net op de H.Hart- De 22 „Engelse' Leidse station. school aan; men kon geen pap E meer zeggen. In de taxi al niet meer. Kinderen, vrouw of man stonden de „Londense hap" op te wachten. Koffie, even pra- ten en dan. naar huis; om uit te slapen, neem ik aan. j En wat vindt de oudste cursist, j mevrouw H. M Bakker-van j Amsterdam, van het Engelse j „uitje"?: Geweldig, fantasti- I sch. Met haar 73 jaren j heeft zij er volop van genoten. „Iedereen was bezorgd voor i me, ik heb de koffer niet zelf i hoeven inpakken. Moe? Hele- i móói niet... Ik ben geen kas plantje. Ik ben een ouwe plant, i kan best tegen een stootje. Waarom ik aan die Engelse cursus ben begonnen? Nou, omdat ik in Canada drie doch ters heb. En die komen hier nog wel bij me en dan wil ik graag met m'n kleinkinderen babbelen. Die 'spreken geen woord Nederlands, snap je? Ik ben al twee keer in Canada geweest, maar ook mijn schoonzoons kon ik een tijdje geleden amper verstaan. Ook dóórom wil ik wat Engels kun nen spreken". Mevrouw Bakker had een huis vol gasten, toen ikJiaar gister avond even opzocht Formida bele vrouw: geen spoor van vermoeidheid. Londen vond ze alles bijeen even fijn. „Die an tiekmarkt? Geweldig gewoon. Het was net zoals ze in dat cursusboekje over ons week end hebben geschreven: 1000 pet better than Waterloop- lein..." Daar stond ik als Am sterdammer een beetje gepi keerd tegenover, maar me vrouw Bakker en al die opge togen cursisten uit Leiden- Noord zullen best gelijk heb ben. „Eten prima, koffie pri ma, niets ten nadele van Lon den. Ik was even de weg kwijt; ik heb 'm keurig in het Engels gevraagd en ze verstonden me nog óók.... Ik heb geweldig veel zin om met die cursus door te gaan...." Illlllllllllll Van onze rechtbankverslaggeefster LEIDEN Het vertonen van pornofilms in een open gelegen heid is aan wettelijke eisen gebonden. Exploitatie van een horecabedrijf is niet toegestaan zonder vergunning van B en W. Ondernemers die zich van deze voorschriften niets aantrek ken, moeten het bezuren. Hiervan kan de eigenaar van de Leidse sexbar „Romance" getuigen. De Leidse kantonrechter veroordeelde hem gistermorgen tot een boete van 1.500,-. Voorts is de man een maand hechtenis in het vooruitzicht gesteld bij recidive. De eigenaar van de sexbar, de heer Van K. uit Leiden, had het op de rechtszitting af laten weten. Kantonrechter Van Dij- ke onthield zijn publiek de voorgeschiedenis van het ge val desondanks niet. Tegen verdachte Van K. werden twee beschuldigingen ingebracht. Op de eerste plaats verweet men hem in zijn etablissement alcoholhoudende dranken te hebben verkocht zonder beno digde vergunning. Ten tweede zou hij pornofilms hebben ver toond, eveneens zonder ver gunning. Het proces-verbaal sprak over een inval door de politie in de sexbar aan de Pieterskerkgracht op 2 sep tember vorig jaar. Bij deze inval trof zij twee filmprojec toren aan, 35 pornofilms en twee tekenfilms, plus een enorme lading drank. Het pu bliek bestond die avond uit vier mannen en een vrouw. Nader onderzoek wees uit dat de entree tot de sexbar 35 per persoon placht te bedra gen. Er werd geen gebruik ge maakt van lidmaatschapskaar ten. Officier van justitie, mr. Lub- berink, meende dat sexbar „Romance" geen besloten club kon worden genoemd. Hij eis te voor het eerste feit een boe te van 1.000 of 40 dagen hechtenis. De door de politie in beslag genomen hoeveel heid drank wilde de officier verbeurd laten verklaren. Voor het draaien van de por nofilms vroeg mr. Lubberink nog eens een boete van 500. En natuurlijk verbeurdverkla ring van het filmmateriaal. Kantonrechter Van Dijke gaf zijn officier in alles toe. Barei- genaar Van K. moet zijn drank en pornoplaatjes missen en daar 1.500 op toe leggen. Maar de rechter had meer voor hem in petto. Bij herha ling van dit delict wacht Van K-, tevens eigenaar van Marie- Belle in Katwijk, onherroepe lijk gevangenisstraf van niet minder dan een maand. Sluitingstijd Veel milder was rechter Van Dijke voor een andere hore caondernemer, de heer Van H., eveneens wonend te Lei den. In zijn café aan de Werf- straat had Van H., een uur na sluitingstijd nog gasten gehad. Voor deze overtreding was hij door de gemeente Leiden al gestraft. Drie maanden lang om twaalf uur sluiten in plaats van om één of twee uur had deze caféhouder veel klandizie gekost. Zijn klacht tegen de kantonrechter was dan ook, dat hij het onrechtvaardig vond dubbel gestraft te wor den. Maar officier van justitie Lubberink was het niet met hem eens. „U bent tot drie maal toe door de politie ge waarschuwd. Zoveel hardnek kigheid vraagt om een forse boete. Voor elke avond dat u te laat dicht bent gegaan eis ik 250. Maar omdat het er me om gaat dat u voortaan beter op zult passen, maak ik van de boete 150 gulden voor waardelijk." Van H. ging hier boos tegen in. „Overtredingen waar men sen gevaar bij lopen, zoals snelheidsovertredingen, wor den afgedaan met 75 gulden. En als ik mijn zaak een beetje langer openhoudt, iets waar mee ik de mensheid alleen maar goed doe, dan krijg ik 250 gulden." Kantonrechter Van Dijke bleek gevoelig voor dit argument Van de boete van 250 maakte hij 200 gul den voorwaardelijk. Van onze sportredaktie OUDE WETERING - De door Wete- ringse Girls georganiseerde hearing over de opzet van een regionale damesvoet balcompetitie heeft weinig nieuwe ge zichtspunten opgeleverd. Wat als een soort „brainstorming" door vertegen woordigers van verenigingen uit de af delingen Leiden, Gouda, Den Haag, Rot terdam en Dordrecht was bedoeld werd gisteravond in de kantine van Wete- ringse Girls uiteindelijk een gezellig „babbeltje" tussen de eerste drie. Zij konden elkaar in deze eerste ronde (5 maart volgt een tweede hearing, waar bij ook vertegenwoordigers van de ver schillende damesvoetbalcommissies aan wezig zullen zijn) echter ook niet vinden in pasklare voorstellen dan wel gedach- tenbepalingen. Tijdens een rommelige discussie werd duidelijk dat de aanwezige clubs uit de afdelingen Den Haag en Leiden (Celeri- tas, KFC, Weteringse Girls en SJC) ten koste van alles voorstanders zijn van een regionale competitie. Dat kon van de aanwezige Goudse clubs voorlopig nog niet met zulk een grote stelligheid gezegd worden. Hun representanten straalden weinig zelfvertrouwen uit en gaan blijk baar nog steeds gebukt onder het idee van het achtergestelde kind tussen de heren-voetballers. Zij maakten reeds in dit stadium van het aanvangsuur van de wedstrijden een heet hangijzer. Dat er met de opzet van de damesvoet balcompetities iets moet veranderen werd in ieder geval wel duidelijk. Door de grote krachtsverschillen (elke speel dag monsterscores) neemt de animo zo wel bij de sterke als bij de zwakke verenigingen snel af. Vorig jaar konden door verschillende omstandigheden een herindeling van de Leidse competitie (in deling in een eerste en tweede klasse), een fusie tussen de afdelingen Gouda en Leiden en de instelling van een regionale bekercompetitie geen doorgang vinden. De enige positieve ontwikkeling was toen de instelling van een regionale meisjes competitie. Wil men uit de ontstane im passe bij het seniorendamesvoetbal gera ken, dan zal de realisering van een regio nale damesvoetbalcompetitie nu de hoog ste prioriteit moeten hebben. Gebeurt dit niet, dan zullen de krachtsverschillen nog groter worden en de interesse bij speel sters en verenigingen alsmaar verflau wen. De damesvoetbalcommissies van de reeds genoemde afdelingen zijn voorlopig akkoord gegaan met de instelling van een dergelijke competitie en zullen voorstel len daartoe bij de afdelings- en bondsbe- sturen indienen. Op de hearing bleek bij de verenigingen de schoen vooral te wrin gen waar het betreft de verre reizen en de daaraan verbonden kosten en het aanvangsuur van de wedstriidpjv De noodzakelijke promotie- en degradatiere geling (waaraan alle verenigingen en dus ook degenen, die niet in die eventuele regionale competitie zullen uitkomen hun. fiat moeten geven) eri een competitie-in deling kwamen niet aan de orde. Wel de suggestie van de Haagse clubs om bij een mogelijke desinteresse van de verenigin gen uit Rotterdam en Dordrecht (zij lie ten gisteravond verstek gaan) contact te zoeken met clubs uit het distrikt West 1. Met een beetje goede wil van de bondsbe- sturen en de verenigingen zélf (de Goud se!) moet een regionale competitie snel werkelijkheid kunnen worden. Dan is het damesvoetbal in deze regio verzekerd van een goede toekomst. Blijven deze veranderingen achterwege, dan zal het damesvoetbal uiteindelijk toch een kort leven beschoren zijn. Piet van Dam Boer Bosma stond gis termiddag stomver baasd uit te zien over de bijna bijbelse menigte die zich vóór zijn ge meentehuis had verza meld. „Ik wist niet, dat ik er zóveel had", mom pelde hij, enigszins van zijn stuk gebracht. Nie mand mag dit Boer Bos ma kwalijk nemen, want in de paar dagen dat burgemeester Bosma van Noordwijkerhout zich „Boer" laat noemen komt, geloof ik, zowat half Zuid-Holland naar het bollenland omdat Noordwijkerhout het meest, „Brabantse" car navalsfeest van het kou de noorden heeft: warm bloedig én professioneel. Maar goed, ik zag dan Boer Bosma en zijn vrouw (die wei nig van een boerin wegheeft), even versteld staan. Een ver spieder meldde me, dat rond de 6000 mensen zich in de buurt van het raadhuis had den verzameld om de „huwe lijksvoltrekking" tussen Babs van Henk Hogervorst en Teun van de Berg van Stelduin bij te wonen. Het dorp scheen leeggelopen, het raadhuisplein - zal ik maar zeggen - stond mudvol, op die stralende car navalsmaandagmiddag. Zoiets kun je verwachten, als de carnavalsvereniging De Ka- ninefaaten haar hoge „toe stemming en instemming" tot een oud-Hollandse trouwerij verleent: Babs en Teun op het bordes, in een stoffig omhulsel van omtrent een eeuw oud. Een oud-Hollandse boeren bruiloft, heet dat. En wie za gen al die mensen daar? Wa rempel, ons aller Barend Ba- rendse, de man die alles af weet van wielerronden en spe len zonder grenzen. Hij fun geerde gistermiddag als breed- lachende ceremoniemeester rond het feest van Babs en Teun, wier huwelijk overigens met veel zwier werd voltrok ken door Prins Jan (Vrolijk) Boerenkant. Daarbij waren Kees van Bets en Jan van Wieringen getuigen. Omstuwd door een van de grootste bruiloftsstoeten die ik ooit heb kunnen dromen ver trok het carnavalsbruidspaar (ze zijn beiden stuk voor stuk eerzaam (met een ander) ge huwd) naar de Residentie van de Kaninefaaten, hotel Van der Geest. Daar werd na de receptie een bruiloftsmaal aangericht, dat menigeen het water uit de mond deed lopen, maar dat slechts voor enkele tientallen genodigden bestemd was: boerenkool met worst- Ze likten hun vingers erbij af, die Babyfaaten - een jonge tak van de geroutineerde Kanine faaten -, de Boerenblaaskapel de Koetillers, de ettelijke Dansmariekes, Boer Bosma en vrouw uiteraard (maar waar om niet als zodanig verkleed?), ook wethouder Heemskerk werd opgemerkt. Maar dan kun je iederéén wel opmerken, als er opgemerkt moet wor den. Een bruiloft om nooit te vergeten. Daar zinkt je eigen „dag" bij in het niet. Maar toen zeiden we ook niet „alaaf' tegen elkaar... Prins Jan Boerenkant als ambtenaar van de bur gerlijke stand bij het hu welijk van Babs en Teun. Een duizendkoppige menigte kijkt met instem ming naar het oud-Hol landse gebeuren op het bordes van het Noordwij- kerhoutse gemeentehuis. De belangstelling voor de hearing over de opzet van een regionale damesvoetbalcom petitie in de kantine van Weteringse Girls was maar matig.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5