Feyenoorders willen nu geen kwaad woord meer horen over Brzezanczyk JAN VAN BEVEREN WIL OP DRIE FRONTEN STRIJDEN GUUS BROX: „WE MOESTEN INGRIJPEN" MEESPELEN VAN GERRIE DEYKERS NOG VRAAGTEKEN DINSDAG 2 MAART 1976 LEIDSE COURANT PAGINA II RodaPEC in de Goffert EINDHOVEN De wedstrijd Eindhoven—PSV voor de hal ve finales van het toernooi om de KNVB-beker, die is vastge steld op woensdag 10 maart, zal in het PSV-stadion worden gespeeld. De besturen van bei de verenigingen zijn dit giste ren overeengekomen. De andere halve finale Roda JCPEC Zwolle wordt woens dag 10 maart in het Goffert- stadion van Nijmegen ge speeld. Theo Laseroms mag blijven VLAARDINGEN - Theo La seroms mag tot aan het einde van dit seizoen FC Vlaardin- gen blijven trainen. De eerste divisieclub kreeg gisteren van het sectie bestuur betaald voetbal van de KNVB toestem ming daarvoor. Laseroms volgde een maand geleden Jan van Baaren bij FC Vlaardin- gen op. Robin Hood wil tegen Den Haag PARAMARIBO De Suri naamse voetbalkampioen Ro bin Hood zal in juli en augus tus een toernee door Neder land maken. De ploeg komt waarschijnlijk op 15 juli naar Nederland voor een verblijf van ongeveer een maand. Het ligt in de bedoeling wed strijden te spelen tegen Ajax, Feyenoord, Haarlem, NEC en FC Den Haag. Daarnaast zal Robin Hood vermoedelijk te gen Borussia Dortmund spe len. Mocht deze laatste wed strijd niet doorgaan, dan zal in België een tegenstander wor den gezocht. Sardinië voor De Vlaeminck SASSARI De Belg Roger de Vlaeminck heeft gisteren de ronde van Sardinië gewonnen. Hij won ook de laatste etappe, van Wuoro naar Sassari. In het eindklassement is Cees Bal met zijn derde plaats de beste Nederlander. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. De Vlaeminck (Bel) 20 uur, 43 minuten en 41 seconden, 2. Caver- zasi (Ita) op 33 sec., 3. Bal (Ned) op 38, 4. Vander Houte (Bel) op 39, 5, Piazza (Ita) op 39 sec., 6 Aling (Ned) op 43 sec., 7. Santambrogio (Ita) op 50 sec., 8. Merckx (Bel) op MONTANEJOS De Span jaard Perurena heeft de eerste etappe van de ronde van de Levant gewonnen. Hij won in Montanejos de sprint van het volledige peleton. Zijn landge noot Elorriaga werd tweede voor Theo Smit. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De zon debok is gevonden bij Feyenoord. Gisteren kwamen, zoals het offi cieel heet, Feyenoord en trainer Antoni Brzezanc zyk overeen het contract, dat tot 1 juli 1977 was gesloten, met onmiddel lijke ingang te ontbin den. Brezanczyk (53) zal op korte termijn terugke ren naar Polen, met een forse schadeloosstelling. Gistermiddag leidde hij de training al niet maar de spelers wisten niets. Zij konden alleen wat vermoeden. Tweede trainer Ad Zonderland zal voorlopig de trainingen lei den. Er is nog geen contact met een nieuwe trainer. Nummer een op Feyenoords verlanglijst staat Vujadin Boskov, momen teel in dienst van FC Den Haag. Het ontslag van Brzezanczyk anders is het niet, hi] werd op staande voet van zijn functie ontheven is nog eerder geko men dan, naar thans blijkt, al was overeengekomen. Feye noord en de Pool, die 53 jaar is, hadden al besloten aan het eind van dit seizoen de samen werking te beëindigen. Het con tract, dat nog een jaar liep, zou worden afgekocht. De slechte competitieresultaten deson danks draait Feyenoord nog mee in de top en de uitscha keling in het bekertoernooi wer den zondag gevolgd door een smadelijke nederlaag van 3—1 in Antwerpen tegen FC Ant werp. Dat is de druppel geweest die de emmer deed overlopen. Brzezanczyk, die al geruime tijd geen enkele greep meer op de ontevreden en niet meer te moti veren vedetten had, moest ver dwijnen. Gistermiddag werd hem dat door manager Guus Brox in diens kantoor in de Kuip medegedeeld. Voor de bui tenwereld werd de verklaring opgesteld „met wederzijds goed vinden". Omdat bij Feyenoord nog niet zo lang geleden de spelersraad werd opgeheven, wist de A-se lectie nergens van. Niemand van de spelers werd in het voor genomen ontslag van Brzezanc zyk gekend, evenmin als de le denraad van Feyenoord. PRIKKEL? Wonderlijkerwijs liet geen spe ler, toen zij op de hoogte waren gebracht van het verdwijnen van de Pool, een woord van kritiek horen. Doelman Eddy Treytel, als aanvoerder door Guus Brox gisteren in de na middag opgebeld, reageerde met: „Het was voor mij geen verrassing. Natuurlijk is het voor alle partijen vervelend maar zoals het nu ging, kon het niet langer meer. We hebben immers nog alle kans op Jiet kampioenschap. i Misschien brengt deze affaire een schokef fect teweeg en komen we weer in het goëde spoor. Ik vond Brzezanczyk een geschikte trai ler maar hij miste de hardheid om een topclub te leiden". Jörgen Kristensen, linksbuiten, die er nimmer een geheim van heeft gemaakt dat Brzezanczyk hem niet „lag" denk aan het incident waarbij Kristensen zijn trainer het achterwerk toedraai de zei: „Ik vind het erg,verve lend. Brezanczyk lag me niet, dat is bekend, maar hij heeft zijn best gedaan. Het bericht verrast me. Ik wist van niets. Of zijn ontslag voor ons een prik kel zal zijn voor de belangrijke wedstrijd Feyenoord—FC Twente van aanstaande zondag, is nog lang niet zeker. Het kan maar het kan net zo goed an dersom uitpakken". Manager Guus Brox verklaarde „deze hele zaak te betreuren. Het is de eerste keer dat wij een trainer de laan uitsturen. Maar er was geen vertrouwens basis meer tussen trainer en spelers. Daarom hebben we in gegrepen. Nogmaals, menselijk gezien is het een trieste zaak maar er staan te grote belangen op het spel om werkeloos toe te zien hoe Feyenoord steeds verder afglijdt". Willem van Hanegem was onbe reikbaar. Hij was met scheids rechter Frans Derks naar Den Bosch om carnaval te vieren. Maar echtgenote Truus wist te vertellen: „Willem had al gezegd dat Brzezanczyk niet de training had geleid omdat hij in het kan toor van Brox zat Willem zei dat het hem niet zou verbazen als Brzezanczyk zou worden ontslagen". SPELERS Jan Linsen, lid van de leden raad van Feyenoord, wist gister avond nog nergens van. Hij rea geerde: „Wel een bewijs dat het contact tussen bestuur en leden raad niet groot is. Over Brze zanczyk wil ik geen kwaad woord zeggen. Ik geloof eerder dat we de spelers erop moeten aankijken dat de resultaten zo slecht zijn. We moeten in die richting zoeken om factoren te ontdekken voor de slechte pres taties". Dat mogen geen onware woor den worden genoemd. Op de trainingen bleek, al van vorig jaar augustus af toen Brzezanc zyk in functie trad, dat verschei dene spelers hem niet serieus namen, ondanks de respectabele staat van dienst die de Pool kon overleggen. ZijrT beminnelijk heid grepen diverse spelers aan „om een loopje met hem te ne men". Er bleek ook dat er bij waren die weinig of geen zin meer hadden zich in te spannen. De speelvreugde raakte zoek, de werklust daalde met de week. Het publiek onderkende dat en bleef in steeds groter aantal weg. Brzezai\czyk probeerde van al les, waarbij wisselingen in de formatie onvermijdelijk waren. Schampere opmerkingen van de gepasseerde spelers aan zijn adres werden in het bijzijn van bestuursleden getolereerd. Soms werd hij midden in zijn gezicht uitgelachen. Sancties van be stuurszijde bleven uit. Met lijde lijk verzet plegende spelers kan geen trainer goede resultaten bereiken. De vedetten hebben de strijd gewonnen. Antoni Brzezanczyk, die onder meer werd opgeza deld met „paniekaankoop Nico Jansen" hij zei enige malen: „Ik moet zo'n dure speler wel opstellen maar kan ik het hel pen dat hij niet scoort" heeft het veld moeten ruimen. Even als de oppositie tegen Wiel Coer- ver te groot werd omdat de spelers het niet eens waren met zijn trainingsopzet „al die boslopen hangen ons de keel uit" werd ook de trainingsop zet van Brzezanczyk („veel te onderwets") veroordeeld. En Br zezanczyk was niet hard genoeg. Hij had de zweep moeten hante ren maar zo was hij nu eenmaal 'niet. Feyenoord zal op zoek gaan/naar een keiharde trainer, een Happel wiens naam veel vuldig werd en wordt genoemd die zich van reputaties niets aantrekt, een Boskov die alleen met resultaten tevreden is. Voorlopig zal Ad Zonderland moeten proberen Feyenoord in de juiste koers te brengen. Ge wezen op de felle wijze waarop de WON Ver. van Oefen- meesters in Nederland zich opstelt in dergelijke gevallen, zei Zonderland: „Ik heb begre pen dat Brzezanczyk geen finan cieel nadeel ondervindt van zijn ontslag. Ik beschouw Feyenoord dan ook niet als een besmette, club". Zonderland (35) is vier jaar in dienst bij Feyenoord. Daarvoor was hij hoofdtrainer bij De Graafschap waarheen hij ging na trainer bij de amateur- club JOS te zijn geweest. Trainer1 Brzezanczyk was niet bereikbaar voor commentaar. Bij hem thuis werd de telefoon niet opgenomen. Ad Zonderland wist: „Hij was vreselijk teleur gesteld, in het bestuur, in de gehele club". Jórgen Kristensen, bepaald geen vriend van de ontslagen Brzezanczyk, liet geen onvertogen woord vallen. o Antoni Brzezanczyk kreeg na de magere resultaten van de laatste tijd bij Feyenoord zijn congé. Kees Rijvers beziet pas morgen welke spelers hij tegen Hajduk in het veld stuurt. (Van onze speciale verslaggever) SPLIT Kees Rijvers zal vermoedelijk pas kort voor de wedstrijd, die morgenmiddag om 17.00 uur in het Plinarasta- dion van Split begint, beslissen met welk elftal PSV in de eerste confrontatie voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen Hajduk Split bestrijdt. Het enige vraagteken is eigenlijk Gerrie Deykers die er ook vorige week tegen De Graafschap niet bij was. De eerste gegadigde om te wijken lijkt Pleun Strik, die Deykers tegen De Graafschap overigens sterk verving. (Van onze speciale verslaggever) Split Meer nog dan voor zijn ploeggenoten betekende de landstitel die PSV aan het eind van het afgelopen seizoen mocht incasseren voor Jan van Beveren de uitvoering van een jarenlang gekoesterd verlangen. Reeds toen hij het doel van Sparta verruilde voor dat van PSV memoreerde Van Beveren dat één vab de factoren die bepalend waren voor zijn transfer de mogelijkheid was eens bij een absolute topclub, een Nederlandse kampioen, te spelen. Maar PSV mocht nog zoveel klassespelers bezitten en aaptrekken, de kloof met Feyenoord en, veel sterker nog, Ajax bleek aanvankelijk niet te overbruggen. Van Beveren heeft niet vergeefs gewacht. „FC Twente en PSV hebben jaren geprobeerd wat te doen tegen vooral Ajax maar dat elftal bleek steeds weer te sterk omdat het in Cruyff een fenomeen bezat en met Keizer en Swart ook nog in de aanval zo'n uitgedokterd team vormde dat je er eenvoudig niet tegenop kon. Zo'n ploeg is voor een trai ner ëen geschenk van onze lieve heer. Door het vertrek van Cruyff, Swart en Keizer kon Ajax die toppositie niet behou den en kon dus een andere ploeg de macht overnemen". Dat werd eerst Feyenoord, na een slopende race met FC Twente, maar het jaar daarop, in 1975 was de beurt aan PSV omdat het nog steeds de finan ciële middelen had en spelers die al jaren bij elkaar speelden. „Wij hebben een elftal dat col lectief sterk is en waarin een Edström en Van der Kuylen het beslissende schot in de benen hebben. Dat laatste is natuurlijk ideaal. Bovendien bezitten we in bijvoorbeeld Lubse, Willie en René van de Kerkhof spelers die voor een verdediging ook altijd gevaarlijk zijn. Het is echt een ploeg die bij elkaar past. Was dat niet zo dan zouden we ook niet zo kunnen uithalen als vorige week tegen De Graaf schap". Nu het grote doel eenmaal is bereikt vindt Van Beveren het aanzienlijk moeilijker om een suggestie te doen op welk van de drie fronten waarop PSV nog actief is het accent zal moe ten liggen: „Eerlijk gezegd ge loof ik niet dat wij er op dit moment bij nadenken. We moe ten gewoon strijden op drie fronten. Het is ook moeilijk een bewuste keuze te doen. In zo'n bekertoernooi kan een wedstrijd beslissen of je er wel of niet in blijft. Veel hangt dan af van de vorm van de dag". Onder de voet „Neem nou die wedstrijd van ons in Chorzov tegen Ruch. In het eerste half uur van de eerste helft werden we compleet onder de voet gelopen, maar we hiel den de schade met veel geluk beperkt. Na de rust liep het toen ineens en wonnen we met 3—1. Met wat minder mazzel hadden we daarginds met 3—0 verloren en hadden we er nu al uitgele gen. Ik vind dat een kampioen Jan van Beveren wil op alle fronten blijven strijden. schap moeilijker is binnen te halen omdat het een race is van 34 wedstrijden waarbij je het bijna elke zondag zwaar hebt. Vooral omdat iedere ploeg nu in de gaten begint te krijgen dat ook tegen een topclub succes mogelijk is en dat is natuurlijk voor de competitie erg prettig. Maar, na een kampioenschap zou het vanzelfsprekend gewel dig zijn als we nu de Europa Cup zouden pakken. Ik zou echter ook weg zijn van een tweede titel, omdat dat een teken is van stabilisatie. Iede reen zou dan in ieder geval we ten dat het geen vergissing was dat we kampioen werden en dat het ons niet alleen maar lukte door de terugval van andere clubs. Wees eerlijk, dat niveau van Ajax in zijn topjaren, lag toch belachelijk hoog voor zo'n klein landje als het onze." Het lijdt geen twijfel dat de sfeer bij PSV, zeker na de ecla tante triomf (8—1) op De Graaf schap uitstekend is. Ongetwij feld een voordeel voor de for matie van PSV, daar het zelf vertrouwen uiteraard navenant is. Desondanks wijst Van Beve ren erop dat niet direct mag worden verwacht dat PSV nu ook even de halve finales van het Europese bekertoernooi be reikt. Tegenstander Hajduk Split immers mag eveneens tot de Europese topploegen in spe worden gerekend. Zware kluif Over de duels in Split en Eind hoven zegt de uit Emmen af komstige Van Beveren: „Bij die laatste acht zitten alleen nog maar ploegen die aan elkaar gewaagd zijn. In Split zal het voor ons een hele zware kluif zijn. Een ploeg die pas nog met 3-D van het Russische elftal heeft gewonnen en dat bestaat overwegend uit spelers van Di- namo Kiev, moet wel wat kun nen". „Ik ben er heilig van overtuigd dat we het erg zwaar krijgen. De Joegoslaven hebben wel een beetje het stijltje van Kiev, zijn fysiek sterk, hebben drie goede spitsen en de middenvelders duiken regelmatig aan het front op en die Jerkovic is een vrese lijk sterke spelbepaler. Maar als we het zaakje in het begin in de hand kunnen houden dan redden we het denk ik wel. Mis schien dat de Joegoslaven het eerder opgeven als het niet gauw genoeg lukt. Dat komt bij die mensen wel vaker voor. Het is in ieder geval erg fijn dat wij de laatste weken een paar goede resultaten hebben bereikt Dat stimuleert wel. Iedereen ziet trouwens het belang Van deze wedstrijden in. Kijk, die natio nale beker duurt nog maar twee ronden op zijn hoogst Dat mag geen punt zijn. Maar samen met de Europa Cup kan het wel problemen opleveren maar het zou doodzonde zijn nu te gok ken op het een of het ander. Wij hebben een ploeg die op drie fronten kan strijden. We kunnen kwalitatief en conditioneel tot het laatst mee."

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11