Kritiek en lof voor opsporing verzocht Britse afgezant terug uit Rhodesië CeicbcSouoaitt Geen onderzoek positie Voorschotens raadslid HELFT VAN BEVOLKING AANVAARDT ABORTUS (tl j ,,Ik ben de zoon van Lindbergh te Glascom Van Dam B.V. Oude Singel 174*182 Leiden te Van Dam b.v. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1976 I.EIDSE COURANT PAGINA 7 (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG „Levensge vaarlijk". Deze mening heeft de Amsterdamse Offi cier van Justitie, mr. J. J. Abspoel over het AVRO-te- levisieprogramma „Op spring verzocht", het pro gramma dat zijn première beleefde op 14 oktober vorig jaar en waarvan de tweede proefuitzending 8 maart de ether in zal gaan. Op 14 oktober vorig jaar wer den drie onopgeloste mis drijven op de beeldbuis ge reconstrueerd: de verdwij ning van de 17-jarige Marjo Winkens uit het Limburgse Schimmert, de moord op de 76-jarige weduwe Gijsbers uit Den Haag en de moord op de 39-jarige gezinshulp Egberts uit Tilburg. De Amsterdamse officier vreest een grote toename van met name de sensuele misdrijven en verwacht van de dader van een in het tv-programma behandeld misdrijf herhaling van zijn vergrijp. Mr. Abspoel vindt het aanbe velenswaardig na te gaan of kort na deze uitzendingen soortgelijke ernstige delicten worden begaan en bij arres tatie van de daders uit te zoeken of zij de uitzending hebben gezien en welke ge voelens het bij hen heeft los gewoeld. Voorts is de Officier van Justi tie van mening, dat kritisch de voor- en nadelen tegen elkaar moeten worden afge wogen en dat bij uitblijven van een redelijk resultaat een dergelijk programma niet mag blijven bestaan al leen als vermaak voor het televisie-publiek. De drie politie-mensen en de rechercheteams die bij de genoemde uitzending be trokken waren, zijn echter vol lof over de uitzending zoals die door Jaap van Meekeren werd gepresen teerd, en zij zijn redelijk te vreden over de bereikte re sultaten, ook al is geen van de misdrijven tot een oplos sing gebracht Wel. heeft het programma nuttige informa ties opgeleverd, waardoor het onderzoek niet is vastge lopen. Ook wel hadden de inlichtingen tot gevolg dat men in een andere richting is gaan zoeken. Alle reden om door te gaan, menen de rechercheurs die bij het eer ste programma waren be trokken. Alle reden ook door te gaan voor AVRO's Jaap van Meekeren. „De kri tiek van Mr. Abspoel berust op onbewezen stellingen. Hij is op het gebied van de mis drijven een deskundige, maar zijn mening staat te genover zeer positieve reac ties van een hele reeks ande re deskundigen". „Wij hebben in het verleden incidenteel al de publieke aandacht gevestigd op eén onopgelost misdrijf Zoals bijvoorbeeld de moordzaak op het Rotterdamse meisje Willy Vervat. Er zijn geen aanwijzingen dat de dader daarvan in herhaling is ge treden. En ook bij eerdere uitzendingen is niets geble ken van een toename van het aantal soortgelijke mis drijven. Geen reden dus om de formule te wijzigen of om er mee te stoppen. Het programma kan ook niet als entertainment worden aan gemerkt. In tegenstelling tot het Duitse XY-ungelöst, dat veel meer als een show ten scherme wordt gevoerd", al dus Jaap van Meekeren. In Finland zijn toeristen teruggekeerd van een angstig vakantie-avontuur op de Canarische eilanden. Voedselvergiftiging aan boord had twee Finnen het leven gekost (evenals later twee Duitsers) en veel toeristen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Gespaard bleef de 1-jarige Jimi, die vanwege een allergie niet van het verdorven voedsel had gegeten. Zijn ouders zijn inmiddels hersteld itimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii HONOLOELOE (DPA) - Ruim 40 jaar na de sensa tionele ontvoering van de baby van Charles Lind bergh, is in Honoloeloe een man opgedohen die dat hij de vermiste zoon van deze pionier van de luchtvaart is. Weliswaar is destijds een half vergaan lijkje als de zoon van Lindbergh gei- dentificeerd maar volgens Kenneth Kerwin, zoals de man heet, moet dat het stoffelijk overschot van een andere baby zijn geweest. Hij, de echte zoon, zou door een van de ontvoerders op boerderij in het noordoos- ten van de Verenigde Sta- ten, onder zijn huidige naam zijn grootgebracht. Kenneth Kerwin maakt nu aanspraak op de nalaten- schap van de vlieger, die niet onbemiddeld was. E lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Sahara- re publiek uitgeroepen door Polisario- front ALGIERS (Rtr/AP) - De door Algerije gesteunde onafhankelijkheidsbewe ging voor de Sahara, het Polisario Front, heeft gis teren de „Arabische Demo- kratische Republiek Saha ra" uitgeroepen als reactie op de machtsovername in dit gebied door Marokko en Mauretanië. Aan de Spaanse soevereini teit over dit gebied komt vandaag formeel een einde. Volgens een akkoord met Spanje wordt het fosfaa- trijke gebied verdeeld tus sen Marokko en Maureta nië. Het Polisario Front en Algerije hebben zich hierte gen steeds verzet. Een meerderheid van de assemblee van stamhoofd en uit de Sahara, de Jemaa, kwam gisteren in de hoofd stad Al Ajoen bijeen en stemde unaniem voor de ratificering van het verdrag en de annexatie van hun gebied door Marokko en Mauretanië. Volgens Ma rokko is met de „stem ming" in de Jemaa voldaan aan de eis van de Verenig de Naties, dat het Sahara- volk recht op zelfbeschik king moet hebben. De be volking bestaat uit naar schatting 80.000 nomaden. In Madrid vreest men dat de ruzie tussen de bondge noot van het Polisario Front, Algerije, enerzijds en Marokko en Mauretanië anderzijds zich tot een re gelrechte oorlog zal uitbrei den. Bejaarde SALISBURY (Rtr/AP) De Britse afgezant Lord Greenhill heeft gisteren zijn bespre kingen in Rhodesië, beëindigd en zal via Johannesburg terugkeren naar Londen om verslag uit te brengen aan de Britse minis ter van buitenlandse zaken James Callag- han. Greenhill had gisteren nog een tweede ont moeting met de Rhodesische premier Ian Smith en sprak daarna met Joshua Nkomo. leider van de binnenlandse vleugel van de het resultaat van zijn besprekingen wilde I vrouw uit (zwarte) Afrikaanse Nationale Raad. Doel van Greenhills missie was na te gaan of Groot-Brittannië met enige kans op succes een bemiddelende rol kan spelen tussen blank en zwart in het door een blank min derheidsbewind geregeerde Rhodesië. Enge land heeft laten weten tot bemiddeling be reid te zijn als de regering Smith verregaand tegemoet wil komen aan de verlangens van de zwarte meerderheid in zijn land. Over Lord Greenhill gisteren geen mededelingen doen. „Ik moet eerst nadenken over wat ik heb gehoord en verslag uitbrengen aan de minister", zo zei hij. In Britse regeringskrin gen is men er vrijwel van overtuigd dat een eventuele mislukking van Greenhills missie voor de Afrikaanse nationalisten het sein zal zijn om, mogelijk met Cubaapse en Russi sche steun, een totale oorlog te beginnen tegen het bewind Smith. Hoger dividend en agiobonus van ABN AMSTERDAM (ANP) - Alge mene Bank Nederland gaat aan de op 28 april te houden jaar vergadering voorstellen, het di vidend over 1975 vast te stellen op 21 per gewoon aandeel van 100 nominaal. Hiervan is al ƒ.10 als interimdividend in con tanten uitgekeerd. Het slotdivi- dend van ƒ11 kan naar keuze geheel in contanten worden op genomen of voor ƒ5,50 in con tanten plus 2 pet in agio-aande- len. Over 1974 keerde de ABN ƒ20 per aandeel uit, waarvan 10,50 in de vorm van 5 pet agio-aandelen kon worden opge nomen. Per 28 april zal de bank tevens overgaan tot een extra uitkering van 5 pet in agio-aandelen. Alle nieuw uit te geven aandelen zul len dividendgeredhtigd zijn over 1976 en volgende boekjaren. De geconsolideerde winst over 1975, inclusief de overgenomen Mees en Hope Groep, is vorig jaar ten opzichte van de gecom bineerde winst van de ABN en Mees en Hope toegenomen. Het concours van de Koninklij ke Nederlandse Federatie (KNF) omvat dit jaar voor het eerst ook een wedstrijd voor topsolisten voor drum- en blaas- muzikanten. Het topconcours biedt voorts wedstrijden voor harmonie- en fanfarecorpsen en voor brassbands. Het wordt op 20 maart in Musis Sacrum in Arnhem gehouden met onge veer 500 deelnemers. brandend huis gered VOORBURG Twee Voor- burgse politieagenten hebben vannacht omstreeks half drie samen met een buurman een 68-jarige vrouw uit haar bran dende woning aan de Tuinder- straat gered. De vrouw was door de enorme rookontwikke ling onwel geworden. De brand brak door nog onbe kende oorzaak uit in de voorka mer, die volledig in de as werd gelegd. De brandweer die met groot materieel aanwezig was, had het vuur snel onder contro le. De schade is nog niet be kend, maar aanzienlijk. Een zebraba by in de die rentuin van München krijgt de fles van een ver zorgster in een poging het diertje ij het leven te redden. De zes dagen oude zebra is door de moeder ver stoten. IN ZAAK „LINDEHOEVE' VOORSCHOTEN De Voorschotense ge meenteraad tilde gisteravond zeer zwaar aan de brief geschreven voor de accountant D. Planje inzake onjuiste informatie door de voorzitter van de commissie van bij stand van „De Lindehoeve" betreffende li quiditeitsmoeilijkheden. Dit te meer daar in die brief gevraagd werd een onderzoek te willen instellen naar de integriteit van het raadslid J. Visser (PPV) in verband met zijn funktie als voorzitter van „De Linde hoeve". Mr. J. Goosens (PPV) hield zeer boos een toespraak, waarin hij deze in verschillende opzichten delicate kwestie maar direkt aan de rechter in handen gegeven wilde zien. Hij verfoeide de publiciteit rondom de hele zaak. Mr. Begeer (WD) constateerde dat over heidsdienaars het tegenwoordig heel erg bont kunnen maken en toch op hun zetel blijven zitten. Zo somber zag hij het niet ten opzichte van het raadslid Visser en meende dat zijn integriteit beslist niet in 't geding is. In zoverre het stichtingsbestuur van „De Lindehoeve" gefaald heeft, waar door 65.000 gulden niet verantwoord kon worden, is het gehele stichtingsbestuur ver antwoordelijk en niet alleen de voorzitter. Dat financiële onderzoek liet hij graag ver der over aan de commissie voor jeugdzaken., „Wel staat vast dat het stichtingsbestuur nimmer de fouten mag schuiven op de jongeren, want de overheid geeft subsidie aan de volwassenen i tichtingsbestuur). Het kan soms gewenst zijn dat een raadslid geen funktie bekleedt in een zwaar gesubsidieer de instelling". Mr. Esselaar (CDA) toonde zich verontrust en vertwijfeld over de stroom van nieuws rondom „De Lindehoeve". Hij wilde de hele zaak in alle rust en grondig uitgezocht heb- De heer Iestra (PCC) vroeg zich af waarom de PPV-fiactie zich in het strijdgewoel ge stort had en direkt de rechter heeft willen inschakelen. Juist Drs. Van Wijk (PPV) heeft het de heer Iestra moeilijk gemaakt om de zaak „Lindehoeve" en het raadslid goed te scheiden. Drs. Van Wijk (PPV) noemde de hele zaak een grote lastercampagne en deed het voor stel de brief gewoon voor kennisgeving aan te nemen. Op verzoek van b. en w. ging d raad verder in geheim beraad en 1: heropening deelde Mr. Esselaar (CDA) mens de gehele raad mede dat de brief inderdaad voor raad en advies in handen gesteld wordt van b. en w. met de medede ling dat de raad geen behoefte heeft naar een onderzoek inzake de integriteit van het medelid Visser, omdat daar volgens de be kende „schrifturen" geen aanleiding toe be staat Heel Nederland in computer EVENALS VOORGAANDE kabinetten heeft thans ook het kabinet-Den Uyl het invoeren van een Centrale Personen- Atministratie opnieuw ter discussie gesteld. Deze regering doet dit aan de hand van een voorontwerp van wet, waarbij zij tevens aangeeft niet eerder met een wetsvoor stel te komen, voordat er een duidelijk eindadvies is van de daartoe ingestelde staatscommissie. Deze staatscom missie moet haar mening geven over wettelijke voor schriften, die de persoonlijke levenssfeer van iedere Ne derlander zoveel mogelijk zullen weten te beschermen. Staatssecretaris Polak, verantwoordelijk voor het even tueel in het leven roepen van de Centrale Personen-Admi nistratie, zei met eigen woorden, dat moet nagegaan worden, hoe de gevaren voor iedere burger zo klein mogelijk kunnen blijven. VOOROP STAAT, dat men de ontwikkeling naar een volledig geautomatiseerde maatschappij nauwelijks kan verhinderen. De automatisering (sommigen noemen dit de opmars van de computer, die op de duur de mens zal verdringen) is trouwens al lang doorgedrongen ook tot 'sRijks schrijftafels. Iedereen, die belasting hetaalt, die in een eigen auto rijdt, die gebruik maakt van de giro, weet dit Het eindpunt voor de overheid ligt wellicht bij de Centrale Personen-Administratie, waarin iedere Neder lander als nummer zal worden opgeborgen. DE DISCUSSIE over het mogelijk misbruik, dat van een dergelijke administratie gemaakt kan worden, zijn al enkele jaren gaande. Niet in de laatste plaats de Nederlan der is zeer bevreesd als nummer door het leven te moeten gaan. Hij weet bovendien, welke gevaren verbonden zijn aan een genummerde samenleving, die met de tot getal misvormde mens met één druk op de knop kan doen, wat zij wil. Logisch uitvloeisel van deze opvatting is dan, dat de overheid bijna gedwongen wordt waarborgen te scheppen, dat iedere Nederlander zoveel mogelijk be schermd wordt tegen computer-overvallen op zijn„per- soorüijke levenssfeer". Het parlement zal daarop nauw keurig moeten blijven toezien, voordat er en wet voor de Centrale Personen-Administratie zal komen. Pluim voor automobilist HET WORDT HOOG TIJD de Nederlandse automobilist eens een pluim op de hoed te steken. Vindt maar eens zijn evenknie, het fenomeen dat zich aan de ene kant zonder noemenswaardige tegenstand op allerlei manieren door de overheid in zijn vrijheid laat beperken, en aan de andere kant de kas van diezelfde overheid in niet geringe mate spekt via steeds hogere benzineprijzen. De Nederlander laat zijn auto niet staan; de overheid beseft dat maar al te goed. Zelden zal zii een gewilliger slachtoffer tegenover zich hebben gevonden. Agenda- Bioscopen DEN HAAG (ANP) Een onderzoek van Stimezo Nederland (die ijvert voor medisch verantwoorde zwangerschapsonderbreking) heeft uitgewezen dat 45 procent van de Nederlandse bevolking abortus op verzoek aanvaardbaar acht. Enkele jaren geleden was dit 28 procent. De resultaten van het onderzoek zijn aan de leden van de Tweede Kamer aangeboden die binnenkort begint met de behandeling van drie wetsontwerpen voor de legalisatie van abortus. Zaterdag 28 februari Konlnld!|ke Schouwburg 20.15 u. Geen haar op 't hoofd (Haagse Co- medle). Theater Aan de Haven 20.30 u. Aga- memnoon (De Appel) (J) Congresgebouw 20.00 u. Carnavals concert Promenadeorkest o.l.v. Fer- nand Ferby sol. Daniel Wayenberg piano en Jan Marinus trompet: Car rouselzaal 22.00 u. Carnaval do Rio; Toneelzaal 20.15u. 'n Vuile egoïst. Kloosterkerk 20.15 Münchener Kam- merorchester o.l.v. Hans Stadlmair, sol. Theo Olof. viool. Dlllgentla 20.15 u. Je moet er mee leren leven, dan wordt het misschien nog leuk ook. cabaret. Grote Kerk 19.30 en 22.00 u. Bewe gingstheater BEWTH. Nieuwe Kerk Schevenlngen 20.00 Koor- en samenzangavond ten bate I van Hospitaal Kerkschap De Hoop. Theater PePI|n 20.30 u. Cabaret Frits Lambrechts (J) Theater In de Steeg 20.30 u. Kabaret I Vangrail (J) J Mlcrothèater Leiden 20.00 u. Gisteren I was het mooi (Imperium). Rijnlands Lyceum Oegstgeest 20.15 u. Het Zeepaard (Kitty Jansen en Andrè v.d. Heuvel) (J) Zondag 29 februari Koninklijke Schouwburg 14 00 Geen haar op 't hoofd; 20.15 Niemandsland (Haagse Comedie) (J) HOT 14.00 Piccolo en de ultimanie- man (Kindertheater Pssstt) Congresgebouw 20 15 'n Vuile egoist. Dlllgentla 11.30 Gezinsconceerl Am sterdam Sinfonietta o.l.v. Willem Fre- derik Bon. 14.30 Beethovencyclus door Emmy Verhey viool en Carlos Moerdijk piano. Theater In de Steeg 20.30 Folk Music door King's Gaillard (J) Theater Pepijn 15 00 Jazz-concert Louis Haynes/Junior Cook kwintet. Gemeentemuseum 14.45 De geschie denis van de Haagse porseleinfabriek in de 18de eeuw. lezing me! dia's door mevr. drs. S. M. Voskuil-Groe nenwegen; 15.00 Volirsmuziekensem- ble Rakija Poppentheater Guido van Deth 14.30 Jessie en de grijze koning. 20.30 Cabadrama. solotoneel Jan Veelo (J) Jazz-societeit Warmond 14.30 Trio Ruud Bogaards. Dorpskerk Leiderdorp 20,15 Concert bij kaarslicht door Mendelssohn Trio (J) Maandag 1 maart Koninklijke Schouwburg 20.15 Geen Haar op 't hoofd (Haagse Comedie) Congresgebouw 20.30 Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg Dinsdag 2 maart Koninklijke Schouwburg 20 15 Laat ste voorstelling van De arrestatie (Haagse Comedie) (J) HOT 20 30 Studio-avond Nederlands Dans Theater (J) Theater Aan de Haven 20.30 Aga- n (De Appel) Volgens Stimezo is de ruimere aanvaarding van abortus min der toe te schrijven aan een vermindering van de eerbied voor het leven, alswel aan ver anderingen in opvattingen be treffende seksualiteit en gezins van de moeder. Er blijkt ver band te bestaan tussen de aan vaarding van abortus en eutha nasie. De voorkeuren voor de abortus wetgeving spitsen zich toe op de vorming. 80 tot 90 procent is twee uitersten: een abortus uit- voorstander van abortus als er sluitend in noodgevallen (44 pro- i verkrachting en bij gevaar WD-wetsvoorstel, heeft weinig voor het leven en de gezondheid steun, ook niet van WD-ers. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHT PETRUS JONG echtgenoot van Geertruida Johanna Broersen n de leeftijd van 60 jaar. De overledene ligt thuis opgebaard. Rozenkransge bed, zondagavond 6.30 uur. Maandagavond 7 uur H. Eucharistieviering, beide avonden in de parochie kerk van Maria Presentatie. Het H. Uitvaartdienst zal worden gehouden dinsdag 2 maart a.s. te 10.30 uur in bovengenoemde kerk, waarna de begrafenis op het R.-K. kerkhof aldaar Woensdag 3 maart Koninklijke Schouwburg 20.15 Nie mandsland (Haagse Comedie) (J) HOT 20.30 Joseph. Joseph (voorpre mière Haagse Comedie) (J) Theater Aan de Haven 15.30 en 20.30 Agamemnoon (De Appel) (J) Dlllgentla 12.45 Lunchprogramma Leiden LUXOR: (tel. him Amen (14). 14.30. 19. i 14.30, 16.45. 19. 21.15. LIDO: (tel. 12.41.30): Veel liefs uit Moskou (14). 14.30. 19. 21.15. zo 14.30, 1615. 19. 21.15. STUDIO (tel. 13.32.10). Scènes uit een huwelijk (18) 20. De verknipte melkboer (a.l.) 14.30. TRIANON: (Tel 12.38.75) Reis naar de duivel (18) 14.30, 19. 21.15 zo 14.30. 16.30, 19, 21.15. CAMERA: (tel. 12.49.19), Re becca (18) 19 21.30 Asterix en de helden (a lza ma di wo 14.30 zo 14, 16.45 La nuil Americaine vr. za. 24 REX (tel. 12.54.14) Je kunt mij er midden in de nacht voor wakker ma ken (18) 19. 21.15 Pinocchio wo.. za. 14.30. De sexzoekers (18) vr. za. 23.30. advertentie Hoeveel koude winters moeten er nog komen voordat u uw huis Isoleert? ISOLEER NU UW HUIS MET 2-GLAS (T.N.O.-RAPPORT NR. 502252) THERMOPANE POLYGLAS SUBSIDIE 33 1/3 (V/H LEIDSE GLASHANDEL VAN DAM) Laat u vrijblijvend adviseren door uw plaatselijk schilder- of aanverwant bedrijf. Woningbouw- en coöperatieve verenigingen. Informeert ook U Alles met 10 jaar schriftelijke garantie. B IJ TEL. 071 -142541 •i n7l.14C*'V» MA 18.(W> IIIIR

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7