Hard politie-optreden lijkt goed voor verkeersveiligheid Heffingen Produktsehap „on-Europees" verklaard Experimenteel bouwplan voor ,blok 3 Voorhof Klarinetkwartet verdiende meer belangstelling ZATERDAG 28 FEBRUARI 1976 LE1DSE COURANT PAGINA 3 99 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De verkeersorde hoeft tegenwoordig niet meer rekening te houden met wilde dieren, maar ze heeft daarmee het rennen nog niet tot rust gebracht. De triomf van het klimmen van de snelheidsmeter sust de angst voor de vervolgde. Veel inspanningen van de politie ten behoeve van de verkeersveiligheid zijn nog nooit onderzocht. Nu er een begin is gemaakt met de bestudering van de effecten van een streng beleid op het gedrag van de verkeersdeelne mer, wijzen de voortekenen echter op een gunstig effect van hard optreden". Dit zei de scheidende commis saris van de Leidse politie, mr. C. Barends gisteren in het stadhuis van Leiden, waar hij in aanwezigheid van de hoofd officier van justitie in Den Haag, mr. Rosingh en het hoofd veiligheid en openbare orde van het ministerie van Binnenlandse Zaken, mr. Cle- veringa, afscheid nam van het Leidse corps en de gemeente. Daarbij toonde de commissa ris zich duidelijk geërgerd over het gedrag van sommige, vooral gemotoriseerde, wegge bruikers. Naar de mening van de heer Barends is nog altijd de voetganger het slachtoffer van het fanatieke gedrag van sommige automobilisten. Vol gens hem tonen de cijfers van de foto-apparatuur, die de po litie bij veel stoplichten heeft staan, duidelijk een ontoelaat bare stijging van het negeren van het rode licht aan. De Leidse verkeerspolitie is dan ook een dienst die de com missaris aanduidde als „de minst eenvoudige". „Het lijkt soms heksenwerk". Ook op andere punten wordt er naar de mening van de heer Barends een zware wissel ge trokken op het uithoudings vermogen van de Leidse poli tie. „Het verloop onder het corps zorgt voor een grote dis continuïteit, die mede in de hand wordt gewerkt door huisvestingsproblemen. De nachtdiensten zijn nauwelijks te bemannen. We redden het dankzij een aantal vrijwilli gers" zei Barends. Bij zijn afscheid ook nog een pleidooi voor de wijkagent, die er tijdens de negen-jarige ambtsperiode van mr. Ba rends in Leiden is gekomen, zij het in een nog (te) beperkte vorm. „Ik moet tot mijn spijt vaststellen, dat dit instituut nog maar nauwelijks verder is dan in de kinderschoenen. Hier doet zich vooral de on derbezetting van de politie voelen", aldus Barends. Voordat de scheidende com missaris zelf aan het woord kwam werd hij eerst toege sproken door het hoofd van de Leidse politie, burgemeester Vis, die de commissaris ken merkte als een uiterst gevoelig mens, die aan de andere kant ook streng kon zijn. „Ik heb de indruk dat de buitenkant niet altijd gelijk was aan dat, wat er binnen hem afspeelde". Burgemeester Vis prees de commissaris om zijn bereid heid steeds actief te zijn ook waar er wel eens verschil van mening was tussen hem en Barends. Van het gemeentebe stuur kreeg Barends een boek over Schotland aangeboden, waaraan hij enige tijd een be zoek zal gaan brengen. Namens de politie voerde in- Burgemeester Vis biedt hier commissaris Barends een fles whisky en een boek over Schotland aan specteur La Rivïère het woord, die in zijn kwaliteit van lid van het politiemuziekgezel- schap zijn commissaris de ver sierselen van het erelidmaat schap opspeldde. Verder in de rij van sprekers de heer Handgraaf van de Leidse politiesportbond en de heer Wurfbain namens de diensthoofden van de gemeen- Aan het slot van zijn eigen afscheidsspeech gaf Barends nog een beeld van hoe hij deze jaren overgekomen is: „als een man met een aktetas en hoofd pijn". Barends deed een be roep op de leden van het Leidse corps zijn opvolger (de voormalige commissaris van Alphen, H. W. van Voorden, die maandag in Leiden zal worden géinstalleerd) te steu nen en het geloof in de taak van de politie nimmer te ver liezen. Mr. Barends sloot af met een woord van dank aan het adres van de Leidse brandweer, vanwege alle steun die de po litie van deze zijde bij haar werk ontvangt. „Als er een dienst is die altijd voor ons klaar heeft gestaan is het de brandweer", aldus Barends. Pater Stokman met emeritaat (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Pater Stokman, de waarnemend pastoor van de Hartebrugkerk, gaat met emeri taat. Wegens gezondheidsrede nen heeft hij zijn ontslag inge diend bij bisschop Simonis van Rotterdam. Pater Demmers en pater Van Gendt nemen zijn taak en verantwoordelijkheid over. Pater Stokman (bijna 66) blijft op de pastorie aan de Haarlemmerstraat wonen. Gouden Zwaan voor Chr. Maas LEIDSCHENDAM - Burge- meester E. J. M. Kolfschoten heeft gistermiddag gemeentese cretaris Chr. J. M. Maas bij zijn afscheid de draagspeld „De Zwaan" in goud opgespeld en hem daarbij het diploma over handigd voor „onvoorwaardelij ke trouw, plichtvervulling en er kend vakmanschap". De onder scheiding die volgens een in 1965 genomen raadsbesluit slechts in zeer uitzonderlijke ge vallen wordt verleend is totnu- toe alleen verleend aan oud-bur gemeester Banning bij wiens af treden „het Zwaantje" werd in gesteld. Leiden Bij Koninklijk Besluit is dr. P. A. Vroon, wetenschap pelijk hoofmedewerker bij het Psychologisch Laboratorium van de Utrechtse Universiteit, aan de Leidse Universiteit be noemd tot gewoon lector in de inleiding in de psychologie. j LEIDEN Er zat zonder enige twijfel muziek in het Belgisch Klarinetkwartet dat gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal optrad. Jammer genoeg heeft echter slechts een handjevol, welis waar enthousiaste mensen van deze toch vrij unieke gelegenheid gebruik gemaakt Het Belgische Klarinetkwartet, dat door K 8c O in het kader van het Belgisch-Nederlands Kultureel Akkoord voor dit concert werd uitgenodigd, bestaat uit leider en oprichter (1960) Marcel Hanssens, Albert Roland, Jacques d'Hondt en Georges Dekerpel, die een es-klarinet, twee bes-klarinetten en een basklarinet bespelen. In het verleden waren zij vooral aangewezen op transcripties van onder meer strijkkwartetten, maar in de loop der jaren zijn steeds meer werken van hedendaagse componisten, speciaal voor het Belgisch Klarinetkwartet gecomponeerd, op het programma komen te staan. Zo ook gisteravond. Als eerste werd het Klassiek Divertimento van Guy Duyk uitgevoerd, een vakkundig gekomponeerd stuk, dat de naam Divertimento Qett. verstrooiing) volledig op het lijf geschre ven was. Het „Kwartet" van Willem Pelemans, had als tweede programmapunt een serieuzer karakter, maar kwam door wat oneffenheden, met name wat betreft de zuiverheid iets minder uit de verf. Met „Vernisage", een ook alweer met veel vakmanschap gecomponeerd werk van de Duitse componist Werner Haentjes, rehabiliteerden de Belgische musici zich echter uitstekend. Bijzon der aardig was het laatste deel van dit stuk, pop art, waarin op een bijzonder geraffineerde wijze een aantal bekende melodieën verwerkt zijn. Het eerste werk na de pauze „Vier Kontrasten" van de Belgische componist Jef Maes was naar mijn smaak het beste. Razend moeilijk maar voortreffelijk uitgevoerd. De Kleine Suite (fanfare, boogie-woogie, wals, mars, foxtrot, slowfox en swing) van Klaus Jungk was, zoals de titels van de delen dat al aangeven weer van een lichter karakter. Niettemin toch ook van hoog gehalte. Als toegift tenslotte speelde dit innemende Belgische kwartet de Katten- fuga van Scarlatti, een polyfoon stuk. Hoewel het publiek zich dankbaar en enthousióst toonde, moet me toch van het hart dat dit unieke ensemble met dit originele concert meer belangstelling had verdiend. Kees Buurman Wet. Girls trekt beschuldiging in (Van onze sportredactie) LEIDEN Na een gesprek tus sen een delegatie van de dames voetbalvereniging Weteringse Girls en de damesvoetbalcom missie van de Afdeling Leiden, heeft Weteringse Girls het eer der gedane verwijt aan de com missie ("laksheid") ingetrokken. Die opmerking, aldus Wete ringse Girls, berustte op een "communicatiestoornis" tussen beide partijen. "De damescom missie, met name de heer Dusée is wel degelijk progressief inge steld. Wel blijven wij van me ning dat een duwtje in de rug nooit kwaad kan". Teylingen vroeger (Van onze sportredactie) SASSENHEIM - De tweede klasse-wedstrijd Teylingen - Lugdunum vangt a.s. zondag om twaalf uur al aan. Beide teams besloten tot deze "ver vroeging" in verband met de rechtstreeks op televisie uit te zenden wereldkampioenschap pen schaatsen in Heerenveen. GROENTENVEILING LEIDEN (27-2) Andijvie 168-183, Snijbonden 1280-1350, Stambonen 790, Kroten gekookt 75, Boerenkool 36-40, Prei 60-64, Poste lein 367, Rabarber 129-138, Spinazie £?$-£%-—, Spruiten A 128-147, Sprui ten B 118-130, Spruiten C 90. Witlof 315-330, Komkommers AA 131, Kom kommers A 100-109, Komkommers B 79-84, Komkommers C 62-64,Kom- kommers D 48-49, Komkommers E 39-41, Sla zwaar 37-49, Peterselie 38- 40. Raapstelen 27, Radijs 83. Selderij 37-42. Een tekening van het experimentele bouwplan voor „blok 3 Voorhof' in Leiderdorp Van onze correspondent hof-terrein nodigden b en w acht architecten uit. Uiteindelijk LEIDERDORP „Ons voorstel stuurden vijf van hen een voor- is niet een verzameling wonin- stel voor de bebouwing in. Het gen, maar een gebouw waarin ging het college daarbij niet in verblijfseenheden rond drie bin- de eerste plaats om plannen die nenpleintjes". Zo omschrijven in aanmerking zouden komen de architecten Franso, Molema voor het door de minister van en Vercauteren hun plan voor ruimtelijke ordening te verlenen de bebouwing van wat in de predikaat (en subsidie) van „ex- officiële benaming „blok 3 voor- perimenteel woningbouwpro- hof" heet. Het gaat hier om een ject". Wel moest het in te dienen bouwplan dat, zo menen b en voorstel een woningtype bevat- w, een woningtype omvat dat ten dat van experimentele aard van experimentele aard is. De was. Daarbij gaat het vooral om raad zal in zijn vergadering van afwijkende woonvormen die in maandag 1 maart besluiten of de woningen mogelijk moeten zij het al dan niet eens is met zijn. de keuze van het college uit de beschikbare ontwerpen voor het betreffende blok 3. Een werkgroep heeft als eerste de binnengekomen plannen „Blok 3" kreeg binnen Voorhof- beoordeeld. Deze werkgroep, Zuid vanaf het begin al de be- waarvan wethouder E. Drenth stemming voor zogenaamde ex- voorzitter was, bestond onder- perimentele woningbouw. Voor meer uit de stedebouwkundige, de invulling van dit stukje Voor- de vrouwenadviescommissie en het hoofd bouw- en woningtoe zicht. Het plan van de architec ten Franso, Molema en Vercau teren kreeg de voorkeur van de werkgroep. Ook een meerder heid van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening kon met dit advies meegaan. Een belangrijke minderheid van de commissie geeft de voorkeur aan de plannen van het archi tectenbureau Vink, VandeKui- len en Klein uit Amsterdam. Dit plan biedt namelijk (eigenlijk als enige van de vijf plannen) mogelijkheden voor een maat schappelijk experiment. Daar door voldoet dit plan aan de belangrijkste eis van het colle ge: een afwijkende woonvorm is mogelijk. Niettemin geven b en w voorkeur aan de woningen van de Leiderdorper Franso en de architecten Molema en Ver cauteren. Gisteren was het 40 jaar geleden dat de heer H. Zandbergen (rechts op de foto) als timmerman in dienst trad bij het aannemersbedrijf A. Pieterse B.V. Het was tevens zijn laatste werkdag omdat hij inmiddels de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De jubilaris werd 's mid dags ten huize van de heer A. M. Pieterse, directeur van de B.V., ontvangen. In zijn toespraak roemde de heer Pieterse de grote verdienste van de jubilerende en scheidende werknemr die een vakman was met het echte oude ambacht in de vingertoppen. Hem werd de gouden speld met briljant van de Ned. Ver. van Ondernemers in de Bouwnijverheid uitgereikt. Wim van Rijn, de jongste werknemer sprak namens het personeel. Het was gisteren in meerdere opzichten een bijzondere dag voor de heer Zandbergen en de B.V. want na de huldiging, trok het gezelschap naar het industriegebied Grote Polder. Hier werd aan de Dit plan bestaat uit 22 heden, waarvan drie hoekeenhe- den. Deze laatsten lenen zich naar de mening van de ontwer pers het beste voor algemene bewonersvoorzieningen. Het zijn vrij smalle kavels, de breedte bedraagt 4 meter, waarop de woningen komen. De diepte van de woningen varieert De wonin gen zijn, zo menen de ontwer pers, geschikt voor alle soorten mensen met uitzondering van Produktieweg de eerste paal geslagen voor een nieuw bedrijf dat de I die welke leven in grote gezin- B.V. over een half jaar hoopt te betrekken. Het ere-karwei werd verricht door de heer Zandbergen samen met de heer A. Pieterse Sr. die, nu bijna 50 jaar geleden, de grondlegger was van het bedrijf. (Zie foto). nen. In het plan zijn ruimten opgenomen voor buurt- en wijk- gebeurtenissen. Vlot maar eenvoudig vrouwen - cabaret LEIDEN „Een vrouw is ook een mens", gisterenavond in het LAK, is waarschijnlijk een programma om mannen te provoceren en aan het denken te zetten en vrouwen te ster ken in de strijd. De presentatie is in handen van vijf vrouwen: Natascha Emanuels, Mies de Heer, Maeve van der Steen, Cisca Beaudoux en Cilly Dar- tell. Met zijn vijven brengen ze een vlot, onderhoudend, maar wat al te gemakkelijk en traditio neel soort cabaret Traditio neel omdat voor een groot deel de liedje-conference afwisse ling wordt gebruikt, de bege leiding uit piano bestaat, er veel gewerkt wordt met wissel- spraak en koortjes en de hele aanpak van de problematiek doet denken aan het klassieke cabaret Gemakkelijk is de al bijna clichématig wordende manier waarop de positie van de vrouw in deze maatschap pij wordt belicht Een serie feiten wordt geconstateerd en in een vrolijke vorm gegoten, maar verder gebeurt er niets. Er komen geen structuren of mechanismes bloot, er worden geen oplossingen aangedragen en het publiek wordt niet geactiveerd - hoogstens een bepaald deel de ogen geopend -, maar vermaakt. Vlot en onderhoudend is het geheel, omdat het tempo hoog ligt wat betreft opéénvolging van nummers of binnen i mers wat betreft overgangen en veranderingen; koortjes en wisselspraak worden zonder noemenswaardige problemen gebracht Onderhoudend is „Een vrouw is ook een mens", omdat er zeker een paar aardi ge nummers met grappige slotwendingen waren, waarom vooral voor de pauze hard ge lachen kon worden. Heeft het programma voi pauze nog een zekere struc tuur in de liedje-conference, af wisseling, erna loopt het ui teindelijk wat weg in een paar liedjes. Dan zie je ook dat er eigenlijk nauwelijks sprake is van een structuur, dat er nau welijks naar iets toegewerkt wordt en dat het vrouwenca baret geen specifieke eigen sfeer heeft. Of het zou het gevecht voor de vrouw moeten zijn. Maar de thema's daarvan ken ik zo langzamerhand wel. Als man, dat weL Paal van der Plank Tasje-rovers aangehouden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De politie heeft twee jongens uit Leiden en één uit Oegstgeest aangehouden we gens het beroven van een 69-ja- rige Leidse vrouw. De overval door de 16 en 17 jaar oude jongens werd twee weken gele den gepleegd op de Gerrit Kas- te mstraat. De handtas werd uit de handen van de vrouw gerukt De tas werd even later terugge vonden. De portemonnee was echter verdwenen. Caravans op Zoeterwoudse camping opengebroken (Van onze correspondent) ZOETERWOUDE - Nadat in de afgelopen weken verschillen de Zoeterwoudse zaken door in brekers waren bezocht was het gisternacht raak op de camping "Buitenrust" aan de Westeindse- radio's, bandrecorders en foto- weg. Op het achterste gedeelte toestellen. Campinghouder C.1 van de camping werd een tien- de Jong die elke avond en nacht tal caravans opengebroken, enkele malen de zaak verkent Naast de schade die dit oplever- op zijn camping heeft daarbij de verdwenen portable T.V.'s en niets bemerkt Een van de be woners die gistermorgen voor wat karweitjes op de camping kwam stelde hem in kennis van de inbraken. DEN HAAG - Het Produkt sehap Siergewassen zal mis schien ettelijke miljoenen gul dens aan zogenaamde vak- en surplusheffingen moeten terug geven, nu het College van Be roep voor het Bedrijfsleven in Den Haag in een deze week gedane uitspraak een „prejudi ciële beslissing" heeft verwerkt, die het Europese Hof van Justi tie te Luxemburg in januari vo rig jaar nam. Het college in Den Haag heeft uit de uitspraak van de Eruope- se rechters gelezen, dat de vak heffingen op bloembollen in strijd zijn met de EEG-regelin- gen, omdat de daaruit verkre gen gelden onder meer gebruikt worden voor reclame voor Ne derlandse bollen. Dat zou een bevoordeling van het nationaal produkt betekenen, waarvoor men een binnenlandse heffing niet mag gebruiken. Tegen de surplusheffing op bloembollen maakt het college op grond van de Luxemburgse uitspraak, het bezwaar dat met de daaruit verkregen gelden ook overschot en bloembollen uit de markt worden genomen die niet helemaal voldoen aan de EEG- kwaliteitseisen. De uitspraak werd gedaan in een zaak, aanhangig gemaakt door het Hillegomse bloembol- lenbedrijf Van der Hulst. De aan dit bedrijf sinds 1 juli 1973 opgelegde heffingen zullen het in ieder geval kwijtgescholden moeten worden, maar inmiddels hebben ook ettelijke tientallen andere bollenbedrijven bij het college beroep ingesteld tegen de hun opgelegde heffingen. Bij het produktsehap verwacht men dat het in die zaken tot dezelfde uitspraak zal komen. Het gaat om heffingen over de jaren 1973 en 1974. Aan vakhef fingen op bloembollen is in die jaren een bedrag van gemiddeld' 14 miljoen per jaar opgelegd. Het totale bedrag aan surplus heffingen op bloembollen over de biede jaren was 18 miljoen. Alles bij elkaar zou het dus om 46 miljoen kunnen gaan. „Als we dat aan iedereen terug moe ten geven, kunnen we het niet betalen", zegt produktschapsse- cretaris mr. N. Luitse. Hij stelt ook dat het produktsehap de prestatie voor dat bedrag al heeft geleverd: van de vakhef fingen is niet alleen afzetbevor dering betaald, maar ook weten schappelijk onderzoek, kwali teitskeuring en de apparaats kosten van het schap. Met het geld van de surplusheffing zijn overtollige bollen uit de markt genomen. Het produktsehap voert nu overleg met het minis terie van landbouw om te trach ten tot een oplossing te komen. Van der Hulst heeft al in 1972 beroep ingesteld tegen de over 1971 opgelegde heffingen. Hij viel er toen over dat hij als exporteur wel moest betalen, terwijl de binnenlandse handel (na geklaagd te hebben over de concurrentie van de in- en ver koopbureaus van de bollenvei- lingen) vrijgesteld was. Van der Hulst achtte die ongelijke be handeling in strijd met de EEG- regelen. Naar aanleiding van deze zaak heeft het College van Beroep het oordeel van het Europese hof gevraagd. Voordat dit Kwam gebeurde er echter iets anders: het college in Den Haag verklaarde de heffingsverorde ningen van het produktsehap onverbindend, omdat de ont werpen ervan niet aan de com missies van bijstand van het schap waren voorgelegd. Het produktsehap breide dat recht in december 1974: na alsnog for meel aan de commissie van bij stand te zijn voorgelegd werd een groot aantal verordeningen opnieuw door het bestuur vast gesteld, met terugwerkende kracht tot 1 juli 1973. Van der Hulst kreeg zijn geld over 1971 terug: eerst het be drag dat hij na een „voorlopige aanslag" nog had moeten beta len; na een onlangs gedane uit spraak van het college het volle dige bedrag. Voor de meeste anderen bestond die mogelijk heid niet omdat zij niet binnen de gestelde termijn in beroep waren gekomen. Zo werd de eerste zaak Van der Hulst afgehandeld zonder dat de daarvoor gevraagde Prejudi ciële uitspraak van het Europe se Hof dienst hoefde te doen. Van der Hulst ging echter ook weer in beroep tegen de heffin gen over 1973 en 1974 en hij en het produktsehap gingen ermee akkoord, dat die prejudiciële be slissing bij deze nieuwe zaak zou worden betrokken. Sinds 1 juli 1975 heeft het pro duktsehap de heffingen voor binnenlandse handel en export gelijk gemaakt, terwijl surplu- suitbetalingen beperkt worden tot bollen die aan de Europese kwaliteitsnormen voldoen. Volgens secretaris Luitse wordt het probleem, dat door de jong ste uitspraak van het coLlege is- ontstaan nog extra gecompli ceerd door het getrapte heffin gensysteem van het schap: de heffingen worden opgelegd aan de handel, die ze voor een groot deel op de telers mag afwente len. Maar alleen de handelaar, niet de teler, kan bij het college in beroep gaan.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3