Samenwerking KLM met Sabena/Luxair: weg met rode cijfers Aad D. ontsnapt uit gevangenis kennismaking Politie sloot overeenkomst met ontvoerders dr. Herrema GEEN ALGEMENE AMNESTIE SPANJE TE VERWACHTEN Leiden vervalt als provincie, Alphen naar M. -Holland £etdóe0ou/ia/nt Zaterdag 28 februari 1976,66e jaargang no. 20362 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W/C. Leune Advertenties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4,08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Speelfilm Orfeu Negro (Zwarte Orpheus) op Ned. I om 19.45 uur. Ned. II om 19.20 uur Q Q en om 20.25 uur speelfilm Charlie Bubbles. Zondag, Ned. I om 21.10 uur Pleisterkade 17 en om 22.25 uur zevende symfonie van Beetho ven. Ned. II om 18.35 uur Roques Rock, om 20.30 uur schrikkel dag in „Ot.en om 22.35 uur Nic Timmers in Beeldspraak. Droog Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest en middagtem- peraturen van 8 graden aan de kust tot circa 12 graden in het binnenland. Zondag: zon: 07.28—18.18; maan: 06.49-18.11. Hoogwater Scheveningen: 03.05,15.16. Maandag: zon: 07.26—18.20; maan: 07.10—19.16. Hoog water Scheveningen: 03.39,15.48. 1MB (Van onze correspondent) SCHIPHOL - Moet de KLM zijn onafhankelijkheid opgeven om de Belgische Sabena en de Luxemburgse Luxair uit de rode cijfers te halen? Dit is een be slissing waarvoor de Nederland se regering de komende maan den staat. Minister Westerterp hoopt voor het eind van het jaar de knoop doorgehakt te hebben. De president-directeur van de KLM, Orlandini, toonde zich gis teren in dit opzicht echter terug houdend. „Ik heb geen idee of deze termijn haalbaar is. De praktijk wijst uit dat het altijd langer duurt dan je denkt. Een fusie van KLM met Sabena en Luxair blijft een moeilijke be slissing. Het afwegen van de voor- en nadelen kan ertoe lei den dat we nee zeggen". Bekend is dat de KLM om zakelijke redenen liever in zee zou gaan met SAS- Swiss Air-groep (waarmee al een nauwe vorm van technische samenwerking be staat) en de Franse maatschappij UTA, mogelijk ook met de Indonesische Garu- da. Anderzijds schijnt minister Wester terp de voorkeur te geven aan verregaan de samenwerking binnen Beneluxver- band. Daarachter verschuilen zich poli tieke redenen. Met name de Europese Commissie zou een hecht samenwerk ingsverband tussen de Beneluxpartners op luchtvaartgebied zeer toejuichen. Het dilemma is ontstaan naar aanleiding van een gisteren gepresenteerd, 300 pagi na's dik rapport van het efficiëncybureau McKinsey, opgesteld in opdracht van de ministers van transport van Nederland, België en Luxemburg, dat leidraad moet zijn bij het antwoorden van de vraag óf en in welke mate samenwerking tussen de drie luchtvaart maatschappijen wen selijk is. Het rapport komt tot de bevin ding dat de KLM, als er niets aan de huidige situatie verandert, in 1980 winst gevend zal zijn (tegen in 1974 een verlies van 65 miljoen), maar dat de Sabena (in 1974 een verlies van 124 miljoen) op dat tijdstip nog steeds onder de nullijn zal zitten, terwijl Luxair - eigenlijk een te verwaarlozen partner - dan hooguit quit te zal spelen. Mocht tot een volledige fusie besloten worden, aldus het rapport,' dan zal dit in 1980 een verbetering van de bedrijfsresultaten voor de drie maat schappijen betekenen van 180 miljoen gulden. Het rapport McKinsey verwacht echter van een volledige fusie niet eens opzien barende resultaten, hoogstens redelijke. De rentabiliteit van de geintegreerde maatschppijen zal die van de zestiger jaren slechts benaderen, toen de lucht vaart een grote bloei kende. Hetzelfde geldt voor de gemiddelde bezettings graad. De groei zal minder zijn dan die van de concurrerende vliegbedrijven als Pan am en TWA. Een volledige fusie zal de drie maat schappijen volgens het rapport over vijf jaar op het verlies van nog eens 1425 arbeidsplaatsen komen te staan (bij handhaving van de huidige toestand 650. De vervoersfederatie NVV-NKV heeft daarover haar verontrusting uitgespro ken, zonder de algemene bevindingen van het rapport over de mogelijke sa menwerking te willen aanvallen. Bij een eventuele samenwerking komen de plannen voor de tweede nationale luchthaven in een nieuw licht te staan, aldus minister Westerterp. De Nederlandse televisiekijkers hebben giste ren kunnen kennismaken met de Ham monds in een nieuwe rol. Brian, Jennifer, Mary, David en Bill speelden wat spelletjes mee in „Een van de Acht" ofwel „Een mens wil maar op Schip hol hadden ze al een ander doel van hun komst duidelijk gemaakt: het carnaval. Zon dag zijn ze voor koffiedrinkend publiek te be wonderen in het Brabantse Veghel. HHBI (Van onze correspondent) DUBLIN Eddie Gallagher en Marian Coyle, de ontvoerders van dr. Herrema heb ben zich destijds niet onvoorwaardelijk aan de Ierse politie overgegeven. Kort voordat zij de gijzeling van de Nederlandse fa brieksdirecteur beëindigden, is hun door de autoriteiten een document in handen ge speeld waarin de condities van de overgave waren vermeld en de gevangenisstraffen die zij konden verwachten. Dit is komen vast te staan tijdens de giste ren gehouden zitting van het proces tegen de twee Ierse terroristen. Dr. Herrema heeft het bestaan van een dergelijk document bevestigd in de loop van een kruisverhoor dat hem werd afgenomen door Eddie Gal lagher zelf, die immers zijn eigen verdedi ging voert. Dr. Herrema aan wie de kidnap pers het geschrift in bewaring hadden gege ven zei dat hij zich geen details van de, naar zijn zeggen uitvoerige overeenkomst 'kon herinneren. Hij verklaarde dat hij het na de ontknoping van het drama aan de politie had teruggegeven. Gallagher bezwoer dr. ■Herrema gisteren het document terug te eisen. „Ik denk", zo legde de terrorist zijn verlangen uit, „dat wanneer de tijd gekomen is dat de overeenkomst nageleefd moet wor den, het document best wel eens zoek zou kunnen zijn". Zijn slachtoffer van oktober vorig jaar reageerde hier niet op. Overigens was de sfeer tijdens de gisteren gehouden zitting tamelijk ontspannen. Her rema en Gallagher glimlachten vaak naar' elkaar als bijzonderheden over de ontvoe ring werden aangeroerd. Dit ondanks de verklaring van de Nederlander dat de Ierse terrorist hem tijdens de gijzeling ernstig had gewaarschuwd geen getuigenis voor de rechtbank af te leggen. Gallagher gaf te kennen dat ik moest oppassen omdat zijn organisatie groot is en zij mijn familie wel zou weten te vinden, aldus dr. Herrema. Halfboter binnenkort verkrijgbaar AMSTERDAM (ANP) - Bin nenkort zal er halfboter in de winkels verkrijgbaar zijn, een produkt met 40 procent melkvet en een vochtgehalte van op z'n minst 47 procent. Gewone boter heeft 82 procent vet. De halfbo ter zal even vet zijn als halvari- ne, maar ander vet dan melkvet mag er in halfboter niet zitten, evenmin als in gewone boter. De halfboter zal in de handel komen onder het merk „Zuivel- huid". De advies-winkelprijs voor een kuipje van 200 gram zal ongeveer 1,46 zijn. De half boter is alleen 'geschikt voor ta- felgebruik, niet voor bakken en braden. Zondag 29 febr. komt VERONICA DISCOSHOW in Café-Rest. „HET BLESSE PAARD" Stompwijk Aanvang 20.30 uur. Toeristen in het Zwitserse Hoch- Abrig hebben hun ski-vakantie on derbroken voor een wedstrijd sneeuwbeelden maken. Tot de zon de kunstwerken zal wegsmelten blijven de beelden op hun plaats, zoals dit beeld van Nessie, het be faamde Schotse watermonster.. (Van onze politieverslaggever) DEN HAAG - De 17-jarige Aad D., telg uit de beruchte Haagse onderwereldfamilie D. is woens dagavond ontsnapt uit de jeugdgevangenis Corri dor in Zeeland en verkeert sindsdien op vrije voeten. Naar eerst nu is bekend geworden zag de knaap woensdagavond rond zeven uur op nog onduidelij ke wijze kans over de omheining van de gevange nis te klimmen en in het duister te verdwijnen. De voortvluchtige jongeman zat een straf uit wegens een gewapende overval die hij in juni van het vorig jaar pleegde op de Nutsspaarbank aan de Goeverneurlaan in Den Haag. Hij werd daarbij geassisteerd door zijn oudere broer Laurent Sa men maakten zij ruim 60.000 buit In september van het vorig jaar slaagde de politie erin de twee overvallers te arresteren. Een tweede broer van Aad, Daan genaamd, was betrokken bij de gijze ling van het kerkkoor Ut Captivi Gaudeant in de Scheveningse strafgevangenis, terwijl een vierde broer, Eddie D. een straf uitzit wegens doodslag. Alle politie-korpsen in Nederland hebben opdracht naar de nu ontsnapte Aad D. uit te kijken. Leiden De heer M.W. van Wieringen (25) uit Alphen aan den Rijn is gisteren in het Aca demisch ziekenhuis overleden aan de verwondingen die hij woensdagavond opliep bij een frontale autobotsing DEN HAAG (ANP) In het nieuwe voorstel over de provincia le herindeling wordt uitgegaan van 24 nieuwe provincies, in plaats van de oorspronkelijk voorgestelde 26. Behalve Gooiland (dat nu met Kernland zal worden samengevoegd) is ook de provincie Leiden vervallen van de lijst. De nieuwe voorstellen zijn gisteren aan de provinciale besturen voor advies toegezon den. Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken hoopt het wetsontwerp nog dit parlementaire jaar, mogelijk zelfs nog voor het zomerreces, aan de Tweede Kamer te kunnen aanbie den. De gemeente Alphen aan den Rijn kan, naar de mening van de minister, niet worden beschouwd als een met Leiden samen hangend gebied. Terwijl Leiden zal worden ingedeeld bij Den Haag, acht de minister het raadzaam Alphen in te delen bij de provincie Midden-Holland, met als hoofdstad Gouda. Met die indeling wordt Midden-Holland de naar het aantal gemeenten (89) ge/ekend grootste provincie van het land. Overigens blijkt uit de advies-aanvraag aan de provinciale besturen, dat op de duur niet gerekend mag worden op een verdere snelle bevolking stoename in Alphen aan den Rijn. Het streekgewest voor het Land van Heusden en Altena zal zich gaan aansluiten bij het stadsgewest Breda. De voorwaarden voor dit samenwerkingsverband zijn gisteren ondertekend. Vol gens de nieuwe provinciale indeling wordt het Land van Heus den en Altena straks opgedeeld over drie nieuwe provincies, maar tegen deze opdeling is verzet gerezen. MADRID (AFP) Er komt in Spanje geen toe komstige algemene amnestie-regeling. Dit heeft de Spaanse minister van binnenlandse zaken Ma nuel Fraga Iribarne gisteravond tijdens een tele visiedebat aangekondigd. Degenen die demonstra ties voor amnestie organiseren „weten heel goed wat ze doen en waarom. Ze zullen niet bovenma tig indruk op ons maken", aldus de bewindsman. Iribarne, die op krachtige toon sprak, duidde ook aan dat er „drie of vier personen" uit de tijd van de burgeroorlog zijn die hij liever niet naar Spanje ziet terugkeren. Onder die personen bevindt zich „die dame die men noemt LaPasionaria (mevrouw Dolores Ibaru, voorzitster van de Spaanse commu nistische partij) en voor wier bescherming ik niet over voldoende politiemensen beschik". De minis ter verduidelijkte dat slechts die personen worden uitgenodigd terug te keren die in het verleden kleinere fouten begingen. „Maar het zou verloren tijd zijn te denken dat fouten worden kwijtgeschol den van misdadigers die menen de problemen van Spanje op te lossen met behulp van een pistool' Zolang er in Spanje geen vrije verkiezingen wor den gehouden kan er geen sprake van zijn, dat dit land tot de Europese gemeenschappen toe treedt. Deze pertinente uitspraak deed minister president Den Uyl gisteren na de vergadering van de ministerraad. In het kabinet was deze materie aan de orde gekomen nadat minister Van der Soel verslag had uitgebracht van het bezoek van zijn Spaanse collega aan Nederland. Ongetwijfeld is er sprake van een bepaalde liberalisering in Span je, zo zei de premier, maar we moeten afwachten wat deze te betekenen heeft. De voormalige bondskanselier Willy Brandt brengt hier toost uit met mevrouw len van den Heuvel, de voorzitster van de PvdA. Willy Brandt is in ons land met een SPD-delega- tie voor een conferentie met de Nederlandse zusterpartij. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1