Bliksem-onderzoek naar zwartwerkers J apanwil getuigen LockheedzaakuitVS verhoren in parlement Oh,wat ben je mooi! TIJDWAARNEMING DOOR 'AMATEUR' RIJK NEEMT TEKORTEN VAN OPENBAAR VERVOER OVER Harder rijden dan 100 km helemaal niet erg" CeidócSomcmt Vrijdag 27 februari 1976, 66e jaargang no. 20361 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden:- Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J, Hallewas - Chef-redacteur: J. W/C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Een mens Een mens wil, met Mies Bouw man op Ned. II om 20.25 uur. Televizier heeft o.m. om 22.00 uur een bericht over de ANS. Ned. I om 20.25 uur Kojak, om 22.00 uur Nee, eerlijk niet en om 23.00 uur „Oud en wijs genoeg" met Ome Hein. Droog weer met enkele zonnige perioden, maar in de ochtend op enkele plaatsen eerst nog mist. Zwakke tot matige zuidwestelij ke wind. Maximumtemperaturen van 7 graden aan de kust tot 11 gra den in het binnenland. Morgen: KUNSTWERKEN De Ita liaanse politie heeft twee winke liers aangehouden die in het bezit waren van vijf schilderij en, die vorig jaar gestolen wa ren uit een museum bij Napels. De doeken, alle uit de vroege renaissance, hebben een ge schatte waarde van 7,5 miljoen gulden. Ook zijn beeldjes terug gevonden die uit het museum van Ercolaneum waren gesto len. BARBAPAPPA - De BBC legt geenbelemmeringen meer in de weg voor de export van Barba- pappa-speelgoed uit Engeland naar Nederland, nu de Europese Commissie zich met die zaak bemoeid heeft. De BBC, die de auteursrechten voor de speel films van Barbapappa in Neder land had gekocht, had onderli centies verkocht aan speelgoed fabrikanten, maar verhinderde de export van het speelgoed naar Nederland. VISUM De Russische beeld houwer Ernst Neizvestny heeft meegedeeld, dat hij een visum heeft gekregen en het land mag verlaten. Neizvestny heeft be halve door zijn werk bekend heid gekregen door zijn discus sies met de voormalige partijlei der Kroetsjev. BENZINEPRIJS - De prijs voor de benzine is in Spanje met ongeveer 8 procent ver hoogd. Normale benzine kost nu ongeveer 75 ct, superbenzine 1.05. u kent mij maar half. SYLVIA KRISTEL EMMANUELLE 2 de antimaagd Vanaf 4maart in Nederland en niet in Frankrijk! VOLVO Als u dóórdenkt I Leiden Hoge Rijndijk 352-354 071-122381-130979 Bij WK schaatsen (Van onze sportredactie) HEERENVEEN De organisatoren van de WK schaatsen in Heerenveen zullen dit weekeinde geen gebruik maken van de electronische tijdwaarneming van erkende firma's. De electronische tijdwaarneming wordt nu verzorgd door de Eindhovense electro-hobbyist Wil Streun. De jonge werknemer van Philips heeft in zijn vrije tijd een apparatuur ontwikkeld, die volgens experts nog preciezer is dan de tot nu toe gebruikelijke apparatuur. Wil Streun heeft bij het werelduurrecord achter zware motoren van Cees Stam, in het Utrechtse stadion, zijn apparatuur al kunnen testen. Ook verzorgde hij de tijdwaarneming bij de schaatsin- terland Nederland—Rusland in Assen. Zie voor het schaatsprogramma pag. 13. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Onder leiding van de officier van justitie in Maastricht worden momenteel op bouwplaatsen in Zuid-Lim burg controles uitgevoerd naar de aanwe zigheid van zogenaamde zwartwerkers. Daarmee worden bedoeld personen die als werkloos staan geregistreerd maar niette min een baan hebben. Limburgse aanne mers die zijn aangesloten bij het Algemeen Verbond Bouwbedrijf schatten dat de bouw in Nederland in totaal zo'n 10.000 zwartwer kers kent. Als zij gelijk hebben betekent dat dat één op de vier „werkloze" bouwvak kers in Nederland niet echt wérkloos is. Of deze cijfers met de werkelijkheid overeen komen is nog onduidelijk. Het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam overweegt er een onderzoek naar in te stellen. Met het uitvoeren van bliksem- controles op bouwplaatsen in Zuid-Limburg is begonnen na de aanhouding van Limburg se werklozen die meewerkten aan de bouw van de metro in Brussel. Ook deze aanhou ding geschiedde in opdracht van de officier van justitie in Maastricht, mr. C. Ficq. Tijdens een woensdag door een grote politie macht in Meerssen en Heerlen uitgevoerde controle werden vier personen aangehouden op verdenking van steunfraude. In kringen van bouwondernemers worden de controles gezien als het begin van een klopjacht op zwartwerkers, die zeer inten sief zal zijn en geruime tijd in beslag zal nemen. Gemeenten aanvaarden voorwaarden DEN HAAG (ANP) Een regeringsdelegatie heeft gisteren met vertegenwoordigers van de colleges van b. en w. van acht van de negen gemeenten met een eigen openbaar vervoerbedrijf overeenstemming bereikt over de voorwaar den waaronder het rijk de tekorten op het openbaar vervoer voor 100 procent voor zijn rekening zal nemen. De negen gemeenten zijn Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Arnhem, Nijmegen, Maastricht en Dord recht Afgesproken is dat de gemeenten een beperkter autogebruik in de hand zullen werken en het gebruik van openbaar vervoer, fiets en bromfiets zullen bevorderen. Als instrument zal een doelgericht parkeerbeleid dienen. Voor een betere doorstroming van het openbaar vervoer zullen extra voorzie ningen worden getroffen. Er zal gestreefd worden naar gelijke tarieven. Het is de bedoeling dat zij uiteindelijk in de pas lopen met de tarieven van de NS en van het streekvervoer. Verder zal het tarief in de grote steden aan afstanden gebonden worden; het zgn. zone-tarief. De minister zal eenmaal per jaar (in het najaar) nieuwe tarieven vaststellen, op dezelfde datum dat ook de prijzen voor een treinkaartje en een streekvervoersbus wor den verhoogd. De bedrijven op hun beurt zullen o.a. de efficiency zo hoog mogelijk opvoeren. De vertegenwoordiger van Amsterdam wilde enkele voor hem essentiële onderdelen van de voorwaarden eerst nog met zijn collega van b. en w. doorpraten. TOKIO Japan heeft de Ameri kaanse regering gevraagd drie Ame rikanen toestemming te geven in het Japanse parlement te getuigen in het Lockheed-omkoopschandaal. Twee van de getuigen die het Japanse parlement wil horen zijn Lockheeds voormalige vice-predsident Carl Kot- chian en Sjig Katayama, een Japans- Amerikaans zakenman die voor de bestemmingen van het geld in Japan zou hebben gezorgd. De derde man is Tosjiyoeki Oni, hoofd van het kantoor in Tokio van Lockheed. Als een van de drie voor het parlement zal getuigen zal dit voor het eerst zijn dat een buitenlander onder ede getuigt voor het Japanse parlement. In Washington is medegedeeld dat de Ameri kaanse regering beschikt over wezenlijke, aanvullende bewijzen in het Japanse Lock heed schandaal. De regering Ford zal de bewijzen aan de Japanse regering doorgeven. Functionarissen van de speciale commissie die belast zijn met het onderzoek in de Lock heed zaak, zouden over informatie beschikken waarin Japanse regeringsfunctionarissen gei- dentificeerd worden als de ontvangers van 2 miljoen dollar aan steekpenningen. De voornaamste getuige in de Japanse Lock heed affaire, de 65-jarige miljonair en grote man achter de schermen bij de rechtse politie ke partijen, Josjio Kodama, heeft vanmorgen het ziekenhuis waar hij in allerlijkl naar toe was gebracht verlaten. Kodama zou maandag voor een onderzoekscommissie van het Japan se parlement moeten verschijnen. Maar de artsen die door de commissie naar Kodama waren gestuurd om hem te onderzoeken be richten dat hij te zwak bleek om te kunnen komen. KRAS De 91-jarige „Prins Grad den Urste", vond zich in eerste instantie iets te oud om in de komende dagen de carna valsscepter te dragqrk~t(aac;4B^a^to^6(are.0^rQenoeg jongeren die de taak konde^TOTorengenwgéTbpen week ontving hij de scepter uit handen van een van deze „jongere", de vorige prins had „pas" tachtig maal carnaval gevierd. (Van een onzer verslaggevers) DEVENTER De kantonrechters in Deventer, mr. Schutte vindt de invoering van de maximum snelheid van 100 km voor autosnel wegen een van de ongelukkigste beslissingen die ooit is genomen. Hij liet dit gisteren duidelijk blijken tijdens de behandeling van de zaak tegen een 35-jarige Amsterdammer, die terecht stond omdat hij opde E-8 door de politie was gesnapt met een snelheid van 140 km. Tot zijn eigen verbazing kreeg de verdachte van mr. Schutte te horen: „Wat u gedaan heeft vindt ik eigenlijk helemaal niet zo erg." Omdat hij de 100 km-bepaling al meerdere malen aan zijn laars had gelapt, eiste de officier van Justitie 1250,- boete en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van een maand. De kantonrechter vond dat veel te hoog voor het gepleegde feit en verlaagde de boete tot 750,-. Mr. Schutte vindt, dat de E-8 er gewoon om vraagt harder te rijden. Bovendien is het uitgangspunt van de 100-bepaling destijds geweest de energiecrisis en niet de verkeersveiligheid. Onjuist vond de kantonrechter het tenslotte, dat Nederland als uitzondering in Europa, de max-snelheidniet had opgetrokken tot 130 km. „Nu loopt Nederland duidelijk uit de pas." Militair rijdt auto vol met explosieven weg BELFAST (Reuter) Een Brit se soldaat heeft gisteravond in het Noordierse Toombridge een ramp voorkomen door een met 135 kilo explosieven geladen au to snel bij een menigte mensen weg te rijden enkele ogenblik ken voordat hij in de lucht vloog. De chauffeur van de auto was aangehouden door twee mannen die de explosieven inlaadden en hem opdroegen de auto voor het politiebureau neer te zetten. De man deed wat hem werd ge zegd, sprong daarna uit de auto en gilde een waarschuwing, waarop de soldaat (wiens naam niet is bekendgemaakt) in de wagen sprong en snel wegreed. Toen ook hij net op tijd uit de wagen was gesprongen, explo deerde de lading. De juristen met 641 ww-trekkers voeren de lijst aan, gevolgd door de sociologen (467) en psycholo gen (312). ADVERTENTIE Heerlijk, helder Heineken. denkt u mij te kennen? DE LENTE KONDIGT ZICH AAN De winter, die ons voor het eerst sinds jaren weer massaal de glad de ijzers liet onderbin den, lijkt definitief vol tooid verleden tijd. De lente kondigt zich op j het ogenblik allerwe- j gen aan. Het eerste kievitsei is alweer ge- j vonden, en hier en daar blijken in groen krokussen bloeien als voorboden van een zomer, die ho pelijk nog meer zomer I wordt dan de afgelo- j pen winter winter was. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte. is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. 4

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1