deTijd 109.- weede amer wil iok studies iver alcohol ;n roken HP Rattenplaag in Senegal Lockheed en de monarchie dHJllENE 'Trouwboekje' voor dieren Dat zit Surf ■niet alleen drugs zun Iersla vend" Pijpbreuk )orzaak DSM-ramp w Meer steun voor kankeronderzoek JNDERDAG 26 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) Jen haag PvdA en ppr in de Tweede Kamer Ipden dat de versoepeling van het drugbeleid niet Ir genoeg gaat. Zij willen het gebruik van drugs t de criminele sfeer halen. Verslaafden moeten niet i misdadiger, maar als patiënt worden behandeld. |>t bezit van drugs voor eigen gebruik dient in cipe niet strafbaar te zijn. Ize stellingname werd giste- en vandaag ingenomen tij- qs het kamerdebat over de feringsvoorstellen tot wijzi- jg van de Opiumwet. Gaan te voorstellen van de minis- s Vorrink (Volksgezondheid) J Van Agt (Justitie) voor de |rdA en de PPR niet ver ge- een aantal andere fracties s VVD, CHU, SGP, GPV en ■no vinden het drugbeleid lel te soepel worden en zijn Ing dat Nederland internatio- Ifal uit de toon zal vallen. Irerduidelijke steun voer de lor de regering voorgestelde tepeling kwam vooral van I KVP, ARP en D'66. Iinavond zullen de ministers lirrink en Van Agt de kamer Itwoorden. Volgende week Insdag zal het debat worden jörtgezet. Het ziet er naar uit t het regeringsbeleid in grote |nen zal worden gesteund, kamer besteedde niet alleen indacht aan de hard drugs, lals opium, heroine en lsd, en tchte drugs zoals hasj en mari juana, maar ook aan de grote sico's, vert onden aan overma- j alcoholgebruik en het veel- jldig roken van sigaretten. Er erd bij de regering op aange drongen om aan deze vormen van verslaving eveneens studies te wijden. De Nederlandse wetgeving dis crimineert voor wat dit betreft zei drs. Voogd (PvdA) vandaag. De gebruiker van alcohol en tabak is voor de wet niet straf baar, maar de gebruiker van drugs wel. Deze discriminatie noemde hij onaanvaardbaar. Daarom moet volgens hem ook een reclameverbod op rookwa ren komen. Mevrouw van Leeuwen (ARP) vroeg zich af, of de strafbaar stelling van verslaafden niet moet worden afgezwakt. Zij wil de deze verslaafden met christe lijk mededogen benaderen, en gaf daarom de voorkeur aan verpleging boven gevangenis straf. Overigens stelde zij zich zeer positief tegenover het rege ringsbeleid op. Du Chatinier (KVP) liet uitko men dat het gebruik van hen- nepprodukten op geen enkele Elsevier schildert een portret van de Zwitserse advocaat Weisbrod, die een sleutelfiguur zou zijn in de Lockheed-affai re. „Een ding staat vast, zegt een collega die hem kent, als zou worden gesuggereerd dat hij die 1,1 miljoen dollar in zijn zak heeft gestoken, zal hij keihard aantonen dat dit niet zo is. en dan zullen sommige mensen in Nederland raar kij ken". In hetzelfde kader ook een interview met voorzitter Frank Church van de Amerikaanse senaatscommissie die het schandaal onderzoekt". Ik ge loof dat het in het beste belang van Amerikaanse bedrijven zou zijn als bekend werd dat buitenlandse regeringen alleen zaken met ze zouden doen op eerlijke basis". Een hoofdartikel over de bin nenlandse politieke situatie stelt: „Wij betwijfelen of dit kabinet de opstelling van de miljoenennota 1977 zal overle ven. Dan zullen de harde cij fers namelijk op tafel moeten komen. En die zullen het fa lend beleid zo duidelijk ont hullen dat Den Uyl er dan wel eens de voorkeur aan zou kun nen geven het Catshuis te ver laten". Andere artikelen analyseren de vraag of Amerika de bewa peningsoorlog verliest en of er. een Russische ruimtevaartof fensief op komst is. Een vraag gesprek tenslotte met de pa ragnost Gerard Croiset, die binnen tien jaar wereldvrede verwacht De Haagse Post heeft een in- tervieuw met minister Duisen- berg. „Ik ga zelfs zo ver dat ik niet in de nul-lijn geloof, zelfs al zoü men plechtig belo ven of afspreken dat men voor vijf jaar vooruit genoegen zou nemen met die nul-lijn. Omdat ik vind dat de tegen krachten in ons maatschappe lijk bestel te sterk zijn". Ook een vraaggesprek met de hoogleraar in het staatsrecht prof. Van Maarseveen". De enige mensen die stelling te gen de monarchie willen ne men, dat zijn linkse mensen. Om iets in deze te bereiken, moet links eerst aan de macht zijn. Maar als die linkse mensen de macht hebben, dan vinden zij het zo jofel, zo fijn bij de upper ten te behoren, dat ze de belangrijkste representant van die upper ten het konings huis, niet zullen wegvagen". En:' „Volkomen waanzinnig, het in het leven roepen van zo'n commissie. Donner zit er in, en Donner is een geheid monarchist. Hij kan onmoge lijk een onbevooroordeeld on derzoeker zijn. Men is bezig de zaak te sussen". Een intervieuw tenslotte met de nieuwe hoofdredakteur van het NOS-joumaal Ed van Wes- terloo. „Ik geloof toch wel dat we de afgelopen maand met z'n allen de selectie-criteria hebben verlegd. Nieuws dat leuk is om naar te kijken, doen we niet meer". Vrij Nederland rakelt onder de kop „De koningin werd aan banden gelegd, Bernhard kon zijn politieke gang gaan", de Greet Hofmans affaire op. „In de St.-Ursula-kliniek in Wasse naar waren de vertrekken in gereedheid gebracht om de ko ningin te ontvangen nadat zij - op grond van mejuffrouw Hofmans gebedgenezende acti viteiten en vermeende invloe den op haar - buiten staat tot regeren zou zijn verklaard, zo andere middelen tegen haar niet zouden helpen. Het idee was uitgewerkt door prof. Romme en de directeur van de kliniek". Voorts een artikel over het congres van de y/erkgroep So cialistische Vara, en een arti kel over Aad Mansveld en zijn FC Den Haag-contract. Het blad heeft een uitgebreide boekenbijlage. In De Tijd een interview met Unitaleider Savimbi. „Wij zul len geen seconde rusten totdat de Russische imperialisten en hun Cubaanse troepen uit An gola zijn verdreven. Wij hebben de beschikking over een uitstekend leger met een hoog moreel. De eerste aanvallen tegen de Cubaanse troepen in de steden en op het platteland hebben we al achter de rug". Voots een vraaggesprek met filmer Roeland Kerbosch. In een open brief van een priester aan het adresc van kardinaal Willebrands de vraag: „Of hij niet ten eerste door alles heen zou willen vol houden dat Jezus God is, en ten tweede diegenen niet op hun vingers zou willen tikken die in andere woorden over hem spreken". Een interview tenslotte met trainer Boskov van FC Den Haag. De Groene Amsterdammer schrijft in een hoofdartikel: „Het is ondenkbaar dat konin gin Juliana kan blijven func tioneren als onschendbaar staatshoofd dat boven de par tijen staat, gezien de opspraak waarin haar echtgenoot is ge bracht". Voorts een pleidooi in het blad voor inschakeling van de spoorwegen bij de milieube scherming. Een groot artikel ook over de Spaanse oppositie die zich steeds meer bovengronds waagt. Uit een Angolees dag boek deze notitie: „En dan de stop op de voedselaanvoer en de aanvoer van medicijnen en andere noodzakelijke artike len. Alles bijeen lijkt het op een smerige boycot van de MPLA door het Westerse be drijfsleven die in dit op Wes terse aanvoerlijnen georien- teerde land enorme problemen zal veroorzaken". Hervormd Nederland heeft een interview met minister Trip. „Voor de jongere genera tie zal de democratische aan pak een verworvenheid zijn. We moeten de wetgevng daar om niet op de lange baan schuiven, we moeten stappen nemen. Het is een proces dat zich overal af speelt. Je ziet die bewustwording overal doorbreken, in kerken, vereni gingen, scholen". Over Den Uyl: „Hij is sterk de man die dwars door de tech niek van ingewikkelde dingen heen de mensen, vooral de kleine man, blijft zien. Je hebt bijvoorbeeld een heel ingewik keld debat over aardgasprij- zen. Dan zit hij op een kladje uit te rekenen hoeveel dat een AOWer kost. En zegt dan: „Dat kan niet, dat is te gek. Hier moeten we iets op vin den". Dat is typisch Den Uyl". Voorts een vraaggesprek met Otto Boetes, bekend van de Vietnamdemonstraties uit de zestiger jaren.„De straat ga ik niet meer op, nee Als ik zo'n grote betoging zie, zoals tegen de executies in Spanje waar aan zelfs ministers deelnemen, dan zeg ik: „Voor mij hoeft het niet meer". Het blad heeft een Vietnambij- lage. wijze moet worden gestimu leerd, wat overigens ook voor alcohol en tabak geldt. De CHU-er Van Leyenhorst deed een forse aanval op minis ter Vorrink, die zich volgens hem een paar jaar geleden wat al te vrijmoedig over drugs had uitgelaten. Hij bespeurde bij haar onvoldoende verantwoor delijkheidsbesef. Volgens hem worden de ernstige risico's van druggebruik in de regerings voorstellen te licht afgetekend. Hij meende dat een soepeler Nederlandse wetgeving in strijd met de internationale afspraken ie bij lemonstratie Spanje llADRID (UDD De golf van I akingen en betogingen die nds de dood van Franco Span- li overspoelt, heeft een eerste I ode geëist. Deze viel woensdag morgen in een botsing tussen plitie en demonstranten in de !et aantal stakingen, waarmee Inkse groeperingen kracht bij- I ïtten aan eisen voor hogere inen, vakbondsvrijheid en am- I estie voor politieke gevange- len, neemt in het gehele land l)e. Op het ogenblik staken in I Dtaal ongeveer 200.000 werkne- "iers. Gisteren waren de voor- jaamste haarden van onrust het ebied van Barcelona in het korden en Sevilla in het zuid- IEN HAAG (ANP) - De DSM- amp van 7 november van het iorige jaar is niet het gevolg leweest van een foute menselij- je handeling. Pijpbreuken moe- en de ramp waarbij 14 perso len om het leven kwamen, heb- ien veroorzaakt, pnister Boersma (Sociale Za len) heeft op grond van een hderzoek van de Maastrichtse jfficier van Justitie, de pijp- jreuken als mogelijke oorzaken pngevoerd. Een van de breuk- li moet de oorzaak van de ont- ïoffing zijn geweest. Andere jijpbreuken zouden daarvan en gevolg zijn. Het onderzoek f met deze conclusie gesloten. Doorvissen op Grevelingen OEN HAAG (ANP) - De sport- rissers mogen gedurende het jaar 1 maart 1976 —28 februari 1977 op de Grevelingen en het afgesloten deel van het Brou- wershavense Gat met de gewo ne en de speciale hengel blijven vissen, zonder door een geslo ten tijd gestoort te worden. De vissers hebben wel een ver dunning nodig van de rechtheb bende op het visrecht, en een kleine visakte of een bijdragebe- wijs. Het komt er op neer, dat voor j sportvissers op het Grevelingen- meer dezelfde bepalingen gaan 'gelden als op het Veerse Meer. (Van onze correspondent Rod Chapman) GENÊVE Het internationaal verbond van Rode-Kruisorganisa ties doet een beroep op de nationale organisaties om hulp te bieden bij het vernietigen van een zwerm van wel 30 miljard ratten in Senegal, die de oogsten opvreten en een ernstige bedreiging vormen voor de volksgezondheid in de vorm van de pest en gele koorts. De ratten, die zich in de afgelo pen vier maanden hebben ont wikkeld, hebben zich nu ver spreid over 300.000 hectaren land, en volgens de schattingen van het Rode Kruis worden er zo'n 150.000 mensen door geteis terd. De aanhoudende droogte van de afgelopen jaren heeft de ratten in de Sahel-landen nagenoeg doen verdwijnen, samen met het vee en de oogsten, maar de re genval van het afgelopen jaar heeft geleid tot een bevolkings explosie onderde zandratten, beter bekend als woestijnratten. Omdat die ratten kunnen zwem men zijn ze niet uitgeroeid door de zware regenval en de hoge waterstand. De overheden in Senegal, Mali en Mauretanië zijn nu tot de tegenaanval overgegaan met al le mogelijke middelen, van vlammenwerpers tot chemische verdelgingsmiddelen. De door de ratten toegebrachte schade neemt echter toe met hun aan tal, en de woestijnratten zijn nu uitgezwermd van het noorden van Senegal langs de kuststrook tot in het midden en oosten van het land. ADVERTENTIE MENEER STERBANDS) WEEKAANBIEDING STERBANDjh TS -BANDENSEKVICE (Van een onzer verslaggevers) RHENEN Door de vereniging van dierentuinen in ons land wordt gewerkt aan een plan om alle dieren van een volledige registratie te voorzien, die net als het kenteken voor een auto het dier steeds zal volgen. Dit idee is geboren om inteelt te voorkomen en nieuwe ei genaren in staat te stellen onmiddellijk te kunnen zien welke zorg het gekochte dier nodig heeft. Ook alle ziekte verschijnselen worden op de registratiekaart vermeld. Zelfs de toegediende medicij nen of antibiotica zullen op de kaarten zijn terug te vin den. En niet te vergeten de afstamming. Het kan name lijk voorkomen, dat dieren enkele malen worden door verkocht en dat op een gege ven moment broer en zus elkaar weer ontmoeten. Dan is inteelt niet denkbeeldig, met alle gevolgen daarvan. Omdat uitheemse diersoor ten steeds schaarser worden willen de Nederlandse die rentuinen er op deze manier alles aan gaan doen om hun bestand gezond en op peil te houden. Enkele duizenden mensen defileerden gisteren langs het beeld „De dokwer ker" in Amsterdam ter herdenking van de februari-staking in 1941, toen burgers van de hoofdstad massaal het werk neerlegden uit pro test tegen de terreur van de Duitse bezet ters tegen hun Jood se stadgenoten. Na mens het gemeente bestuur legde burge meester Samkalden de eerste krans. Rode Kruis kreeg 2,5 miljoen voor Guatemala DEN HAAG (ANP) - Htt Ne- derlands Rode Kruis heeft op haar gironummer voor Guate mala bijna tweeëneenhalf mil joen gulden ontvangen. Vorige week donderdag werd bij het Rode Kruis een record gebroken toen op een dag meer dan 10.000 overschrijvingen op deze girorekening binnenkwa- Het Rode Kruis zal morgen 37 ton hulpgoederen naar Guate mala verzenden. De lading be staat uit 114.000 potjes baby- en kindervoeding, 7500 dekens, 400.000 vitamine-tabletten en 650 rampenzakjes van het Jeugd Rode Kruis. De inhoud van deze zakjes voor kinderen bestaat uit toiletartikelen, tekengerei en een stukje speelgoed. Voor het vervoer heeft het Rode Kruis een Boeing 707 gecharterd. Dutscke niet meer ongewenst DEN HAAG (ANP) - De West- duitse Rudi Dutschke staat in Nederland niet meer gesigna leerd als ongewenste vreemde ling. Dit heeft staatssecretaris Zeevalking van Justitie geant woord op kamervragen. Dutschke werd indertijd als „ongewenst" gesignaleerd om dat hij op 21 februari 1968 in een openbare vergadering in Amsterdam onder meer had aangezet tot aanslagen en ande re gewelddadigheden tegen per sonen en goederen en tot sub versieve aktie tegen het wettig gezag, aldus de staatssecretaris. Enkele weken geleden sprak Dutschke op een bijeenkomst van de Katholieke Hogeschool te Tilburg. UTRECHT (ANP) Het bevolkingsonderzoek naar baarmoeder halskanker wordt uitgebreid. Staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid) heeft alle instanties die geld voor dit onderzoek hebben gevraagd laten weten, dat de kosten van het laboratoriumonder zoek het grootste deel van de totale kosten voor rijksrekening kunnen komen. Aan het verlenen van financiële steun zijn enkele voorwaarden verbonden. Zo zal het onder zoek gericht moeten zijn op vrouwen van 35 tot 55 jaar en het zal om de drie jaar moeten worden herhaald. Voor het on derzoek moeten laboratoria worden ingeschakeld die daar toe een overeenkomst hebben gesloten met het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid. Het RIV is ook belast met de rege ling en de kwaliteitsbewaking van het laboratoriumonderzoek. Sinds juli 1975 steunt de rijks overheid al bevolkingsonder zoek op experimentele basis in drie proefregio's: Utrecht, Rot terdam en Nijmegen. Met dit onderzoek wordt ongeveer 20 procent van de ervoor in aan merking komende vrouwen be reikt. WOONWAGENBEWONERS TREKKEN NIET MEER DEN HAAG (ANP) Woonwagenbewoners trekken vrijwel niet meer. Het reizen vervult voor hen geen reëele functie meer. Zij kunnen hun beroep door het autobezit thans vanuit een vaste standplaats uitoefenen. Geef hen daarom eenvoudige huizen in plaats van nieuwe woonwagens. Dit zegt de Raad voor de Volkshuisvesting in een advies aan CRM-minister Van Doorn en minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De huizen voor de woonwagen bewoners zouden eenvoudige, snel te plaatsen woninkjes moe ten zijn, die kleine woonwijkjes vormen grenzend aan de be staande bebouwing. Elke ge meente zou een of meer van die wijkjes moeten maken. Voor de enkele nog trekkende woonwa genbewoners moeten aparte trekkersstandplaatsen worden ingericht. De woonwagencentra zullen door dit beleid van liever lee gaan verdwijnen, meent alt hans de raad. Volgens de raad voor de Volks huisvesting is de groep v genbewoners enkele tientallen jaren geleden ontstaan als een maatschappelijk en economisch zwakke groep binnen de samen leving. Door bepaalde ontwikke lingen is de groep in een isole ment geraakt. De noodzaak om te blijven trekken is thans ech ter verdwenen. Wel geven de woonwagenbewoners er de voorkeur aan binnen het eigen milieu te blijven. Ook moet de wens gevolgd worden in niet te grote groepen te leven, aldus de raad in het - ongevraagde - ad vies aan beide bewindslieden. Rotterdam De re gio Rotterdam van de werkgroep maat schappijkritische vakbeweging is niet bijster tevreden over de individuele belan genbehartiging van de leden door vak bonden. Tijdens een vergadering in de re gio Rotterdam van de maatschappijkri tische vakbeweging (waarin alleen vak bondsleden zitting hebben) kwam naar voren dat de belan- Belangen behartiging bonden laat te wensen over genbehartiging door de verschillende vak bonden nogal te wen sen overlaat. Volgens de groep richten de bestuur ders van vele bonden hun aandacht vooral op de vertegenwoor diging in overlegor ganen en. commissies van uiteenlopende pluimage, waardoor leden nogal eens te vergeefs bij een bond aankloppen. Frank& Jean hebben weer iets nieuws van Lois. Een prima jeans die Surf heet. Gewassen blauw, met 2 duitenzakjes voor en 2 opgestikte zakken achter. Met een net iets hogere taille. Kom, kijk, pas en wees het eens: Surf zit surf. Oftewel, zeer goed. Jezelf zijn. Botermarkt 11, Leiden

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7