Brezjnev: aandacht voor de consument Felle aanval op ChinareisNixon £eidóc@oma/nt Tweede Kamer slikt accijnsverhoging benzine: 10 miljoen per maand extra BRITSE AFGEZANT NEEMT POOLSHOOGTE IN RHODESIE Geen beperking bij onderwijs-opleiding Vakbonden eisen opschorting ontslagen KING SIZE Weduwen vervolgen Lockheed Man wurgt zijn vrouw 25/2.25 x de beste tabak voor geld te koop WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 l.F.IDSE COURANT PAGIN A 9 97T MOSKOU (UPI/Rtr.) De Russische partij leider Leonid Brezjnev, heeft bij zijn grote toespraak tot het 25ste congres van de communistische partij in Moskou gisteren in scherpe bewoordingen de ondoelmatig heid bij de produktie van consumptiegoede ren gekritiseerd. Hij kondigde aan dat in deze sector meer geld zal worden geinves- teerd en voegde er aan toe dat het geen goede zaak is dat Russische burgers drie paar schoenen bezitten als de kwaliteit Biecht is. Sprekend over de slechte graanoogst deed irezjnev een oproep tot uitbreiding van de oogst met 35 tot 40 miljoen ton. 'We kunnen het', zei Brezjnev, al gaf hij toe dat er geen Gemakkelijke oplossing is voor verbetering Van produktie. 'Wij zijn realisten. De kwali tatieve verbetering van de landbouw vergt tijd, geld en inspanningen'. Vorig jaar lever de de oogst slechts tweederde van de beoog de produktie. Brezjnev kondigde aan dat geprobeerd zal worden de prijzen van de eerste levensbe hoeften stabiel tè houden, en waar mogelijk te verlagen. De inkomens van de arbeiders, die de laagste zijn in heel Europa, zullen met 16 18 procent stijgen. Opvallend was de jeugdigheid die Brezjnev tijdens zijn toespraak tentoonspreidde. Zijn vele uren durende rede gaf geen moment een aanwijzing dat hij een slechte gezond heid zou hebben. Zijn verschijning geldt voor westerse waarnemers dan ook als be wijs dat hij vrijwel zeker als partijleider zal worden bevestigd aan het slot van het partij congres volgende week. Een lid van het uitvoerend comité van de Italiaanse communistische partij, senator Umberto Terracini, heeft gisteren in een interview gezegd dat het stalinisme in Mos kou nog steeds aanwezig is. Kroetsjev be streed met zijn destalinalisatie alleen de symptomen, maar liet de voedingsbodem voor de wrede aspecten van het regiem, onaangetast. Breznjev tijdens zijn rede van vijfeneenhalf uur tot het Partijcongres. New York (AFP—Reuter) In een onge woon vinnig artikel heeft de gezaghebbende New York Times een uithaal gedaan naar Nixons bezoek aan China. Het blad vindt dit bezoek op zichzelf al onaanvaardbaar, maar het is helemaal niet te verteren, dat Nixon zich gedraagt alsof hij staatshoofd is. „Nixon," aldus het blad, „is een bedrieger en alles aan en rond deze reis is bedrog. In de hoop op een politieke terugkeer staat hij toe, dat de Chinese leiders hem gebrui ken als een klankbord voor hun ontevreden heid over het beleid van Ford. „Degenen die zijn bezoek hebben georgani seerd begrijpen wellicht niet, dat de omstan digheden, die Nixon tot zijn aftreden hebben gedwongen hem tevens hebben beroofd van elke aanspraak op het spelen van de rol van oud-president." aldus de New York Times. Nixon zelf heeft vanmorgen de muurkranten in de universiteit van Peking bezichtigd, nadat hij een uitgebreide uiteenzetting had gehad over wat er in China gaande is. Er werd geen twijfel over gelaten dat vice-pre mier Teng-Hisao-ping het voornaamste doel wit van de huidige campagne is. Intussen gaan in China de aanvallen op Rusland in toenemende mate door. Solidair in bezuinigen HET HEEFT ENIGE TIJD GEDUURD, maar zo langzamer hand beginnen steeds meer mensen ervan overtuigd te raken, dat omwille van het gezond maken van onze econo mie de buikriem voor enige tijd aangehaald zal moeten worden. Het wordt alles bezuinigen wat de klok slaat. Op velerlei gebied zullen offers gebracht moeten worden. Meer dan eens zal nu met recht een beroep worden gedaan op de zo vaak geproclameerde solidariteit. Als groepsbelangen en het praten voor eigen straatje blijven overheersen, is een chaos niet uitgesloten. Minister Èoersma heeft daar reeds voor gewaarschuwd. DAT HET GEVAAR NIET DENKBEELDIG IS, heeft de voorzitter van de bouwbond CNV bewezen, door te stellen, dat minister Gruyters van Volkshuisvesting er voor moet vechten dat er op zijn ministerie niet bezuinigd wordt en dat de andere ministers maar wat harder in de bezuiniging spot moeten blazen. De bouwbond-voorzitter kan met zijn pleidooi misschien wel het gelijk aan zijn kant hebben, maar hij dient wel goed te beseffen wat de consequenties ervan kunnen zijn. Zijn hartekreet kan op degenen die daarvan niet helemaal overtuigd zijn gemakkelijk het effect hebben van navolging. Op de keper beschouwd zal iedereen wel argumenten weten te vinden waarom juist hij niet kan bezuinigen. Maar ook hier dient te gelden: matiging voor alles. Praten voor eigep straatje is nu uit den boze; zelfs de schijn wekken dit te doen. Het algemeen belang gaat (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het plan van de regering om de benzine-accijns met 2,3 cent per liter te verhogen. De Kamer zal hierover morgen stem men. De verwachting is, dat de accijnsverhoging op 1 april zal ingaan. Voor de schatkist betekent een en ander een extraatje van ongeveer 10 miljoen gulden per maand. Minister Duisenberg en staatssecretaris Van Rooyen (Financiën) hadden gisteren weinig moeite om deze accijnsverhoging te verdedigen, omdat het plan hiervoor min of meer uit de Kamer zelf j is gekomen. De regering was namelijk in eerste instantie van plan de motorrijtuigenbelasting dit jaar fors te verhogen. Daartegen bestonden in de Tweede Ka mer bedenkingen. Bij de behandeling van het voorstel in de Kamer, eind vorig jaar, stemde een meerderheid van de Kamer slechts in met een matige verhoging van de motorrijtuigenbelasting. De regering ging hiermee toen akkoord, mits dan de benzine-accijns zou worden verhoogd. En dit voorstel komt dan morgen in stemming. Minister Duisenberg zei gisteren in de Kamer te begrijpen dat de KVP weliswaar akkoord gaat met de verhoging, maar vasthoudt aan het plan om tot bezuinigingen in de overheidsuitgaven te ko men. Er wordt hard gewerkt aan de bezuiniging snota, nu al vanwege het karakter „Schotse" nota genoemd. Maar, zei de minister, ik heb niet de indruk dat ik de Kamer naar mijn pijpen kan laten dansen. De minister was niet zo onder de indruk van de bezwaren tegen de accijnsverhoging. Er was onder meer gezegd dat de verhoging tegen het strakke prijsbeleid ingaat. De minister antwoordde dat de accijnsverhoging het prijsindexcijfer met minder dan 0,1 percent opvoert. Bedenkingen tegen de accijnsverhoging hadden o.a. de WD, CPN, SGP, GPV, DS'70 en Boerenpartij. Verscheidene Kamerleden lieten hun bezorgdheid horen over de positie van de pomphouders in de oostelijke grensgebieden. Door de accijnsverho ging zal het prijsverschil tussen Nederlandse en Duitse benzine nog groter worden. Gevreesd wordt dat steeds meer Nederlanders over de Duitse grens zullen gaan tanken, omdat het prijsverschil heel opmerkelijk is en voor één liter superbenzine tot meer dan 14 cent kan oplopen. Ook werd de vrees Dr. Drees (DS'70) laakte het gemakzuchtige stre ven van de regering om de belastingen alsmaar te verhogen zonder kritisch na te denken over beperking van de uitgaven. De regering doorkruist haar eigen beleid, zei Drees. In Den Haag bijvoor beeld worden dure parkeergarages voor nieuwe ministeries gebouwd, die zo'n 25.000,- per parkeer plaats kosten. Door het scheppen van die parkeer gelegenheid voor ambtenaren wordt niet bevor derd dat van het openbaar vervoer gebruik wordt gemaakt, wat juist een streven van de regering is. Zouden dergelijke uitgaven achterwege blijven, dan hoeven de belastingen niet omhoog, aldus dr. Drees. ROME (ANP) De weduwen van zeven piloten van de Ita liaanse luchtmacht die bij onge lukken met de 'F-104' (Starfigh- ter) van Lockheed zijn omgeko men, hebben een proces aange spannen tegen de Amerikaanse vliegtuigfabriek wegens 'con structiefouten' in de vliegtuigen. De Amerikaanse advocaat Mei vin M Belli, die eerder een der gelijke actie ondernam ten be hoeve van vijftig Westduitse we duwen van Starfighterpiloten, kondigde de gerechtelijke ver volging in Rome aan. Belli zei voor de Westduitse weduwen van Lockheed in totaal ander half miljoen dollar te hebben losgekregen. Suriname wil praten over terugkeer van Surinamers PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering is gereed en bereid een gesprek te hebben met de regering in Den Haag over de remigratie van in Ne derland wonende Surinamers. Dit heeft premier Arron gister middag in een radiointerview gezegd. Hij voegde eraan toe dat zijn regering op een uitnodiging wacht om dit gesprek met de Nederlandse regering te voeren. Kamergebouw aangepast aan rolstoel DEN HAAG (ANP) Het Tweede-Kamergebouw te Den Haag wordt beter toegankelijk gemaakt voor rolstoelrijders. Deze week is een begin gemaakt met het aanbrengen van enkele aanpassingen, die ondermeer bestaan uit een lager aange brachte bel bij de deur voor de bezoekers van kamerleden, een verlaagde drempel, automatisch open- en dichtgaande deuren bij de hoofdingang aan het Binnen hof en een aangepast toilet. Twee- wieler stukrijden van grote affi che de zaak een feestelijk effect te geven. SALISBURY (Reuter-AFP) Lord Greenhill, voormalig se cretaris-generaal van het minis terie van buitenlandse zaken en hoofd van de Britse diplomatie ke dienst, is in Salisbury aange komen voor besprekingen met DEN HAAG (ANP) De toelating van studenten tot de kleuteropleidingsscholen en de paedagogi- sche akademies mag volgens de meerderheid van de Tweede Kamer niet beperkt worden. De ka mermeerderheid ging hiermee in tegen de wens van minister Van Kemenade van Onderwijs, die onlangs deze instituten juist had geadviseerd de toelating te beperken, ook al met het oog op het - wellicht tijdelijk - overschot aan leerkrachten. De kamermeerderheid, waaronder de KVP, de PvdA, de WD en op twee na de CHU stelde gisteren vast, dat afgestudeerden van deze institu ten een zodanige opleiding genoten hebben, dat zij ook op vele andere terreinen buiten het onder- wijk werk kunnen vinden. Er zal echter wel, aldus deze meerderheid, een herwaardering moeten plaatsvinden van het begrip „passende arbeid" voor beginnende onderwijzers en kleuterleidsters. De kleinere klassen gaan nog niet door. De meer derheid van de Tweede Kamer liet zich overtuigen door de minister, dat het invoeren van kleinere klassen dit jaar teveel kosten met zich mee zou brengen. Minister Van Kemenade had de kamer er enige tijd geleden al op gewezen, dat het invoeren van de kleinere klassen waarschijnlijk ook volgend jaar en in 1978 vermoedelijk nog niet kan plaats vinden vanwege de hoge kosten. De kamer beperk te zich echter tot de problemen van dit jaar en wil afwachten of volgend jaar binnen de begroting van Onderwijs wel mogelijkheden hiertoe te vin den zijn. de Rhodesische premier, Ian Smith. Lord Greenhill zal naar Rhodes- ië komen om na te gaan wat premier Smith denkt over mo gelijke Britse betrokkenheid in de onderhandelingen over de Rhodesische grondwet. Smith zal morgen met de Afri- kaanse nationalistische leider Joshua Nkomo de besprekingen hervatten om te trachten een regeling te bereiken tussen de zwarten en blanken in Rhodesië. De regering-Smith riep op 11 november 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uit om te po gen het bewind van ca 300.000 blanken over ca zes miljoen zwarte Rhodesiërs te behouden. De zwarte Rhodesiërs eisen een meerderheidsbewind. Groot-Brittannië noemde de onafhankelijkheidsverklaring onwettig en steunde economi sche sancties van de VN, maar sedert 1965 poogde het verschei dene keren zonder resultaat tot een oplossing te komen. In Salisbury heeft Joshua Nko mo gisteren suggesties verwor pen om concurrerende nationa listische groeperingen te laten deelnemen aan de constitutione le onderhandelingen. Op een persconferentie noemde hij an dere leiders „zelf-geproclameer- de leiders" die niet door de Afri kanen van Rhodesië waren ge kozen. President Amin van Oeganda is van mening dat de Sovjet-Unie haar bemoeienissen voor de to tale bevrijding van zuidelijk Afrika moet voortzetten. De Bilt Het weer ondergaat weinig verandering, een groot hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje heeft een uitloper via de Alpen naar Zuidoost-Eu ropa. Boven het noordelijk deel van de oceaan handhaaft zich een krachtige zuidwestelijke stroming. Hierin trekken storin gen mee naar het oosten, maar deze zullen het weer bij ons nauwelijks beinvloeden. In de aangevoerde zachte lucht komt veel bewolking, maar er komen ook wel verspreide opklaringen in voor. Het ziet er naar uit dat het overwegend droog zal blij ven. De zachte lucht is nu over Scancinavië tot in West-Rusland doorgedrongen, maar ten zuiden daarvan komt in de nacht nog lichte en plaatselijk matig;e vorst voor. In de middag lopen de temperaturen daar tot rond het vriespunt op. Vrij zonnig en rustig weer, met middagtempe- raturen tussen 15 en 20 graden, komt voor in de Zuideuropese landen rond de Middellandse Zee, te danken aan het hoge drukgebied. Vooruitzichten voor vrijdag. Aanhoudend zacht. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 5 Min. temp.: omstreeks 6 graden Max. temp.: omstreeks 10 gra den Eindhoven geh. bew. Den Helder 1. bew Luchth. R'dam geh. bew. Londen° Luxemburg Stockholm Wenen Casa Blanca Istanboc! Las Palmas onbew. onbew. Tunis zw bew. 15 6 Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent (Van een onzer verslaggevers) OSS De 34-jarige bouwvak ker Leo van B. uit Oss heeft gisteren tegenover de politie bekend zijn echtgenote in hun beider slaapkamer door wur ging om het leven te hebben gebracht. Volgens de politie in Oss is de man tot zijn daad gekomen in wat zij noemt „een vlaag van verstandsverbijstering". Zowel de bouwvakker als zijn echtge note verkeerden al geruime tijd in een toestand van overspan nenheid. Het drama voltrok zich rond half twaalf in de morgen, nadat de man naar de slaapka mer was gegaan om te zien of zijn vrouw al was opgestaan. In shock-toestand belde hij vervol gens de politie. Space Shuttle Het astronautenteam dat is aangewezen voor de eerste vlucht met de space shuttle. Van ''n'<s naar rechts: Fred Haise, Charles Fullerton, Richard Truly en Joe Engle. Den Haag (ANP) De vakbonden eisen dat er in afwachting van de besprekin gen in de commissie „moeilijke jaren scheepbouw" in deze sector van de in dustrie geen ontslagen meer vallen. De bonden hebben gisteren aan de minis ters van economische zaken en sociale zaken laten weten dat bevriezing van het huidige personeelsbestand in de scheeps bouw één van de voorwaarden is waaron der men bereid is in de commissie zitting te nemen. De commissie „moeilijke jaren scheeps bouw" moet zich bezinnen op een her structurering van deze industrietak. De bedoeling is dat zij behalve uit afgevaar digden van de werknemers zal bestaan uit vertegenwoordigers van de regering en van de overheid. Een andere eis die de bonden eveneens als voorwaarde stel len voor deelneming aan het werk van de commissie is dat deze dwingende be voegdheden moet krijgen met betrekking tot investeringen, acquisitie, orderverde ling en mar kt afbakening. Minister Lubbers van economische zaken heeft zich gisteren van de eis tot bevrie zing van het huidige personeelsbestand in de scheepsbouw gedistancieerd. Zo lang de commissie er nog niet is moeten werkgevers en werknemers dat volgens hem onderling uitmaken. Over de vor ming van het overlegorgaan is de minis ter optimistisch gestemd. Na afloop van een gesprek met de werkgevers zei hij gisteren dat er bij zowel werkgevers als werknemers de bereidheid bestaat om te komen tot een commissie met vrij harde taakomschrijving, ook al kenmerkt hun opstelling zich door grote accentverschil len. De minister zei voorts dat de rege ring bereid is de commissie ook na de moeilijke periode in de scheepsbouw te laten voortbestaan. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9