Zeker 5000 Nederlanders werken zwart in België izWEEK 1» KVP ONTWIJKT BOTSING MET STAATSSECRETARIS Bertus sloeg Angelique (2) in drift dood Drie dagen laag Extra laas: Welterusten Heren pyjama Illegale stokerij ontdekt zelfmoord Familie pleegde collectieve Week lang laag: o«10?0 Maatregelen tegen gebruik giftige stoffen in industrie Kiezers willen aanleg wegen" ZO-AZIE NAAR NAUWERE SAMENWERKING WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 PAGINA 7 Bloemkool per stuk Zolang de voorraad strekl Ak,uW'e,^ttö;;rrs:v^oo"^'oen. Matón 481 m 30 ,e slapen^ Sr k VOLGENS BELGISCH MINISTERIE VAN ARBEID: j (Van onze correspondent Jan Schils) 'BRUSSEL Tenminste 5000 Nederlanders maken misbruik van de sociale wetgeving in ons land en werken zwart in België. Dit menen althans de autoriteiten van onze jzuiderburen. Deze mening werd dit weekeinde gestaafd met de aanhouding van 14 Maastrichtenaren jdie in de Limburgse hoofdstad als ziek of werkeloos stonden geregistreerd en sociale uitkering genoten. In werkelijkheid verdien den ze 600 gulden per week in een nacht ploeg in een metro-werkplaats m Brussel. Het ministerie van Arbeid van België meent dat de naar schatting 5000 Nederlandse ar beiders, die „zwart" werken, vooral afkom stig zijn uit Limburg en Brabant. Men be schikt over te weinig controleurs om de fraude aan het licht te brengen. Uit steek proeven is echter gebleken, dat er vooral in Antwerpen, Brussel, Hasselt, Gent, Luik en Zeebrugge veel Nederlanders zwart werken. „Het kunnen er ook wel 10 000 of nog meer zijn", zei een woordvoerder van het Belgi sche ministerie gisteravond. De arrestatie van de 14 Maastrichtenaren wordt door de autoriteiten aangevoerd om hun beweringen te staven. Deze Nederlan ders werden vrijdag aangehouden toen zij in personenbusjes naar Brussel werden ge reden. Ook twee koppelbazen werden daar bij verrast. De ontdekte jeneverstokerij in Helmond HELMOND (ANP) - Ambtena ren van de Inspectie Invoer rechten en Accijnzen en de poli tie van Helmond hebben gister morgen in Helmond in een schuur een klandestiene jene verstokerij ontdekt. Op het moment van de inval in de schuur achter een aanne mingsbedrijf in de bossen, wa ren de twee ketels en tien gist- bakken niet in werking. De branderij is vermoedelijk een half jaar in bedrijf geweest. Zij had een week-capaciteit van 3000 liter alcohol met een sterk te van 95 procent. Moet arts zich bij bloedproef legitimeren? |(Van een onzer verslaggevers) ARHEM Moet een arts die op bet politiebureau de bloedproef moet afnemen, zich legitimeren aan de verdachte? Deze vraag stond gisteren centraal bij de behandeling van een 40-jarige automobilist voor het Arnhem se gerechtshof. De man was vorig jaar op 21 maart aangehouden en meege nomen naar het bureau voor een bloedproef omdat hij dron ken achter het stuur zou hebben gezeten. De man weigerde de bloedproef af te laten nemen, omdat de (vrouwelijke) arts zich niet aan hem wilde legitimeren. Ook na herhaalde verzekerin gen van de politie, dat hij met een echte arts te doen had, wil de de man zich geen bloed laten afnemen. De arts bleef bij haar weigering zich te legitimeren. De politierechter had de man vrijgesproken, maar de de offi cier van justitie was in hoger beroep gegaan. Voor het Gerechthof verklaarde de procureur-generaal, dat de politie verantwoordelijk is voor de „echtheid" van de arts. De verdediger van de automobilist opperde, dat „legitimatie een nuttige zaak is; hoe vaak ge beurt het niet dat mensen zich voor arts uitgeven?". Hij be pleitte vrijspraak. Het hof doet op 5 maart uitspraak. PARIJS Zes personen van eenzelfde familie hebben in Pa rijs collectieve zelfmoord ge pleegd, omdat de financiële om standigheden die tot dusver flo rissant geweest waren, rampza lig waren geworden. De fami lie-zelfmoord heeft zondagmor gen plaatsgehad, maar de lijken van de vader, de moeder, twee zoons, de grootmoeder en een tante werden eerst maandag avond ontdekt. Intussen waren brieven, waarin de betrokkenen hun voornemen kenbaar maak ten, bij vrienden aangekomen. Volgens de politie is een eerste lezing die verklaarde, dat ieder met 'n vuurwapen een eind aan zijn eigen leven gemaakt had onjuist, en de vader, de 51-jarige Henri Valburg, had met een jachtgeweer zijn vrouw, zijn 23- en 14-jarige zoons, zijn schoon moeder en een 72-jarige tante doodgeschoten alvorens de hand aan zichzelf te slaan Als gevolg van de verslechterde fi nanciën van de familie Valburg, die gewend was op grote voet te leven, zouden allen ermee akkoord zijn gegaan, een eind aan hun leven te maken. Tot voor kort had elk lid van het gezin, behalve de jongste zoon, zijn eigen auto. Daarna was er slechts een 2 CV voor het hele gezin geweest. De oud ste zoon had bovendien zijn mo torjacht moeten verkopen. Na het collectieve besluit gingen de beide zoons een week lang op wintersportvakantie, zondag keerden zij volgens omwonen den bruin, gezond en blij met de ski's op hun schouders terug. Een kwartier later waren allen dood. LISSABON (AP) - De militai re Revolutionaire Raad in Por tugal heeft geadviseerd de eer ste vrije parlementsverkiezin gen in bijna een halve eeuw te houden op 25 april. Voor parlementsverkiezingen kunnen worden gehouden zal nog een nieuw algemeen ac- coord tussen de militaire en de Kasnarcissen 15° Uit de aideling gebak: 4» C^avabtaart met slagroom Uit de aideling delicatessen: FiLtAmencam 100 gram Versekurkenboist 500 gram Filetlapjes 100 gram I m «oensdag 3 maait •-* Perla Americana koffie vacuumpak M QQ 500 gram(2 x 250 gram). AH Kaassnacks udl zakje 75 gram-75" vv Albi Bont ^.95 draagkarton 2 kilo AH Hele augurken zoetzuur 3/4 potXS5- IV Zure haring pot 400 gram2$% Renco limonadesiroop diverse smaken, fles 0.60 liter Belegen boerenkaas per kilo Fbnties, maten 38/ 40 - 40 42 - 1/1Q 42/44 per stuk 2?8 burgerlijke leiders tot stand moeten worden gebracht en zal een nieuwe grondwet moeten worden aangenomen. Partijleiders hebben verklaard dat het wel mogelijk zal zijn op 25 april aanstaande parlements- Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren een botsing met staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) verme den. De KVP-fractie wilde niet verder vasthouden aan een eis om de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen meer te verbeteren dan de regering van plan was. Men liet die eis vallen nadat de staatssecretaris een studie had toegezegd over de inkomensgrenzen van de kinderbijslag voor zelfstandigen in vergelijking met verge lijkbare groepen werknemers. KVP-er Hutschemaekers man verwierp die wijziging, om had vorige week een wijziging dat tien miljoen gulden gemoeid ingediend op het plan van de zou zijn bij een verbetering van staatssecretaris. De bewinds- de voorgestelde regeling. Als zijn partijgenoten het voorstel handhaafden dan zou hij het hele voorstel intrekken, dreigde de heer Mertens. Na het intrek ken van de wijziging en de toe zegging van de studie nam de Kamer met algemene stemming het voorstel tot verbetering van de kinderbijslagen voor kleine zelfstandigen aan. De Tweede Kamer sprak zich gisteren met een kleine meer derheid uit voor het voorstel tot liquidatie van de uit 1919 date rende Vrijwillige Ouderdoms- verzekering (VOV). Zonder hoofdelijke stemming ging men akkord met een regeringsvoor stel voor een wettelijke regeling voor melding van collectief ont slag. Als ook de Eerste Kamer akkoord gaat, dan zullen werk gevers die van plan zijn binnen een periode van drie maanden, tenminste 20 werknemers te ont slaan, daarvan melding moeten doen aan de belanghebbende werknemersverenigingen en de directeur van het Gewestelijk Arbeids Bureau. Leeuwendeel van begroting Israël voor defensie JERUZALEM (UPI) - Israël heeft gisteren zijn begroting voor het komende jaar, ingaan de 1 april 1976, bekend ge maakt. Van de 11,5 miljard dol lar die de begroting opvoert is 41 procent bestemd voor de na tionale verdediging. Er is maar weinig ruimte voor economische groei, terwijl de begroting slechts kloppend kan worden gemaakt met grootscheepse steun van het internationale jo dendom en de Verenigde Staten. Illlllllllllll „Leegte" heet dit beeld, bestaande uit een 20 ton wegend rotsblok op een stalen sokkel. Het is geplaatst voor het gemeentehuis van de Japanse stad Shiki, noordelijk van Tokio. 'V DEN HAAG (ANP) Minister Boersma van Sociale Zaken heeft de Tweede Kamer in een brief laten weten, dat hij wettelijke maatregelen voorbereidt ter beteugeling van het gebruik van giftige (toxische) stoffen in de industrie, dit in het belang van de gezondheid van de werknemers. Er komt binnenkort een verbod op het gebruiken i bewerken van propaansulton in fabrieken of werkplaatsen. Deze chemische stof, gebruikt o.a. voor het aankleuren van kunstvezels en in de galvano-techniek en de fotografie, verwekt kanker bij proefdieren, zo is uit toxicologische onderzoe kingen gebleken. Hoewel daarvoor nog geen gege vens voorhanden zijn. moet worden aangenomen dat propaansulton ook bij de mens een kankerver wekkende werking^heeft. Het besluit op basis van de veiligheidswet met het verbod tot gebruik van deze stof is genomen om elk risico uit te sluiten. Het ligt in de bedoeling van de minister daarnaast regels te stellen, om het verrichten van werkzaam heden met nader aan te wijzen toxische en met name kankerverwekkende stoffen te verbieden of aan beperkingen te binden. DELFT (ANP) „Het is ongeloofwaardig dat de kiezers aan een uitbreiding van het spoorwegnet een hoge prioriteit geven. De kiezers houden er 3,7 miljoen auto's op na en 1,7 miljoen bromfietsen, met in totaal gemotoriseerde vervoersmogelijkheid voor 16,5 miljoen mensen. Het overheidsvervoersorgaan kan 180.000 zitplaatsen bieden (trein 120.000, trams, bussen etc 60.000)" llllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Verkiezingen in Portugal verkiezingen te houden, maar het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft er op gewezen dat het wel erg kort dag is om de organisatie van die verkiezingen nog voor die datum af te ron den. HiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiintiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHniuniiiinHiiniiiHiiiimuimimimiiiiNitiinH Dit zegt prof. ir. G. J- van der Burgt van de TH Delft in een artikel „En goede wegen en een goed openbaar vervoer" in het bulletin van de Stichting Weg. De hoogleraar voert aan, dat de kiezers eens zullen beseffen, dat zij niet betutteld willen worden Hij acht het een goede politiek de diverse boemannen, die de door de kiezers gekozen indivi duele transportmogelijkheden in de weg staan, op de brandsta pel te gooien. „Plannen moeten worden gemaakt om aan de in dividuele vervoersmogelijkheid tegemoet te komen. De gelden daarvoor kunnen zonder extra belasting worden vrijgemaakt door alle bouwplannen voor elk railnet in ons land af te wijzen", aldus de hoogleraar. Hij stelt voorts, dat de werkers in actie- comité's veelal forse persoonlij ke belangen parallel hebben lo pen met de „ideologisch verpak te" ideale oplossing. Voor het ondergeschikt maken van de be langen van vijf tot zes miljoen weggebruikers aan het voortbe staan van de openbaar ver voersbedrijven, is volgens de hoogleraar meer nodig dan het werk van deze actiecomité's. Huizenkopers worden om de tuin geleid' RIJSWIJK (ANP) Voor ad verterende huizenverkopers moeten er nodig gedragsregels komen, omdat het waarheidsge halte van de reclame voor koopwoningen in doorsnee op een laag peil staat. Dit menen de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort en het Kon- sumenten Kontakt te Rijwijk, die verder van oordeel zijn dat advertenties voor nieuwe koop woningen vaker onjuiste en vol ledige informaties bevatten dan juiste. Vooral bij de goedko pere premiewoningen worden de gegevens over koopsommen en netto-maandlasten meestal veel te voordelig voorgesteld. Beide organisaties baseren hun mening op een doorlichting van recente advertenties en ver koopfolders voor bijna 50 ver schillende nieuwbouwprojecten, verspreid over het hele land en samen goed voqr bijna 1500 koopwoningen. ROTTERDAM (ANP) Drie jaar gevangenisstraf en tbr eiste de officier van Justitie gisteren in Rotterdam tegen de 31-jarige Rotterdammer Bertus, die in oktober van het afgelopen jaar de twee jaar oude Angelique, een dochtertje van zijn vriendin, had doodgeslagen. De officier noemde de zaak een van de afgrijselijkste misdrijven die hij de laatste jaren in behandeling had gehad. Na een mislukt huwelijk, dat uitliep op een echtscheiding, had Bertus in juli vorig jaar een eveneens gescheiden vrouw leren kennen met wie hij ging samenwonen. Een maand later raakte hij door een reorganisatie zijn baan kwijt Zijn vriendin dreigde bij hem weg te zullen lopen, omdat hij de drie kin deren uit haar eerste hu welijk nogal eens sloeg. Een van de kinderen werd toen overgeplaatst naar de vader. Bertus kon dit moei lijk verkroppen. Hij begon veel te drinken, werd steeds agressiever en moest zich tenslotte onder psychiatri sche behandeling laten stel len. Op 25 oktober ontlaadden de spanningen zich. De tweeja rige Angelique was aan tafel onzindelijk geweest. In een drifbui had Bertus het meis je toen zo geslagen, dat zij de volgende dag aan de ver wondingen was overleden. Voor de rechtbank verklaar de Bertus zich van het ge beuren niets meer te kunnen herinneren. „Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd, ik kan mij niet voorstellen dat ik dat gedaan heb", verklaarde hij. Volgens het psychiatrisch rapport waren de verstande lijke vermogens van de ver dachte normaal. Wel was hij op het moment van het mis drijf sterk verminderd toere keningsvatbaar geweest. De officier kon met de conclusie van het psychiatrisch rap port niet meegaan. Volgens hem had de verdachte, een fors gebouwde man, die aan bodybuilding deed, zich de gevolgen van zijn daad moe ten realiseren. Hij is doorge gaan met slaan ook nadat het kind vrijwel bewusteloos was, aldus de officier. De raadsman van Bertus was van mening dat er geen opzet in het spel was ge weest. Na alle mislukkingen had Bertus het kind alleen willen kwetsen. Hij vroeg de rechtbank een korte of ge heel voorwaardelijke gevan genisstraf op te leggen en de psychiatrische behandeling van zijn cliënt direct te laten beginnen. Zweedse koning op bezoek? DEN HAAG (ANP) - De ko ning van Zweden Karei XIV Gustaaf zal van 14 tot 17 juni een staatsbezoek aan Nederland brengen. Het is de eerste maal dat de 29-jarige Zweedse koning een bezoek aan ons land brengt. De laatste maal dat koningin Juliana een bezoek aan Zweden bracht was op 25 september 1973 bij de begrafenis van Ko ning Gustaaf Adolf. Koningin Juliana heeft in mei 1957 een staatsbezoek aan Zweden ge bracht DEN PASAR (Reuter) De leiders van vijf niet-communistische landen in Zuidoost-Azië hebben gisteren een verdrag van vriend schap en samenwerking getekend. De betrokken landen Indone sië, de Filippijnen, Singapore, Thailand en Maleisië maken deel uit van de acht jaar geleden 'Associatie associate van Zuidoost- Aziatische Naties' (ASEAN). De ondertekening vond plaats in Den Pasar op Bali aan het slot van een topconferentie van regeringsleiders van de betrok ken landen. Het verdrag voorziet in regelin gen voor het oplossen van con flicten binnen de ASEAN. Te gen deze voorziening heeft Ma leisië enige bedenkingen, omdat dit land vreest dat zij van toe passing wordt verklaard op een sluimerende aanspraak van de Filippijnen op de Oost-Maleisi sche deelstaat Sabah. Overigens is in het verdrag vastgesteld dat 'bemiddeling in een geschil bin nen de ASEAN alleen mogelijk is als alle partijen er mee in stemmen. Blijkens het slotcommuniqué zullen de vijf staten op alle ge bieden ten nauwste gaan samen werken. Dit geldt onder meer voor regionale industriële pro jecten betreffende fosfaat, po- tas, de ijzerindustrie en produk- ten op rubberbasis.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7