ABBENES HERDACHT POPULAIRE DICHTER Welles-nietes Valt de stilte in de aula van het Rijnlands? Zoeterwoudse ijsclub [begint opnieuw lln Oegstgeest komen er [steeds meer bijen bij LINDEHOEVE-ZAAK: Trouwen als hobby Wanneer Leidse Schouwburg weer in gebruik genomen is WOENSDAG 25 FEBKUAK1 197t> LEIDSE COURANT llllllll I De 1500 inwoners van i Abbenes hebben giste ren op gepaste wijze het feit herdacht dat precies een eeuw gelegen in de ze plaats de bekende volksdichter Jan Pieter Heije overleed, de man die Nederland populaire liederen als De Zilver vloot, Zie de maan schijnt door de bomen, Ferme jongens stoere knapen en In het groene dal, in het stille dal, schonk. De in Amster dam geboren dichter en medicus maakte zich destijds voor Abbenes verdienstelijk door er een naai-, Drei- en be waarschool op te richten en hij was ook de gees telijk vader van een be plantingsplan voor Ab benes waardoor het wat grauwe mini-plaatsje uit de Haarlemmermeer aanzienlijk opfleurde, Voldoende aanleiding dus om gisteren, ondanks de regen, het verleden nog eens feeste lijk van stal te halen. Dat ge beurde onder meer in het klei ne kerkje in Abbenes waar talloze schoolkinderen tijdens een druk bezochte herden kingsbijeenkomst een ode brachten aan dichter Heije door uit volle borst nog eens de liedjes te zingen die hij meer dan honderd jaar gele den maakte en waarvan de meesten nog steeds erg be kend zijn en ook nog dikwijls worden gezongen. De herden kingsdienst ging er als koek in. Daarna ging het in optocht naar het graf van de dichter, wiens stoffelijke resten op een begraafplaatsje liggen in een naar Jan Pieter Heije ver noemde straat Veel inwoners van Abbenes liepen in de op tocht mee om toch nog even in stilte te herdenken wat de dichter voor hun dorp in het verleden heeft betekend. Op weg naar het graf werd na- "Heel" Abbenes rond het graf van Jan Pieter Heije tuurlijk ook nog even stilge staan bij de gebouwen die Jan Pieter Heije heeft helpen op richten. Tekst en uitleg werd' daarbij gegeven onder andere door ir. Tammes, voorzitter van de dorpsraad en de heer rend Abbenes op kosten van Houtsma, loco-burgemeester het gemeentebestuur een bor- van de Haarlemmermeer. reltje kon komen drinken. Ook Het herdenkingsfeest werd be- daar werd druk gebruik van sloten met een bijeenkomst in gemaakt Wie nog meer wilde het dorpshuis waar feestvie- weten over de dichter kon tus sen het nippen door in het dorpshuis ook nog een blik werpen op een door de stich ting Meerhistorie georgani seerde expositie over Heije. i Ik schreef gisteren dat het rommelde binnen het bestuur j van de Zoeterwoudse drum- j band VIOS. Maar er zijn in j Zoeterwoude ook nog vereni- gingen waar het bestuur eens- gezind is. Dat is bijvoorbeeld j het geval bij de ijsclub waar j de bestuursleden eindelijk eens aan de weg willen gaan timmeren om de schaatstalen- I ten uit het dorp een kans te geven zich verder te ont- plooien. I Bestuurslid Van der Hoeven i zei mij: „Tot een paar jaar geleden lag de Zoeterwoudse ijsclub op een doodoor. Oorza- ken er was al jaren geen ijs, I er werd geen contributie meer opgehaald en de hoofdzakelijk i oudere bestuursleden hielden j het wel voor gezien. Te begrij- j pen uiteraard gezien de om- I standigheden. Maar een paar jaar geleden hebben wat jon- j geren het roer in handen geno- men om toch weer een beetje I leven in de brouwerij te pom- j pen. In die paar jaar hebben j we orde op zaken gesteld en duidelijk blijk gegeveh van on- ze goede voornemens. Het is I nu tijd geworden om ons offi- j cieel te presenteren en weer j een echte ijsclub op poten te j zetten" j Die presentatie vindt van- avond plaats in het clubhuis van SJZ waar de plannen van j de ijsclub op tafel gelegd zul- j len worden. Dit is voor de j Zoeterwoudse ijsclub het juis- te moment om toe te slaan, want er was dit jaar weer veel Tijdens deze rit plaatst Wim den Eisen zich voor de finale van het kortebaankampioenschap. Hij verslaat Wim Olsthoorn, de secretaris van de Zoeterwoudse IJsclub. Samen met penningmeester Martien van dei Geest en voorzitter Gerard van der Hoeven vormt hi het bestuur van de vereniging. belangstelling, voor de schaats wedstrijden op de wijde Aa waar de Zoeterwoudse jeugd weer een keer ouderwets met elkaar in de clinch kon* Van der Hoeven: „Tijdens die wed strijden hebben we heel wat talent ontdekt tussen de jeugd. Het zou zonde zijn om die geen kans te geven. Het moet mogelijk zijn om die jongens regelmatig naar de Uithof te laten gaan waar ze ook goed getraind kunnen worden. Bovendien speelt nog mee dat we ons als ijsclub van Zoeter woude ook goed willen kun nen presenteren als in oktober' in Leiden de nieuwe ijshal van Menken in gebruik wordt ge nomen. Vanavond kunnen we de basis leggen voor een ge zonde vernieuwde vereniging. Ik hoop dat veel Zoeterwoude- naren gehoor geven aan onze oproep". Voor Oegstgeestenaren die als I de dood zijn voor bijen heb ik I vandaag een weinig opwek- I kende mededeling. Het in ver- I gelijking met andere plaatsen I toch al aanzienlijke aantal bij- I enkorven in deze plaats zal j waarschijnlijk dit jaar een for- j se uitbreiding krijgen nu de I afdeling Oegstgeest van de Ne- I derlandse Vereniging van de I Bijenteelt ook voor mede-in- woners binnenkort van start gaat met een cursus bijenteelt voor beginners. En van die imkers in spé mag worden aangenomen dat ze, na vier lessen theorie en twaalf lessen j praktijk, ook graag een eigen bijenvolkje kopen. Dan komt Oegstgeest nog beter in de bij- en te zitten. Reden voor pa- E niek? j „Natuurlijk niet", zegt Wim E Nagtegaal, voorzitter van de E nog jonge bijenvereniging E Oegstgeest. „De bijen van onze E leden hebben tot nu toe ner- E gens overlast bezorgd. Wel zijn E er protesten geweest van bu- E ren van bijenhouders die het E maar eng vonden dat duizen- E den van die diertjes zo dicht E in de buurt rondzwermden. E Maar daar is een oplossing voor gevonden. We hebben nu E in Leiden een terreintje tot E onze beschikking waar bijen- Docent Hans v.d. Post (midden) tijdens de cursus bijenteelt. Links Ton Verbraken, rechts Wim Nagtegaal. Marjolein van der Haven helpt haar man ook well bij het stekken op de kwekerij. Rechts haar zoontje 1 Michael. Omdat ze vond dat ze op de wat afgelegen kwekerij van haar man met te weinig mensen in contact kwam solliciteerde de 26-jarige Boskoopse Marjolein van der Haven-Verwey onlangs 1 naar de functie van 'trouwambtenaar'. En met haar schreven er nog vijf inwoonsters van het bomendorp op de advertentie van de gemeente Boskoop waarin een ambtenaar voor de burgerlijke stand werd gevraagd. Marjolein werd gekozen, nadat ze eerst een soort trouwexamen 1 had moeten afleggen, waarbij Boskoops burgemeester baron Van Dedem en gemeente-secretaris Groot als scheidsrechter optraden. Het ging uitstekend. Inmiddels heeft Marjolein al vijf 'trouwtjes' achter de rug en hoewel ze haar toespraken tot de 1 bruidsparen nog steeds van het papier moet aflezen gaat het 1 trouwen haar steeds beter af en heeft ze geen last meer van 1 zenuwen. Marjolein, moeder van twee kinderen, was van beroep kleuter- 1 leidster en de laatste paar jaar hielp ze, naast haar huishouden, haar man in de kwekerij. "Dat is natuurlijk wel leuk •werk", vertelde ze mij gisteren, "maar ik wilde ook wel eens wat anders. We wonen hier tamelijk afgelegen en als je dan niet oppast dan vervreemd je snel van de mensen. Daarom heb ik bewust voor een tijdpassering gekozen waarbij ik veel met mensen in contact zou komen. Wat ik nu doe voldoet helemaal aan mijn wens. En mijn man vindt het ook leuk voor me. Hij helpt me zelfs bij het maken van mijn toespraken". houders, die in hun achtertuin hun korven niet kwijt kunnen, volop de ruimte hebben. Dat is een tijdelijke oplossing want we willen in Oegstgeest ook zo iets. Binnenkort gaar» we met de gemeente rond de tafel zitten om te kijken of dat plan te realiseren is. Tegen die tijd zullen we ook wat aan ons image moeten sleutelen want er is over het algemeen nog te weinig begrip voor de bezighe den van de bijenhouder. De mensen zien de bij nog teveel als een gevaarlijk beest je. Men denkt al snel aan ste ken en dat is helemaal ver keerd. Een bij is een goedaar dig diertje dat geen mens kwaad doet. Een wesp is veel kwaadaardiger." Nu nog even iets over de cur sus bijenteelt voor beginners. Leraar is de Oegstgeester elek tricien Hans v.d. Post die in een leslokaal van de lagere land- en tuinbouwschool de beginners de elementaire ken nis over de bijen zal gaan bijbrengen. De lessen zijn uit gesmeerd over de maanden maart tot en met september zodat de cursisten de bijen ook een seizoen lang in hun ontwikkeling kunnen volgen. Wie de cursus met succes doorloopt krijgt een certificaat en mag dan ook meedoen aan een cursus voor gevorderden. „Het is een leuke hobby", ver telde mij Wim Nagtegaal, „vooral voor mensen die be langstelling voor de natuur hebben. En bovendien, je houdt er altijd nog wel een paar potjes honing aan over." Van onze correspondent VOORSCHOTEN - Op de lijst van de ingeko- s tukken voor de ge meenteraadsvergadering vrijdagavond staat onder nummer 20 de brief van de accountant D. W. H. Planje inzake de onjuiste informatie door de voorzitter van de commissie van bij stand van „De Linde hoeve" betreffende de li quiditeitsmoeilijkheden. Burgemeester en wet houders stellen de Voor- schotense gemeenteraad voor deze brief om ad vies in handen van het college te stellen. Waar schijnlijk zal de gemeen teraad het advies van b. en w. wel volgen, maar inmiddels begint de hele „Lindehoeve-zaak" de. vormen van een klucht aan te nemen. De brief wisseling tussen de P.P.V.-fractie en het ac countantskantoor Planje is allerminst vriendelijk te noemen. De gewone burger is waarschijnlijk allang het spoor bijster en de gein teresseerde jeugdwerker blij dat thans de Lindehoeve weer optimaal draait en veel meer is dan alleen een café voor jongeren. Nog steeds wordt er ge dreigd en overwogen van de kant van de Stichting „De Lindehoe ve" en de progressieve Partijen Voorschoten" tot het inschakelen van de justitie tegen de ac countant Planje. De heer Planje meent dat hij in zijn beroepseer aangetast is door de voorzitter van het Stich tingsbestuur van „De Lindehoeve" en heeft de gemeenteraad verzocht een onderzoek in te stel len naar het raadslid Visser, die in zijn funk- tie van stichtingsvoorzit ter van „De Lindehoe ve" een verkeerde voor stelling van zaken heeft gegeven. De PPV-frac- tievoorzitter H. van Wijk vindt dat een ernstige zaak, die niet gedekt wordt door harde feiten. Het begin van de hele zaak speelde zich af in september vorig jaar. Op dat moment bleek dat de barploeg de con trole kwijt was over de financiën. De accoun tant Planje bedankte als administrateur van „De Lindehoeve" en toonde aan de hand van finan ciële stukken aan dat er ernstige tekorten waren. De wethouder Marselis dook zelf in de zaak en na overleg met de com missie voor welzijn en onderwijs werd het Ver ificatiebureau (het ac countantskantoor van de Ver. van Nederlandse Gemeenten) ingescha keld. Dit bureau bracht een advies uit en bracht nog groter tekorten aan het licht dan het accoun tantskantoor Planje, maar het bureau consta teerde tevens dat „De Lindehoeve" thans de fi nanciële kant volledig onder controle had en op deze gronden het voortbestaan van frDe Lindehoeve" gewaar borgd was. Eigenlijk had toen iede reen blij moeten zijn, maar helaas stond in het financiële overzicht van „De Lindehoeve", onder tekend door de voorzit ter J. Visser, dat alles ontstaan was door een gebrek aan controle door het accountants kantoor Planje. Het ac countantskantoor dreig de met een „kort ge ding" en binnen twee dagen trok het stich tingsbestuur van „De Lindehoeve" de negatie ve woorden gewijd aan de accountant Planje in. De accountant Planje schreef tevens een brief aan de gemeenteraad waarin verzocht werd een onderzoek in te stel len naar de handelwijze van het raadslid Visser vooral door zijn dubbele funktie (voorzitter van een gesubsidieerde stichting en lid van de commissie welzijn en onderwijs). Deze brief staat vrijdagavond op de lijst van de ingeko men stukken. Inmiddels heeft de com missie van bijstand van „De Lindehoeve" een openbare vergadering gehouden en onder lei ding van de heer Visser nam de vergadering het besluit de accountant Planje te dreigen met een kort geding indien de „aantijgingen" tegen het raadslid Visser niet worden ingetrokken. Ook de fractie-voorzitter van de P.P.V., de heer H. van Wijk, schreef een brief waarin om. staat dat ernstig overwogen wordt een klacht in te dienen wegens smaad c.q. elk ander misdrijf, waaraan het accoun tants kantoor Planje zich schuldig heeft ge maakt door het schrij ven van de brief aan de gemeenteraad. De heer Planje blijft er erg nuchter onder en constateert dat hij ge woon aan de gemeente raad verzocht heeft om te willen onderzoeken of het allemaal wel kan, die dubbelfunktie van het raadslid Visser. Vol gens hem heeft de Stich ting „De Lindehoeve" gewoon een misser ge maakt door te reageren op een brief die geschre ven is aan de gemeente raad. De fractie-voorzitter van de P.P.V. H. van Wijk vindt het allemaal een belachelijke zaak wor den. Hij staat in voor zijn fractiegenoot Vis ser. Volgens hem zijn er veel belangrijker zaken. Voor hem is het belang rijkste op dit moment dat „De Lindehoeve" weer volledig kan func tioneren. De Stichting heeft lering getrokken uit de fouten en iedere publicatie waarin de naam „De Lindehoeve" voorkomt en die terug rijpt op het verleden kan funest zijn voor het ongeorganiseerde-jeugd- werk. De accountant Planje zegt: ,Jk heb alleen het raadslid onder de loep willen nemen, maar het raadslid heeft getracht mij in mijn beroep te treffen. Bij toeval ben ik achter het financiële rapport gekomen. Was dit niet gebeurd, dan was de hele zaak afge daan met de mededeling dat het accountantskan toor fouten had ge maakt. Ik heb tegen de mens Visser niets, maar alleen bedenkingen te gen het raadslid, dat funkties samenvoegt, die volgens de wetgever ge scheiden moeten blij ven. Vrijdagavond zal het college van b. en w. een oplossing moeten geven. Voor „De Lindehoeve" is het te wensen dat er snel een einde komt. Als jongerencentrum staat „De Lindehoeve" goed aangeschreven in de wij de omgeving. Stalmees ter Thijs Witteman heeft er slapeloze nachten van, want een jongeren centrum is erg kwets baar. JOOP PEETERS De Lindehoeve heeft niets meer te verbergen. De jeugd kan onbezorgd uit het raam kijken. van onze correspondent OEGSTGEEST Wanneer in het najaar de Leidse Schouwburg in al zijn glorie weer in gebruik wordt genomen dan verdwijnt het gro te toneelwerk uit de aula van het Rijnlands Lyceum. Voorzitter van K en O Oegstgeest, prof Landsmeer: „Wij ondergaan het in onze gemeente als een verlies, maar wij hopen dat ook K en O Leiden straks oog zal hebben voor manifestaties die passen in de aula van het Rijnlandse, zoals bijvoorbeeld cabaret. Dit zei hij gisteravond tijdens eenorientatie- avond van K en O Oegstgeest in de" societeits- zaal van het gemeentecentrum aan de Lijtweg. Doel van de bijeenkomst was duidelijk oor te verlenen aan de suggesties en ideeën die er leven bij de K en O leden te Oegstgeest en dat zijn er maar liefst 1800. Voorzitter Landsmeer gaf een uitvoerig resumé van de plaatselijke K en O-aktiviteiten met als kernpunten de concerten in het Groene Kerkje, de talrijke cursussen etc. Op diverse punten wordt er samengewerkt met de Stichting Jeugd en Jongerenwerk SJJO. In voorbereiding is een muzikale „happening" op het terrein van Oud- Poelgeest in juni a.s. Hier zullen amateurmu ziekgezelschappen optreden en zal een concert gegeven worden door het Gewestelijk Orkest In het najaar zullen Oegstgeestenaren gaan praten over Oegstgeest met o.m. als gast Jan Wolkers. Grote bekendheid hebben de concer ten in de Groene Kerk verkregen. Mevr. Daems belichtte in het kort het succesvol verloop van de vele cursussen van K en O. Het afgelopen seizoen meldden zich 820 cursisten. De heer Rigtering sprak namens de SJJO en benadruk te enkele aktiviteiten welke in overleg met K en O tot stand kwamen. Ook op muzikaal gebied zag hij samenwerkingsmogelijkheden. Een der aanwezigen pleitte voor het inschake len van de hal van Kasteel Oud Poelgeest, bijvoorbeeld voor het optreden van een kame rorkest etc. De wethouder van CRM, de heer Gmelich Meylingh, benadrukte dat de gemeente Oegstgeest er belang aan hecht dat de aula van het Rijnlandse Lyceum frekwent bespeelbaar blijft. Ten aanzien van Oud-Poelgeest verklaar de hij niet te verwachten dat dit kasteel vrijkomt: „Het Groene Kerkje heeft naast kerk gebouw ook een duidelijke culturele functie Wellicht valt dit laatste ten aanzien van Oud Poelgeest ook te bereiken in de toekomst". Mei het voornemen dergelijke oriëntatieavonden te continueren besloot prof. Landsmeer de bijeen- komst welke werd opgeluisterd door een trio bestaande uit Alwin Schogt, klarinet; Johan de Kok, bas en Koos Jaap vanZwieten, piano.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5