Werkgroepen kraken nieuw plan voor Rijnsburgerweg ACTIES VOOR GUATEMALA ,,Ons Doel" kan gaan renoveren Discussie over de verstedelijking in Leiden van start VOLKENKUNDE IN HET NIEUW Stuk van Lorca te zwaar voor LST Werkgroep wil activiteiten voor vrouwen in Meren wijk Tanzania presenteert zich in Leiden WOENSDAG 25 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een brief aan de Leidse gemeenteraad heeft een aantal werk groepen het jongste voorstel van b en w met betrekking tot de reconstructie van de Rijnsburgerweg gekraakt Het gaat hier om een nader aangepast reconstructieplan waarvoor de ge meenteraad aanstaande maandag het krediet zal moeten verlenen. De werk groep Fiets, de vereniging milieude fensie, de werkgroep milieubeheer aan de Rijksuniversiteit en de werk groep Rijnsburgerweg doen echter een dringend beroep op de Leidse gemeenteraad het plan in deze vorm af te wijzen. De werkgroepen zijn er nogal verbol gen over, dat na het beraadsbesluit van december het reconstructieplan opnieuw is gewijzigd. Volgens hen is het college in het nieuwe plan voorbij gegaan aan de eisen die door de raad in zijn besluit waren gesteld. Zo moe ten er nu minstens 10 bomen verdwij nen en er was afgesproken dat deze onaangetast zouden blijven. Verder zouden trottoirs niet mogen worden versmald en dat gebeurt in het nieuwe voorstel wel. Wat de werkgroepen helemaal in het verkeerde keelgat is geschoten, is de extra ruimte die het college beschik baar zou willen stellen ten behoeve van het particuliere autoverkeer. Doordat het college uiteindelijk ervoor heeft gekozen de bussen stad-in door de fietsers en voetgangerstunnel te eliden, wordt de verbetering van het openbaar vervoer naar de mening v ~i de werkgroepen afgewenteld op het langzame verkeer. ,,Het experimen teerproject is juist bedoeld om na te gaan in hoeverre het mogelijk is om het openbaar vervoer een werkelijk alternatief te laten zijn voor de auto, waarbij de te nemen maatregelen ze ker niet ten koste mogen gaan vap het in de Leidse agglomeratie zo belang rijke (brom)fietsverkeer", zo stellen de werkgroepen in hun brief. Zij pleiten juist voor verbetering van de voorzieningen voor het langzame verkeer en verbreding van de fietspa den in plaats van versmalling. Ook uit oogpunt van milieu (uitlaat gassen) en veiligheid achten de werk groepen het onaanvaardbaar wanneer de bussen door de fietserstunnel zou den worden gevoerd. Bovendien willen de werkgroepen dat eerst de resultaten van het onderzoek naar de mogelijkheden tot afsluiting van de Rijnsburgerweg wordt afge wacht voordat er verdere stappen in de reconstructie worden ondernomen. Aan het slot van hun brief betogen zij dat om al deze redenen het nieuwe plan onaanvaardbaar moet worden gevonden en vragen zij de gemeente raad om er derhalve ook geen goed keuring aan te hechten. Van een onzer verslag gevers LEIDEN - De Leidse woningbouwvereniging „Ons Doel" mag van de raadscommissie voor de volkshuisvesting star ten met de renovatie werkzaamheden aan 90 woningen rond de Lelie straat. Een louter door leden van de oppositie bemande commissie ging gistermiddag ak koord met de renovatie- plannen. Een en ander betekent dat er al voor het officiële fiat uit Den Haag een begin mag worden gemaakt, omdat het ministerie informeel zijn medewerking al heeft toegezegd. Van de negentig huizen in de Pioenstraat, Linde straat en Pieter de la Courtstraat krijgen er 74 een uitbouw in de achtergevels. Zowel de boven- als de beneden woningen krijgen de be schikking over een nieu we schuur. Het ligt in de bedoeling dat de bovenwoningen hun tuintje kwijtraken. In de plaats daarvan is een balkonnetje ge dacht „Ons Doel" denkt het al eerder beproefde experiment van een ge meenschappelijke tuin •voor de in een rechthoek gelegen huizen hier op nieuw toe te passen. •Men heeft goede erva ringen met een dergelij ke tuin bij 56 andere woningen. Alleen schij nen in de woningen rond de Leliestraat wat meer bezwaren te be staan met name van de duivenmelders die hun sport in een gemeen- schapstuin niet zo zien zitten: Ze zouden liever een eigen stukje houden. Voor het overige zijn de bewoners akkoord met de renovatie die hen een gemoderniseerde wo ning met grotere ven sters (en dus meer licht) zal gaan bezorgen voor een huurprijs, die alles zins redelijk is: 135 gul den per maand. Van onze correspondent KATWIJK Het sportfondsen- bad „De Miereweide" kampt met een financieel tekort van 510.910,-. Dat is ruim 20% meer dan werd begroot bij de aan vang van het jaar. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Onder een geïnteresseerd gehoor van ongeveer 75 personen is gisteravond in de stadsgehoorzaal een begin gemaakt met de discussie- en inspraak ronde in de Leidse regio over de zogenaamde verstedelijkingsnota van minister Gruijters (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening). Dat gebeurde door een informatief programma aan de hand van een diaserie, waarna het publiek de gelegenheid kreeg om aan vertegenwoordigers van de provinciale planologische dienst en de provinciale adviesraad voor de ruimtelijke ordening vragen te stellen. Hoewel er beslist op een grotere opkomst was gerekend valt het aantal toch niet tegen temeer daar men bedenkt dat de Leidse regio maar zeer zijdelings bij de hele verstedelijkingsopzet be trokken is. In de nota is name lijk een aantal groeikernen aan gewezen die voor wat Zuid-Hol land betreft vooral geconcen treerd zijn rond Zoetermeer, Nootdorp-Pijnacker en ten zuid en van Rotterdam. Over Zoeter- woude wordt helemaal niet meer gesproken en Voorhout wordt alleen nog maar genoemd als mogelijke latere kern voor na 1990. Over Voorhout ging ook een van de vragen gister avond. Deze gemeente heeft im mers te kennen gegeven hele maal niets voor uitbreiding te voelen. De vraag doet zich voor wat er dan moet gebeuren. Een concreet antwoord van de provinciaal planologen kwam er nauwelijks maar dat was ken merkend voor zowel de nota als de hele discussie van gister avond. Ef werd slechts opgewe- zen dat dan eerst de gemeente van de noodzaak zal moeten worden overtuigd toch als groei kern te fungeren en anders „naar een andere oplossing zou moeten worden gezocht". De Leidse wethouder van ruim telijke ordening, mr. Waal, vroeg zich af welke kant de regering nu eigenlijk op wil: Den Haag en Leiden als één stadsgewest zien of juist als twee aparte gebieden, een op vatting waarvan Waal een dui delijke aanhanger is. De Leidse wethouder had in de nota gelezen dat de bereikbaar heid per fiets als een voornaam criterium wordt gehandteerd om stadsgewesten te begrenzen en hij kon zich dat fietsen tus sen Den Haag en Leiden niet zo goed voorstellen. Ook zette men wat vraagtekens bij de cijfers die in de verstede- lij kingskrant door het ministerie worden genoemd. Gemeente ambtenaar Hoogenraad wees erop dat het ministerie uitgaat van onder meer de bebouwing van de Leidse Stevenhofjespol- der en Cronesteijn met 4000 hui zen, terwijl hier voor een deel door Leiden een stadspark is gepland. Verder zou volgens het ministerie de Leeuwenhoek moeten worden volgebouwd, maar deze grond is vorig jaar juist aan de universiteit ver kocht Kortom vragen en vaag heid te over. Van de minister heeft de burge rij echter een ruime gelegenheid gekregen om zijn zegje te doen. Gisteravond lagen er lijsten waarop men in kon tekenen voor de inspraakgroep die zich nader in de nota met al zijn problemen zal gaan verdiepen. Deze groep zal vijf tot zes maal gaan vergaderen (voor het eerst op 9 maart om 20.00 uur in de Burcht) en op 25 mei zal dat zijn weerslag moeten krijgen in een grote vergadering in de stadge- hoorzaal alvorens alle opmer kingen naar de provinciale raad voor de ruimtelijke ordening (Benoordenhoutseweg 23 en ant woordnummer 100 Den Haag) gerangschikt zullen worden om met de bijdragen van individue le burgers naar de minister ge zonden te worden. Er komt in de tweede helft van dit jaar ook nog een aantal hoorzittingen en daarna is de verstedelijking eerst nog eens onderwerp van ministerieel overleg voordat zij uiteindelijk in de Tweede Ka mer aan de orde komt De verstedelijkingsnota zelf ligt nog twee maanden ter inzage bij elk gemeentehuis én openbare bibliotheek en is op aanvrage voor tien gulden bij de provin ciale raad voor de ruimtelijke ordening verkrijgbaar. ajlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllë i Holiday Inn, met o.a. in het midden de ambassadeur Een heel Afrikaans gezelschap verzahield rond de ..nationale" leeuw van Tanzania en enkele leden van zijn staf. Van een onzer verslaggevers wezige ook was de televisionaire zaakge- in onze westerse warenhuizen hooguit als LEIDEN Gisteravond is voor zeer veel lastigde Rabani van Koeweit, die gister- kitsch te koop is. Betaalbare kunst: van genodigden, onder wie de ambassadeurs avond echter niet de olie in het geding enkele honderden guldens aan boeiende van tal van Oostbloklanden, van Liberia, bracht, omdat velen reeds in de olie wa- expressiviteit tot een paar duizend aan E Mexico, Engeland, Pakistan, West-Duits- ren. onnavolgbare Afrikaanse kunst Op carna valsavond 27 februari is er een Afrikaanse dansavond in Holiday Inn en op 29 februa ri worden voor de kinderen junglefilms E Jungerius van Madurodam en nog vele cieuze Tanzaniaanse gerechten (waarvoor vertoond om 2 uur. En dan nog niet te andere booggeplaatsteiy(o.a. burgemeester de meest gerenommeerde kok uit Dar-es- praten over de zeer exceptionele etens die E Vis van Leiden), van Neckermann (van de Salaam is overgekomen, maar ook in een men kan genieten, zeer gekruid en door E reizenen van het Angola-comité, in het uitgebreide expositie van vitale Afrikaanse een rasechte chef-kok uit Dar-es-Salaam E bijzijn van hoffotograaf Max Koot en kunst (voor iedereen te koop), afkomstig bereid. Tal van stands vervolmaken de E hoogleraren van bet Afrika-instituut van van de Witte Paters die van de grote Afrikaanse wereld in Holiday Inn. Ook in E 5 de Leidse universiteit, de Tanzania-week Makonde-stam tal van zeer boeiende gesne- Waag is kunst van de Makonde-stam 5 in Holiday Inn geopend. Opvallende aan- den beelden bijeengaarden, een kunst die te zien. %lllll!llllllinilllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllilllllllllllllllllllllNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIË LEIDEN Federico Garcia Lorca heeft drama's geschreven die met bun wortels diep gegrond zijn in Spaanse bodem. Tegelijkertijd zijn ze van algemene strekking. Niet alleen omdat ze gaan over elementaire menselijke gevoelens en verlangens, zoals liefde en erotiek, maar ook, zoals in bet gisteravond door bet Leidsch Studenten Tooneel op Minerva opgevoerde ,JIet buis van Bernarda Alba", omdat daar door been een ander conflict verweven is; in bet stuk van gisteren was dat de kunstmatig geconstrueerde maebt die ,jtiet denkt, die niet voelt, maar beveelt", contra natuur en menselijkheid. Die macht wordt blind voor de krachten die baar ondergraven. Bernarda, pas weduwe, is de kille, keiharde moeder die haar vijf dochters met alle mo gelijke middelen van de vel den weg wil houden om con tact met mannen te vermijden. Door evenwel de oudste uit te huwelijken aan één van de mooie mannen uit het dorp, zaait ze zaad van onkruid in haar eigen gezin en bewind. Een stuk van Lorca is één sfeerbeeld, vol zinderende spanning van zuidelijke zon. De broeihitte van de dagen komt overéén met die van de mensen. Ieder voorwerp krijgt een enorme geladenheid en verwijst naar iets anders: de aardappels naar het land waar de meisjes niet naar toe mo gen, de lakens naar het huwe lijk dat ze niet mogen meema ken, de limonade had giftig kunnen zijn, de stok van Ber narda is haar symbool van macht. Ieder woord kan de zaak tot ontploffing brengen. Steeds weer horen we in de tekst opmerkingen die op mannen slaan (de hitsige hengst bijna al te duidelijk). Die sfeer heeft het L.S.T. niet te pakken kunnen krijgen en dat bleek uit de voorstelling. Juist zeer dramatische zinnen en momenten wekten de lach lust van de toeschouwers, om dat menselijke emoties op die vergrote momenten, als ze er niet echt - gespeeld - zijn, ko misch gaan werken. En ze wa ren er op de cruciale momen ten niet, omdat de spelers te veel vanuit een type opereer den, hoewel aanzetten zeker aanwezig waren. Om tot het gewenste toneel te komen is waarschijnlijk zeer intense en intensieve training nodig en daarvoor heeft het L.S.T., on danks de natuurlijk verrichte inspanningen, waarschijnlijk te weinig tijd gehad. Desondanks een warm ap plaus van vrienden en beken den. Vandaag voor groter pu bliek wordt het stuk in het LAK gespeeld. Morgen weer op Minerva. Paul van der Plank Concert Belgisch Klarinet Kwartet Van een onzer verslaggevers LEIDEN In de foyer van de Stadsgehoorzaal geeft het Bel gisch Klarinet Kwartet aan staande vrijdag een kamermu ziekconcert. Op het programma staan werken van onder ande ren Guy Duyck, Willem Pele- mans, Werner Haentjes, Jef Maes en Klaus Jongk. Hetkwartet werd in 1960 ge vormd door Macel Hanssen. Het bestaat voort uit Jacques D'Hondt, Albert Roland en Georges De Kerpel. Kaarten voor het concert, dat om kwart over acht begint, zijn 4,- en 1,75 te krijgen op het bureau van K O. Burgelijke stand Jacobus zn. v. W. J. J. van Vliet W M Harteveit, Claudette dr. v - i, Steft F J. v P P Secci en J. C. de Mooij. Sandra Maria Theresia dr v. L. Mieremet en T C. M. Peschier. Overleden: J. P. Pak geb. 20 jan. 1957 zn v. J. Pak en J. M. van der Vis. M Visser geb. 11 jul. 1914 echtgenote van: M den -~»seW.;:;; n C. M. J C. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Wereldwinkel in Leiden houdt samen met de Stichting Ontwik- kelings Samenwerking een actie voor het door aardbevingen getroffen Zuida- merikaanse Guatemala. Door de SOS is een speciaal rampenfonds ingesteld: giro 66300 Rampenfonds Guatemala Kerkrade. De opbrengst is bestemd voor de herbouw van de koffiecorpora- ties. Voor de aardbeving betrok de SOS een derde van de oogst aan koffiebonen van deze corporaties (overkoepelende orga nisaties van kleine boeren, die vroeger afhankelijk waren van de grootgrond bezitters). Door de aardbeving zijn naar schatting zeven van dergelijke corpora ties verwoest. Ruim veertigduizend be woners van Guatemala zijn afhankelijk van deze corporaties. Tevens is er een stickeractie. Bij elk pak koffie, dat bij de Wereldwinkel wordt gekocht kan een sticker worden verkregen 1,-. De kosten van deze actie worden geheel gedragen door de SOS, waardoor de gehele opbrengst ten goede komt aan Guatemala. Voorts kan Guatemala gesteund wor den door het verlenen van renteloze leningen. Het is de bedoeling dat dui zend gulden wordt gestort op de reke ning van de SOS. Met dit geld kan de SOS investeringen doen in Guatemala. Het bedrag kan ieder moment worden teruggestort. Voor meer informatie over de actie van SOS en de Wereldwinkel kan men zich wenden tot Didi van Aacken, Wereld winkel, Steenstraat, telefoon 149437. De stichting „Terre des hommes" houdt eveneens een bliksemactie voor Guate mala. Het actiegironummer is 100900 tn.v. Terre des Hommes te Den Haag. Ook kan men zijn goede gaven kwijt op het gironummer van de werkgroep regio Leiden: 2930476 onder vermelding „Guatemala". (Van een onzer verslaggeefsters) Leiden Vrouwen uit de Meredwijk gaan zich verenigen in een drietal praatgroepen om het onderling contact tussen de vrouwen in de Merenwijk te bevorderen. Daartoe werd gisteravond op een vrouwenbijeenkomst in de onderruimte van de Arendshorst besloten. De bijeenkomst was belegd door een werkgroep van 5 vrouwen uit de Merenwijk die zich voor de contactverbetering tussen de Merenwijksters inzet. Initiatiefneemster Minke Weg- gemans, één van Nederlands weinige cultureel werksters voor vrouwen, was niet onte vreden over de opkomst van ongeveer 30 vrouwen. De werkgroep stelt zich ten doel activiteiten speciaal voor vrou wen te organiseren. De groep vindt, dat de vrouwen de ei genlijke wijkbewoners zijn. De meeste mannen zijn overdag in verband met hun werk de wijk uit Maar hun vrouwen zijn overdag thuis in de wijk en hebben daarom recht op eigen activiteiten. Minke Weg- gemans: „Vrouwen mogen al leen helpen organiseren. Peu terclubs, jongerenwerk, be jaardenhulp, daar kunnen vrouwen zich voor inzetten. Voor zichzelf hebben ze nooit iets". En er bestaat in de Merenwijk wel degelijk behoefte aan de geplande praatgroepen voor vrouwen. Het contact tussen de bewoonsters is bedroevend slecht Veel moeders met jon ge icinaeren kunnen nooit eens van huié, om de eenvoudige reden, dat zij niet weten wie even op kan passen. Vooral voor flatbewoonsters is dit vaak een schrijnend probleem. De werkgroep meent dat vrou wenpraatgroepen de oplossing bieden. Daarom was het te leurstellend dat er op deze avond nauwelijks flatbewoon sters kwamen opdagen. Op de bijeenkomst waren bijna uit sluitend jonge hippe vrouwtjes uit de eengezinswoningen in de Zijlwijk aanwezig. Minke Weggemans laat zich hier door niet ontmoedigen. Zij ziet in deze avond de eerste aanzet voor een de gehele Merenwijk omvattende vrouwenorganisa tie. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het Rijksmuseum van Volkenkunde gaat een nieuwe jeugd tegemoet Over een paar jaar zal het gebouw, dat eens als Academisch Zie kenhuis werd opgezet verjongd uit de renovatie-activiteiten te voorschijn treden. Gedurende twee maanden is de Boeddha zaal gesloten, ook de overige afdelingen gaan enige tijd dicht ook de zalen van China en Japan blijven voor een alge hele renovatie voorlopig geslo ten. Direkteur prof. dr. P. H. Pott is vrij plotseling overvallen door een aantal kredieten die door de Rijksgebouwendienst hem op het „dak" zijn geschoven. Ruim een miljoen gulden voor de post „werkverruiming", winterschil- derwerk, achterstallig onder houd enz. Prof. Pott zit er een beetje mee, met de rommel en de interne last Maar de bezoe ker, die overigens aan de ingang de verontschuldigingen krijgt aangeboden, merkt er niet al te veel van. De verbouwings- en vernieu wingswerkzaamheden zullen ze ker twee jaar in beslag nemen. De buitenmuren worden op nieuw gevoegd, de plafonds van de verschillende zalen verlaagd, de Boeddhazaal is voor een maand of twee gesloten en op het ogenblik wordt de hal onder handen genomen. Er komt veel meer licht door, sinds door een bombardement in de oorlogsja ren het een en ander in de top was ontwricht „Nieuwbouw, een paar jaar geleden, zou ruim 60 miljoen gulden hebben ge kost", aldus prof. Pott, „en een opknapbeurt voor een anderhalf miljoen gulden vond men onver antwoord. Maar nu zijn we opeens aan het werk gezet We moeten nu wel, ook al wordt mijn beleid een beetje door kruist. Achter elkaar worden nu zalen afgesloten, maar onze be zoekers zullen er zo weinig mo gelijk van ondervinden. Voor degenen van ons die na de oor log met veel moeite en techni sche onvolkomenheden het mu seum opnieuw moesten herin- richten (die zijn nu zo'n beetje tegen hun pensioen aan) is het een beetje hun levenswerk ge worden, dat nu opeens ver dwijnt door modernisering". Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Concert bij kaarslicht Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP Jan van der Meer (piano), Jaring Walta (Viool) en Elias Arizeuren (Cel lo) geven aanstaande zondag een concert bij kaarslicht in de Leiderdorpse Dorpskerk. Het concert begint om drie uur. De drie musici vormen samen het Mendelssohn-Trio, dat in 1969 werd opgericht. Het programma van het trio zondagmiddag ver meldt werken van Pijper, Van Beethoven en Mendelssohn, Kaarten zijn 7,- en 3,- verkrijgbaar op het bureau van K O aan de Oude Vest. Illlllllllllllllllllill Nieuw dagverblijf voor gehandicapten Van een onzer verslaggevers LEIDEN De stichting Dag verblijven Noordelijk Zuid-Hol land krijgt er een dagverblijf voor geestelijk gehandicapten bij in Leiden B. en W. hebben onlangs besloten het pand Hoge Rijndijk 17 aan de woonbestem ming te onttrekken ten behoeve van de stichting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimnii

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3