Drukst bezochte schaatscentrum lijdt onder verkeersproblemen Organisatie Cityloop contact met Ron Hill Sportfonds Leo van der Kar onderzocht selectieprocedure SLECHTS EEN NEDERLANDER IN GROEP EEN OPTIMISTISCHE GELUIDEN VAN „DE UITHOF" NOORSE KAMPIOEN NAAR DEN HAAG vrijgezel Uitslagen Hilversum DRIE HAGENAARS ONDER UITVERKORENEN Oude boeken gooi je niet zomaar weg. Renpaarden omgekomen Ali weer PAGINA 13 Slechts overeenstemming over de „reiskosten" verhinderen nog de komst van Ron Hill naar de Citv-Pier-City loop. (Van onze sportredaktie) DEN HAAG De organisatie van de Cityloop kan zich (ook) verheugen in de belangstelling van Ron Hill, Engelands nummer één op de marathon. Enige hindernis is de vergoeding (reiskosten heet dat in de internationale atle- tiekwereld) die zijn komst moet garanderen. Harm Hendriks, een van de organisatoren in. de Haagse halve marathon van 27 maart: „De contacten zijn er, zoals ook met Roelants, in elk geval." De organisatie die kan beschikken over dertig mille gemeentelijke subsidie, gaat om zoveel mogelijk sterren naar Den Haag te halen op zoek naar sponsors. Hendriks: „We gokken op een paar bedrijven in het centrum die elk een topper willen adopteren." Het zijn noodzakelij ke manipulaties om sterren te lokken. ..Het is een algemeen gebruik," aldus Harm Hendriks, „de lopers onder tafel en envelop aan te reiken. De internationale wedstrijdwereld is een soort markt geworden van loopslaven. De vergoedin gen zijn logisch als je weet dat hun maatschap pelijke carrière door de sport wordt geschaad. Maar het zijn wel artiesten geworden." Contacten met marathonlopers van reputatie zijn er in elk geval en ook een zekerheid is deelneming uit West Duitsland (met de nationa le kampioen) en Noorwegen. Deze week werd door de Noorse bond de komst van de drie nationale toppers daar bevestigd. Risa (tien kilometer in 28.24), Pedersen en Olsen (mara thon in 2.17) doen mee aan de Cityloop. Risa en Olsen zijn twee Olympische kandidaten voor de Olympische ploeg. Het begin is er dus. New York De tweede vrouw van bokskampioen Muhammed Ali is er vandoor. In een inter view in het Amerikaanse blad People Magazine verklaarde de 25-jarige mevrouw Belinda Alt: Jk ga mijn hele leven richten op mijn godsdienst, de Islam. Mijn man en het boksen inte resseren mij helemaal niets meer." Belinda heeft met haar drie dochters en zoon een flatje in Chicago betrokken. Sportwereld DEN HAAG De Koninklijke I Nederlandse Zwem bood (KNZB) heeft twee scbeidsrecb- I ters aangewezen voor het j Olympisch Waterpolotoernooi te Montreal. Het zijn Fred van Dorp uit Amersfoort en Wil Goosse uit Rotterdam. S NIJMEGEN De eredivisie- j wedstrijd NEC—MW is ver- I schoven van zondagmiddag 7 maart naar zaterdagavond 6 maart, aanvang 20.00 uur. DJAKARTA - In de voorron den van het Olympisch voetbal toernooi heeft Indonesië, dat ge traind wordt door ex-Feye- noord-oef erimeester Wiel Coer- ver, in Djakarta met "2—1 ge wonnen van Maleisië. LA LENK Marie Therese Na- dig is gisteren in La LenkZwit- sers kampioene geworden bij de reuzeslalom. Zij was precies een sekonde sneller dan de grote favoriete Lise Marie More red. AMSTERDAM Motorcoureu- Henk van Kessel kan in het komende seizoen harder over de circuits rijden. Hij krijgt de be schikking over een tweecilinder 125 cc race-motor, de eerste, die in Nederland is gebouwd. INZELL - Jan Roelof Kruithof heeft in Inzeil het werelduurre- kord schaatsen weer scherper gesteld. Nadat hij maandag het oude record van Tonny Ferwer- da (34 kilometer, 205 meter en 16 centimeter) had verbeterd en gebracht op 36 kilometer en 971 meter voegde hij er een dag later negen meter aan toe. HILVERSUM De uitslagen van de gisteren gehouden koersen te Hilver sum zijn: DEN HAAG - In tegenstelling I tot het jaar ervoor kan het be- I stuur van Schaatscentrum „De Uithof" over het afgelopen sei- zoen (1 september 1974-31 au- j gustus 1975) zeer optimistische geluiden produceren in het jaarverslag. Het bezoek nam toe, in andere sectoren (tennis- banen) zit groei, nieuwe activi- i teiten (ijshockeykampen en in- I ternationaal kunstrijcentrum) i bleken succesvol Maar er blijft een, voorlopig, onoplosbaar probleem waarover in het ver slag op niet mis te verstane wijze wordt gerept: de moeilij ke bereikbaarheid van De Ui thof, het parkeerprobleem en de verkeerschaos zodra er een evenement van enige allure is. Reeds bij de opening van het schaatscentrum is - o.a. van de ze zijde - erop gewezen dat het fraaie complex enige manco's vertoonde: te kleine restauratie, te nauwe ruimte bij de loketten voor plaatsverkoop, te geringe parkeermogelijkheden, open baar vervoer te verwijderd van het centrum. Maar het schaats centrum lag er en faciliteiten om verbetering aan te brengen I waren niet voorhanden. Sinds de opening blijven de grote la cunes een handicap voor het (nog) intensiever bezoeken van De Uithof. Het bestuur heeft bij B. en W. voorstellen ingediend ter verbe tering van de situatie. De Jaap j Eden weg zou aanmerkelijk ver beterd moeten worden; er zou eenrichtingsverkeer met een uit gang naar de Nieuwe Weg moe ten komen; de parkeerstroken langs de Jaap Edenweg (groen- beplantingweg) zouden uitge breid moeten worden; het open baar vervoer zou moeten wor den doorgetrokken naar hoek Lozerlaan/Meppelweg en er zou- den verkeerslichten op de krui sing Lozerlaan/Jaap Edenweg moeten worden aangebracht. Het college van B. en W. heeft deze plannen in welwillende overweging genomen maar daarmee zijn de bezoekers - of zij die het willen worden maar tegen de expeditie naar „De Ui thof' opzien - niet gediend. Het Die bestond, en „De Uithof* werd tot 12 juli drie avonden per week opengesteld geduren de anderhalf uur. Toen viel de belangstelling tegen. Het ver schil tussen invullen van een enquête en eraan gevolg geven, bleek groot. Het bestuur zou ook graag zien dat het schaatsen door scholie ren gestimuleerd zou worden. Van de speciaal voor scholen gereserveerde uren werd weinig gebruik gemaakt Desondanks steeg het aantal schaatsers in school- of verenigingsverband van 18.989 tot 34.062. Dringen Het georganiseerd hardrijden (via de KNSB) mocht bevredi gend worden genoemd, evenals de organisatie van diverse wed strijden, o.a. marathoncompeti tie, Residentiecup, gewestelijke titelstrijd en schoolschaatskam- pioensc happen. In de sector kunstrijden was het dringen geblazen om uren te veroveren. De belangstelling nam sterk toe, evenals voor ijs- dansen. Hetzelfde kan gezegd worden van het schaatsen voor gehandicapten, waarvoor de Stichting Sport Sport belang Ge handicapte Kind zich inzet HYS-Infërvam trok 26.101 ijs- h ockeybezoekers, de twee ijs hockeykampen in de zomer wa ren volgeboekt en het interna tionaal trainingscentrum voor kunstrijden was vrijwel geheel bezet En dan waren er niet eens de verwachte deelneemsters uit het buitenland, omdat de opzet nogal laat van de grond kwam. De tennisbanen werden in ge bruik genomen en trokken 5527 liefhebbers(-sters). Als overal is er nog ruimte overdag. De avon den en het weekend lopen zeer bevredigend. Ook hier zijn de vooruitzichten gunstig. „De Uithof', zo mag geconclu deerd worden, heeft een vaste plaats veroverd in het sportieve uitgaansleven, zowel passief als actief. Reden temeer om die ge trouwen terwille te zijn door de fouten te herstellen die bij ont werpen en uitvoeren zijn ge maakt ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Slegte B.V., Breestraat 73, Leiden, Tel.: 071-122007 St Louis Bij een felle brand in de stallen van de renbaan van St Louis is in de Verenigde Staten hebben zestig renpaar den de dood gevonden. Tijdens de brand konden stal knechten ongeveer veertig paar den bevrijden. De schade be draagt ongeveer 600.000 gulden. De oorzaak van de brand in het inmense houten gebouw is niet bekend. Baccaratprits (2000 meter met au tostart) 1. MAC Roodnoot (J. Off en- berg) 1.24.4, 2. Nanette D, 3. Mondial 11.20, pl. 3.00, 7.40, 2.80, kop 126,20, trio 4.062.80. Barneville-prijs (2000 meter met au tostart) 1. New Kid (R. Kromkamp) I 1.24.3, 2. Non Stop Fortuna, 3. Nel- wyn Bush, 3.40, pl. 1.70, 2.80, 3 60, kop 27.60. Barbizon-Prijs (1600 meter met au tostart) 1. Misto Buitenzorg (P. Kop- pejan) 1.21.4, 2. Mae West, 3. Mel- chior, 13.00, pl. 5.20, 2.40, 5.60, kop 71.20, trio 1.352:70. Beauvoir-prijs (2440 meter) 1. Oost ster G. (J. Gorter) 1.27.4, 2. Na- noeschka, 3. Miraldo K, 2.60, pl. 1.40, 2.90, 2.80, kop 27.90. Biarritz-prijs (2000 meter met autos tart) 1. Lyros P. (A. Suykerbuyk) 1.21.3, 2. King Baker, 3. Lars Buiten zorg W 4.20, pl 1.50, 2.40, 1.90, kop 27.10. trio 315.70. Leerlingen winterkampioenschap VIII (le afdeling. 2000 meter met autostart) 1. Mandy (F. Wildhagen) 1.22.9, 2. Nino Song, 3. Mazurka, mystery niet gestart, w. 5.30, pl. 3.40, 1-70. 2.70. kop 7.20. Billiers-prijs (2000 meter) 1. Henri van Wendy (P. Heynen) 1.22.0, 2. Ike Padua b, 3. KabaUus, W. 3.00, pl. 1.80, 3.20, 5.30, 5.30, kop 10.40, trio 169.10. Leerlingenwinterkampioenschap VIII (2e afdeling, 2000 meter met autostart) 1. Kes Rozenhout (R. Meester) 1.23.0 2. Nichol T. 3. Lea W, Igaan niet gestart, W. 9.90, pl. 2.10.1.20.1.70. kop 11.10. Berbizon-prijs (2e afdeling, 1600 me ter met autostart) 1. Mamamai (B. Leeuwenkamp), 1.20.1. 2. Niagara, 3. Mexicali Rose, W. 3.60, pl. 1.50, 2.10, 1.70. kop 6.50, trio 75.20. Barnoles-prijs (2440 meter met au tostart) 1. Lange Ros (M Bouwhuis) 1.22.2, 2. Maarten D, 3. Libertine, W. 2.20. pl. 1.70.1.50, kop 3.50. Totalisatoromzet 439.953 gulden. Hans van Helden zal waarschijnlijk de Nederlander zijn die in de eerste groep aan start komt. HEERENVEEN Op de eerste dag van de wereldkampioenschap pen schaatsen te Heerenveen is de kans van een direkte confronta tie tussen de Nederlandse en Noorse schaatsers bijzonder klein geworden. Dat is een gevolg van het feit dat de Noren allemaal in de eerste groep mogen starten, terwijl van Nederland slechts één rijder in groep 1 mag starten, de overige drie in groep 2. Een en ander is het gevolg van de teleurstellende resultaten die de Nederlanders vorig jaar be reikten op de WK De groepsin deling zal, voor wat de eerste zes paren betreft, worden opge bouwd uit vier Noren, drie Rus sen, en steeds één rijder van Oost-Duitsland, Japan, Neder land, Zweden en Amerika. Be halve de drie andere Nederlan ders komen in groep 2 nog twee Zweden uit, en van Australië, China, Oost-Duitsland, Finland. Italië, Amerika en Rusland één rijder. Het deelnemersveld ziet er als volgt uit: Australié: Colin Coates en Gus Kati- Belgiè: Gilbert van Eesbeeck. West-Dultsland: Markus Eicher Canada: Gaitan Boucher China: Kuo Tsjeng/Tsjang en Tsjao Wei/Tsjang. Oost-Duitsland: Manfred Winter, Klaus Wunderlich en Jürgen Warnie- ke. Finland: Olavi Köppa Frankrijk: Richard Tourne. Engeland: Geoffrey Sandys. Italië: Bruno Toniolli. Japan: Masayuki Kawahara en Ma sahiko Yamamoto Korea: Young Ha Lee. Noorwegen: Amund Sjoebrend, Sten Stensen. Kay-Arne Stenshjemmet en Jan-Egil Storholt Polen: Jan Mitus. Zweden: Lennard Carlsson, Ulf Ek- strand en Dan Johansson. Zwitserland: Frank Krienbüzhl. Verenigde Staten: Dan Carroll, Eric Heiden en Peter Muller Rusland: Vladimir Ivanov, Joeri Kondakov, Serge Martsjoek en Vik tor Varlamov. Nederland: Hans van Helden, Piet Kleine, Joop Pasman en Klaas Vriend (Reserve Jan de Vries). AMSTERDAM - Het sport fonds Leo van der Kar steunt dit jaar 31 telentvolle jonge sportlieden. Dit werd gister middag tijdens een persconfe rentie in het Apollohote! te Amsterdam bekend gemaakt. Het sportfonds Leo van der Kar, dat dit jaar ook kon reke nen op een donatie van de sporttotalisator, stuurt dit jaar voor de zestiende keer jonge talenten naar trainings-stages in binnen- en buitenland. In het verlden gebeurde dit met wisse lende successen. Daarom heeft de keuzecommis sie van het sportfonds laten on derzoeken of de manier van se lecteren wel de juiste is. Bij dat onderzoek is gebleken dat het van belang is dat er in de toe komst ook aan jonge trainers en coaches moet worden gedacht. In de toekomst zullen daarom ook zij naar het buitenland wor den gestuurd, dan wel komen buitenlandse experts naar Ne derland om jonge trainers op te leiden of te begeleiden. De 31 jonge talenten, die dit jaar in binnen- en/of buitenland trainings stages zullen bijwonen zijn: Basketball: Mecky Steenmetz (18) van Transol/RZ uit Spijkenisse en Miriam Delmce (16) van Fortuna/- Flash uit 's Hertogenbosch. Dit tweetal gaat in de zomer veertien dagen naar Polen voor een trainings stage Biljarten: A. Arkenstein (17) van Centrum RCC uit Den Haag, J Goverde (17 van Amorti uit Zeven bergen. R Kooy (19) van Schrale End uit Wieringen, F. Ottenhoff (19) van de Onderneming uit Amsterdam en R Wijnen (18) van VDO uit Oss. Dit vijftal krijgt in vier weekends Bij elkaar voor de foto. Eenendertig jonge sporttalenten die door de keuzecommissie werden uitverkoren. telkens tien uur les van bondstrainer Tonny Schrauwen in het sportcen trum Papendal. Cricket: Pierre Derckx (19) van UD Deventer en Fred Maarleveld (19) van HBS uit Den Haag. Dit tweetal zal in juni/juli een stage doormaken in Engeland, vermoedelijk op Lords Ground in Londen bij de Marylebo- ne Cricketclub. Hippische sport: Francis van Rooy (19) vam de vereniging van dressuur ruiters uit Waalre Begin dit jar zal zij vier weken in Warendorf (West Duitsland) trainen onder leiding van de heer Theodorescue. Invalidensport: Johan Reekers (18) van de Tubanten uit Enschede. Hij gaat deelnemen aan drie trainings weekends in maart en april in Duis burg en Keulen onder leiding van specialist Horst Kosel. Tennis: Inge Korsten (16) van Mane ge uit Delden en Hanneke Raayma kers (16) van Markendaal uit Roo sendaal. Van 16 tot en met 30 augus tus gaan deze twee meisjes naar Tsjechoslowakije voor een trainings stage onder leiding van dr. J. Hohn. Roeien: Dick van der Velde (18) van Wettewille uit Leeuwarden. Hij zal gedurende een week getraind wor den door de heren De Boer en Palge- mann aan de Ruderakademie te Rat- zeburg (West-Duitsland) op het on derdeel Skiff. Rolschaatsen: Loes van den Brand (17) van Alica uit Schijndel. Zij zal 26 juni tot en met 9 juli trainen jaarverslag besluit met de hoop dat „aan deze voortdurende bron van narigheid spoedig een eind zal komen". Dat verdienen bestuur en schaatscentrum want het is zon der meer eerf opzienbarende mededeling in het jaarverslag dat de stoutste verwachtingen in het voorbije seizoen werden overtroffen. Drukst Niet minder dan 411.475 bezoe kers passeerden de loketten. Verheugend was vooral het toe nemen van het aantal recreatie ve schaatsers in vergelijking met het jaar ervoor: 342.090 te gen 206.428. Het bezoek aan ijs- hockeywedstrijden en andere evenementen liep enigszins te rug: 63.858 tegen 65.704. Niettemin schenkt het totaal „De Uithof' de eervolle vermel ding dat het 't drukst bezochte schaatscentrum van Nederland was in het seizoen 1974-1975. De vooruitzichten zien er zo gunstig uit zodat deze eretitel hoogst waarschijnlijk gecontinueerd zal worden. Een prestatie te meer omdat „De Uithof' geen evenementen van uitzonderlijk formaat, zoals titeltoemooien schaatsen, binnen de (nog steeds besmette) muren heeft gehad omdat eens de profschaatsers er hun opwachting maakten. De ellende die het seizoen tevo ren ontstond door scheurvor ming in het buizenstelsel kon worden opgeheven door een nieuw systeem toe te passen dat een optimale bescherming tegen binnendringend water biedt Het recreatief schaatsen boekte grote winst. De animo was zo groot dat de baan een week langer open bleef en een erfque- te werd gehouden om te toetsen of er belangstelling bestond voor schaatsen in de zomer maanden. onder leiding van Christine Ziser- Kreuzfeld in Freiburg (West-Duits- land). Rugby: Henk van As (19) van HRC uit Den Haag en Henk Vermeulen van RC uit Hilversum. Dit tweetal, gaat naar Bristol (Groot-Brittannië) voor een training bij Bristol RC en Camegie College onder leiding van David Impey. Schennen: Menno Stemmerik (19) van zaal Visser uit Uithoorn. Deze schermer zal een stage doormaken in Boedapest (Hongarije) onder lei ding van Maitre Laszlo Szabo. Tafeltennis: Inne Willems (16) van Magacles uit Weert, Vivian Blanc- kaert (13) van Aloysius uit Hulst, Han Gootzen (16) van Swift uit Roer mond. Ronald Rijsdorp (15) van Vriendenschaar uit Waddinxveen en William du Fosse (12) van Wilno uit Vlissingen. Deze vijf zullen rond pa sen in het sportcentrum Papendal trainen onder leiding van de Neder landse bondscoaches. Volleybal: Alice (20) en Dorreth (18) Posthuma van DVC uit Dokkum, Deze zusjes zullen van 20 juli tot 2 augustus een training doormaken in Zakopane (Polen) onder leiding van W. Martynowski. Waterski: Magda Slot (14) van Nauti- ca uit Rotterdam en René Machiel (16) van Hermenzeil uit Gorinchem. In het voorjaar zullen zij tien dagen in Ruisslip (Groot Brittannië) door brengen voor een training onder lei ding van D. Nations eri D. Spyer Wielrennen: Theo van Tol (18) van Westland Wil Vooruit uit Poeldijk en KJaas-Pieter Pieters (18) van de Ba taaf uit Zwanenburg. Gedurende 9 weken zullen deze twee renners drie dagen per week in Amsterdam-Slo ten getraind worden samen met de voor de Olympische spelen geselec teerde baanrenners. Badminton: Maureen Oskam (16) van BC Arnhem uit Soest en Pierre Swerts (19) van Viktoria uit Hoens- broek. In deze zomervakantie gaan zij tien dagen naar Kopenhagen waar zij bij de wereldberoemde club HBC zullen trainen. „Vooral verheugend was de enorme toename van het aantal recreatieve schaatsers".

Leidse Courant | 1976 | | pagina 13