Zeescheepvaart moet betere kansen krijgen Overval op wisselkantoor ƒ150.000 'Zaterdagmarkt moet blijven' '0 Staat New York legen landing van Concorde Aantjes over CDA niet optimistisch KRITIEK OP PLANNEN VAN HULTEN £eidóe(Somci/nt Dinsdag 24 februari 1976,66e jaargang no. 20356 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 'ort Rapenburg 2 Leiden postbus 11. lel 071-122244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N VLeiden- Directeur-hoofdredacteur: F J Plug - Adj. hoofdredacteur: J, J Haltewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune dverlenties (end BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (1600 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers; 50 cent Shirley MacLaine bij Henk van der Meyden op Ned. I om 21.50 uur. Ned. II om 19.05 uur slot van Dominic, om 19.30 uur Tweek amp, om 20.25 uur Sam en om 22.10 uur Hier en nu met voor- verkiezingen in Amerika en Spaans vermageringsinstituut Veel bewolking Veel bewolking, plaatselijk mist en overwegend droog. Matige, aan zee later krachtige zuidwes telijke wind. Minimumtempera- turen omstreeks 4, maxima cir-' ca 9 graden. Morgen: Zon: 07.37—18.11. Maan: 04.51—13.44 Schev. hoogw.: 11.45, Laagw.: 7.06-19.56. )ntsnapt aan uivoering OME (AFP) - De ihtgenoot van de Nederland af- omstige filmactrice udrey Hepburn, de aliaanse psychiater ndrea Dotti, is gis- ravond in Rome an ontvoering ont- japt. -. Dotti werd, toen j zijn huis verliet, Dor enkele onbeken- aangevallen die obeerden hem in n auto te trekken, ij wist zich echter te rukken en te ïtsnappen. EJAARDE AN KOU VERLEDEN RIES (ANP) In i weiland in Vries gistermorgen het jk gevonden van 74-jarige man, e volgens de patho- og-anatoom overle- ;n is aan een com- inatie van: koude Ie man heeft in een loot langs de weg élegen), invloed van rank en bloedver- les. ianvankelijk dacht aen aan een misdrijf mdat de man won- len aan hoofd, voor- ïoofd en handen ver- Oonde. (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG - In tegenstel ling tot de progressieven zijn de overige regerings partijen en de oppositie van mening, dat uitbrei ding van de investerings-af- trekregeling voor de Neder landse koopvaardij de voor keur verdient boven de door staatssecretaris Van Huiten (Verkeer) voorge stelde steun aan de zee scheepvaart. Zij vrezen dat anders de invloed van de staat op deze bedrijfstak te groot wordt en dat een ver dere vlucht onder vreemde vlag ontstaat. Een en ander werd duidelijk tij dens de bespreking van de beleid snota van Van Huiten gisteren in de vergadering van de vaste Ka mercommissie voor Verkeer. Van KVP-CHU-zijde werd een motie in gediend, waarin de instandhouding van een Nederlandse vloot noodza kelijk wordt geacht en waarin aan vullende maatregelen worden ge noemd om de zeescheepvaart dé gelegenheid te geven haar concur rentiepositie ten opzichte van de zeescheepvaart in andere landen te verbeteren. Het Kamerlid Koningh (DS'70) drong bij de staatssecretaris ook aan op meer maatregelen voor de scheepvaart. Hij noemde het verba zingwekkend, dat de regering ach ter de feiten blijft aanhollen, waar door iedere keer lapmiddelen moe ten worden gebruikt om de onder gang van bedrijven te voorkomen. Er kwam ook een motie op tafel, waarin een nieuwe „Helsinki-confe- rentie" wordt bepleit, over een sta biele en billijke verdeling van het, internationale zeetransport. De concurrentiepositie van de Neder landse zeescheepvaart blijkt ern stig te worden aangetast door de politiek van de staatshandelslan- den en door het protectionisme in de Amerikaanse scheepvaartpoli- tiek. ■BANY, New York (UPI) De wetgevende macht van de staat York heeft gisteren een wetsontwerp goedgekeurd dat gebruik het vliegveld John F. Kennedy door het supersonische ver- Tsvliegtuig de Concorde verbiedt. De Senaat aanvaardde het htwerp met 46 tegen 10 stemmen, nadat de Assemblee enkele linuten eerder er met 139 tegen 4 stemmen haar goedkeuring aan id gehecht. Gouverneur Hugh Carey, die zich eerder herhaaldelijk ;en landingen van de Concorde had uitgesproken, wil het ont- ;rp eerst bestuderen voor hij erover een beslissing neemt. Concorde had op 4 februari van de minister van vervoer 'illiam Coleman toestemming gekregen vier maal daags te landen Kennedy Airport en twee maal daags op het vliegveld Dulles ij Washington. Hiervoor was een proefperiode van 16 maanden, [aande maart, vastgesteld. Op het vliegveld Dulles is de toestem- tg bindend, omdat het onder de federale regering in Washington It. Het vliegveld Kennedy valt evenwel onder het gezag van de laat New York en de staat New Jersey. )e Senaat van de staat New Jersey heeft een resolutie over een pdingsverbod voor de Concorde evenwel verworpen. Verscheide- e senatoren eisten openbare hoorzittingen over deze kwestie. New ersey heeft twee vliegvelden die bij noodlandingen door de 'oncorde gebruikt zouden kunnen worden. Tilburg (ANP) Als de nieuwe wet op de winkelsluiting ook voor markten gaat gelden, kan de ambulante handel wel in pakken. De zaterdagmarkt is de kurk waarop de ambulante handel drijft en afschaffing van die marktdag betekent dan ook dat vele marktkooplieden een beroep moeten gaan doen op het saneringsfonds. Die waarschuwing heeft de voorzitter van de Centrale Ver eniging voor de ambulante han del J. Willemsen gisteren laten horen op de algemene vergade ring van zijn organisatie in Til burg. De heer Willemsen uitte ook for se kritiek op de gemeentebestu ren in ons land die naar zijn oordeel veelal te weinig reke ning houden met de 'belangen van de marktkooplieden. "Het gemak waarmee die gemeente besturen soms een streep door de rekening van de marktkoop lui zetten, ligt de ambulante handel vaak zwaar op de maag", zo zei hij. „Ambtenaren bereiden de beslissingen voor. Ze kloppen met politieke wen sen, verkeerstechnische overwe gingen, milieu-eisen en allerlei criteria. Maar men vergeet meestal de marktkoopman zelf even om advies te vragen", al dus voorzitter Willemsen, die er voorts op wees dat het aantal markten in Nederland nog steeds groeiende is. Burtons uit elkaar New York Richard Burton en Elizabeth Taylor zijn weer uit elkaar, zo heeft een goede vriend van Eli zabeth maandag mee gedeeld. Filmproducent Ale xander Cohen maandagochtend de scheiding te hebben gehoord toen de actri ce hem opbelde om een verjaardagspartij af te zeggen die Cohen vrijdag voor haar zou geven. Krantenberichten maakten melding van een romance van de actrice in het Zwitser se Gstaad. De thans 43-jarige Elizabeth Taylor en de 50-jarige acteur Richard Burton scheidden 16 maanden geleden na een stor machtig huwelijk dat 10 jaar geduurd had. In oktober vorig jaar hertrouwden zij in een afgelegen dorpje in het noorden van Botwana in Affika. Succes jongeren Den Haag De dele gatie van het NVV- jongerencontact die gisteren bij het mi nisterie van sociale zaken in Den Haag protesteerde tegen het voorgenomen ontslag van de 900 zogenaamde interim- jongeren, heeft van minister Boersma goeddeels haar zin gekregen. De jongeren hebben gewerkt onder een tijdelijke regeling die ten doel had werklo zen onder de 23 met een onvoldoende vooropleiding een jaar lang werk te ge ven in het welzijns werk of in overheids dienst. Opzet van de regeling was de jon geren in die periode tot gekwalificeerde krachten om te scho len. Maar daarin is men niet of nauwe lijks geslaagd. Minister Boersma heeft nu toegezegd dat een aantal van de 900 jongeren een vas te baan krijgt, terwijl de tewerkstelling van een aantal anderen met een jaar wordt verlengd. MARINESCHANDAAL Tussen politiecontroles door 'WE ZULLEN GARM I -en niet op de kalender kijken om te beoordelen of de chirurg nog "/el n mes kan hanteren AMSTERDAM AR-fractieleider Aantjes is weinig optimistisch over de mogelijkheden voor het Christen Democratisch Appel (CDA), het samenwerkingsverband van AR, KVP en CHU. Op een bijeenkomst van zijn partij in Amster dam zei hij gisteren dat een van de voorwaar den om de komende verkiezingen met één CDA-lijst in te gaan is, dat er een grotere eensgezindheid zou ontstaan in het beleid van de drie Kamerfracties. Daarvan is met de AR en KVP als regeringspartijen en de CHU als oppositiepartij volgens Aantjes ook bij de laat ste algemene beschouwingen en begrotingsde batten in de Kamer niets gebleken. Volgens de AR-leider moet de afspraak tot EINDHOVEN (ANP) Twee Frans sprekende mannen hebben gistermiddag bij een gewapende overval op het grenswisselkan toor langs de E-3 bij de Belgisch-Nederlandse grens in Bladel 150.000 buitgemaakt. De twee mannen boden de kassier, die op dat moment alleen in het gebouw was,, een hoeveelheid Belgische francs ter wisseling aan. Toen deze hiermee wilde beginnen, ontpopten de cliënten zich als overvallers. Een van hen dwong de kassier met een vuistvuur wapen in een zijkamer tegen de muur te gaan staan waar hij werd vastgebonden aan de verwarming. De overvallers trokken hem een zwarte zak over zijn hoofd en gristen vervolgens het geld uit de kluis. De overval werd twee minuten na het vertrek van de overvallers ontdekt door de politie, die het grenswisselkantoor routine-matig, dagelijks enkele malen controleert Toen de politiemannen niemand in het kantoortje aantroffen, gingen zij op onderzoek uit om uiteindelijk op de geboeide kassier te stuiten. De overvallers zijn nog spoorloós. Maximum leeftijd voor artsen? DEN HAAG Staatssecretaris Hendriks heeft gisteren in een vergadering van de vaste Ka mercommissie voor Volksge zondheid drie mogelijkheden genoemd om de kwaliteit van de medische zorg te bevorde ren: een verplichte nascholing, een wettelijke maximum leef tijd en een verplichte medische keuring voor artsen. De heer Lamberts (PvdA) sprak zich uit voor een maximum leef tijd van 65 jaar. Oudere artsen zouden alleen onder toezicht van collega's mogen werken. De heer Tilanus (CHU) voelde daar entegen niets voor een leeftijds grens: „Hoogleraren mogen tot hun 70ste het chirurgmes hante ren, anderen hebben op hun 55ste al trillende vingers. Het lijkt hem beter de kwaliteit van het werk van de dokter te beoordelen dan diens leeftijd volgens de kalender. Staatssecretaris Hendriks wil een vettelijke maximumleeftijd voor \rtsen grotere eensgezindheid toch echt wel serieus genomen worden. Komt die er niet, dan kan er voor mr. Aantjes ook die ene lijst niet komen. Van groot belang voor de ontwikkeling van het CDA is volgens hem hoe de drie christendemocratische fracties zich deze week in de Kamer zullen opstellen bij de behandeling van het wetsontwerp over druggebruik. namnirT NOTEER m.i.v. Leidse Courant: als nieuw kwartaalabonnee van dèv STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: 3 woonplaats: -- TEHERAN (AP) Een militaire rechtbank in Teheran heeft de vroegere opperbevelhebber van de marine, elf andere marine officieren en twee burgers veroordeeld wegens fraude. Zij werden veroordeeld tot boetes van in totaal 22 miljoen dollar en gevangenisstraffen. Oud-opperbevelhebber van de marine Ramzi Abass Atassi, die verleden maand na zijn arrestatie werd gedegradeerd van schout bij nacht tot kapitein, werd veroordeeld tot vijf jaar eenzame opsluiting en boete van 1 1/2 miljoen dollar. De preciese beschuldigingen die tegen de 14 zijn uitgebracht, zijn niet bekend ge maakt omdat hierbij militaire geheimen omtrent wapen aankopen in het geding waren. Maskerade; De dagen dat we traditioneel achter de maskers krui pen naderen met rasse schreden. In het komende weekeind barst het carnaval los in optochten; schal lende toeters en de carnavalhits zullen tegen de huizen opdreu nen. Drie dagen bier voor iedereen die zich maar in de kring wil voe gen van beneden- rivierse feestgan gers. Hulpstukken om ons dagelijks gezicht tijdelijk te verdoezelen zijn in overvloed te koop. loven die leeftijd zouden ze alleen nder toezicht van een collega jopen werken Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. L

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1