Verkoudheid baarde Muhammed Ali meer zorgen dan de Leeuw van Vlaanderen" Van der Smissen en Vultink toonden begrip voor elkaar „THE GREATEST" HAD VIJF RONDEN CLEMENTIE Olga Commandeur (te?) lang uitgeschakeld 'Vrijheid om naar voren te gaan' Triomf voor de titelverdediger Interessant door een vrij woelig verleden ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT p\r.iN\ 9 San Juan Ten overvloede bediende Muhammed Ali zich gisteravond tijdens de weging toch maar van een fors aantal schimpscheuten ten aanzien van zijn partner in de ring, de Belg Jean-Pierre Coopman, ook de „Leeuw van Vlaanderen" genoemd. Wellicht was er iemand in het gevolg die de denigre rende zinnen tot het brein van de louter Vlaams sprekende Coopman kon laten doordringen. Dat gebeurde niet en Ali's vuisten moesten dan maar het duidelijke antwoord geven op de vermetele poging van de Belg om te trachten „the greatest" zijn wereldtitel afhandig te maken. In de vijfde ronde, nadat hij er al vier danig had gespeeld met zijn opponent, vond Ali dat hij genoeg clementie had gehad met de dappere steenhou wer uit Ingelmunster. Een regen van stoten daalde neer op de vriendelijke Vlaming die zulke boze voornemens had gehad. Jean-Pierre Coopman deed nog een poging tijdig op de been te geraken maar slaagde daarin niet. De Puertoricpnse scheidsrechter Ismael Quinones Falu telde Coopman uit. In San Juan sloeg Muhammed Ali, in het met twaalfduizend toeschouwers geheel gevulde Roberto Clemente Coliseum de benen onder de vijf jaar jongere Coopman vandaan, in Ingel munster behoefde de kerkklok niet van vreugde geluid te worden, zoals Coopman was beloofd. Muhammed Ali had de Belg laten bijschrijven op de lijst van boksers die vergeefs de wereldtitel hadden begeerd, die Ali in 1974 heroverde op George Foreman. Coopman was de vijfde in successie die „the Greatest" als zijn meerdere moest erkennen in wat ditmaal niet meer dan een vriendelijk trainingspartijtje van de we- reldkmapioen was geweest Na het duel geeft Muhammed Ali zijn commentaar. Naast hem Liliane Coopman en zijn verslagen uitdager wiens linkeroog in de vijf ronden aardig is „getekend". Jean-Pierre Coopman had zich moedig gedragen maar zijn ca paciteiten waren verre van toereikend om een gevecht van een dergelijke importantie te kunnen leveren. De Belg had wel woord gehouden. Hij trachtte te boksen zoals zijn idool Joe Frazier met Ken Norton de enige die ooit in de zestienjarige profcarrière van Ali tot winst kwam zoals hij tevoren had aangekondigd; hij schuwde het duel niet, zoals hij ook tevoren had gezegd; hij bleek niet geïmponeerd door de voor hem vreemde omge ving in menig opzicht. Jean- Pierre Coopman trad voor de tweede keer, voor zijn achten twintigste prof-gevecht aan buiten de landsgrenzen. Een maal was hij naar Oslo ge reisd om de Noor Harald Skog te bestrijden. Hij verloor. In eigen land leed hij voorts ne derlagen tegen de Antilliaan Ireno Werleman en Rudi Lub bers. Toch een zeer behoorlij ke palmares in zevenentwintig partijen. Dat gaf Coopman dan ook voor zichzelf de in druk dat hij met een gerust geweten naar Puerto Rico kon gaan „want ik ben de beste zwaargewicht van Europa". Manager Karei de Jager had het vermetel vertrouwen van zijn pupil ondersteund door steeds weer erop te hameren dat hij moest trachten de eer ste ronden door te komen „en dan zou Ali nog vreemd opkij ken". Wel, Ali keek na elke ronde wel op, maar naar het fraai geboetseerde meisje dat het bord ronddroeg waarop de volgende ronde werd aangege ven. Zij hoefde dat slechts vijfmaal te doen. Al in de eerste ronde bleek dèt Coopman geen schijn van kans zou hebben. Voordat de galm van de ringgong was ver gleden, had Coopman al zeven treffers te pakken. Coopman raakte Ali niet meer dan een keer. Vlak voor het einde van deze ronde moest de scheids rechter Ali vermanen omdat hij de Belg, die in de touwen was gedreven, met een hand bij het hoofd pakte en met de ander stootte. Het was niet meer dan een onderbreking die Ali voor kennisgeving aan nam. Hij nam niet eens de moeite om tussen de ronden te gaan zitten. Coopman daaren tegen liet zich de verzorging met welgevallen toedienen. Gewicht Muhammed Ali was niet van plan zich buitenmatig in te spannen. Hij amuseerde het publiek met zijn beroemde Ali-shuffle, bekommerde zich niet om enig tempo want hij wist al dat hij van de Belg niets te duchten had. Ali kon dan ook gemakkelijk zijn ge wicht torsen dat sinds de her overing van zijn wereldtitel nog niet zo hoog was geweest 102.7 kg tegen Coopman 93.6 kg bij een aanslag op zijn kroon. Ali was deson danks sneller maar tevens ook veel sterker en kundiger dan zijn tegenstander die in de tweede ronde een uiterst kalm boksende Ali vond die niette min wederom met treffers doorkwam. Ook in de derde ronde blonk Ali niet uit door overmatige ijver en het pu bliek ging zich al afvragen hoe lang de wereldkampioen nog clementie zou hebben met Coopman, die weliswaar enige treffers plaatste maar deze waren totaal zonder gevaar. De steenhouwer had zijn mo kerslagen waarmee hij in vroeger tijden zijn dagelijks brood verdiende thuisgelaten, in Ingelmunster, waar sponsor Flandria in rijwielen hem sinds vorig jaar november drieduizend gulden per maand uitbetaalde zodat hij zich in ruil voor reclame op het shirt volledig kon werpen op het boksen. Even veerde het pu bliek op toen Ali aan het eind van de derde ronde een zui vere linkse hoek op Coopmans hoofd plaatste, die hij niet zon der enige moeite verwerkte. In de vierde ronde ging Ali er serieus iets aan doen. Hij raakte de Belg waar hij wilde en diens linkeroog ging daar van het bewijs leveren. Koel berekende Ali zijn trefkans om dan meedogenloos toe slaan, staaln. Dat deed hij volledig effectief in de vijfde ronde, waarin Coopman na twee minuten en zesenveertig seconden een il lusie armer werd. Met linksen maakte Ali zijn tegenstander „rijp" voor het slotoffensief. Tenslotte bezweek Coopman onder een linkse hoek, ge volgd door een rechtse direc te. Hij viel op zijn knieën, pakte het ringtouw beet om te proberen overeind te komen, maar slaagde daarin niet voor de tiende tel. Verkouden Jean-Pierre Coopman, de gro te onbekende, zeker buiten Eu ropa, restte de voor hem for midabele beurs van honderd duizend dollars. Tot vannacht, toen het gevecht in de Puorto- ricaanse hoofdstad San Juan plaatsvond, had hij nimmer meer dan 12.400 dollars voor een gevecht ontvangen. Niet Jean-Pierre Coopman had zijn voornemen om Ali constant op te jagen gestalte kunnen geven maar juist Muhammed Ali had hem volkomen in zijn greep gehad. Ali verliet onmiddellijk de ring. Hij was ietwat verkou den en dat had hem meer zorgen gebaard dan Coopman. Er staat weer een te dringen om zich te meten met Ali, die zijn zeventiende titelgevecht in totaal had geleverd. Dat is de Amerikaan Jimmy Young die in een „bijpartij" in het Cle mente Coliseum een gemakke lijke zege behaalde op Joe King Roman. Er wordt even wel ook gezegd dat Ken Nor ton het nog eens mag probe ren. Wie de volgende uitdager ook zal worden, simpeler dan tegen Jean-Pierre Coopman zal Ali het wellicht niet krij gen. De Belg kan nog probe ren alsnog in aanmerking te komen voor een Europees ti telgevecht. Zoniet, dan zal hij, als vóór zijn gevecht met Ali, zijn tijd weer grotendeels kun nen doorbrengen bij echtgeno te Liliane en zijn drie kinde ren. Het „grote werk" zal voor Coopman voorbij zijn. Hij heeft er bijna vijf ronden aan mogen ruiken. i gebeurd. Jean-Pierre Coopman probeert zich op te hijsen aan het ringtouw j zal voor de tiende tel daarin niet slagen. Peter Arntz naar AZ '67? (Van onze sportredactie) DEVENTER Go Ahead Eag- les-middenvelder Peter Arntz zal aan het eind van het seizoen vrijwel zeker naar de Alkmaar- se eredivisie club A.Z. '67 gaan. Naar verluidt zijn er gistermid dag „geheime besprekingen" ge voerd tussen Kees Molenaar, een van de directeuren van A.Z. '67, en Go Ahead Eagles- manager Peter Stephan. Boven dien werd bekend dat, door een eventuele transfer van Peter Arntz, de Feyenoordspeler Dick Schneider weer terugkeert naar zijn oude club in Deventer. Eagles-manager Peter Stephan: „Het is onbegrijpelijk dat derge lijke transfers onmiddellijk uit lekken. Ik kan deze geruchten niet bevestigen, maar eerlijk heidshalve ook niet ontkennen. Er is inderdaad contact geweest tussen Go Ahead Eagles en A.Z. '67; ook zijn er contacten met Feyenoord. Beide transfers zijn nog erg prematuur. Het ver trek van Peter Arntz en de komst van Dick Schneider be horen inderdaad tot de moge lijkheden." HYS geen moeite met Heerenveen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Doelman Cor Hoogendoorn van HYS-Inter- vam had lichtelijk de pest in toen zijn oud-ploeggenoot Ron Krikke hem in de vijfde minuut van de tweede periode passeer de. Dankzij formidabel doel- manswerk was hij er tot dat ogenblik in geslaagd in het ijs- hockeyduel tegen Feenstra Ver warming uit Heerenveen zijn doel schoon te houden. Uiteind elijk wonnen de Hagenaars met 8-5. Onder leiding van Ron Krikke konden de Friezen pas in de tweede periode iets terug doen, maar toen was de stand al 6—0 in het voordeel van de Hage naars. Nadat Hubiey de tweede Friese treffer voor zijn rekening had genomen, mochten de Heer- enveners in de laatste periode via Krikke en Jansen nog drie keer scoren. De Haagse doel punten kwamen op naam van Sarabèr (2), Cochrane, Randell, Martin, Ierschot, Rusche en Ha gendoorn. Overige uitslagen: Tilburg Trappers—Bondsspaar bank 7—0, Orwo/Amsterdam- Hunters 8—1. Bokswereld ROTTERDAM De Neder landse deelnemers aan het WCT-tennistoernooi in het AHOY-sportpaleis te Rotter dam, Tom Okkker en Rolf Thung, komen maandag op de eerste dag allebei in actie. Op het programma staan drie par tijen: Van Dillen Hrebec, La- ver Thung en het duo As- he/Okker tegen het als eerste geplaatste dubbel Stockton/Van Dillen. De wedstrijden beginnen maandag om 19.00 uur. Olga Commandeur wordt door pech achtervolgd. Nu raakte zij weer betrokken bij een brommer-ongeluk. Knieblessure na brommerongeluk verergerd (Van onze sportredactie) IJMUIDEN De Olympische kansen van Olga Comman deur, een van Nederlands belangrijkste atletiektroeven, zijn in gevaar. De 800 meter-loopster uit IJmuiden, herstellende van een knieblessure is donderdag zo ernstig met haar brommer ten val gekomen dat langdurige uitschakeling moet worden gevreesd. De onfortuinlijke atlete slipte op weg naar school op een glad weggedeelte en kwam precies op de geblesseerde knie terecht. Olga Commandeur na aanvankelijk optimisme („Als het een beetje vlot, lukt het me nog wel de conditie genoeg bij te schaven") erg somber: „Iedereen probeert me op te peppen maar ik moet eerst van mezelf een prestatie zien, voordat ik aan Montreal durf te denken". De jeugdwereldrecordhoudster die vorig seizoen doorbrak wordt deze winter evenals vorig jaar achtervolgd door pech. Enkele weken geleden kwam zij bij schaatsen ten val en liep een knieblessure op. Bij het daarop volgende dokterson- derzoek vreesde men eerst beschadigde kruisbanden, die haar zeker voor een jaar hadden uitgeschakeld. De latere diagnose (beschadiging van het achterkapsel van de knieban den) was optimistischer, maar kostte haar minstens een maand training. „Het ging erg goed", aldus Olga Comman deur, „ik zat elke dag bij de fysiotherapeut en ik mocht al weer alles doen binnen de pijngrens". Het brommerongelukje maakte een eind aan haar voorspoedige herstel. „De knie is nu weer opgezet. Vandaag (zaterdag) ga ik samen met Glas (de fysiotherapeut van Telstar, red.) naar dokter Kessel. Ik denk wel dat ik word doorverwezen naar Strikwerda". Deze arts moet Olga Commandeur hoop geven die zij langzaam maar zeker verliest. „Er moet maar wat aan gedaan worden. Ik kan niet weer vier weken training mis- MOYEUVRE Nog niet zo lang geleden was de verstandhouding tussen Hans Vul tink en Christ van derSmissen allesbehalve vriendschappelijk. Vultink voelde zich meer en meer bedreigd door het opkomende talent en Van der Smissen gedroeg zich als een topsporter die zich isoleert in zijn jacht op titels. Maarde tijd heelt alle wonden. De scherpe kantjes werden afgeslepen en naar mate beide biljarters meer met elkaar moesten optrekken, ontstond wederzijdse waardering. De geest van vroeger zweeft echter nog altijd boven de tafel waarop de twee Neder landse topbiljarters elkaar ontmoeten. Zo ook in Moyeuvre, waar de Europes titel in het bandstoten op het spel staat. Gisteren was het al zover omdat Van der Smissen een nederlaag had opgelopen tegen Johan Scherz. Een nieuw verlies zou uitschakeling betekenen, Vultink was de eerste dag onge schonden doorgekomen. Der halve hadden beide iets te verliezen. Er viel dan ook niets te bedisselen. Ieder streed voor zijn eigen kans. De enige afspraak was dat er niets zou worden afgesproken. In tegenstelling tot vroeger voltrok de herhaling van de nationa le finale - Vultink won - zich in een prettige sfeer. Op het biljart veranderde die situatie halverwege. Vultink was uitstekend op dreef en liep steeds verder van zijn tegenstander weg. Hij produceerde achter elkaar series van boven de twintig. Maar Van der Smissen, titelverdediger in zijn sterkste spelsoort, had zich zitten opla den. Precies op het juiste moment ontlaadde hij zich via queue. Een serie van 78, die op de slechte tafels dus toch ook mogelijk bleek, bracht hem weer helemaal terug. Vanaf dat moment ging het sein op rood. In tien beurten was de score opgelopen tot 132 - 130 voor Van der Smissen, maar een hoog gemiddelde was bij voorbaat uitgeslo ten. De heren legden de ballen uit een en lieten elkaar de problemen oplossen. Van der Smissen was er het eerste uit. Na 21 beurten bleef hij de Groenloër 12 carambo les voor. Na het spelletje carotte laaiden de emoties evenwel niet op. Beiden gaven elkaar groot gelijk. De inspanning (slechte tafels zijn bij ruime stoten een extra tegenstander) namen ze voor lief. Twee jaar geleden zouden ze het liefst de stok op eikaars hoofd hebben stukgeslagen. De uitslagen van de derde ronde zijn: Vultink 188 21 34 8.95 Van der Smissen 200 21 78 9.52 Dielis 200 12 57 16.66 Scherz 118 12 57 9.83 Arenaza 200 25 39 8.00 Connesson 176 25 49 7.04 Dufetelle 151 26 26 5.80 Muller 200 26 25 7.69 Vultink 200 27 34 7.40 Arenaza 95 27 25 3.51 Dielis 200 14 59 14.28 Dufetelle 66 14 21 4.71 v.d. Smissen 200 23 46 8.69 Connesson 125 23 28 5.43 Muller 45 13 14 3.46 Scherz 200 13 52 15.38 De stand na de vierde ronde luidt: 1. Vultink 6 59 7.36 2. v.d. Smissen 6 78 7.26 3.Müller 6 50 6.68 4. Dielis 4 59 9.59 5. Scherz 4 66 7.51 6. Connesson 4 56 7.01 7. Arenaza 2 39 4.87 8. Dufetelle 0 43 4.75 Noord-Ierland in boycot BELFAST Gisteren werd in Belfast bekendge maakt dat Schotland wei gert de wedstrijd tegen Noord-Ierland, in de strijd om het Britse voetbalkam pioenschap voor landen teams, te spelen. Deze wed strijd zou op 8 mei in Bel fast worden gespeeld. Eerder die dag was de Schotse voetbalbond al door de UEFA bestraft, omdat het Schotse UEFA- jeugdelftal geweigerd had een kwalificatiewedstrijd tegen de Noordierse jeugd in Noord-Ierland te spelen. FC DEN HAAG-RODA JC: IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIitllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIilllllllllim (Van onze sportredactie) Den Haag De strijd in de eredivisie heeft onverwacht aan spanning gewonnen door de achtereenvolgende nederla gen van Ajax. Eerst een verlies van 2-1 tegen De Graafschap en de afgelopen woensdagavond een nederlaag van 3-0 tegen FC Twente. De laatste nederlaag toonde aan dat ook een „Gene raal" (Rinus Michels) de wijs heid niet in pacht heeft. Het gevolg is dat FC Twente, Ajax en Feyenoord de eerste plaats delen, terwijl PSV op een punt afstand volgt. FC Den Haag daar entegen is betrokken bij de strijd om de zesde plaats, momenteel bezit van de Zuiderparkers. Roda JC komt een punt te kort, maar met een duel meer in het ver schiet. De strijd tussen FC Den Haag en Roda JC wordt uiteraard een belangrijk gebeuren. Dit duel komt zondag aan de orde in het Zuiderpark, aanvang 2 uur. Wij- zingingen voerde Vujadin Bos- kov niet door. FC Den Haag heeft weinig pret tige ervaringen opgedaan tegen het Limburgse Roda JC. Vooral Henk van Leeuwen en Aad Kila sprongen vroeger in de fout, ook al door de boomlange Roda- spits Dick Nanninga die provo ceerde. Deze in de lucht sterke aanvaller (27) is uitermate ge vaarlijk, vandaar zijn 10 doel punten die hij dit seizoen maak te. Ook ditmaal zal Simon van Vliet wel als „cipier" fungeren, terwijl Aad Mansveld voorts wel een oogje in het zeil zal houden. Gewoonlijk fungeren Gerard van der Lem (ex-FC Amster dam) en het jeugdige talent Pierre Vermeulen (19) als vleu gelspitsen, ofschoon Jo Körver vaak wordt opgeroepen om een van de twee te vervangen. De kracht van de Limburgers zit niettemin in de laatste lijn en op het middenveld. De rechter flankverdediger Peter de Wit (25) is momenteel een. van de sterkste verdedigers van ons land. De centrale verdediging vertoont ouderdomsverschijnse- leii. Ausputzer Jos Dijkstra (31) nog bekend van FC Amster dam en PSV en John Pfeiffer (30) hebben veel moeite om de jeugd op een afstand te houden. Bovendien behoort doelman Bram Geilman (31) niet tot de jongsten, terwijl voorts de oud- FC Den Haag-speler Dick Advo caat een breker van formaat ook al 28 jaar telt. Trainer Bert Jacobs, vroeger jeugdtrai ner bij FC Den Haag, kan even tueel nog inzetten de van Heer enveen overgenomen schutter Johan Toonstra (25). Verder de belangrijkste wedstrijden uit de eredivisie: Eindhoven-Feye- noord, Ajax-AZ'67, FC Twente- FC Amsterdam en Excelsior- PSV. Frans Derks, die FC Twente-Ajax zonder moeilijkhe den arbitreerde, leidt FC Den Haag-Roda JC.. (Van een medewer ker) KERKRADE Rechtsachter De Wit van Roda JC, dat zondag tegenstander is van FC Den Haag in het Zuiderpark, heeft dit seizoen be wezen een van de sterkere vleugelver dedigers in de eredi visie te zijn en zeer offensief. De van ZFC (Zaan dam) afkomstige Pe ter de Wit moest het vorige seizoen af schrijven. Zijn trai ner, Bert Jacobs, pre fereerde André Broeks als rechter- verdediger. Peter de Wit greep zijn kans in de oefenperiode die Roda voor de aanvang van deze competitie in Schot land doorbracht. De vijfentwintjarige De Wit verwierf een vas te plaats, hoewel niet als voorstopper zijn favoriete positie. De Wit: „Ik ben con tent met mijn plaats op de rechterflank. Peter de Wit (Roda JC): Ik krijg van Bert Ja cobs de vrijheid om naar voren te gaan en als het eens mis lukt, begirtt hij niet meteen te schelden. Het enthousiasme is Jacobs' sterkste zij de, naar mijn me ning. "Dat slaat aan bij Roda. Ik geloof niet dat hij hetzelfde succes zou hebben bij een Feyenoord. Daar moeten ze een trainer hebben tegen wie ze kunnen opkij ken". In het Zuiderpark de confrontatie tussen twee ploegen die op de ranglijst een ge lijkwaardige positie innemen. Roda kan niet beschikken over Ziegler, Vermeulen en Ehlen, die gebles seerd zijn. In het re cente verleden heb ben de ontmoetingen steeds een spectacu lair karakter gehad Dat zal het wel weer worden want Roda pleegt in uitwedstrij den sterker voor de dag te komen dan op eigen veld. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM 4

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9