Toekomstbeeld: nog zuiniger leren leven EeidóeGcmo/nt Amalrik weer in cel Toch kans voor ANS Raad MHP erkend als vierde centrale Belgische parlementsleden veroordelen Joods congres PLO beschuldigt Israël van Opec-gijzeling Kopenhagen maakt „hippie-stad" met grond gelijk ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 PACINA 7 Mr. Luns waarschmvt tegen padvinders- complex" DOORN (ANP) - Secretaris-ge neraal Luns van de Navo heeft gisteren tijdens een vergade ring van de afdeling Doorn van de WD gesteld dat de groei van de Sowjet-strijdkrachten ons met zorg moet vervullen. Hij sprak van een „padvinders- complex" bij mensen die ver wachten dat een goed voor beeld van het Westen navolging vindt. De communistische partijen in de landen buiten het Warschau pact en in Europa presenteren zich als onafhankelijk maar dat zij een koers zonder de Sowjet- Unie zouden varen is een illusie, aldus Luns. Volgens hem is het daarom lichtvaardig te menen dat sa menwerking met communisten mogelijk is. Ontspanning, ak koord, maar het is toch wel goed hiervan niet te veel te ver wachten, meende de secretaris generaal. „Voor de defensie zal het Westen offers moeten blij ven brengen. Op dit moment heeft Rusland niet de intentie West-Europa aan te vallen, doch dit kan snel veranderen. Want een land dat macht heeft kan er gebruik van maken en ook misbruik." De onderlinge ge schillen tussen de geallieerde partners leveren volgens de heer 'Luns wel moeilijkheden op, „maar die zijn niet onover komelijk". Moet Nederland terug naar geleide loonpolitiek Van onze parlementaire redactie sociale uitkeringen met tien miljard gul- DEN HAAG Uitgerekend op de dag den tot 1980 te beperken, dan zou het dat de Tweede Kamer niets te doen had aantal werklozen nog zo'n 50.000 hoger hoewel er bergen werk ligt kor men kennis nemen van uiterst pijnlijke onthulingen, weliswaar niet over de af faires van een of andere vliegtuigfa briek, maar over de niet zo fraaie toe komst van ons aller inkomsten. Die ont hullingen kwamen uit de mond van dr F. W. Rutten, secretaris-generaal van hel liggen. Een even schril cijfer is dat het aantal arbeidsongeschikten tot 1980 met 150.000 zal toenemen tot zo'n 500.000. Met de uitkeringen aan deze groepen zullen kapitalen gemoeid zijn. De tien miljard gulden aan bezuinigingen had het kabinet zich als volgt gedacht: vier miljard „ombuigen" in de uitgaven sociale uitkeringen zitten. Zoals: uitstel voortgezet en dat aan loonsverhogingen van de algemene wet Arbeidsongeschikt heidsverzekering, afschaffing van de kin derbijslag, vermindering van de uitkerin- de „nul-lijn" wel een paar jaar van ministerie van Economische Zaken. In voor onderwijs, wegen, defensie enz. en een inleiding openbaarde hij een aantal zes miljard in de sterk gestegen uitkerin- gegevens, die het Centraal Planbureau gen, tenbehoeve van invaliden, bejaar- over de economische ontwikkeling tot den, weduwen, kinderen en bijstandsbe- 1980 op een rijtje heeft gezet. hoeftigen. Een ambtelijke werkgroep Wie deze gegevens op zich laat inwerken werd aan het werk gezet om met voor- en daarbij denkt aan de operatie, om de stellen voor de „operatie" in de sociale collectieve uitgaven terug te schroeven, uitkeringen te komen, moet wel van een grote somberheid wor- Deze suggesties zijn intussen bij de mi- den vervuld. Want ondanks het feit dat nisterraad ingeleverd en vormen nu on- de economie zal verbeteren, blijven we derwerp van discussie tussen de minis- met een aantal ongunstige cijfers zitten ters. Want in maart moet minister Dui- waar ons land geen raad mee zal weten, senberg (Financien) de motie van de De machteloosheid die vele politici nu al KVP-er Andriessen hebben gehonoreerd in toenemende mate bekruipt, zal dan en met een nota komen over "de beper- nog sterker worden. Eerv-van de allerpijn- king van de collectieve uitgaven met één lijkste gegevens uit de prognoses van het percent. Dat is „zo maar" een norm, die Planbureau is, dat ondanks een economi- minister Duisenberg in de vorig jaar sche verbetering het aantal werklozen september ingediende rijksbegroting hoog zal blijven en in 1980 tussen 210.000 voor dit j^ar heeft genoemd, en 225.000 zal liggen. Zou het niet lukken De commissie-Lamers (de ambtelijke om de stijgende collectieve uitgaven en werkgroep) zag wel bezuinigingen in de gen door ze los te koppelen van het minimum-loon en uitkeringsgerechtigden ook weer bepaalde sociale premies te laten betalen. Op zo'n manier komen snel een paar miljard bezuinigingen bij elkaar Maar het lijkt nauwelijks aannemelijk dat dit kabinet zo'n keuze zal doen. Voor alles zal geprobeerd worden de sociaal kracht blijven. Dat lukt niet zonder me dewerking van het bedrijfsleven en vak bonden. De grote vraag is, of in brede kring bereid tot matiging zal worden opgebracht, of dat toch weer de groeps belangen zullen overheersen. Een andere vraag is, of ons land gezien die benarde situatie niet terug zal moeten naar de geleide loonpolitiek, zoals die in ken buiten schot te laten, en dat betekent de jaren na de Tweede Wereldoorlog een enorme beprking bij de bezuinigin gen, ,en wie aan de kinderbijslag gaat tornen, botst al gauw op de KVP. Het zal vermoedelijk wel lukken om de kinderbijslag boven een bepaald inko men geleidelijk af te schaffen. Een ander idee is om een aantal uitkeringen af te zwakken en niet meer af te stemmen op het laatstgenoten loon of salaris (zoals de W W-uitkeringen). Om het bedrijfsleven te animeren nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen zullen de lasten beperkt moeten worden. Ook met ieder geval zou een andere regeringscoa- het oog daarop is er geen ruimte voor litie volgend jaar na de verkiezingen de werd gevoerd. Als er heel weinig is te halen, is een strakke loonpolitiek met bijvoorbeeld voor iedereen gelijke verho gingen het meest rechtvaardig en het meest passend in het beleid van dit kabi net. Het zal trouwens uiterst moeilijk zijn om voor zo'n politiek van matiging een ruime steun te krijgen. Misschien lukt het mi nister-president Den Uyl om bij de vak beweging steun te verwerven. Als het hem niet zou lukken, wie dan wel? In loonsverhogingen, en moet de druk van belastingen en sociale premies worden gematigd. Het is wel duidelijk dat het matigingsbe- leid in de komende jaren moet worden kansen op het slagen van een matigings- beleid zeker niet groter maken. Wel zou dan waarschijnlijk de sociale onrust toe nemen. En dat kan de Nederlandse eco nomie niet hebben. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Leden van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie van Yasser Arafat hebben gisteren in Brussel gezegd dat hun beweging over aanwijzingen beschikt, dat Israël op z'n minst betrokken is geweest bij de recente gijzeling van OPEC-ministers in Wenen en dat het zeer wel mogelijk is dat Israël de hele actie op touw heeft gezet. De Israëlische geheime dienst zou deze actie al maandenlang hebben voorbereid en in Tel Aviv zou in november van het vorig jaar een generale repetitie hebben plaatsgevonden die een realistische copie van de eigenlijke overval zou zijn geweest, als onze aanwijzingen kloppen, aldus de PLO-verte- genwoordigers. De vertegenwoordigers van het bevrijdingsfront van Yasser Arafat zeiden voorts dat de internationale terrorist Carlos, een Venezolaan die de actie tegen de OPEC-ministers leidde en die zowat door de politie over de gehele wereld wordt gezocht, in september en november ruim vier weken in Israël is geweest waar zijn aanwezigheid echter streng geheim werd gehouden. Zij achtten de kans groot dat Carlos zich momenteel opnieuw in Tel Aviv ophoudt. DEN HAAG (ANP) Op grond van nieuwe wetenschappe lijke ontdekkingen heeft staatssecretaris dr. G. Klein (On derwijs en Wetenschappen) besloten de Astronomische Ne derlandse Satelliet (ANS) gedurende een korte periode van 1 maart tot 19 april 1976 opnieuw in te schakelen. De kosten hiervan vergen een bedrag van 450.000 gulden. De bewindsman is daarmee teruggekomen op zijn beslissing om een streep te zetten onder het ANS-programma (kosten 82 miljoen), omdat hij sinds enkele dagen beschikt over nieuwe wetenschappelijke gegevens. Het betreft hiér rontge- nuitbarstingen in bolvormige sterrenhopen (zeer dichte verza-' meling van sterren) die een periodiek karakter schijnen te vertonen. Hierbij komen voor aardse begrippen onvoorstelba re hoeveelheden energie vrij. Voorronde voor de verkiezingen ER ZIJN DE LAATSTE DAGEN aanwijzingen te over, om vast te stellen, dat ook voor Nederland de voorronde van de verkiezingen-1977 begonnen is. Men behoeft daarover niet verbaasd te zijn, want een jaar de tijd nemen om eigen politieke visie uit te dragen en te preludieren op mogelijkhe den tot samenwerking met andere partijen ligt gewoon voor de hand. Tijdens de lopende regeerperiode van een kabinet blijft altijd wel het nodige politieke zeer hangen bij die partijen die geacht worden het kabinet te steunen. Er openen zich dikwijls ook nieuwe perspectieven van samen werking, terwijl bestaande banden bij voorkeur in het laatste jaar van een kabinetszitting onder de loep genomen worden. HET WORDT LANGZAAMAAN in dit verband duidelijk, dat het tussen de PPR en enkele andere partijen, zoals de PvdA en de KVP niet meer botert. De problemen tussen PvdA en de KVP kwamen sterk naar voren tijdens de moeilijkheden in het Amsterdamse college van Burgemees ter en Wethouders. De PPR trok daaruit de consequenties en liet de PvdA weten, dat het overleg over samenwerking na 1977 dan moet er een nieuw kabinet komen afgebroken werd. Later kwamen de tegenstellingen opnieuw naar voren, toen de PPR tot de uitspraak kwam, dat met het CDA, waarin ook de CHU opgenomen zou watrden, niet meer samengewerkt kon worden. De PvdA hield na deze uitspraak wijselijk zijn mond. Kort nadien zette KVP-partij- voorzitter Vergeer van zijn kant de samenwerking met de' PPR weer op de tocht, terwijl fractievoorzitter Aantjes van de AR vorige week in Vrij Nederland verklaarde „een grote voorkeur te hebben voor politieke samenwerking met socia listen". DAARBIJ BLIJFT HET echter niet, want in de WD gaan stemmen op, die iets voelen voor een mogelijke samenwerk ing met de PvdA, maar ook stemmen, die het veel liever met het CDA willen proberen. De eerste groep, die van Geertsema meent namelijk dat op de duur verschillen tussen de opvattingen van de liberalen en socialisten veel kleiner zullen worden, de andere groep, die van Wiegel ziet er nog altijd een duidelijk politiek gevaar in. Dergelijke uitspraken en beweringen hebben betekenis, de ene keer meer dan het andere moment. Men moet ze terdege beluiste ren wanneer zij klinken en met welke bedoelingen op dat ogenblik. Dan begrijpt men ook, dat iedere partij voor zich nu al het politieke terrein aan het verkennen is, om straks met des te meer argumenten gereed te staan. Het wachten is echter vooral op het CDA, dat in april definitief gestalte moet krijgen. WE HEBBEN AL MEER dan eens betoogd, dat, om dit te bereiken, nog heel wat te doen staat in en tussen de drie confessionele partijen. Maar ook hebben wij bij herha ling laten uitkomen, dat de vorming van het CDA naar ons gevoelen noodzakelijk is voor de Nederlandse politiek. Ons inziens kan daarna pas werkelijk over de eventuele nieuwe politieke verhoudingen in Nederland gesproken worden. Weeroverzicht fvbew™ Amsterdam onbew. Eelde 1. bew. Eindhoven onbew. Den Helder h. bew. Luchth. R'dam onbew. Twente h. bew. Vlissingen zw bew. Z -Limburg zw. bew. Aberdeen zw. bew. Al£ zw. bew. Las Palmas New York Tel Aviv Zeeland zegt ja tegen Montedison MIDDELBURG (ANP) - De Staten van Zeeland hebben zich gisteravond met grote meerder heid uitgesproken vóór vesti ging van het Italiaanse petro chemische concern Montedison in het Zeeuwse Sloegebied. Daarbij is wel bepaald dat het bedrijf aan strenge milieu- en veiligheidseisen zal moeten vol doen. Het petro-chemische be drijf zou eventueel 800 man aan werk kunnen helpen. Voor de vestiging een feit is moeten nog verschillende hindernissen wor den genomen. MOSKOU —Russische recher cheurs hebben vanmorgen vroeg de dissidente auteur en historicus Andrei Amalrik gearresteerd nadat hij met zijn vrouw had aangezeten aan een diner ten huize van een Ameri kaanse diplomaat in Moskou. De 37-jarige Amalrik werd door twee rechercheurs in een auto geduwd, aldus vrienden van het echtpaar. Voor de wagen weg reed, zei een van de recher cheurs tegen mevrouw Amalrik dat haar man naar een hoofdbu reau van politie gebracht zou worden. Het is de vierde keer sinds sep tember van het vorig jaar dat de Russische autoriteiten zijn overgegaan tot aanhouding van Amalrik, om wiens boek .Haalt de Sowjet-Unie 1984" de onder gang van het Sow jetbewind wordt voorspeld. Tot dusver is de auteur telkens na korte tijd vrijgelaten. Duitse spionnen" in Rusland MOSKOU (UPI) - De Sovjet- Unie heeft gisteren binnen en kele dagen een tweede Duitse diplomaat van spionage besc- nuldigd. Een avondblad in Le ningrad noemde ditmaal de Westduitse consul-generaal in die stad, Alfred Blumenfeld een „spion en oud-nazi". De Westduitse ambassade in Moskou heeft de beschuldigin gen „geheel verzonnen" ge noemd. De verhoudingen tussen beide landen zijn verkoeld na twee uitzendingen van de Duitse televisie over de Sovjetrussische geheime dienst. In Bonn wordt verondersteld, dat de Russische beschuldigingen een onderdeel zijn van een geplande campag ne, die een reactie is op beide t.v.-uitzendingen. Den Haag De raad van overleg voor het Middelbaar en Hoger Personeel beschouwt zich als erkend als vierde vakcentrale. De bij hem aangesloten bonden zien zich dientengevolge niet meer als categorale organisaties. Deze conclusie trok MHP-voorzitter Drs. II van der Schalie giste ren uit het besluit van de Sociaal-economische Raad om de MHP als lid toe te laten. De raad van overleg krijgt één werknemerszetel, die door de heer Van der Schalie zal worden ingenomen. Vice-voorzitter A. Hubben, voorzitter van de Unie BLHP, zal zijn plaatsvervanger worden. De toelating van de MHP werd mogelijk omdat de SER onlangs de toelatingsnormen heeft gewij zigd. Tijdens de SER-vergadering zei de heer W. Spit namens de FNV (NVV en NKV) op zichzelf niet zo gelukkig te zijn met de entree van de MHP omdat zijn FNV juist naar eenheid in de vakbewe ging streeft en er nu heel duidelijk sprake is van een splitsing. Van der Schalie ziet de toetreding van zijn MHP niet als een splitsing maar als een verrijking van de werknemersvertegenwoordiging in de SER. Een belangrijke groep wordt toegevoegd. Hij meende, dat er meer dan in het verleden aanleiding is voor solidariteit, mits men discussies wil voeren op basis van wetenschappelijke studies en niet met de botte bijl blijft hakken in de inkomens van de middengroepen en hoger betaalden. De MHP-voorzitter gaf voorts als zijn mening, dat het herstel van de werkgelegenheid in de komende zittingsperiode van de SER de hoogste prioriteit moet krijgen. Daarna pas kan worden gedacht aan de verbetering van welvaart en welzijn. Ook naar zijn mening zijn de economische perspectieven niet rooskleurig en hij sloot een teruggang in salarissen niet uit, ook niet voor de gemiddelde werknemer. Israëlische soldaten ontruimen de Gidi pas in de Sinaï. Hun plaats zal worden ingenomen door Egyptische solda ten als gevolg van een overeenkomst tussen beide landen. Inmiddels is een functionaris van de Verenigde Naties vertrokken naar het Midden Oosten om te trachten het vredes overleg tussen Israël, Egypte, Syrië en Jorda nië opnieuw op gang te brengen. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL - In het Belgisch parlement is een duidelijke kentering ten gunste van de Palestijnen aan het licht geko men. Zeker 46 maar in de ko mende dagen mogelijk nog meer Belgische parlementsle den uit alle politieke partijen van het land hebben een giste ren gepubliceerde motie onder tekend waarin gezegd wordt dat alle Palestijnse vluchtelin gen die uit Israël zijn verdre ven het recht moeten krijgen naar dat land terug te keren. De Belgische parlementsleden betreuren het dat de Belgische regering heeft toegestaan dat het Tweede Joodse Wereldcon gres in BrUssel heeft plaatsge vonden en dat enkele leden van de Belgische regering zitting hebben genomen in het be- schermcomité van deze confe rentie. De Belgische parlement sleden zien in deze Joodse con ferentie onder meer een duide lijke poging om de Europees- Arabische dialoog en samen-, werking te boycotten. De Belgi sche parlementsleden zeggen bijzonder te hechten aan het recht van elk mens zich vrijelijk te vestigen in de staat van zijn keuze. Zij zijn bij gevolg van oordeel dat dit recht moet wor den toegekend, niet alleen aan de Sovjet-Russische burgers van het Joodse geloof, maar aan el- vluchtelingen die wensen terug te keren naar dit land. In een toelichting heeft een van de par lementsleden gisteren in Brussel de Israëlische houding ter zake volkomen hypocriet genoemd. Geen verklaring arts bij schoolverzuim UTRECHT (ANP) Het minis terie van Onderwijs en Weten schappen heeft schoolbesturen en -directeuren schriftelijk ge vraagd behandelend artsen niet „in verlegenheid te brengen" ke Sovjetburger, welke ook zijn j met verzoeken om medische filosofische en religieuze over tuiging is. De 50 parlementsleden vragen dat het recht op vrij verkeer van personen zonder enige dis criminatie door Israël zal wor den toegepast op de Palestijnse verklaringen bij schoolverzuim van leerlingen. Dit omdat de vertrouwensrelatie patiënt-arts daardoor kan worden geschaad. Op grond van de Mammoetwet worden regelmatig schooltoet sen afgenomen, die van belang zijn bij de eindexamenbeoorde ling. Als leerlingen zich voor dergelijke proeven ziek melden en de school niet in een „echte" ziekte gelooft, wordt nogal eens om een medische verklaring ge vraagd. De maatschappij Ge neeskunst heeft het ministerie van Onderwijs laten weten, dat in dergelijke gevallen niet de behandelend arts (huisarts of schoolarts) mag worden inge schakeld, aangezien er geen me disch probleem maar een schoolprobleem aan de orde is. Bij bossen gingen de bomen gisteren en vandaag de deur uit bij Lelystad. De rijksdienst voor de IJsselmeerpolders had enkele stroken bos ter beschikking gesteld aan particulieren, die vrij hun keus aan bomen en struiken mochten uitgraven. Het stuk bos moest verdwijnen voor de aanleg van een nieuwe weg. KOPENHAGEN (AP) - i Groeiende tegenstand ten spijt, bereidt de Deense regering de i ontruiming voor van de 18 hec- I tare grote „hippie-stad" Chris- tiania, een stuk land midden in I Kopenhagen dat bewoond wordt door ongeveer 650 men- sen en honderden katten, hon- den, geiten en zelfs paarden. Christiania bestaat al vier jaar 1 als een soort staat in de staat. De stad leidt een eigen verbij- sterend leven in' een verlaten kazernecomplex en omringd door een gracht en wallen. De naam Christiania is ontleend aan de 17de eeuwse aangrenzen de wijk Christianshaven. De Deense regering heeft de vrije stad korte tijd geaccep teerd als een „sociaal experi ment", gericht op het zoeken naar een alternatieve levenswij ze en een laatste toevluchtsoord voor maatschappelijke ver schoppelingen die niet meer ge holpen kunnen worden door de Deense welvaartstaat. Het Deense nationaal museum beschreef de vrije stad in een onlangs verschenen brochure als een waardevol studieobject voor antropologen, historici en anderen die geinteresseerd zijn in menselijk gedrag. Andere Denen staan echter min der positief tegen over de alter natieve stad. Voor hen is Chris tiania een wetteloos paradijs voor anarchisten en subversieve elementen waar ongestraft drugs gebruikt kunnen worden. Als alles volgens plan verloopt zal de gezeten burgerij na 1 april weer gerust kunnen adem halen. Het Deense parlement (Folketing) heeft namelijk beslo ten dat Christiania op die dag ontruimd moet zijn, waarna bulldozers bijna alle 190 gebou-' wen van de stad met de grond gelijk zullen maken.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7