TERUG VAN WEGGEWEEST Radio Leiden: ZELF RADIO MAKEN: PURE VERSLAVING ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGIN A S Illegale stations laten zich niet vermurwen dies meer zij. Een ander zoekt zijn ontspanning in de sport, of consumeert passief wat hij door de media, televisie en radio, krijgt voorgeschoteld. Een aparte groep hobbyisten wordt echter gevormd door de amateur-radiomakers, die een jaar of vijf geleden in grote daarbij in aanpak die van de erkende omroepen benaderen, zo niet verbeteren, zetten hun uitzendingen onverminderd voort In Den Haag vieren twee van hen binnenkort in alle openheid met feest en al een jubileum: Radio Den Haag in maart het éénjarig-, en Radio Centraal morgen, zondag, het tweejarig bestaan. In Leiden laat zich sinds vorige week zondag Radio Leiden weer horen op de 98 Mhz, na een afwezigheid van een half jaar. Een nieuwe start met ambitieuze plannen („wij willen een lokale zender worden"), die als het aan de Radio-opsporingsdienst ligt zeker niet zullen worden uitgevoerd. Van die kant werd erop gewezen, dat radiopiraterij een misdrijf is en dat we hier doorgaans met „een stelletje misdadigers" te maken hebben, die - uitzonderingen daar gelaten hard optreden niet uit de weggaan. „Misdadigers" dus en wel verslaafde, want verslaafd zijn ze, die radiomakers. Bezeten van het medium radio als ze zijn, gaan ze onverdroten door en als ze gesnapt worden is dat doorgaans geen enkele reden om er mee op te houden: „We voorzien aantoonbaar in een behoefte", stellen de radiopiraten. „Slap geleuter", noemt de PTr-opsporinevrfienv' het Onze verstr ro-ve? Arjen Brcr -.vr»s dook in de* ie, ging met ~n Leidse radiopiraten op stap en sprak met de chef-opsporing clandestiene zenders van de radiocontröledienst (RCD) van de PTT, de heer D. Neuteboom. Hieronder zijn bevindingen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het is zondagmiddag 12.00 uur als op de FM-band, 98 Mhz, klinkt: "Goedenmiddag, dames en heren luisteraars,dit is Radio Leiden, terug van weggeweest". Luid en duidelijk, als ware het Hilversum III en mét opzet tussen de popzender en het klassieke station in, kondigt Jan van Leyden, de presentator van Radio Leiden, die echter onder die naam ook programma's verzorgt voor het zusterstation Radio Centraal in Den g, aan, dat de Leidse etherpiraat thans "voorgoed terug is". Luisteraars worden opgeroepen later in de middag te komen naar "het meest swingende café van Leiden; Napoleon, aan de Steenstraat", om daar getuige te zijn van "Radio Leidens Sherry Time" tussen vier en zes, wanneer er ook opnamen zullen worden gemaakt voor de uitzending van zondag 22 februari. Een openlijke aankondiging- en een uitdaging voor de PTT-opsporingsdienst om ook in Napoleon een borrel te gaan halen, zou je zeggen. Die middag wordt dan ook meteen alarm geslagen als in het café het gerucht gaat, dat er "mensen van de pers" zijn. Er heerst een wat beklemmende atmosfeer en de barkeeper maakt een duidelijk zenuwachtige indruk: zijn naam en dat van zijn café waren tenslotte enkele uren eerder herhaaldelijk op Radio Leiden te horen. Eén van de medewerkers gaat buiten posten om zijn collega met de opname-apparatuur op te vangen: je weet het tenslotte maar nooit. Voor het zelfde geld zijn het PTT-ers en je maakt je met radiouitzendingen zonder vereiste papieren nu eenmaal schuldig aan een misdrijf. Er gaat dan ook een zucht van verlichting door het café als een legitimatiebewijs aantoont, dat het "goed volk" is en weldra komen de tongen los. "Vier jaar geleden zijn we begonnen", vertelt presentator Jan, zelf voortgekomen uit de wereld van de zeepiraten. "Je doet het omdat je bezeten bent van het medium radio, uit een behoefte dat te imiteren. In Leiden - evenals in zovele andere steden - heb je geen locale omroep en als radio je hobby is, dan kan je die alleen maar uitleven door uit te gaan zenden, wil je een. beetje bevrediging hebben. Met alle gevaren van dien helaas. Je moet het zien als een verslaafde nostalgie naar de tijd van de zeepiraten. Een dure hobby? Ach ja, maar dat is met elke liefhebberij i. Onze zender komt op een gulden of duizend en de studio kost een kleine vijf mille. We hebben het er vóór over". Volgens Jan en technicus Paul die elke zondag achter de knoppen zit hebben zij de andere Leidse piraten duidelijk geïnspireerd. „Het vervelende van deze jongens is alleen dat ze vrijwel op eikaars frequentie zitten en dat stoort elkaar zo, dat ze geen van tweeën goed te ontvangen zijn". Dat is iets wat van het station van Jan en Paul niet gezegd kan worden. Naar ze zeggen, zijn ze ook uiterst secuur te werk gegaan bij het bepalen van hun frequentie: "Die is zo nauwkeurig afgesteld, dat we absoluut niet storen, noch andere zenders, noch het luchtverkeer, dat gebruik maakt van golflengtes vlakbij de FM-band". Lokale omroep werk zijn op zo'n station moeten samenbrengen", meent de presentator van Radio Leiden. Haat nijd Zelf radioprogramma's maken en uitzenden mag dan voor sommigen louter een hobby zijn, voor Jan en Paul is het meer dan dat: zij streven er naar de lokale omroep van Leiden te worden op professionele basis en helemaal legaal. Een ideaal waarover ze ook al de nodige ideeën hebben: „Het is heel goed mogelijk de hele dag uit te zenden. Het kost weinig en je hoeft heus niemand te hinderen. Een frequentie zoals wij hier gebruiken (98 Mhz) kan in principe ook elders in het land, in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht, in het noorden en oosten, waar we ook nogal wat collega's hebben zitten, dienst doen als regionaal station. Wij bereiken allereerst Leiden en directe omgeving. Aan de grenzen van ons bereik kan een andere zender het op de zelfde golflengte van ons overnemen: geen enkel probleem. In Engeland, zo verduidelijkt Jan, doen ze het ook zo. De BBC zorgt voor het uitdragen van landelijke informatie in overal te ontvangen centrale programma's en verder werken er 25 lokale omroepen. Zoiets kan hier ook, alleen de regering houdt dit tegen uit een soort conservatisme, een zuilenzucht: elke richting z'n eigen omroepje. En bovendien zou er natuurlijk veel meer naar een lokale zender geluisterd worden dan naar Hilversum en dat mag niet, vindt men in Den Haag en Hilversum, dus mogen we niet uitzenden. Ook al willen we nog zo graag een semi-regionaal all-round programma maken met streek- en stadsnieuw^, noem maar op. Je zou de verschillende piraten, die nu aan het Een loffelijk streven, maar het is de vraag of het meer is dan alleen maar een utopie. Op de eerste plaats is het vrijwel onmogelijk om in het heilige huisje, dat het radio- en t.v.-bestel in het verleden is gebleken, een grondige verbouwing plaats te laten vinden en zelfs al zou dat kunnen, dan moet nog een groot vraagteken gezet worden achter de bereidheid van de verschillende piraten om hun uitzendingen te voegen in het stramien van een lokale omroep. Waar in Hilversum al regelmatig laaiende ruzies ontstaan kan je dat op locaal niveau (waar de haat en nijd vele malen groter zijn helemaal wel vergeten. En dat is iets dateen presentator van Radio Centraal uit Den Haag (bekend onder de naam Polleke Verstraete) en zijn collega "Joop van den Berg" ook ruiterlijk toegeven. Eén en ander wordt gestaafd door het feit dat het ook in Den Haag een enorme wildgroei is op het piratengebied: Radio Centraal, die morgen met veel tam-tam het tweejarig bestaan viert, scheurde een jaar geleden en kreeg sindsdien een andere populaire 'zender naast zich: Radio Den Haag, die op 14 maart met evenveel luister zijn eerste verjaardag gaat vieren. Radio Centraal doet dat morgen in de Haagse Jazzclub, Loosduinseweg 305b vanaf 15.00 uur 's middags, waar naar men verwacht 500 fans getuige kunnen zijn van de tweede Miss Centraal-verkiezing, een optreden van Sjefvan Oekel en Fred Haché, de groep The Incrowd en zo nog het een en ander. Als het op 14 maart de beurt is aan Radio Den Haag (wekelijks 20 uur op FM-kanaal 14 te beluisteren) komen naar gebouw Amicitia onder meer (vanaf 14.00 uur) Bolland en Bolland, Marty, de The Teh Buffoons, en Tony Marten in een programma, dat compleet met tombola en rad van avontuur gepresenteerd zal worden door Tom Collins van de Veronica Omroep Organisatie te Hilversum. Dat neemt niet weg, dat hij en zijn collega's wel degelijk het gevaar var« gepakt te worden onderkennen. Maar ze wijzen er op, dat in feite alleen de man die uitzendt direct gevaar loopt: „We werken meestal met opnamen en als programmamakers blijven we dus buiten schot. En wordt de zender opgespoord en in beslag genomen dan staat er binnen enkele dagen weer een nieuwe", zeggen de piraten, die er op wijzen, dat de luisteraars zo meeleven, dat het hun dan bovendien nog nauwelijkszelf iets kost. En voorzover ze door het betrappen wel op kosten worden gejaagd hebben ze in Den Haag een potje, waaruit dat gedekt kan worden. In dit verband is ook de steun die de piraten krijgen van grammofoonplatenhandelaren belangrijk. Deze en andere sympathiebetuigingen (onder andere van de luisteraars via hun fanclub) zorgen ervoor, dat de amateurzenders ondanks alle gevaren van op de loer liggende opsporingsambtenaren onbezorgd door gaan met radiomaken. Levensgevaar Uitdagend Beide stations hebben aangekondigd dat ze tijdens de feestelijkheden opnamen gaan maken voor de radiouitzendingen en de medewerkers van Centraal doen dat op zo'n uitdagende manier dat je haast zou gaan denken, dat er geen opsporingsdienst bestond: „We ontvangen de PTT graag als gast, dan kunnen ze eens zien wat we doen. Als ze dan hier de boel afgrendelen hebben ze meteen heel Den Haag schoon van piraten, want ze komen beslist allemaal. We vonden het ook een uitdaging om eens op een personeelsavond van de PTT een reportage te maken in het hol van de leeuw. En zelfs bij rechtstreekse uitzendingen, waar ze van wisten kwamen ze niet opdagen", zegt Polleke Verstraete. En en ander tot groot ongenoegen van de chef-opsporing van de radiocontroledienst, de heer D. Neuteboom, die de voortdurende zendactiviteiten "bepaald alarmerend en frustrerend" noemt. "Meer dan dat, "zegt de heer Neuteboom (en dat is wel zijn echte naam) "het isbovendien levengevaarlijk wat deze jongens doen". De chef-opsporing noemt de apparatuur van de etherpiraten uitermate gebrekkig: „Het is onzinnig geleuter wat ze beweren. Het is gewoon een gok waar die zender terecht komt en storing is dan ook vaak onvermijdelijk". De heer Neuteboom noemt de activiteiten van de zendamateurs op de FM "een ramp" voor houders van radio - televisie- of afspeelapparatuur, die vlak bij het pand wonen vanwaaruit de illegale uitzendingen worden verzorgd. Hij waarschuwt er uitdrukkelijk voor de activiteiten van de etherpiraten te romantisch voor te stellen: „Het is valse romantiek. Wij hebben twee man dag en nacht aan de telefoon zitten om klachten op te nemen uit heel Nederland. U moest eens weten, wat we hier meemaken. De mensen die ons bellen staan sóms gewoon te huilen, omdat ze hun kleuren-tv wel weg kunnen gooien. Het kijken wordt hun door het egoïstische gedrag van de zendamateurs eenvoudig onmogelijk gemaakt. Daarbij komt dat ze soms niet eens hun naam willen noemen uit angst voor represailles. Het is heus niet voor niets dat we bij een inval het zekere voor het onzekere nemen. Je kunt van buiten ook niet ruiken, wat voor mensen er binnen zitten. Er zitten genoeg knapen bij die meedogenloos hard zijn. Daarom zorgen we dat we zo snel mogelijk voorzien van politic binnenkomen. Vooral in Leiden loopt de zaak bij de aanhouding nogal eens uit de hand. Al zijn er natuurlijk uitzonderingen, want we krijgen ook wel eens een kopje koffie als we eenmaal binnen zijn. Maar we moeten op alles voorbereid zijn", zegt de heer Neuteboom, die verder wijst op een ander gevaarlijk aspect van deze hobby: het storen van •vliegtuigen. "Vooral Ypenburg heeft last van de Haagse uitzendingen op de FM, die veelal rond over boven 100 Mhz zitten, de frequenties die door de luchtvaart worden gebruikt, naast de BB en de reportage-mobylofoons van de N.O.S. We hebben miljarden géinvesteerd om het vliegen veiliger te maken. Dan kunnen we ons toch niet permitteren, dat zij met een apparatuur van een paar tientjes dat hele veiligheidssysteem op de toch zetten? Een landing is het werk vanseconden. In een vliegtuig kan je dan niet even gaan zoeken naar een andere frequentie die toevallig niet gestoord wordt. Het is onverantwoord wat deze mensen doen. Ze vinden zich h allemaal zo deskundig maar 't stelt niets voor. Als ze zo graag radiootje willen spelen laten ze dan er als DJ op uit trekken of een legale 27 M-er worden. Dit kan echter onmogelijk getolereerd worden", meent de chef-opsporing. Hij wijst ook nog eens op de wildgroei, die naar zijn mening niet te reguleren is. "Ééntje zou misschien nog wel gaan, maar het zijn er vele honderden, duizenden zelfs door heel Nederland en de één wil voor de ander niet onderdoen", verzucht Neuteboom. Medeplichtigheid. Vorig jaar werden door de centrale opsporingsdienst van de heer Neuteboom 885 illegale zenders opgespoord, waarvan meer dan tweehonderd op de FM. In Leiden waren 'er 27 de klos, waarvan 5 op de FM en de afgelopen weken heeft hij er weer twee kunnen pakken. Radio Centraal werd al drie keer gepakt en ook Radio Den Haag, al kon de PTT toen de zender niet vinden. "Toch nemen we dan alles mee, dat bij het zenden en programma's maken gebruikt zou kunnen zijn. Platen, tape-recorders, stereo-installaties, koptelefoons, alles kan bijdragen aan een wettig en overtuigend bewijs, zonder dat de zender zelf gevonden hoeft te worden", stelt de heer Neuteboom. Hij voegt daar aan toe, dat ook elke vorm van medewerking, hoe klein ook gestraft kan worden. "We hebben al tientallen veroordelingen meegemaakt voor deze medeplichtigheid", licht Neuteboom toe. "Daarbij ging het om het praten voor de microfoon, een interview van een willekeurig iemand dus, als deze zich maar bewust was van de mogelijkheid dat het uitgezonden zou kunnen worden. Verder heeft het reclame maken voor etherpiraten veroordelingen ten gevolge gehad", vertelt de chef-opsporingen van de PTT. Hij voegt daar nog aan toe, dat ook het insturen van een verzoekje al onder medeplichtigheid begrepen kan worden. Volgens de heer Neuteboom Ofe ging het hier om boetes van 100 tot 200 gulden. Gevraagd naar de juistheid van deze beweringen werd door het ministerie van justitie meegedeeld, dat er nog nooit sprake is geweest van een veroordeling wegens medeplichtigheid. Mr. Holtes van het ministerie wees er op, dat alleen het uitzenden en sinds enige tijd ook het hebben van een zendinstallatie als strafbaar feit is aan te merken. "Voor zover ik kan nagaan is in dit verband alleen de uitlokking strafbaar en komt het medeplichtigheidsaspect niet aan de orde. In elk geval is er bij mijn weten geen enkele jurisprudentie (rechtspraak - red) over. Deze woorden van het ministeriewerden bevestigd van de kant van het openbaar ministerie in Den Haag. Voorlichtingsofficier Van Steenderen kon zich ook geen vonnissen zoals door de heer Neuteboom bedoeld, herinneren. "Het zou ook wel een beetje vergezocht zijn. Je zou het geven van je stem dan onder "gelegenheid geven" moeten brengen, maar dat heb ik nog nooit meegemaakt Voorlopig hebben we er onze handen vol aan, om de echte daders te pakken", aldus mr. Van Steenderen. Indianenverhalen verhalen Ook de van de kant van de PTT geponeerde stelling dat iemand die eenmaal veroordeeld is voor dit soort piraterij niet meer of moeilijker in aanmerking zou komen voor een overheidsbetrekking blijkt bij navraag op een fabeltje te berusten.Woordvoerder Burgers van de Rijks Psychologische Dienst, wiens keuring vast onderdeel is van sollicitaties bij de overheid, karakteriseert deze stelling van de PTT als "kleurrijke indianenverhalen". „Wij gaan zeer genuanceerd tewerk bij dit soort zaken wat de relatie ambt-delict betreft. Natuurlijk is het duidelijk dat we liever geen ex-brandkastkraker op het ministerie van financiën zien aangesteld. Maar veelal is een veroordeling voor etherpiraterij helemaal geen negatief punt bij een sollicitatie. Wij vinden - en ik dacht terecht - dat vergelding met eeuwig door moet gaan door allerlei bijkomende straffen op te leggen als een verbod om in overheidsdienst te komen. Bovendien zou dit bijzonder willekeurig zijn, omdat maar een beperkt deel van de zendamateurs tegen de lamp loopt", verduidelijkt hij. Inmiddels blijven ze tegenover elkaar staan: de zendamateurs en de dienst van de heer Neuteboom en voor de standpunten van beiden lijkt wel wat te zeggen. "Er zal heus wel eens worden gestoord en heus wel eens worden geïntimideerd", geeft Jan van Radio Leiden toe. „Maar dat zijn uitzonderingen die niet voor ons opgaan. De luchtvaart zit op een frequentie ver boven de 100 en wij zenden uit op 98 Mhz. Dat zegt genoeg". Hij voegt daar nog aan toe dat hij, evenals veel van zijn collega's best eens een keer met de heer Neuteboom zou willen discussiëren. "Helaas zien we hem echter alleen maar als we gepakt worden en op zo'n moment komt er weinig van. Ik kan alleen maar dit zeggen: als hij ons vindt, laat hij dan gerust in z'n eentje komen en die 25 man politie maar thuis laten. We zullen hem geen strobreed in de weg leggen. Want we zijn geen misdadigers en geen piraten, want een piraat is iemand die ophoudt met zenden als hij legaal wordt en wij beginnen dan pas echt".... ARJEN BROEKHUIZEN Elk mens heeft zo zijn hobby's. De een reageert zich na zijn werk af door zich te verlustigen in het verzamelen van schelpen, postzegels, stickers, sigarenbandjes, suikerzakjes en wat getalen de kop op staken en sindsdien eigenlijk alleen maar tegen de verdrukking in schijnen te groeien. Dit ondanks het feit dat een speciale dienst van de PTT, belast met de opsporing van klandestiene radiozenders op de FM-band en de zgn. 27-Mc'ers, die vorig jaar nogal van zich lieten spreken, dagelijks met een groep van veertien deskundigen probeert de clandestiene radiozenders op te sporen. Daarbij heeft men de beschikking over zeven peilauto's, die met fijngevoelige apparatuur de illegale zender kan localise ren, waarna meestal met de nodige politie-assistentie tot actie wordt overgegaan. De zendamateurs, die op de FM-band vaak complete programma's leveren in de geest van Hilversum III en V J

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5