Gemeente door knieën voor eisen brandweer Leidse gastarbeiders in migrantencentrum aan de Zijldijk Le id en ak tu eel l MEER PERSONEEL, MINDER UREN Prof. Von Ronnen en prof. Ver linde met emeritaat ZATERDAG 21 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 3 - Van een onzer verslaggevers Leiden Het gemeentebestuur van Leiden is voor een groot deel door de knieën gegaan voor de eisen van de Leid se brandweer. Met ingang van 1 juli a.s. wordt een werkweek van 66 uur ingesteld (dit was 60 uur) voor de uitrukkende brandweer. Daarbij zal het personeel met vier man worden uitgebreid. Voor deze uitbreiding zullen de 4 „brandweer chauffeurs" worden onttrokken aan de EHD; voor deze Eerste Hulp Dienst zullen vier nieuwe chauffeurs moeten worden gevonden.' Tot deze maatregelen besloten Burgemeester en Wethouders gistermiddag, een besluit dat later op de avond tot veel vreugde en tevre denheid aanleiding gaf tijdens een vergade ring van de dienstcommissie, waarbij o.a. wethouder Van Aken en het bijna voltallige brandweerpersoneel aanwezig was. Commis sie-voorzitter Immink: „Vandaag is bereikt, wat ons al zeven jaar heeft beziggehouden". Het B en W-besluit werd door brandweercom mandant Broeshart bekendgemaakt. B en W verklaarden zich voorts bereid, een 60-urige werkweek in te stellen, „in principe binnen anderhalf jaar, wanneer uit onderzoe kingen blijkt dat in de meerderheid van ver gelijkbare gemeenten een dergelijke werktijd voor de repressieve dienst van de brandweer gebruikelijk is". Commandant Broeshart zei later, dat hij wat dit betreft „morgen nog" met afdoende gegevens bij B en W zou kun nen komen. Verder zal met ingang van 1 juli de compensatietoelage van 9 pet. niet naar nul pet worden gebracht, maar de helft (4,5 pet.) zal worden uitgekeerd tot het moment van de nieuwe arbeidstijdverkorting. Wethouder Van Aken gaf een uitgebreide toelichting or> fe gebeurtenissen van de afge lopen viei uagen met acties van brandweerzij de en langdurige en moeizame besprekingen. „Ik heb deze week ervaren", aldus de wethou der, „dat de stemming in het korps onder nul was gedaald. Dit mocht natuurlijk niet, omdat de gemotiveerdheid voor dit werk zo noodza kelijk is en gehandhaafd moet worden. Daar bij had ook twijfel kunnen rijzen aan uw inzet. Van Aken zei verder, dat de gesprekken met de commandant en de dienstcommissie (vier dagen „actiecomité") in een „goede sfeer en harmonie" waren gevoerd. De wethouder kon evenwel niet verhelen, dat er in het beleid t.a.v. gemeentelijke ambtenaren (waaronder de brandweer) nog enkele knelpunten be staan, met name de EHD komt thans in een moeilijk parket te verkeren. Oplossing hier voor (bij de EHD schijnen weken te worden gemaakt van 84 uur.zal prioriteit krijgen. „Het ligt in de bedoeling, de EHD sterker aan de GG en GD te verbinden", aldus Van Aken. Commandant Broeshart sloot de mogelijkheid niet uit, dat eens brandweer en EHD geheel ontkoppeld zullen worden. Al blijft er nog „een weg met hobbels" af te leggen (volgens Van Aken), toch kunnen nu weer de spandoeken en banieren van de brandweerwagens. De Leidse brandweer is terug onder het tuchtreglement, zoals de heer Broeshart zei. De Leidse brandweerlieden be ginnen zich weer wat „gewone" mensen te voelen. Vanuit de dienstcommissie werd iede reen die zijn steun aan de actie had verleend bedankt: „Uw vertrouwen heeft ons tot win naar gemaakt, deze week", meende voorzitter Immink. Geluid uit de vergadering: „Leuk vanavond, maar ik mis nou een beetje dat gekanker. Commandant Broeshart moest het van het hart, dat hij had te kiezen tussen zijn perso neel en een gemeentelijk beleid. „Op het stadhuis zijn er keiharde mensen onder die een diensthoofd kunnen kraken. Dat hebben we gezien aan de directeur van de Groenoord- hal, Daey Ouwens, die ontslagen werd. Maar de eerlijke zaak stond bij mij voorop. Hoewel ik wel benauwd ben geweest", zo bekende Broeshart, „verbeeld je eens, dat „ze" niet door de knieën waren gegaan. Uiteindelijk is de keus me niet moeilijk gevallen. Toch zullen we als brandweer nog heel veel en anderhalf jaar lang moeten praten, want, nogmaals, op het stadhuis zitten erg harde onderhande laars". Het migrantencentrum aan de Zijldijk Dirk Celis in „Dagboek van een gek". Inspannend en geconcentreerd eenmanstoneel van Dirk Celis LEIDEN Dirk Celis en Mi- chel Lafaille (regie) presen teerden gisterenavond hun be werking van Nicolaas Gogol's „Dagboek van een gek" in het LAK en dat was een boeiende aangelegenheid. Een uiterst simpel decor van zeven stoelen en een soort paspop, Celis ge kleed in een herencostuum met in de hand een diploma ten koffer; beide elementen richtten de concentratie volle dig op het spel. Voor de pauze zien we een vroeg stadium van de ambte naar Popritsjien in het gek kenhuis. Hij vraagt zichzelf af waarom en hoe hij er geko men is, spuit een verwarde hoeveelheid herinneringsbrok- ken, waarbij hij af en toe ver valt in een spelen van die her inneringen. Stoelen functione ren hier als aanspreekmoge- lijkheid, eventueel de buiten wereld, maar ook om de po ging tot innerlijke ordening en de daarop volgende desorde ning te veruitelijken in netjes neerzetten en weer verschui ven in mindene orde. Het spel is evenwel nog in wanorde en daardoor niet in staat echt in het offensief te gaan; zijn gek zijn is niet duidelijk. Het gedeelte na de pauze is de doorbraak. Contrasten stemmingen en uitbarstingen worden groter, het spel feller, en krampachtiger, maar nog altijd precies. Wat zich voor de pauze voorspelde, breekt open. Popritsjien waant zich koning van Spanje, heeft voor zichzelf een machtspositie gecreëerd en gaat dan daaruit zijn omge ving, die nog altijd uit herinne ringen bestaat, veroordelen en attaqueren. Bepaalde herinne ringsbeelden sluiten inéén, de ambtenaar wordt duidelijker, want hij is nu wel gek. Het best komt dat naar voren uit zijn waanverhalen over zijn inwijding in Spanje, dat geba seerd is op zijn voorgeleide voor andere gekken en daarop volgende, harde, „behande ling". Uiteindelijk zegt Pop ritsjien, dat hij ziek is, neemt zijn dagboek uit zijn koffer en verdwijnend leest hij zijn ei gen ziektegeschiedenis voor. Het is Dirk Celis gelukt met zeer genuanceerd spel, over eenkomstig allerlei wisselin gen van emoties in de ambte naar, ingetogen met felle, maar beheerste of verkrampte uitbarstingen het hele ver loop duidelijk, aanvaardbaar en meevoelbaar te maken en bij ons een begrip te kweken voor de waanbeelden en -over gangen. Zeker de moeite waard, deze oorspronkelijk Belgische productie. Paul van der Plank Van onze correspondent LEIDEN/LEIDERDORP De gemeente Leiden kan tot 1 oktober 1977 36 buitenlandse werknemers onderbrengen in het woonoord van buitenlandse werknemers aan de Zijldijk in Leiderdorp. Dit aantal is, indien nodig, op te voeren tot 48 door ook een vierde barak op het terrein weer voor bewoning gereed te maken. Op 1 oktober 1977 moet Leiden binnen de gemeentegrenzen zelf voldoende woonruimte van goede kwaliteit ter beschikking heb ben voor de opvang van deze, vooral uit Marokko afkomstige mensen. Bij wijze van tegenprestatie tegenover de medewerking van Leiderdorp zal Leiden tegen die tijd ook zorgen voor de huisvesting van ongeveer vijftig, economisch aan de gemeente gebonden bewoners van het woonoord. De opening van het migranten centrum aan de Zijldijk giste ren door wethouder Verboom betekent een oplossing van de enorme problemen die eerder ontstonden door de verwoes ting (door brand) van het pand aan de Morssingel 1. In dit pand huisvestte de ge meente een groot aantal Ma rokkanen. Deze kunnen nu onderdak vinden in de mede doorLeiderdorp ter beschik king gestelde barakken van het woonoord. Ook zullen in de nabije toekomst, wanneer de verschillende pensions waarin nu nog buitenlandse werknemers zijn onderge bracht worden gesloten, deze mensen in dit woonoord huis vesting vinden. zhet woonoord is eigendom van de stichting woonoord buiten landse werknemers van de Leidse vereniging van indus triëlen. Het kamp, want dit is het met zijn troosteloze barak ken waar de bewoners met z'n zessen in een vrij kleine ka mer moeten slapen, ging in 1965 open. Toendertijd verble ven er 160 buitenlanders voor namelijk Turken en Marokka nen. In de loop van de jaren is dit aantal aanzienlijk terug gelopen. Op dit moment wo- Wethouder Verboom (uiterst rechts) tijdens een rondleiding door de slaapbarakken van het centrum. nen er nog 77 Turken en Ma rokkanen. Daar komen dus nu voorlopig 36 Marokkanen bij. Anders dan bij de bewo ners die werken bij bedrijven die deel uitmaken van de stichting woonoord (of daar voor aan de stichting betalen en derhalve een deel van de kosten voor hun subsidiëren) kunnen de nieuwe bewoners geen gebruik maken van de centrale keuken vanhet woon oord. De kosten daarvan zou den zij namelijk zelf moeten betalen hetgeen een aanzien lijke aanslag op hun (beperk te) inkomen zou betekenen. „Ik heb zeer hoge verwachtin gen van ons overleg met de gemeente Leiderdorp over de mogelijkheden in de toekomst de buitenlandse werknemers een kwalitatieve goede huis vesting te bieden", aldus wet houder Verboom bij de ope ning van het Leidsemigran- tencentrum. „De hier gevon den oplossing is daarvoor een eerste aanzet. Het overleg is dermate positief, dat we echt wel goede mogelijkheden voor een goede oplossing van de problematiek zien", zo meen de de wethouder. De nu door Leiderdorp verleende mede werking was voor Leiden aan leiding om de huisvesting van vijftig van de huidige bewo ners van het woonoord voor zijn rekening te nemen. De huisvesting van de resterende bewoners zal Leiderdorp zelf verzorgen voordat op 1 janua ri 1978 het kamp volledig ge sloopt moet zijn. Het terrein is nodig voor een verdere in dustriële ontwikkeling van de gemeente. Ter wille van de werkgelegenheid, zoals b en w van Leiderdorp betoogt. LEIDEN - Prof. dr. J. R. von Ronnen, hoogleraar in de alge mene radiologie, en prof. dr. J. D. Verlinde, hoogleraar in de medische microbiologie, beiden aan de rijksuniversiteit in Lei den, hebben gisteren wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid geno men. Prof. Von Ronnen sprak in zijn afscheidscollege over „Radiologie 1956-1976". Prof. Verlinde gaf een uiteenzetting over „Microbieel toerisme". Prof. Von Ronnen werd in 1910 in Amsterdam geboren, werd arts, specialiseerde zich in ra diobiologie en promoveerde in 1956 in Utrecht op het proef schrift „Het röntgenonderzoek van de mamma zonder toepas sing van constrastmiddelen". In hetzelfde jaar werd hij hoogle raar in Leiden. Van 1967 tot 1975 was hij ook gedelegeerde van de medische faculteit in Leiden voor de reorganisatie van het medisch onderwijs in Suriname. Sinds 1956 is hij voorts lid van de Gezondheids raad. Prof. Verlinde werd in 1910 in Spijkenisse geboren, werd die renarts en specialiseerde zich in de medische microbiologie bij de bacteriologische afdeling van het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde in Leiden en het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid in Ut recht. In 1939 promoveerde hij in de diergeneeskunde op het proefschrift „Encephalitis bij den hond, een vergelijkend-pa thologisch onderzoek naar de aetiologie van de zogenaamde infectieuze encephalitides". Hij werd in 1947 buitengewoon hoogleraar en in 1960 gewoon hoogleraar. Hij is eredoctor van de universiteit van Bazel, lid van de Koninklijke Akademie van wetenschappen, van de Ge zondheidsraad en van de New- York Academy of Sciences. Zijn wetenschappelijk onderzoek be trof grotendeels de pathogenese, epidemiologie en specifieke pre ventie van infectieziekten. Prof. Von Ronnen Concert in ,,De Twee Spieghels" Leiden In café „De Twee Spieghels" treden morgenavond de pianist Henk Weber en de tenor John Verheul op. Zij bren gen in het kader van de cyclus „Anders op Zondagmiddag" een programma van operette- en opera-aria's. Henk Weber is als repetitor verbonden aan het Ne derlands Madrigaalkoor. John Verheul treedt regelmatig op als solist bij opera- en operettege zelschappen. Het concert begint om drie uur. Verbouwing Kortimarkt kost 30 mille Van een onzer verslaggevers Leiden De voormalige Korti markt in de Merenwijk zal voor 30.000,- worden verbouwd ten behoeve van het club- en buurt huiswerk in de wijk. Zoals be kend zal dit gebouwtje voor so ciaal-cultureel werk worden be stemd totdat het nieuwe wijk centrum gereed is. B. en W. hebben onlangs besloten een jaarlijkse huur van 26.000,- voor de Kortimarkt te bereke- Grote drukte bij huwelijk van wethouder Noordwijkerhout Van onze correspondent Noordwijkerhout Gisteren is de Noordwijkerhoutse wethou der L.(eo) Koelewijn getrouwd met mej. M.(arlo) Cremer. Bur- _gemeester Bosma sloot het hu welijk persoonlijk. Bij de kerke lijke inzegening in de parochie kerk van St. Victor was de be langstelling enorm groot maar de receptie in hotel V.d. Geest spande de kroon. Ruim 200 gas ten drukten het bruidspaar de hand. Leerlingen en collega's van de Noordeinder Scholenge meenschap uit Leiden, waar de heer Koelewijn docent is in kan toorpraktijk, burgemeester Bos ma, de gemeentesecretaris en de leden van de gemeenteraad, ver tegenwoordigers uit het be drijf s- en verenigingsleven vele anderen. Tezamen met de vele vrienden en bekenden van Marlo zorgden zij voor een zeer drukke receptie. Een absoluut hoogtepunt in de feestvreugde was het bezoek van de Kanine- faaten. De heer Koelewijn is lid van de raad van elf. Vooropge- gaan door de boerenblaaskapel „De Koetillers" kwamen prins Jan Boerenkant met zijn raad van elf, de dansmariekes en de oud-prinsen binhen. Onder scheidingen werden uitgereikt en cadeaus overhandigd. De wethouder en zijn bruid ves tigen zich uiteraard in Noord wijkerhout Steunpilaren voedingsbond NKV Roelofarendsveen gehuldigd Een tiental steunpilaren van de Voedingsbond NKV afd. Roelofarends veen zijn gisteravond met het zilveren en gouden insigne van het NKV gehuldigd. Zeven van hen kregen uit handen van hoofdbestuurslid Wouda het gouden insigne vanwege hun 40-jarig lidmaatschap. Het waren de heren Van Es. W. Loos, Elstgeest. W. Oomen, Olijerhoek, P Loos en P. Oomen. Voor hun 25-jarig lidmaatschap kregen de heren C. Zoet, Kuiper en N. Zoet het zilveren insigne. Het is volgens de voorzitter van de voedingsbond, het vroegere St. Deus Dedit, de heer Van der Hoorn overigens zeer waarschijnlijk, dat onder de zeven ook enkele zijn. die al meer dan 50 jaar lid zijn. Dit is echter niet meer te controleren, omdat in de oorlog de administratie van het hoofdbureau in Haarlem verbrand is. Omdat twee boeken van de afdeling zelf, van voor de oorlog, bewaard gebleven zijn, was het plaatselijk bestuur toch in staat vast te stellen dat het zevental in ieder geval de grens van een veertigjarig lidmaatschap gepasseerd is. Alphense lof voor politie commissaris Van Voorden Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - „Een voortreffelijk en een hu maan politiecommissaris". Hier mee kenschetste burgemeester R. M. Gallas de scheidende korpschef van de Alphense poli tie, de heer H. W. van Voorden, die vrijdagmiddag afscheid nam van Alphen om eenzelfde func tie in Leiden te gaan vervullen. „In de bijna zeven jaar dat U in Alphen werkzaam bent ge weest is heel wat gebeurd", me moreerde de burgemeester. „Hoogtepunten waren de ope ning van het nieuwe politiebu reau aan de Oudshoornseweg en uw bevordering tot commis saris". Voorts noemde de heer Gallas hem een loyaal figuur bij uitstek die zich sterk heeft inge zet voor de verhouding politie- burgerij en ook intern veel heeft gedaan om de korpssfeer te ver beteren. „De samenwerking tus sen ons beiden was vlekkeloos dank zij uw houding", zei Alp hens eerste burger, die meende dat de heer Van Voorden met deze eigenschappen ook in Lei den zijn plaats zal vinden. Hij overhandigde als dank het ge meentebord van Alphen aan po litiecommissaris Van Voorden. In zijn dankwoord zei politie commissaris Van Voorden dat de samenwerking met de burge meester duidelijk 2-richtingsver- keer was. Hij bedankte het poli tiekorps voor het gegeven ver trouwen. „Ik ben trots op dit uitstekende korps dat ik in mijn zeven Alphense jaren heb zien verdubbelen en ik wil besluiten met een Rotterdamse uitdruk king: Houwe zo", aldus de heer Van Voorden. Tenslotte overhandigde hij de sleutel van het gemeentehuis en het politiebureau aan burge meester Gallas, die tijdelijk de leiding van het korps zal over nemen totdat een nieuwe com missaris is benoemd. Harmoniekapel in voormalig Marinecomplex Leiden De Katholieke Har moniekapel krijgt de ontspan ningszaal van het voormalige' Marinecomplex aan het Noord einde ter beschikking voor repe tities. Behalve aan de Katholieke Har moniekapel, die hoofdgebruiker is, zal de zaal nog beschikbaar worden gesteld aan andere mu ziekkorpsen. De Nederlanse Vereniging van Huisvrouwen af deling Leiden-Oegstgeest komt in de nog te ontruimen dienst woning van het complex te zit ten. Proefproject ,,Open school" in Leiden Van een onzer verslaggevers LEIDEN Begin januari 1977 start in Leiden een proefproject „Open school voor jong volwas senen." Ter gelegenheid hier van wordt op zaterdag 6 maart in de aula van de Louise de Coligny-scholen gemeenschap een informatiebijeenkomst ge houden. De bijeenkomst begint om half elf en duurt tot onge- De „open school" beoogt (jong) volwassenen met een minimale schoolopleiding meer greep om hun leef- en werksituatie te doen krijgen. Er zijn drie doel groepen: werkende volwassenen die hun onvoldoende of verou derde opleiding als een handi cap ervaren; jonge volwassenen tussen 17 en 30 jaar, die al vroeg van school zijn gegaan en huis vrouwen. Deelnemers aan het project krijgen de mogelijkheid zelf hun pakket van te behande len onderwerpen te bepalen. PPR wil geen harde eisen stellen aan de PvdA Van een onzer verslaggevers LEIDEN De PPR wil voor alsnog de PvdA niet méér on der druk zetten dan zij tot nu toe heeft gedaan. Het voorstel van D'66 een lijst met harde eisen aan de PvdA te stellen vond weinig gehoor bij de PPR-leden tijdens een giste ren gehouden vergadering. De PPR-leden achtten het raadza mer het college van b en w op termijn te stellen. Zoals bekend heeft de PPR in december al aangekondigd dat zij uit het politieke samen werkingsverband met de Pv dA zal stappen, wanneer er op 1 juni van dit jaar nog structu reel niets aan de politiek van de PvdA zou zijn veranderd. Uit onvrede met de gang zaken tot nog toe stapte de PSP half januari uit de coali tie. Binnenkort zal er een over leg tussen PPR en D'66 plaats hebben over het door de laatstgenoemde partij gedane voorstel. De PPR zal aanstaande maan dag in de raadsvergadering een tussenvoorstel aangaande het tijdelijk benoemen van de heer G. Mojet tot geneesheer directeur van het psychia trisch ziekenhuis „Endegeest" steunen. De heer Mojet zou moeten terugtreden wanneer de plannen tot herstructure ring van de beheersstructuur van „Endegeest" kunnen wor den uitgevoerd. Kabouters van de Sassenheimse Theresia-groep vormden gistermiddag voor de St. Pancratiuskerk erebogen voor hun leidster Anniek Krom, nadat deze in het huwelijk was getreden met de heer A. Stokman. Het betekende tevens een afscheid, 'want het paar gaat wonen in Hoofddorp. Geestdriftig j ubileumeoncert Collegium Musieum LEIDEN Het Leidse universi taire koor- en orkestgezelschap Collegium Musieum bestaat dit jaar veertig jaar. Dat werd gis teren in de Zuiderkerk gevierd met een lustrumconcert, waarin werken van Bach, Bruckner, Saint-Saëns en de Arnhemmer Hans Kox werden uitgevoerd. Onder inspirerende leiding van dirigent André Kaart blijkt het Collegium Musieum een vol waardig orkest te zijn, van vol doende kaliber om het indruk wekkende programma aan te kunnen. De uitvoering opende met het stuk voor viool, hobo en orkest van J.S. Bach, waarin vooral Chris de Jonge een knappe par tij blies. Het orkest had wat moeite met het ingetogen ada gio, dat een enorme concentra tie vereist, maar de vitale alle gro's van het eerste enderde deel kwamen enthousiast uit de verf. Het muzikale hoogtepunt vormden de Motetten „Locus is- te a Deo Factus est" en „Chris tus factus est pro nobis" van Anton Bruckner. Deze teksten behoren tot de wisselende ge zangen van de katholieke ere dienst, en werden in 1869 door Bruckner voor vierstemmig ge mengd koor bewerkt Prachtige muziek, waar het koor van Col legium Musieum hard en goed aan gewerkt heeft. De dynami sche cantate „O ewiges Feuer" van Bach liet er weer geen mis verstand over bestaan, dat het deze avond een feestelijk con cert was. Van de Symfoniën van Saint- Saëns is de derde, de Orgelsym fonie, het bekendste. Gister avond liet het orkest van CM de tweède symfonie, door Saint- Saëns op vijfentwintigjarige leeftijd gecomponeerd, horen. Saint-Saëns is als wonderkind begonnen, en had al een enorme concertervaring toen hij deze speelse, maar glasheldere mu ziek schreef. Het betekent dan ook heel wat voor een amateur orkest om een dergelijk werk in het programma op te nemen. De „beestachtige kantate" The Zoo van de veelzijdige Neder landse komponist Hans Kox (geb. 1930) sloot het concert af Het is een vrolijk spektakelstuk voor gemengd koor en orkest, een kombinatie van grappige muziek en grappige teksten. An dré Kaart was zo goed niet, of hij liet het laatste deel voor de kerk vol trotse ouders herhalen. Ook wij willen onze lezers het geestige rijmpje, dat Kox op muziek zette, niet onthouden: Een dove zeemol gaf te Grol „een fluitrecital in c-mol „Hij had er weliswaar te Sloten „zijn fluit te barsten op gefloten. „Maar wat dan nog, zo riep hij uit, „Ik zie geen barst en hoor geen fluit." Op zondag 21 maart geeft het Kamerkoor van Collegium Mu sieum o.l.v. André Kaart een koffieconcert in de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerk- gracht. Ook het Leids Blokflui tensemble van Piet Kunst zal daar optreden. Aanvang 14.00 uur. Van harte aanbevolen.' Ton Harmsen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3