BLOEDBAD DREIGT EN RHODESIË Den Uyl wil strijd tegen werkloosheid verder opvoeren Judy kennismaking Sfeer onderzoek niet vertroebelen Al dat gedonder in Guatemala j HAUSER: OMKOPING BIJ AANSCHAF F16 5 Leidse ^brandweer «krijgt "haar zin „Groen licht9 voor snorfiets D0SR-WET. BOYS Griep eist doden in Engeland Aardappelen tegen kostprijs Minitrip Alphenaren eindigt in ziekenhuis zoe^ foidóe (EWia/ni Zaterdag 21 februari 1976,66e jaargang no. 20356 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Korl Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38.27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Rudi Carrell op Ned. I om 19.55 uur. Om 21.50 uur „Hoe bestaat het." Ned. II om 19.20 uur Q Q en om 20.25 uur Ellery Queen. Zondag Ned. I om 19.30 uur Jonge mensen op het concertpo dium, om 20.40 uur Brainwave en om 21.35 uur Sonja 's avonds. Ned. II om 21.00 uur Sylvia Poons als markante tachtiger en om 22.35 uur Huub Bals in „Beeldspraak". Zacht met zon Perioden met zon maar ook en kele wolkenvelden. Op de mees te plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuid oost Max. temp. van 8 graden in het noorden tot 14 graden in het zuidoosten van het land. Schev. hoogw. Laagw. 3.27-15.58 Waarschuwing minister-president: (Van onze verslaggevers) DEN HAAG Premier Den Uyl heeft gisteravond verklaard, dat alles moet worden gedaan om de sfeer rond het onderzoek van de commissie Donner/Holtrop/Pe- schar niet te vertroebelen. „Ik heb er alle vertrouwen in, dat de reële problemen, bijvoor beeld ten aanzien van mogelijke belemmeringen bij een onder zoek op Zwitsers grondgebied, uit de weg kunnen worden ge holpen De minister-president meende, dat de commissie die belast is met het onder zoek naar de Lockheed-steekpenningen „binnen de grenzen van recht en wet" optimale medewerking zal krijgen, zowel in Zwitserland als in de Verenigde Sta ten. Hij sloot niet uit, dat het onderzoek zich zal uitstrekken tot Frankrijk en En geland. Ook merkte de premier na afloop van de vergadering van de ministerraad op, dat het voor de hand liggend is, dat de commissie ook eventuele andere be schuldigingen in haar onderzoek betrekt. Hij doelde daarbij op de geruchten als zou een ex-KLM-directeur door Lockheed zijn omgekocht De Amerikaanse senator Frank Church, de voorzitter van de senaatscommissie die de Lockheed-affaire onderzoekt heeft gisteren verklaard dat die medewerking „zoveel mogelijk" zal worden verleend. De senator zei dat zijn commissie de namen van de functionarissen die steek penningen hebben gekregen van Lock heed niet kent, maar dat om die namen inmiddels wel is gevraagd. Landen die naar het Lockheed-schandaal een onder zoek instellen moeten hun verzoeken om inlichtingen richten tot het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aldus Church. De gevraagde gegevens zullen dan „zoveel mö6eiijk" ter beschikking worden gesteld. Overigens is het Lockheed schandaal gis teren andermaal in omvang toegenomen. Uit documenten van Lockheed is komen vast te staan dat een „buitenlandse advi seur" in 1974 en 1975 8,3 miljoen dollar van de vliegtuigfabriek heeft ontvangen en dat deze persoon nog 4,5 miljoen dollar van de maatschappij tegoed heeft. Volgens het persbureau UPI gaat het hier om Lockheeds agent in het midden-oos ten Adwan Kasjoggi. In Duitsland heeft de voorzitter van de CSU, Franz Josef Strauss als zijn mening uitgesproken dat Lockheed pas in de jaren 1970-1972 op grotere schaal met steekpenningen is gaan werken. In de zestiger jaren, de periode waarop de beschuldigingen tegen prins Bernhard betrekking hebben, was dat nog niet geval, aldus Strauss die zelf ook van het aannemen van steekpenningen is be schuldigd. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Tweede Kamervoorzitter Vondeling wil ophelde ring over de bewering van oud-Lockheed-medewerker Ernest Ha user dat de Amerikaanse vliegtuigfabriek General Dynamics een Nederlands Kamerlid heeft omgekocht Vondeling heeft minis ter Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) verzocht om de ambassade in Washington te laten nagaan of Ha user deze uitlatingen inder daad heeft gedaan. Hauser heeft in Washington aan verslaggevers verteld, dat General t Dynamics steekpenningen heeft gegeven aan een aantal luchtmach tofficieren en een Kamerlid in Nederland. General Dynamics is de bouwer van de gevechtsjager F-16. Vorig jaar zomer heeft de Nederlandse régering 84 van deze toestellen besteld. (Van een onzer verslaggevers) I LEIDEN De stiptheidsactie van de Leidse brandweer is ten einde. Per 1 juli zal de brand weer in Leiden 66 uur per week gaan werken. Tot de volgende" arbeidstijdverkorting (binnen anderhalf jaar) krijgt het perso neel een overwerktoeslag van 4,5 procent. Dat is het resultaat van een gesprek dat het actiecomité van Leidse brandweerlieden gister- I middag heeft gevoerd met een vertegenwoordiger van het ge meentebestuur. Per 1 juli zal de Leidse brand weer, die met onderbezetting kampt, vier man personeelsuit- breiding krijgen. De vier man - zullen gaan werken als chauf feur op de ambulanceauto's. Het rijden van ambulanceauto's is één van de taken van de Leidse brandweer. Zie verder pagina 3. Een gezond ogende, gebruinde ex-president Nixon vertrok gisteren met echtgenote Pat voor een particulier bezoek aan China. Op het vliegveld van Los Angeles werd hij opgehaald door een Chinees vliegtuig. Het is de eerste reis buiten de Verenigde Staten van Nixon sinds hij anderhalf jaar geleden in verband met het Watergate schandaal moest aftreden. De meningen in de VS zijn verdeeld over de reis. Velen vragen zich af, hoe een man die altijd gezondsheidsredenen aanvoerde om ondervragingen in het Watergateschandaal te ont gaan, thans in staat is een verre en vermoeiende reis te maken. SALISBURY/LONDEN (RTWUPI/AP) Als blank en zwart in Rhodesië het niet op korte termijn eens worden over een nieuwe grondwet, dreigt in dat land een verschrikkelijk bloedbad. Dat is de overtuiging van zowel regeringsleiders in Afrika als van de Britse minister van buiten landse zaken James Callaghan. President Kenneth Kaoenda van Zambia zei gisteren: .Afrika heeft genoeg geduld gehad. Dat geduld is nu uitgeput en nu zal het bloedbad moeten volgen." Volgens de Britse bewindsman moet een „intensivering van de guerrilla op ongekend grote schaal" worden verwacht als de onderhandelingen tussen het be wind van Smith en de Afrikaanse nationalistische leiders wordt afgebroken. Callaghan en Kaoenda gronden hun vrees in de eerste plaats op de recente overwinning van de door de Sowjet Unie en de Cubanen gesteunde MPLA in Angola. Nu de oorlogsdreiging in Rhodesië zo angstaanja gend groot is geworden, heeft premier Ian Smith laten doorschemeren dat hij bereid is tot aanzien lijke politieke concessies aan de zwarte meerder heid in zijn land. Verregaande tegemoetkomingen van de regering Smith aan de zwarte bevolking van Rhodesië vormen voor Engeland de voorwaarde waaronder het bereid is hulp te bieden bij de constitutionele onderhandelingen tussen de twee partijen. Premier Smith heeft gisteren laten blijken onder de huidige omstandigheden grote waarde te hech ten aan Engelse bijstand. Hij heeft het Rhodesi- sche parlement dan ook meegedeeld het Engelse aanbod tot steunverlening ernstig te overwegen. De bereidheid van Groot-Brittannië om in de onderhandelingen over een nieuwe grondwet een rol te spelen, is gisteren bekend gemaakt door de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan. Deze gaf een verklaring uit waarin hij uiteenzette dat Rhodesië in dat geval aan de Afrikaanse voorstellen veel verder dan tot dusver tegemoet dient te komen. In een tweespraak tot het Rhodesische parlement zei Smith gisteren dat het stadium was bereikt in de geschiedenis van de voormalige Engelse kolonie waarin het „voorde lig zou zijn onze tactiek te wijzigen." DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren „groen licht" gegeven aan de invoering van de snorfiets. Men schaarde zich achter het voorstel van mi nister Westerterp (Verkeer en Water staat) om het „lang zame" rijwiel met hulpmotor te voor- i van een onthef fing op de draag plicht van valhelmen voor de berijders. Tegen de regerings beslissing om zowel de bestuurder van de snorfiets als de duo passagier niet te ver plichten een valhelm te dragen, is verzet gerezen bij Veilig Verkeer Nederland. Deze organisatie meent, dat het niet dragen van een val helm, ondanks de la ge snelheid van het voertuig (maximaal 30 km) zeker invloed zal hebben op het aantal doden en ge wonden onder de toe komstige snorfiet sers. De WN zegt, dat het snelheidsver- schil met gewone brommers onvol doende grond ople vert om de snorfiet ser van de helmplicht te ontheffen. „Ook bij lage snelheden kunnen ongelukken gebeuren. Dit laatste is vooral van belang omdat de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid verwacht dat het verkeersge drag van de snorfiet ser meer overeen komst zal vertonen met het gedrag van de bromfietser dan met dat van de fiet ser", aldus Veilig Verkeer. Zondag a.s. Aanvang 14.30 uur. C. Boot directeur Sociale Dienst Van een onzer verslaggevers Leiden Het college van b. en w. van Leiden heeft de gemeen teraad voorgesteld de heer C. N. Boot te benoemen tot directeur van de Gemeentelijke Sociale Dienst. De heer Boot is al sinds 1 december van het vorig jaar belast met de leiding van de GSD. Zijn eventuele benoeming heeft de instemming van de staf van de dienst Teekens koopt Juweel-bakkerij Van een onzer verslaggevers Leiden Slagerij Teekens heeft van de Koninklijke Scholten Honig de voormalige Juweel bakkerij aan de Rooseveltstraat in Leiden gekocht. Teekens gaat hierin zijn centraal distributie centrum vestigen. LONDEN (AP) - De griep heeft in Engeland stevig toegeslagen. Sinds het uitbreken van de epi demie zijn tenminste een mil joen Britten het slachtoffer ge worden. Britse medici spreken over de ernstigste griepplaag sinds zeven jaar. Volgens recen te cijfers zijn zeker 259 mensen overleden aan de gevolgen van deze ziekte of een combinatie van griep en longontsteking. Moslem-terroristen Op het Filippijnse eiland Mindanao hebben moslem-terroristen don derdag vanuit een hinderlaag het vuur geopend op een bus. Achttien passagiers kwamen daarbij om het leven. ADVERTENTIE Vijf miljoen mensen tellen hun doden. Meer dan één miljoen mensen eten puin, drinken puin, slapen puin of sterven onder het puin. Als u onze girorekening nu èens een opdonder gaf. Voor Guatemala. Gif O 1111222 Mensen9|n Nood ^7 (Caritas Nederland) 's-Hertogenbosch. Hekellaan 6. tel. 073-144544. ARNHEM (ANP) Een levensmiddelenbedrijf met 24 filia len in Gelderland heeft besloten aardappels tot eind maart zonder winst te verkopen. Dit betekent, dat de consument voor een kilo aardappelen 86 cent moet betalen. Het bedrijf „Coöp Gelderland" zegt het besluit te hebben genomen om de consument niet langer „de dupe te laten worden van de door speculatiewinsten gestegen prijzen". Men zegt te hopen, dat andere levensmiddelenbedrijven het voor beeld volgen. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN - Een minitripje naar Tunesië van 184 mensen onder wie tientallen uit Alphen aan de Rijn is deze week uitermate onplezierig afgelopen. Ruim de helft van de vakantiegangers werd donderdag in Sousse (Tu nesië) ziek. Gisteren kwam het gehele gezelschap wel per vlieg tuig aan in Brussel, maar twin tig van hen werden direct afge voerd naar een Brussels zieken huis. Momenteel zijn daar nog zes vakantiegangers onder be handeling. De minitrip was georganiseerd door het Alphense reisbureau Alphen, Sunair en De Snelle Vliet. Het gezelschap verbleef in Sousse in een vier-sterren-hotel. De trip begon afgelopen maan dag, gisteren zou men weer in Nederland terugkomen. Donder dag deden zich de eerste ziekte verschijnselen voor. Een der va kantiegangers: „Meer dan de helft van het gezelschap kreeg last van diarree. Ook waren er mensen met verlammingsver schijnselen. Een Tunesische dokter is de gehele donderdag nacht in de weer geweest om alle vakantiegangers weer in zo'n staat te krijgen, dat dé thuisreis aanvaard kon worden. Maar in het vliegtuig werd het een chaos. Vrijwel iedereen was ziek. De piloot had in Brussel om medische hulp gevraagd. Toen we aankwamen stonden de ambulances al gereed. De reizigers die niet meer konden lopen werden naar ziekenhuizen afgevoerd. De overige konden in een bus naar Nederland afrei-, zen. Volgens de artsen zou er sprake zijn van typhus, maar zekerheid daarover bestaat nog niet". Aldus een der vakantie gangers. En wie zou niet Judy in huis willen hebben? U in ieder geval wel. Daarom even gauw 'n nieuwe kwartaalabonnee aanbrengen voor onze krant en we sturen Judy naar u (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering be raadt zich op maatregelen om de werkloosheid nog krachtiger te bestrijden. Dat deelde minis ter-president Den Uyl gister avond mee, na afloop van de vergadering van de minister raad. Het kabinet heeft in zijn verga dering van gisteren aandacht geschonken aan de nieuwste prognoses van ht Centraal Plan bureau, waarin weliswaar van een economisch herstel en een vermindering van de prijsstij gingen wordt gesproken, maar waarin tevens voor de komende jaren een hoge werkloosheid wordt verwacht Den Uyl zei, dat naast de bezui nigingen in de overheidsuitga ven en een beperking van de druk van belastingen en sociale premies, andere maatregelen in het belang van de werkgelegen heid geboden zijn. De regering bestudeert wat er gedaan kan worden om de werkgelegenheid krachtiger te stimuleren. De verwachtingen van het planbu reau worden overigens met een groot voorbehoud gegeven. Het is bijzonder moeilijk om de eco nomische vooruitzichten te voorspellen, aids Den Uyl. De gegevens uit andere landen van de Europese Gemeenschap laten echter zien dat ook daar weliswaar een economisch her stel is te verwachten, maar dat het niet lukt om de werkloos heid tot aanvaardbare propor ties terug te dringen. De vraag is, aldus de minister-president, of we binnen de Europese Ge meenschap tot nieuwe initiatie ven kunnen komen om aan vaardbare oplossingen voor de te hoge werkloosheid te treffen.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1