Rod Laver voelde nooit behoefte zich eens flink te laten gaan Jörgen Kristensen ondanks alles gebrand op de titel NOTEER BIJ DE RADIO ROCKHAMPTON ROCKET ALTIJD KOELE TENNISPROF LEIDSE COURANT (Van onze sportcorrespondent) ROTTERDAM Jörgen Kristensen, het grillige Deense raspaardje van Feyenoord, liet maanden geleden zijn werkgever al weten dat hij er niets meer voor voelt nog langer in Nederland te blijven. Maar omdat de Deen in het verleden zich al verschillen de keren van soortgelijke uitspraken had bediend, heeft manager Guus Brox de me dedeling van Kristensen nauwelijks serieus genomen. Toch zijn er duidelijk aanwijzin gen om te veronderstellen dat de opvolger van Coen Moulijn aan het eind van het lopende seizoen terugkeert naar zijn vader land. Hij heeft in elk geval een aanbieding op zak om per 1 september in zijn vader land als gumnastiekleraar in dienst te tre den. Zijn besluit afscheid van Feyenoord te ne men is bovendien bespoedigd in het belang van zijn oudste zoon voor wie het hoog tijd wordt dat hij Deens leert schrijven. Benny. Kristensen spreekt, leest en schrijft Neder lands zoals alle kinderen van zijn leeftijd, maar het is nooit de bedoeling van de familie Kristensen geweest zich blijvend in dit land te vestigen. Kristensen die zeven jaar in Nederland heeft gevoetbald en door een kort verblijf in de Verenigde Staten in totaal acht jaar weg is, zal voorts bij de Deense kampioen Körge zijn rentree maken en een sportzaak openen in een pand, dat reeds enige jaren zijn eigendom is. Jörgen Kristensen, is, zo lang hij bij Feye noord voetbalt, nooit populair geworden, sterker nog, het inmiddels sterk uitgedunde legioen ziet hem liever vandaag dan morgen vertrekken. Oud-Bondscoach Georg Kessler heeft hem eens de Mozart van het Neder landse voetbal genoemd, maar bij Feye noord kan Kristensen, die bij herhaling in interviews liet doorschemeren dat hij maling heeft aan het publiek, nauwelijks nog iets goeds doen. Laat staan dat er in bewonde rende zin over de linksbuiten wordt gespro ken. Kristensen neemt ook geen blad voor zijn mond wanneer hij het over zijn huidige club heeft. „Ik heb het al lang niet naar mijn zin bij Feyenoord. De training blijft ouderwets en wanneer je in de ploeg wat zegt denken de spelers dat je loopt te schelden. De situatie bij Feyenoord, ik moet dat eerlijk toegeven, heeft mijn besluit om te vertrekken, ver sneld. In de ploeg mag je niets meer zeggen. Niemand kan wat accepteren. Iedereen is zo beledigd. Een geintje gaat er niet meer in. Ik begrijp dat niet. Bij Sparta hebben we elkaar vier jaar zitten katten. We bleven speciaal achter in het spelershome om bij elkaar te kunnen zijn. Er werd gepokerd. Ik verloor soms per dag honderd gulden, maar zondags knokten we weer gezamenlijk de centjes bij elkaar". Maar Kristensen praat natuurlijk net zo hard. Dat is zelfs op het veld te zien? „Het komt bij het publiek vaak verkeerd over. Ze vinden mij een rauwdouwerig persoontje. Ik weet dat ik beter kan, maar het kom er soms niet uit. Dan kan ik het veld uitlopen, zo nijdig ben ik dan. Je moet niet vergeten: ik ben erg impulsief. Ik kanker dikwijls op mijn medespelers, maar ze mogen het op mij ook. Dat is het verschil. Ik kan goed incasse ren, maar er zijn er bij die bijna gaan huilen en daar krijg ik de ziekte over in". Weinig respect Jörgen Kristensen heeft nog altijd weinig respect voor trainer Brzezanczyk, maar is wel tot de conclusie gekomen dat het van hem volkomen fout was tijdens de training zijn broek te laten zakken om daarmee te demonstreren dat hij het volstrekt oneens was met de trainingsaanpak van de Pool. „Tegenwoordig gaat het wat beter tussen mij en de trainer, maar de situatie is niet ideaal. Kijk, ik heb met hem te maken als trainer. Je moet een heel jaar met hem werken en dan kijk ik in de eerste plaats naar zijn capaciteiten. Ik heb destijds mijn broek laten zakken omdat ik witheet was over zijn trainingsopzet. We speelden een partijtje en daarbij kregen we de opdracht om de bal achterna te lopen, wanneer je hem gespeeld had. Deed je dat niet dan floot de trainer af. Ik vind dat achterlijk. We hadden er al ruzie over voordat we begon nen. Maar goed, Brzezanczyk is de trainer en dan doe je het. Maar toen ik een keer Steve Wegerle aanspeelde, werkelijk met een mooie pass over de hele breedte van het veld, toen keek ik die pass na. Ik vergat te lopen. Prompt floot hij. Toen werd ik zo giftig dat ik me naar hem omdraaide en mijn broek liet zakken. Later heb ik daar wel spijt van gehad. Jörgen Kristensen is er ondanks alle bezwa ren die hij tegen het huidige Feyenoord en zijn trainer heeft nochtans op gebrand het seizoen met een kampioenschap af te slui ten. Volgens de Deen zijn de kansen daarop vrij groot. „Het Nederlands voetbal, althans de topclubs, zijn aanzienlijk in kwaliteit teruggelopen. Daarom is de competitie ook zo spannend. Wie een misstap begaat, be hoeft nog niet te treuren, omdat de concur rentie ook faalt". EREDIVISIE NAC-NEC (21/2) 0 MW—Go Ahead Eagles 0 Eindhoven—Feyenoord 0 FC Twente—FC Amsterdam 0 Telstar—FC Utrecht 0 Ajax—AZ'67 0 Sparta—De Graafschap 0 Excelsior—PSV 0 FC Den Haag—Roda JC EERSTE DIVISIE 0 SW—Wageningen Heerenveen—Willem II 0 FC Den Bosch—FC Vlaardingen 0 FC Groningen—FC VW Volendam—Haarlem 0 SC Amersfoort—Veendam Fortuna SC—Heracles FC Dordrecht—PEC/Zwolle Vitesse—SC Cambuur De wedstrijden die zijn aangeduid met 0 komen voor op het totoformulier. Vanaf komende maandag speelt zich in Rotterdam opnieuw het ABN—proftennis toernooi af. Voor het eerst sinds lange tijd ial daarin de fameuze Rod Laver weer eens op Nederlandse banen in aktie zijn. Hoewel Laver (37) in het WCT-circuit tot dusver nog weinig opzienbarende resulta ten boekte geldt hij in sportpaleis Ahoy' als één der kanshebbers. Vandaar bijgaan de impressie van de volgens velen 's we relds beste tennisers. De beste resultaten van Rod Laver zijn: Titel Australië: 1960, 1962,1969; finalist 1961; Titel Italië: 1962, 1971; Titel Frankrijk: 1962, 1969; finalist: 1968; Titel Wimbledon: 1962,1969; finalist 1959,1960; Titel Forest Hills: 1962, 1968, 1969; finalist 1960, 1961. Titel W.-Duitsland: 1961,1962; Titel Zuid-Afrika: 1969; Titel Canada: 1970. In het lieflijke klimaat van Californië ligt een plaatsje dat luistert naar de welluidende naam Corona del Mar. Geen sterveling buiten deze aan de Stille Oceaan grenzende Amerikaanse staat zou wellicht ooit van deze vlek hebben gehoord als de nederzetting met z'n pretentievolle benaming niet een ingezetene telde wiens reputatie tot de verbeelding spreekt Want in Corona del Mar woont de man die als geen ander een kroon verdient: Rod Laver. Omdat successen op de tennispiste moeilijk meet baar zijn zal Rod Laver waarschijnlijk nooit anders worden aangeduid dan als de „volgens velen be schouwd als beste tennisser aller tijden". In Corona del Mar heeft Rod Laver de rust gevonden die hij jarenlang ontbeerde. Met vrouw Mary en zoon Ricky geniet Laver van een zonnig bestaan dat niet in de laatste plaats werd mogelijk gemaakt door een ongeëvenaarde carrière op 's werelds tennisbanen. Gedurende zijn langdurige loopbaan die hem voerde langs vrijwel elke zichzelf respecterende accommoda tie ter aarde sloeg Rod Laver dermate veel dollars bijeen dat hij voor de rest van zijn leven zou kunnen rentenieren. Daarvoor heeft hij evenals zijn landge noot Roy Emerson Californië uitgekozen, hetgeen niet zo'n vreemde keuze is. Want in Amerika voelt niet alleen zijn vrouw zich het beste thuis, maar is de geldstroom voor tennissers de laatste jaren het snelst stromend. Deze week nog tekende Rod Laver een contract met het stedenteam van San Diego dat hem een inkomen garandeert van bijna vier ton voor vier maanden spelen. Aangenomen mag worden dat Laver in dit cirsusachtige gebeuren, dat in Amerika toch wel blijkt aan te spreken bij het publiek, nog wel enige jaren in actie zal blijven. Daarmee voegt Rod Laver dan nog een respectabel bedrag toe aan zijn toch al gezond ogende bankrekening. Legende Rod Laver is al tijdens zijn leven een legende geworden. De rossige Australiër, wiens prestaties omgekeerd evenredig zijn aan zijn bescheiden lengte, kan er als enige tennisser op bogen alle titels te hebben veroverd die te verdienen zijn. Alle op één na eigenlijk. Want de tenger gebouwde Australiër met een linkerarm als een eik kon er tot dusver niet in slagen de door de internationale profs hooglijk gewaardeerde WCT-titel in de wacht te slepen. Tweemaal lag ook deze onderscheiding binnen hand- bereikt, maar even zo vele keren griste Lavers bijna even illustere landgenoot Ken Rosewall hem voor diens neus weg. In 1971 reikte Laver in Dallas niet verder dan slechts één setzege en een jaar later eindigde een zinderende ruim drieëneenhalf uur du rende finale in het Moody Coliseum in een voor Rosewall gunstig verlopende tie-break na vijf sets. Parel Dat zal voor Rod Laver wellicht de laatste kans zijn geweest om ook deze parel aan zijn kroon te laten bevestigen. Want de inmiddels ruim 37-jarige Rodney George Laver heeft zijn activiteiten op de internatio nale banen drastisch besnoeid. Hij besteedt nu de meeste tijd aan zijn gezin in zijn paleisachtige huis in Corona del Mar, waar hij een tenniskamp met Roy Emerson bezit. Twee jaar geleden deed de graag golf spelende Laver een forse stap terug. Een seizoen eerder had hij zijn rentree gemaakt, na een jaar te hebben verspeeld door een ernstige rugblessure. Hoewel hij deze tegen slag overwon trad hij minder in de internationale arena's dan bijvoorbeeld Ken Rosewall die drie jaar geleden in het zicht van zijn veertigste verjaardag nog een vergeefse aanval deed op de hem ontbreken de titel van Wimbledon. Dood normaal Rod Laver werd op 9 augustus te Rockhampton in de staat Queensland geboren. Zoals zo vele jeugdige landgenoten voor en na hem was het een doodnorma le zaak dat op betrekkelijk prille leeftijd het tennis racket ter hand werd genomen. Want surfen en tennis waren vooral in die jaren vanzelfsprekende bezigheden voor jonge Aussies. On danks zijn wat schriele gestalte toonde de rossige, sproetige Rodney Laver al spoedig zijn onmiskenbare aanleg. Met zijn allengs gespierder wordende linke rarm begon zich al in een vroeg stadium de mogelijk heid van een gouden toekomst af te tekenen. Hoe groot het ontzag voor de jeugdige Laver binnen de kortste keren werd bewees de hem al gauw toegedich te bijnaam Rockhampton Rocket. Inmiddels heeft Rod Laver zijn toenmalige belofte in alle opzichten ingelost. Het meest tot de verbeel ding sprekend was zijn optreden in 1962. Als 23-jarige dwong hij ieders bewondering af door het zogenaam de Grand Slam met glans binnen te halen. In de grote toernooien van Australië, Frankrijk, Engeland en Amerika greep hij de erepalm, welke prestatie hij zeven jaar later herhaalde. „1969 was mijn beste jaar", oordeelt Rod Laver zelf over zijn langdurige loopbaan. „Ik speelde toen alleen maar, zonder ergens anders aan te denken. Ik begon een week met winnen en beëindigde de volgende ook met een zege. In één reeks versloeg ik iedereen van Wimbledon tot Forest Hills. Ik kon toen niet begrijpen dat er iemand was die moe kon worden. Ik had toen nergens last van. Toen ik jong was kreeg ik nooit genoeg van tennis. Ik hield van het spel". Koel In tegenstelling tot verscheidene van zijn collega's toonde Rod Laver zich altijd een koele prof. Hij ging zich nooit te buiten aan uitspattingen die het leven van een reizende tennisser in zich kan bergen. „Ik heb nooit de behoefte gevoeld", vertelt Rod Laver, „om na een toernooizege eens goed dronken te wor den. De luxe was jezelf eens totaal te laten gaan heb ik me nooit veroorloofd". Misschien schuilt daarin wel de verklaring voor het nog steeds imposante optreden van Rod Laver. Hoewel hij vaak de eerste set van een partij tegen welke willekeurige tegenstan der dan ook verliest brengt karakter hem meestal tot winst. Zelden verloor Laver ergens een halve finale. „Als ik door de kwartfinales heen ben, weet ik dat ik een toernooi kan winnen", licht de Australiër zijn mentaliteit toe. Zoals Rockhampton Rocket ook steeds onder pressie tot zijn beste verrichtingen kwam. „Zonder enige druk achter me kan ik niet spelen. Er moet steeds een bepaalde uitdaging aanwe zig zijn. Daarom heb ik ook indertijd die „miljoenen match" tegen Jimmy Connors gespeeld. Daarom ook ambieerde ik in '73 weer een optreden voor de Davis Cup tegen Amerika, nadat ik elf jaar niet meer voor Australië had gespeeld". De Aussies heroverden de beker door de Amerikanen met niet minder dan 5—0 te verslaan. Rod Laver, die twaalf jaar geleden prof werd („Ik had Grand Slam gewonnen door de beste spelers van dat moment te verslaan, daarom wilde ik ook van de toen beste profs winnen"), was de eerste speler die ooit een miljoen dollar bijeensloeg. Inmiddels kan Rod Laver bogen op het verdienen van niet minder dan drieëneenhalf miljoen gulden. Ook dat zal waarschijnlijk niet gauw iemand hem kunnen nadoen. FRANK WERKMAN Jörgen Kristensen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11