Werkloosheid komende 10 jaren nog zeer hoog Viskaart vervangt visakten Zwitsers fiat is vereist voor commissie van 3 Leidse brandweer vraagt steun van de bevolking Overheid betaalt in 1977 helft streekvervoer Peron stelt zich niet herkiesbaar Ceidóe Sou/temt Donderdag 19 februari 1976,66e jaargang no. 20354 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur. J. W. C. Leune Advertenties (excl BTW) 0.45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Experiment Voedselexperiment in Engels I doro op Ned. 1 nm 20.20 uur. All .ne family om 19.55 uur, om 21.00 uur Monty Python en om 21.50 uur Stuff om over na te denken. Ned. II om 20.40 uur De Palli- sers, om 22.00 uur Ieder zijn deel en om 22.30 uur Achter het nieuws met Wim Kok. DROOG Droog weer met zonnige perio den, maar plaatselijk mist. Zwakke tot matige zuidoostelij ke wind. Max. temp. rond 8 gr., maar in hardnekkige mistgebieden om streeks 3 graden. Morgen zon: 7.47—18.02 Schev. hoogw.: 6.13 en 18.32. Laagw.: 2.06 en 14.33 (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De economische opleving, die eind vorig jaar begon, zal zich zeker nog dit jaar en mogelijk ook volgend jaar voortzetten, maar zij zal voorlopig nog geen beter klimaat scheppen. Men moet wat dit betreft zelfs in 1980 nog rekening houden met een aantal van 210.000 struk- turele werklozen. De lonen zullen ook minder stijgen, dan in de periode tot eind vorig jaar. Tussen 1980 en 1985 zal de werkloosheid zelfs nog toenemen. Wanneer echter de beperking van de collectieve groei, die de regering zich ten doel gesteld heeft, niet verwezenlijkt wordt, dan zal de strukturele werkloosheid in de komende jaren nog groter zijn. Professor dr. F. W. Rutten, secretaris-gene raal van het ministerie van Economische Zaken, die dit gisteren op een bijeenkomst van de Haagse maatschappij voor Handel en Nijverheid zei, wees als een van de .grootste economische problemen de slechte situatie van het rendement van het bedrijf sleven aan. Dit rendement moet groter worden, zodat de bedrijfsinvesteringen weer omhoog kunnen. Vorig jaar ging maar liefst 96 procent van het nationaal inkomen naar de lonen en slechts vier procent naar de winsten. Deze verhouding zou volgens professor Rutten 90-10 moeten zijn, om meer te kunnen investeren. De overheid ziet dit ook in en daarom wil zij de groei van de collectieve uitgaven tot één procent beperken. Maar, aldus professor Rutten, „het zal een mira kel zijn als dit al in 1977 zou gelukken".- Dan nog is dit onvoldoende. (Van een onze verslaggevers) DEN HAAG Zonder hoofdelijke stemming is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met de invoering van de viskaart, die de thans nog bestaande visakten gaat vervangen. Met op de kaart geplakte zegels kan worden aangetoond, dat de verschuldigde bedragen zijn voldaan. De PTT wordt ingeschakeld bij de verspreiding van de kaarten. Momenteel fijn alleen burgemeesters belast met het uitreiken van visakten. In de nieuwe, vereen voudigde, opzet worden de postkantoren en de girodienst ingeschakeld. Bij postkantoren worden blanco formulieren verstrekt, die de aanvrager moet invullen. Nadat de aanvrager het verschul digde bedrag heeft voldaan, reikt de PTT-man de viskaart uit met gestempelde zegels. Door zegels van verschillende kleur te gebruiken wordt aange geven of er sprake is van een grote visakte, een kleine, dan wel een bijdragebwijs. Een giroreke ninghouder zal door overmaking van het verschul digde bedrag de.viskaart kunnen bestellen. Minister Van der Stee (Visserij) zei gisteren in de Kamer, dat wordt bezien of de bedragen voor de verschillende akten gelijk gemaakt kunnen wor den. Ook wordt nagegaan of de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties bij het uit geven van de viskaarten kan worden ingeschakeld. BELGISCH SCHIP OP PROEFVAART VASTGELOPEN CLISSINGEN ANP De „Merrot Mariner", een schip van 36.700 ton en afkomstig uit Antwerpen is vanmorgen tijdens zijn proefvaart in de Wester- schelde bij Hairiweert aan de grond gelopen. Of het pas afgebouwde schip schade opgelopen heeft is nog niet bekend. Sleepboten zouden probe ren het schip, dat in Antwerpen van stapel gelopen is, los te trekken. t SANDRA WINT SONGFESTIVAL Het nieuws van het winnen van het Nationale Songfestival werd aan Sandra, die zich na haar optreden in het Nederlands Congresgebouw had teruggetrokken, het eerst verteld door onze fotograaf Simon E. Smit. Deze was toen gelijk in staat deze foto te schieten van een uitermate opgetogen Sandra. Zij zal ons land vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival, dat eveneens in Den Haag zal worden gehouden, met haar liedje „The party is over". Dankzij haar winst is voor haar the party nog lang niet over. Zie over uitvoerige verslagen pag. 2. (Foto Simon E. Smit). Actie voor Bernhard loopt als een trein (Van een onzer verslaggevers) Eindhoven De door de Eindhovens „Orde van ir. H. Witte" op touw gezette actie om prins Bernhard een hart onder de riem te steken, loopt als een trein. Vanuit het hele land worden de commandeurs van de orde opgebeld door mensen die hun instemming betuigen met het initiatief en om stickers vragen. Deze zijn gratis verkrijgbaar bij de firma Verhoef, postbus 500 in Veldhoven. Belangstellenden dienen naar dit adres een briefje te sturen en een gefran keerde envelop met daarop hun naam en adres bij te voegen. Initiatiefnemer kolonel b.d. Elstak zei vanmorgen: „Mijn telefoon staat roodgloeiend. Op één zieke reactie na van een man die mij ervan verdacht te zijn omgekocht, reageert iedereen dol enthousiast". Ontspannen in zon en sneeuw Een stralende zon en een goed humeur maken de skivakantie van koningin Juliana en prins Bernhard in het Oostenrijkse Lech tot een ontspannen en genoeglijke periode. Thuis, in Nederland, heeft AR-fractieleider mr. W. Aantjes opgeroepen het Oranjehuis in deze dagen niet „tot een speelbal van een politieke links-rechts polarisatie" te maken. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Een officiële commissie, die in opdracht van de regering van een ander land een onderzoek in Zwitserland instelt, heeft de toestemming nodig van de Zwitserse autoriteiten. Dit geldt ook voor de- Commissie van Drie, die in opdracht van de Nederlandse regering de Lockheedzaak onderzoekt, in geval dit onderzoek zich ook zou uitstrekken tot Zwitserland. Dit is ons van de zijde van de Zwitserse ambassade medegedeeld. Volgens de Nederlandse wet heeft een commissie uit een ander land, die alleen feiten onderzoekt in Nederland geen toestemming nodig, maar niemand kan verplicht worden op de gestelde vragen te antwoorden. Een commissie uit een ander land, die in Nederland een strafrechtelijk onderzoek uitvoert heeft wel de toestemming van de Nederlandse autoriteiten nodig. Intussen blijft zich in de verschillende landen de Lockheedaffaire zich verder ontwikkelen. De Amerikaanse senator Willam Proxmire voorzitter van de bankcommissie van de Senaat, eist openbare bekendmaking van de namen van buitenlandse regeringsfunctiona rissen, die steekpenningen van Lockheed zouden hebben aangeno men: „De schuldigen moeten worden genoemd en de onschuldigen moeten van alle blaam gezuiverd worden", aldus Proxmire. Proxmire vindt de opvatting van Kissinger en enkele regeringsfunc tionarissen, dat het nationale belang het best zou worden gediend door de steekpenningenzaak geheim te houden, op zijn minst genomen „merkwaardig". Japan zal de VS opnieuw en nu formeel, vragen alle beschikbare inlichtingen te verstrekken. BUENOS AIRES President Isabel Peron van Argentinië heeft gisteren verklaard dat zij gedurende de nog vijftien reste rende maanden van haar ambtstermijn zal aanblijven, maar dat zij zich niet opnieuw verkiesbaar zal stellen. In de afgelopen weken is door politi ci van bijna alle Argentijnse partijen op haar aftreden aan gedrongen. Gisteren werd in de Argentijnse hoofdstad vernomen dat zelfs de leiders van de Peronistische partij pressie op mevrouw Pe-, ron uitoefenden haar functie neer te leggen. De Peronisten zouden gedreigd hebben zich bij de oppositie aan te sluiten in de pogingen om haar door middel van een procedure in het Con gres uit haar ambt te zetten. Fusie middenstandsbonden medio 1976 DEN HAAG De nieuwe orga nisatie, die ontstaat door de komende fusie van het Konin klijk Ondernemers Verbond en haar katholieke zusterorganisa tie voor het midden- en kleinbe drijf, zal Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond gaan heten. De fusie is thans zover voorbe reid dat ze als de leden er mee instemmen omstreeks de helft van dit jaar een feit zal kunnen zijn. Het probleem is nog het vinden van een goede huisvesting. De nieuwe bond (120.000 leden) wil van het begin af zijn apparaat in één pand onderbrengen. Te verwachten is dat de huidige voorzitter van het Nederlands Katholiek On-, dernemers Verbond, de heer Wouter Perquin, straks voorzit ter zal worden van de nieuwe organisatie. PECH Zeventien Nederlandse winterspor-, ters, die hun vakantie vroegtijdig moesten afbreken zijn met een speciaal charter vliegtuig naar ons land terugge keerd. Akkoord Syrië-Jordanië Sy rië en Jordanië zijn overeenge komen om met ingang van juni 1976 hun diplomatieke vertegen woordiging in het buitenland te bundelen. De bekendmaking kwam in een gezamenlijk com muniqué dat werd uitgegeven aan het eind van een bespreking tussen de Syrische premier Magmoud Ayoubi en zijn Jor daanse collega Zaid El-Rifai in Beiroet. Griep in Engeland In de week van 6 tot 13 februari zijn in Groot Brittannië 259 slachtof fers van de groepepidemie over leden. In de eerste week van februari overleden al 79 Britten. Antilopen gedood In het zuiden van de Amerikaanse staat Idaho is een trein met een snelheid van 112 kilometer per uur in botsing gekomen met een kudde antilopen. De botsing heeft aan 115 dieren een der de van de kudden die 's winters verblijven in Power County in Idaho het leven gekost. Gevangenen ontsnapt Zes tien gevaarlijke gevangenen die gisteren zouden worden overge bracht naar een strafkolonie op een eiland voor de Braziliaanse kust, zijn ontsnapt nadat zij hun bewakers en de bemanning van de boot waarmee ze werden overgezet, hadden overmeesterd en overboord gegooid. UTRECHT (ANP) Om het streekvervoer per ge van de overheid op 380 miljoen gulden. rekening en werken sinds twee jaar samen in het die periode wordt geschat op vier procent. De bus in stand te houden zal de overheid volgend Dat blijkt uit het bedrijfsplan 1977 voor het streek- samenwerkingsorgaan voor streekvervoer ESO. verlenging van het lijnennet bedraagt over hetzelf- jaar ongeveer de helft van de kosten voor zijn vervoer in Nederland. In dat plan ligt voor het Dat de overheid volgend jaar voor 380 miljoen de tijdvak ongeveer drie procent, rekening moeten nemen. De eigen opbrengsten eerst de gezamenlijke visie besloten van een kleine gulden op het regionaal vervoer moet bijspijkeren De ESO-bedrijven zijn van plan dit en volgend van het streekvervoer worden voor 1977 geraamd 40 streekvervoerbedrijven. Die bedrijven nemen houdt vergeleken met 1974 vrijwel een verdubbe- jaar acht nieuwe autobusstations te openen en het op 379 miljoen gulden en de noodzakelijke bijdra- 95% van het streekvervoer per bus voor hun ling in. De toename van het reizigersvervoer over aantal abri's bij haltes uit te breiden. Van een onzer verslaggevers Leiden In een open brief heeft de Leidse brandweer een beroep gedaan op de bevolking van Leiden en Zoeterwoude haar te steunen bij haar strijd om kortere werktijden. bevolking wordt opgeroepen van de brandweerlieden op het In de brief stellen de actievoe- persoonlijk of via werkgevers- stadhuis een onderhoud met het rende brandweerlieden o.m. dat of werknemersorganisaties bij college van b. en w. Bij het ter de gemeente misbruik maakt het gemeentebestuur protest perse gaan van deze editie was van hun houding bij calamitei- aan te tekenen tegen de lange het resultaat van dat gesprek ten te allen tijden hulp te verle- werktijden van de brandweer. nog niet bekend, nen. De Leidse en Zoeterwoudse Vanmorgen had een delegatie Zie verder pagina 3. Rusland eert nagedachtenis Sjostakowitsj Moskou (AP) Het Symfonie- Orkest van Leningrad zal de naam gaan dragen van wijlen de componist Dmitri Sjostako witsj en op de conservatoria te Leningrad en Moskou zullen Sjostakowitsj-beurzen worden gesticht „ter nagedachtenis aan zijn ontwikkeling van de muziek in de Sowjet-Unie", aldus door Tass bekendgemaakt Door de ministerraad is ook be sloten dat er bij het graf van de componist te Moskou een standbeeld zal worden opgericht en aan zijn huis, te Moskou, thans een museum waar de wer ken van Sjostakowitsj zijn ver zameld, zal een gedenkplaat worden aangebracht Arrestaties in Venezuela na dood scholier CARACAS (Reuter) In de Venezolaanse hoofdstad Cara cas zijn vijf leden van de natio nale garde gearresteerd wegens de dood van een student tijdens betogingen tegen het verblijf in de stad van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken dr. Kissinger zo heeft de politie woensdag meegedeeld. De student, de 15-jarige middel bare scholier Carlos Alberto Vielma, werd dinsdag doodge schoten in een gevecht tussen betogers en politie en leden van de nationale garde.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1