Uitstel van huur verhoging £eidóeSowa/nt AARDAPPELPRIJS IS NOG TE HOOG Rechter stelt KSA- studenten in ongelijk vuurtje? Japanse getuigen weten niets af van steekpenningen Gratis gezinshulp voor minder draagkrachtigen VOORSTEL FNV: Veronica ontslaat Terlingen Ter Weyden verlaat AVRO-sport Brandweer Leiden dreigt met harde actie Dinsdag 17 februari 1976,66e jaargang no. 20352 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kt Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: J. W. C. Leune Iverienties (excl. BTW) 0,45 per mm. Telefoontjes 4.08 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 38,27; jaar 149,15; losse nummers: 50 cent Dagboek Samenvatting van de serie „Afrikaans dagboek" op Ned. I om 21.50 uur. De-O-show om 19.05 uur en Father Brown om 19.45 uur. Ton van Duinhoven is gast in „Voor een briefkaart" om 20.40 uur. Ned. II om 19.05 uur Dominic, om 19.30 uur Tweekamp, om 20.25 uur Sam en om 21.20 uur Mini-voetbal. Droog weer Droog weer met enkele ver spreid voorkomende opklarin gen. Matige tot krachtige ooste lijke wind. Max. temp. even- boven het vriespunt. Morgen zon: 7.51—17.58. Schev. hoogw. 4.50 en 17.03 laagw.: 0.37 en 13.05. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT De Federatie Neder landse Vakbeweging (NKV en NVV) heeft besloten het parlement voor te stellen de huurverhogingen tot 8 procent op 1 juli in te laten gaan in plaats van op 1 april. Anders dan het CNV en huurders organisaties wil de federatie het percentage niet verlagen. FNV-voorziter Wim Kok zei gisteravond na de vergadering van de federatieraad (alle voorzitters van de aangesloten bonden), dat de aandrang op uitstel van de huurverho ging verband houdt met de bevriezing van de lonen tot 1 juli. Het verhogingspercentage moet niet aangetast worden, zo meende de raad, omdat er een zeker evenwicht moet zijn tussen huren en kosten. Wordt de huur verhoging structureel beperkt, dan zal er toch weer overheidsgeld bij moeten en daar mee wordt dan weer een extra beroep ge daan op de toch al beperkte ruimte. De FNV vindt dat er voor een goede huis vesting een redelijke prijs mag worden ge vraagd, want die huisvesting behoeft geen geschenk van bovenaf te zijn. Exportverlaging wellicht uitkomst (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door het nemen van export- beperkende maatregelen hopen het pro ductschap voor Aardappelen en het hoofd- produktschap Akkerbouwprodukten de te hoge binnenlandse consumentenprijs van aardappelen wellicht te kunnen drukken. Maar een duidelijke aanwijzing, dat dit inderdaad zal gebeuren is er niet. Dat is gisteren gebleken na intensief overleg over de prijsproblemen rond dit artikel, dat volgens insiders sterk gebonden is aan een behoorlijke export. De ministers van Landbouw en Economi sche Zaken hebben gisteravond, nadat de produktschappen besloten hadden de export vooral op Engeland sterk aan vergunningen te binden, zich met de regeling akkoord verklaard. Minister Lubbers van Economi sche Zaken heeft daarbij wel de wens geuit, dat de regeling tot verlaging van de consu mentenprijs in Nederland zal moeten leiden. Garantie kon men hem echter niet geven. Dat is voor verschillende bonden en consu mentenorganisaties aanleiding om de handel scherp te blijven volgen. Mochten de consu mentenprijzen niet dalen, dan moeten wat dit betreft politieke maatregelen genomen worden, aldus enkele bonden. De consumentenprijzen verschillen zeer sterk, van de ene op de andere winkel soms zelfs 70 cent per kilo. Intussen hebben al verschillende landen bui ten de E.E.G. geprotesteerd tegen de export beperkingen door Nederland. Zweden heeft al gedreigd met politieke tegenzetten. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM De Veronica Omroep Organisatie heeft Henk Terlingen gisteravond op staande voet ontslagen na een emotio neel gesprek tussen Terlingen en VOO-directeur Rob Out. Volgens de VOO had Terlingen in zijn maandagavondprogramma „Kop stoot" op ongewenste manier aandacht willen schenken aan de eventuele rol van Prins Bernhard in de Lockheed-affaire. De radio-aanpak van Terlingen strookte al geruime tijd niet meer met de opvattingen van Veronica. Het ontslag is hem aangezegd vlak voordat hij op Hilversum I gisteravond het programma „3600 seconden op Veronica I" zou presenteren. Terlingen erkent het ontslag echter niet. Hij wordt geruggesteund door een aantal VOO-medewerkers. Twee politie-agenten moesten hem op verzoek van de NOS-bewakingsdienst de toegang tot het gebouw ontzeggen toen hij gisteravond aan het werk wilde. )OI ït eens zo trotse achtschip Star- ist ligt nu volledig in zijn zeewaar- gheid beroofd op strand bij 's- ravenzande, waar tijdens de or- lan van 3 januari in de grond liep. innen enkele aanden zal het 1.000 ton metende ihip geheel zijn ,n ïsloopt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De presentator van AVRO's t.v.-sportpanora- ma, de 36-jarige Ruud ter Wey den, heeft onverwacht ontslag genomen. De presentator, die onlangs nog „AVRO's sportman van het jaar" inleidde, heeft zijn ontslag bekend gemaakt tijdens een emotionele bijeen komst, waarop zijn directe chef Bob Bremer een veeg uit de pan kreeg. Ter Weyden neemt geen andere functie in de omroep aan. Hij wil iets gaan doen op organisa torisch gebied, waarbij sport een grote rol speelt TOKIO (AP-Reuter) - Op de tweede dag van de hoorzitting van de begrotingscommissie van het Lagerhuis inza ke in Japan betaalde steekpenningen door de Lockheed Aircraft Cor poration werd door vier opgeroepen getuigen verklaard dat zij noch hun maatschappij van die betalingen afwisten of er iets mee te maken hadden. Zij verklaarden dit on der eed. De bedoelde De Japanse zakenman Kenji Osano, kroongetuige in de hoorzitting van een maatschappij is de Ma- Japanse parlementaire commissie die de Lockheed affaire onderzoekt, wordt roebeni, een van de gro- ondervraagd door een lid van de commissie. Osano, die een vriend is van de te Japanse handelson- afgetreden Japanse ex-premier Tanaka, heeft gedreigd een geding tegen de dernemingen die onder afgetreden vice-voorzitter van de Raad van bestuur van Lockheed, Kotchian, aan meer optreedt als agent te spannen wegens laster, van Lockheed. De zaak in Japan was op gang gekomen nadat Kotchian besloten af te treden, de vroegere vice-voorzitter van de raad van be- Een beweging van rechtse nationalisten in Japan stuur van Lockheed, A. C. Kotchian, te Washing- heeft van de kroongetuige in de „Lockheed-om- ton had getuigd en gezegd dat er aan Japanse koopzaak", de uiterst rechtse Yosjio Kodarna, functionarissen geld was uitgekeerd om te trach- geëist dat hij rituele zelfmoord pleegt, omdat hij ten de afzet van zijn fabriek in dat land te zo „schaamteloos" is geweest, geld aan te nemen stimuleren. Door het toen ontstane schandaal had van de Amerikaanse Lockheed-vliegtuigfabrieken. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse brandweer bezint zich op harde acties om zijn momenteel 72 uur durende werkweek terug te brengen tot tenminste 66 uur. In een hedenavond te beleggen vergadering, zullen de brandweerlieden overleggen welke vorm de acties dienen te krijgen. Gedacht wordt aan de monstraties. Daarnaast overweegt men, aldus de heer L. M. Labruyère, lid van de dienstcommissie van de Leidse brandweer, een langzaamaanactie te houden bij het blussen van eventuele branden in gemeentelijke gebouwen. De werkweek van de Leidse spuitgasten is uitzon derlijk lang. In vergelijkbare steden bedraagt hij al sinds jaren 66 uur. In Den Haag werkt de brandweer 60 uur per week, terwijl landelijk een actie gaande is om de werkweek tot 56 uur terug te brengen. In Leiden wordt al ettelijke jaren aangedrongen op arbeidstijdverkorting. Zonder re sultaat Een tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de gemeenteraad door het CDA ingediende motie van deze strekking werd even eens verworpen. .van .de wetenschappelijke af deling ongeveer 75.000 gulden politie niet verklap- .wel dat het geld allemaal bij eenarmige bandieten" is terecht i gekomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Meij er van CRM wil uiterlijk 1 april een nieuwe subsidieregeling voor de ge zinszorg invoeren. Een belangrjk ge volg van deze regeling zal zijn, dat mensen met een maandinkomen tot 1065 gulden schoon voortaan gratis gezinshulp kunnen krijgen. Hiertoe behoren minimumloon-trekkers, aow- ers en mensen die een uitkering ont vangen ingevolge de Bijstandswet. De huidige regelingen voor de finan ciering'van de gezinsverzorging vol doen niet meer. Een bewijs hiervan is in de ogen van de bewindsman het feit dat de instellingen in deze tak van dienstverlening vorig jaar 30 miljoen gulden overhielden. In het vervolg zal de subsidie van de overheid, aangevuld met particuliere bijdragen kostendekkend moeten zija Voor de bijdragen is een systeem op gezet dat erop neerkomt dat men naar draagkracht betaalt. De laatste inkomensgroepen (tot 1065 gulden) zijn vrijgesteld. Enige andere voorbeelden: bij een netto-inkomen van 1500 gulden betaalt men 160 gul den per maand, bij 2000 gulden 400 en bij 3000 gulden en meer 880 gulden per maand. De Tweede kamer moet nog over het plan oordelea STAKINGEN IN ARGENTINIË In Argentinië is gisteren een sta king van het zakenleven begonnen als protest tegen de economische- en politieke toestand in het land. Alle winkels in Buenos Aires zijn gesloten. De zakenlieden menen dat Argentinië op weg is naar chaos en verval. De actie is gericht tegen de 45-jarige president Isabel Peron. Het staatshoofd heeft het Congres naar huis gestuurd om te voorkomen dat vanuit het Congres voorstellen worden gedaan om haar in staat van beschuldiging te jjg ,Éjj stellen, en haar tot aftreden te dwingen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Haagse rechter mr. Jü. Blaauw heeft de groep eindexamenstudenten op bouwwerk, die begin dit jaar van de Katholieke Sociale Academie is verwijderd wegens onbehoor lijk gedrag, in het ongelijk gesteld. In een kort geding, dat de 15 studenten hadden aangespannen tegen het bestuur om weer toegelaten te mogen worden op de Academie, oordeelde de rechter vanmorgen dat het bestuur van de K.S.A. juri disch juist had gehandeld. De rechter wees bovendien de tegeneis van het bestuur toe. Die houdt in dat de 15 studenten vanaf vandaag niet meer in het gebouw van de Academie of op de terreinen daarvan mogen komen. Doen zij dit wel, dan staat hun een geldstraf van 100 gulden per dag te wachten. Overigens heeft het bestuur van de K.S.A., die in oktober vorig jaar vooral in het nieuws kwam doordat het Academiegebouw werd bezet door de studenten, nog op een ander terrein gewonnen. Naar nu blijkt heeft de Rotterdamse rechter vorige week in een kort geding dat het bestuur tegen docent Groenhuizen had aangespannen, ook ge wonnen. De docent, die tegen de wil van het bestuur in les gaf aan de eindexamenstudenten opbouwwerk, mag de Academie ook niet meer betreden. Hem staat bij overtreding een geldboete van 500 gulden per dag te wachten. De 15 studenten hebben inmiddels brieven ge schreven aan sociale academies in Amsterdam en Rotterdam, en „De Hors" in Den Haag, om daar te proberen alsnog hun studie af te maken. Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. NOTE Leidsi naam: adres: woonplaats: - STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres:

Leidse Courant | 1976 | | pagina 1