„We moeten praten met trainers als Schotting en Jorritsma over beleid" PIET KLEINE: „HET GING OM HET GOUD, DAT WERELDRECORD KOMT NOG WEL" „Sportbegeleiding moet worden herzien" LEEN PFROMMER WIL SCHAATSSPORT ALS COÖRDINATOR STENSEN KON HET NIET BEGRIJPEN „De zwijger" heeft de zekerheid van een baan nodig Minister Van Doorn: WK schaatsen toch op tv? (Van onze speciale verslaggever) INNSBRUCK - Sten Stensen foeterde con stant. „Ik had alleen rekening gehouden met Varlamov, Wie denkt er nu een Klei- r.e. Niet te geloven..."' Nogmaals liep hij naar buiten om zich bij het scorebord te overtuigen. Hoe kon die vent dat? Er moet iets gebeurd zijn dat hem vleugels heeft gegeven. Ik heb ook geprobeerd mijn we reldrecord scherper te stellen, maar ik moest een paar rond jes voor het einde dat plan laten schieten. En hij komt er dicht bij. Ik begrijp er niets van..." Stensen uitte zijn op merkingen nogal lui druchtig alsof hij met schreeuwen zijn die pe teleurstelling wil de verbergen. Sten sen had vooral zijn zinnen gezet op het goud van de tien kilo meter. Dt hij het edelste metaal reeds eerder op de vijf kilo meter pakte, maakte hem niet echt blij. „Dit is mijn afstand en daarop had ik moeten winnen. De vijfduizend was meer een toevalstreffer. Wat dat betreft had jullie Hans van Hel den gelijk, dat durf ik best te bekennen. Maar ik heb gloeiend de pest in dat ik nog verloren heb. Dat zil ver zegt me niets. Ja ren heb ik naar deze wedstrijd toegeleefd en dan gaat het nog fout. Onbegrijpelijk'. stopt voorlopig INNSBRUCK Dokter Cees Lap stopt aan het einde van dit schaatsseizoen met de di recte begeleiding van de Ne derlandse herenkernploeg. De Rotterdamse arts, die elf jaar met de Nederlandse heren meereisde naar de grote toer nooien, wordt door studiere denen gedwongen afscheid te nemen. Niet echter van de schaats sport als totaal want als hij zijn studie in de hart- en vaat ziekten achter de rug heeft, wil hij zijn kersvers vergaar de kennis in dienst stellen van de schaatserij. Wie dr. Lap zal opvolgen is nog niet bekend. Pfrommer, beseft dat een con tinuering van zijn contract bij de schaatsbond andere eisen aan hem stelt. „In Innsbruck is bewezen dat de Nederlandse schaatssport nog steeds een streepje voor heeft. Peter Schotting voert zijn Ameri kaanse talenten naar grote sprintsuccessen, Jorrit Jorrits- ma heeft aangetoond dat hij met de Canadese dames ook de internationale top kan be reiken. We moeten deze krach ten bundelen. Daarmee wil ik niet zeggen dat Schotting en Jorritsma naar Nederland moeten komen om hun kennis over te dragen op een ploeg, maar wel dat we samen moe ten praten over een beleid op trainingsgebied. Ik ambieer een functie als coordinator bij de KNSB. Samenwerken met de toptrainers uit de wereld ligt mij wel". INNSBRUCK Biedt zich aan: werke loos timmerman; jaren ervaring. In de winter een paar maanden weg; in bezit van Olympisch goud op de tien kilome ter, 24 jaar. Belangstellenden melden bij P. Kleine, Hollandscheveld, Drente. Dat zou een kleine advertentie kunnen zijn. Piet Kleine immers is zonder werk. En dat knaagt aan hem, want juist hij heeft de zekerheid van een vaste baan zo hard nodig. Dan kan hij zo nu en dan tenminste het schaatsen vergeten. Vandaar dat hij zich zomers vooral bezig houdt met fietsen. Drie koersen schreef hij het afgelopen sei zoen op zijn naam. Piet Kleine ter verklaring: „Van wiel rennen krijg je een beetje te lome spie ren. Vandaar dat je het als schaatser niet moet overdrijven. Voor de lange afstanden vormt het een combinatie, die het ideale benadert, maar voor het kor te werk zoals de vijfhonderd meter is het funest". Hij gaf ook toe dat hij het in feite nog niet besefte dat hij wat de tien kilometer betreft de Olympische opvolger is van Ard Schenk. Toch gold Piet Kleine drie jaar geleden al als de potentiële opvolger van Schenk, wat de Drent alleen maar beangstigde. Steeds weer werd hij geconfronteerd met die opvatting, die uitgroeide tot een ware obsessie. De laatste twee jaren gingen daardoor eigenlijk een beetje verloren. Vorig seizoen reikte hij weliswaar bij de Europese kampioenschappen in Heerenveen naar een derde plaats, maar bij de wereldstrijd in Oslo werd hij dertiende. In het Europees kam pioenschap van enkele weken geleden in de Noorse hoofdstad werd een acht ste positie zijn deel en dat deed natuur lijk niet vermoeden dat Piet Kleine, de zwijger, in Innsbruck gedoodverfde fa voriet Sten Stensen even weg zou rij den. Verloren Piet Kleine: „De laatste weken kom ik ook steeds meer tot de conclusie dat de afgelopen jaren als verloren moeten worden beschouwd, dat ik te veel moei te had met het favoriet zijn. Maar ver- Van onze verslaggever in Innsbruck ROB VAN DEURSEN geet niet dat wij in een ploeg kwamen waar de zittingen van de stoelen van Ard Schenk, Kees Verkerk en Jan Bols nog warm waren. Iedereen ging ons vergelijken met de jongens, die op het moment dat zij de wereldtop beheer sten, overstapten naar de profs. Zij zaten qua opbouw aan hun top, terwijl wij als "piepies" nog helemaal moesten beginnen". Er werd te veel van ons verwacht en daar heb ik persoonlijk erg veel last van gehad. Laten de mensen nu alsje blieft niet gaan zeggen dat Piet Kleine in Heerenveen wel even wereldkam pioen zal worden., want het is best mogelijk dat ik daar als een natte krant over het ijs ga. Ik heb tijd nodig om aan situaties te wennen, dus ook aan het favoriet zijn. Vooral op de vijfhonderd meter wreekt zich dat. Bij de start ben ik dan zo gespannen dat ik bij voorbaat faal". De opmerking dat hij die kortste af stand in Heerenveen kan vergeten door de andere drie afstanden te winnen, doet Kleine in lachen uitbarsten. „Zie je, daar krijg je het al. Ik doe het nu al in mijn broek als ik aan Heerenveen denk". Prakkizeren Piet Kleine lag in de nacht van vrijdag op zaterdag ook lang te denken aan de tien kilometer. Door alle incidenten bij zijn start op de 1500 meter van vrijdag, maakte hij een vrij onrustige nacht door. Kleine: „Ik weet niet bij wie de schuld lag, dat gaat mij ook niet aan, maar ik heb me verschrikkelijk boos gemaakt. Gelukkig waren mijn vader en moeder en mijn verloofde overgeko men. Daar heb ik uitgebreid mee kun nen praten. Dat gaf nog enige afleiding anders was ik helemaal aan het prakki zeren geslagen. Leen Pfrommer heeft dat ook goed aangevoeld, want op al lerlei manieren probeerde hij me te prikkelen. En dat is gelukt, gezien het resultaat". Ondanks het feit dat Piet Kleine toch sterk gemotiveerd aan het vertrek kwam in zijn gouden race tegen Ivanov, vertrok hij op een schema (15.08) dat hem geen uitzicht op goud bood. „In mijn achterhoofd hield ik slechts rekening met een tweede of derde plaats. Halverwege de race begon ik te beseffen dat er meer in zat. Toen ben ik op het schema van 15 blank gaan rijden". Leen Pfrommer: „Ik moest wel van schema veranderen want ik kwam vingers te kort". Kapot Kleine finishte in 14.50.59, achtentwintig honderste boven het wereldrecord van Sten Stensen. Kleine raakte er niet van onder de indruk dat hij de tijd van de Noor nét had gemist. „Het ging om het goud, dus dat wereldrecord was niet belangrijk. Dat komt de volgende keer wel, want hier ging het toch niet. De laatste vijf ronden zat ik totaal kapot Alleen om de Noren af te troeven, kon ik doorgaan. Op mijn tandvlees, maar het lukte". En dat zegt een sportman wie vaak werd verweten over te weinig karakter te beschikken. Piet Kleine die met Hans van Helden de Nederlandse medaille-oogst van het herentoernooi voor zijn rekening nam (Kleine: goud op de tien kilometer, brons op de vijf kilometer; Van Helden: brons op de tien kilometer, brons op de vijf kilometer, brons op de vijftien honderd meter), zal, als hij terugkeert in Nederland - eerst gaan de heren nog in trainingskamp in Inzeil - natuurlijk gehuldigd worden. Maar belangrijker voor hem is het vinden van werk. An ders loopt hij de kans om dolgedraaid te worden van het schaatsen. INNSBRUCK De minister van CRM, mr. Harry van Doorn, gaf zaterdag in Innsbruck een receptie in hotel Europa waar de successen op schaats- en kunstrijbaan werden gevierd. Hij sprak daarbij opzienbarende taal. „Wat onze sportlieden in Innsbruck hebben laten zien, grenst bijna aan het ongelooflijke. Ik zal dit ook aan minister-pre sident Den Uyl zeggen. Ik voel me een beetje verantwoorde lijk voor de toekomst van de Nederlandse schaatssport en de sportbegeleiding zal moeten worden herzien. Die zullen we professioneler moeten aanpakken. De Winterspelen heb ben aangetoond dat de Nederlandse topsporter veel steun kan gebruiken. Ik zal daarover met de verantwoordelijke ambtenaren gaan praten", aldus mr. Van Doorn. Minister Van Doorn (links) was in Innsbruck om o.a. Piet Kleine geluk te wensen. Maar hij sprak op een receptie ook niet te verwaarlozen woorden. HEERENVEEN UITVERKOCHT HEERENVEEN In het afge lopen weekeinde zijn alle res terende toegangskaarten voor het wereldkampioenschap schaatsen voor heren in Heer enveen uitverkocht. Vrijdag waren de zesduizend zitplaatsen al de deur uitge vlogen. Zaterdag en zondag ontstond in Heerenveen een ware stormloop op de vijf tienduizend resterende staan plaatsen. Het wereldkam pioenschap, dat op 28 en 29 februari wordt gehouden, zal worden bijgewoond door ze sentwintigduizend toeschou wers. Het organisatiecomité heeft morgen een bespreking met tribunebouwers om te probe ren er nog vijfduizend plaat sen bij te krijgen. (van onze speciale veraerslaggever) INNSBRUCK Hennie Roos, de Nederlandse vice-voorzitter van de International Speed Skating Union (ISU) heeft zaterdag avond verklaard, dat de wereldkampioenschappen schaatsen voor heren, die op 28 en 29 februari in Heerenveen zullen worden gehouden, waarschijnlijk toch op het t.v.-scherm zullen komen. De besprekingen tussen ISU, KNSB en NOS liepen enkele I weken geleden vast omdat de schaatsbond ruim 140.000 gulden vroeg. Na de geweldige successen van Hans van Helden en Piet Kleine in Innsbruck wil de ISU enigszins tegemoet komen aan de financiële eisen van de NOS. Hennie Roos: „De onderhandelingen zijn afgebroken, maar voor 100.000 gulden willen we weer aan de tafel gaan zitten. In het verleden heeft de schaatssport alle evenementen te goedkoop verkocht. Het is nu zeker dat de wereldkampioenschappen in Heerenveen geen Noorse aangelegenheid gaan worden. Door de prestaties van Van Helden en Kleine in Innsbruck is het wereldkampioenschap in Heerenveen veel aantrekkelijker ge worden, niet alleen voor het publiek, maar ook voor de televisie. Aanvankelijk zaten we misschien met de 140.000 gulden te hoog. Nu is er weer een basis om te praten". INNSBRUCK - „Na de geweldige successen van Piet Kleine en Hans van Helden begin je toch te twijfelen. Een paar maanden geleden heb ik gezegd dat dit onherroepelijk mijn laatste jaar als trainer zou zijn", aldus Leen Pfrommer, „maar na de Olympi- De sportofficier, die al acht jaar in dienst is van de KNSB, wilde aanvankelijk stoppen. De kritiek was hem te veel geweest. Vooral na de vernieti gende afgang in Dokka, waar de Nederlandse kernploeg met groot verschil van Noorwegen had verloren, was het einde van Pfrommers carrière in zicht. Ook na de Europese kampioenschappen in Oslo, waar het Noorse kwartet Sten- sen-Storholt-Sjöbrend-Stensj- hemmet de Europese top had overklast, was de kritiek kei hard geweest Pfrommer zocht excuses zoals „de ploeg is nog i onervaren" en „mijn trainings methode moet ten opzichte van de Noren misschien wor den aangepast". Al deze excuses werden in Innsbruck ontzenuwd. Ere wie ere toekomt: Pfrommer heeft het niet verkeerd gezien. Hij is verkeerd begrepen, omdat hij Van onze verslaggever in Innsbruck WIL VAN DER PLAS zich nooit op „niveau" heeft kunnen uiten. Dit wordt niet geschreven om Pfrommer „in de rug te dekken", wel om voor hem de weg te effenen naar een nieuw operatieter rein. Na afloop van het grandioze succes in Innsbruck verdient de Nederlandse afvaardiging bij de Winterspelen een nieu we kans om de schaatssport naar de internationale top te voeren. Pfrommer is, en dat geeft hij zelf ook toe, uitgeke ken op de kernploeg. De spor tofficier, die een academische vorming heeft op het gebied sche successen begin ik ineens weer aan een toekomst te denken. Met deze jongens wil ik nog enkele jaren door gaan, want de Nederlandse schaats sport kan wel wat successen gebrui ken. Zo langzamerhand begin ik toch gelijk te krijgen". van de lichamelijke opvoe ding, ambieert een nieuwe functie in de schaatssport. In de catacomben van het Olympia-stadion legde Leen Pfrommer zijn plannen op ta fel. „De kritiek, die in de afge lopen maanden op mijn beleid is geuit, moet „op tijd" worden besproken. Na een afgang in Dokkaen Oslo is dat te laat. Als er kritiek is, bijvoorbeeld van wereldkampioen Harm Kuipers, moet deze kritiek voortijdig worden besproken. Ik kan halverwege het seizoen de trainingsopbouw niet ver anderen. Als in Oslo de Noren overheersen, ga ik bij mezelf te rade. Ik heb met Josh Ten- mann, de trainer van het Noorse kwartet, het trainings plan besproken. In veel op zichten ben ik het met hem eens, maar op verschillende punten blijf ik mijn twijfels hebben". Leen Pfrommer ambieert een andere functie, vingers omhoog of omlaag maar „achter de baan" Niet meer langs de baan met de opbouwen. „Ik heb alle waardering voor de opbouw van de conditie training, maar ik blijf toch sceptisch ten opzichte van de continuiteit van de conditie. Na de successen van Piet Kleine en Hans van Helden wil ik niet zeggen dat ik ge lijk heb gekregen. Deze Olym pische Winterspelen waren niet de „spelen van het ge lijk", maar ze hebben me toch veel geleerd", aldus Leen Pfrommer, die aantoont dat de prestatiecurve van Van Helden en Kleine, een twee- mansploeg door het uitvallen van Jan Bazen, Klaas Vriend en Jan Derksen, op niveau is gebleven. „Behalve de gouden medailles van Sten Stensen en Jan Egil Storholt zijn de andere Noren, Sjöbrend en Stensjhemmet, toch niet op de voorgrond ge treden. Over de gehele linie hebben mijn mannen toch prestaties op Olympisch ni veau geleverd", aldus Leen Pfrommer. De staatscoach van de KNSB, inmiddels gehard door kritiek, wil na acht jaar opnieuw mee werken aan de opbouw van de Nederlandse schaatssport INNSBRUCK Met zijn zes de plaats op de 500 meter heeft sprinter Jan Bazen zijn schaatscarrière afgesloten. Jan Bazen zal niet meer deel nemen aan het wereldkam pioenschap sprint in West- Berlijn noch aan de landen- wedstrijd tegen Rusland in Alma Ata. Bazen heeft het als vertegenwoordiger in tuin bouwkassen te druk om zich nog volledig aan schaatsen te kunnen wijden. Dr. Cees Lap Bazen beëindigt sprintcarrière

Leidse Courant | 1976 | | pagina 9