Voorsprong melkveehouderij in Zuid-Holland op rest van Nederland steeds kleiner PRIJZEN LICHTE KOMKOMMERS IETS HOGER DOOI BRACHT STABIELERE BLOEMENPRIJZEN ZACHT WEER: INJECTIE VOOR BOLLENHANDEL Voorgestelde grens premievrijstelling veel te laag geacht Subsidie bestrijding van stank Minder dodelijke landbouwongevallen L MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT De commissie van de Europese Gemeen schappen heeft de referentieprijzen van komkommers vastgesteld voor de komende maanden februari en maart en wel als volgl (per 100 kg netto, klasse I, alle grootte-sor teringen sorteringen, in verpakking). Van 11 tot en met 20 februari 244,37 tegen vorig jaar ƒ231,65. Van 21 tot en met 29 februari 204,92 tegen vorig jaar 195,36 In de maand maart op 204 tegen vorig jaar 194,97. Bovenstaande referentieprij zen hebben betrekking op in kassen geteel de komkommers. Voor niet in kassen geteelde komkommers uit derde landen wordt na aftrek van de douanerechten een coëfficiënt toegepast van 1.30 Aan het eind van de vorige week liepen de prijzen voor de lichte sorteringen weer iets op. voor de sortering van 26 werd 47 tot 56 cent per stuk betaald. De sortering van 41 tot 51 schommelt de hele week al tussen de ƒ1,10 en ƒ1,20 per stuk. Als de invoer van komkommers op de Westduitse markt wordt bekeken dan ziet deze er var 6 tot en met 9 febr als volgt uit: 127 ton uit Bulgarije. 291 ton uit Griekenland en 38 ton van de Canarische Eilanden De groothandelsprijzen voor komkommers liggen in west-Duitsland tussen de 1.25 er 1,35 DM De in ons land ingevoerde Griekse komkommers worden tegen groothandel sprijzen van 84 cent per stuk verhandeld. Voor de ingevoerde Canarische komkom mers ligt de groothandelsprijs hoger, name lijk rond de 1,10 per stuk. De aanvoer in Nederland verloopt vrij rustig met als «be langrijkste oorzaak het toch wel vele donke re weer van de afgelopen periode. Als de aanvoer geen plotselinge verandering onder gaat, dan worden er voor de komende week gelijkblijvende prijzen verwacht. De aanvoer van sla in Europa ligt op een aanzienlijk lager niveau dan vorig jaar. Vol gens oogstberichten wordt er voor de maand februari in het Zuidfranse Rousillon een oogst verwacht van 3.500 ton (vorig jaar 6000 ton). In de eerste drie weken van maart verwacht men 1250 ton (vorig jaar 2500 ton). De concurrentie van Franse sla zal daarom in de komende tijd van geringe betekenis zijn. Spanje is de laatste weken helemaal niet meer van de partij geweest. Ook Italië speelt op het ogenblik geen rol van betekenis. De aanvoer van sla in Engeland loopt tot nu toe ook steeds verder terug. In Nederland wordt voor de komende weken een verrui ming van het aanbod verwacht. De slaprij- zen zijn nog steeds uitzonderlijk goed. er dient op gewezen te worden dat de aanvoer van sla ook in Nederland tot nu toe ver achter gebleven is bij die van vorig jaar. Voor de komende week moet het niet uitge sloten geacht worden dat de prijzen iets lager zullen uitvallen. Vorige week maandag zijn er op Veiling Westland-Noord tomaten aangevoerd waar voor de C-sortering 27,50 per 6 kg. werd betaald, de CC-sortering noteerde een prijs van 19,45. De tomatenteelt heeft duidelijk te lijden van het donkere weer. in veel gevallen verloopt de vruchtzetting erg moei zaam. Wil dit allemaal wat vlotter gaan verlopen dan is een paar uur zon per dag noodzakelijk. Vooral voldoende hoge tempe raturen zijn bij de zetting wel belangrijk. Waar de temperatuur laag is gebleven is de zetting vaak enorm slecht of er is zelfs sprake van helemaal geen zetting. Met enige spanning wordt er afgewacht en uitgekeken naar de verrichtingen van Marokko. Als er gekeken wordt naar de invoer van tomaten in West-Duitsland dan bestaat deze over de periode van 6 tot en met 9 februari uit: 26 ton uit Bulgarije, 3 ton uit Italië 1208 ton uit Marokko en 120 ton van de Canarische Eilanden. De handel in groente verloopt nog steeds zeer levendig gezien de prijsvorming in de afgelopen week. De andijvieprijzen zijn op gelopen tot 2,70 per kg. Spinazie wordt verhandeld tegen prijzen van 2,30 tot 2,50 per kg. Voor prei liepen de prijzen zelfs op tot 2,50 per kg. Kleinere gewassen als selderij en peterselie worden op het ogenblik ook goed betaald. Na de vorstweek met dalende bloemenprij- zen en stijgende kweekkosten, heeft de dooi weer wat stabielere prijzen gebracht in de bloemenhandel. De totale omzet van de CCWS. over de maand januari gaf een stijgend beeld te zien, namelijk van bijna 27 miljoen gulden in het vorig jaar tot bijna 32 miljoen in dit jaar, stijging dus met rond de vijf miljoen. Het waren vooral de snij bloemen, die met ruim vier miljoen gulden het cijfer omhoog brachten, de omzet aan potplanten in de afgelopen maand beliep bijna twee miljoen gulden hetgeen bijna een half miljoen hoger lag dan in 1975. Wat de prijzen betreft, in het algemeen waren die redelijk. De anjers haalden niet de gulden als hoogste prijs zoals in de voorgaande week, die bleef nu steken op 70 cent. De aanvoer lag ook iets lager. Tro- schrysanten bleven met een gemiddelde van 2,80 op vrijwel gelijke prijs met gelijke aanvoer. Fresia nam af in aanbod met wat hogere prijs van gemiddeld 2,87. De aan voer van tulpen steeg nog niet erg met iets. lager gemiddelde prijs van 1,90 per bos Nieuwe telersorgani?atie Bepsrekingen over een eventuele oprichting van een Nederlandse Groenten- en Bloemen- telersorganisatie, zijn in volle gang. Daar mee bemoeit zich ook de Westlandse Bloe- menstudieclub, die reeds eerder een speciale discussie-avond aan dat onderwerp heeft gewijd. Genoemde club heeft in 1974 een enquête gehouden, waarbij een inventarisa tie geschiedde over de problemen rondom de behandeling en verhandeling van de bloe- misterijprodukten aan de orde werd gesteld De gegevens die uit deze enquête werden verkregen, zijn naar diverse organisaties gezonden De Contactcommissie Houdbaar heid van Snijbloemen, waarin vertegenwoor digers van diverse instellingen zitting heb ben, heeft de enquête besproken. Overigens constateert de Westlandse bloemenstudie- club, dat het op de bedrijven nogal eens hapert aan voorzorgsmaatregelen voor bete re houdbaarheid van den bloemen. De ad viezen van genoemde Contactcommissie, be reiken binnenkort de kwekers. De Werk groep Afzet, heeft zich gebogen over het onderwerp afzet van de bloemen, zodat ook daaromtrent adviezen te verwachten zijn. ..Doorlichten Er blijken op verschillende plaatsen in ons land zogenaamde adviesbureaus werkzaam te zijn. die zich aanbieden om land- en tuinbouwbedrijven „door te lichten". Daar na zal dan worden nagegaan, of het voorde lig zou zijn een bedrijf bij voorbeeld om te zetten in een besloten vennootschap. Ook op Sierteeltbedrijven heeft men het oog laten vallen. Aan het Produktschap voor Sierge wassen is een geval bekend van een bedrijf, dat bedoeld aanbod had aanvaard. Alle gegevens van het bedrijf waren bij een eigen boekhouder. Het zogenaamde adviesbureau baseerde zijn rapport uitsluitend op de jaar stukken. De opdracht was echter gegeven en die kostte het bedrijf meer dan zesdui zend gulden. Het Produktschap laat dan ook een waarschuwing uitgaan tegen tekenen van een opdracht, ook voorlopige, en geen stukken af te staan, dan wanneer men heel zeker weet met een betrouwbaar bureau te doen te hebben, hetgeen het eigen boek- houdbureau of de bond kan nagaan. Bloemen mei gehaktballen Het Zweedse bloemen-filiaalbedrijf Buket- ten gaat nu tevens gehaktballen verkopen, zo weet het blad „Blumen Einzelhandel" te melden. Behalve bloemen en planten, was in gebieden met een geringe afname van bloemen, reeds enige tijd de verkoop van fruit opgenomen De handel is nu uitgebreid met kranten, tabak, confituren en snacks, waaronder de gehaktballen zijn begrepen. De omzet van genoemde „bij-artikelen" zou vrijwel even groot zijn als die van de bloe men en planten Leven in de hoek Onder het thema: „Breng die lege hoek tot leven", en. „Breng die kale balkonrand tot leven" gaat de Vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" bijzonder in de damesbladen een campagne voeren voor de aankoop van planten. Het gaat met de plantenverkoop steeds beter en verondersteld wordt, dat het voortdurend adverteren met potplanten daartoe heeft bijgedragen. Maar ook gaan damesbladen er toe over meer artikelen te plaatsen over het verzorgen van bloemen en planten als onderdeel van het interieur. Er wordt aangetoond, wat zoal met planten in* huis kan worden gedaan. Er worden ideeën aangedragen, ook om planten te zien als groenversierders van het huis. Rozcncri-i- in Engeland Er zijn aanwijzingen, dat in Engeland de rozencrisis tot een eind gaat komen De slechte positie van het pond sterling maakte import zeer oneconomisch vooral uit Oost- Europa. Diverse met-speciale rozen bedrij ven, hielden met de teelt op. Dat waren vooral de „rozenfabrieken" en ook de boom kwekers. Laatstgenoemden gingen het weer in de heesters en bomen zoeken De echte rozenkwekers zijn thans wat optimistischer geworden, want het publiek is bereid om behoorlijke prijzen te betalen, vooral voor de nieuwe variëteiten, waarom vooral de supermarkten vragen. Ook in Duitsland heb ben de rozenkwekers een moeilijke tijd ach ter de rug, want ook daar treedt nu verbete ring in. Het gemiddelde aantal melk koeien per bedrijf in laatstge noemd gebied bedroeg m 1975 26.9 tegen 24,2 gemiddeld in Nederland. In beide jaren nam Zuid-Holland na Friesland en Utrecht de derde plaats in. In overeenstemming met dit beeld is, dat de bouw van lig- boxenstallen m Zuid-Holland tot dusver sterk ten achter is gebleven bij die in de rest van Vertrouwd beeld in het Zuidhollandse landschap. LANDBOUWSCHAP: Den Haag Het landbouwschap is het bij voorbaat oneens met het wetsvoorstel inzake de inkomensgrenzen voor vrij stelling en reductie van premiebetaling voor volksverzeke ringen, dat nog bij de tweede kamer ingediend moet worden. Het kabinet, dat al akkoord is gegaan met het wetsontwerp, wil voorstellen het inkomen waarbeneden vrijstelling wordt gegeven voor gehuwden te verhogen van 2400 naar 7400. Het inkomen waarbeneden premiereductie wordt gegeven wil het verhogen van 4020 tot 12.400. Het kabinet blijft daarmee ver beneden de inkomensgrenzen waar het landbouwschap meermalen voor gepleit heeft. Het schap heeft er steeds op aangedrongen dat geen premie vooi de volksverzekeringen wordt geheven voor zelfstandigen die minder dan het netto-minimumloon verdienen. Een meerder heid in de sociaal-economische raad, aldus het landbouw schap, adviseerde in oktober al de premievrijstelling op te trekken tot het bestaansminimum dat in de zogenaamde landelijke bijstandsnorm wordt gehanteerd. Daarmee zou de vrijstellingsgrens voor gehuwden in 1976 op ruim 13.000 hebben gelegen, in plaats van op het nu voorgestelde bedrag van 7400. Het landbouwschap zal over deze zaak een brief naar de tweede kamer schrijven zodra het wetsontwerp daar is ingediend DEN HAAG - Akkerbou wers en vee- of pluimvee houders kunnen subsidie krijgen voor de praktische beproeving van enkele mid delen ter bestrijding van meststank. Twee fondsen willen samen de helft van de investeringskosten op zich nemen van honderd grond- putten voor de opslag van dunne mest op akkerbouw bedrijven en honderd lucht- wassers voor de zuivering van de ventilatielucht in stallen. De fondsen zijn het ontwik- kelings- en saneringsfonds voor de landbouw en het fonds hinderpreventie van het produktschap voor vee voeder. Aanvragen moeten naar de hoofdingenieur-di recteur voor de bedrijfsont wikkeling in de desbetreffen- de provincie. De beide fond sen hebben al geruime tijd gezamenlijk bijdragen ver leend in praktijkproeven voor de bewerking, opslag en afzet van stalmest. In de praktijk zijn onder meer be proefd de beluchting van mest ter voorkoming van stankontwikkeling, de opslag van mest in grondputten, het in de grond injecteren van dunne mest. de zuivering van de stallucht met luchtwas- sers. De tulpenbroeiers hebben een zucht van verlichting geslaakt die ver buiten de bol lenstreek te horen was. Dat gebeurde toen de vorst de aftocht blies. Om te beginnen kostte het verwarmen van de kassen en de warenhuizen met die vorst en die wind „goud geld" en bovendien drukte de vorst de kooplust niet onaanzienlijk. Nu is alle leed weer geleden. De gas- en olierekenin gen blijven binnen redelijke perken en de prijzen van de bolbloemen zijn prompt aangetrokken. De exporteurs drukten de afgelopen week op de knoppen van de veilingklok met een ijver en met een geest drift alsof ze nog nimmer van een baisse hadden vernomen. Het zachtere weer heeft ook een goede invloed gehad op de bloembollenhandel. Zoals men vorige week heeft kunnen lezen, zette de vorst ook de verzending van de voorjaarspakketten op een laag pitje. Het gevaar van vorstschade tijdens de verzen ding behoorde niet tot de onmogelijkheden Daar kwam nog bij dat degenen die bollen hadden besteld helemaal geen prijs stelden op vroege verzending omdat de grond kei hard was bevroren en men dus niets anders kon doen dan de bollen maar in de kast te zetten Ook dót is verleden tijd en daar profiteer den de gladiolentelers prompt van. De prij zen van dit artikel trokken meteen weer wat aan. Zo werden de beste veertien van de stokoude Sneeuwprinses afdrukt op 10,- per 100 en men moet ver teruggaan om deze prijs nog eens tegen te komen. Nog duurder waren cultivars als Spie and Span, Sans Souci en Eurovision. Kwekers, die deze soor ten aan te bieden hadden." zagen de wijzer van de veilingklok tot hun verbazing stil staan op 12.- per 100 Statistiek Nu de statistiek van de beplante oppervlakte tulpen is verschenen er is maar liefst 600 ha minder geplant dan verleden jaar, en dat betekent méér dan een slok op een borrel' heeft dat dehandel in dit artikel een injectie gegeven, die zijn uitwerking niet miste. Niet alleen op de handel in leverbare bollen, maar ook in plantgoed. De producen ten gaan met zulke prijzen weer overborre- len van kwekerslust. Bij de broeitulpen blijven Christmas Marvel. Most Miles, Prominence, Bellona. Coriolan, Blenda, Pax, Albury en Invasion zeer goed in de markt liggen Voor twaalven heeft de export graag 12.— over. Voor Monte Carlo what's in an name! wordt zelfs 18 per 100 betaald, terwijl twaalven van Bril liant Star boven de ƒ20.— per 100 gaan. Voor twaalven van de massasoort Apel doorn wordt tussen de 9.— en de 9.50 gegeven en als men bollen heeft aan te bieden uit Zuidwest-Nederland nog 2 per 100 méér Veel vraag is er ook naar de puntige gele Yokohama die vooral in Zwe den populair is. Dat is mede een gevolg van de goede gele kleur en de prima houdbaar heid. Het aanbod van deze cultivar is be perkt, want in de cultuur is het allesbehalve een eenvoudige „jongen". Erg vatbaar voor virus en niet minder vatbaar voor zuur. Als het een jaar is waarin in de tulpen veel zuur optreedt, zitten de telers van Yokohama altijd volop in de prijzen. Een tulp die ook heel hoog in de markt ligt is de intens roserode Rosario. Voor twaalven van deze tulp wordt 18.— per 100 gevraagd en men krijgt het nog ook. Geen reden tot klagen De hyacintenhandel komt traag op gang Er worden nogal wat bedden verkocht maar de prijzen zullen de kwekers niet inspireren tot jubelliederen. In narcissen wordt ook wel wat gedaan, maar het zet nog geen zoden aan de dijk noch in kilo's, noch in prijs. Daarentegen hebben de telers van irissen er. crocussen bepaald geen reden tot klagen Deze artikelen worden graag gekocht tegen goede prijzen. Naast de handel en de kwekerij gaat in het bollenvak de belangstelling ook uit naar de eindrapporten van het struktuuronderzoek 'Eind van deze maand moeten ze in de openbaarheid komen. Dat er ook het een en ander gezegd zal worden over de organisa tiestructuur, staat als een paal boven water Het bollenvak heeft te veel organisaties die voor een deel op eikaars terreinen werken en zo zorgen voor overlappingen en doublu res Vraagt „Den Haag" een advies van „het vak", dan komt er een lawine van adviezen die elkaar tegenspreken Is het een wonder dat gezegd wordt dat het bollenvak als vak helemaal niet bestaat? Het is een verzame ling individuen die alleen de definitie bollen met elkaar gemeen hebben. Voor de rest meent elk individu op eigenwijze en dus eigenwijs! de problemen te moeten oplos sen. Daar zal verandering in móéten komen Op korte termijn, want anders dreigt over twee jaar weer een catastrofe. DEN HAAG - In 1975 zijn minder ongevallen met dode lijke afloop in de landbouw ter kennis van de arbeidsin spectie gekomen dan in de voorgaande twee jaren. Het waren er nu 34, tegen 53 in 1974 en 47 in 1973. Van de 34 waren zes kinderen, die tij dens het meerijden op land bouwwerktuigen verongeluk ten. Het aantal aan volwassenen en jongelui overkomen dodelijke ongevallen door kantelen of achteroverslaan van trekkers liep duidelijk terug: van 17 in 1974 tot 10 in 1975. Midden 1975 is een veiligheidskabine, -frame of -beugel verplicht ge worden voor trekkers die ge bruikt worden op voederkuil- hopen en op hellingen, van twintig graden of meer. Dit zal zeker invloed hebben gehad op de daling, meent het minis terie van sociale zaken. De bij dodelijke ongevallen betrok ken trekkers waren, op 'één uitzondering na. niet van zo'n kabine. frame of beugel voor zien De bestuurder van een met een veiligheidscabine uit geruste trekker verloor het le ven doordat hij uit de kabine van de kantelende trekker sprong, juist in de valrichting van de trekker Het aantal aan volwassenen en jongelui overkomen dodelijke ongevallen met trekkers, an ders dan door kantelen of om slaan nam toe van 1 tot 4, het aantal ongevallen met diverse werktuigen en machines van 4 tot 7. Het aantal overige aan volwassenen overkomen onge vallen verminderde van 11 tot Het aantal aan kinderen over komen dodelijke ongevallen daalde van 20 tot 6. Van die zes deden er zich vier voor met trekkers, een met een aan hangwagen en een met een aardappelrooier. debedrijven op het zand slechts weinig onderdoen voor die in Zuid-Holland. Consumptiemelk Bij de melkbestcmming ligt momenteel in Zuid-Holland het zwaartepunt duidelijk bij de consumptiemelk. Ca. 40% van de melk werd in 1975 tot consumptiemelk verwerkt (landelijk 16%), 23% tot fa- briekskaas en 4,5% tot boeren kaas. Melkpoeder en gecon denseerde melk gezamenlijk namen ruim 30% van de Zuid hollandse melk voor hun reke ning, tegen 38% landelijk ge middeld. Derde plaats Het aantal koelen per Zuidhollands bedrijf neemt at. Dat het aantal koeien in Zuid- Holland minder toeneemt dan in de rest van het land heeft als belangrijke oorzaak dat in Zuid-Holland ondermeer door stadsuitbreiding meer grond aan de landbouw wordt ont trokken dan gemiddeld in Ne derland het geval is. In Zuid- Holland verminderde tussen 1970 en 1974 het aantal ha. grasland met 6%, in geheel Nederland met 3,5%. RIJSWIJK De voorsprong, die de melkveehouderij van Zuid-Holland heeft op de rest van Nederland wordt snel kleiner. Het aantal melk koeien is in deze provincie de laatste jaren minder toegeno men dan in de rest van het land. Dit blijkt uit gepubli ceerde gegevens van het pro duktschap voor Zuivel in Rijswijk. In Zuid-Holland, dat kan worden beschouwd als de bakermat van de Nederlandse melkveehouderij en zuivelin dustrie - reeds in de dertiende eeuw werd hier kaas gemaakt - nam tussen de jaren 1970 en 1975 het aantal melkkoeien per bedrijf toe met zes, ter wijl het landelijk gemiddelde acht bedroeg. Momenteel is de positie van de Zuidhollandse melkveehoude rij en zuivelindustrie veel min der dominerend dan ze was tot het begin van deze eeuw. In 1975 werd in Zuid-Holland ca. 8% van de Nederlandse melk geproduceerd. Daar er veel melk van buiten de provincie naar Zuid-Holland wordt ver voerd, wordt in dit gewest ca. 11% van de Nederlandse melk- aanvoer verwerkt. het land. Het aantal van deze stallen bedroeg per 1 januari 1976 in Zuid-Holland 397 te genover ruim 10.300 totaal in Nederland. Zoals in alle typi sche weidegebieden is ook in Zuid-Holland het percentage bij fabrieken aangevoerde tankmei k relatief nog vrij ge ring. Dit bedroeg namelijk in 1974 *22% tegen bijna 34% ge middeld in het land. Melkprijs Wat betreft de aan veehouders uitbetaalde melkprijs is Zuid- Holland reeds lang door ande re provincies voorbijgestreefd. In het melkprijsjaar 1974/75 had Zuid-Holland met gemid deld 44,70 per 100 kg de op één na laagste uitbetaalde melkprijs; het gemiddelde lag in Nederland dat jaar op 45,40 per 100 kg. Alleen in Limburg was de melkprijs nog wat lager dan in Zuid-Holland. Bij het produktschap ver moedt men, dat de sterke con currentie op de consumptie melkmarkt mede debet is aan het achterblijven van de melk- opbrengst in Zuid-Holland. De inkomens op de westelijke weidegebieden blijven overi gens reeds vele jaren nogal achter bij die in de noordelijke klei- en veenweidegebieden, terwijl de inkomens op de wei-

Leidse Courant | 1976 | | pagina 7