1 President eria eerst voorganger VS: Afspraken over F-16 worden nagekomen CeidoeSowa/nt Zuid-Afrika: regeling j met MPLA-regering Electrische fiets concurrent van nieuwe snorfiets MAANDAG 16 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA 5 BANKOVERVAL IN BEELD Een automatische camera legde in momentopnamen een overval vast die in de november plaats vond op een bank in New York. Een man in een leren jack komt binnen en houdt een praatje mei de geüniformeerde bewaker. Plotseling licht hij de bewaker beentje en houdt hem onder schot. Terwijl de oven/aller naar de kassa grijpt worden de bewaker en klant onder bedwang gehouden. Met de buit in de hand snelt de overvaller het gebouw uit. In de afgelopen drie maanden heeft de man met het leren jack dertien oven/allen gepleegd. Zeven maal legden automatische camera's de overval vast. De politie is er nog niet in geslaagd de overvaller te identificeren. Onafhankelijk Aruba krijgt geen hulp van Nederland HILVERSUM (ANP) - „Wan- neer Aruba onafhankelijk wordt, dan betekent dat, dat de Nederlandse ontwikkelingshulp aan dat eiland wegvalt". Minister de Gaay Fortman van Nederlands-Antilliaanse zaken heeft dat zondagavond gezegd in een televisieuitzending van de NOS-actualiteitenrubriek Pano- ramiek. Dé minister bestreed uitspraken, als zou Aruba in het verleden te weinig hebben ge profiteerd van die hulp. De cij fers wijzen anders uit, aldus de bewindsman. Het gesprek, dat de minister heeft gehad met de MEP-delega- tie, die de onafhankelijkheid van Aruba nastreeft en die ver leden week in Nederland was, noemde hij „verhelderend aan weeksklanten". Volgens minis ter De Gaay Fortman is veran dering van de verhouding tus sen de eilanden van de Neder landse Antillen heel goed moge lijk, maar dan moet een derge lijke wijziging binnen de Antil len zelf tot stand komen. Luitenant generaal Murtala Mo hammed, die bij de mislukte staatsgreep om het leven is geko men. (LAGOS AFP) De nieuwe resident van Nigeria, generaal Oloesegoen Obasanjo, heeft verklaard dat hij „tegen zijn persoon lijke wil" als staatshoofd was aangewezen, maar dat hij „deze eer had aanvaard in het belang van het land en ter nagedachtenis aan president Moertala Moehammed", die vrijdag na een mislukte staatsgreep vermoord is. In zijn eerste, via de radio uitgezonden, boodschap tot de natie, beloofde hij plechtig het land te zullen leiden op de wijze die zijn I voorganger volgde. .Alles zal verder gaan zoals in het verleden. De tragische gebeurtenissen kunnen slechts aanzetten tot meer toewijding om het land te verheffen en vooruitgang te boeken". De Nigeriaanse politie heeft verklaard dat de leider van de mislukte coup, luitenant-kolonel Dimka, gezocht wordt. Eerder werd aange- nomen dat Dimka gearresteerd was. Angola: een nieuw begin? DE OPEENVOLGENDE SUCCESSEM van de Angolese volksbe weging MPLA gedurende de laatste weken krijgen dezer dagen ook diplomatieke erkenning. Kon enkele weken geleden de Organi satie voor Afrikaanse Eenheid, tijdens de topconferentie in Addis Abeba, nog niet verder komen dan een onbeslist tussen voor- en tegenstanders van de MPLA, inmiddels is de erkenning een feit geworden. Van de andere strijdende partijen in Angola, het FNLA en de Unita, valt trouwens alleen nog te erkennen dat ze verslagen zijn. En daarmee lijkt de bloedige ontstaansperiode van een nieuwe Afrikaanse staat tot een eind te zijn gekomen, wanneer we althans voorbijgaan aan de guerillastrijd die het land misschien nog te wachten staat Maar om verschillende redenen lijkt dit ontstaanshoofdstuk uit de Angolese geschiedenis nog niet te kunnen worden afgesloten. Het recente verleden heeft een ontwikkeling te zien gegeven die veel gevaren inhoudt voor de toekomst. De door de Sovjet-Unie met wapens ondersteunde Cubanen hebben de MPLA vanuit een schijnbaar verloren positie, enkele maanden geleden, in korte tijd de overwinning gebracht De aanwezigheid van de getrainde Cuba nen brengt nu het gevaar mee van grensconflicten met Zaire en Zuid-Afrika, die résp. het FNLA en de Unita zo zwaar hebben gesteund. Vooral de gevaren aan de Zuid-grens, waar Zuid-Afrika een strook Angolees gebied bezet houdt ter bescherming van enkele krachtcentrales, zijn heel reëel. Trouwens, heel de toekomst van het blanke Zuidelijk Afrika, van Namibië, Rhodesië en Zuid-Afrika, staat meer dan ooit op het spel. Zou de regering van MPLA-leider Neto gedwongen zijn de Russi sche en Cubaanse hulp voorlopig te blijven aanvaarden, dan is het de vraag of zij in staat zal zijn het rijke land tot een moderne Afrikaanse staat op te bouwen. Minder welvarende staten in Afrika hebben te zien gegeven met hoeveel internationale belangen zij hebben moeten afrekenen, en nog afrekenen, om hun bevolking vooruitgang en rust te garanderen. Een rijke staat als Angola zal het zeker niet gemakkelijker hebben. Allerlei belangen hebben Angola in zijn huidige positie gebracht Er zal heel wat belangeloos heid nodig zijn om deze zaak ten goede te keren. WASHINGTON De Amerikaanse minis ter van defensie Ronald Rumsfeld heeft verklaard dat de afspraken die zijn ge maakt met vier Europese landen voor de gezamenlijke produktie van een nieuw Amerikaans gevechtsvliegtuig zeker zullen worden nagekomen. Rumsfeld verklaarde in antwoord op vragen naar klachten in België dat de Verenigde Staten weinig haast maken met het nako men van de overeenkomsten met België, Nederland, Noorwegen en Denemarken, wel ke inhouden dat een deel van de produktie en de assemblage van de F-16 in deze landen zou geschieden. De vier landen hebben be sloten zelf meer dan 300 van deze nieuwe gevechtsvliegtuigen aan te schaffen. Zij zouden ook meedelen in de produktie van voor de Verenigde Staten en andere landen bestemde F-16 vliegtuigen. Het F-16 consortium zal standhouden, aldus Rums feld. Rumsfeld zei op de hoogte te zijn van het feit dat de Belgische industrie druk uitoe fent op de Belgische regering wat betreft de haars inziens trage gang van zaken bij de coproduktie-overeenkomsten. De minister zei dat over deze kwestie al contact is geweest met de Belgische rege ring, maar gaf geen bijzonderheden. Rumsfeld noemde het besluit van de vier landen de F-16 aan te schaffen een enorme stap vooruit op de weg van de standaardise ring van de bewapening in de Navo. Abonnement telefoon niet duurder HILVERSUM (ANP) - De maandelijkse kosten voor een telefoonaansluiting - nu 22 gul den - gaan niet zoals eerder was aangekondigd per 1 april om hoog naar 24 gulden. Dit heeft staatssecretaris Van Huiten van verkeer en water staat zaterdag gezegd in een ra dioprogramma. Het uitstel - de staatssecretaris kon nog niet zeggen voor hoe lang - was vol gens hem mogelijk geworden door dege ge stijging van de kosten voor levensonderhoud. Sneeuwlawines in Frankrijk: negen doden PARIJS Bij verschillende sneeuwlawines in Frankrijk zijn gisteren tenminste negen personen om het leven geko men. Onder hen bevindt zich Jean-Pierre Augert, voormalig lid van de Franse skiploeg. Een aantal andere personen is als vermist opgegeven. Augert werd in la Toussuire in de Franse Alpen door een lawine bedolven. In La Mongie in de Franse Py reneeën hebben zich twee sneeuwlawines voorgedaan. In de vroege avond hadden red dingsploegen de lichamen van vier slachtoffers geborgen. Urker vissers beperken aantal visdagen URK (ANP) - De Urker vis sers, verenigd in de vissersver eniging Visserijbelangen, heb ben zaterdag tijdens een verga dering unaniem besloten het aantal vaardagen per maand te beperken tot zestien. Hiermee willen de Urkers m samenwerking met vissers uit Zeeland, Den Helder en Texel, bewijzen dat zij wel aan een e ventuele quotering willen mee werken als dat een andere quo tering zou zijn dan de regeling die door minister Van der Stee is afgekondigd. Deze regeling laat, aldus de Urker vissers, geen ruimte en zal regelrecht leiden tot faillissement van een groot aantal vissers. „Dit is een koude sanering en daaraan wer ken we niet mee. Daarom dit alternatief in de beperking van de vistijd", aldus de Urker vis sersvereniging. Illllllllllllllllllllllllllllllllli Frontale botsing De electrische snorfiets van Sparta. De prijzen variëren tussen 859 en 959 gulden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het nieuwste vervoermiddel op de vader landse wegen, de snorfiets, heeft er nu al een sterke con current bij in de vorm van een variant op de ouderwetse fiets: de electrische fiets. Deze electrische fiets met de naam „Velectro" is simpelweg een fiets met twee electromotor- tjes aan weerszijden van een van de wielen. De Nederlandse Velenzo nj- wielfabriek in Uithoorn zal die electrische fiets op de komen de Tweewieler RAI officieel presenteren. De twee motor tjes van de Velectro worden gevoed door een accu en wor den in bedrijf gesteld met een knopje dat onder handbereik op het stuur is gemonteerd. De Velectro is allereerst bedoeld als milieuhygiënisch vervoer middel. Het voertuig haalt op eigen kracht een snelheid van zo'n 15 km per uur. Het is mogelijk de snelheid op te voe ren door mee te „fietsen". Ook kan de aandrijving uitgescha keld worden, zodat gewoon fietsen mogelijk is. De actiera dius van de electrische aan drijving is ongeveer vijftig ki lometer. Volgens de fabrikant lijkt het gebruik van de Velectro „op fietsen met een flinke wind mee". Opladen van de Velec tro is uiterst simpel. Het ste ken van een stekker in het stopcontact is de enige hande ling. De fabrikanten van de snor fiets, over wiens invoering het kabinet binnen enkele weken een beslissing zal nemen, zijn niet ernstig verontrust door deze simpele electrische fiets. Men verwacht dat de „snor fietsen" weinig concurrentie zullen ondervinden en wer kend op een accu of met een benzinemotor hun weg naar de consument in ruime mate zullen vinden. De goedkopere concurrent „Velectro". De accu hangt aan de stang, de beide motortjes zijn aangebracht op het achterwiel onder de bagagedrager. Boven Denemarken bevindt zich het centrum van een hoge- drukgebied dat het afgelopen etmaal belangrijk in kracht is toegenomen. Om dit hoog wordt met oostelijke wind lucht uit Duitsland naar Nederland ge voerd waarin veel bewolking voorkomt maar waaruit vrijwel geen neerslag valt Een smalle strook met weinig bewolking trok vanmorgen vroeg over het midden en noorden van het land en hier door kon bijvoorbeeld in Leeu warden en Ramspol de tempera tuur tot 5 graden onder het vriespunt dalen. Omdat het hoog nog steeds in betekenis toeneemt en vrijwel niet van plaats verandert, zal er de komende dagen weinig in het huidige weerbeeld veranderen. Opklaringen in de nacht en vroege ochtend kunnen plaatse lijk voor matige vorst zorgen. Vooruitzichten voor woensdag: Droog en vrij zonnig, 's Nachts lichte, plaatselijk matige vorst, temperaturen in de middag en kele graden boven nul. Weers vooruitzichten in cijfers voor woensdag. Aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temp: omstreeks -4 gr. Max. temp: omstreeks +3 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et maal: 90 procent Weer Max. Neer temp. slif Den Helder Luchth. R'dam f Vlissingen Z.-Limburg i Aberdeen 1 Athene 1 Barcelona i Berlijn Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Cas^Blanca Istanboel gehhew ge?!bew vaneen bloeiende plant geniet oma veel langer. Verras haar eens via een Fleurop-bloemist. Eerste Kamer onbetrouwbaar LUNTEREN (ANP) - „Het is I moeilijk werken in de Eerste I Kamer", zei zaterdag de partij secretaris S. van Marion van de Boerenpartij tijdens de jaarver gadering van deze partij in Lunteren. Zijn teleurstelling geldt in het bijzonder de „onbe trouwbaarheid" in de Kamer, waardoor „het werken met het stelletje" moeilijk wordt Tijdens de jaarvergadering leg de de heer Van Marion zijn functie als partijsecretaris neer. In de naaste toekomst zal hij ook bedanken voor het lidmaat schap van de Eerste Kamer. Hij zal dan worden opgevolgd door mr. B. W. Maris uit Benschop. KIND DOODGEBETEN NAMEN In de Belgische stad Namen is gisteren de 5-jarige Dany Anciaux door één van de drie honden gezin, het gezin,een I Duitse herder, doodgebeten. Er zijn geen getuigen, zodat men niet j weet hoe het dier tot zijn dood gekomen is. De vader ontdekte het drama en heeft de hond afgemaakt. Amerikaanse militair dood aangetroffen op hotelkamer AMSTERDAM (ANP) - De 23- jarige Amerikaanse militair Ray Lamar is gisterochtend dood aangetroffen op zijn hotel kamer in het Amsterdamse Trianonhotel. Hij was met een groep.van 30 militairen van de luchtmachtba sis in het Westduitse Zweibruc- ken naar Amsterdam gekomen de bloemetjes buiten te zet ten. Volgens zijn vrienden had hij zaterdagavond overmatig veel gedronken. De politie kon voorshands nog geen uitsluitsel geven over de doodsoorzaak. Het onderzoek werd in handen gelegd van de Koninklijke Ma rechaussee. Ten noorden van het Zwitserse plaatsje Esserts sur Champvert zijn za terdag twee treinen frontaal met elkaar in botsing geko- n>en. Vijf passagiers werden gedood en veertig raakten ern stig gewond. imilllllllllllll|||||||||||||||||| JOHANNESBURG (Rtr) In Zuid-Afrika is in het weekeinde de hoop gegroeid dat de dreigende situatie in het Angelese grensgebied enigszins kan worden verbeterd en dat een gewapende confron tatie tussen de strijdkrachten van de MPLA en van Zuid-Afrika kan worden vermeden. In het grensgebied zijn Zuidafrikaanse militairen gele gerd om de voor Zuid-Afrika belangrijke water krachtcentrales te beschermen. Er zijn aanwijzin gen dat zowel Zuid-Afrika als de MPLA-regering voelhorens hebben uitgestoken om met elkaar tot een regeling te komen. Politieke waarnemers in Kaapstad zeggen dat de Zuidafrikaanse regering langs diplomatieke weg en vermoedelijk door bemiddeling van Mozambi que de MPLA-regering heeft laten weten dat zij de door Zuidafrikaanse militairen bezette vijftig kilometer brede grensstrook in Angola onmiddel lijk zal ontruimen als de MPLA zich bereid ver klaart de bescherming van de bij Calueque in aanbouw zijnde krachtinstallaties op zich te ne men ën de voortzetting van de werkzaamheden garandeert. Zuid-Afrika zou ook bereid zijn de MPLA-regering de jure te erkennen. Met belangstelling is in dit verband in Kaapstad kennisgenomen van een ver klaring van MPLA-minister van buitenlandse za- ken José Eduardo dos Santos. Deze heeft in een interview met het Franse dagblad Le Monde ge zegd dat Zuid-Afrika zijn belangen in Angola zou kunnen beschermen door de MPLA-regering te j erkennen. Waarnemers leiden daaruit af dat de MPLA bereid is met Zuid-Afrika tot een modus vivendi te komen. BENOEMING PRO PALESTIJN IN ISRAËL GOEDGEKEURD JERUZALEM Het Israëlische kabinet heeft gisteren de benoe ming goedgekeurd van prof. Sjlomo Avineri (44) tot staatssecreta ris van buitenlandse zaken. Hij is voor deze functie voorgedragen door minister van buitenlandse zaken Jigal Allon. Avineri. die sociale wetenschappen doceert aan de universiteit van Jeruzalem, geldt als een uitgesproken „duif' in de Palestijnse kwestie. Hij huldigt het standpunt dat Israël de mogelijkheid van een zelfstandige Palestijnse staat niet principieel moet afwijzen, maar gaat onderhandelen met die Palestijnen die Israël erkennen. Tussen de MPLA-troepen en de Zuidafrikanen in zuidelijke Angola lagzondag nog een niemands land van ongeveer 150 km breed. Opnieuw gevechten in Sahara RABAT Algerijnse troepen zijn in het weekeinde enkele honderden kilometers in de Spaanse Sahara binnengedrongen en hebben de Marokkaanse woestijn post Amgala heroverd. De Ma rokkanen veroverden Amgala op 29 januari op Algerijnse troepen en door Algerije gesteunde vrijheidsstrijders van de Polisario beweging. Koning Hassan van Marokko heeft de Algerijnse president Boume- dienne in overweging gegeven te kiezen tussen een openlijke oorlogsverklaring en een internationaal gegarandeerde vrede in West Sahara. Hij herinnert de Algerijnse president aan een belofte die hij de afgelopen zomer deed, namelijk dat de Marokkanen in West Sahara nooit door Algerijnse troepen of met Algerijns jTP^ripel zouden worden bevochten.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 5