Regiogemeenten voelen weinij voor streekwaterleicL _D opnieuw in de ether Leidse zendpiraat Grappige Jumping Gerrit "Hutspotten met sbejaarden aan de zwier Le aki IMAAiNDAU lb H..BKUAK1 197b l.tilDSh COI RAN 1 PACIN 3 LEIDEN Bij Jumping Gerrit 76', zaterdagavond in het LAK met Cecile Op de Macks, Wouter Stips en voor de muziek Gerard Vogel, brak geen enkele maal de schaterlach los, maar dat was geenszins een bezv,raar. De voorstelling had nauwelijks die pretentie, zoals ze ook heel veel andere pretenties gelukkig miste, bijvoorbeeld die van diepzinnigheid. In zekere zin oppervlakte theater, theater om naar te kijken, onder andere veroorzaakt door het pantomimisch karakter van veel num mers, dat slechts een gniffel of een glimlach kan veroorzaken. Ook het gebruik van limerick-achtige gedichtjes versterkt dat oppervlakte aspect, ingepast in tekst en nummers, die vooral toewerken naar de sluitende slotzin, de wending op het eind. Maar het is een eerlijke oppervlakte; Jumping Gerrit' wil ons alleen laten kijken vooral op het gebied van de pantomime, elke beweging is gewoon raak en bewust, de muziek, en het vermogen om heel precies een voorstelling in elkaar te draaien waarin alles zo op het oog nauwkeurig vastgesteld is. Fraaie nummers zijn die rond muziekinstrument; met name Cecile Op de Macks achter de drum deed het erg goed. Cecile en Wouter krijgen dan iets van muzikale clowns, maar erg ingetogen. Positief was ook, dat ze niet bang waren spanning op te roepen in hun mime door vertraging, verstilling en concentratie. Dat er geen al te concrete imitaties of nummers over iemand of iets voorkomen, terwijl er toch herkenbare trekjes naar voren komen, is zeker niet slecht. Misschien dat er in het geheel nog iets te veel Haagse verwijzingen zitten. Daarnaast vond ik de samenklank van de vreemde stem \(an Cecile met die van Wouter niet altijd even gelukkig. Maar a la, het was een grappige voorstelling, niet groots, vaak wel fijntjes. Paul van der Plank (Van een onzer verslaggevers) Regio Leiden Het merendeel van de regioge meenten rondom Leiden staat niet te juichen over 21 de Leidse plannen het gemeentelijk waterleiding bedrijf van die stad (LDM) om te vormen tot een 1 streekwaterleidingbedrijf. I Voornaamste bezwaren van de omliggende gemeen ten zijn: de voor de meeste plaatsen aanzienlijke verhoging van de watertarieven die een en ander met zich mee zal brengen, en de gemeenten willen dat Leiden met geen enkele vinger aan de distribu- I tie van het water komt. I In de meeste plaatsen wordt de toelevering van gas, water en electriciteit door één bedrijf geregeld. „Als Leiden de distributie van het water gaat regelen", -1 zo redeneert men in veel gemeenten, „dan zaag je een poot weg onder je eigen stoel. Er verandert niets." Voordeel van een horizontale integratie is dat de cliënten maarmet één bedrijf te maken hebben Ien dat is kostendrukkend. In Leiden is dit niet het geval, wat door enige gemeenten als „ouderwets" wordt getypeerd. Deze week kwamen de Leidse plannen voor een streekwaterleidingbedrijf aan de orde in de Leidse raadscommissie voor economische zaken en finan ciën. Van de kant van het CDA-raadslid Bleijie werd toen gevraagd waarom Leiden zonodig eerst de omvorming tot een streekbedrijf moest regelen om pas daarna met de randgemeenten te gaan i praten.Bleijie pleitte voor een enquête onder de randgemeenten over hun interesse voor de omvor- ming van de LDM, waarbij zij ook hun wensen zouden moeten kunnen uiten. Het CDA-raadslid toonde zich toen nogal huiverig over de mate van enthousiasme bij de regiogemeenten. In dit verband wees hij op de slechte ervaringen die er al ziin t.a.v. het streekelectriciteitsbedrijf. Waterprijs Dat vermoeden van de heer Bleijie lijkt te worden bewaarheid. Wat de practische consequenties van I een streek-LDM betreft weegt voor een aantal ge meenten de waterprijsverhoging nogal zwaar. Na mens de gemeente Warmond wees de administra- teur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf, de heer Verweij erop dat zijn gemeente met een water tje; leidingbedrijf dat tot een van de kleinste van ons land behoort („we hebben een eenmansbedrijfje") het goedkoopste water levert. In Warmond kost 120 m3 water inclusief BTW enaansluiting ongeveer 93 gulden. Het bedrijf van Noordwijk en Noordwijkerhout levert voor onge veer dezelfde prijs. Neemt men echter een wat groter bedrijf als dat van Leiden (met aansluitingen Iin Leiden, Oegstgeest en Valkenburg) dan komt men bij 120 m3 op een prijs van 1Z5 gulden inclusief. Het waterleidingbedrijf van de Bloembollenstreek (Lisse, Hillegom en Sassenheim) levert voor 109 gulden. En dat van Den Haag. dat weer wat groter is dan Leiden, brengt 142 gulden voor dezelfde hoeveelheid water in rekening. Op het eerste gezicht blijkt de waterprijs naar mate het waterleidingbedrijf groter wordt ook hoger te worden. Dat wordt nog eens bevestigd als men kijkt naar de prijs die de provincie Noord-Holland (waar een provinciaal waterleidingbedrijf is) in rekening brengt voor zijn water, deze schommelt rond het dubbele van dat van Warmond. Verder valt hierbij op dat Noordwijk met zijn eigen 4H f - «m w j Het gebouw van de Leidsche Duinwater Maatschappij op de hoek van de Ir Dnessenstraat en de Hooigracht waterleidingbedrijfje het water van de LDM betrekt maar toch een prijs weet te berekenen die ongeveer 30 gulden per 120 m3 lager ligt dan die van de Leidsche Duinwatermaatschappij. En dan te beden ken dat de LDM voor september al weer een prijsverhoging in het vooruitzicht heeft gesteld.... Het argument van Leiden dat een streekwaterlei dingbedrijf efficiënter zou werken wordt door de woordvoerder van Warmond dan ook als onzinnig van de hand gewezen: „De cijfers tonen het tegen deel aan. Een groter bedrijf blijkt meer te kosten en dat is ook niet zo verwonderlijk. In Warmond gaat men naar een loket als men een aansluiting wil hebben, en het is in enkele dagen gebeurd. Bij een streekbedrijf gaat dan eerst een ambtelijke molen werken. Centralisatie vergemakkelijkt de zaak helemaal niet; integendeel, alle administratieve procedures werken langer en kosten meer." De administrateur van de Warmonder waterleiding ziet dan ook weinig heil in de Leidse voorstellen. Hij wijst echter op de mogelijkheid die de provincie heeft gekregen in de nieuwe waterleidingwet, om, waar nodig, een concentratie van waterleidingbe drijven af te dwingen. „Het zal er dus wellicht toch van moeten komen, maar het gaat niet van harte", aldus de woordvoerder van de gemeente Warmond. Hij toont zich verder verbaasd over de door Leiden gevolgde procedure: „Ik dacht dat het bij een fusie gewoonlijk zo was, dat daar eerst fusiebesprekingen tussen de verschillende partijen aan vooraf gingen. Nu krijgen we deze eigenlijk van bovenaf opgelegd en daar zijn we ook al niet zo over te spreken. Ik moet nog zien dat we zomaar voor de Leidse plannen door de knieën gaan", zegt de heer Verweij. Achterlijk Voelen enerzijds enige gemeenten vrijwel niets voor een streekwaterleidingbedrijf, anderzijds zijn er ge meenten die wel een dergelijk bedrijf willen, maar veel groter dan de gemeente Leiden voorstaat. De heer W. G. Koeken van het Gas- en Waterbedrijf „Bloembollenstreek", dat water levert aan Hillegom, Lisse en Sassenheim, ziet het liefst een streekwater leidingbedrijf dat de waterproductie verzorgt voor het gebied tussen Hoek van Holland en Bergen aan Zee. Dit bedrijf moet de productie regelen in het hele duincomplex. De heer Koeken wil daarin ook de Amsterdamse en Haagse waterleidingbedrijven zien opgenomen. De heer Koeken: „Het is een beetje achterlijk van Leiden dat de toelevering van gas, water en electri citeit nog niet wordt geregeld door één bedrijf. Zo'n1 integratie is kostendrukkend. Als leidingen aange legd moeten worden naar een nieuwe woning, gra ven we een sleuf en gooien alle leidingen erin. De cliënt ontvangt één nota en heeft maar met één bedrijf te maken. Zou Leiden het water gaan produ ceren en distribueren, wat we absoluut niet willen, dan zaag je één poot onder je bedrijf vandaan." De enige gemeente die wat positiever is over de voorgenomen omvorming van de LDM is de ge meente Katwijk. Wethouder J. Bergman: „We zijn blij dat Leiden zich nu bereid toont een einde te maken aan de huidige situatie. We zijn geïnteres seerd in een gemeenschappelijk productiebedrijf. Al enige jaren onderhandelen wij met de LDM om mee te kunnen doen. Nu toont Leiden zich daartoe bereid." De blijdschap van de heer Bergman is een beetje vreemd, omdat juist Katwijk als het streekwaterlei dingbedrijf er komt, veel meer voor het water moet gaan betalen. Katwijk betrekt evenals Rijnsburg sinds jaar en dag spotgoedkoop water van de LDM. Het Leidse bedrijf legt op deze transactie jaarlijks duizenden guldens toe. (Per jaar totaal 3 ton). De heer Bergman: „Wij zijn van mening dat in dit gebied éénzelfde waterprijs moet gelden." De heer Bergman staat in zijn opvatting vrijwel alleen, zij het dan dat ook wethouder De Mooij van Rijnsburg zich niet bijzonder negatief over de Leidse plannen uitliet. Hij wees erop dat er tussen Leiden, Katwijk en Rijnsburg nog gesprekken wor den gevoerd over de voorkeursrechten van de laat ste twee gemeenten. „Die zijn nog niet afgerond en ik wil op de resultaten nog niet vooruitlopen", aldus de heer De Mooij. Schaars talent Voor het overige is de conclusie gerechtvaardigd dat de regio niet warm loopt voor een streekwater leidingbedrijf samen met de stad Leiden. In dit verband tenslotte nog de reactie van wethou der Oosterbaan van Voorschoten: „Leiden is al zo lang bezig met het ontwerpen van allerlei plannen. Ik lig er zeker niet van wakker. Maar op het eerste gezicht voel ik er weinig voor. We moeten bij een streekbedrijf het directiebeleid van Leiden gaan dekken en dat zal ongetwijfeld duurder zijn dan dat van ons. Ik vraag me af wat de consument er mee opschiet. Een hogere waterprijs? Dat zit er wel in en dat impliceert ook dat de Leidse plannen niets te maken hebben met een grotere efficiency. Boven dien: ik vind het erg moeilijk om met mijn aandacht bij de kerngemeente van onze toekomstige provincie te blijven. Weet u, het bestuurlijk talent is in Leiden zo schaars. We kennen al de vervelende ervaring met het streekelectriciteitsbedrijf. Het zou anders geweest zijn als er in Leiden een goed vooruitstre vend stadsbestuur had gezeten, waar mee te praten viel. Maar nu? Ach, we merken het wel Tekst: Henk van der Post Arjen Broekhuizen J apr of li al> m0 Van een onzer verslaggevers ej ^Leiden Een kleine duizend bejaarde Leidenaars hebben zaterdag- et fjmiddag in de Stadsgehoorzaal carnaval gevierd. De bijeenkomst [r jwas georganiseerd door de Leidse carnavalsvereniging „De Hut- aarésPotten"- gepensioneerde Leidenaars beleefden vooral veel aan cabaretier Bob Vrieling. Hutspotten" organiseert zaterdag 28 februari overigens voor 661-34 in 413311 bestaan een optocht door de gemeente Leiden (Om 11.30 uur vertrekt de stoet bij de Doelenkazerne en trekt ietw^aarna kris-kras door de binnenstad. Voor deze gelegenheid wor- den c4e praalwagens van „De Hutspotten" ingezet. Verder nemen v| ongeveer 20 „looppoppen" deel aan de optocht en 5 muziekkorpsen, IjjJ een boerenblaaskapel en 5 majorettenkorpsen. Tevens lopen onge- :h I veer 1000 kinderen in de optocht mee. jt ki ^6 route van de optocht: 11.30 uur: Doelenkazerne, Noordeinde, en Kort Rapenburg, Haarlemmerstraat, Hooigracht, Watersteeg, Sint Jorisstraat, Levendaal, Korevaarstraat, Steenschuur, Nieuwsteeg, i Pieterskerkgracht en Langebrug. Omstreeks 12.45 uur wordt de flZE s4o6t ontbonden. De kinderen begeven zich dan naar de Stadsge hoorzaal om daar carnaval te vieren. Van een onzer verslaggevers Leiden „Radio Leiden" is na een afwezigheid van enkele maanden gisteren opnieuw in de ether verschenen. Op de 98 meter FM-band waren gedurende twee uur (12.00 - 14.00 uur) de uitzendin gen te beluisteren. Tijdens het programma werd door de presenta tor de hoop uitgesproken dat de Leidse etherpiraat ditmaal onge stoord zijn uitzendingen zou kunnen blijven verzorgen zonder invallen van politie of PTT. Hij kondigde aan dat „Radio Leiden" voortaan op elke zondag tussen 12.00 en 14.00 uur te besluistéren zal zijn en dat waar mogelijk het aantal zenduren zal worden uitgebreid. Behalve „Radio Leiden" waren gisteren ook twee andere Leidse etherpiraten te beluisteren: „Radio Caroline" op 102 meter FM en, gedurende een half uur, „Radio American" op 101 meter FM. De uitzendingen van deze stations waren van aanmerkelijk slechtere kwaliteit. Veertig mille brandschade bij Sikkens Van een onzer verslaggevers Leiden Een fel uitslaande brand bij Sikkens aan de Sta tionsweg heeft voor ongeveer 40.000 gulden schade aangericht in de oude administratie van dit bedrijf. Het magazijn en de kan toorruimte van Sikkens, gelegen achter „Club'70", konden ge spaard blijven. De brand brak omstreeks kwart voor twee in de nacht van zater dag op zondag uit. Vermoedelijk hebben inbrekers de brand ver oorzaakt. Door de politie wer den sporen van braak aange troffen. Een half uur na het alarm kon de brandweer, die het vuur met drie stralen be streed het sein „brand meester" geven. De nablussingswerk- zaamheden duurden nog enige uren.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 3