Enith Brigitha bewees vorm met drie records "Topniveau is nog ver weg" J BADMINTONCOACH SORENSEN: Hermens hoefde niet tot het uiterste te gaan voor crosstitel Geen eerherstel maar stap achterwaarts voor zaalhockeyteam HANDBALDAMES MET Toernooi- KERN IDEM HELLAS "»'in OP DE GOEDE WEG Zeist Van der Kraats ook als ruiter succes Karstens in tijdrit en sprint sterkste Ook Joke van Gerven bewees vori LEIDSE COURANT PAGINA 18 ANTIBES - Bij internationale wedstrijden in Antibes heeft Enith Brigitha opnieuw haar grote vorm getoond. De Nederlandse zwemster kwam het afgelopen weekeinde uit op vier afstanden, won drie keer en verbeterde evenzo veel records. De 100 meter vrije slag raasde Enith Brigitha af in 57.19 seconden. Op de dubbele afstand finishte zij in 2.00.98, ook de beste wereldpres tatie ooit op 25 meterbaden geleverd. Het re cord op de 400 meter vrije slag bracht de succesvolle zwemster van 4.19.4 terug tot 4.17.8. De 200 meter wisselslag leverde "slechts" een tweede plaats op. In de recordkoorts deelde ook andere Neder landse deelneemsters. Wijda Mazereeuw die tweede werd op de 100 meter schoolslag verbe terde en passant het nationale record van Corrie Gramme—Vos (1.15.1) en bracht het op 1.13.53. Op de dubbele afstand bracht zij de toptijd van Alie te Riet (2.41.4) terug tot 2.38.46. Paula van Eijk was op de rugslagnummers al even succesvol. Op beide afstanden bracht zij het nationale record op haar naam met respec tievelijk 1.06.58 (100 meter) en 2.20.78. Bij de heren werd ook een record verbeterd Ronals Woutering werd slechts zesde op de 200 meter vlinderslag. Zijn tijd van 2.8.20 was wel 1.23 seconden sneller dan Arnold Rood. Yolanda Aggenbach heeft zaterdag in het 25- meterbad van Den Helder het Nederlandse record op de 1500 meter verbeterd. De Zwem ster van Zeemacht/Noordkop maakte tijdens wedstrijden van haar eigen vereniging een tijd van 16 minuten 58,9 seconden en bleef daarmee ruim een halve minuut onder de toptijd van José Damen, die op 20 januari 1974 in Den Bosch 17.32,9 had gezwommen. Over 5.56 meter Een wereldrecord in beeld Wladyslaw Kozakiewicz. die vorige week met de polsstok al een hoogte van 5.56 had bedwongen, kwam bij wedstrijden in Toronto weer hoger. De Pool bracht het mdoorrecord op 5.57 meter. Gustaafbeker ZURICH - Ne derland heeft de wedstrijd voor de Ko ning Gustaaf beker, die gis teren in Zu rich werd ge speeld, met 2—1 verloren. De Zwitsers namen daar door revanche voor de neder laag, die zij vorige week zondag in De venter met de zelfde cijfers leden. De gedetailleerde uitslag is: Wouter Fok (Ned) versl. Dimitri Sturdza (Zwi) 6-3, 6-2. I Petr KanderaK- Zwi) versl. Louk Sanders (Ned) 6-2. 4-6, 7-5. Sturdza/Kanderal versl. Fok/San ders 6-7, 6-2, 7-6. BEVERWIJK Vanaf één der gaanderijen in de amfitheater achtige sporthal Beverwijk liet Steen Sörensen, de nieuwe bondstrainer, zijn blik dwalen over de badmintonbanen bene den hem. Daarop speelden zich de laatste partijen af van de strijd om de open Nederlandse titels, in welke krachtmetingen de toekomstige pupillen van de Deense coach zich traditiege trouw nauwelijks hebben kun nen mengen. Slechts één finale optreden kon voor Nederland in het selecte gezelschap gere serveerd worden: voor de meis jes Van Beusekom en Luesken. Maar wat deze vaderlandse top- dames voor het voetlicht brach ten heeft Sörensen slechts be denkelijke zorgrimpels bezorgd en geen moment van vreugde. Steen Sörensen bevindt zich sinds een maand in ons land. Toen hij voor tweeëneenhalf jaar tekende als eerste full-time bondstrainer kreeg hij het con signe eens rustig een half jaart je om zich heen te kijken om een indruk te krijgen van de situatie in het Nederlandse bad minton. De 30-jarige Deen heeft inmiddels een aantal regiotrai ningen bezocht en kennis ge maakt met toekomstige colle ga's. Maar desondanks wil Steen'So- rensen nog geen oordeel geven over de stand van zaken. "Ik vind dat ik nog te kort hier ben om al een mening te geven", deelde Sörensen mee. Toch heeft de Deen al wel een redelijke indruk kunnen krij gen. Daarvan getuigde zijn opmer king: "Het peil van het Neder landse badminton kun je verge lijken met wat je hier op de baan ziet," verklaarde hij ter wijl hij naar de aan gang zijnde halve finale dubbelspel wees. "Ik ben hier drie dagen geweest en heb iedereen aan het werk gezien, maar dit niveau (op nieuw een vinger naar beneden) is nog ver weg." Steen Sörensen, die zijn eien badmintoncarrière zag afgebro ken door militaire dienst, kan gaan aanstaan om het vader landse badmintonpeil naar een hoger plan te brengen Hoewel hij zich, volgens zijn contract met de bond, in eerste instantie moet gaan bezighou den met de jeugd wil hij toch ook wel de al wat gearriveerde spelers onder zijn hoede nemen. "Ik vind het een plezierige taak iets op poten te zetten, maar ook de begeleiding van de Neder landse ploeg naar bijvoorbeeld de Europese kampioenschappen Het ligt in de lijn der verwach tingen dat slechts een zeer select groepje spelers de reis naar Ier land zal meemaken. Want wat de Nederlandse top de afgelo pen drie dagen in Beverwijk liet zien was niet om over naar huis te schrijven. De twee sterkste heren, Piet en Rob Ridder sneu velden al in de tweede ronde na te hebben gewonnen van weinig betekenende buitenlanders. Bij de dames ontstond een iets posi tiever beeld. Marjan Luesken bereikte de laatste acht na een bevredigende zege op de Engel se dubbelspecialiste Sue Whet- nall, maar moest capituleren voor Margaret Beck. Tweevou dig finaliste van de laatste ja ren, Joke van Beusekom, sneu velde al in de tweede ronde tegen de 18-jarige Britse Paula Kilvington. In de dubbelspelen sprong de finaleplaats van het duo Lues- ken/Van Beusekom eruit, maar voor het overige was het wei nig opwekkend wat vaderland se combinaties lieten zien. Hoe wel Marjan Luesken in de mi xed met Guus van der Vlugt nog tot de kwart finales reikte, waarin werd verloren van de latere toe mooi winnaars Gilks en Talbot. Gillian Gilks, de rankbenige blonde Britse greep in Bever wijk drie titels. In de damesen- kelspeleindstrijd ontstond tegen de charmante Deense Lena Koppen nog het boeiendste spel- verloop. Gillian Gilks, al drie maal eerder winnares van de open Nederlandse titel, was in de eerste en derde game opper machtig door haar agressievere spel. Haar grotere variatie stok te alleen in de tweede game lang genoeg om haar opponente in staat te stellen de winst te pak ken. Met 11—5 werd de Deense evenwel vervolgens met de neus op de feiten gedrukt. De finale herenenkelspel kreeg het saaiste verloop sinds jaren. Daarin troffen de Deen Flem- ming Delfs, een wat arrogant aandoende blonde jongeling, en de Brit Ray Stevens elkaar. Stevens had voordien verras send de Deen Sven Pri de weg naar de finale versperd, daar mee tevens de "clou" aan de eindstrijd ontnemend. Delfs bleek dermate veel sterker dat na een eenzijdig gevecht van slechts ruim een half uur Ste vens met lege handen stond. FRANK WERKMAN Leusden (ANP) Jos Hermens heeft gisteren in de boss< van het landgoed Den Treek bij Leusden gedaan wat v; hem als drievoudig wereldrecordhouder mocht worden ve wacht. De Nijmegenaar werd op overtuigende wijze de tweede achtereenvolgende maal nationaal veldloopkai pioen. Hermens, na een trainingsstage van ruim een maar in Nieuw Zeeland weer terug in Nederland, zette h hoofdnummer van de kampioenschappen volledig naar zi, hand. Hetzelfde deed Joke van Gerven bij de dames. De atlete i Lisse, die niet is opgenomen in de Olympische selectie, hee de afgelopen maanden keihard getraind en het was Leusden te zien dat in het zomerseizoen wel wat van ha« verwacht mag worden. Het nationale veldloopkampioenschap was de eerste geleger heid om te zien hoe de Olympische kandidaten de wint* hadden gebruikt voor hun conditietraining. Het beeld dat t voorschijn kwam, is bemoedigend. Jos Hermens heeft Nieuw Zeeland dagelijl tot zeventig küomett getraind. „Ik heb idea kunnen werken", aldi de gebruinde Nijmegi naar. Handhaven Hermens maakte zich bij de start los van h< ruim 230 lopers tellend veld en werd daarn niet meer bedreigd. Oo niet toen hij in de twe< de van de vier ronde van ruim drie kilomete wat gas terug nam. „I had een mooie vooi sprong. Het had geei zin om echt tot het u terste te gaan". Achter Jos Hennen vochten twee ander Olympische kandidatei Haico Scham en Co Vriend een heerlijk duej om de tweede plaats uit Scham rekende in d< laatste vijfhonderd me, ter definitief af me Vriend. Jos Hermens zo bewees hij in het Nederlands veldloopkampioen schap, heeft in Nieuw Zeeland een uitstekende conditie opgebouwd. HILVERSUM - Het Amsterdamse bridge duo Nije/Jessurn is gisteren in Hilversum Nederlands kampioen paren geworden. LEEUWARDEN - Het is thans definitief zeker, dat het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland van 15 tot 27 april in Leeuwarden zal plaatsvinden. SLECHTS DERDE IN EUROPESE BEKERSTRIJD ARNHEM Nederland is er niet in geslaagd in het toernooi om de Europese beker zaalhockey voor landenteams, dat het weekeinde in de Arnhemse Rijnhal werd gehouden zijn aangeslagen blazoen op te poetsen. De eerste stap op weg naar eerherstel had in Arnhem moeten worden gezet. Het werd eerder een stap achterwaarts. In Nederland zijn veld- en zaalhockey vrijwel twee verschillende sporten. Ze zijn niet zo geintergeerd als in West- Duitsland. Nederlandse veldhockeyers blijken vaak in de zaal niet mee te kunnen. Toch is de zaal een uitstekende voorbereiding op buiten. Arnhem had tevens een voorkeur, omdat de vloer veel overeenkomsten vertoont met het kunst gras van Montreal. Toch stonden slechts de gebroeders Steens en de doellieden Sikking en Doyer in de Rijnhal. Coach Wim van Heumen hinkte op twee gedach ten. Hij wilde aanvankelijk de veldspe- lers in de zaal hebben, maar uit angst het zilver bij dit toernooi te verliezen, deed hij toch een beroep op de specifieke zaalhockeyers, die op het veld nooit tot de top hebben kunnen doordringen. Angst is nog altijd een slechte raadgever en Van Heumen gokte mis. België werd tweede en Nederland derde, achter het als verwacht superieure West Duitsland. De ontmoeting met de Duitsers werd een formaliteit, waarin Nederland de neder laag nog beperkt hield tot 4-12 en een betere indruk achterliet dan in alle voor gaande wedstrijden. De inzet was aanwe zig. Tegen België ging het fout. Van Heumen liet zijn eerste keus te lang in het veld (bijna een kwartier) en hield te veel vast aan de scheiding. Hij wenste niet meer te wisselen. België besliste de zaak met 6-9. Van Heumen, wat vlak pratend: „Daar hebben we toch niet op gerekend. We wisten wel dat de Duitsers onaantastbaar waren en dat de Belgen veel hadden kunnen trainen. Maar toch. 'Het was slechte teamprestatie". Tim Steens(8) een van de weinigen uit de veldselectie tracht de Westduitse doelman Ludwiczak te passeren. Tevergeefs. (Van onze handbalmedewerker) ZEIST Het Nederlands damesteam heeft giste ren in Zeist door een overwinning van 18—7 op Spanje het drielandentoemooi gewonnen. Vrij dagavond had de Nederlandse ploeg in Rotterdam Frankrijk al met 14—9 verslagen. Spanje werd tweede door zaterdag met 17—11 van Frankrijk te winnen. De Spaanse ploeg werd al in de eerste minuten op een beslissende achterstand gezet. Bondscoach George van Noessel had er goed aan gedaan om zijn basisteam hoofdzakelijk uit speelsters van Idem Hellas te laten bestaan. Omdat het Neder landse team in vergelijking tot het buitenland veel minder traint, heeft hij gebruik gemaakt van meisjes die wèl op elkaar zijn ingespeeld. De wijze waarop Mieke Pottuyt Ingrid van Koppen blinde lings in de linkerhoek kon aanspelen, de feilloze uitworpen van doelvrouwe Sandra Reinders op sprintende speelsters van Idem Hellas en de wijze waarop Ellen de Jong en Hannie de Kok de vrije worpen uitvoerden waren hier schoolvoorbeelden van. Door het spel van deze speelsters, aangevuld met het sterke verdedigingswerk van Els Boesten (Mo ra Swift) en de sprongschoten van Toos Alsem- geest (Van der Voort-Quintus) kwam Nederland via 5—0 en 7—1 op een ruststand van 9—3. In de tweede helft deed Sandra Reinders er nog een schepje bovenop met twee perfecte break-outs te gooien en het stoppen van twee strafworpen. Spanje kon het snelle, doordachte spel niet bijbe nen en trachtte dan ook vaak via de weg van de provocatie nog iets te redden, hetgeen nimmer lukte. Nederland had gezien hoe Spanje bikkel hard tegen Frankrijk speelde en daaruit hadden de speelsters een goede les geleerd. Topteam Aanvoerster Ellen de Jong na afloop: „Morgen wordt er ook over gepraat. Het is nu iedereen wel duidelijk dat je het beste kunt uitgaan van één topteam. Dat kun je dan aanvullen met enkele andere speelsters, die vreselijk goed zijn. Pas dan krijg je een topteam. Het blijkt nu dat wanneer je vijf speelsters van Idem Hellas in de basis van het team zet, aangevuld met enkele andere topspeelsters van hooggeklasseerde teams, je tot uitstekende prestaties kan komen". Haar woorden werden in de rust eigenlijk al bevestigd door Jo Gerris, trainer-coach van Mora Swift en oud-bondstrainer. Hij zei: „Dit is handbal van zeer grote klasse. Zonder meer het beste van West-Europa". Of dat laatste waar is, lijkt twijfel achtig, want tot op heden waren West-Duitsland en Denemarken meestal superieur aan het Neder lands team. Maar in deze nieuwe opstelling, zoals tegen Spanje, is wel gebleken, dat Nederland nu de goede richting heeft gekozen. (Van onze paardesport- medewerker) ROTTERDAM De Rotterdamse manege Hillegersberg was gis termiddag tot de laatste stoel bezet. Voordat om half drie het springcon cours van start ging, lie pen de jockey's, amatri- ces en amateurs van Duindigt en ook hun Ina Schwarzkachel was in de rol van amazone niet zo succesvol als anders. trainers erg zenuwach tig rond. Zij stonden voor de opdracht een springconcours foutloos te rijden en dat is na tuurlijk voor velen moeilijker dan een ren met een vurige volbloed op de Wassenaarse baan Duindigt. Via loting waren de 36 deel neemsters en deelnemers aan hun paarden gekomen. Paar den die hun dagelijks werk doen in de manege van de heer M. Bosche ook een be kend reneigenaar. Zeven foutloze combinaties gingen tenslotte naar de finale op tijd. Daarbij was Ina Sch warzkachel niet voor de start vertelde zij: „Dat is niets voor mij, maar je wilt voor zoiets niet weigeren, ik hoop alleen maar rond te komen". Hetgeen dan ook gebeurde. Verschil lende jockey's vielen ook uit het zadel. Na een sfeervolle wedstrijd werd Henk van der Kraats de Nederlandse kam pioen op het paard Hillebrand. Voor de barrage moest hij het parcours van vijf hindernissen afleggen binnen de vijftig se conden. Van der Kraats slaag de in 43 seconden. Op de twee de plaats eindigde de amatrice Marianne Ooms op Lady Doruto in 44 seconden en derde werd Annet Visser op Titanic in 45 seconden. De ze drie combinaties gingen foutloos rond. Vierde werd met 4 strafpunten maar wel in de snelste tijd van veertig se conden Bartho Barendregt voor John Lauf met vijf straf punten in de tijd van 54 secon den. De stijlprijs was voor Laurence Droogenbosch en de pechprijs voor de kleinste joc key uit de strijd Toni Treanor, die van zijn paard viel in een kansrijke positie. Duidelijk is wel geworden dat Henk van der Kraats een paardeman is die van alle markten thuis is. FUENGIROLA - Gerben Karstens heeft zich, nadat hij zaterdag ook de tijdrit als snelste had afgelegd, in de eerste etappe van de Ronde van Andalusië weer eens gemanifes teerd als de sterke sprinter. Hij won in Fuengirola de sprint van een kopgroep van vijf renners. Tino Tabak werd tweede. In de eerste rit, die slechts over 44 kilometer ging, viel de beslissing op de Col de Bemalnadena (derde catego rie). Roy Schuiten heeft de leiderstrui veroverd in de Ronde van de Mediterranee, die in het zuiden van Frankrijk wordt gereden. Schuiten won zaterdag de eerste etappe over 97 kilometer van Port-de-Bouc naar Aubagne in 2 uur 20 minuten en 8 seconden. Hij had drie seconden voorsprong op de Zwitser Roland Salm en acht seconden op Joop Zoetemelk. Gisteren was hij in een tijdrit over tien kilometer in 23.38.9 eveneens het snelst.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 18