MERCASOL FYSIEK TEN ONDER Gemini/K naar onnodig verlies Vreemde „recordrace" bij LKV De Spartaan HVS haakt af in slijtageslag Laagste seizoenscore (58) bij Remington Veldloop-titel voor Wybo Lelieveld Monsteroverwinning Randstad Sport jIAANDAG 16 FEBRUARI 1976 LEIDSE COURANT PAGINA IS LEIDEN Waartoe is Mercasol nog in staat? Dat is de grote vraag, die de supporters van de Leidse basketbalclub zichzelf momenteel stellen. De kanppe wedstrijd tegen Gerard de Lange ligt nog vers in het geheugen. Vorige week, ging het echter al weer mis tegen Arke Stars en zaterdag bleek ook-Remington te sterk. Nu is dat laatste natuurlijk helemaal geen verrassing. Remington kan zich zelfs zonder de nog altijd gelbesseerde Kees Akerboom tot de topploe- een rekenen en daarom moet de ploeg van Jan Janbroers gemakkelijk over Mercasol kunnen heenlo pen. En Remington deed dat ook. Maar werd daarbij wel duidelijk geholpen door Mercasol zelf, dat een bijzonder zwakke avond had. Een schotpercentage van 38 procent en de positieve score van 58 schamele punten (een dieptterecord voor dit seizoen) waren de trieste cijfers waar mee dit duel (58—89 voor Re- mingoon) werd afgesloten. In de beginfase ging het llemaal nog wel. Remington leed een paar maal balverlies en Merca sol kon daarvan profiteren. Na acht minuten was het dan ook pas 11—12. Maar de inspannin gen hadden hun tol al geëist. Benjamin Ruysenaars liep met vier p's rond en werd door Hen- nie Blom ingewisseld. De Mer- casol-coach stuurde Ed Plomp het veld in. De problemen ontstonden voor Hennie blom kon na afloop best nog lachen. „Tegen deze ploeg kom je fysiek gewoon te kort. En wissels merk je bi die ploeg met eens", glimlachde de tech nisch leider van Mercasol. Vooral dat laatste is meer dan waar. Met het grootste gemak kan Janbroers een basisspeler uitwisselen. Behalve één: Steven Bravaard. Hij is de grote motor in de ploeg en speelt met zijn bijna twee meter op de guard- positie, een plaats die normaal is toebedeeld aan de kleine spe lers. Maar ook een Theo Krop man zeker een kandidaat voor Oranje speelt de laatste tijd erg goed. Met zijn 18 punten bewees hij bovendien, dat het scoren hem gemakkelijk afgaat. Mercasol leed vooral in de be ginfase veel balverlies en kwam moeilijk tot scoren. Bij de rust had Remington dan ook al een Mercasol vooral onder het bord. Het percentage rebound (46% tegen 54% in totaal) viel nog wel mee, maar voor het overige was de Bossche ploeg oppermachtig. Vooral superfrommelaar John van Vliet is in zijn element als er onder het bord geknokt moet worden om elke bal. Hij scoorde 18 punten en in totaal had Re mington 52 maal succes onder de ring en op een totaal van 89 punten is dat erg veel. forse voorsprong (25—47), om dat de Leidse schutters het lie ten afweten. Peter Kop en Paul Hoeksema maakten na rust nog veel goed, waardoor het tenslot te nog 58—89 werd. Dat verschd van dertig punten had Reming- ton kort na de rust bereikt en daarna simpel geoncolideerd. Scores Mercasol: Kop 17, Hoek sema 12, De Jong 10, Van Roo- den 7, Berendsen 6 (11 re bounds), Ruysenaars en Plomp ieder 2. Topscorers Remington: Bravard 21, Kropman en Van Vliet 18, Lengers 13. JuventusMercasol (eerste di visie dames) 42—48. Het dames team van Mercasol zorgde zater dagavond in Schiedam voor een enorme verrassing door koplo per Juventus de tweede neder laag toe te brengen. Tot de rust (18—18) ging het gelijk op, maar in de eerste vijf minuten na de hervatting sloeg Mercasol toe: 20—32. Juventus kon nog wel iets terug komen, maar punten- winst zat er voor de Schiedam- sen niet meer in. Grote uitblink ster bij Mercasol was Annette Maassen, die ditmaal voor in de verdediging stond, in plaats van op de achterlijn. Met haar leng te pakte zij daardoor veel inter cepties en scoorde ook nog eens 17 punten. Mieke Zandbergen kwam tot 10 punten. Germaan—Lisse (tweede divi sie C heren) 71—84. Lisse heeft met het Amsterdamse Germaan, dat momenteel verwoede pogin gen doet de degradatie te ontlo pen, nog vrij veel moeite gehad. Bij de rust was het verschil pas twee punten (38—40). Na de her vatting ging het water beter en kon Lisse toch nog ruim win nen: 71—84. Van der Bron was met 23 punten topscorer, ge volgd door Jansen (21), Gefken (15) en Kooyman (13). Juventus—Luba (tweede divisie D heren) 61—68. De overwin ning die Luba boekte in Schie dam betekende dat de ploeg van coach Ton Kallenberg de aanval van de middenmoter afsloeg en zich in de kopgroep van 2D nestelde. In de eerste helft zag het er niet naar uit, dat Luba de punten zou gaan pakken. Bij rust was het 39—32 voor Juven tus. Een press-verdediging bleek het juiste wapen. Langzaam kroop Luba dichterbij om in de negende minuut langszij te ko men (49—49). De Leidse ploeg stoomde direkt door en won zonder al te veel problemen. Topscorers: Rijsbergen 17, Van Diest 16, Verbeek 15 en Messe- m akers 14. BVO—ROS/Forcial (tweede di visie D heren) 63—66. De uitslag zou doen vermoeden, dat BVO het erg moeilijk heeft gehad. Maar niets is minder waar. Twee minuten voor het uinde was het verschil nog negen pun ten. Het was van BVO-zijde geen al te beste wedstrijd. Er werd onder het bord nog al veel verloren. Maar het verschil, dat er bij de rust al was (11 punten 39—28) kwam nauwelijks in ge vaar. Van onze volleybalmedewerker LEIDEN Gemini Kangeroes moest het afgelo pen weekeinde aantreden tegen het hooggeplaatste VC van Houten. Nadat de eerste set 6—15 voor de thuisclub verloren was gegaan, wist Gemini Kangeroes, mede door knap spel van invaller Lambert Hoeve, via 15—8 winst in de tweede set. terug te komen tot 1—1. Maar daarmee was de koek wel op voor de Voorschoternaren. Vlet blok was slecht verzorgd, prwijl de pass er bij de Voor- schotense ploeg ook niet erg koed uit kwam. Het technisch betere VC van Houten liept in de derde set geheel over Gemi ni heen: 5—15. In de vierde set kwam de thuisclub nog met 14—13 voor, maar door het maken van onnodige fouten moest ook deze aan de tegen stander worden gelaten (1416), waarmee de 1—3 ne derlaag voor Gemini Kange roes een feit was. Hopenlijk hebben de Voorschotenaren weer tijdig de goede vorm te pakken, zodat het dreigende degradatiegevaar alsnog kan worden afgewend. Haak Novo heeft met het laag geplaatste Sigma D-2 meer moeite gehad dan verwacht werd. Doordat de Noordwijke- naren nogal slordig te werk gingen wist Sigma steeds ge lijk op te gaan met Haak No vo. Het werd desondanks toch een 3—0 overwinning voor Haak Novo, dat duidelijk de meeste klasse in huis had. De setstanden waren: 15—13, 15-13 en 18-16 De dames van Gemini Kange roes hebben volkomen onno dig een punt gelaten aan het bezoekende Duyvestein PVC. Onder leiding van de goed spelende Cora Brussee liep Gemini Kangeroes via de set standen 15—4 en 16—14 uit naar een 2—0 voorsprong. De Voorschotense dames dachten dat de buit al binnen was en schakelden over naar een le ger toerental. Duyvestein wist daar knap van te profiteren en bracht de volgende twee sets op z'n naam (7—15 en 10—15). Toen pas kwam Gemini Kan* geroes tot het besef dat ze zo niet tot winst zouden komen. Het team ging weer beter draaien en liet de bezoekende vereniging in de beslissende vijfde set volkomen kansloos: 15—8 voor Gemini. Groen SC heeft In de uitwed strijd tegen Goudse VD een 3—1 nederlaag geleden. Groen SC begon goed en won de eerste set met 8—15. Goudse VC bracht in de volgende set hun sterkste aanvalster in het veld, wat tot gevolg had. dat deze set met maar liefst 15—6 naar de thuisclub ging. De ploeg uit Gouda bleef ook daarna de betere ploeg, zodat, ondanks goed serveren van Ali Oudshoorn, ook de volgen de twee sets voor Goudse VC waren: 15—11 en 15—9. De dames van Haak No vo hebben zoals ver wacht geen schijn van kans gehad tegen koplo per Valkenberg Marti- nes. Het enige wat Haak Novo te doen stond was de nederlaag zo veel mo gelijk te beperken. Al leen in de tweede set wisten de Noordwijkse dames enige tegenstand van betekenis te leveren, maar verder toonde Val kenberg een klasse beter te zijn dan Haak Novo. De 3—0 overwinning van koploper Valken berg Martines kwam tot stand via de setstanden 15-4.15-13 en 15-7. Van onze sportredaktie LEIDEN Fred van der Meu ten heette het duveltje uit het bekende doosje. Hij greep tij dens de door LKV De Spartaan gewonnen wedstrijd tegen Alk maar (808-783 kg.) met 155 kilo gram het Nederlandse record- stoten in een race, die eigenlijk alleen voor de Leidenaar Dirk van 't Riet leek bestemd. Het I zou een record-race vol verras singen worden. De eerste ver rassing viel al na de tweede beurt bij het trekken van Fred Marijt (De Spartaan). De voor zitter van de technische com missie van de Nederlandse Krachtsport Bond kwam de zaal binnen vallen en onder brak doodleuk de wedstrijd met de mededeling dat óok Fred van der Meulen van Alk maar een recordpoging zou wa- Een ongebruikelijk handelwijze, want zo'n poging moet enkele weken van te voren officieel worden aangevraagd. Hierop valt echter verder niets aan te merken, „want het gaat tenslot te om de sport", zoals Dirk van 't Riet het zelf uitdrukte. Be vreemdender werd echter de gang van zaken, toen Dirk van 't Riet na een vlekkeloze serie trekbeurten (in de derde beurt 117,5 kg.) in een vierde beurt het officieuze record van 122,5 kg. van Zieltjes (Helios Simpelveld) officieel op zijn naam wilde brengen. De Spartaan had die poging niet aangevraagd en nu beduiden zowel Volkert als hoofdscheidsrechter Scheffer wel, dat het een zinloze onderne ming was, oihdat dat record toch niet erkend zou worden. Vreemd. Van 't Riet kreeg bij jacht op een Nederlands record bij het stoten dus gezelschap van Fred van der Meulen. De eerste beurt van Van der Meulen met 140 kilogram werd door Van 't Riet met 10 kilogram overtroffen. Verder dan 150 kilogram zou Van 't Riet echter ook niet ko men. Van der Meulen greep via 150 kg. in de tweede beurt het Nederlandse record met 155 kg. Van 't Riet faalde op 155 en tweemaal od de 157,5 kilogram. Van 't Riet daarover: „De twee de beurt maakte ik een techni sche fout. De derde poging ging goed, maar toen gleed ik weg met mijn benen. Jammer, want Het team van LKV De Spartaan dat de titel in de afdeling A veroverde: staand v.l.n.r.: Theo Sanders, Herman Filippo, Dirk van 't Riet, Mat Anneeze, Bart Zwart, Wijnand van Tongeren en coach Thomas Brandt. Zittend v.l.n.r.: Fred Marijt, Sam Holswilder en Arie Swagers. lend veel tegenstand. De Alk- maarders kwamen uit op een totaal van 783 kilogram, hetgeen de verwachtingen van LKV De Spartaan-coach Thomas Brandt ruim overtrof. Hij had Alkmaar geschat op een totaal van 750 kilogram en zag zich daarom ook gedwongen Herman Filip po, die de plaats van de gebles seerde Theo Sanders innam, meer kilo's te laten tillen. Des ondanks kwam de zege van De Spartaan en dus ook het afde lingskampioenschap niet in ge vaar. Reeds na het onderdeel trekken veroverde De Spartaan een voorsprong van 20 kilo gram. Persoonlijke uitslagen: LKV De Spartaan: Fred Marijt: trekken 75 - stoten 100 - totaal 175; Arie Swagers 85-110-195; Mat Annee ze 90-120-210; Herman Filippo 105-135-240, Dirk van 't Riet 117.5-150-267,5 Alkmaar: Ruiter 70-97.5-167,5; Koremans 82,5-110-192,5; Greveling 122,5-212,5; Keijzer 95-130-225; Van der Meulen 115-155-270 PIET VAN DAM Dirk van 't Riet bij zijn eerste poging om het Nederland se record stoten te verbeteren. ik had die records bij ons op de training al gemaakt. Toen kwam ik tot 120 (trekken) en 150 (stoten)". Desondanks zal Van 't Riet bij dé eerstkomende gele genheid alsnog een poging doen het record op zijn naam te bren gen. Hij: „Ik zal proberen dat record op 157,5 te brengen. Dat zou dan kunnen gebeuren tij dens de finale van het Neder lands clubkampioenschap". De Spartaan ondervond van Alkmaar, dat onlangs Hercules Dordrecht nog versloeg, opval- Van onze atletiekmedewerkster AMERSFOORT - De Bataven- junioren Wybo Lelieveld en Koen Gijsberts hebben bij de gisteren gehouden Nederlandse veldloopkampioenschappen goud en zilver in de wacht ge sleept. De 18-jarige Wybo Lelie veld won bij de jongens A de 7200 m. in 23.44.0. Reeds vanaf de start gaf de blonde Stomp- wijker samen met Koeleman, Ruiten, Verriet en Born het tempo aan. Na drie ronden over het zware parcours, veel mul zand en talrijke heuveltjes, moesten de laatste drie afha ken. In de eindsprint beschikte Wybo Lelieveld over de langste adem en klopte Koeleman met twee seconden: 2. Koeleman (AAC) 23.46.4. Derde werd Rui ter in 2354.6. Koen Gijsberts nam in zijn race over 5200 m. samen met de ster ke Zeeuw Jan Bart de leiding en stond deze pas één kilometer voor het einde af. Jan Bart (Goes) finishte als eerste in 17.01.6 en Gijsberts als tweede in 17.13.2 Derde werd Peter van Long (GVAC) in 17.22.6. De Batavan Wybo Lelieveld (le), Aad Maayman (18e) en Arno Duivenvoorde (19e) stelden de clubprijs bij de jongens A veilig. Heieen Haverkort veroverde bij de meisjes B een vijfde plaats op de 2100 m. in 8.04.0. Bij de heren kwamen er 238 deelnemers aan de start, de Spartaan-atleet Piet Waaning behaalde een 11e plaats, de Ba taaf Arie van Tol een 38e en de Alphenaar Aad Buitenhuis een 57e. In de Groenoordhal werden af gelopen zaterdag door AV Ho fland indoorwedstrijden gehou den. Er waren ruim 500 deelne mers Een van de beste presta ties kwam op naam van de dertienjarige José van Sons- beek (Holland) zij liep de 60 m. sprint in 8.1 sec. In de series had zij al 8.0 sec. voor zich laten afdrukken. Geen van de oudere deelneemsters was sneF Ier dan de kleine Holland-atle te. Maaike Persoons (AAV '36) leverde weer een goede presta tie door de 600 m. meisjes C te winnen in 1.45.0 min. Overige goede prestaties van atleten uit de Leidse regio: Hoog jongens A: 1. H. Hakker (Hol.) 1.80 m Hoog jongens B: 2. C. den Uil (AAV) 1.75 m 60 m. meisjes A: 1. B v Haarlem (Hol.) 8.1 sec.; 60 m. dames: 1 A. Politiek (Bat.) 8.3 sec.; 60 m. meisjes B: l.J. v. Leeuwen 83. sec.; 60 m. jongens B: 1. P. Crama (Hol.) 7.6 sec.; 60 m. jon gens A: 1. R. Eveleens (Hol.) 7.4 sec.; 60 m. heren: 1. A. Verhoef 7.1 sec.: Ver meisjes C: 1 M Goedhart (AAV) 4.67 m.; Kogel dames: 2. I. Hogenveen (AAV) 11.19 m.; Ver heren: 1 R. Rijs- kamp (Bat) 6.56 m.) Ver meisjes A: 1. T. de Groot (Bat) 4.81 m.; Ver meisjes D: 1. M. v.d. Meer (Spartaan) 4.38 m.; 3000 mj 1. Gerard v.d. Ham (Hol.) 9.14.6: 600 m. jongens D: 2. F. Winkel (Hol.) 1.50.1: Ver meisjes C: 1. I Berrevoets (Spart.) 4.68 m 800 m. jongens C: 2. M. v. Rijssel (Spart) 2.13.8; Kogel meisjes C: 2. Cunie de Nie (Sart.) 10.70 m.: Kogel jongens D: 1. T. de Ko ning (Spart.) 10.27 m., 2. R. Kerkman (Hol.) 10.08 m. Van onze sportredaktie LEIDEN In de zondagafde ling van het damesvoetbal bleef het tweede elftal van SJZ ook deze voetbaldag zonder winst punten. Ook dit keer was er niet meer dan een monster-neder laag voor de Zoeterwoudsen weggelegd. Randstad Sport greep na een 3-0 voorsprong bij rust met 10-0 de volle winst Doelpuntenaaksters: Marian Konings (3x), Annie den Hollan der (3x), Henny Steensma (2x), Erna de Goede, Pauls Korê en Corry Lamberts. Oranje Groen had weinig moei te met UDO Uit de vele kansen distilleerden de meisjes van Oranje Groen een nog mager uitgevallen 3-0 zege. Voor rust scoorden Will Vermeulen en Jo ke Spies (penalty), na rust doel puntte Corry Taf fijn. SJZ 1. dat tegen Kickers moest aantreden zonder Will du Prie, leed een kansloze 3-0 nederlaag. STAND: ZONDAG: Wet Girls 14-28; Randstad Sport 13-18; SJC 15-18; Lisse 14-16; Kickers 14-16; Iduna 12-15; Oranje Groen 15-14; VVSB 15-13; SJZ 13-11. UDO 13-2: SJZ 2 13-0. Van onze handbalmedewerker LEIDEN Het Stompwijkse HVS heeft het in Poeldijk niet kunnen redden tegen Westlandia. Al na enige minuten keken de Stompwijksen tegen een 3—0 achterstand aan. Door schoten uit de tweede lijn van Ank v.d. Bosch en sprongschoten van Sjanie Waayer kon de stand weer in even wicht worden gebracht (5—5) maar een strafworp en een break-out bepaalden de ruststand op 7—5 voor Westlandia. In de tweede helft kon HVS tot 9—8 goed bij blijven maar daarna ging de Westlandse ploeg toch wel duidelijk afstand nemen. Bij HVS moest het vooral komen van Ank v.d. Bosch en Sjanie Waayer en in de tweede helft ook van Cobie Elsgeest. Westlandia was een completere ploeg en dat gaf in de slotfase toch de doorslag (15—12). Wel een aantrekkelijke wedstrijd om te zien en goed geleid door mevr Frugte uit Den Haag. Anja van Gijlswijk had niet haar beste dag in het doel van HVS. Door deze nederlaag heeft HVS definitief afgehaakt in de slijtageslag om het kampioenschap in de regionale derde klasse. Northa is 'daarom nog de enige kandidaat uit het rayon Leiden voor een eventuele promotie naar de regionale tweede klasse. Daarvoor moest het de zeer moeilijke Haagse klip AHC omzeilen en dat is voor treffelijk gelukt. De eerste helft ging geheel gelijk op. Van 1—1 tot 44 zijn alle gelijke standen op de bordjes geweest. Leidy Vogels, Riny Heemskerk. Mo nique Heemskerk en Corrie Warmerdam zorgden voor de treffers. De tweede helft begon Northa met een sterk offensief. In eerste instantie werd nog een een strafworp gemist maar Monique Heemskerk (2x), Anita van Dam en Riny Heemskerk beslisten de strijd in het voordeel van Northa (84). Na een Haagse tegentreffer scoor de Anneke Bader 9—5 en met nog 5 minuten te spelen leek er geen vuiltje aan de lucht. Toen een der Northa-speelsters bij een vrije worp niet de bal snel naar de juiste plaats speelde, werd zij voor 2 minuten uit het veld gestuurd en kon AHC nog gevaarlijk terugkomen. Bij 9—6 miste Northa nogmaals een strafworp en bij 9—7 was het tijd, maar de Haagse arbiter liet nog ruim 2 minuten spelen waardoor AHC ook nog 9—8 kon scoren. Voor de nerveuze Northa ploeg kwam het eindsignaal dan ook als een verlos sing. De Noordwijkerhoutsen verdienden de zege volkomen. Zij waren de meest complete ploeg en beweeglijker in de aanval. De heren van Northa speelden in Den Haag bij Wings een goede tweede helft, waardoor zij een verdiende 12—17 overwinning behaalden. Voor rust ging de strijd gelijk op en dat was in hoofdzaak te danken aan het feit dat Piet van Dam 3 van de 6 strafworpen stopte De 6—7 ruststand werd na rust in evenwicht gehou den tot 10—10. Merkwaardig was het dat op het moment dat Northa met 5 man speelde, de beslissing werd gemaakt. Twee treffers in deze periode brach ten Wings op de knieën: 12—17. Hierdoor heeft Nort ha de tweede plaats weer alleen ingenomen, die het tot nu toe met Wings moest delen. Bax/Foreholte had gisteren in Wassenaar weer een onverklaarbaar slechte dag. Niets lukte en in de verdediging werd erg onzeker opgetreden. In Baarn werd BDC destijds met 11—6 verslagen, terwijl nu een kansloze 10—6 nederlaag werd geleden. In de beginfase lukte het aanvallend niet bij de Voorhout sen die te veel bleven stuklopen op de hechte 6—0 verdediging. Toen men het meer ging zoeken vanuit de tweede lijn werd er te hoog geschoten waarmee de lange Soestse keepster weinig moeite had. Pas bij een 1—5 achterstand kwamen er lage schoten, waarmee Ineke Slobbe en Marian Mens de ruststand op 3—6 brach ten. Het begin van de tweede helft was bijzonder hoopvol want Hannie Boskamp en Marian Mens scoorden uit goede akties 5—6, maar toen ging het verdedigend helemaal fout. De overigens goede arbi ters verzuimden te fluiten voor spelophouden van BDC en het gevolg was dat Bax/Foreholte steeds meer risico's ging nemen. BDC kreeg ruimte aan de cirkel en liep uit tot een beslissende 5—10 voorsprong. Pas toen de nederlaag een feit was kon Ellie Hoek op schitterende wijze vanuit de hoek scoren: 6—10. San/Saturnus verspeelde bijna de winst in Den Haag bij Duinoord. Van meet af was de Leidse ploeg sterker en bouwde dan ook geheel volgens de spelver houding een regelmatige voorsprong op. Via een 8—13 voorsprong bij de rust werd in de tweede helft uitgelopen tot 8—18 en 11—19 Conditioneel bleken de Leidenaars echter minder in hun mars te hebben want Duinoord kwam via een serie break outs bijna tot een sensatie. Met 19—20 kon San/Saturnus nog net de punten vasthouden.

Leidse Courant | 1976 | | pagina 15