AZ WIL OPNIEUW CRUYFF FC den Haag; terug in ritme van hoge scores Molenaar: „Een gezond a&iéod met zekerheden voor later" De Graafschap schakelde óók aanvoer van Ruud Geels uit UITBUNDIGHEID IN ZUIDERPARK ZIJDELINGS HET NIEUWE AJAX IN HEL VAN DE VIJVERBERG TEN ONDER TEUNISSEN BLIJFT LEIDSE COURANT PAGINA II Almaar Johan Cruyff en A.Z.'67 twee pijlers van geruchten die sinds enkele dagen hardnekkig de ronde doen in voetbalminnend Alkmaar. De verhalen rondCruyff en A.Z. vormen een uitvloeisel van een tweetal gebeurtenissen, die midden vorige week wereldkundig werden gemaakt. De eerste was de medede ling van de gebroeders Klaas en Kees Molenaar dat zij de komende maanden bereid zijn een fors geld bedrag te investeren in de eindfase' van het vijfjarenplan van A.Z. De tweede was een afgelopen woens dag in volle hevigheid uitgebarsten conflict tussen Barcelona-trainer Hennes Weisweiler en zijn stervoet baller Johan Cruyff. Het is een publiek geheim dat met name Klaas Molenaar al maandenlang Cruyff, via zijn schoonvader Cor Coster, probeert warm te maken voor A.Z. Een streven dat lang niet door iedereen serieus wordt genomen. De pogingen van Molenaar om Cruyff te strikken worden echter steeds serieuzer. Mo lenaar gisteren na afloop van de prestigeslag A.Z.-Telstar: „Men heeft nu wel verkondigd datal die berichten rond Cruyff een goedko pe reclame voor ons bedrijf zijn, maar ik verzeker iedereen dat er wel degelijk sprake is van een komst van Johan naar A.Z. Via Cor Coster hebben wij Cruyff opnieuw een aanbod gedaan. Een erg gezond aanbod, waar Coster wel oren naar had. Hij zal ons voorstel binnenkort doornemen". Naast een goed salaris geven we hem tijdens zijn actieve voetbalperiode ook nog eens maatschappelijke zekerheden voor de jaren na het afsluiten van zijn voetballoopbaan". Is er ook met Johan Cruyff zelf contact geweest? „Alle zaken hem aangaande lopen via Cos- ter. Het contact met Cruyff komt vanzelf, zodra hij in beginsel bereid is het aanbod van A.Z. serieus te nemen". Ik kan me best voorstellen dat buitenstaan ders de kans dat Johan naar Ajax gaat groter achten dan dat hij naar A.Z. komt Ik kan alleen maar zeggen dat ons aanbod beslist niet slechter is dan van Ajax. Wan neer je het op lange termijn bekijkt is het onze zelfs beter". Blijft de vraag of Johan zo om centen verlegen zit. Het is niet uitgesloten dat hij uit zuiver sportief oogpunt liever bij Ajax gaat voetballen dan bij A.Z. Molenaar: „Dat betwijfel ik. Het is best mogelijk dat Cruyff het als een uitdaging ziet om met A.Z. de top te bestormen. Daar gokken we eerlijk gezegd een beetje op. Wat we via via begrepen hebben is dat ook min of meer het geval. Waarbij het natuurlijk wel zo is dat het geld ook een belangrijke rol speelt. En nogmaals, het voorstel van A.Z. doet allerminst onder voor dat van Ajax Integendeel zelfs". „Dat hangt van Coster af. Hij kent de precieze inhoud van ons voorstel. Hij zal Johan ongetwijfeld informeren en advise ren. Ik neem aan dat dat op redelijk snelle termijn zal gaan gebeuren. Johan zelf zal ook snel over zijn toekomst willen beslissen vast staat dat hij terug komt. Zijn huis in Vinkeveen is helemaal klaar, tot op de gor dijnen en de vloerbedekking toe. Er is vol gens mijn informaties helemaal geen sprake van dat hij bij Barcelona blijft als Weiswei ler weg gaat. Hij komt gegarandeerd naar Nederland terug. En gaat derhalve weer voor een Hollandse club voetballen. Hetzij voor Ajax, hetzij voor ons". Rob Hartog DEN HAAG De Euro- pa-cup schijnt FC Den Haeg al lang voor de wedstrijddata van de volgende ronde danig te inspireren. Was de maand voor en na de kwartfinaleronde tegen RC de Lens medio no vember een absoluut hoogtepunt met een ver- bazingswekkende pro- ductiedrang. Ook nu, met nog een royaal uitzicht op de twee duels tegen West Ham United 3 en 17 maart kan sinds gisteren met grote waar schijnlijkheid de conclu sies worden getrokken dat FC Den Haag de weg naar het herstel weer heeft ingeslagen. De ti ming van trainer Boskov blijkt perfect te verlo pen. Door tegen NAC met gemak vijf van de nog veel talrijke kansen te benutten kwam FC Den Haag terug in het ritme van de hoge scores, dat eind november tegen opponenten als FC Amsterdam en Go Ahead Eagles zoveel op zien baarde. Die zekerheid van eindelijk weer een grote triomf heeft het zelfvertrouwen onmid dellijk na de „winterstop van twee weken" enorm opgekrikt en dat was precies waar de club op hoopte. Het effect van het laatste, heldhaftige gelijkspel te gen Ajax was immers bijna al vergeten. De vijfduizend toeschouwers in het Zuiderpark vergaten de kou in de tweede helft van de wed strijd. De vlot achter elkaar ge maakte doelpunten creëerden een uitbundig sfeertje. Elke aan val van FC Den Haag werd aanvankelijk door een voor ie dere uitleg vatbaar gestamp met de voeten begeleid en toen daar na welhaast elke verwachting werd overtroffen door voortdu rende druk uit te oefenen op de stormrijpe defensie van NAC bezong het enthousiaste publiek aan één stuk door elke actie die de moeite van het aanzien waard was. De kou bewees zijn waarde; de toeschouwers raak ten in de ban van de inspiratie. FC Den Haag deed wat moest en bereikte in ieder geval dat de moeite van de bezoekers om toch te komen werd beloond. bal en „Swaantje", die helemaal terug is van maandenlang weg geweest, scoorde voor het eerst weer. Uitgemaakt Bill Nicholson, de vroegere mana ger van Tottenham Hotspur, deed gisteren Den Haag aan als scout van West Ham United en wat opviel was dat hij de hele wed strijd door aantekeningen maakte. zoek. Boskov: „Als de selectie echter weer een paar dagen on der behoorlijke omstandigheden kan trainen komt deze handicap vanzelf weer goed". Het moeilijkste deel van de wed strijd van gisteren was voor FC Den Haag het gein. De in uit wedstrijden nooit overtuigende verdediging van NAC zonder de geschorste ausputzer Budisic hield lang stand tijdens het openingsoffensief van FC Den Haag, een kopbal van Mansveld werd door de kleinste man van het veld, Aty Graaumans dap per van de doellijn gewerkt en ook een volkomen vrije kans van Lex Schoenmaker leverde niets op. FC Den Haag, vinnig en met veel inzet strijdend, be zat echter de grote verdienste alle rust en kalmte te bewaren op dit moeilijk bespeelbare veld, waarvan de zachte bovenlaag de kans op blessures aanzienlijk vergrootte. En toen zich einde lijk weer een unieke kans op een doelpunt voordeed, benutte Henk van Leeuwen deze reso luut. Perazic gaf met effect een voorzet. De bal draaide voor Delmotte weg en toen doelman Een historisch moment. Aad Kila, die nu al een seizoen lang uit blinkt, bekroonde zijn optreden met een doelpunt na een kopbal. „De eerste na drie jaar. Ik voel me zo trots als een aap". De Jong wilde ingrijpen zat het gestrekte been van de FC Den Haagspits er al tussen: 10. Begin Deze tegenvaller én de chaos, die bij NAC ontstond toen Graaumans met een blessure het veld moest verlaten, bete kenden het begin van een doel puntrijke voetbalmiddag. De omzetting van trainer Maas kant Krijnen ausputzer en Bakker linksachter bracht geen uitkomst en FC Den Haags meest ideale voorhoede (met Schoenmaker op rechts, Swa- nenburg op links en Van Leeu wen in de spits) kreeg alle kans uit te breken. Wat gebeurde, hoewel niet direct elke twijfel werd weggenomen. Van Leeu wen faalde eerst nog een keer. Maar in de laatste minuut voor de rust vielen de belangrijke beslissingen. Cruyssen vloerde Mansveld binnen het straf schopgebied en Lex Schoenma ker benutte de strafschop soe verein: 2—0. En alsof dit nog niet genoeg was stapte Delmotte enkele seconden later over de Drie—nul. De rust brak voor FC Den Haag aan met de zeker heid, dat winnen nu een uitge maakte zaak was. Met hoeveel was alleen nog de vraag. De grenzen van optimisme verdwe nen, toen Mansveld de bal via een schaarbeweging doortikte en Perazic direct na het begin van de tweede helft scoorde. FC Den Haag kon nu niet meer overkomen en Mansveld bena drukte dat gevoel door perfecte knappe staaltjes uit te halen met hakballen. De „eeuwige uit blinker" uit de Haagse achter hoede voelde zich helemaal in zijn element Evenals trouwens Kila en Swanenburg. De door FC Twente begeerde middenvel der kwam voor het eerst sinds drie jaar zelfs weer aan scoren toe. Toen Van Leeuwen doorzet te en doelman De Jong de bal hoog wegstompte, sprong Kila verrassend boven iedereen uit en bepaalde de eindstand op 5—0. Een half uur was er nog te gaan en de toeschouwers zon gen luidkeels om de gedachte aan de kou te verdrijven. FC Den Haag deed nog van alles, alleen het scoren was voorbij. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 10 Van Leeuwen 1—0, 42 Schoenmaker (strafschop) 2—0, 43 Swanenburg 3—0, 46 Perazic 40, 60 Kila 5—0. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 5.000. FC Den Haag: Thie; De Caluwé, Mansveld, Van Vliet, Korevaar; Kila (Albertsen), Perazic, Schoenmaker; Ouwehand (Bres), Van Leeuwen, Swanenburg. ,NAC: De Jong, Cruijssen, Graau- Deze verdienste kenmerkte de huidige mentaliteit van FC Den Haag. Iedere speler beseft wat er op het spel staat en dat is ver voor de kwartfinale tegen West Ham United een plezierige zaak. Toch kon trainer Boskov het gisteren niet laten om naast zijn uitbundigheid over het resultaat van 5—0 ook enige kritiek te spuien. „Ook ik ben blij, natuur lijk, maar diep in mijn hart verwonder ik me erover, dat FC Den Haag geen tien treffers heeft gemaakt. NAC bood ons een scala van droomkansen aan". De oorzaak stelde hem gerust. Enkele weken lang kon de selectie van FC Den Haag alleen op harde en beijzelde vel- Doelman De Jong en verdediger Delmotte laten de agressieve Henk van Leeuwen weinig ruimte. Toen den trainen. De controle raakte scoorde de spits van FC Den Haac wéér: 1—0. Waakvlam De Olympische vlam. die gisteren in Inns bruck werd gedoofd, zal voor de Nederlandse schaatssport als een "waakvlammetje" blij ven doorbranden. Na twaalf dagen Olym pische winterspelen is het duidelijk geworden dat de schaatsleiders, maar ook de NOC-bege- leiders, attent zullen moeten blijven om de ontwikkeling van het schaatsen als Olympi sche sport te volgen. De twaalfde winterspe len zijn niet zonder suc ces, maar ook niet zon der problemen geweest Tegenover de totale af gang van het dames- schaatsen stond de ge weldige prestatie van de 'tweemansploeg' Van Helden-Kleine. Nederland heeft in Inns bruck de Noorse supre matie, die sinds de schaatsinterland in Dok- ka en de Europese kam pioenschappen in Oslo bestond, weer doorbro ken. De Noorse rijders hebben moeten ervaren dat Nederland en Rus land zich niet zonder meer neerleggen bij de overheersing van de Scandinaviërs. Het schaatstoernooi heeft de verbreding van de top, vooral bij de he ren, duidelijk aange toond. Bij de dames blijft Rusland heersen, alhoewel de verbreding bij de dames aan de ba sis bleek. De Russische en Ameri kaanse sprintschool heb ben in Innsbruck de gouden medailles voor zich opgeëist. Bij de he ren ging het eremetaal naar Kulikov (Rusland), Muratov (Rusland) en Immerfall (Amerika). Bij de dames kwamen de sprintmedailles te recht bij: Sheila Young, Cathy Priestner en de Russin Tatjana Averina. Dames niet In de allround-klasse he ren kwam Nederland tot verrassende prestaties. Niet bij de dames, want die lieten het in Inns bruck totaal afweten. De conflicten van de afgelo pen jaren hebben in Innsbruck een donkere schaduw geworpen op het Nederlandse dames- schaatsen. Burenruzies, 'echtelijke' twisten en ty pische vrouwenproble men hebben ervoor ge zorgd dat de concurren tie genadeloos hard kon toeslaan. In het dames- schaatsen zal een nieu we 'Rinus Miehels' moe ten opstaan, die de taak van de zachte Gerard Maarse zal kunnen over nemen. De gouden tijden van Sapporo, waarin Ard Schenk, Jan Bols, Eddy Verheijen, Stien Baas- Kaiser, Atje Keulen- Deelstra en Kees Ver kerk, zijn door Inns bruck naar de vergetel heid gebracht. Het eeuwige gebakkelei van trainers (Ab Garret- sen en Wiebe Kort) en hun rijdsters zal moeten ophouden als het Neder landse damesschaatsen in Lake Placid (1980) zich opnieuw wil presen teren. Alleen de herenploeg van Leen Pfrommer, waarvan geen zinnig mens enkele weken gele den ook maar een me daille had verwacht, heeft zich in Innsbruck goed gepresenteerd. De hulde gaat naar Pfrom mer en zijn tweemans ploeg. Ook Jan Bazen, outsider op de sprint bij de afwezigheid van Jos Valentijn, deelt een bee tje in de vreugde van het Nederlandse schaatssucces. Kees Storm van De Graafschap zet op een nogal spektakulaire manier kracht voor een daverend schot. Dusbaba (nr. 4) en de op zijn rug geziene doelman Schrijvers kunnen de bal niet meer sloppen: Ajax staat achter (Van onze s po rtcorres pondent) DOETINCHEM - In de vierde minuut van de tweede helft daverde het clublied van De Graafschap door het met 13.000 toeschouwers volgepakte stadion De Vijverberg. Dick Schoenaker reageerde attent op een dieptepass van Guus Hiddink, en kon ongehinderd op doelman Piet Schrijvers afstevenen. Schoenaker deed zijn plicht. Hij slalomde om Schrijvers heen en schoot de bal in het onbeschermde doel. De Graafschap leidde met 2—0. Het Doetinchemse strijdlied "Wittebroek en blauwe trui" moet de spelers van Ajax door merg en been zijn gegaan, want de Amsterdammers realiseer den zich deksels goed de resul taten in beide voorgaande sei zoenen. Twee jaar geleden sneed De Graafschap op eigen terrein Ajax met 1—0 de pass naar het landskampioenschap, definitief af, en vorig seizoen kwam Ajax - toen nog onder de leiding van Hans Kraay - niet verder dan 0—0. De vrees van de Ajacieden was gegrond. Zij gingen een nieuwe nederlaag te gemoet (2—1) Het "nieuwe" Ajax heeft on(jer de supervisie van Rinus Miehels kennis kunnen maken met de kracht van De Graafschap, die uit een uitgekiende taktiek van zijn trainer Evert Teunissen be stond. Sterk punt daarvan. Leg concentratie en dekking niet op een doelpuntenmaker als Ruud Geels, maar zorg ervoor dat een zo gevaarlijke spits van de aan voer verstoken blijft. Een van die "aanvoerders", Wim Suur- bier, werd in de opbouw door fel verdedigende Gerrie de Jon ge aan banden gelegd en Ajax kon via de rechtervleugel weinig inbrengen. Teleurgestelde Miehels bleef zich vastbijten in de reeds na 16 minuten opgelopen achterstand. Daar lag volgens Miehels de oorzaak. "Die eerste goal had nooit mogen vallen. Gebeurt dat niet, dan wordt het een heel andere wedstrijd. Als dan ook nog de tegenstander sterker gaat spelen dan nodig is en je laat zelf veel kansen liggen, is het in het voetbal een eenvoudi ge zaak", liet Miehels weten, die Pim van Dord en Gerrie'Muh- ren "om technische redenen" had laten vervangen. Tactische hobbyist, Evert Teu nissen, deed haarfijn uit de doe ken hoe hij er bijvoorbeeld zijn zinnen op had gezet René Not- ten af te stoppen en sprak er zijn bewondering over uit, dat (Van onze sportredactie) DOETINCHEM Evert Teunissen blijft in elk geval nog een jaar trainer van De Graafschap. Enke le dagen geleden hakte hij de knoop door en tekende tot 1 juli 1977. Teunissen: „Dit is mede te dan ken aan directeur Joop van der Klink die in de afgelopen tijd orde op zaken heeft gesteld. Er is bij De Graafschap nu voldoende ze kerheid". Theo van Londen en Ernie Brandts zich zo sterk in de lucht hadden getoond. Over het toch nog ontstane tegendoel punt zei Teunissen: "Dat was erg jammer. Het was een gevolg van overmoedigheid. De jon gens waren een beetje aan het jo-jöen in plaats van de bal resoluut weg te werken". De triomf van De Graafschap is des te opmerkelijker, omdat de ploeg drie steunpilaren miste. Doelman Nico van Zoghei en verdediger Roel Zaayer waren wegens blessures absent en Ger- do Hazelhekke was door de tuchtcommissie van de KNVB voor een wedstrijd aan de kant gezet. Ajax dreigde op een gegeven ogenblik met tien spelers de strijd te moeten beëindigen Ruud Geels kwam geblesseerd uit een duel met Ernie Brandts en moest zich voor de rest van de strijd beperken tot wat "aan- brengwerk", op de rechtervleu gel. Arre moede Het rustig spelende De Graaf schap heeft gedurende de wed strijd Ajax alle gelegenheid ontnomen "diep" te spelen. In arre moede schoten de Amster dammers vaak van grote af stand. Zij deden dat bar slecht. De oorzaak van het weinig spectaculaire spel van de Am sterdamse aanvallers lag op het middenveld, waar Notten, Huls- hoff en Mühren het spel geen ogenblik onder controle konden krijgen. Teruggetrokken spelen de Guus Hiddink, agressieve Dick Schoenaker en bekeken spelende Tom Marijt legden de basis voor een goede verdedi gingspositie én..„ voor een aan tal gevaarlijke doorbraken. De eerste leverde in de 16de minuut een doelpunt op van Kees Storm, die een voorzet van Carry Steinfoort uitstekend af rondde. Een tweede doorbraak bracht vier minuten na de rust 2—0 op het scorebord. Hiddink joeg de bal met een ferme trap door het Amsterdamse centrum. Schoenaker liep Mühren uit de race en scoorde beheerst. Het tegenpunt van Ajax kwam in de laatste minuut tot stand. Een schot van Ruud Krol stuitte af op de verdedigingsmuur. waar na Willy Brokamp de bal - zij het met moeite - achter Joop Doornebosch kon werken (2—1). De uitstekend leidende scheids rechter Henk Weerink keurde bij de stand 2—0 doelpunten af van Brokamp (Ajax) en Over- goor (De Graafschap). SCOREVERLOOP 17 Storm 1-0, 49. Schoenaker 2—0, 88. Brokamp 2—1. Scheidsrechter Weerink. toe schouwers 13.000 De Graafschap: Doornebosch, Min- tjes. Van Londen, Brandts. Koen- ders, Schoenaker, Hiddink, Marijt, Steinfoort, Storm (Van Veenendaal), De Jonge (Overgoor) Ajax: Schrijvers, Suurbier, Dusba ba, Krol, Van Dord (Wickel), Notten, Hulshoff, Mühren (Meijer). Geels. Brokamp en Steffenhagen

Leidse Courant | 1976 | | pagina 11